Weerbericht Gemeenteraad van Voorschoten over vijfdaagse werkweek en E.T.I.-rapport Eichmann- proces Het weer in Europa J96I-Tia£Vj5£_DVa23i^2- DE LETDSE COUEANT LUCHTREUS STORTTE NEER: NIEMAND GEWOND Op het grootste burgervliegveld van Japan, het internationale vliegveld van Tokio, heeft zich deze week het eerste ongeluk met een straalverkeers- vliegtuig voorgedaan, dat wonderlijk goed is afgelopen. De DC-8 „Hakone" van de Japan Air Lines, welke met 120 mensen aan boord aankwam uit Beperkt belang van Honoloeloe, schoot bij de landing over de baan heen en kwam plotseling Fü VD epliin1*»liilr vnnr tot stilstand toen de wielen in een twee meter diepe sloot zakten. Er werd oCIldllClljlk VUU1 niemand gewond en er brak geen brand uit. Foto: De machine werd wel i> i j i. een object voor de sloper. BenelUX-gedaChte Prinses Beatrix heeft gistermid dag in de St. Peters Granbourn Cha pel te Windsor de doopplechtigheid bijgewoond van een dochter van mr. and mrs. Abel Smith, waarvan de prinses peet is. Mr. Abel Smith is 'n neef van de prinses. Bouwondernemers hebben kritiek op bouwbeleid „De drastische beperking van de ongesubsidieerde woningbouw heeft ernstige gevolgen voor de goede voortgang van de particuliere wo ningbouw. Veel plannen, die in voor bereiding zijn of reeds bij de ge meenten zijn ingediend, kunnen nu niet meer worden uitgevoerd. Dit werkt kostenverhogend en veroor zaakt ernstige stagnatie in de pro- duktie van de individuele bouwon dernemingen." Dit heeft de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers in een brief aan de leden van de Tweede Kamer medegedeeld. Het bestuur schrijft, dat de nu ge nomen maatregelen de organisatie in ernstige mate heeft verontrust en teleurgesteld. De nieuwe richtlijnen zijn in strijd met het in 1959 aange kondigde regeringsbeleid en tasten de bestaande behoefte in ernstige mate aan, zo verklaart het bestuur verder. Het vindt het onbegrijpelijk dat juist in de sector van de bouw nijverheid, waar het in de eerste plaats dient te gaan om een zo snel mogelijke opheffing van de tekorten, de produktie op deze wijze aan ban den worden gelegd. In de gisteravond gehouden ge meenteraadsvergadering van Voor schoten was het ETI-rapport een on derwerp, waarover uitvoerig werd gesproken. De vier fractievoorzitters hielden als het ware algemene be schouwingen en maakten kritische bemerkingen. De beantwoording van dit uitgebreide object zal in een vol gende vergadering nog worden voort gezet. Wethouder Dekker en het raadslid de heer Dirksen woonden deze vergadering niet bij. Bij de behandeling van de ingeko men stukken maakte mevr. De Waal Malefijt een bemerking op de vele processen-verbaal, die waren ge maakt bij de bereiding van ijs, zo stond vermeld in het vèrslag van de Keuringsdienst van Waren. Wethou der G. Schramabetreurde dit met haar, doch procentueel gezien is het voor Voorschoten niet ongunstig. De processen-verbaal hebben in dit ver band niet alleen betrekking op het ter plaatse bereide ijs. Veel ijs wordt elders bereid. De vijfdaagse werkweek De vijfdaagse werkweek bij de ge meente. Dit actuele onderwerp vorm de ook in de raad een onderwerp van langdurig gesprek. De heer Lamboo opende de rij van sprekers. Hij LEIDEN LOURDES-LIEFDEWERK „HEIL DER ZIEKEN" Men schrijft ons: Leiden de oudste academiestad van Nederland. De oude kern is vrijwel onveranderd gebleven, maar de bui tenwijken, met de omliggende plaat sen, breiden zich snel uit. Met de groei- en structuurwijziging van een stad als Leiden, groeien ook de pro blemen. Deze kunnen zijn van zake lijke en materiële aard, vanzelfspre kend, maar nog