S)e £öidó£(Boti/*ci/nt Eichmann's aandeel in de Jodenjacht in Frankrijk Vandaag wordt Nederl. behandeld Is Bormann nog in leven Hij ij zou in Brazilië woonachtig zijn Navo-overleg in Oslo Tsjombe zit voorlopig De vervoersstaking in Frankrijk Arrestaties in Turkije Stakende boeren in Denemarken Missionarissen met geladen geweer Gevaarlijke toestand in Angola uit Angola Cycloon in Pakistan Directeur: J. F. J. M. KOENS. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 10 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15318 Onrust stijgt in Angola Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19 00 o.) - Giro 10 30 03 Abonn. f 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv^l7 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In het proces-Eichmann is gisteren de Jodenvervolging in Frankrijk ter sprake gekomen. Vandaag, woensdag, zou de Jodenvervolging in België en Nederland aan de orde komen. De voornaamste Nederlandse getuige is de heer Joseph Melchman, vroeger een vooraanstaande figuur in de Joodse gemeenschap in Nederland, en later directeur van het instituut Yad Vaschem in Jeruzalem, dat de eerste gegevens heeft verschaft voor de vervolging van Eichmann en ook thans nog inlichtingen blijft verstrek ken over het optreden tijdens de oor log van nog in leven zijnde Nazi's. Bij de verschillende documenten, die de openbare aanklager tijdens de zitting van dinsdag aan de rechter overlegde, was een brief van Eich mann's vertegenwoordiger in Parijs, Dannecker, waarin werd medege deeld, dat er by de Franse autoritei ten op was aangedrongen de arres tatie van de Joden te bespoedigen, omdat het aantal gedeporteerde „vol komen onbevredigend was". Het zou nodig zyn ook Nederlandse en Bel gische Joden te arresteren, en als dat nog ni«*t v»«»hoef+3 zmi voor zien, „zouden de Fransen ook Joden moeien arresteren, die na xdZl of zelfs na 1919 de Franse nationaliteit hadden verworven". Een ander document bevatte een beroep van Franse kardinalen en aartsbisschoppen op maarschalk Pe- tain, waarin zij verklaarden „de stem van hun geweten tegenover de massa-arrestaties en de wrede be handeling van de Joden in Frank rijk niet te kunnen onderdrukken". „Wij verzoeken u, maarschalk, in te grijpen. De Joden zijn onze broeders en een Christen kan dat niet verge ten". Ook legde de plv. procureur-gene raal een door Eichmann getekende brief over, waarin deze zich be klaagt over de geringe medewerking van de Italiaanse autoriteiten en me dedeelt, dat deze gehele kwestie door de Duitse minister van buitenlandse zaken von Ribbentrop bij diens be sprekingen met Mussolini zou wor den opgenomen. De Italiaanse mili taire en burgerlijke autoriteiten in de door de Italianen bezette gebie den van Frankrijk zouden volgens deze brief de evacuatie der Joden hebben vertraagd. Eichmann be klaagde zich erover dat in het zui den van Frankrijk een Italiaanse mi litaire commandant de vrijlating zou hebben geëist van door de Franse politie op last der Duitsers gearres teerde buitenlandse Joden. De Ba rakken waarin deze Joden werden vastgehouden, waren door Italiaanse troepen omsingeld, aldus Eichmann in zijn brief. I Bolletje/' nwuwtnu/// in de zilveren rol De vroegere ambassadeur van Ar gentinië in Israël, dr .Gregorio Topo- trokken, verdween Bormann uit de De ministers van buitenlandse za ken van de vijftien NAVO-landen op de conferentie te Oslo hebben dinsdag besloten een commissie van drie in te stellen, die een onderzoek zal instellen ten behoeve van hulp aan Turkije en Griekenland. Voor dien hadden de Turkse en Griekse minister van buitenlandse