Koninklijke onderscheidingen ter gelegen heid der verjaardag van H.M. de Koningin Vroege feestklanken op Leids Stadhuisplein Veertigjarig priesterfeest van deken J. P. A. Juffermans te Zoeterwoude Wethouder A. J. Jongeleen - 25 jaar raadslid - Ridder Oranje Nassau ZATERDAG 29 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Aan de wederom zeer uitgebreide lijst van koninklijke onderscheidin gen die ter gelegenheid van de ver jaardag van H.M. koningin Juliana werden toegekend, ontlenen wij de volgende personen: BENOEMD TOT RIDDER IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW Prof mr. Ch. J. J. M. Petit, raads heer van de Hoge Raad der Neder landen, Wassenaar; Mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond; mr. H. W. Bloemers, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland; J. H. M. Derksen, lid van de Eerste Kamer, 's Gravenhage; J. H. W. van Koeverden, lid van de Tweede Ka mer, Buren; mr. G. van Hall, bur gemeester van Amsterdam; C. J. v. d. Ploeg, lid van de 2e Kamer, voorz. „Sint Deusdedit", Haarlem; prof. dr. A. E. van Arkel, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit, Leiden; G. A. H. Groothuis, nationaal aalm. van de nationale Stichting Mater Amabilis- scholen, Arnhem: J. Platteel, adm. van het min. van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, Voorburg; J. de Vries, voorz. Kon. Ned. Zwem- bond; prof. dr. J. M. A. F. Smits van Waesberghe, oud alg. seer. dir. Kon. Ned. Kunstenaarsvereninging, Am sterdam; prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, bijz. hoogleraar Rijksuniver siteit Leiden en universiteit van Am sterdam, Oegstgeest; dr. W. Drees, dir. Rijksbegroting v. h. ministerie v. Financiën, 's Gravenhage; ir. C. In 't Veld, hoofding. dir. v. d. Rijks waterstaat, Voorburg; ir. M. de Bruyn, hoofding. dir. v. d. Rijkswa terstaat, 's Gravenhage; prof. P. de Wolff, dir. Centraal Planbureau te Heemstede; ir. L. E. J. Brouwer, dir. Kon. Ned. Petr. Mij., Warmond; dr. J. C. Hooykaas, bestuurslid Ver. v. Metaalindustriën, 's Gravenhage; J. F. H. Wijsen, dir. gen. Middenstand en toerisme min. v. Econ Zaken, Wassenaar; dr. H. J. van Doorne, pres. dir. Van Doorne's automobiel en aanhangwagenfabrieken, Deurne; dr. J. H. Patijn, secr. gen. min. van Landbouw en Visserij, 's Gravenha ge; prof. dr. J. D. Verlinde, voorm. hoofd v. d. afd. med. microbiologie van het Ned. inst. v. preventieve ge neeskunde, Leiden; prof. dr. J. J. G. Prick, zenuwarts en hoogleraar a. d. R.K. universiteit, Nijmegen. COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Mr. J. Cramer, Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe; dr. J. M. Prinsen, commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land; mr. L. Enthoven, voormalig hoofd van de Bin. Veiligheidsdienst, 's Gravenhage (bij bevordering). OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Mgr. W. A. E. Bokeloh, kanunnik, deken en pastoor, 's Gravenhage; L. van Oort, deken en pastoor, Tilburg; mr. J. P. v. d. Helm OFM., pastoor te Delft; jhr. W. A. Gevers van Dey- noot, dirig. pfficier der Rijkspolitie 3e klasse, comm. distr. 's Graven hage der Rijkspolitie, Wassenaar; mr. J. V. van Laer, 's Gravenhage; dr. W. Meyer, dir. Keuringsdienst v. Waren, 's Gravenhage; dr. J. D. A. Boks, oud-rector Rembrandt-lyceum, Leiden; dr. G. Ph. H. van Straaten, oud-rector Trniteits-lyceum te Haar lem, Culemborg; J. v. d. Berden, dir. Hogere Zeevaartschool, Amsterdam; prof. dr. E. H. ter Kuile, wetensch. hoofdambtenaar v. d. Rijksdienst v. d. monumentenzorg, 's Gravenhage; C. J. van Schaardenburg, dir. algem. toerisme van de ANWB., Rotterdam; J. J. W. Boerrigter, oud-dir. n.v. Drukkerij „De Tijd" te Amsterdam, Aerdenhout; K. Voskuil, oud-hoofd redacteur „Het Vrije Volk"; Naar- den; dr. W. C. de Leeuw, Leiden; G. W. J. de Nooyer, hoofdinsp. tot. Rijksbelastingen, hoofd inspectie re gistratie en successie, Leiden; ir. F. J. Gouwetor, architect BNA, Rotter