WOENSDAG 3 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 LANGERAAR Optreden geweigerd Echtpaar C. J. Valentijn-Witteman 50 jaar 2500 boete voor getrouwd Toon Hermans Zijn weigering op 20 december 1957 om op te treden voor de motor club „Assen" kost Toon Hermans 2500.Dat besliste gisteren de Haarlemse rechtbank in een proce dure, die deze motorclub tegen hem aanhangig had gemaakt. Toon Hermans zou op de be wuste avond optreden in zijn „One- man-show". Het contract hiervoor was getekend. Toen de artiest de accom modatie van de zaal zag, waar hij zou optreden, maakte hij direkt rechtsomkeert. Zijn raadsman, mr. Ruizema, voerde aan, dat de show van Toon Hermans niet tot zijn recht kon komen in een dergelijke omge ving ,als waarin de motorclub haar feestavond gaf. De raadsman van de motorclub diende een schadenota in, die Toon nu zal moeten betalen. PRINS BERNHARD OPENT SCHEVENINGSE PIER De officiële opening van de pier te Scheveningen is vastgesteld op vrijdag 19 mei des ochtends om ca. 10.30 uur. De opening zal worden verricht door prins Bernhard, die een scheepssirene in werking zal stellen, op het geluid waarvan het toegangshek tot de pier openschuift. Tegelijkertijd zullen alle vlaggen van de pier voor het eerst worden gehesen. 's Avonds om negen uur zal voor het eerst de avondverlichting van de pier worden ontstoken gevolgd door een afsteken van vuurwerk op het strand. Op deze eerste dag zal de pier uitsluitend voor de genodigden toe gankelijk zijn. Veel tulpen op wekelijkse keuring Op 9 mei a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat het echtpaar C. J. Valentijn en C. Valentijn-Witteman hun huwelijk sloten. Dit was in het jaar 1911. Een jaar, dat in de her innering van de tuinders nog altijd voortleeft als een zeer goed jaar. Maar voor de gouden bruidegom heeft de tuinderij ook andere her inneringen. Want tuinder was deze jubilaris gedurende zijn gehele hu welijksleven met hart en ziel en hij is dit nog. Al voert hij zelf het be drijf niet meer, toch is hij nog dage lijks de trouwe hulp van zijn zoon. Iedereen weet, dat de jaren die lig gen tussen 1911 en 1961 lang niet rooskleurig waren voor de tuinderij, zeker niet vóór de tweede grote we reldoorlog. En zo heeft dit gouden echtpaar juist in de jaren, dat hun gezinszorgen het grootst waren, vele slechte jaren meegemaakt. Daarom heeft de bruidegom vooral in de wintertijd dikwijls nog ander werk moeten aanpakken om zijn steeds groeiende gezin het nodige te ver schaffen. Hij heeft dit altijd in grote opgewektheid gedaan en het is hem ook gegeven geweest om betere da gen te beleven. Zijn zoons hebben hem geholpen, maar deze waren niet zo trouw aan de tuinderij als hun vader. Zij zijn hem echter wel behulpzaam geweest en dit verlicht te de zorgen niet weinig. Ook de gouden bruid heeft heel haar leven hard moeten werken om alles in het gezin goed te laten verlopen. Zij is nog steeds in de weer, al kan het wat kalmer aan door de hulp van een nog inwonende ongehuwde doch ter. Evenals de bruidegom is ook zij nog kras, al was het een paar jaar geleden heel wat minder goed met de gezondheid gesteld. Een ernstige operatie deed toen het ergste vre zen, doch zo het er uit ziet, zullen zij hun gouden huwelijksfeest in uit stekende gezondheid kunnen vieren. Katholieke Bouwpatroons bespraken het Hun huwelijk werd gezegend met 11 werken in tarief kinderen, waarvan er nu nog 9 in leven zijn, nl. 7 zoons en 2 dochters. Zes zoons en een dochter zijn ge- Calculatoreil j Beide heren en de aanwezige le- trouwd. Het gouden echtpaar heeft den hebben gedebatteerd over de 34 kleinkinderen. Als bijzonderheid lilt eiffeil bedrijf noodzaak van het invoeren van het mag wel vermeld worden, dat geen tarievenstelsel en over de manier °X. TZZrirsledTu p ~S,7atte naar Duitsland of destijds in Ned.