3)<J CcicbeGoti^ant CESPANNEN TOESTAND IN ALGIERS Verjaardag van de opstand Wie mag meedoen in Genève Von Papen wil pensioen Amerika en Cuba Amerikaanse hulp voor Zuid-Vietnam Vergiftigde munitie R00(J vuurwerk in Praag Drie tegelijk de ruimte in? op gevangenen beproefd De Etna werkt Katholieke arbeiders naar Rome Herdenking van „Rerum Novarum" De Franse luchtramp Belangstelling voor emigratie neemt af Het proces Eichmann ZATERDAG 13 MEI 1961 51ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACBT 32 SPANNING IN ALGIERS KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5- Red 20015, 2559 4 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 12.30 en 19 00 n.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 et p. nun., Telefoontjes 1,50 Vandaag is het drie jaar geleden, dat de opstandige beweging in Al giers begon, welke De Gaulle aan de macht bracht. De Franse autoriteiten in Algiers hebben gewaarschuwd, dat de ko mende dagen, en in het bijzonder vandaag, 13 mei, met de uiterste ge strengheid zal worden opgetreden tegen ordeverstoringen. „Gendarmerie politie en leger hebben strenge op dracht met alle middelen, zo nodig met het gebruik van wapens, de orde te handhaven". „Het aantal incidenten is de laat ste tijd toegenomen. Er circuleren ge ruchten over betogingen, gepaard gaande met geweldpleging voor de komende dagen, in het bijzonder de 13de mei. De algemeen gedelegeerde en de op perbevelhebber van de strijdkrach ten waarschuwen de bevolking, met name die van de grote steden, voor de consequenties die deze ongere geldheden kunnen hebben". In Franse bestuürskringen werd de toestand „zeer gespannen" ge noemd. Men meent over inlichtingen De veertien-mogendhedenconfe- rentie over Laos, die vrijdag had moeten beginnen, zal waarschijnlijk tot dinsdag worden uitgesteld, als gevolg van een meningsverschil tus sen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten over de vraag, wie deel zou moeten uitmaken van de vertegen woordiging van Laos. Het struikelblok vormt de positie van de Pathet Lao. De Russen wil len vertegenwoordigers van de Pa thet Lao op de conferentie, doch de Amerikanen niet. De Engelsen zouden het in grote lijn, doch niet geheel met de Ame rikanen eens zijn. Zij zouden in dit opzicht een soepeler gedragslijn voorstaan. Uitstel van de conferentie tot dins dag zou prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, die dan in Genève wordt verwacht, ge legenheid geven zijn invloed aan te wenden. Prins Sihanoek heeft ?ich bijzonder ingespannen om de vrede in Laos te herstellen en men hoopt, dat hij ertoe zal kunnen bijdragen, dat de Laotianen hun onderlinge geschillen regelen en een coalitie regeling zullen vormen. De oud-rijkskanselier van Duits land von Papen heeft bij de admini stratieve rechtbank te Freiburg een eis ingediend tegen de Westduitse deelstaat Baden-Wuertemberg tot uitbetaling van een officierspensioen, omdat hij in de eerste wereldoorlog majoor is geweest. Het regeringspresidium en het mi nisterie van financiën te Freiburg willen von Papen geen officierspen sioen toekennen, waarbij zij wijzen op von Papens activiteit voor en tij dens de Nazi-tijd. Von Papen heeft een belangrijke rol gespeeld in de tijd, waarin de na- tionaal-socialisten hun greep naar de macht in Duitsland voorbereid den en hij was vice-kanselier in Hit- Iers eerste kabinet. te beschikken volgens wellke „com mando's" rechtse extremisten ter ge legenheid van de derde verjaardag van de 13e mei-opstand ongeregeld heden zullen veroorzaken. Bij de Kasbah van Algiers is een sterke politiemacht samengebracht. Er zijn namelijk pamfletten ver spreid, waarin wordt gezegd, dat het Algerijnse stadsdeel in brand zal worden gestoken. Volgens woordvoerders van de politie is de concentratie van perso neel bij de Kasbah bedoeld om de Algerijnen gerust-te stellen, dat het dreigement van brandstichting niet zal worden uitgevoerd. Vrijdagavond hebben zich in Oran drie ontploffingen voorgedaan, waar door acht mensen gewond werden en vrij veel schade werd aangericht. In Bone ontplofte een bom voor de deur éun die Kamer van Koophan del en in Sidi bel Abbes ontploften op drie punten plastieken bommen. De aangerichte schade is groot. De Cubaanse militie heeft maandag