dam; ir. J. Halm, dir. adv. centrale, pl.v. dir. gen. van de Rijksgebouwen dienst, 's Gravenhage; dr. ir. H. ter Meulen, vh. plv. coördinator v. d. olieverwerkende afdelingen van de Bat. Internationale Petr. Mij., Was senaar; J. W. Kording, voorz. v. d. Ver. v. d. Ned. Graanhandel, Voor burg (bij bevord.); Th. Steenkamp, dir. nv. Uithoornse conservenfabriek „De Hoorn", Amsterdam (bij bev.); R. Visser, voorz. v. d. hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap, Onderdendam, gem. Bedum (bij be vord.); mr. dr. L. Sprey, Oegstgeest; P. J. J. Mertens, secr. Ned. Kath. Arbeidersbeweging, Utrecht; H. S. Hogerzeil, arts, vh. chef van de me dische dienst v. d. Bat. Internatio nale Petr. Mij., Wassenaar; A. Dudok van Heel, oud-voorz. van de Sticht, tot exploitatie der drie samenw. blin- deninstellingen, Laren (NH). RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Ds. H. Visser, em. pred. der Chr. Geref. Kerk, Sassenheim; drs. L. J. v. d. Meulen, comm. distr. Leiden Rijkspolitie, dirig. off. Rijkspolitie 3e klasse, Wassenaar; dr. A. A. Olie rook, pastoor, Bloemendaal; A. J. Jongeleen, wethouder, Leiden; G. A. Zegwaard, vicaris delegatus, Merau- ke (Ned. Nw. Guinea); Mater Jovi- nia (mej. H. M. B. Melsemakers), moeder-overste van de KI. Zusters van St. Joseph, Enarotali (Ned. Nw. Guinea); A. F. Pieck, tekenaar-il lustrator, oud tekenleraar Kennem. lyceum, Bloemendaal A. Ouwerkerk, hoofdtechnicus Rijksuniversiteit, te Leiden; M. Croiset, acteur, regisseur en toneelschrijver, 's Gravenhage; W. C. Kan, leider van het ABC-cabaret, Aalsmeer; A. C. Willink, kunstschil der, Amsterdam; A. Beekes, distr. en ass. hoofdkwartiercomm. van de Ver. ,De Nederl. Padvinders", Oegst geest; S. de Vries jr., hoorspelregiss., Amsterdam; P. Westerhof, Ontv. der Rijksbelastingen, Hillegom; L. Hor- tensius, dir. expeditiebedrijf „Rijn stroom", Bodegraven; C. Visser, bur. chef PTT, Voorschoten; J. W. Meyer, hoofd bureau IATA en ICAO-betre- kingen KLM, Voorschoten; J. G. J. Verhey van Wijk, Leiden; L. J. H. Schreurs, voorz. afd. Venlo en lid hoofdbestuur Ned. Kath. bakkers patroonsbond, Venlo; A. J. Braam, voorz. en bestuurslid v. organisaties op het gebied van bloembollencul tuur, Heemstede; mevr. J. A. A. Luyckx-Sleyfer, oud-cecr. van de Fed. v. R.K. ver. tot bescherming v. Meisjes in Nederland, Amsterdam; mevr. L. N. A. J. M. Timmernas-Sis termans, bestuurslid v. div. instel lingen, Wassenaar; mevr. C. W. E. v. d. Vjjverv. d. Voet, bestuurslid van diverse instellingen, Rijnsburg. TOEGEKEND WERD DE EREMEDAILLE IN GOUD, VERBONDEN AAN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU, AAN: Mej. C. v. d. Aa, oud-onderwij zeres Bijz. Lager onderw., Boskoop; mej. Peppinck, oud-hoofdleidster Openb. kleuteronderwijs, Leidschen- dam; p. J. Webbers lab. ass. Acad. Ziekenhuis, Leiden; Th. F. A. Wil brink, oud-adm. van „Herw. Levens kracht", Utrecht. IN ZILVER AAN: J. P. v. d. Aart, vertegenw. N.V. L. C. Schrama Az., Lisse; J. Pelle- kooren, bedrijfschef fa. P. v. Nes Az., Boskoop; P. Oudshoorn, chef- emballeur Holl. Constr. Werkplaat sen, Leiden; mej. J. S. K. de Ridder, bestuurslid-onderw. Herv. Zondags school „Levendaal", Leiden; C. Juf fermans, dirigent R.K. harmonie- kapel „St. Caecilia" te Voorburg en van de Harmonie „Gloria in excelsis Deo" te Nootdorp, Voorburg; mej. E. B. Veltman, proc. houdster bij de Alphense Bank n.v., Alphen ad. Rijn; J. M. Vilders, opzichter D van de regionale directie Zuid-Holland en Zeeland v. d. Rijksgebouwend., Leiden; L. Schipper, kantoorbed. II bij Van Gend en Loos, Voorschoten; A. C. v. Duyn, Katwijk a. Zee; mej. A. Kroon, afd. chef C. A. Bren- ninkmeyer, Leiden. IN BRONS AAN: J. Raaphorst, brandw. Ie klasse, gem. vrijw. brandw., Hazerswoude; H. Bos, voorman-monteur Gem. El. bedrijf, Katwijk; W. M. v. Kampen hout, eerste portier Acad. Zieken huis, Leiden; mej. M. Sloos, oud- werkster Rijksuniversiteit, Leiden; H. Ververs, besteller