- Patroonsbond uit de afdelingen Wegens f^ilie-omstandigheden za, t^Tgi^raJ& in ^etGutS de gouden bruiloft niet gevierd wor- Viies te Leiden uitgebreid fledis- utiliteitsbouw de tarivering makke den op 9 mei, maar in de eerste helft cussieerd oner het werken in tarief ,yker uitvoerbaar is dan bij de mas_ van juni. Wel zal op die dag t feest op de bouwerijen. Dit gebeurde onder sabouw Gewezen werd op het feit, met de buren gevierd worden, zo- leiding van de heer P. G. Niersman, dat de preslatie momenteel laag is dat er in ieder geval op die dag voorzitter der Leidse afdeling, en na de arbeiders v00r contractloon toch feestvreugde zal ztjn. En dat een inleiding door de heer Koppen- werken Met die j5%.prestatiebelo- het er gezellig zal toegaan, staat wel hol, lid van de tarxevendeskundigen- nin pe{jt u het njet» ZQ van vast. Zonder twijfel zal het hun aan commissie, waarvan ook de heer achter de bestuurstafel en u zult ar ruime belangstelling niet ontbreken. Stoltenborg aanwezig was. ook niet meer prestatie door krijgen". Het invoeren van tariefbeloning lijkt een moeilijke procedure, aldus werd gezegd van de kant van de des kundigen, maar men mag de tarie ven niet veroordelen naar arbeids verhoudingen en loonpolitiek. Het in voeren moet geschieden vanuit de overtuiging, dat de organisatie op Ie bouwplaats meer in handen gehou- alsmede op een ^en moe^ worden. Gewezen werd hierbij vooral op het belang van na- calculr'ie en tijd- en produktiever- antwoording. Onder het werken onder tarief valt Opgravingen te Rijnsburg Wat stond er vóór de bouw van abdijkerk? Het onderzoek der nederzettings- tricht gevonden, sporen in de ondergrond van het ter- exemplaar gevonden te Neerharen- hierbij* vVorafop"'bet belang van rein van de in 1133 gestichte abdij Rekem, in Belgisch-Limburg. - - - - - te Rijnsburg heeft thans de meer of De verleiding is derhalve groot sa- minder volledige plattegronden van menhang te zoeken met de onge verschillende uit hout- en vlecht- veer 75 cm. brede, uit breuksteen werk samengestelde woningen op- opgetrokken funderingen, tijdens de u. *e ald"s de. V, 1.;+ Vorn. hLu in00n „nn Ho 1QAQ on de tarief commissie. Zij wekten de le den op, bouwtechnische mensen uit geleverd, daterende uit het Karo- lingisch-Ottoonse tijdvak. opgravingen van de jaren 1949 en 1951 blootgelegd. Deze funderingen Daarnaast konden enige correcties representeren oudere bouwwerken tot^Siricahfulatoren ErzHn hiermee worden aangebracht in de platte- dan de uit 1167 daterende abdijkerk. S°niV.a?„.heL!!reiiS der zal een ieder de wenselijkheid en stituut voor prae- en protohistorie opgehelderd. Het onderzoek wordt opgegraven, uit de 13e eeuw date- voortgezet, rende kloostergebouw, aangezien zich de funderingsgreppels op grotere diepte steeds scherper gingen afte kenen. mogelijkheid van het invoeren van het tariefstelsel naar eigen omstan digheden moeten bekijken. Klaarblijkelijk is het abdijterrein Bijverdienste op school Een HBS-er uit Harlingen heeft een wonderlijke manier gevondei. om er iets bij te ver dienen. Voor zijn medeleerlin gen, die op de een of andere manier straf hebben verdiend, schrijft hij de regels tegen een betaling van 75 cent per op dracht. Werkstudent noemt hij zich nu. Zijn vader vond het maar vreemd, dat zijn zoon avond aan avond op zijn kamer zat te wer ken. Hij vroeg zich af hoeveel huiswerk de school wel aan zijn zoon meegaf, tot