Vijfdaagse werkweek bouwbedrijf vrijwel zekere zaak Licht in verkeerszaken Vijf ballons joegen op „de vos" VRIJDAG 12 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA T Snelle medische hulp voor Nederlander Minister Van Rooys Geen kinderbijslag voor eerste twee kinderen Uit het antwoord, dat minister Van Rooy heeft gegeven aan de commissie van voorbereiding van een nieuwe kinderbijslagregeling uit de Tweede Kamer, blijkt dat de mi nister niets voelt voor een algemene bijslag voor alle kinderen uit een huwelijk- In het wetsontwerp, dat aan het parlement is voorgelegd, wordt voorgesteld de algemene kin derbijslag te doen gelden voor het derde en de volgende kinderen. Uit de commissie wordt bij de minister aangedrongen, de regeling te doen gelden voor het eerste kind, maar de minister meent, dat dit veel te duur zou worden. De minister blijft bü zijn stand punt, dat verlenging van de kinder bijslag vanaf het eerste kind voor de niet-loontrekkenden ernstige be zwaren oplevert. In dat geval zou het premiepercentage 5,4 zijn, wat hij voor de individuele premieplich tige niet draaglijk acht. Hij is er ook op tegen, dat de staatskas voor be taling van deze premie gebruikt zou worden. BEWONDERING VOOR PORTUGEES KUNSTWERK Kille Hemelvaartsdag was nog vrij druk Hemelvaartsdag is dit jaar op tra ditionele wijze doorgebracht met ge raas en geblaas van paardesport, andere wedstrijden, marsen, drum band-, fanfare- en harmonieconcour sen. Behalve de daaraan deelnemen de duizenden en de toeschouwende en luisterende tienduizenden bleef zeker half Nederland aan de haard steden gekluisterd. Men keek mis troostig naar de intocht der ijshei- ligen, die de polaire winden duch tig door het jonge groen lieten ra zen en hier en daai koude prikkel regen strooiden. Toch waren er nog vele dapperen die de elementen trotseerden en tochtjes ondernamen. Uit steekproe ven bleek, dat de „Efteling" bij Kaatsheuvel toch nog 15.000 bezoe kers trok, het Nederlandse open luchtmuseum bij Arnhem 4000 en Prodllktiviteitsverhoffillff percentage waarmee de produktivi- ^et Haagse „Madurodam" 10.000. In rrouuKUViiensvernugiiig teit zQU kunnen wor<ien verhoogd. Rotterdam stond vooral de „Euro- Over het vorstverlet deelde de mast" in de publieke belangstelling De bespreking, die staatssecretaris staatssecretaris mee, dat bestekken e.n j°eS 4000 bezoekers met snelle Roolvink, de looncommissie van de van bepaalde bouwwerken bepalin- JHten Diergaarde Blijdorp gen bevatten met betrekking tot het trok 10.000 bezoekers, iets meer, dan Stichting van de Arbeid, het college aantal graden vorst, waarbij niet °P een normale zondag, van Rijksbemiddelaars en partijen meer gewerkt mag worden. Hier ziet *n Amsterdam was het niet druk- Woensdagmiddag is de zeventigjarige prof. dr. W. Loeffler van de universi teit van Zurich met een lijnvliegtuig van de KLM uit Zurich op Schiphol aangekomen en direkt daarna per helikopter van de koninklijke luchtmacht doorgevlogen naar het ziekenhuis in Heerenveen voor het geven van een consult over een ernstig zieke patiënt, een vooraanstaand Nederlander van ongeveer veertig jaar. Op Schiphol werd prof. Loeffler verwelkomd door de huisarts C. H. W. Heusdens uit Steenwijk, die zijn hulp had ingeroepen voor de patiënt, die een vriend van hem is. Foto: Bij het vertrek van Schiphol naar Heerenveen. In de helikopter links prof. Loeffler en rechts dokter Heusdens. De professor, die in Zurich een belangrijk congres bij woonde en daarvan zo weinig mogelijk wilde missen, vloog nog woensdag avond terug naar Zurich. van .het produktieverlies op te van gen. Verder had men van de kant uitgegeven. In dit gesprek is door partijen uit- wel gebeurd, eengezet, dat de door hen beoogde produktiviteitsverhogindg gereali seerd zal worden door te nemen maatregelen. Deze maatregelen ko men onder meer neer op: a. Het uitschakelen van aan- en afloopverliezen; b. Het doorwerken tijdens de win termaanden door middel