I PTT, Leiden. SPORTLIEDEN KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Ter gelegenheid van de verjaar dag van de koningin zijn ook een aantal bekende figuren uit de Ne derlandse sportwereld hoge onder scheidingen verleend. Jan de Vries (Amsterdam), voorzitter van de Ko ninklijke Ned. Zwembond, is bij be vordering benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer A. L. M. Schroder (Breda), voorz. van de Kon. Ned. Voetbalbond werd eveneens officier in de Orde van Oranje Nassau. P. J. y. d. Pol (Rotterdam), oud- biljartkampioen, en R. B. J. de Waal (Amsterdam), oud-aanvoerder en oud-coach van het Ned. hockey-elf- tal, werden beiden ridder in de orde van Oranje Nassau. Voorts is de heer ir. A. Paulen (Treebeek), hoofd-bedrijfsingenieur alg. dienst staatsmijnen tevens voorzitter van de Kon. Ned. Atletiek Unie benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. nooit op de voorgrond, maar is in alle bescheidenheid de stuwkracht, die ongemerkt tot grote arbeid voor de goede zaak weet te winnen en te behouden. Dit is vooral de laatste tijd ge bleken in zijn zorgen voor de bouw van het bejaardencentrum, de kleu terschool en de voorbereiding van nieuwe scholen. De schone neo-Gotische kerk, waarvoor hij grote bewondering heeft, baart hem veel zorgen, want zij begint ouderdomsverschijnselen te krijgen. Vernieuwing van de kerk ramen en het gemetselde traceer- werk zullen veel geld gaan kosten. De feestgave, waarvoor reeds maandenlang door de parochianen is bijgedragen, zal dan ook, op ver langen van de jubilaris, die voor zichzelf niets vraagt, bestemd wor den voor de restauratie van de kerk. Vooral de ruime gelegenheid aan zijn priesterlijke medehelpers gege ven tot ontplooiing van eigen initia tieven, is gebleken een systeem te zijn ,dat verantwoordelijkheidsgevoel prikkelt en tot grote daden leidt. Zo is het te verklaren, dat tijdens dit pastoraat het jeugdwerk en de R.K. sportbeweging weer zo goed op gang zijn gebracht Zeer prijzens waardig is de grote belangstelling van de deken, vooral voor de sociale organisaties, waarvan drie adviseur schappen door hem worden bekleed. Met zijn grote geestesgaven, maar vooral door een ongelooflijk sterk geheugen, kent deze herder al zijn schapen bij naam en voornaam. Reeds in zijn prille jeugd gaf zijn vlugge geest aanleiding tot de eerste kennismaking met Zoeterwoude. Nog maar 5 jaar oud, zonder ooit op school te zijn geweest, kon Piet Juf fermans lezen als de beste. Steeds maar vragend aan zijn moeder, was de taal hem eigen geworden. Vanuit zijn geboorte- en woonplaats Leiden mocht de knaap vaak logeren bij zijn oud-tante, mej. P. Paardekooper, op een boerderij aan de Vlietweg. Tante was zo trots op haar geleerde neefje, dat zij met hem ging wandelen naar de eerw. zusters in de Zuidbuurt. Onderweg las de kleine knaap bij de boerderij „Het Paradijs" van H. van Teylingen het beroemde vers, dat nu helaas niet meer op de valbrug prijkt: Vanouds genaamd het Paradijs, Behoort hieronder dit advijs, De slang dat was een listig dier, Zij had in 's mensch verderf pleizier. En door zijn argelistigheid Heeft zij de eerste mens verleid. Met zijn tante op de zusterschool aangekomen kreeg het knaapje een heilige-plaatje en las prompt het ge bedje daarvan. Op de vraag van de zuster: „maar Piet, wie heeft jou dat geleerd?" was het antwoord: „nie mand, ik van mezelf!" Als een staaltje van sterk geheu gen volgt nu, dat 53 jaar later, de uit dit kind gegroeide deken en pas toor van Zoeterwoude bij zijn komst in de Zuidbuurt het rijm nog woord voor woord kende. Zijn eerste schrede op de weg der wetenschap was het antwoord op de oproep van prof. dr. De Groot. De ken Juffermans schreef een artikel: Vita Sancti Adelberti (Het leven van St. Albertus) voor de Union Acadé- mique Internationale. Van zijn hand verscheen ook een vertaling van „De geschiedenis der Pausen"; „Honderd jaar katholiek werk in de Hoofdstad"; „gedenkboek