hij de bijver dienste van zoonlief ontdekte. Of de vader een stokje heeft ge stoken voor dt „arbeid" van zijn zoon, meldt de geschiedenis niet. De leraren zullen het met deze betaalde hulp van hun gestrafte leerlingen zeker niet eens zijn. RECORD AANTAL BEZOEKERS OP SCHIPHOL Te Beetsterzwaag is gistermor- De afdeling pers en publiciteit gen de 46-jarige vertegenwoordiger reeds in de 10e eeuw opzettelijk op- van Schiphol deelde gisterochtend G. U. Faber uit Sneek verongelukt gehoogd, waardoor het zijn terpach- mede dat het recordaantal van op het kruispunt Rijksweg 43-Beet- tig karakter kreeg. 15.182 bezoekers dat op 14 augustus sterzwaag. Het slachtoffer was ge- 1960 de luchthaven bezocht gebro- huwd en vader van vier kinderen. Helaas laten de beschikbare mid- ken is. Op 30 april kwamen n.l. Zijn auto, was met een daverende delen vooralsnog niet toe de natuur- 15-224 personen een kijkje nemen klap tegen eei vrachtauto gebotst, lijke dan wel kunstmatige begren- naar de af_ en aanvliegende toestel- Er werd hem geen voorrang ver- zing van dit buitengewoon interes- leend. santé object in volle omvang vast te _re£,°. betreft een normale stellen. Evenmin is men er tot op he- ?°n5|ag. Eenmaal in de geschiedenis den in geslaagd het eigenli^e mid^ het onderhavige terrein Tnpn hpdrnpf. het nnntpl 18.082 delpunt van net onaernayige terrein ,960 T bedroeg" het i en de daar te verwachten houten betalende be20ekeïs. dan wel stenen overblijfselen van aanzienlijker constructies op te spo ren. Vermoedelijk valt zulks i zuid- Bonn had geen kantoorruimte, maar werd toch de hoofdstad Op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis in verband met de viering van Koninginnedag op dins dag in plaats van maandag gehou den werden heel wat tulpen ten toon gesteld, terwijl ook fraaie iris sen naar voren werden gebracht. Om met de laatste bolgewassen te beginnen: we zagen een groep van D. v. Buggenum te Hillegom, waar van de witte Hollands Glorie met de blauwe standaards, de witte J. S. Bach, de geel met blauw getekende Johann Strauss, de crème Stakowski en de lichtblauwe Toscanini bijzon der de aandacht trokken. Van H. Duin uit Beverwijk waren er ook mooie irissen, o.m. Covent Garden en Yellow Queen. De fraaie helder blauwe Wedgwood-sport Ideaal werd naar voren gebracht door G. Hom mes, Heiloo. Veel belangstelling trok de nieuwe lelie Limelight van de fa. Bakker uit Andijk. Men zou deze aanwinst, die van de in Amerika wonende Neder landse kweker J. de Graaff afkom stig is, een gele Regale kunnen noe men. Bijzonder best gewas, rijk bloeiend en prima van stand en kleur. A. J. Preijde, Breezand, bracht op nieuw gladiolen. De uitblinkers wa ren: de rode Brandaris en Bis-Bis, vlammend rood met witte keel. En dan waren er ook nog wat nar cissen. Onder meer de charmante jonquille Baby Moon van de fa. Ger ritsen uit Voorschoten. Een aller aardigst narcis je van deze firma za gen we ook de dubbele witte Dou blet, die een getuigschrift vari ver dienste kreeg. Dubbele narcissen bracht ook de fa. v. d. Wereld uit Roelofarendsveen. Vooral nr. 36 blonk uit. De tulpen voerden natuurlijk de boventoon. P. Nijssen Zn., Sant poort, toonden o.m. de diepgele Gol den Nizza en de gele Nizza-sport Kennemerland. Interessante Viridi- flora typen bracht D. W. Lefeber Co., Lisse, naar voren. Tulpen die bij de liefhebber zeker in de smaak zullen vallen, Viriflora Pimpernel, een combinatie van groen en rood, was er van F. Bik, Schoorl. Festiade, witte voet en levendig rood getinte bloem, werd naar voren gebracht door de fa. E. v. d. Schoot te Hille gom. Een mooie tulp. Een