van het aanbrengen van lichtinstallaties; c. Het beperken van vorstverlet. Een en ander zal in de redactie van de collectieve arbeidsovereen komst tot uiting worden gebracht. Zoals bekend had de regering zich op het standpunt gesteld, dat het treffen van positieve maatregelen door haar als een voorwaarde werd beschouwd om tot intrekking van de algemene aanwijzing over te gaan. De stichting vanden Arbeid heeft hiertoe inmiddels geadviseerd en de regering zal dit in overweging ne men". Zoals bekend verhinderde de alge mene aanwijzing, die de regering op 18 april aan het college van Rijks bemiddelaars gaf, dat de werktijd in het bouwbedrijf gedurende de loop tijd van de huidige c.a.o. tot minder dan 46,5 uur per week zou worden bekort. Op 2 mei werd een bespre king gevoerd tussen regering en Stichting van de Arbeid, waarin be sloten werd tot het nadere overleg over de voorwaarden, waarop het door partijen bij de c.a.o. in het bouwbedrijf voorgestelde werktijd verkorting kan worden verwezen lijkt. De bedoeling van het bouwbe drijf is, per 5 juni a.s. de 45-urige werkweek in te voeren. Na afloop der bijeenkomst deelde staatssecretaris Roolvink mee, dat de regering op korte termijn haar beslissing over het intrekken der al gemene aanwijzing zal nemen. Van daag wordt het onderwerp „ar beidstijdverkorting" in de minister raad besproken. Het college van Rijksbemiddelaars zal moeten beslis sen over het invoeren van de 45- urige werkweek in het bouwbedrijf per 5 juni; bekend is al, dat de Stich ting van den Arbeid daarover een gunstig advies zal uitbrengen. De staatssecretaris deelde verder mee, dat het zwaartepunt bij de dis cussies van woensdag meer lag bij de te nemen positieve produktivi- teitsbevorderende maatregelen, dan bij een kwantificering van het pro duktieverlies door de arbeidstijdver korting en de compensatie daarvan door de maatregelen. Er zal ernstig naar worden gestreefd, dat geen produktieverliezen worden geleden. De regering acht deze punten be langrijker dan het aantonen van een die door de poorten trokken. in het bouwbedriif men een mogelijkheid om een deel ker, dan op een normale zondag, in net oouwoeariji Trovl m.n>i„u;airnr.Nae. /v« Artis trok toch nog 13.000, ofwel 1.000 „apieskijkers" meer, dan nor van het bouwbedrijf in de ruimte- maal» maar het museumbezoek was beneden peil. Zeer dapperen trokken naar bad- bij de woensdagmiddag heeft gehouden, heeft de weg geopend naar de 45- urige werkweek in het honwbedrljf. voeren van een vrije zaterdag ook Na afloop van deze bespreking werd de aan- en aflooptijden op zaterdag pletsen als Zandvoort en Scheve- een in gezamenlijk overleg tussen de de rijwielvergoeding voor die dag 6™; In ideochtenduren moesten zullen vervallen, zodat ook een deel "e busdiensten Amsterdam-Zand- deelnemers opgesteld communique van het produktiviteitsverlies zal voort zelfs verdubbeld worden. wegvallen. Men had dit aanvanke- Schiphol had geen drukke zondag lijk niet gekwantificeerd; dat is nu ondanks de 12.500 nieuwsgierigen, Mr. H. B. J. Witte, burgemeester van Eindhoven, en de heer A. Blankert, hoofddirecteur van de ANWB, hebben in de lichtstad een wegwijzer met verlichte armen onthuld. Zwevend op een platform van een montage-wagen en gewapend met pikhaken, plukten de heren Witte en Blankert vier ANWB-vlaggen van de eerste „Lichtwijzer" in Nederland. De armen van de wijzer worden gevormd door blauwwitte lichtbakken van 180 x 60 cm, waarop dag en nacht duidelijk de richting leesbaar zal zijn. Het onthullen van de wegwijzer heeft een verkeerschaos veroorzaakt. In het Spaans-Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut in Utrecht heeft de Portugese ambassadeur in Neder land dr. Juao de Barros Ferreira da Fonseca, woensdag tijdens 'n korte plechtigheid aan Z.K.H. prins Bernhard een voor het instituut bestemd fraai wandkleed aange boden. Foto: Z.K.H. de Prins, de Spaanse ambassadeur in Nederland, de hertog van Baena en de