sprekender, die .van menselijke aard: de geestelijke en li chamelijke noden. Gelukkig zijn er ook hoge waarden, die niet veranderen: de christelijke charitas voor de zieken is daarvan wel een van de voornaamsten.. De charitas echter vraagt wil zij zich kunnen handhaven ook moderne vormgeving, d.w.z. een organisatie, waardoor zij zich kan uiten en haar heilzaam werk kan blijven doen. Dit is een probleem, waarmede ook het Lourdes-liefdev/erk wordt gecon fronteerd in Leiden en omgeving. Daar de directeur van dit mooie lief dewerk pastoor J. J. C. M. Looy- aard in uw midden woont, te Oegstgeest, zal uw stad zeer zeker 'n goed - voorbeeld willen zijn wat be treft organisatie en ledental. Wij willen u daarom uitnodigen tot een neel bijzondere avond, waarop de prachtige Lourdeskleureniilm van de Nationale Bedevaart zal worden ver toond en wij u iets willen vertellen over de toekomstplannen en van „Leiden" als schakel is de grote spoorlijn --'Amsterdam-Roosendaal- Lourdes voor haar zieke stadgenoten. Tevens zal een interessante serie kleurendia's over het beroemde „Fa- tima" worden vertoond (met Portu gese muziek. Uiteraard vraagt de organisatie van deze avond een goede voorbereiding. Het is daarom van belang, om van te voren te weten, op hoeveel belang stellenden wij mogen rekenen. Wees gerust: Wij zullen u niet om geld vragen. De toegang is bovendien geheel gratis. Bent u reeds lid, wij verwachten u met één of meer huisgenoten, om de reedsgetoonde belangstelling aan te moedigen. Bent u nog geen lid, toon dan door uw komst, dat u sympatiek staat te genover it liefdewerk. De avond zal gehouden worden op woensdag 3 mei te 8 uur in het Sint Antonius-clubhuis, Mare 43, te Lei den. Opgaven kunnen geschieden bij de heet A. Schlatmann, Jufferman- straat 17, Oegstgeest. schaarde zich achter het voorstel van b. en w. De heer Rietmulder consta teerde met genoegen, dat b. en w. re kening houden met de praktische mo gelijkheden ter plaatse en niet alleen met de brief van de minister. Verder informeerde spr. hoeveel man per soneel er betrokken was bij de ge houden enquête bij de plaatselijke bedrijven. De heer Pels stelde vast, dat de vaststelling van de vijfdaagse werk week maar een miserabele aangele genheid is. Hij besprak de behande ling van deze kwestie door de minis ter. Zo als het er uit ziet is het voor de regering een verloren zaak. Spr. wilde gaarne geïnformeerd zijn hoe veel werknemers er bij de gehouden enquête betrokken zijn. 50 van de Voorschotense werknemers zullen de vrije zaterdag al hebben. B. en w. hebben er geen voorstel van gemaakt, doch een mededeling. Spr. is daarom niet geneigd deze kwestie op haren en snaren te zetten. Wel verwachtte spr. van het college, dat het aanbeve ling zou verdienen, dat wanneer er een kentering komt, spoedig de vol ledige vrije zaterdag in te voeren. Mevrouw De Waal-Malefijt betuig de haar instemming met het over nemen van de richtlijnen van de mi nister. De vijfdaagse werkweek is ge komen als een vloedgolf en waar zal dat eindigen. Daarom liever geleide lijke invoering. Wethouder Schrama deelde mede, dat bij de gehouden enquête onder de bedrijven 931 werknemers een vrije zaterdag hebben, 56 geen, 106 'n vrije zaterdag 1 x per veertien dagen. Het gemeentebestuur doet er goed aan de richtlijnen van de minister te volgen. Als de regering anders gaat doen, dan zal de gemeente wel vol gen. Burgemeester De Kool verklaarde nog, dat de gemeente beslist niet in actief zal zijn als er een kentering komt. Wat we aanvangen, moeten we ook vol kunnen houden. Deze zaak dus niet overhaasten, doch de aanwe zige mogelijkheid dient te