liSüJ Mlil w Pastoor J. G. A. Saraber 25 jaar in Oude Wetering balastore Geen meer in Haarlemmermeer ^-Perceel Spieringerweg bestemd voor bollengrond VRIJDAG 12 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 fi Ontroerende viering van jubileum Mej. v. d. Meer biedt namens het personeel van de Lagere School een enorme fruitmand aan. Diep ontroerd reikt de heer G. Rot teveel de pastoor de hand. Op intieme wijze is gisteren het 25-jarig pastoraat van de parochie herder van Sint Jacobus de Meer dere te Oude Wetering, pastoor J. G. A. Saraber gevierd. Niettemin gelo ven wij, dat het voor de pastoor een onvergetelijke en voor het jubileum comité een alleszins geslaagde dag is geworden. Kerkelijke viering. Reeds woensdagavond namen de feestelijkheden een aanvang. Voor afgegaan door een stoet van smette loos witte bruidjes werd de jubile rende pastoor de feestelijk versierde parochiekerk binnengeleid door de heren A. H. Lohman en A. v. d. Salm, leden van het kerkbestuur. Voor de in groten getale samengeko men parochianen celebreerde de ju- bilar's een plechtig Marialof. Op de morgen van het feest van 's Heren Hemelvaart werd door de zilveren jubilaris een plechtige Hoog mis opgedragen, waarbij opnieuw pater Cor Saraber assistentie ver leende. Onder leiding van de heer H. J. de Jeu zong het koor de vaste gezanen uit de „Missa in honorem Mariae Assumptae" van Luigi Botr tazzo, dezelfde mis die enkele jaren geleden voor het 40-jarig priester jubileum van de pastoor was inge studeerd. Het orgel werd bespeeld door de heer P. H. van den Bosch. Behalve door de aanwezigheid van een groot aantal parochianen, werd aan de feestelijke Hoogmis luister bijgezet doordat ook van hun belangstelling lieten blijken burgemeester E. J. M. Kolfschoten van Alkemade en dokter D. A. van Haselen. Plichtsgetrouwe herder. Pater Cor Saraber schilderde in zijn feestpredikatie de jubilaris als een plichtsgertouw herder, die, ook in tijden van grote nood en ellende, zijn toevertrouwde kudde nimmer verliet. Altijd was pastoor Saraber op zijn post en stond hij metterdaad klaar om geestelijke bijstand te ver lenen aan zieken en mensen in nood. Reeds op de eerste dag van de oor log vertrouwde pastoor Saraber de parochie toe aan Maria's moeder hart en tot op de huidige dag zijn alle parochianen aan haar toegewijd. De jubilaris is ook een oprecht verkon diger van Gods Woord. Zonder enige schroom wees en wijst de pastoor de hem toevertrouwde gelovigen op hun plichten ook al klinken de verma ningen soms hard in de oren van de moderne mensen van deze tijd. Grote dank en eerbied zijn de paro chianen dan ook verschuldigd aan hun herder. Na het beëindigen van het H. Of fer werd de feestviering op intieme wijze, binnen de pastorie voortgezet. Receptie. 's Middags om half drie waren een groot aantal genodigden voor de receptie tezamen gekomen in de r.k. school. Daar waren vertegenwoordi gers van kerk-, arm- en schoolbe stuur, alsmede een groot aantal be stuursleden uit het verenigingsleven van Oude Weteripg, allen met hun dames. Ook waren aanwezig ds. A. M. Knottnerus en de president-kerk voogd van de Ned. Herv. Gemeente, de heer C. v. d. Berg. Namens het bestuur der gereformeerde kerk was aanwezig de heer P. v. d. Velde. On der de aanwezigen bevond zioh ook weer dokter Van Haselen. Toen de jubilaris met familieleden binnen trad werd hij met een hartelijk ap plaus begroet. Namens de parochianen werd het woord gevoerd door het erelid van het kerbestuur, tevens de oudste pa- rociaan, de heer G. Rotteveel. Spre ker stelde de pastoor, die hij 25 jaar geleden had mogen verwelkomen, tot voorbeeld