Dansend door het leven „Drie is te veel" kostelijk gebracht door „Louis Bouwmeester" VRIJDAG 12 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 NOORD WIJK stigd door vrij behoorlijk weer. Om 2 uur was het de voorzitter van de Sportraad, de heer M. Dirksen, die het sportfestijn opende. Na het ope nings- en welkomstwoord weerklonk het commando „Korven los" en daar De televisie-opvoering van 't vro lijke blijspel „Drie is te veel" van Joh. Blaaser sr. en jr.. is in de kunst rubrieken van vele gezaghebbende dagbladen indertijd zeker niet met gejuich ontvangen, al moest men an derzijds ook toegeven, dat televisie kijkend Nederland nog nooit zo har telijk had gelachen om gezonde Hol landse humor. Dit nu was eveneens de opzet van de toneelvereniging „Louis Bouw meester", die hierin, getuige het en thousiaste plezier, waarmee de be zoekers dit stuk volgden, volledig geslaagd is. Het „Lido"-theater was tot de laatste plaats bezet, toen se cretaris W. Wories de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Hij uitte zijn grote vreugde over het 5- jarig bestaan van de vereniging, wat voor hem een bewijs was, dat het amateurtoneel, ondanks de grote con currentie van de televisie, haar eigen plaats behouden heeft. De hoofdpersoon in het blijspel „Drie is te veel" is Driekus, de sto ker, bijgenaamd „Drie", die na een georganiseerde valpartij van de ech te butler, bij gebrek aan beter, door de familie Gravesande wordt aange wezen om diens plaats in te nemen. Deze onhandige, ongemanierde en voor zijn taak als butler volkomen ongeschikte figuur, zorgt op 'n feest diner, gegeven ter ere van de Ame rikaanse gasten, waarbij hun zoon Fred gekoppeld moet worden aan Enny dochter van de gastheer, voor de meest komische situaties. Zonder aan de prestaties van de SASSENHEIM Felle brand verwoestte kassen van fa. Ie Clercq In de nacht van dinsdag op woens dag heeft een felle uitslaande brand om omstreeks 12.15 uur het kassen- bedrijf van le Clercq, gelegen aan de Hoofdstraat, grotendeels in as ge legd. Ondanks krachtig optreden van de brandweer, die snel ter plaatse was, kon echter niet verhinderd worden dat het vuur, aangewakkerd door de felle Noordenwind, het mid dengedeelte van een grote kas totaal uitbrandde. Ook een houten schuur met materiaal ging in de vlammen op. Verdere aanwezige kassen liepen grote glasschade op, terwijl de pas gekweekte dahlia's verloren gingen. De oorzaak is vermoedelijk een brandende kachel., De heer le Clercq is verzekerd. INBRAAK Door onbekende daders werd in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in het Purfina-tanksta- tion aan Rijksweg 4. Men is binnen gedrongen door het breken van een ruit. De buit bij dit nachtelijk bezoek bestond uit twee radiotoestellen en het wisselgeld. De politie stelt een bnderzoek in naar de daders. WIELERRONDE MET INCIDENTJES In de gistermiddag gehouden „Ronde van Sassenheim", georgani seerd door de wielervereniging „Sas senheim en Omstreken" heeft bij de nieuwelingen de Leidenaar J. van Amsterdam een prachtige overwin ning behaald, door de wedstrijd over 65 km. met 1 ronde voorsprong te winnen in de tijd van 1 uur 37 min. 14 sec. Na 30 ronden van de 75 had zich een kopgroep gevormd van 9 man, waaronder de winnaar en o.a. Weijers, Hillegom; A. v. d. Lans uit Sassepheim en v. d. Hulst, Zoeter- woude. Op 100 m. volgde een pele- ton van 14 renners en in volle jacht op de vluchtelingen, die steeds ver der wegliepen. Rondenlang duurde dit gevecht en het was in deze