worden ge hanteerd. Hierop werd de voorgestel de regeling van het college aanvaard. (Wordt vervolgd) Het nationaal hoofdbestuur van het comité Benelux in Nederland heeft een telegram gericht aan de Konink lijke Belgische Voetbalbond naar aanleiding van de beslissing geen toestemming te verlenen tot het uit zenden van de volledige televisie reportage van de voetbalwedstrijd Nederland-Hongarije door de steun- zenders Goes en Roermond. Hierin wordt het volgende gezegd: „Met begrip voor de motieven, die de voetbalbond bij het nemen van deze beslissing hebben geleid, merkt het nationaal hoofdbestuur op, dat de gewraakte verbodsbepaling in de zuidelijke Nederlandse provincies tot bepaald ongewenste demonstraties aanleiding heeft gegeven. Het natio naal hoofdbestuur zou er dan ook met enige klem op aan willen drin gen ten deze het hogere belang van de psychologische toenadering tussen de Beneluxvolkeren te doen prevale ren over de respectabele, maar in 'n bepaald opzicht toch beperktere be langen, die tot het verbod aanleiding hebben gegeven." KATWIJK GEMEENTE KATWIJK Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat met in gang van 6 mei a.s. de gemeente secretarie, het kantoor van de ge meente-ontvanger, alsmede de diens ten van openbare werken en ge meentebedrijven om de twee weken op zaterdag, derhalve op 6 en 20 mei, 3 en 17 juni, 1, 15, en 29 juli, 12 en 26 augustus, 9 en 23 septem ber, 7 en 21 oktober enz. gesloten zullen zijn. Uitsluitend voor het doen van aangiften van geboorten en over lijden zal op de bovermelde data het bureau van de burgerlijke stand ge opend zijn van 910 uur. Alleen de huisvuilophaaldienst zal voorshands volgens de huidige re geling blijven functioneren. OPHALEN HUISVUIL De Directeur van Openbare Wer ken te Katwijk maakt bekend, dat in verband met de viering van de Koninginnedag op maandag 1 mei a.s. geen huisvuil zal worden opge haald. In de betreffende wijken zul len voor het eerst op donderdag 4 mei de emmers weer worden ge ledigd. (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn T0GAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT (Advertentie) Amerika's ruimtevaart Het proces tegen Eichman dreigt bijzonder wijdlopig te worden door de wijze waarop de procureur-gene raal Hausner zijn taak opvat. Hij heeft zich blijkbaar ten doel gesteld, om alles maar dan ook letterlijk alles, wat met Eichman en de Jodenvervol ging in verband staat, te berde te brengen. Zo nu en dan wordt het zelfs de president van het hof, dr. Landau, te veel. Hij begint al opmer kingen te maken als: „Dat mag goed zijn voor de geschiedschrijving; het kan buiten de rechtszaal blijven". Zo doorgaande hoopt het openbaar ministerie tegen eind juni met haar aandeel in het proces gereed te zijn. Gisteren is o.a. de verklaring van von Thadden voorgelezen, afgelegd voor het hof te Neurenberg in 1947. Von Thadden, die in 1947 door de geallieerden werd vrijgelaten, was op t Duitse ministerie van buitenlandse zaken de man bij wie buitenlandse diplomaten terecht kwamen, die in lichtingen over de behandeling van de Jonden wilden hebben. In antwoord op herhaalde vra gen van von Thadden had Eichmann vertelaard, dat de verblijfplaats van Joden niet gemakkelijk was uit te zoeken, omdat de Berlijnse centrale cartotheek van de Joodse bevolkings groep was vernietigd en het personeel ontbrak om ir de kampen een on derzoek in te stellen. Bovendien had hij gezegd, dat in enige kampen af delingen van wapenindustrieën waren gevestigd, waardoor om veiligheids redenen geen buitenstaanders moch ten worden toegelaten, noch gevan genen mochten worden vrijgelaten