EEN rDMh I V pk 29.' A DE MARTELGANG VAN DE NEDERLANDSE JODEN Terug naar de vleespotten? 75 Stalmann-affaire bracht verkoeling 135,- Getuigenis van dr Melkman Evian start 20 mei VRIJDAG 12 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15319 BVREADS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De dagen van Rauter herleven in Jerusalem Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5- Red. 20015. 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w., 2,55 p. mud., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Bij de voortzetting, op woensdag, van het proces tegen Eichmann legde de plaatsvervangende openbare aanklager, Gabriel Bach, documenten over betreffende de anti-Joodse maatregelen, die de Nazi's in de tweede wereld oorlog tegen de Joden in België hebben ondernomen. Er woonden vóór de oorlog ongeveer tachtigduizend Joden in België. In een officieel Belgisch staatsstuk, dat Bach ook overlegde, wordt meege deeld, dat 25.437 Joden tijdens de Duitse bezetting werden weggevoerd; 1.261 hiervan hebben het einde van de oorlog beleefd. Vervolgens kwam de plaatsvervangende openbare aanklager te spreken over de „algemene slachting, die de Nazi's onder de Joden inNederland hebben aangericht". Hiervoor was de voornaamste getuige dr. Joseph Melkman, vóór de oorlog woonachtig in Amsterdam, waar hij les in Latijn en Grieks gaf aan een particulier lyceum. Ook Anne Frank heeft deze school bezocht. Dr. Melkman is thans hoofdambtenaar van het Israëlische ministerie van onderwijs. Hij stichtte in 1957 ia Israël een museum, waarin herinneringen aan het wedervaren der Joden in de tweede wereldoorlog bijeen zijn ge bracht. Parades in ijskoud water DINSDAG DE DODENDAG Melkman werd in 1943 met zijn vrouw naar Westerbork gezonden. Elke dinsdag vertrok een transport naar de dodenkampen. „De Joodse ad- Dit is dr. Joseph Melkman, gefoto grafeerd terwijl hij woensdag in Je ruzalem tijdens het proces-Eichmann getuigde over de Jodenvervolgingen in Nederland. Dr. Melkman is van 1941 tot 1943, toen hem zijn ambt werd ontnomen, leraar geweest aan de voormalige Joodse hbs in Am sterdam. ministratie moest een lijst namen overleggen, meer dan het vereiste quotum, omdat de mogelijkheid be stond, dat mensen onderweg zouden sterven en Auschwitz altijd het vol ledige quotum Joden moest ontvan gen". „Als dinsdag naderbij kwam steeg de spanning in het kamp, en maan dagavond werden alle hutten afge sloten". „Van alle afschuwelijke martelin gen, waarvan ik getuige ben ge weest, heb ik de diepste indruk over gehouden van het nachtelijk afroepen van namen. Om drie uur in de och tend, wanneer het geheel stil en don ker was, werden de namen als dood vonnissen afgelezen". „Wij zijn nog gevoelig voor dins dagen. Wij herinneren het ons als 'n dag van doodvonnissen van de Jo den". Dr. Melkman verklaarde verder, dat er ten tijde van de inval der Duitsers 140.000 Joden in Nedefland woonden. 110.000 zijn er weggevoerd. Hiervan hebben slechts 6000 de oor log overleefd. Hij beschreef hoe de Nederlandse Joden, in een poging om aan arrestatie te ontkomen, zich in zolderkamertjes en kelders verbor gen. „Voor de kinderen was het 't ergste. Soms vroegen wij ons af of zij in de kampen toch niet beter af zouden zijn. Later kwamen wij er natuurlijk achter wat het wegvoeren naar Polen inhield en begrepen wij dat het lot der gedeporteerden er ger was", aldus getuige. Dr. Melk man zei, dat in Nederland de levens Tot de laatste droppel doorzetten van een vierduizend Joodse kinderen konden worden gered. Hij vertelde van de „parades" in het kamp Bergen-Belsen, waar