zaken, Sarper en Averoff, een uiteenzetting gegeven. Minister Luns pleitte er dinsdag voor, de politieke consultatie in de NAVO te intensiveren en kwesties, die van belang kunnen worden, in AHuprtPntlPi een vroeS stadium ter sprake te brengen. Ook drong de Nederlandse minister erop aan, dat de leden in de raad zich bij de behandeling van de vraagstukken niet in zwijgzaam heid hullen om dan elders uiting te geven aan hun standpunt, dat anders kan blijken te zijn dan men in de NAVO-raad aannam. secretaris-generaal Generaal Faure rookt zware pijp zgn. Führerbunker onder de Rijks- NAVO, mr. Stikker, heeft aan het kanselarij. Hij zou bij de straatge- einde van de behandeling van de in vechten in Berlijn zyn gesneuveld en ternationale toestand een samenvat- werd in 1954 officieel dood ver klaard. Maar zijn lijk is nooit ge- ting gegeven, waarin hij onder meer zei dat Berlijn op het ogenblik het vonden. Bormann werd in Neuren- belangrijkste vraagstuk was, zo werd De Kongolese regering in Leopold- stad heeft dinsdag een wet gepubli ceerd, waaraan zij het recht ontleent president Moise Tsjombe van Katan ga zonder proces een half jaar ge vangen te houden. Hij wordt beschul digd van het in het gevaar brengen van de veiligheid van de staat. De wet is getekend door de minis ter van binnenlandse zaken Cyrille Adoela. Tsjombe zit al 13 dagen ge vangen. Hij werd gegrepen toen hij aanstalten maakte de conferentie van politieke leiders te Coquilhat- stad te verlaten. Tsjombe wordt het veroorzaken van burgeroorlog ten laste gelegd. Een soortgelijke beschuldiging is ingebracht tegen zijn minister van buitenlandse zaken Evariste Kimba, die met hem in Coquilhadstad ge vangen wordt gehouden. Tsjombe's huurlingen Ongeveer twintig blanke huursol daten uit het leger van Katanga zijn uit Nyoenzoe ontsnapt, aldus is van betrouwbare zijde in Elisabethstad vernomen. Zij zouden thans op weg zijn naar Albertstad, het hoofdkwar tier van de Katangese strijdkrachten. Hun weg voert door het gebied van de Baloeba's, felle tegenstanders van Tsjombe. VN-troepen uit de Maleise federa tie hebben eind vorige week in Ny oenzoe een grote groep blanke huur lingen, voornamelijk Engelsen en Zuid-Afrikanen, gevangen genomen. Maleise soldaten doen pogingen de vluchtelingen te arresteren; troepen van Tsjombe helpen hen om Albert stad te bereiken. De waarschuwingsstaking van 24 uur bij het openbaar vervoer in Frankrijk heeft dinsdag overal het verkeer ernstig ontwricht, vooral in de buitenwijken van de grote steden. De spoorwegen hebben echter de diensten op de grote lijnen vrijwel normaal kunnen laten functioneren- In Parijs reden de autobussen en de Metro wel, maar met vertraging zodat er lange rijen wachtenden ont stonden. Dat de staking niet algemeen was, was het gevolg van het feit dat de vakbonden het niet eens waren over de wenselijkheid van de actie. Het Algemene Vakverbond (CGT) en de Chritelyke Vakbond hebben 't sta kingsparool gegeven, maar de ande re bonden adviseerden hun leden aan het werk te blijven. r ^rg YePtel5 ter C*°<X*1 in conferentiekringen vernomen. Hij levski, heeft op een persconferentie Hy werd beschreven als een man, d t d eensgezindheid over deze in Tel Aviv verklaard, dat Martin die de weerzinwekkende orders van kwestie 0Dmerkeliik was Bormann' Hitler's plaatsvervanger, Hitier zonder enig gewetensbezwaar wesue opmerKeiyK was. nog vijf maanden geleden aan de uitvoerde. Volgens Topolevski heeft Een CTote verrassing on de confe- Argcntflns-Brariliaanse grens, woon- Bormann Peron rechtstreeks gehol- renteie me£ ta confe- de. Bormann zou thans in Brazilië pen by de