slij tageslag juist van Amsterdam, die de toon aangaf. De einduitslag werd: 1. J. van Am sterdam, Leiden; 2. C. Weijers, Hil legom; 3. H. v. d. Wolf, Hillegom; 4. C. Sacks, Ooster-Blokker; 5. M. Rut- te, Haarlemmerliede; 6. v. d. Hulst, Zoeterwoude; 7. A. van der Lans; 8. J. Vergers, Haarlem; 9. C. Stroom- bergen; 10. M. van Hage, Sassen heim. De adspiranten reden hieraan vooraf 35 ronden. Hier werd van de 40 gestarte renners winnaar P. de Jong uit Roelofarendsveen in de tijd van 28 min. en 38 sec; 2. A. v. d. Zwet, Noorden; 3. L. Meiland, Nrd- wijkerhout; 4. J. Serpenti, Wijk aan Zee; 5. D. Holst, Amsterdam. De Jong werd vorig jaar hier tweede. Racefietsen gediskwalificeerd. De wedstrijd op tourfietsen voor de Sassenheimse jeugd had voor de winnaar een onprettig einde. Bij de aankomst bleek namelijk, dat hij op een racefiets had gereden. Zodoende kreeg Tonny Zeldenthuis nu de wis selbeker in zijn bezit. Door het pu bliek werd danig geprotesteerd. Ons inziens terecht, daar ook Zeldenthuis een racefiets bereed, al zat er dan een tourstuur op en was zij uitge rust met spatborden. Hier had een keuring voor de start de juiste ma nier geweest, dan had de jury vrij uit kunnen gaan en was dit niet voorgevallen. De heer N. Dofferhof dankte namens het comité „Auto tocht bejaarden" de WV. S en O. voor de organisatie en de baten van deze wielermiddag. De voorzitter van S. en O. reikte de prijzen uit in de hal van het bloembollenbedryf van N.V. Frijlink. overige spelers (sters) ook maar iets te kort te doen, geven wij gaarne een compliment aan Rinus Peen, voor diens uitstekende spel in de rol van „Drie". Jaap Michels in de rol van advocaat en Gé Crama in de dubbelrol van dokter ,J)roppie" en „Lou de bokser" oogstten met hun optreden eveneens veel succes. Wim Rijnders, Gerrit Schaap en mevr. de Jong-Rijnders gaven als gastspelers(ster) aan dit blijspel hun medewerking. Deze leden van de toneelvereniging HTIOS toonden zich ervaren toneellisten. Wij zouden beslist niet volledig zijn als wij onze grote waardering niet uitspraken voor de werkelijk uitstekende regie van Jan Steen, die zijn vele werk voor het Noordwijkse amateurtoneel wederom met een uit stekende opvoering beloond zag. In zijn dankwoord zei de heer Worries, dat de enthousiaste reacties van het publiek, voor hem het be wijs waren geweest, dat het spel door iedereen geapprecieerd was. Een speciaal applaus vroeg spreker voor de 73-jarige heer Leen Bank, die op deze leeftijd nog een vitale burgemeester op de planken zette en op deze wijze een lichtend voorbeeld voor de jongeren is. NOORDWUKERHOUT HET TEKORT AAN VERFLEGENDEN. In de jaarvergadering van de R.K. Bond van Ziekenverplegenden „Sa- lus Infirmorum", afd. St. Bavo, heeft de heer L. Kommeren een inleiding gehouden over „Het tekort aan ver- plegenden en de gevolgen daarvan". De heer Kommeren, voorzitter van de groep verplegenden in de Alg. R.K. Ambtenarenvereniging (ARKA), te vens lid van het hoofdbestuur en die functies brengen hem in aanraking met de problemen in wijder kring. Dat er een tekort is aan verple gend personeel mag algemeen be kend worden verondersteld, doch uit de mond van de heer Kommeren vernamen wij, dat dit tekort in de ziekenhuizen 121/» pet. en in de psy chiatrische inrichtingen zelfs 34 pet bedraagt. Gevolgen: lege bedden, sluiting van paviljoens, opname-stop en wachtlijsten. Als oorzaken van het tekort noem de spreker vier factoren: 1. ver pleegsters en verplegers krijgen geen salaris, dat in