ge vangenen uren lang bewegingloos in ijskoud water moesten staan. „Mijn schoonmoeder moest eenmaal negen uur staan". Dergelijke strafmaatrege. len waren de specialiteit van kamp commandant Josef Kramer, die de gevangenen tegen een bewaker hoorden zeggen „Hoe meer dode Jo den hoe beter". Kramer werd in '45 door een Engels tribunaal ter dood veroordeeld en opgehangen. Melkman, zijn vrouw en een baby die zij verzorgden werden bevrijd door de Russische troepen. Zij be vonden zich in een trein die, „naar wij later hoorden, op weg was naar Theresiënstadt, waar gaskamers voor ons in gereedheid waren gebracht". NOG VERDER DAN DE FüHRER ZELF Dr. Bach bracht nog andere docu menten over de deportatie van Ne derlandse Joden ter tafeL Op bepaal de punten, waar het mensen van ge mengd Joodse bloede betrof, „ging Eichmann nog verder dan de Führer zelf". Kolonel Wilhelm Harster de com mandant van de Sicherheitsdienst in Nederland, vroeg Eichmann's bureau of vijf of zes Joden, die vóór de Duit se inval lid waren van de NSB niet behoefden te worden gedeporteerd. Een lid van Eichmann's staf ant woordde, dat Eichmann van mening was, dat deze Joden voorlopig met rust moesten worden gelaten en dat hun deportatie kon worden uitge steld. „Later werden zij toch naar Theresiënstadt gedeporteerd". Bach overlegde ook een rapport dat de SS luitenant-generaal Hans Rauter 24 september 1942 naai' Himm- ler zond. „Op 15 oktober zullen de Joden in Nederland vogelvrij zijn. Dit betekent het begin van een po litiële actie op grote schaal, waaraan niet alleen Duitse en Nederlandse po litie, maar ook de W.A., de groep -,i van de nationaal-socialistische partij, zullen deelnemen". Himmler had hier persoonlijk een aantekening bijge maakt: „Zeer goed". Het hoofd van de SD in Nederland heeft in een brief aan Seyss Inauart gezegd, dat de gesteriliseerde Joden geen ster behoefden te dragen. 1300 Mannen en 900 vrouwen in Neder land zouden zich hebben laten ste riliseren, waarna zij waren vrijge laten. In Scandinavië Donderdag zijn enige getuigen ge hoord, die verklaringen aflegden over het saboteren van de Joden-deporta ties in Denemarken, Noorwegen en Noord-Italië. Van de 1.200 Joden in Oslo werd ongeveer de helft naar Auschwitz afgevoerd, van wie er slechts twaalf zijn teruggekeerd. In de provincies woonden nog 500 andere Joden. De ondergrondse beweging waarschuw de zoveel mogelijk Joden vóór de nazi's in april 1940 toesloegen, zodat zij konden onderduiken. Alles bij een werden ongeveer 850 Noorse Joden naar Zweden gesmokkeld. Mevr. Hulda Campagnano, de doch ter van een Florentijnse hoogleraar, vertelde voor de rechtbank, dat de Italiaanse Joden, die tot aan de Duit se bezetting van Noord-Italië in sep tember 1943 geen hinder hadden on dervonden, hadden gedacht dat hun niets zou overkomen. Na de bezet ting verrichten de Duitsers huis aan huis arrestaties en werden de Joden naar een kamp in Fossoli afgevoerd. Volgens documenten hebben de Duitse gevolmachtigde in Kopenha- Voor Pinksteren hebben wij wéér een echte Cos ter-verrassing: Zuiver wollen AaBe jongens- sportcolberts Vele moderne streep- en ruit- dessins. Eersteklas maakwerk. Tot 13 jaar oliematen Op de morgen van Hemelvaartsdag is een groep van 41 Ambonezen per trein van het Centraal Station in Amsterdam naar Genua vertrokken om op eigen risico per schip de tocht naar Indonesië te maken. De initiatiefne* mer voor deze reis is de heer Siwalette, die nog in Nederland is gebleven, maar volgens wie vijftig Ambonese gezinnen met in totaal een driehonderd mensen naar Indonesië mogen terugkeren. Hij zal zich bij