Weerbericht Prof. Oort voorspelt revolutionaire ont wikkeling in astronomische techniek: Regering heeft overwerk aan de Vijfdaagse Na urenlange conferentie geen beslissing voor bouwvak en ambtenaren „Waarnemingen, met raketten en satellieten" ZATERDAG 13 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) DROOG WEER Droog weer met af en toe zon neschijn en weinig wind. In het zuiden van het land iets lagere temperaturen. Gedeelde last is halve last. BIJ EXAMENS spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet li met Mijnhardt'B Zenuwtabletten Geest blijh wakker eft helder. Gegrond op 10-taHen Jaren ervaring. (Advertentie) Het weer in Europa 100 Jaar sterrewachtde drie fi guren, die Leiden een vooraanstaan de plaats in de wereld der astrono men hebben bezorgd, zijn v.I.n.r.: prof dr. J. H. Oort (61), hoogleraar- directeur van de Sterrewacht sinds 1935, prof. dr. H. C. v.d. Hulst (42), hoogleraar te Leiden en Utrecht in de theoretische sterrekunde, en prof. dr. P. Th. Oosterhoff (56), adjunct- directeur van de Sterrewacht. De kijker die het middelpunt van het groepje vormt, is een 18e eeuws reflector, een van de eerste spiegel- telescopen die ooit vervaardigd zijn. Let op de prachtige krullen en de solide bouw. móeten worden aan waarnemingen met behulp van raketten en satel lieten. Een belangrijk facet in de ontwik keling van het onderzoek is de in voering van automatische registre ring der waarnemingen en vooral ook de automatisering van de be werking dezer waarnemingen door middel van elektronische rekenma chines. Nieuwbouw. Het tijdstip van de viering van het eeuwfeest is zo gekozen, dat zij kon samenvallen met de inwijding van een nieuwe vleugel van de as- trofysische afdeling. Behalve een nieuwe elektronische afdeling bevat deze een prachtig fotografisch ate lier en een nieuwe instrumentma kerswerkplaats. Prof. Oort bracht dank aan de ar chitecten Van Oerle en Schrama en aan de Rijksgebouwendienst voor hun arbeid op het terrein van deze uitbreiding, aan alle medewerkers van de Sterrewacht die tezamen een gemeenschap vormen waarin aller werk essentieel is voor het bereiken van resultaten, en aan curatoren, het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en de Ne derlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek. Stadslicht. Prof. Oort stelde, dat indertijd de Sterrewacht, die een vertrouwd deel van het stadsbeeld is geworden, ten onrechte vanwege de besparing van enkele duizenden guldens aan grond- kosten niet buiten maar in de stad is geplaatst. Thans wordt de hemel boven de Ste/rewacht overgoten met stadslicht, dat het zwakke licht uit de hemel overstraald. Toch moet de Sterrewacht thans niet uit Lei den weg, ook al moeten de waarne mingen voor een groot deel elders, zelfs buiten het land worden ver richt. De Sterrewacht is een onderdeel geworden van een grotere werkge meenschap: allereerst een werkge meenschap in Nederland, waar de wet de toenemende mogelijkheden van contact bevordert en de begren zingen van de afzonderlijke institu ten hoe meer doet vervagen. Blijven. De Sterrewacht zelf kan daarbij in Leiden blijven. Nationaal van op zet en grotendeels levend van het initiatief van haar vaste staf, is zij tegelijk een internationaal instituut, waar op het ogenblik ongeveer even veel buitenlandse als Nederlandse geleerden werken. Hoe anders dit alles ook lijkt dan in de tijd van Kaiser, het uiterlijk kleed en de ziel zijn hetzelfde geble ven als een eeuw geleden, berustend op het verlangen om steeds verder in het wonder aer natuur buiten de aarde door te dringen. HELSINKI geh. bew. 11 4 STOCKHOLM zw. bew. 14 4 OSLO - L bew. 14 7 KOPENHAGEN zw. bew- 14 9 ABERDEEN geh. bew. 16 8 LONDEN zw. bew. 23 8 AMSTERDAM zw. bew. 16 8 BRUSSEL zw. bew. 19 9 LUXEMBURG zw. bew. 16 8 PARUS 1. bew. 20 8 BORDEAUX onbew. 22 8 GRENOBLE 1. bew. 18 5 NICE 1. bew. 19 10 BERLIJN regen 13 5 FRANKFORT zw. bew. 12 8 MüNCHEN motregen 8 4 ZüRICH geh. bew. 12 7 GENèVE 1. bew. 16 3 LOCARNO 1. bew. 20 8 WENEN zw. bew. 13 6 INNSBRUCK onweer 13 0 BELGRADO 1. bew. 14 6 ATHENE onbew. 20 13 ROME onbew. 21 5 AJACCIO h. bew. 20 6 MADRID onbew. 