pierewaa'en We kunnen weer Van toen en nu f Er is geen zee zo distingué als de Scheveningse zee ZATERDAG 13 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT ^/rijdag 19 mei hoopt Maatschappij Zeebad Scheveningen de nieuw gebouwde pier in gebruik te kunnen stellen. Deze pier zal dan in de plaats gekomen zijn van de pier, welke in de oorlogsjaren door de bezetters werd vernietigd. Enige tientallen ja ren hebben wij het buiten de pier moeten stellen en ontbrak er iets aan het beeld van Scheveningen. Scheve ningen en de pier vormen een twee eenheid. Ondanks het feit, dat de nieuwe pier groots en modern van opzet is, zou deze ons tdch het oude Wandel- hoofd niet doen vergeten. Het oude Wandelhoofd had een eigen karak ter, een eigen sfeer en dit zal de nieuwe pier wel niet krijgen. Trou wens tussen het Scheveningen van 50 jaaT geleden en dat van nu, bestaat een hemelsbreed verschil. Een halve eeuw geleden bestonden in ons landje maar twee badplaatsen, aldus lezen we in het vakblad van de souvenirbranche,, die een algemene bekendheid genoten, n.l. Schevenin gen en Zandvoort. Het verschil tus sen beide badplaatsen werd indertijd door Louis Davids in zijn liedjes, met beide plaatsen als onderwerp, wel juist getypeerd. Van Scheveningen zong hij: Er is geen zee, zo distingué Als de Scheveningse zee, Daar baadt alleen de haute volée, en van Zandvoort: We gaan naar Zandvoort, aan de zee, We nemen broodjes en koffie mee Deftige badplaats. Ocheveningen was toen een deftige badplaats. De leden van de Witte met hun eigen paviljoen op het duin; het Kurhaus en een aantal eerste rangs hotels, waar dikwijls binnen- en buitenlandse adel zijn intrek nam. Men flaneerde langs de boulevard en de douarière liet zich, vergezeld van haar dame van gezelschap, in haar equipage langs de boulevard rijden. Elke Hagenaar, die zich respecteer de ging regelmatig naar Schevenin gen om te zien of gezien te worden. Het Wandelhoofd nam daarbij een zeer grote plaats in. Met gebruikma king van een abonnement of tegen be taling van entrée kon men op de pier gaan wandelen. Eerst rechts langs de glazen wind schermen naar het eind, een wande ling om de Rotonde, een poosje in zee staren en dan langs de andere zijde weer in de richting van het len over de boulevard rijden. Men had wagens met openslaande kappen, de z.g. landaulette-limousine en in verhouding tot deze tijd, veel meer open wagens. De snelheden waren matig en de autobezitters konden zien en gezien worden. Het wandelen of flaneren op het Wandelhoofd werd minder be langrijk. Het publiek op het Wandel hoofd veranderde. Scheveningen kreeg meer en meer bezoek uit andere steden en uit de provincie en daar voor was de pier natuurlijk een at tractie. Voor dit publiek was het de Pier en niet het Wandelhoofd. Nu, na de laatste wereldoorlog, ligt de situatie helemaal anders. Het toe risme is ontzettend toegenomen, het autoverkeer groeit nog onrustbarend, op drukke dagen geeft de boulevard een aaneengesloten file motorrij tuigen te zien en op hoogtijdagen wordt het op de boulevard zelfs een richtingsverkeer. Het publiek be volkt de vele terrassen of wandelt over de boulevard. Van alle kanten komen de bezoekers. Scheveningen is nu een internationaal centrum. De nieuwe Pier zal straks de aan trekkingskracht van Scheveningen nog meer verhogen. Deze modern opgezette pier, 380 meter lang en 12 meter breed met 3 uitgebouwde eilanden, zal straks plaats kunnen bieden aan 6000 bezoekers. Het ge heel ligt 7 tot 12 meter boven zee niveau, wat