voor alle katholieken van Oude Wetering, dit wegens de grote devotie van de jubilaris en diens diepe eerbied voor het gebed. Wat de pas toor in 25 jaar werken had bereikt valt in het tijdelijke niet te beoor delen. „Wij kunnen alleen zien, dat meer dan 1000 personen werden ge doopt en ongeveer nagaan, hoevelen van de laatste H.H. Sacramenten zijn voorzien. Ongetwijfeld is echter ve len een grote devotie ingeprent voor het H. Hart en het rozenkransgebed. Er is dan ook alle reden voor dank- LEIDEN KATWIJK Breestraat Voorstraat i Advertentie) baarheid". Een dankbaarheid, die werd uitgedrukt met een enveloppe, waarvan de inhoud zal dienen om de pastoor op royale wijze een bede vaart naar Lourdes te laten maken. De heer J. J. de Jong bood namens de schooljeugd de jubilaris een werp hengel met toebehoren aan om in de vrije tijd in plaats van mensen ook wat vissen te kunnen vangen. Van het personeel der lagere school ontving de ontdane pastoor een reusachtige fruitman. Ook ds. Knottnerus wenste pas toor van harte geluk met het jubi leum, waarbij hij stelde, dat veel genade en kracht nodig is om gedu rende zo lange tijd geestelijk herder van een parochie te zijn. Zichtbaar ontroerd bracht pastoor Saraber dank aan allen, die het hunne hadden bijgedragen om deze dag voor hem tot een feestdag te ma ken. Ondanks de ontroering liet de humor de jubilaris bij zijn dank woord niet in de steek. Na het offi ciële gedeelte maakten vele paro chianen van de gelegenheid gebruik om hun pastoor gelukwensen aan te bieden. De feestviering werd besloten met een plechtig Lof met Te Deum. Van- of de preekstoel bracht de jubilaris nogmaals dank aan allen, maar in het bijzonder aan God, Die hem de kracht en de gezondheid had geschonken om dit prachtige feest te beleven. Wereld-Vrijgezellendag met „sombere vooruitzichten" Een triest vooruitzicht voor de Ne derlandse vrijgezellenbond: zij is waarschijnlijk de enige vereniging in ons land, die door een facet van haar activiteiten ongewild, maar toch daadwerkelijk meewerkt aan haar eigen liquidatie. Een andere conclusie is niet mogelijk na de fees telijke bijeenkomst van de Wereld- Vrijgezellendag 1961, die donderdag in Rotterdam werd gehouden en die door 900 van de 6.000 leden werd bij gewoond. De eenzamen van beide sexen werden onthaald op een ge zellig cabaretprogramma, gebruik ten later in het dakpaviljoen van het Groothandelsgebouw gezamenlijk de maaltijd en zetten 's avonds de ken nismaking voort tijdens een groot bal, dat tot precies middernacht duur de. Voor enkelen moet dit de eerste stap naar een nieuwe status inhou den, een status, die het verdere lid maatschap overbodig en onnodig maakt. Apothekers-assistenten beginnen zich te roeren Tijdens de algemene vergadering van de algemene apothekers-assisten- tenbond die gisteren in Utrecht is gehouden, heeft de voorzitter, de heer H. J. Reunier in zijn openings woord om opgemerkt, dat er door 't tekort aan apothekers-assistenten in ons land in sommige plaatsen een noodtoestand dreigt te ontstaan. Een van de belangrijkste oorzaken hier van noemde hij het achterblijven van de secundaire arbeidsvoorwaarden, o.a. het ontbreken van een uniforme regeling van sluiting op bijzondere feestdagen als Koninginnedag en Be vrijdingsdag. Gesteld werd, dat deze dagen als officiële sluitingsdagen in de regeling arbeids-voorwaarden die nen te worden opgenomen. De voor zitter zei voorts, dat het mogelijk moet zijn ook voor de apothekers-as- sisten de vijfdaagse werkweek in te voeren, wil men niet achterop raken. Eis van 1.000,- tegen roekeloze Duitser Op 3 december heeft de in Nice wonende 49-jarige