overeenstemming is met de prestatie, welke van hen gevorderd wordt in hun uitermate zware beroep; 2. de onregelmatigheid van de diensten met nacht- en zon dagsdienst bovendien wordt als fac tor bij de bepaling van het salaris ondergewaardeerd; 3. de discriminatie tussen de vrouwelijke, en mannelijke verplegenden. De vrouwelijke hebben meer promotiekansen in de zieken huizen, zij hebben geen gezin, zoals veel mannelijke verplegenden. De verplegers vrezen dan ook en dat kwam in deze vergadering wel sterk tot uitdrukking dat zij bij hun ak- tie voor een beter salaris weinig steun van hun vrouwelijke collega's zullen ondervinden. Als vierde oorzaak vor het tekort aan verplegenden noemde de heer Kommeren het gebrek aan inzicht bij directies en personeel zelf in menselijke verhoudingen. Feestavond LTJ en LTM. Het districtsbestuur van de LTJ en LTM heeft een feestavond uitgeschreven waarbij alle LTJ-ers en LTM-sters worden uitgenodigd naar Noord wij- kerhout te komen op zaterdag 13 mei om 8 uur. Dan wordt in hotel v. d. Geest het winterseizoen besloten. begonnen aan een mars van drie kwartier door het dorp. Zij werden voorafgegaan door een aan tal tamboers en een tamboer-maltre van de drumband van St. Lauren- tius. Niet alles verliep volgens plan. De aangekondigde hockeywedstrijd Noord Hollands Jeugdelf tal-Zuid- Hollands Jeugdelftal kon niet door gaan, omdat het Noord-Hollands Jeugdelftal zonder kennisgeving niet was komen opdagen. Desondanks gaf daarop het Zuid-Hollands Jeugd elftal, dat haar groep splitste een prachtige en zeer geslaagde demon stratie ten beste. Op het andere veld werd daarop een korf bal wedstrijd gespeeld tussen de neutrale korfbal ver, „Vitesse '59" tegen de Danaïden uit Leiden. De Danaïden wonnen met 7-1. SVLV-handbal speelde een wedstrijd tegen Wilhelmus uit Voor burg. De Voorschotense ploeg won met 7 tegen 4. De jeugd van Rouw- koop-SVLV speelde een prachtige wedstrijd tegen een Haarlems jeugd elftal. De sterkste won en dat was Haarlem 2-1. Na de hockeywedstrijd werden gymnastiekdemonstraties ge geven door Voorschotense gymnas tiekverenigingen, o.a. de afdeling van De Zwervers. Op het tennispark hield de tennisvereniging „Fores- cate" onderlinge tenniswedstrijden. Al met al kan de Voorschotense Sportraad terugzien op een geslaagde sportmiddag. Aan toeloop van het Voorschotense publiek was geen ge brek. Er waren om en nabij 1000 toeschouwers. VOORHOUT FOREHOLTE 3 KAMPIOEN Het 3e elftal van Foreholte is op Hemelvaartsdag kampioen geworden in de thuiswedstrijd tegen Warmun- da 3 door met 21 te winnen. De Warmongers hadden in de eerste helft reeds een voorsprong verkre gen door hun middenvoor Masten- bouwer, maar even voor rust kwam Foreholte weer gelijk. Na de thee nam Foreholte na 15 min. spelen de leiding door Allard: 21 en tegen een verdedigend Warmunda was er geen doorkomen meer aan, zodat de stand ongewijzigd bleef. Het elftal werd gecomplimenteerd door de voorzitter van Foreholte, de geeste lijk adviseur en Warmunda's aan voerder. Ook werden bloemen aan geboden met de mededeling dat een feestavond binnenkort zal volgen. VW Voorhout. In café Boer- haave hield de WV Voorhout een bijeenkomst in verband met het uit reiken van de prijzen voor de ge houden mozaiekwedstrijd en bridge drive. De voorzitter verwelkomde de aan wezigen, speciaal burgemeester P. M. F. Smolders, wethouder C. L. Prins, en het jurylid, de heer Jansen met echtgenote. Na in 't kort nogmaals de werking van de VVV uiteengezet te