28 11 MALLORCA onbew. 8 LISSABON onbew. 32 16 PAUZE Morgen: zondag in het octaaf van Hemelvaart. LAATKOMERS KOMEN TE LAAT. Een van de nieuwigheden in de Kerk is de afschaffing van het „con fiteor" of de schuldbelijdenis vóór de uitreiking van de H. Communie onder de Mis. Nadat de priester het Lichaam en Bloed des Heren heeft genuttigd, toont hij Het aan de ge lovigen en deelt Het aan hen uit. Ver moedelijk ten gerieve van de laat komers, die de schuldbelijdenis aan het begin hadden gemist, werd deze nog eens overgedaan! Door dit in sluipsel werd de gang van de plech tigheid: offer en offermaaltijd onno dig onderbroken. De normale wijze van communiceren is gedurende het Avondmaalsoffer. Men kan ook vóór de Mis of buiten de Mis te commu nie gaan, maar als 'f enigszins mo gelijk is, heeft de gewone wijze voor keur. PUZZEL Oplossing no. 539 Horizontaal: I lev, 3 pat, 5 bel, 7 oma, 9 ekster, II dl, 12 et, 13 edelen, 16 gen, 17 sta, 19 Noë, 20 aak. Verticaal: 1 lob, 2 valk, 3 Poot, 4 taart, 6 Eelde, 8 meent, 10 sol, 11 de gen, 14 ende, 15 Elsla, 18 alk. PUNT Rutgers, die na een woord van dank voor de nauwe relaties tussen offi ciële wetenschap en amateurs een tweetal vitrines voor de Sterrewacht aanbood. In zijn slotwoord bracht prof. Oort nog dank aan prof. dr. P. Th, Ooster hof f, de adjunct-directeur van de Sterrewacht, voor diens toegewijde arbeid, zonder welke dit weten schappelijk instituut niet zou kun nen zijn, wat het thans is. De bijeenkomst in de Academie werd onder meer bijgewoond door de rector magnificus prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma, vele leden van de senaat, de president curator en enige curatoren, de hoogleraren Van Groningen en Gorter namens de Kon. Ned. Akademie van Weten schappen, prof. Bakhuizen1 van den Brink en dr. Bannier namens de Or ganisatie voor Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek, dr. Piekaar, mr. Nittel en dr. Ferrier namens het Mi nisterie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, de astronomen van andere Nederlandse wetenschaps centra, vertegenwoordigers van stu dentenorganisaties en de weten schappelijke staf en gedelegeerden van de Ned. Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde, het Leids Sterre- wachtsfonds en de Rijksgebouwen dienst. Na de toespraken begaven de aan wezigen zich naar de Sterrewacht, waar men in de gelegenheid was kennis te maken of de kennisma king te vernieuwen met gebouw, in strumentarium en vooral ook uit breidingen van de laatste jaren. In de collegezaal was een beschei den expositie ingericht van mate riaal, dat betrekking had op de-his torische ontwikkeling van de Ster rewacht. Deze belangwekkende expositie, die veel fotografisch materiaal om vat, is heden van 14 tot 17 en 19 tot Tegen alle verwachtingen in heeft de regering gisteren nog geen be slissing kunnen nemen over de ar beidstijdverkorting voor het over heidspersoneel. De vrees is gewet tigd, dat een snelle invoering van de 45-urige werkweek voorlopig weer min of meer op losse schroeven is komen te staan. Er zijn kennelijk ernstige moeilijkheden gerezen, die tot dit door niemand verwachte uit stel van de beslissing hebben geleid. Voor de bouw blijft er nog hoop. Het is namelijk niet uitgesloten, dat de regering vandaag alsnog de alge mene aanwijzing uitzoekt, die de in voering van de 45-urige werkweek per 5 juni a.s. in de weg staat. De tegen gistermiddag door minis ter Toxopeus belegde vergadering van de centarle commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenaren zaken werd pl.m. 20 minuten na het vastgestelde aanvangstijdstip tele fonisch door de minister afgezegd. De vertegenwoordigers van de orga nisaties van overheidspersoneel moes ten met de blote mededeling, dat de regering nog geen besluit had geno men, onverrichterzake naar huis. 