van de Vereniging tot Weldadigheid voor de Allerheiligste Verlosser 18411941"; gedenkboek: Van een Eeuwfeest, dat Stichting werd de St. Petruskerk te Leiden 18381936. Bij het verschijnen van de feest gids zullen wij nadere mededelingen geven. Wij vermelden nu reeds, dat de feestpredikatie zal gehouden wor den door de broer van de jubilaris, de zeererw. heer C. Juffermans. Al vroeg klonken vanmor gen opgewekte tonen over het zonovergoten Stadhuisplein. De viering van Koninginnedag te Leiden werd feestelijk ingezet met een aubade, waaraan 2100 schoolkinderen deelnamen. Zij zongen, begeleid door het voor treffelijke Leidse politiemu- ziekgezelschap het „Wilhelmus" en vaderlandse liederen als ,,'k Hou van Holland" en „Gel tckig vaderland". De burgemeester van Leiden hield een toespraak, waarin hij de Koningin tekende als de „Moeder des Vaderlands". Vooral bij momenten als de sluiting van het Veerse Gat, waar de vorstin temidden van haar Volk staat, doet zich de verbondenheid met koningin Juliana sterk gevoelen. Een driewerf hoera besloot de rede. De kinderen marcheerden vervolgens blij van zin op de pittige marsmuziek van het po- liliemuziekgezelschap naar de Stadsgehoorzaal, waar Anneke Elro en haar Rotterdams Kindertoneel de avonturen van Panda presenteerde. Voorzitter van het comité kinderfeesten, de heer N. B. M. Vreeburg, sprak een welkomstwoord en deelde mee, dat een brief met de gelukwensen van de Leidse schooljeugd aan H.M. dé Ko ningin was gezonden. Bij de aubade waren onder meer wethouders van Leiden, besturen van de Vereniging Koninginnedag en 3 October- vereniging, hoofden van dienst en raadsleden aanwezig. Eén appel per dag Op Pinksteren, 21 mei a.s., hoopt de hoogeerw. heer Petrus Johannes Antonius Juffermans, deken en pastoor van Zoeterwoude, de dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar de H. Priesterwijding ontving. Bij dit schoon jubileum is het een eervolle, doch schier onmogelijke taak een levensbeschrijving te geven van de priester, die de geschiedenis van Zoeterwoude, in zijn wekelijks in „Sursum Corda" verschijnende artikelen „Van de hel naar de he mel", zo verdienstelijk heeft ge schreven. Vele parochianen beschouwen dit navorsen en schrijven van de ge schiedenis, ten onrechte, als een lief hebberij van htm pastoor, zonder te begrijpen dat het een wetenschappe lijk werk van hoge waarde is, omdat het verleden de mensen van onze tijd zoveel goede lering kan geven. Zo heeft deze zo duidelijke, wel haast onfeilbare tekening van de his torie van de parochie glashelder aan getoond, dat behoud of verval van het ware geloof en de trouw aan de ware Kerk afhankelijk is van de priesters die het Roomse volk kun nen leiden of misleiden. Onze voorvaderen waren zich daarvan sterk bewust, waardoor het te verklaren is, dat Zoeterwoude al tijd bekend heeft gestaan om haar zoals mgr. Aengenent 't zo krach tig heeft gezegd ingeheide eer bied voor de priesters. De geschiedenis van onze tijd spreekt van de schone vieringen bij alle priesterfeesten, waarbij wel ze ker de persoonlijkheid van de pries ter invloed heeft, maar toch de eer bied voor het H. Priesterschap het hoogste motief is. Ook nu weer bereidt de parochie van de H. Joannes Onthoofding zich voor om het jubileum van deze be minde herder op waardige wijze te vieren In dubbele zin kan bij dit pries terjubileum gewezen worden op een krachtig en waardig priesterleven, want deken Juffermans heeft niet alleen een goede staat van dienst door zijn veertigjarig priesterlijk werken aan de zielzorg, maar hij heeft bovendien bijna de helft van die lange reeks van jaren gewijd aan de opleiding van jonge priesters als leraar aan het seminarie „Hage- veld", waar hij klassieke talen en later geschiedenis doceerde. Priester gewijd op 21 mei 1921, werd hij op 15 augustus d.av. be noemd tot kapelaan te Vlissingen. Het moet voor deze jonge priester, waarvan bekend is dat hij met groot succes