hebben, werd het woord gegeven aan de bur gemeester. Deze was verheugd over de mooie resultaten van de mozaiek wedstrijd en over de grote deelname aan de brigedrive. Verheugend was het ook dat het ledental steeds toe neemt. Ook het vreemdelingenver keer in ons dorp wordt steeds gro ter. Het ideaal, in Voorhout nog eens 'n hotel te zien verrijzen, was een vu rige wens. Nadat de burgemeester de prijzen had uitgereikt, werd door de heer M. Hoek dia's vertoond van de mozaieken, waarbij het jurylid, de heer Jansen, een toelichting gaf. HANDBAL Foreholte. Zondag a.s. spelen de Foreholte-dames hun laatste com petitiewedstrijden. Het programma luidt als volgt: DSO (Zoetermeer)Foreholte, aan- van 12.45 uur; ForeholteMSV, aan vang 18.00 uur. Opstelling: doel: B. Turnhout; ach ter: A. Turnhout en C. van der Berg; midden: W. van der Hulst, D. van der Berg en L. Noordermeer; voor: N. van der Geer, R. Turenhout, R. IJsselmuiden en D. Koster. Adspiranten: Foreholte aVVSB b aanvang 12.10 uur en MSV aFore holte b aanvang 3 uur. Weerzien in Algerije door Jules Roy. Uitg. Het Wereld venster, Baarn. Jules Roy is een Fransman, die in Algerije werd geboren; een zoon dus van Franse „colons". Hij heeft een boek geschreven over de toestand in zijn vaderland, ds hij na jaren terug zag. Hij trof zijn geboortestreek in diepe ellende aan, een gevolg van de heilloze guerilla-oorlog tussen het Franse leger en de Algerijnse rebel len. En onder de indruk van het leed dat over de Algerijnen is gebracht, schreef hij heet van de naald een pleidooi voor wederzijdse vrede en verdraagzaamheid. Juist in deze tijd, nu de mogelijkheid van een wapen stilstand en van vredesonderhande lingen, gevolgd door een onafhanke lijkheid al of niet in samengaan met Frankrijk, voor de deur staat, is het een zeer actueel pleidooi. Ofschoon het boek toch de sporen draagt van haastig te zijn geschreven, geeft het toch wel een goed beeld van de toe standen in het huidige Algerije en van de achtergronden, welke tot de jongste opstand hebben geleid. „De profeet van de nabij heid Gods", door drs H. Renckens S.J. Uitg. Lan- noo Tielt. Den Haag. De onder deze titel voor de KRO- de Bazuin gepubliceerde bijbellezin gen van pater Renckens zijn thans grondig herzien en uitgebreid in boekvorm door Uitg. Lannoo uitge geven. Dit-boek helpt de bijbel op de juiste wijze te lezen, het wil een voorbeeld zijn. En daarbn is een schriftlezing uit het boek Isaias, 1-12, als uitgangspunt gekozen. Voor hen die ernst maken met het bijbellezen kan dit boek een zeer goede geleide zijn. „Het boek der passie", door dr. H. van den Russche. Uitg. Lannoo Tielt, Den Haag. In de serie „Woord en beleving" is nu ook bet vierde deel van het werk „Het vierde Evangelie" verschenen. Het is de verklaring van Johannes 18-21, waarin het lijden van Christus wordt beschreven. Het evangelie (de nieuwe vertaling) volgend, wordt de tekst becommentarieerd, waarbij veel wordt verwezen naar andere teksten ter verduidelijking en ter vergelij king, Een register en bibliografie over het hele werk (vier delen) is in dit deel opgenomen. „Dat is het leven", door Eli Asser. Uitg, Nijgh en Van Ditmar, Den Haag-Rotter dam. Uit de verzamelde werken van Eli radio gehouden en in het weekblad Asser heeft men er hier een goede twintig bijeengebracht onder de titel „Dat is het leven". Of men deze uit het leven gegrepen verzen au sérieux moet nemen, oordele men zelf. De prijs 4 25) komt ons nogal hoog voor, voor zo'n klein boekje. „De bouwkunst