machtsovername. rentiekringen, de verklaring van w°nen'De afgelopen vijftien jaar is Bor- minister Krag, dat Denemarken be- Topolevski, die thans het proces- mann's aanwezigheid gemeld uit re»d is onderhandelingen aan te gaan Eichmann voor een Argentynse krant portUgai peru Italië, Argentinië, over aansluiting bij de EEG indien verslaat, noemde geen bron van zyn £uid-Afrika en Zweden. Vorig jaar Groot-Brittannië hetzelfde zou doen- verklaring overBormann. Hy zei, september arresteerden de Argen- dat ongeveer 70.000 Duitsers in Ar- tijnse autoriteiten een Duitser van De reacties hierop van een aantal gentinië woonden. De zoon van dr. wie men vermoedde dat hij Bormann ministers, onder wie minister Luns, Mangele, de kamparts van Au<ch- wag was dat de NAVO eigenlijk niet de witz, heeft een timmerbedrijf, Mus- hoo& van Interool in Rio de geschikte organisatie voor behande- solini's zoon bezit drie huizen. hoofd van interpol in itio ae vraagstukken is het bewind van Peron is™a"neveSueel verWM De Britse mServan buiten- 500'miljoen'dollarZ(clT?SjSd™iï van Bormann in Brazilië. Interpol landse zaken, lord Home, antwoord den) aan eigendommen, w.o. aande- heeft geen verzoek ontvangen om de op deze verklaring van Krag dat len, uit Zwitserland naar Argentinië Bormann op te sporen en beschikt hijhet idee byzonderinteressant overgemaakt. zetf3 nl€t over een van hem. Als vond en dat Groot-Brittannie erover Een woordvoerder van de West- daarom wordt gevraagd, zal Interpol zal spreken met zijn bondgenoten in duitse regering heeft in antwoord op de jacht op Bormann echter begin- de vragen verklaard., dat „wanneer er nen- ook maar de geringste reden is om - Generaal Faure bij aankomst van de Parijse Santé-gevangenis. De para chutisten-generaal zou leider zijn geweest van het „Komplot van Parijs". de andere leden van hfet Gemenebest. aan te nemen, dat Bormann nog in leven is, de Bondsregering alle mo gelijke stappen zal doen om zijn uit levering te verkrijgen". Bonn gelooft er niets van Westduitse justitiële kringen staan sceptisch tegenover het bericht uit Tel Aviv, dat Bormann nog in leven is. Uit het onderzoek zou zijn komen vast te staan, dat Bormann in mei 1945 in of by Berlijn is gedood. Toen de Russen Berlijn binnen- sen in Noord-Angola waren tot vlak voor de onlusten van mening, dat er voor een massale opstand in dit ge bied niet gevreesd behoefde te wor den. De feiten hebben hen in het on gelijk gesteld en voorzichtig met het voorspellen gemaakt. „Wanneer wij 's avonds naar bed Er zyn thans 66 Nederlandse mis gaan, nemen wij een geladen geweer sionarissen van de H. Geest in Ango- mee". Dit schrijft een Nederlandse la werkzaam, ruim twintig van hen In Denemarken is dezer dagen een missionaris van de H. Geest uit An- in het Noorden. De paters in Cen- conflict uitgebroken tussen de Deen- gola. Hij acht de toestand in Noord- traal- en Zuid-Angola kunnen hun se regering en de landbouworgani- Angola zorgwekkend. Uit centraal werkzaamheden normaal voortzetten, saties over de landbouwsubsidies. Het en Zuid-Angola komen er geen ver- Enkele voorzichtigheidsmaatregelen conflict liep zó hoog, dat de boeren ontrustende berichten. Wel is er eni- zijn genomen, maar het missiewerk in staking gingen en geen producten ge ongerustheid, maar van opstandig- vindt voortgang, ook de bouw van meer afleverden. De Deense regering heid der bevolking is geen sprake, nieuwe staties. In Noord-Angola en vertegenwoordigers van de land- Deze beperkt zich tot de Bakongo- daarentegen is het onmogelijk de bouwers hebben nu in de nacht van stammen in het noorden langs de missiestaties te verlaten. In hun mis- dinsdag op woensdag een compromis Kongolese grens. Deze stammen zijn bereikt. dezelfden als die in de Kongo, waar Sommige inwoners van plaatsen sDïds een half jaar de vrijheid An Hl Pil WC rondom Kopenhagen hadden er iets kennen. Het vryheidsverlangen is ^enSUlIT OD HlCUWfe op gevonden om toch niet van melk overgewaaid naar de Angolese gebie- verstoken te blijven, toen de norma- "en de grens. Ie aanvoer van dit kostelijk vocht door de staking bij de boeren ge- Of de opstand in Centraal- en Z.