Duitser A. L. bij Ede met zijnrauto de 25-jarige ma troos W. V., die een motor bereed, zodanig aangereden, dat deze zwaar werd gewond. De Duitser is deze week uit Frankrijk naar Nederland gevlogen om zich woensdag te ver antwoorden voor de rechtbank te Arnhem. Duizend gulden boete heeft de of ficier van justitie tegen hem geëist. Hij zei, dat de Duitser op een on bekende weg onder zeer slechte weersomstandigheden met beperkt zicht veel te hard heeft gereden; er was z.i. sprake van grove schuld en roekeloosheid. De Duitser verklaarde, dat hij met een snelheid van ten hoogste 70 kilo meter heeft gereden. Hij had 't ach terlicht van de motor niet waarge nomen. Hij meende op het moment van de botsing, dat er een steen te gen de wagen sloeg. In werkelijkheid sleurde hij de motor een vijftigtal meters mee. Een automobilist, die achter de Duitser had gereden bepaalde de snelheid van verdachte op zeker hon derd kilometer. Uitspraak over twee weken. PRETTIG WONEN VRAAGT OM BALASTORE ZONGORDIJNEN! U maakt uw woning beter en completer met balastore. Bala store koopt u voor elk raam pasklaar bij de woninginrichter. U hangt ze zelf in 10 minuten op en ze kosten zó weinig. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren zon en schel dag licht tot vriendelijk licht 2. Werkt decoratief Leuke zig-zag en zachte kleur geven uw kamers een modern accent van ge zelligheid. 3. Maakt kamers intiem Uw balastore beschermt ii tegen inkijk en schept een sfeer van intimiteit. Onmisbare luxe voor uw woning LISSE Rijkswaterstaat trekt zich terug Rijkswaterstaat heeft aan de Ge westelijke raad van het landbouw schap voor Noord-Holland bericht, dat het bij de Kroon ingediende be roep tegen de beschikking van G.S. van N.-H., houdende weigering van de gevraagde ontheffing van de bo- demverlagjngsverordening, inzake de ontzanding van een perceel poten tiële bollengrond aan de Spieringer weg in de Haarlemmermeer, zal worden ingetrokken; een en ander in verband met de mogelijkheid van het benutten van andere zandput- ten. Nu de Rijkswaterstaat van deze aanspraken heeft kunnen afzien, om dat van elders zand kan worden verkregen, bestaat de mogelijkheid om het onderhavige gebied, tussen de Spaarnetocht en de Spieringer weg op te spuiten tot bollenland, voor zover het daartoe geschikt is bevonden. Geen wilde sprongen met export van kangeroevlees In april van dit jaar is in ons land 137 ton kangoeroevlees geïmporteerd. Dit betekent een enorme stijging ver geleken bij voorgaande jaren. Zo kwam in het laatste half jaar van 1960 b.v. maar in totaal 29 ton bin- Waar blijft het kangoeroe vlees?, zo heeft het produktschap voor vee en vlees zich vanmorgen op zijn in Utrecht gehouden vergadering afge vraagd. Het staat iedere Nederland- der vrij kangoeroevlees te kopen en te eten? maar in landen als Engeland en Duitsland is de import van dit vlees verboden, zo betoogde de voor zitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer. Om te voorkomen dat in Nederlandse bedrijven kangoeroe vlees wordt verwerkt in voor de ex port bestemd „luncheon-meat" heeft het bestuur vanmorgen een wijziging gebracht in de verordening be- en verwerking paardenvlees. Deze ver ordening verbood tot nu toe uitslui tend de verwerking van paarden vlees in vleeswaren. Kangoeroevlees is beduidend goed koper dan vlees van slachtdieren als bedoeld in de vleeskeuringswet Een kangoeroe valt niet onder deze wet omdat hij alg wild wordt beschouwd. Het vlees van dit dier, aldus 't pro duktschap lijkt bedriegelijk veel op dat van de slachtdieren en volgens het schap bestaat in sterke mate de neiging om kangoeroevlees