alle auto- en busverbindingen tussen de Amerikaanse basis Guantanamo en de overige delen van het land afgesloten, aldus heeft het ministerie van defensie in Washington meege deeld. De 3.200 Cubaanse arbeiders, die op de basis werken, zyn de afgelopen dagen met wagens van de marine van en naar hun werk vervoerd. De werk zaamheden op de basis gaan normaal door. De meeste Cubaanse arbeiders gin gen vóór het optreden van de militie met bussen naar Guatanamo. BOMONTPLOFFINGEN IN PARUS. In de vroege ochtenduren zijn van daag in Parijs twee plastieken spring ladingen ontploft, waardoor aanzien lijke schade werd aangericht. De ene bom ontplofte bij een bu reau van het ministerie voor cultu rele zaken in het centrum van Parijs. De andere explosie deed zich voor bij het huis van een Gaullistisch gemeen teraadslid. Op de deur waren met rood de initialen O.A.S. van het ge heime leger in Algerië aangebracht. „Zeer binnenkort zal de Sovjet- Unie een nieuwe bemande satelliet lanceren met twee of drie astronau ten aan boord." Dit deelde gisteren radio Warschau mee op gezag van de Moskouse correspondent van 't Pool se nieuwsagentschap PAP. De correspondent zei dit nieuws te hebben vernomen in „wetenschappe lijke kringen in Moskou." Deze pieu- we bemande ruimtevluoht zou tech nisch en wetenschappelijk inge wikkelder zijn dan de eerste ruimte- vlucht van majoor Gagarin, 't Ruim teschip met zijn meervoudige be manning zou niet één maar tien maal om de aarde heen zwieren. Gagarin zou ook ditmaal weer de ruimte- vlucht meemaken. De Amerikanen werken ook aan een project om meer dan een astro naut tegelijk per ruimteschip te lan ceren. Dit project draagt de codenaam „Apollo". De eerste Apollo-vlucht wordt niet voor 1966 verwacht Het project is onlangs in het openbaar ter sprake gekomen in verband met de ruimte-sprong Van de Amerikaan se astronaut, Shepard. Men acht het mogelijk, dat de Sovjet-Russen het propagandisische effect van „Apol lo" trachten te vernietigen door aan te kondigen, dat zij „binnenkort" 'n vlucht zullen ondernemen, die de Amerikanen pas over vijf jaar zul len uitvoeren. (Volkskrant). In het concentratiekamp Sachsen- hausen zijn in de zomer van 1944 verscheidene gevangenen gestorven bij proeven met vergiftigde munitie. Er wordt nu in Düsseldorf een pro ces gevoerd tegen drie hoofdverdach ten. Het zijn de 48-jarige ingenieur Al- bert Widmann, de 70-jarige Otto Bohm en de 56-jarige August Hohn. De laatste twee zijn in oktober vorig jaar tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens veelvoudige moord. Tijdens de zitting van gisteren zijn dokumenten overgelegd, waaruit zou blijken dat de initiatiefnemer voor de gruwelijke experimenten de oud- SS-kolonel Otto Skorzeny is ge weest. Skorzeny, die thans een boerderij bezit in Ierland en een onderneming in Spanje drijft, is in de oorlog be kend geworden toen hij met 'n groep Duitse parachutisten Mussolini uit zijn gevangenis haalde. Widmann wordt als de hoofdschul dige beschouwd, de twee andere be klaagden worden ervan beschuldigd met de gifhoudende kogels op de ge vangenen te hebben geschoten. De meesten van hen stierven, nadat zij een kogelwond hadden opgelopen. De Etna heeft in de loop van vrij dagavond rood-gloeiende stukken rots ter grootte van een „autobus" uitgebraakt, aldus hebben ooggetui gen verklaard. De Duitse directeur van het vul- canologische instituut in Catania zei, dat een „fontein van gloeiende as en modder" tot 1.500 meter in de lucht werd geslingerd. Enorme brokken rots stortten neer op de berghellingen zonder echter schade aan te richten in de omliggende dorpen. Een lavastroom van 500 meter vloeit uit de voor naamste krater naar beneden. Het onderaardse gerommel werd Ter gelegenheid van de bevrijding 16 jaar geleden, is in Praag een grote militaire parade gehouden. Ook in de Tsjechische hoofdstad reden na raketwagens. De Zuid-Vietnamese president, Ngo Dinh Diem, en de Amerikaanse vice-president, Johnson, hebben vrij dag in beginsel overeenstemming be reikt over een nieuw, grootscheeps Amerikaans hulpprogram aan Zuid- Vietnam, aldus is van een hoge re geringsambtenaar te Saigon verno men. Het program omvat het zenden van „een aanzienlijk aantal" Amerikaan se militairen vóór hulpverlening