een van de volgende groepen aansluiten. De Nederlandse regering heeft niet alleen toestemming voor de uitreis gegeven, maar zich ook garant gesteld voor een eventuele terugreis als de Ambonezen onverhoopt geen toestemming zouden krijgen Indonesië binnen te reizen. Foto: Staand op het perron, neemt de heer Siwalette afscheid van een aantal jeugdige leden van de eerste vertrekkende groep. LEIDEN:! Haarlemmerstraat 251 ROTTERDAM; Korte Hoogstraat 11 Meent I hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. gen Karl Werner Best, en het hoofd van de Duitse politie in die stad, ko. lonel Rudolf Mildner, de Deense autoriteiten van tevoren gewaar schuwd, dat er tegen de 7.700 Joden in Denemarken zou worden opgetre den. Op 400 na konden alle Joden per schip naar Zweden worden ge bracht Een jaar geleden Woensdag was het een jaar gele den, dat Eichmann in Argentinië werd gevangen genomen. Hij bracht de avond van deze voor hem gedenk waardige dag door zonder van zijn normale routine af te wijken: om negen uur naar bed en om zes uur op. Himmler s laatste geld Het laatste restje van het fortuin van Heinrich Himmler, een bankre kening van 1270 mark, is door het Westberlijnse zuiveringshof geconfis- ceerd Het geld was indertijd in beslag genomen. Het hof heeft nu het ver zoek van Himmlers weduwe om het geld aan haar dochter Gudrun toe te wijzen, afgewezen. Himmler, hoofd van de S.S., die na zijn arrestatie in 1945 zelfmoord pleegde, werd er door de president van het hof van beschuldigd de men selijke incarnatie van het nazisme te zijn geweest. In Parijs m Tunis is bekend ge maakt, dat de besprekingen tussen de Franse regering en de Algerijnse op standelingen op 20 mei a.s. te Evian zullen beginnen. Aanvankelijk zouden de besprekin gen in Evian op 7 april beginnen. De Algerijnse voorlopige regering ver klaarde echter kort voor de aanvang geen delegatie te zullen zenden, om dat de Franse regering had meege deeld tezelfder tijd op dezelfde voet besprekingen met vertegenwoordi gers van de Algerijnse nationale be weging (MNA) van Messali Hadj te beginnen. De Franse delegatie zal worden geleid door de minister van staat voor Algerijnse zaken Louis Joxe. De Algerijnse delegatie staat waar schijnlijk onder leiding van de minis ter van buitenlandse zaken in de voorlopige regering, Belkacem Krim. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's (Advertentie) U TREFT HET, MET UW f 135,- t 'JÉÊË tyÉmX U hebt vele mogelijkheden om ineens f 135,- uit te ge ven. Maar géén enkele ma nier weegt op tegen deze unieke kans om voor f 135,- een kostuum van klasse te kopen, 'n Speciale aanbie ding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM Hoogstraat - Leiden Overweldigende stort vloed van geschenken! VANDAAG EN MORGEN OP DE GEZINSBEURS VOOR IEDERE BEZOEKER! (geopend vanaf 10 uur 's morgens) Profiteer van deze fantastische buitenkansen, U ter kennisma king aangeboden door de orga nisatoren van dit „anders dan anders festijn": GRATIS complete Skin-up beauty-set voor elke 100e bet. bez. GRATIS naar keuze: kunstfoto van U zelf op briefkaartformaat óf verz. lepeltje of gebakvorkje m. bloemmotief voor alle overi ge bet. bezoekers. Duizenden Deense boeren hebben gestaakt, omdat zij niet voldoende sub sidie op de melk konden krijgen. De emmers melk werden in de goot geleegd. Alleen ziekenhuizen werden van melk voorzien. De aanvoer be droeg slechts ongeveer 10 procent. Ned. Gezinsbeurs Houtrusthallen Den Haag t.m. 17 mei dagelijks geopend van 1017 en 1923 uur (14 mei van 1317 en 1923 uur). Entréepr. 