van Hellas tot heden", door prof. dr. E. H. ter Kuile. Uitg. W. de Haan, Phoenix. Dé Phoenix-serie is weer met een mooi exemplaar uitgegroeid. Het on derwerp van dit boekje is de bouw kunst van de Griekse oudheid tot he den. Overzichtelijk, up-to-date en niet al te beknopt geeft het een beeld van vele bouwvormen in de verschil lende stijlen. Grieks, Romeins, By- zontijns tot hedendaags bouwwerk vindt men er in. Vele lijncliché's en 100 fotoreproducties geven 'n prach tig voorbeeld van deze 25 eeuwen westerse bouwkunst, 'n Mooie aan winst, waar reeds lang naar is uitge keken. „Bonnie als bakvis", door Le- nora Mattingly Weber Uitg. Prisma Juniores, Utrecht-Antwerpen. Al is Lenora Weber al lang de kin derschoenen ontgroeid ze is al oma van een mooi aantal kleinkinderen toch weet ze op een leuke manier de belevenissen te verhalen van enige bakvissen, die wegens het vertrek van de huishoudster, die ze hogelijk waarderen, en later van hun vader, die als frontjournalist van huis weg moet, het huishouden zelf moeten op knappen. Op vermakelijke wijze laat zij zien hoe dit afloopt. Een vlot boek je voor oudere meisjes. „Het spel van Staat", door drs M. L. Snijders Uitg. Scheltema en Holkema N.V., Amsterdam. Dagelijks krijgt men in de kran tenberichten of via de radio of tele visie begrippen voorgeschoteld, waar van wordt aangenomen, dat ze voor zichzelf spreken. Het staatkundig leven in Nederland is echter dermate gecompliceerd voor de „leek" en on dergaat van tijd tot tijd zulke struc turele wijzigingen, dat de „leek" gauw de weg kwijt raakt in de dool hof van instellingen, lichamen en hoe het allemaal mag heten. Dit boek werk heeft terecm de pretentie een politieke en staatkundige oriëntatie te zijn. Overzichtelijk en voor de on ingewijde goed leesbaar, worden de diverse fenomenen op staatkundig gebied in ons vaderland of in Euro pees verband behandeld. O.i. is dit boekwerk ook zeer aan te bevelen voor de scholieren, die qualitate qua voor hun examens een en ander die nen af te weten van staatsinrichting. De Zig tuners gaan DE ZILK Tocht ouden van dagen. Het comité dat de tocht voor ouden van dagen organiseerd, die op 7 juni zal plaats vinden, houdt zondag a.s. nog zitting in het verenigingsgebouw na alle H. Missen voor het opnemen van gegadigden voor genoemd uitstapje. Zij, die zich reeds opgaven behoe ven zich niet te melden. LTJ voetbalwedstrijden. Er was grote belangstelling voor de wed strijden van de leden van de LTJ in het district bloembollenstreek, die door de voetballende elftallen wer den gespeeld op het terrein van DMN te Noordwijkerhout. De uit slagen van de reeds gespeelde wed strijden zijn: Warmond-Lisse 2—0; Noordwijkerh.-De Zilk 1—3; Noord- wij kerhout-Lisse 15; Noord wij ker- hout-Warmond 11. Nu blijven nog de volgende wed strijden te spelen: 12 mei De Zuik- Warmond en 15 mei De Zilk-Lisse. Deze wedstrijden worden gespeeld op het terrein van DMN te Noord wijkerhout en beginnen om half 8. VOORSCHOTEN Prijsuitreiking Oranjefeesten. Woensdagavond j.l. vond in „Alle- mansgeest" de prijsuitreiking plaats van de op Koninginnedag verreden puzzelritten. Ook de prijswinnaars van de volksspelen konden daar hun prijzen in ontvangst nemen. Bij ontstentenis van de voorzitter van de Kon. Wilhelminaver., de heer B. Hoogwerf Kroon, sprak de heer L. van Aken een kort openingswoord. Burgemeester L. de Kool bedankte allen die aan het welslagen van de feestviering ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin hun