getuig schrift eerste klasse was voor de enkele late tulp Eastern Queen, gele voet, overgaand in rood een zeer apart getinte aanwinst van John v. Grieken, Bennebroek. Een opvallen de verloping uit Peerless Pink stelde J. Barnhoorn, Sassenheim, ten toon: rood met abrikooskleur aan de rand. Een beste tulp was ook Union Jack, een forse sport uit Cordell Hull, die de Westfriese tulpenkoning P. Bak ker uit Enkhuizen ten tonele vperde. Van dezelfde firma noteerden we ook de fraaie Queen of bartigons. H. Nijssen, Haarlem, etaleerde de mooie oranjerode Koran en H. Nieu- wenhuis, Hillegom, besloot dc keu ring met de parkiet uit Aristocrat: Berlage. Wel stevig van steel maar niet sterk parkiet van vorm. Uiter aard waren er nog vele tientallen andere soorten tulpen, maar het zou te ver voeren die hier allemaal te noemen, al verdient een gele zaai ling van J. Kuys, Breezand, aparte Op zijn bromfiets is maandag avond de 28-jarige W. Bisschof in Doetinchem aangereden, toen hij de Terborgseweg wilde oversteken. Hij werd door een auto gegrepen en zo ernstig gew-^d, dat hij gisteren in een ziekenhuis overleed. Het slacht offer was gehuwc, en vader van één kind. vermelding. Deze aanwinst is ont staan uit een kruising van de be kende late tulp John Scheepers met de gele triumphtulp Ursa Minor. Het resultaat was een kloeke gele tulp van het John Scheepers-type. Aetherklanken DONDERDAG 4 MEI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 NCRV. 14.45 NATIONAAL PROGR. 16.45 NCRV. 19.30 NATIO NAAL PROGR. 20.35-24.4)0 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 V.d. zie ken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Mid dagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12 50 Act. 13.00 Zonnewijzer. 13.20 Promenade- ork. en sol. 14.00 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Nat. herden king te Amsterdam. 15.00 Herden kingsdienst in de Oude Lutherse Kerk te A'dam. 16.00 Kranslegging bij het Nationaal Monument. 16.45 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kerkkoor en instr. ens. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Pianorecital. 18.50 Sociaal perspec tief, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 On de man af, praatje. 19.15 Radiokrant 19.30 Gram. 19.58 Rep. bij het Nationaal Monument op ie Dam te A'dam. 20.00 Stilte bij het Nationaal Monument. 20.02 Wilhel mus, gezongen op de Dam te A'dam. 20.04 Koorzang. 20.35 Gram. 21.05 Muzikale discussie. 21.50 Periodie ken Parade. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondover denking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Pla- tennieuws. 23.30 Huizen voor de toe komst, lezing. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 14.45 NATIONAAL PROGR. 16.45 AVRO. 19.30 NATIONAAL PROGR. 20.35-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Tul- penrallye 1961. 8.20 Gram. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Kook- praatje. 11.15 Kamerork. en soliste. 11.45 Boekbespr. 12.00 Zang en orgel. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kla rinet en piano. 14.30 Gram. 14.45 Zie Hilversum I. 16.45 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17-30 Jazzmuz. 17.50 Regerings- uitz.: Uitwisselingsprogr. over Zwit serland, in samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 18.00 Nws. 18.15 V. d. jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Kinder koor. 19.25 Nws. 19.35 Zie Hilversum I. 20.35 Kamerork. en sol. 21.30 Chi- tra, hoorsp. 22.30 Nws., beursber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Discotaria. 23.50 Tul- penrallye 1961. