V/eel nieuw/s achter 'n oude gevel VERBOUWING VAN ONZE KRANT IS DEZER DAGEN VOLTOOID ZATERDAG 29 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT Het was een grote monumentenzorg J.JET ZAL ONZE LEZERS hekend zijn, dat het gebouw van De Leidse Courant, Papengracht 32, vermeld staat op de lijst van Monumentenzorg. Mej. mr. Annie Versprille, gemeente-archivaris, schrijft over dit pand, „De Gouden Bal", in het laatste Leidse jaarhoekje, dat de eerste bewoner waarschijnlijk de Paap van de Pieterskerk is geweest, en dat wellicht de naam Papengrachf aan de eerste bewoner van ons pand ontleend is. De krant heeft dus wel het Paapse huisje bij het schuurtje gelaten, hetgeen niet van de Pieterskerk gezegd kan worden. Het mag misschien een hele eer zijn voor de Leidse Courant de bijzondere aandacht van de commissie voor monumenten getrok ken te hebben, deze extra-belangstelling bracht ook de nodige kóp-zorgen met zich mee. Bevolen was immers, dat aan het te ontzien (afb. 1). uiterlijk van het Leidse Courant- Zijn opdracht had iets van de gebouw geen steen beroerd mocht tandarts, die een wortelkanaalbehan- worden, met gevolg, dat elke ge- deling moet verrichten. De huls, i.e. dachte aan restauratie van het in- de gevel, moest blijven staan, maar wendige de leiding van het bedrijf achtermuurs moest het gehele kran en niet minder de architect chroni- tenspul (met uitzondering van de sche hoofdpijn bezorgde. Het gebouw technische afdeling) opgeruimd wor- was immers dringend aan verbou- den om plaats te maken voor 'n ste wing toe. Deze snelle tijd stelde viger vulling. Het behoeft geen be- nieuwe eisen aan de opbouw van toog, dat de behandeling niet geheel de krant en het was juist de behoud- pijnloos is verlopen, noch voor de zucht van de historieminnaars, die bouwers noch voor de patiënt in de de Leidse Oourdnt in zijn plannen vorm van redactie en administratie, vleugellam legde. Tót in het voor- die vele maanden achtereen kopij en jaar 1960 de architect Kees Bik te rekening-couranten bestoven zagen Leiderdorp aan de hand van tekenin- met de neerslag van de dagelijkse gen, die door de directeur van de arbeid. Het eerst werd door de aan- krant waren gemaakt, een der eer- nemers gewerkt aan de bouw van ste ontwerpen het licht deed zien, een nieuwe redactieruimte in de waarmee hij de kool van de monu- noordelijke gevel van het gebouw, mentencommissie en de geit van Papengracht 30, waar voorheen de de vooruitstrevende bedrijfsleiding voormalige directeur, de heer C. M. v. trachtte te sparen. Hamersveld, woonde. ¥JU WAS BIJVOORBEELD gebon- Zij, die de oude situatie gekend den aan de opdracht de oude hebben zullen hun ogen niet willen hal met de zeventiende eeuwse trap geloven. Het statige oude huis, met Het is zover Naar aanleiding van het feit, dat de verbouwing van De Leidse Courant gereed is ge komen, bieden wij hierbij de lezers een bijlage aan, die een beeld tracht te geven van de restauratie van ons gebouw. De krant, die bij u kind aan huis is, wil thans ook eens aan u al len gastvrijheid verlenen door middel van deze uitvoerige re portage. marmeren hal, gangen en engeltjes plafonds heeft plaats gemaakt voor een modern, efficiënt, maar even eens warm-gezellig interieur, waar de frisse pastelkleuren en strak-zake- lijke lijnen de redacteuren steunen in de nodige concentratie bij hun in spannend denkwerk (afb. 2). Ruimten voor telex, garderobe, en een rustige plaats voor de corrector, die in een soort aquarium naar fout jes in de proeven vist, zijn mede uitgespaard. De hoofdredacteur zag zich een ontvang- en werkkamer toe gewezen, die alleen de insider er nog aan herinnert, dat hier vroeger een brede betonnen ingang naar de tech- nicshe afdeling is geweest (afb. 3). Deze ingang, jp de eerste plaats een sluis voor de stromen papier op rollen, die in d'e hongerige muil van de rotatiepers belanden, is nu gevon den in een nieuwe poort in 't noor delijkst deel van de gevel, die tevens toegang geeft tot het woonhuis op de eerste etage, waar een van de em ployes voortreffelijk onderdak heeft gekregen. Nieuwe fietsenstalling en een wijde opslagplaats voor papier voltooien hier de noordelijke verbou wing. |"\E REDACTIE had nauwelijks haar hielen gelicht of de muren van de oude ruimte der courantiers kwa men met donderend geweld omlaag. Geen steen werd op de ander gela ten om de ruimte om te smeden tot een passend onderdak voor de ad ministratie (afb. 4). Er kwam een balie, functionele kleuren op de strakke muren, en 'n doorbraak tot de voormalige Heilige Hal van de hoofdredacteur. De ver huizing in het gebouw heeft iets van het spel „stuivertje wisselen" weg gehad. De administratie ging naar de redactie, de redactie naar het oude huis Papengracht 30, de afde ling abonnementen nam de plaats van de administratie in ook hier werd de ruimte naar de eis der tijd, inclusief moderne balie, ingericht (afb. 5) en de directeur verplaatste zijn hoofdkwartier naar de geheel gerestaureerde ruimte, waar voor heen de abonnementenafdeling ge vestigd was (afb. 6). Alleen de oude eerbiedwaardige zaal van de com-< missarissen (afb. 7) bleef die zij was: toonbeeld van 17e eeuwse smaak en onkreukbaarheid. De oude schouw (het moet gezegd: in 1930 met oud materiaal opnieuw opgebouwd) ver dient hier extra-aandacht. Opmerkelijk in al deze nieuwe af delingen is het resultaat van 't spel dat de architect met de kleuren speel de: een lange smalle gang werd hier door breder, een hoog plafond leek lager en alles werd vriendelijker en vrolijker. Zo is de restauratie toch dezer da gen tot voltooiing gekomen, en ieder een is tevreden: Monumentenzorg, maar ook ons bedrijf in al zijn ge ledingen, dat al lang een modernere verpakking wenste voor een product dat met zijn tijd mee moet gaan.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9