1.50 (kind. half geld) Tussen Den Haag en Bonn Een bericht van de „Deutsche Pres- se-Agentur" (DPA) uit Bonn meldt een merkbare „afkoeling" van de be trekkingen tussen het Duitse minis terie van voedselvoorziening en het Nederlandse ministerie van landbouw op grond van de laatste ontwikke lingen in de zaak-Stalmann. 'n Voor genomen bezoek van minister Victor Marijnen aan Bonn zou volgens dit bericht voor onbepaalde tijd opge schort zijn. Deze opschorting zou in een „koele brief" aan minister Ma- rijnen zijn meegedeeld. In dit verband meent men uit uit latingen van kringen rond het Duit se ministerie als vaststaand te kun nen opmaken, dat Nederland zich voor het deelnemen van hoge Ne derlandse ambtenaren aan de aan vallen op dr. Otto Stalmann veront- shuldigd zou hebben. Minister Ma- rijnen zou, naar welingelichte krin gen te Bonn aannemen, tijdens een bijeenkomst te Brussel tegenover ambassadeur Lahr verklaard heb ben in te zien, dat van de beschul digingen wegens omkoperij jegens Stalmann geen steek waar was. Woensdagmiddag laat verklaarde een zegsman van het Nederlandse ministerie van landbouw, dat tot dus ver geen koele brief als waarop in Bonn gezinspeeld wordt, werd ont vangen. Over de bewejing, dat minister Marijnen zich over de onjuistheid van de beschuldigingen zou hebben uitgelaten, verklaarde deze zegsman (Advertentie) met stelligheid, dat van een derge lijk gesprek met de ambassadeur Lahr, of wie dan ook officieel en of ficieus niets bekend is en dat deze bewering over een dergelijke uitla ting van minister Marijnen naar het rijk der fabelen moet worden ver wezen. Uit Boniv meldt DPA verder, dat het onderzoek in de zaak-Stalmann met kracht wordt voortgezet. Na een tweede onderzoek van de officier van justitie Zug te Den Haag, zou thans, naar welingelichte kringen menen het onderzoek op andere Westeuro- pese landen en Polen gericht wor den. De verdediging van dr. Stalmann hecht groot belang aan opheldering van de zaak teneinde aanklachten wegens valse aantijgingen en laster tegen onbekenden te kunnen door zetten. Op Venus duurt één dag tien dagen Russische geleerden hebben bekend gemaakt dat hun door terugkaatsen de radiogolven is gebleken, dat de omwentelingstij d van Venus op tien aardse dagen kan worden geschat. Men ontdekte, dat diverse gedeelten van de oppervlakte van de planeet de radiogolven op verschillende ma nieren terugkaatsen. De proef is onlangs gedaan, toen Venus zo dicht mogelijk bij de aarde was, namelijk 40 miljoen kilometer. De ontdekking is van belang, zo zeggen zij, voor het maken van nauw keuriger berekeningen ten behoeve van ruimtereizen. Zachter Het hogedrukgebied, dat dinsdag jl. boven de Britse eilanden tot ont wikkeling kwam en daar ongeveer 3 dagen vertoefde, is in de nacht van donderdag op vrijdag naar Noord west-Frankrijk getrokken en in om vang afgenomen. Op de Noordzee heeft de stroming van koude polaire lucht plaats moeten maken voor de aanvoer van zachtere lucht. Deze zal ons land vrijdagavond bereiken. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar Zuid-Duitsland, zodat de wind bij ons naar zuidwest tot zuid gaat krimpen. Omdat het hogedrukgebied nog dicht in onze omgeving blijft, zijn de regenkansen klein. Op wat langer termijn gezien heeft de ver plaatsing van het hogedrukgebied naar het continent tot gevolg aat de temperaturen geleidelijk gaan stij gen. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Mei: zon op 04.50; onder 20.23; maan op 04.44; onder 1851. Hoogwaterstanden 13 Mei: v.m. 2.22; n.m. 2.48. KORRELTJE Tegenspoed vormt mannen en ge luk monsters

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1