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Nat. Progr.: 19.15 Filmver slag v. d. Nat. Herdenking te Am sterdam. 19.35 Documentaire film. 19.50 Dodenherdenking op de Waals- dorpervlakte. 20.10 Pauze. 21.00-22.40 De Vliegenvanger, TV-spel. GEEN TELEVISIE VOOR resp. westwaarts te zoeken, onder de W.-DUITSE PARLEMENTSLEDEN Ned. Herv. kerk en belendende ge bouwen. Nog steeds worden frag- De leden van het Westduitse par- menten van Romeinse dakpannen lement, die zich voor sport interes gevonden in samenhang met een seren, zijn zeer teleurgesteld. De ogenschijnlijk Ottoons milieu. Tot de voorzitter van het parlement. Eugen "T0™ "a fe tweede wereldoorlog nieuwste vondsten behoort 'n brok- Gerstenmaier, heeft namelijk gewei- Duitsland weer op de been kwam, stuk, voorzien van een stempel. §erd de zitt™8 ,te onderbreken tij- ontbrandde er tussen enige West- dens de voetbalwedstrijd Hambur- Duitse steden een felle strijd over de Kan dit fragment afkomstig zijn ger g yF.C. Barcelona, die heden- vraag, welke stad de hoofdstad zou van het puin van het Praetorium middag in Brussel wordt gespeeld, worden, nu Berlijn zijn oude functie Agrippinae (Valkenburg), uitgeslo- Om een massale uittocht te voor- had moeten prijsgeven. Het ging niet ten is zulks wel met het fragment, komen zal Gerstenmaier zo meldt alleen om de eer, hoofdstad te zijn, voorzien van het door een cirkel het bestuur van de Christelijk De- maar ook om de materiële en finan- omgeven stempel AAF. Overeen- mocratische Partij alle bereik- ciële voordelen, die de status van komstige stempels komen uitsluitend bare televisietoestellen tijdens de hoofdstad vaak met zich brengt. Tal In het vaderland van hun moeder voor op vier tegulae, in 1959 te Maas- wedstrijd uit laten schakelen. Pt* 11 17 lij TÏIHpllinetttlHinitit ir nbeurd?... mtmorUt niit)looit. f J jg van stadsbesturen zetten hun beste beentjes voor, maar uiteindelijk ble ven er toch maar twee serieuze ge gadigden over: Frankfurt am Main en Bonn. De instanties, die de definitieve keuze moesten maken, verklaarden, dat het er allereerst om ging, welke stad de meeste bureauruimte be schikbaar had om het ambtelijk appa raat te herbergen. Daarom ontvingen enige stadsbesturen een brief met de vraag, hoeveel vierkante meter kan toorruimte zij konden aanbieden. Frankfurt meende de strijd te hebben gewonnen, want het beschikte over 70.000 m- en na de aftocht van de bezettingstroepen zou het zelfs 110.000 m2 kunnen aanbieden. Bonn kon het met de beste wil van de wereld niet verder brengen dan 25.000 m2 onmiddellijk en na het vertrek der geallieerde bezetters on geveer tot 60.000 m2. Frankfurt sloeg dus Bonn met stuk ken en toch werd Bonn tot hoofd stad geproclameerd. Hoe kwam dit? Het antwoord op deze vraag is nooit gegeven, althans niet officieel, maar in welingelichte kringen heette het destijds, dat Bonn was gekozen om later men rekende toen nog op een andere ontwikkeling van het Ber- lijnse probleem de verhuizing naar Berlijn gemakkelijker te maken. Frankfurt was een te grote en in vloedrijke stad en zou wellicht tegen verplaatsing van de regeringszetel naar Berlijn bezwaren hebben kun nen maken. En zo werd Bonn de hoofdstad van de Bondsrepubliek en is het zulks nog immer, ondanks het nog steeds bestaande tekort aan kan toorruimte. Albert en Caroline, de kinderen van prinses Gracia en prins Rainier van Monaco, brengen op het ogenblik met hun moeder voor het eerst een bezoek aan de Verenigde Staten, het vaderland van de prinses. De foto toont de prinses met haar beide kinderen op een wandeling in New York.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8