bij de opleiding van leden van eenheden voor de bescherming van dorpen. Verder zullen Amerikanen helpen bij verhoging van het gezonheids-, onderwijs- en welzijnspeil in de dor pen. Het program voorziet ook in het invoeren van nieuwe methoden ter bestrijding van communistische in filtratie. en ondermijning in platte landsgebieden. Bovendien zullen de Zuid-Vietnamese grensproblemen worden bestudeerd. De Noord-Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Ung Van Khiem, heeft zijn Russische en zijn Britse collega, Gropüko en lord Home, ver zocht dringende maatregelen te ne men om tijdig een „agressieve in menging" van de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam te voorkomen en te vens drong hij er op aan, de Zuid- Vietnamese regering aan te bevelen niet langer Amerikaanse militaire hulp te aanvaarden, aldus heeft het communistische persbureau „Nieuw China" gemeld. Op Hemelvaartsdag is nergens in Polen meer een processie gehou den, zoals tot dusver elk jaar in gro ten getale geschiedde. Qe commu nistische autoriteiten hebben het pro cessieverbod gemotiveerd door een overigens kant noch wal rakende verwijzing naar de recente hervor ming der liturgische kalender door de H. Congregatie der Riten. ALGIERS OP ALLES VOORBEREID In geheel Algiers hebben Franse militairen weer strategische punten in genomen. Foto: pantserwagens van de Gendarmerie Nationale op de Avenue Fovrault Lamy. Zondag begint in Rome de Inter nationale van Katholieke Arbeiders haar viering van de 70ste verjaardag der encycliek Rerum Novarum met een reeks festiviteiten en een stu diecongres. De KAB zal er aanwezig zijn met pl.m. 75 vakbondsleden en bestuurders, onder wie Jac. Albers, Frans van der Gun, Theo Loerakker, John Zwanikken en Jan Maenen. Dr. Arnolds, directeur van het oplei dingsinstituut der KAB, is een van de sprekers op het congres. Hij houdt een referaat over de fundamentele beginselen der opleiding van de ar beiders. De feestelijkheden in Rome zijn georganiseerd door de Katholieke Actie, de Internationale Federatie van Katholieke Arbeidersbewegingen en de Katholieke Italiaanse Arbei dersorganisatie. De viering wordt zondag ingeleid met een massale tocht van alle deelnemers van het Colosseum naar het St. Pietersplein, waar de Paus hen toespreekt. Maandagochtend celebreert kardi naal Cento voor de verzamelde ar beiders een H. Mis in de St. Pieter. 's Middags houden de arbeiders een huldebetóging bij het grafmonument van Paus Leo XIII, die de encycliek Rerum Novarum uitvaardigde en die begraven ligt in de St. Jan van La- teranen. 's Avonds is de plechtige openingszitting van het vijfde con gres der Katholieke Internationale, dat gehouden wordt in het audito rium van het Lateraan. Dinsdag 16 mei is er een openbare zitting in het Pius XII audiorium, waaraan tal van autoriteiten deelne men van Kerk en Staat alsmede vele buitenlandse diplomaten en verte genwoordigers. Daar zullen kardi naal Siri, voorzitter van de Italiaan se bisschoppenconferentie en kardi naal Cento het woord voeren. Inmiddels zijn op het St. Pieters- Een lid van de commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaak van het neerstorten van de Franse Constellation in de Sahara op woens dag j.l., waarbij alle 78 inzittenden om het leven kwamen, heeft tegen over journalisten verklaard, dat de commissie heeft vastgesteld, dat het vliegtuig in de lucht uit elkaar is gesprongen. Deze deskundige, die zijn naam niet genoemd wilde zien, is vrijdag van de plaats waar de wrakstukken zijn te rechtgekomen, in Parijs terugge keerd. De staart en vleugeltips liggen op ongeveer 860 meter afstand van de plek, waar de romp van het toe stel neerkwam. plein arbeiders bezig met het graaf werk voor het leggen van electri- sche leidingen voor de verliching der beide monumentale fonteinen aan weerszijden van de oprijzende obelisk midden op het plein De ver lichtingsinstallatie moet vóór 14 mei a.s. gereed zijn. Dan zal 's avonds de feestverlichting ontstoken worden. in Catania, dat meer dan 24 km. ten zuidoosten van de Etna ligt, gehoord. Plaatselijke deskundigen zeiden een dergelijke uitbarsting in geen jaren gezien te hebben. Zij verklaarden echter dat de uitstromende lava in het huidige stadium geen reden tot