in vlees waren te verwerken. Het produkt- schapbestuur acht iit uiterst onge wenst, omdat het, wanneer dit in het buitenland bekend wordt, voor de Nederlandse export rampzalige ge volgen zou kunnen hebben. Boven dien wil men, voor wat de binnen landse markt betreft, concurrentie vervalsing en misleiding van het pu bliek voorkomen. We merken hierbij op, dat bij ver wezenlijking van het bovenstaande, het in het belang is van de daar ter plaatse reeds gevestigde bedrijven als mede voor de gegadigden van voor de nieuw aan te leggen bollen- gronden, dat zij in overleg treden met het gemeentebestuur van de Haarlemmermeer en van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Lis- se. Dit is nodig om te komen tot een goede ontsluiting, verkaveling en afbakening van dit voor de gemeen te Haarlemmermeer unieke bollen - gebied. De verschillende te Lisse gehouden protestvergaderingen waarbij o.m. dr. ir. D. A. Kraaijenga van de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst te Lisse het plan van Rijkswaterstaat om het zand van deze bollengronden voor wegaanleg te gebruiken aanviel, hebben dus succes gehad. Het door de voorgenomen zandwinning ont stane meer, dat o.a. voor recreatie doeleinden bestemd zou worden, zal er dus niet komen. De voor de bol lenteelt zo onmisbare goede zand gronden blijven in de Haarlemmer meer daarvoor gelukkig behouden. Weer waarschuwing tegen arbeid in Duitsland Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft zijn leden in het CNV- orgaan „de Gids" vandaag weer ern stig gewaarschuwd tegen het zonder degelijke reden en zonder degelijke overeenkomst gaan werken in Duits land. De arbeiders worden naar Duitsland gelotft met „hoge lonen", zo schrijft de Gids, maar zij moeten grote offers brengen. Naast onge makken van onderdak en voeding staan dan nog de gevaren voor de sociale verzekering. „De enigen die bij dit naar Duits land gaan van Nederlandse arbeiders welvaren, zijn de ronselaars, die van de 4,5 5,5 mark, die zijper man uur ontvangen, nog niet de helft aan de arbeiders betalen", aldus „De Gids". Onderzoek naar mishandeling in rusthuis Bij het college van b. en w. van Heemstede is het rapport binnenge komen van het hoofd van de Geria trische dienst van Haarlem, de arts K. Kok over de toestand in 'n rust huis in Heemstede. Het lid van de Tweede Kamer mej. dr. J. C. H. H. de Vink (KVP) heeft over dit rust huis vragen gesteld aan de minister van maatschappelijk- werk. Hét col lege besloot het onderzoek voort te zetten. B. en w. hebben nog geen maatregelen genomen. Zij willen eerst de directie van het rusthuis in de gelegenheid stellen haar stand punt nader uiteen te zetten. Bosivet in Tiveede Kamer niet afgehandeld De Tweede Kamer heeft de Boswet nog niet kunnen afhandelen. Op voor stel van de heer Biewenga (AR) zal er dinsdag nogmaals overleg plaats vinden met de bewindslieden. De ge schilpunten zijn nog steeds naar de mening van een deel der Kamer de te grote bevoegdheden van de ge meente en de kwestie van de scha devergoeding, wanneer door opleg ging van een kapverbod de eigenaar van de door het verbod getroffen houtopstanden en bossen schade lijdt. Vrouw te lijf met slagersmes Wegens poging tot moord cq. dood slag of zware mishandeling heeft de recherche van het bureau Leidseplein in Amsterdam gisteravond de zestig jarige metaalbewerker E. P. D. uit de hoofdstad aangehouden. Hij heeft zondagavond een 41-jarige vrouw, met wie hij acht jaar heeft samenge leefd, in haar woning aan de Cornelis Schuytstraat met een twintig centi meter lang slagersmes trachten te steken onder de bedreiging „Ik steek je dood". Hoewel