of overgeplaatst. „Ik weet nu wat er in Auschwitz gebeurde. Eichmann loog van het begin tot het eind en ongelukkigerwijze deed hij dat op een heel handige manier", aldus von Thadden. Eichmann had naar aanlei ding van berichten uit het buiten land over de gang van zaken in de Duitse concentratiekampen steeds verklaard, dat melding over het ver branden van Joden in Auschwitz „volkomen verzonnen" waren. Vrijdag is een zestraps raket van het type „Little Joe", waarvan de laatste trap een „Mercuiy'-ruimte- cabine bevatte, van het eiland Wal- j7 s\jyrr\ri si ri lops aan de Oostkust van Virginia IYI/lt 1 iyifLit gelanceerd. Ongeveer vijf minuten na de lancering daalde de cabine aan een parachute in de richting van de Atlantische Oceaan en werd daar geborgen. Dit was een laatste proef met het ontsnappings-mechanisme van het voertuig, dat ontworpen is om een Amerikaanse astronaut in de ruimte te brengen. Een automatisch toestel maakte de cabine los van de raket, die ongeveer een snelheid van 2000 kilometer per uur ontwikkelde. De Amerikaanse negerzanger paul Robeson is in een ziekenhuis in de omgeving van Moskou opgenomen en zal daar „een maand of twee blij ven", aldus heeft zijn vrouw vrijdag in Moskou meegedeeld. Paul Robeson is eind maart in de Sow jet-Unie aangekomen. Het hangt van het wel of niet sla gen van deze proef af, of de aange kondigde ruimtevaart van een Ame rikaanse astronaut, welke zich tot het beschrijven van een grote boog zal beperken, volgende week dinsdag zal doorgaan. Een diepgaand onderzoek van de cabine moet uitwijzen of deze volledig gefunctioneerd heeft. Een helikopter heeft de cabine opgevist en naar land gebracht. Op ongeveer 12 kilometer hoogte werd de ruimte cabine van de raket weggestoten. Geleerden verklaarden, dat het af schieten van de ruimtecabine onder de moeilijkste omstandigheden was geschied. Het totale gewicht van de raket en de ruimtecabine was twintig ton. De ruimtecabine zelf woog an derhalve ton. De directeur van het Mercury-pro ject heeft op de vraag van verslag gevers, of een mens het overleefd zou hebben als hij in de ruimteca bine gezeten had, geantwoord dat dit ongetwijfeld het geval geweest zou zijn. Onder de reeën in de Eifelbos- sen nabij Mainz is een ziekte uitge broken, die doet denken aan dolheid of aan „draaiworm", welke laatste in de geweien optreedt en tot dezelfde verschijnselen als dolheid leidt. De anders zo schuwe reeën vallen thans zonder aanleiding mensen aan. Uit voorzorg hebben de houtvesters op dracht vossen en dassen af te schie ten, die de dolheid onder reeën ver spreiden. Prins Bernhard heeft erin toe gestemd a.s. dinsdag het nieuwe, ze ven verdiepingen hoge gebouw van de „American Express" aan het Am sterdamse Damrak te openen. De Amerikaanse minister van handel de heer L. Hodges zal bij die plechtig heid aanwezig zijn. In een sloot achter het Lisplant soen in Gouda is gistermiddag het 3-jarig jongetje J. Vet verdronken. Het kind werd tegen vijf uur ver mist. Om kwart over zes werd het lichaampje gevonden, maar kunstma tige ademhaling leverde geen resul taat meer op. PRONONCE voor DE LINNENKAST o.m. Elias - Favorita - Stork - Zeepaardje - Cinderella. Radio Nederland Wereldomroep in nieuw gebouw (Advertentie) RUNSBURG Prijsuitreiking ,,Vier-dorpen-toer- nooi" Gisteravond kwamen de le den van de damclubs, die aan het „Vier-Dorpen-Toernooi 1960-1961" hadden deelgenomen voor de laatste maal in dit seizoen bijeen. Dit ge beurde in het clublokaal van de Rijnsburgse damclub. Na een wel komstwoord van de w.n.