- stremd was. Zij hadden nl. van de Angola zal doordringen, weten de De Portugese minister van over- stakende boeren koeien gehuurd missionarissen niet. Zij durven niets zeese gebiedsdelen, Moreira, heeft voor de duur van de staking en mol- te voorspellen, gezien de gebeurte- per decreet censuur ingesteld op alle ken de beesten zelf voordat zij aan nissen uit het recente verleden in nieuws en correspondentie uit An- hun gewone werk togenKongo en Angola zelf. Missionaris- g0ia? aldus meldt het Portugese pers- - bureau „Lusitania". Verdachte per- PLAATJE VAN EEN FILMSTER in hechtenis worden genomen. Be paalde groepen ambtenaren zullen onder militaire discipline worden ge plaatst. Gouverneurs van districten, waar opstandelingen actief zijn, krij gen de bevoegdheden van militaire commandanten. Opstandelingen, die het uniform van de UPA (volksunie van Angola) droegen, hebben volgens „Lusitania" maandag een militaire post bij Bun- go, Noord-Angola, met handgranaten en automatische wapens aangeval len. Twee soldaten en één burger zouden zijn gedood. Beter gewapen de rebellen, die kennelijk ook een betere militaire opleiding hadden ontvangen, hebben de grenspost Lu- vo aangevallen. De UPA is een ondergrondse be weging, die haqr hoofdkwartier bui ten Angola zou hebben. De eenheden opstandelingen van thans verschillen aanzienlijk van de groepen, die vroeger aanvallen met kapmessen deden. De rebellen schij nen beter gedisciplineerd en hun op treden draagt meer een militair ka rakter. Het gebied, waarin zy optre den, is kleiner geworden en omvat Prinses Paola en prins Albert hebben maandag in Brugge de „Heilig Bloed thans een ongeveer 100 km. brede Processie" bijgewoond. Bij deze gelegenheid ontpopte de prinses zich als strook langs de grens met Kongo. De een enthousiast smalfilmster, die grote delen van de stoet op het celluloid aanvallen van de laatste dagen zyn vastlegde. Prins Albert kijkt 'hier kritisch toe hoe zijn jonge echtgenote er kennelijk op gericht toegangswe- het eraf brengt. gen tot Kongo open te houden. sieposten zyn de priesters en reli gieuzen tamelijk veilig, maar ze ach ten het onverantwoord te reizen en buitenposten te bezoeken. Alle klei nere staties zijn dan ook verlaten. Het personeel is zoveel mogelijk op de grote posten samengetrokken. Ofschoon zy de wederzijdse wreed heden in Noord-Angola scherp ver oordelen, zijn de missionarissen van mening, dat Portugese koloniale po litiek hoewel ouderwets op de lange duur de beste vruchten voor Angola zal afwerpen. De sociale po litiek laat veel te wensen over, aldus de missionarissen, maar zij kunnen toch geen scherp verzet aantekenen tegen het gedwongen tewerkstellen van de mannen. Wanneer de Ango lese neger niet gedwongen wordt, werkt hij niet, ook niet wanneer de hongersnood dreigt Wel keren de missionarissen zich tegen de wantoe standen, die bij de gedwongen te werkstelling in de plantages en on dernemingen de voornaamste haar den van onrust en opstand geworden zyn. Het Kongolese katholieke pers agentschap DIA publiceert het ver slag van een Angolese