'n Groot aantal journalisten deelde dit lot, want ook de door minister Toxo peus belegde persconferentie werd namens de minister op het aan- vangsuur afgezegd. Enige nadere motivering werd niet gegeven. Slechts was bekend, dat de ministerraad vergaderde en dat mi nister Toxopeus deze vergadering geruime tijd heeft verlaten, waar schijnlijk om overleg te plegen met de regeringsdelegatie in het georga niseerd overleg, die zich op dat mo ment in het ministerie van Binnen landse Zaken bevond. RUSTIG SLAPEN Over de besprekingen lekte echter niets uit. De aard van de moeilijk heden werd niet bekendgemaakt. De ministers en staatssecretarissen, die na afloop van hun vergadering op wachtende journalisten stuitten, wei gerden elk commentaar. Slechts de minister-president, prof. De Quay, waagde een schuchtere poging tot geruststelling met dezelfde woorden als dr. Colijn eens sprak: „Gaat u maar rustig slapen, heren." Uit enkele summiere opmerkin gen viel slechts af te leiden, dat de ministerraad vrijdagavond en ook zaterdagmorgen weer zou bijeenko men. Zelfs op de vraag, of de rege ring nu al dan niet had besloten tot intrekking van de algemene aanwij zing, bleef een antwoord uit. De mi nisters, onder wie ook de juist uit Afrika teruggekeerde minister van Economische Zaken, ontweken alle verdere vragen en schoten snel in de wachtende ministerauto's op het Bin nenhof. Stemmen ontmoeten elkaar Op initiatief van de 22-jarige Am sterdamse telefoniste Loekie Swinkels zijn gisteravond in het PTD-gebouw in de Pieter de Hoochstraat in Am sterdam ongeveer 200 telefonistes bij eengekomen om elkaar, na alle tele fonische kontakten, eens in levende lijve te ontmoeten. Aan het begin van deze maand be sprak mej. Swinkels' met enkele col lega's het plan om eens gezellig bij elkaar te komen. Verschillende be drijven zegden toe het plan te steu nen. Het gevolg was dat gisteravond on geveer 200 tele-bijen" (afgeleid van telefonistenbijeenkomst) uit Rotter dam, Amsterdam, Den Haag, Haar lem, de Zaanstreek en zelfs uit De venter en Gouda elkaar hartelijk be groetten. De initiatiefneemster deel de mede dat het de bedoeling is de bijeenkomst jaarlijks te herhalen. „Zo, ben je nu tevreden, Joop?" De Leidse universiteit heeft zich in de loop der eeuwen een grote inter nationale faam verworven. Deze faam berustte in vrijwel alle gevallen op een collectieve instelling of prestatie van dit wetenschapscentrum of op de persoonlijke werkzaamheid van hoogleraren. De faam welke „Leiden" verworven heeft als sterrenkundig wetenschap pelijk centrum berust daarentegen op een instituut. Weliswaar zijn de grondslagen daarvoor gelegd door individuele wetenschapsbeoefenaren, maar toch bekleedt de Leidse Sterrewacht (zoals dit instituut zich met ver onachtzaming van alle taalregels noemt) in dit opzicht een unieke positie. De Leidse Sterrewacht dateert van reeds meer dan drie eeuwen her, maar wezenlijk tot bloei gekomen en nadien in bloei gebleven is zij toch sinds een eeuw, sinds het jaar 1861, toen het huidige hoofdgebouw van de Sterrewacht in gebruik kon worden genomen. Herdenking van 100 jaar Sterrewacht in Leiden De honderdste geboortedag ~van dit zenuwstelsel van de Sterrewacht werd gisteren herdacht in een bij eenkomst in de Filmzaal van het Academiegebouw. De herdenking viel samen met de ingebruikneming van enkele nieuwe ruimten voor de Sterrewacht, terwijl tevens een ex positie aan deze herdenking verbon den werd. Zelfs raketten. De tegenwoordige directeur, van de Sterrewacht prof. dr. J. H. Oort schetste in een voordracht de hoog tepunten van de ontwikkeling der Leidse astronomie, die tot onderdeel van een wereldomvattende sterren kundige wetenschap is uitgegroeid, en voorspelde nog verdere revolutio naire ontwikkelingen in de astrono mische techniek na de Ontplooiing van de radio-sterrenkunde, namelijk waarnemingen met behulp van ra ketten en satellieten. Leiden, dat wel eens de „astronomische hoofd stad van Europa" genoemd is, kan tot deze verdere ontwikkeling grote bijdragen leveren, wanneer de be zieling van het team van de Sterre wacht gelijk blijft aan die van Fre- derik Kaiser toen hij de huidige sterrewacht een eeuw geleden vorm gaf: gegrepen door het wonder steeds verder doordringen in de mysteries van de natuur buiten de aarde. Vaste sterren. De president curator dr. J. E. ba ron de Vos van Steen wijk kon per soonlijke herinneringen uit de his torie van de Leidse Sterrewacht op