ongerustheid geeft. De Nederlandse regeringscommis saris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft vrijdag op een bijeenkomst van het intergouver nementele comité voor de Europese migratie (leem) in Genève ver klaard, dat de belangstelling voor emigratie in West-Europa afneemt. Wat Nederland betreft was het aantal kandidaten voor emigratie in het eerste kwartaal van dit jaar dertig procent lager dan in dezelfde periode van 1960. Volgens de heer Haveman wordt verwacht, dat dit jaar niet meer dan 2.500 Nederlan ders met hulp van het leem naar Canada zullen verhuizen. Dit aan tal is het laagste sinds 1947. Voor Australië verwachtte men dit jaar 7.000 emigranten. Het totaal aantal Nederlanders, da tdit jaar gaat emigreren, zou de 18.000 niet te boven gaan. De heer Haveman deed een be- roe pop de immigratielanden om het voorbeeld van de VS en Brazilië te volgen en hun poorten wijd te ope nen voor Nederlanders, die uit In donesië zijn verdreven. Vrijdag trad als getuige in het Eichmann-proces, de 34-jarige, in Duitsland geboren Israëliër Morde- cai Ansbacher op, die werkzaam is op een documentatiecentrum te Je ruzalem, waar Nazi-misdaden wor den geboekstaafd. Getuige werd in september 1942, tezamen met zijn moeder, een ver pleegster, naar het concentratiekamp te Theresiënstad, nabij Praag gezon den. Eichmann heeft zijn ondervra gers omtrent dit „modelkamp" der nazi's, waar in hoofdzaak oudere Joden waren ondergebracht, verteld dat het op last van S.S.-leider Himmler werd ingericht om verte genwoordigers van het Internatio nale Rode Kruis, die zich op de hoog te wilden stellen van het lot der ge- interneerde Joden, te misleiden. „Deze bejaarde, uit Duitsland af komstige Joden, stierven als ratten door een tekort aan voedsel en aan dysenterie. Doch zij bewaarden on der alle omstandigheden hun waar digheid", aldus getuige. Ansbacher verteldo ook, dat de kampleiding van Dachau tweemaal bij bezoeken door vertegenwoordi gers van internationale commissies en met name bij een bezoek van af gevaardigden van het Deense Rode Kruis, „camouflage" toepaste door op bepaalde gebouwen opschriften te brengen als „kampschool", „schouwburg" en „voetbal". Voorts werden de kinderbedden overgeschilderd en werden er schone lakens in gelegd. Wij noemden dat „potemkinades", aldus getuige. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Rustig weer De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een boven Frankrijk aanwezig ge bied van hoge druk neemt voortdu rend in betekenis af, maar een uit loper ervan, die zich tot over Schot land uitstrekt, weet zich te handha ven. Langs de oostelijke flank van deze uitloper stroomt opnieuw polaire lucht over de Noordzee naar 't zui den. Het koufront, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt, brengt in Sleeswijk-Holstein en Noordw est-Duitsland wat lichte re gen en motregen. In ons land pas seert het front echter zonder neer slag. Morgen zal het grootste deel van Nederland zich in de polaire lucht bevinden. De nadering van de boven de Britse eilanden aanwezige rug van hoge druk brengt echter met zich mee, dat er niet veel wind zal zijn en daarom blijft voor het gevoel de temperatuurdaling klein. De koude luchtlaag bereikt boven ons land slechs een geringe dikte. Er worden dientengevolge geen bui en verwacht. ZON- EN MAANSTANDEN 14 mei: zon op 04.48; onder 20.25; maan op 05.13; onder 20.01. 15 Mei: zon op 04.47; onder 20.26; maan op Ov.45; onder 21.07. H oogwaterstanden 14 Mei: v.m. 3.09; n.m. 3.34. 15 Mei: v.m. 3.50; n.m. 4.14. Voor de Zwitserse nationale beurs, die in 1964 in Lausanne zal worden gehouden, is een 280 meter hoge betonnen toren ontworpen. De toren, waarvan de bouwkosten op zes miljoen gulden worden geschat, is ontwor pen door prof. Alexandre Sarrasin. In de voet van de toren is een grote ontvangstzaal geprojecteerd. De 14 verdiepingen, die onder in de toren worden gecreëerd, zijn gereserveerd voor de nieuwe school voor sociale wetenschappen. Met een lift zal men het hooggelegen restaurant kunnen zeêePalm in de hemel wordt uitge- bereiken, vanwaar een prachtig uitzicht op de Alpen wordt verzekerd, reikt KORRELTJE Het leven is een strijd waarby de

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1