vluchteling. Deze verklaarde, dat de verschrik kingen van de opstand zowel aan de negers als aan de blanken te wijten zyn. Negers hebben blanken ver moord ?n omgekeerd. Het is een uit gemaakte zaak, dat het internatio nale communisme een actieve rol in de opstand van Noord-Angola speelt. De opstandelingen beschikken over moderne wapens uit de landen ach ter het IJzeren Gordijn. De Portu gezen hebben bovendien verschillen de Tsjechen gearresteerd, terwyl de rebellen beschikken over de nieuw ste Oosteuropese radioapparatuur, al dus het DIA-rapport. Er zijn talrijke factoren, die de si tuatie in Angola gecompliceerd ma ken. De missies dreigen in ieder ge val tussen hamer en aambeeld te komen. De missionarissen zelf kun nen weinig invloed uitoefenen. Zij zijn er niet alleen te klein in aantal voor, maar bovendien beschouwen de Angolese negers hen als ambte naren van de Portugese regering. Oost-Pakistan, waar vorig jaar ok tober meer dan 14.000 mensen bij een cycloon zijn omgekomen, is dins dag opnieuw door wervelstormen getroffen, die zeven uur aanhielden en vele doden en grote schade heb ben veroorzaakt. De verbindingen met Oost-Pakistan zyn verbroken, doch langzamerhand beginnen in Karatsji fragmentarische gegevens over de aangerichte schade binnen te komen. In één der ontvan gen berichten werd gemeld, dat in de Golf van Bengalen drie schepen zijn gezonken. Er werd echter niet bij vermeld hoeveel mensen zich aan boord van deze schepen bevonden. steden 77 „contrarevolutionairen" zijn gearresteerd. De arrestaties werden verricht in Istanbul, Ankara, Izmir en Adapazari. In Istanbul zou een belangrijke opslagplaats van wapens en munitie ontdekt zijn. Het onderzoek duurt voort en de zaak wordt beschouwd als „het be langrijkste anti-revolutiónaire kom plot sinds 27 mei 1960", de datum van de omwenteling, die een einde maakte aan het bewind van de de mocratische partij van Adman Men- deres. In officiële Syrische kringen in Da mascus is dinsdagavond gezegd, dat ongeveer honderd Turken zijn ge dood of gewond bij botsingen met veiligheidstroepen i n gebieden van Turkije die bij de Syrische grens lig gen. Volgens deze kringen zouden veiligheidstroepen slaags geraakt zijn met menigten, die betoogden tegen belastingverhogingen en een stijging van militaire salarissen. De Turkse autoriteiten hadden gedeelten van de Turkse grens met Syrië gesloten. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Ook om mee te nemen. (Advertentie) Oit nummer bestaat uit 12 pagina'i Vrij koud DE BILT, woensdag 10.00 uur. Het KNMI deelt mede: Boven de Britse eilanden bevindt zich een krachtig hogedrukgebied met een luchtdruk in het centrum van meer dan 1035 mb. Aan zijn oostflank staat op de Noordzee een noordwestelijke tot noordelijke stro ming, die in de Poolzee ontspringt en die koude en onstabiele polaire lucht blijft aanvoeren. Het hogedrukgebied verplaatst zich slechts langzaam in de richting van Schotland en het on dergaat op de Oceaan waarschijnlijk een versterking. Door deze geringe wijziging blijft het weer in ons land op Hemelvaarts dag veranderlijk en vrij koud. De wind handhaaft zich in de noordhoek en er zullen opnieuw naast opkla ringen enkele buien voorkomen. De kans op nachtvorst wordt voor de komende nacht nog zeer klein ge acht. ZON- EN MAANSTANDEN 11 Mei: zon op 04.53; onder 20.20; maan op 03.52; onder 16.24. 12 Mei: zon op 04.52; onder 20.22; maan op 04.17; onder 17.38. Hoogwaterstanden 11 Mei: v.m. 0.33; n.m. 1.05. 12 Mei: v.m. 1.34; n.m. 1.58. KORRELTJE Het eeuwige leven wordt door deugd gewennen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1