op zichzelf al een eigen aardige gewaarwording zal geven. Het wandeldek is weer over de ge hele lengte door een windscherm in En dit is het oude Piercabaret. Het allercharmantste optreden van de negerzanger Elmer Spyglass in 1917. Ffende maand fc°) l En zo zag het oude Wandelhoofd er uit Let op de hyper-moderne luxe sleeën die de aandacht van de wan delaars trekken. Het is de Scheve ningse pier in het jaar 1922. twee delen gesplitst, terwijl het noordelijk gedeelte zal zijn afgedekt. Het publiek zal dus altijd tegen wind beschermd kunnen wandelen en van het uitzicht kunnen genieten. Wandeldek gesplitst. Het wandeldek splitst zich aan het uiteinde in twee gedeelten. Het zuidelijk gedeelte leidt naar een z.g. Zonne-eiland, met een zonneterras voor 850 personen en een overdekt café-restaurant met plaats voor 250 personen. Bovendien is op het dak van dit gebouw nog een zonneterras voor 80 personen. Op dit eiland alleen zullen reeds 1200 personen van zee en zon kunnen genieten. Het noordelijk gedeelte brengt ons straks naar het Toreneiland, het verst in zee uitstekend en voorzien van een 35 meter hoge uitzichttoren. Beneden komt een amusementsgele genheid en een verdieping lager een gedeeltelijk overdekte visring, waar zeevissers met hengels en kruisnet- ten hun hart zullen kunnen ophalen. Bovendien komt er nog een derde eiland, waar volwassenen en kinde ren naar hartelust zullen kunnen spe len en ravotten. Voor de kinderen is daar nog een dak-speeltuin met verschillende attracties. Voor toe zicht wordt daarbij gezorgd. Als be zienswaardigheid komt dan nog op een weg tussen beide eilanden een Golfslagmeetstation van Rijkswater staat, waar men door een glaswand de ingewikkelde apparatuur kan be zichtigen. Entrée vijftig cent. De pier zal dagelijks van 9 tot 24 uur zijn geopend en de entrée-prijs wordt 0.50 Met deze pier zal Nederland, want Scheveningen is Nederland, weer een attractie rijker zijn geworden. Bui tenlandse toeristen hebben toch al veel een bezoek aan Scheveningen op hun programma staan, maar zul len nu in ieder geval een kijkje op de nieuwe moderne pier willen ne men. strand. Op enkele plaatsen kon men weer aan de rechter zijde van het windscherm komen en zijn wandeling naar de Rotonde herhalen. I angs het windscherm stonden "mak- kelijke banken en wanneer de wandelaars een plaats uit de wind en al of niet in de zon konden vinden, den vleiden zij zich daar een poosje neer. Ondertussen vond het groeten en teruggroeten continu voortgang. Daar was het eigenlijk om begonnen. Ook werd wel eens een kopje koffie lVS/NA/VVVAA/VVVVSA/VVVVNA/S/S/>/V»/^A/N/VVVVV>>/VVVSA/VVSA/VlS^>AA/S/VSAA/S/VVV/SAAA/VVWWWS/SA/VN/S/WSAA/V Een gestroomlijnde pier wacht op wandelaars, net als toen in het in de Rotonde gevestigde res taurant gedronken. Tussen dit selecte publiek bewo gen zich de dagjesmensen, zij die eens een dagje uit waren. Een wan deling langs de boulevard, zwem men of pootje baden aan het stille gedeelte van het strand, sorbet-limo nade slurpen aan een van de vele strandtentjes, de heren een biertje, vader en moeder in een badstoel en de kinderen zich maar druk maken in een in het zand gegraven kuil. Maar dit was niet Haags. Het Haagse pu bliek gedroeg zich veel gedinstin- geerder. Verandering na Eerste Wereldoorlog. De verandering trad al in, in de ja ren na de eerste wereldoorlog, toen de auto meer en meer in gebruik kwam. De Haagse upper ten liet zich door hun chauffeurs rustig enige ma-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11