Portugese ambassadeur bewonderen het kunstwerk. Teenageravond Blokker-festival Het jaarlijkse Blokkerfestival is gisteravond ingezet met 'n teenager avond. Een keur van teenager ster ren onder wie Rex Gildo, Jan en Kjeld, Pning Pink en de Blue Dia monds zongen en speelden in de Vei linghal van Blokker, die gevuld was met enthousiaste jongeren, die zich gedisciplineerd gedroegen, alsof ze op een schoolfuif je waren onder lei ding van een leraar. De organisator Ben Essing schatte het aantal bezoe kers op 5 a 6 duizend. Voor het begin van het festival trokken de artiesten op een door tractoren getrokken wagen door het dorp. Rex Gildo was per helikopter naar Blokker gekomen. Heftige relletjes ontsierden AVRO-landdag Op de AVRO-landdag in Apeldoorn is het gisteren tot schermutselingen gekomen tussen politie en opgescho ten jongelui. Het afgelasten van een programma-onderdeel waarin o.a. „The Skymasters" en de „Blue Dia monds" zouden optreden werd aan leiding tot de onrust. Het merendeel jeugdige publiek drong naar voren, waarbij verscheidene personen in 't gedrang bewusteloos raakten. De lei ding had besloten het programma onderdeel af te gelasten omdat het publiek op het verzoek om meer ruimte te maken, niet had gerea geerd. Toen de jongelui het podium be gonnen te verwoesten en de vlaggen gingen verbranden greep de politie in, gesteund door militairen. Er ont stond een hevige kloppartij waarbij enkele gewonden vielen. Een militair uit Schaarsbergen werd vrij ernstig aan het hoofd verwond. De politie werd eerst na langdurige charges het terrein meester. Het bleef enige uren onrustig, maar het programma kon verder normaal worden afgewerkt. DE AMERIKAANSE BALLON SATELLIET De Utrechtse sterrewacht deelt mee, dat bij helder weer de Amri- kaanse ballonsatelliet op het ogen blik weer in het zuiden zichtbaar is. De overgangstijden zijn: 12 mei 23 uur 24; 13 mei 01 uur 21 en 22 uur 48; 14' mei 00 uur 45 en 22 uur 12. ste SUS-taptoe van hedenavond ook door de KRO-t.v. zal worden uit gezonden. Dat zal weer eens zijn in combinatie met de radio-uitzending. Fragmenten uit de bekende Slees- wijk-revue worden zaterdag door 'de AVRO op het scherm gebracht. Zon dag heeft de NCRV een programma op telerecording. Opnieuw worden aspecten van het bejaardenprobleem behandeld en verder wordt een spel opgevoerd. De NTS neemt zondag een rechtstreekse reportage over van de tweede helft van de interland voetbalwedstrijd Oost-DuitslandNe derland. Deze wedstrijd wordt te Leipzig gespeeld in de voorronde om het wereldkampioenschap. „Van onze sportredacteur". Het KRO-programma van maandag bevat een aflevering van de rubriek „Van onze sportredakteur", zoals be kend onder redaktie van Jan Cot- taar. De plannen voor de aflevering lagen reeds gereed, toen JanCot- taar kortgeleden in België een zeer ernstig auto-ongeluk overkwam. De uitwerking van de plannen werd overgenomen door regisseur Aad van den Heuvel, die thans ook de pre sentatie verzorgt. Oostenrijkse Bondspresident. Aan het bezoek van de Oostenrijkse Bondspresident dr. A. Scharf aan ons land zal dagelijks een extra NTS- journaal worden gewijd. Dit jour naal wordt van 16 t.m. 19 mei a.s. elke dag na afloop van het avond programma uitgezonden. Dinsdag zendt de NTS van 20.20 tot 20.40 uur een filmdocoumentaire uit getiteld „Steiermark". Ronde van Nederland. Van de Ronde van Nederland, die van 16 t.m. 24 mei a.s. wordt verreden, zal dagelijks in een extra-uitzending van Sport in Beeld een filmverslag wor den uitgezonden. De dagelijkse uit zending geschiedt aansluitend op het avondprogramma. De laatste kreeg last met koeien en boer Kort na elkaar stegen gistermiddag zes luchtballons op van het HBS-ter- rein Houtrust te Den Haag. Het eerst ging de ballon „Oxygenium" van mevrouw Nini Boesman-Visscher om hoog. De andere ballons fungeerden als dagers". Zij moesten proberen binnen een straal van vijf kilometer van de „vos" te landen. Degene die daar in slaagde