in de zielzorg werkte, wel 'n offer geweest zijn, in 1923 weer naar het seminarie terug te moeten keren maar het besef om ook daar een be langrijke taak te vervullen en de troost nu met zijn wetenschappelijke aanleg meer tijd en gelegenheid tot studie te hebben, deed hem vrede nemen 18 jaar lapg als „meneer" Juffermans steeds maar lessen te geven. Toch zou deze priester gelegenheid krijgen zich volop aan de zielzorg te wijden, want in 1941 volgde zijn benoeming tot pastoor aan de H. Nicolaas te Rotterdam. Dit herdersambt gedurende de oorlog en na-oorlogse tijd, 14 jaren lang, in een grote havenstad-paro chie uitgeoefend met sterk verant woordelij kheidsgévoel en plichtsbe sef, met zware geldzorgen en onder een armzalig levensbestaan, vroeg zoveel van zijn levenskracht, dat pas toor Juffermans voor zijn tijd oud zou zijn geworden, ware het niet, dat de bisschop hem in september 1955 had benoemd tot deken en pastoor van Zoeterwoude. Door zijn grote eenvoud in de om gang met zijn parochianen, maar vooral door zijn levend voorbeeld van de ware godsdienstzin heeft de jubilaris ook in Zoeterwoude de har ten van al zijn parochianen gewon nen. Deken Juffermans plaatst zichzelf Een buitengewone, met spoed bij eengeroepen, vergadering van het Leidse College van B. en W. moest hedenochtend als camouflage dienen voor het uitreiken van een onder scheiding aan de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jon geleen. Met een list naar binnenge lokt: het zou gaan over de vijfdaagse werkweek van het gemeentpersoneel, keek wethouder Jongeleen zeer ver rast op toen ook zijn echtgenote en mevr. J. M. van Kinschot-Dorhout Mees deze fitting" bijwoonden. Burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, liet wethouder Jongeleen niet lang in het onzekere, toen hij er aan herinnerde, dat het onlangs 25 jaar was geleden, dat de heer Jonge leen tot lid van do raad werd be noemd, waarop in 1946 zijn benoe ming tot wethouder volgde. Vooral in de periode als wethouder, hebt gij, aldus de burgemeester, in de na-oor logse periode een stempel op de stad gedrukt. Van vroeg tot laat bent U in de weer geweest om herstellingen aan te brengen of werd mede door U toedoen aan nieuwbouw begonnen. Doorkruisen wij de stad van noord naar zuid en van oost naar west, overal valt uw invloed als wethouder van Openbare Werken te constateren, aldus de burgemeester, die hierna mededeelde, dat het H.M. de Konin gin had behaagd om de heer Jonge leen te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een onder scheiding waarmede hij ook mevr. Jongeleen hartelijk gelukwenste. Nadat de burgemeester de onder scheiding had opgespeld, bood hij de jubilerende wethouder namens het College van B. en W. de bij de onder scheiding behorende draagmedaille aan. In een kort woord dankte een zeer verraste wethouder Jongeleen voor deze hoge onderscheiding. In Bonn is de nieuwste vinding op het gebied van automaten, de appe len-automaat, aangeboden aan de Westduitse staatssecretaris van het ministerie van voedselvoorziening, dr. Sonnemann, die zal moeten uit vinden of het mogelijk is dergelijke automaten op grote schaal in Duits land aan te brengen onder 't motto: „Elke dag een appel". De appelen kostten bij het presenteren van de automaat slechts tien Pfennig, maar deskundigen betwijfelen of die prijs gehandhaafd zal kunnen blijven. Raadsel overweg Vierlingsbeek opgelost Zekering sloeg net niet door Het raadsel van de overweg in Vierlingsbeek, waar de grond rond de overweg onder stroom stond, is opgelost, aldus deelt de voorlich- dingsdienst van de Nederlandse Spoorwegen mede. Gebleken is, dat in een kabel sluiting ontstaan is en wel zodanig, dat de zekering net niet door sloeg, maar waardoor de grond in de omgeving van de spoorbomen, onder stroom kwam te staan. Het euvel is gisteravond door monteurs van de Nederlandse Spoorwegen ver holpen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8