-voorzitter van de Rijnsburgse damclub, de heer Jac. van Egmond, werd er een ronde sneldammen gespeeld en daarna was de prijsuitreiking aan de beurt. De heer J. Kunst verheugde zich er over, dat de Rajnsiburgers dit jaar van de partij waren en dat zij er in geslaagd waren de NHC-wisseLbeker te veroveren. Hillegom had de beker moeten afstaan, maar wist toch be slag te leggen op de tweede prijs. Spr. overhandigde de twee prijzen aan de diverse voorzitters, de heren Jac. van Egmond en Seijsener. De voorzitter van de afdeling ontving te vens een herinneringsmedaille aan 't bezit van de beker. Voorts werd aan de afdelingen Sassenheim en Noord- wijk een medaille uitgereikt als aan denken aan het gehouden toernooi. De voorzitter dankte de heer Kunst voor zijn intensieve belangstelling voor het damspel en de wijze, waarop hij dat bij ieder Vier-Dorpen-Toer- nooi toont, door het uitreiken der prijzen. Het nieuwe gebouw van Radio Nederland Wereldomroep aan de Bussummergrindweg in Hilversum nadert zijn voltooiing: Eind augustus of begin september hoopt men het in gebruik te stellen. Op deze luchtfoto zien we het centrale gebouw, waar de Nederlandse- en internationa le diensten huizen, alsmede de centrale programma- dienst. De groté zijvleugels bergen de directie- en administratieve afdelingen. De kleinere vleugels daarach ter en de kuil aan de kop van het gebouw worden de studio's, welke apart gefundeerd zijn om zoveel mogelijk trillingen te voorkomen. Op de achtergrond, tussen het gebouw en de weg komt de grote koelvijver van het airconditioning systeem. Het gebouw is een ontwerp van de architecten v.d. Broek en Bakema. (Luchtfoto ANP) (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Aanvankelijk hier en daar mist en in het zuidoosten van het land plaatselijk een bui. Morgen droog weer met zonnige perioden en dezelfde tempera turen als vandaag of iets ho gere. Overwegend zwakke wind. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI onbew. 7 —6 STOCKHOLM onbew. 9 —4 OSLO zw. bew. 12 6 KOPENHAGEN onbew. 14 4 ABERDEEN mist 13 6 LONDEN motregen 15 9 AMSTERDAM onbew. 14 6 BRUSSEL mist 16 8 LUXEMBURG zw. bew. 14 7 PARIJS onbew. 17 7 BORDEAUX regen 16 11 GRENOBLE geh. bew. 21 10 NICE zw. bew. 18 11 BERLIJN regen 17 10 FRANKFORT regen 16 9 MüNCHEN zw. bew. 17 8 ZURICH geb. bew. 17 9 GENèVE geh. bew. 18 9 LOCARNO zw. bew. 15 8 WENEN zw. bew. 19 8 INNSBRUCK regen 21 7 BELGRADO onbew. 20 ROME geh. bew. 21 10 AJACCIO zw. bew. 18 11 MADRID 1. bew. 18 8 MALLORCA zw. bew. 18 13 LISSABON onbew. 20 10 PAUZE Morgen: 4e zondag na Pasen; Ca- tharina van Siëna t 1380. AVONDMIS. Voor de eerste maal van ons leven zijn we vorige zondag naar de Avond mis geweest. Dat is ons wel bekomen. Niet, dat we tot de langslapers beho ren. Het goud in de mond van de morgenstond laten we (mistroostig) voorbijgaan alleen als we ziek zijn. Het voordeel van zo'n Avondmis als ook dat tenminste weer geen sleur wordt is, dat je er de gehele dag naar uitziet en je je er al 3 uur te voren op moet voorbereiden. De hele door denk je nu en dan: van avond ga ik te communie. Dat is een kostelijk vooruitzicht en een feeste lijke zondag. PUZZEL Oplossing no. 528. - Horizontaal: 31 berk, 5 Amer, 8 Leerdam, 11 speer, 13 ratel, 15 kea, 17 ar, 18 rad, 20 da, 21 aas, 23 teken, 25 meier, 27 regelet, 29 veto, 30 sein. Verticaal: 2 el, 3 rest, 4 keper, 5 adé, 6 mark, 7 Em, 9 relatie, 10 kraam 12 maand, 14 ara, 16 Ede, 19 deels, 22 smet, 24 kree, 26 ego, 27 re, 28 Ti. PUNT 5V3- „Zou dat ding op mijn neus niet weg gehaald kunnen worden ma? Ik be gin gewoon scheel te zien als ik steeds ernaar moet kijken". Nog één keer biljarten.....

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3