D. enkele stekende bewegingen maakte, kwam het toch niet zo ver, want hij maakte zich uit de voeten zodra hij geconstateerd had, dat de politie inmiddels was ge waarschuwd. Sinds zondag heeft hij zich schuil kunnen houden. Tegenover de politie heeft D. ver klaard dat het geenszins zijn bedoe ling was de vrouw te doden. „Ik wil de alleen maar de meubels kapot ma ken" heeft hy gezegd. Acht jaar leef de de vrouw samen met de metaal bewerker; kortgeleden ging zij er evenwel vandoor met medeneming van alle huisraad. „Zelfs m'n siga renpijpje nam ze mee", verklaarde D. aan de politie. Toen hij hoorde dat de vrouw met een andere min naar samenleefde, zon hij op wraak. Zondagavond dronk hij zich eerst moed in, waarna hij het slagersmes in zijn zak stopte en naar de Corne lis Schuytstraat ging. De man, die nog niet eerder met de politie in aan raking is geweest, zal aan de officier van justitie worden voorgeleid. Jongenwin via TV opgespoord Mevr. Van Os uit de Dominee de Geusstraat te Almelo trof dinsdag morgen in alle vroegte onder 'n heg achter haar woning een slapende jon geman aan. Zij wekte de jongen en vroeg of hij niet even binnen wilde komen. De jongen, die Duits sprak wenste van dit vriendelijke aanbod geen gebruik te maken. Binnengeko men herinnerde mevr. Van Os zich, dat zij de avond tevoren in de uit zending van de Duitse televisie een verzoek had gezien tot opsporing van een jongeman, die uit zijn ouderlijke woning in Schilderhaus was wegge lopen. Zij belde onmiddellijk de po litie, die de inmiddels weer verdwe nen jongeman spoedig wist te ach terhalen. Het bleek inderdaad de ge zochte persoon te zijn. Aetherklanken ZATERDAG 13 MEI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Metropole ork. en so liste. (12.30-12.33 Land. en tuinb.- meded.). 12.50 Act. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennws. 13.25 Lichte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Vrou wenkoor. 14.25 Lichte muz. 14.50 Gram. v. d. jeugd. 15.10 Franse les. 15.30 Lichte muz. 15.50 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. oct. 16.50 Sportact. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vra- genbeantw. 1900 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Amateursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Klassieke muz. 21.00 U bent toch ook van de partij?, praatje. 21.10 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Religieus progr. 23.00 Religieuze muz. met comm. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 1930 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. progr. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuwe gram. m. comm. 13.00 Nws. 13.15 Vara-varia. 13.20 Sport- uitz. 13-45 Lichte muz. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Hammondorgelspel. 15.00 Gram. (15.40-16.00 Boekbespr.). 16.45 Van de wieg tot het graf, vragenbe- antw. 17.00 Jazzmuz. m. comm. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazzmuz. 18.35 Zigeunerork. 19.00 Kunstact. 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Tussen Pasen en Pink steren, lezing. 19.55 Deze week, le zing. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Metropole-ork 21.15 Soc. comm. 21.30 Klankb. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Cabaret. 23.05 Oude gram. 23.25 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 16.45-17.30 Eurovisie: Rep. Rolhockeywedstr. Duitsland-Argenti- nië in Stuttgart. AVRO: 17.30-18.00 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weer- overz. AVRO: 20.20 Tele vizier. 20.30 TV-speL 20.50-22.20 Revue.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8