was winnaar. De bal lon-vossenjacht is gewonnen door dr. E. Iselin uit Zwitserland. Hij na derde de ballon van de „vos" me vrouw Nini Boesman op 200 meter, slechts enkele minuten na kwart over zeven toen mevrouw Boesman haar ballon had laten dalen op een wei land bij het Brabantse plaatsje Wouw. Korte tijd daarna naderden ook an dere astronauten. De heer A. van de Bemden uit België werd tweede. Derde werd de heer Demenint (Ne derland), vierde de Duitser Wolf gang Haueisen, die 10 minuten na aankomst van mevrouw Boesman zyn ballon aan de grond wist te bren gen op 4 kilometer afstand. De Fransman Dolfuss was wel dui delijk de slechtst geplaatste bij deze internationale ballonwedstrijd. Hij moest zijn luchtvaartuig bij Dintel- oord doen landen omdat hij tijdens het begin van de tocht veel ballast had uitgegooid. Hij miste daardoor de mogelijkheid om zijn ballon op kritieke momenten weer in hogere sferen te brengen. Hij landde in een CHU-voorzitter: Ook solidariteit heeft grenzen De voorzitter van de Christelijke Historische Unie, mr. H. K. J. Beer- nink, heeft zicht gistermiddag in 'n rede op de wereld vrij gezellendag 1961 in Rotterdam fel gekeerd tegen de in het nieuwe wetsontwerp-alge mene kinderbijslagverzekering voor gestelde premiebetalingsplicht voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen. Hij acht een dergelijke re geling een schromelijke onrechtvaar digheid ten opzichte van de vrijge zellen en kinderloze echtparen voor wie zo een premie een extra belas ting zou betekenen, waar zy waar schijnlijk nooit profijt van zullen hebben. Beroep op het solidariteits beginsel zoals bij de algemene ouderdomsverzekering en de algeme ne weduwen- en wezenpensioenver zekering gaat volgens mr. Beer- nink in dit geval niet op. Ook soli dariteit heeft zijn grenzen. weiland met koeien, die bij zijn komst in paniek geraakten, en de afraste ring verbraken. Hun eigenaar heeft een schadeloosstelling ingediend. De vrees bestaat, dat deze eerste ballon wedstrijd die sinds 1912 in Den Haag gehouden wordt, de laatste zal zijn, omdat het ballonvaren vol gens ingewijden in deze sport door het luchtverkeer ten dode is opge schreven. Desondanks gaat de „Haagsche Bal lon Club" een vrolijk jubileum tege moet. 16 Mei viert de vereniging haar 25-jarig bestaan. Op het programma staan een tuinfeest in park Zorg vliet te Den Haag, en een „ster- tocht" voor ballonvaarders uit diver se landen. Deze zullen dan vanuit het buitenland per ballon Nederland moeten bereiken. Er is hiervoor reeds belangstelling getoond door aëronau ten in België. Frankrijk. Diutsland, Zwitserland, Italië en Tsjecho-Slowa- kije. (Van onze t.v.-medewerker). Stijl volle VPRO-uitzending. Voorafgaande aan de derde afleve ring van het VARA-toneel „Zesde etage" heeft de VPRO een vlotte uitzending verzorgd. Gerard Heystee (Liang van het KRO-kinderpro gramma) gaf een vlotte toelichting bij het vertonen van allerlei vormen van moderne dansen, een spel van lijnen,, door Jos Odufré, t.v.-pionier door de danskunst stijlvol geregis- streerd. Een deskundig, vaak bewogen forum over de vraag „wat gebeurt er met ons onderwijs?" is uiteraard niet klaar gekomen met vragen rondom Cals' Mammoetwet. Duidelijk in elk geval en geestig waren de tekenin getjes van Otto Dicke, die genoemde wet behoorlijk beschreven. Helaas waren niet alle forumleden, onder wie twee Kamerleden, het eens met voorzitter prof. dr. Ph. J. Idenburg, dat het wetsontwerp moet worden aanvaard in het belang van ons volksonderwijs. In een kort cabaret- programma heeft Hetty Blok (U weet wil: Sjaan uit de Familie Door snee) ernstige en zoals te verwach ten viel ook luimige liedjes gezon gen. De oude Draaidoos van Simon van Collem bracht vaak schrille fragmenten uit het filmverhaal „Dr. Jekyll and mr. Hyde", in drie ver schillend gerrichte versies. Komende uitzendingen. We heb ben reeds aangekondigd, dat de laat-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7