halen, aangezien hijzelf na een stu die in de wis- en natuurkundige faculteit juist een halve eeuw gele den als jongste observator aan de schepping van prof. Kaiser werd verbonden. Op dat ogenblik had de Sterrewacht een halve eeuw een vaste koers gevaren, bepaald door de materiële middelen welke ter be schikking stonden en niet door de zich nieuw ontwikkelende technie ken van spectografie. Dr. de Vos van Steen wijk noemde zichzelf een der laatste epigonen van die eerste halve eeuw van Leidse astronomische ver maardheid. In die halve eeuw werd in het wetenschappelijk onderzoek de nadruk gelegd op de positiebepa ling van de „vaste sterren" (die deze naam overigens ten onrechte dragen). Het blijkt thans, dat deze positiebepaling van groot belang is voor de onderzoekingen op het ge bied van de structuur en conceptie van ons sterrenstelsel. Daarmede werd door het werk van Kaiser en zijn opvolgers het „heiwerk" ver richt voor het gebouw, dat de astro nomie thans aan het optrekken is. De decaan van de faculteit prof. dr. E. H. Vogelenzang herinnerde er in een korte toespraak aan, dat het werk van Kaiser van bijzonder grote betekenis is geweest zowel voor de wetenschap zelve als voor de inleiding tot de sterrenkunde, die Leiden wist te verschaffen en tot internationale vermaardheid wist te brengen. Tenslotte sprak de secretaris van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde dr. U. J. 22 uur, zondag van 14 tot 17 uur, maandag van 19 tot 22 uur en dins dag van 19 tot 22 uur voor het pu bliek toegankelijk. Prof. dr. J. H. Oort, de directeur van de Sterrewacht, riep in herin nering hoe reeds in 1633 op aandrang van de merkwaardig begaafde me- thematicus en Arabicus Golius een toren op de westelijke vleugel van het Universiteitsgebouw werd ge plaatst waarop een houten kwadrant werd opgesteld. Dit is het begin ge weest van de Leidse Sterrewacht, die nu dus al 328 jaar oud is, en na die van het Vaticaan de oudste ter wereld. De eerste eeuwen van het bestaan waren echter allesbehalve roemruchtig, en na Golius werd er voorlopig geen wetenschappelijke werk meer verricht. Pas in 1826, toen de 18-jarige Fre- derik Kaiser tot observator werd benoemd, kwam hierin kentering. Reeds op 14- en 15-jarige leeftijd vestigde deze de aandacht op zich door verdienstelijke astronomische berekeningen. Met het gebrekkige instrumentarium van die jaren wist hij, enthousiast, begaafd en voorzien van een onuitputtelijke energie, waarnemingen te doen die ook in het buitenland de aandacht trokken. Na zeer veel moeilijkheden slaag de hij daarin en in 1861 werd de Sterrewacht, zoals die sedertdien in Leiden te vinden is, in gebruik ge nomen. Dit tijdstip is voor de ont wikkeling van de sterrenkunde in ons- land heel wat belangrijker ge weest dan de geboorte in 1633, om dat het het begin van een werkelijke bloeitijd werd. Na een lange alleen-heerschappij van de plaatsbepalende astronomie door Kaiser en diens leerling en op volger Van de Sande Bakhuyzen werd onder directoraat van prof. dr. W. de Sitter in 1919 een nieuwe pe riode ingeleid, waar in de Sterre wacht haar vleugels in allerlei nieu we richtingen uitsloeg. Ongeveer tegelijk per prof. De Sitter kwam ook de beroemde Deense astronoom prof. Hertzsprung naar Leiden, en samen maakten zij van de Sterre wacht een veelzijdig modern insti tuut. Prof. Oort schetste in het kort de richtingen, waarin het onderzoek zich onder deze astronomen ontwik kelde. In deze tijd groeide in Leiden een school van praktische astrofysici die in de gehele wereld beroemd ge worden is. Méé gaan. Wil de Leidse Sterrewacht ook verder met haar tijd meegaan, dan zullen in de komende jaren nog vele andere ontwikkelingen nodig zijn. Onder meer zal ook deelgenomen KONING VAN ZWEDEN BEZOCHT DE VASA Het 17e eeuwse oorlogsschip „Vasa", dat onlangs in Stockholm is geborgen, is in een dok gesleept. Het schip zal geheel herbouwd worden. Koning Gnstaaf Adolt heelt het schip bezichtigd. Links: De „Vasa" in het dok. Rechts: Koning Gustaaf Adoll bewondert een oude fles, die aan boord van het schip is gevonden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3