me dewerking hebben verleend. Geslaagde sportmiddag Het is intussen al een Voorschotense tra ditie, dat de Sportraad van Voor schoten op Hemelvaartsdag een sportmiddag organiseert. Ook giste ren werd deze middag weer begun Bij de Koningin der Gitanos (Van onze verslaggever) Granada (P P) Gitanos is de naam die men Hier in Spanje aan de zigeuners heeft gegeven, een naam die verwantschap vertoont met de Engelse betiteling Gypsies en afgeleid van het Nieuwgriek- se „Gyphtoi" datEgyptiërs betekent. Deze benaming Egyptiërs danken de zigeuners aan zichzelf, want in hun verhaien in het verre verleden zinspeelden zij er steeds op, uit Egypte afkomstig te zijn. Zelf noemen zij zich Romani. Weten schappelijke onderzoekers nemen aan, dat zij uit Voor-lndië afkom stig zouden zijn en afstammen van het zwervende volk der Domba, een kaste van muzikanten en dansers. Door onbekende reden, zou den zij aan het zwerven gegaan zijn door de gehele wereld, waar bij zij in 1420 west-Europa binnenkwamen. In 1447 bereikte een eerste groep Spanje. Van die tijd af hebben vele gitanos onafgebro ken het Iberisch schiereiland bewoond en zijn een belangrijk deel van de bevolking gaan uitmaken. Weliswaar niet zozeer numeriek, alswel wat hun invloed op de Spaanse cultuur en wel in het bizon der muziek, zang en dans betreft. Heel veel van wat ons buiten Spanje als Spaanse muziek en dans wordt gepresenteerd, is in wezen niet Spaans maar typisch zi geuners. Wij hebben dit met eigen ogen en i oren kunnen zien en horen, toen wij I een muziek- en dansfeest bijwoonden bij de gitanos die bij duizenden in grotten even buiten Granada een armoedig bestaan lijden. Zij wonen daar onder leiding van een stamhoofd, in dit geval een vrouw, die de koningin der zigeuners ge noemd wordt. Het is een zeer merk waardig volkje, in wier leven muziek en dans een aanmerkelijk belang rijker plaata innemen, dan bij ons. Men zou kunnen zeggen, dat de gi tanos dansend door het leven gaan. Vrijwel elke emotie wordt in dans omgezet en dit alles met een ernst en overgave die ons volkomen vreemd zijn.' Nu ia dit laatste iets, dat de zigeu ners niet alleen hebben, in andere delen van Spanje danst men ook bi zonder graag en grijpt men elke ge legenheid aan om dit te doen. In Sevilla bijvoorbeeld U de meest be kende volksdans de „sevillana". Deze specifieke Sevillaanse dans kan men zien op alle ogenblikken van de dag, in het theater, café, maar ook op straat en zelfs in de treinen. Waar een groep Sevillanen bij elkaar is, komen de nooit />ntb rekende castag netten spoedig tevoorschijn en met of zonder begeleiding van guitaar wordt er gedanst en gezongen. Dit gebeurt trouwens in geheel Andalusi» en elke stad heeft haar eigen speci ale dans. Granada b.v. „Granadina". VtEUGOE, SMAKT B4 PUN Sevilla is wel de hogeechool voor de dans. De Sevillaanse vrouw wordt als danseres geboren. Haar bewegingen zijn natuurlijk en gracieus. Zij danst voor haar genoegen, maar ook uitdzuldcing to geven «oh amagi of De komst van de gitanos, die in de 15de eeuw in grote getale naar An- öalusië komen en zich daar vestig den, veroorzaakte een omvorming van de vroegere „canto hondo" (diepe zang) karakteristiek voor zijn buigzame modulaties en het over slaan van de stem. De gitanos brach ten een nieuwe stijl, de „canto fla- co" met schrille en lang aange houden koptonen. Het flamenco-repertoire van de zi geuners is zeer groot. De „solares" zijn gezangen van droefheid en scheid, terwijl de „tirana" en „tang- guillos" zeer sensueel zijn. Hun dan sen kenmerken zich door hun on stuimigheid, wilde bewegingen borst en hoofd, terwijl korte, felle stoten van de hakken op de vloer het ritme accentueren. Op het einde is deze dans een wilde warreling alle deelnemers door elkaar en dan een bruuske en plotselinge onbe weeglijkheid HET DANSFEEST BEGINT We hebben hier bij Granada het ge noegen mogen smaken een dergelijk danzfeeet bij te wonen. Avonds bij het flakkerend licht van toortsen en kampvuur tokkelde een naar onze smaak werkelijk fenomenaal gita- ri»t zijn volksliederen, doorweven met eigen improvisaties. Iedereen luisterde en het was doodstil. Dit toneel van felle lichten en diep donkere schaduwen en al die inte ressante, markante koppen om ons heen vormde het Juiste decor waarin men zo'n dansfeest moet beleven, een scherpe vrouwestem begon te zingen en er kwam een zigeuner naar voren. Hij plaatste zich midden i in de kring en er ontstond een af tasten van ritme tussen hem en de gitarist. Toen zij het gevonden had den, begon de dans. Aanvankelijk met een zacht, later steeds sterker wor dend hakkengetik op de rotsige bo dem. Seeds feller werd het ritme. Plotseling sprong een jong meisje naar voren. Het haar warrelde los om haar hoofd. Met een korte ruk slingerde zij het naar achteren en uitdagend trippelde zij rondom de man, die nog steeds in uiterste con centratie met zijn hakken het ritme van de gitaar volgde. Na een draai zag hij haar en samen dansten zij een onstuimig spel van lokken en afsto ten. De toeschouwers werden door de dans meegesleept. Hun lichamen wiegden, hun handen klapten. Er traden meer dansers en danseressen naar voren. Tenslotte zagen we één dynamische bewegende massa in dolle warreling en plots was het einde, 'n einde dat wij nog niet verwachten. MEEGESLEURD Maar de gitarist rustte niet. Na een korte stilte begon hij weer zach pre luderend en weer werd er gewacht ln doodse stilte. Een andere dans werd ingezet Uren ging het door. De zigeuners zongen en dansten van liefde, verdriet en vreugde, Voor ons nuchtere noordelingen bleek het een openbaring. Maar na verloop van tijd werden we als het ware in deze dans in dit ritme opgenomen en De zigeuner beleeft zijn dans. Ritme, vormen en expressie vormen één on verbrekelijk geheel, opwellend uit zijn binnenste. zonder dat we het zelf wisten, ston den we op en klapten in onze han den op de maat van de muziek, zoals de zigeuners dat deden. We trappel den met onze voeten en lieten ons meesleuren in het machtige ritme. Dan opeens dook er een zigeunerin voor ons op. Zij pakte de hand en trok ons mee in de wilde warreling. Na slechts enkele momenten liet ze ons bruusk staan. We deden wel enthousiast en dat lokte haar, maar ze merkte het dadelijk: we konden het niet. Langzaam traden we terug in het duister. We klapten niet meer, we stampten niet meer. We keken al leen vol bewondering naar deze extase, naar die lenigheid van gebo ren dansers en danseressen en we begrepen, dat hier een diepe kloof gaapte tussen ons en hen. We kunnen wel waardering en bewondering op brengen maar we kunnen niet mee doen, want wij zijn anders. Dit dan sen is natuur, ons dansen is aange leerd op de danslessen, de foxtrot, de engelse wals en de samba, moei zaam geoefend en eigen gemaakt. De zigeuner danst van nature, omdat hij niet anders kan. Dat is het verschil! We zullen nog lang de herinr.ering bewaren san dit feest bij de grot ten van Granada.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9