EEN Katanga bezorgd over Tsjombe DAG 3975 HET EINDE VAN HET VREEMDELINGENLEGIOEN? De Gaulle houdt grote schoonmaak KONINGIN ZONDAG JARIG VRIJDAG 28 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15308 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN De Gaulle hanteert de bezem Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594» Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 HOOFDKWARTIER DER PARA'S TE ZERALDA ONTRUIMD Gistermiddag is het eerste regiment parachutisten uit Zeralda, het hoofd kwartier van de parachutisten van het Vreemdelingenlegioen, naar Sidi bel Abbes vertrokken. Toen de vrachtwagens het dorp doorreden riep de Franse bevolking, die op de trottoirs stond samengepakt, „Algerie Fran- $aise". De parachutisten betuigden hun instemming door in de lucht te schieten. Kort vóór het vertrek was men in het kamp begonnen munitie in de lucht te laten vliegen. Zeralda is een plaatsje ten westen van Algiers. Na het ineenstorten van de putsch was een groot aantal manschappen verdwenen. Donderdagavond is echter te Algiers van officiële zijde mede gedeeld, dat de 1200 leden van het eerste regiment valschermjagers van het Vreemdelingenlegioen, dat bij het begin van de opstand Algiers heeft bezet, op acht man na weer in het kamp van Zeralda terug waren. De Franse militaire autoriteiten hebben de wervingsbureaus van 't Vreem delingenlegioen in Frankrijk gesloten, zo is donderdag van officiële zijde In Parijs meegedeeld. „France-Soir" tekent hierbij aan, dat het sluiten van de wervingsbureaus erop duidt, dat het Vreemdelingenlegioen, of althans een aantal eenheden van dit keurkorps, wellicht ontbonden zal worden. De sterkte van dit legioen, dat al 130 jaar bestaat, is niet bekend. Volgens onofficiële schat tingen telt het circa 30.000 man. Velen zouden Duitser zijn. zouden samenzweren, zich ongehin derd van en naar Algerië konden begeven. Het wordt zelfs niet uitge sloten geacht, dat een minister van politie zal worden benoemd. Jean Verdier, het hoofd van de veiligheidsdienst, en een comman dant van de CRS (veiligheidspolitie) zijn naar Algiers vertrokken. Voorts heeft De Gaulle de bepa ling, dat leden van de zittende ma gistratuur niet zonder hun toestem ming in een andere plaats mogen worden benoemd, tot 1 mei 1962 op geschort. Thans kunnen rechters, die hun ambt in Algerië uitoefenen naar Frankrijk worden overgeplaatst, en omgekeerd. REGIMENTEN PARACHUTISTEN ONTBONDEN De Franse ministers van Algerijn se zaken en van de strijdkrachten, Joxe en Messmer, hebben vrijdag ochtend te Algiers bekendgemaakt, dat het eerste regiment parachutis ten van het Vreemdelingenlegioen zal worden ontbonden. Alle officie ren van het regiment hebben zich donderdag om tien uur aangegeven. Eén officier per compagnie is voor lopig op vrij voeten gebleven om 't regiment naar het zuiden van 't de partement Oran te brengen, waar 't zal worden ontbonden. Het regiment heeft Zeralda donderdagmiddag om zes uur verlaten, aldus de ministers. GEEN STEUN VAN HET LEGER Uit onofficiële mededelingen uit Algiers blijkt, dat men de steun, die de vier rebellerende generaals van de troepen hebben gekregen, heeft overschat. De putsch heeft nooit hech te steun van het leger gehad, afge zien van de vier regimenten parachu tisten van het Vreemdelingenlegioen. De commandant van de Franse ma rine in Algerië, vice-admiraal Jean Marie Querville, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de gehele marine en het grootste deel van het leger De Gaulle" steeds zijn trouw, gebleven. Generaal Challe was niet de leider van de putsch. Hij werd er slechts op het laatste moment'bij be trokken vanwege het aanzien, dat KONGOLESE WANORDE WIJ HOREN DE LAATSTE TIJD niet zoveel meer van Kongo, maar dat betekent niet, dat de toe standen daar bezig zijn normaal te worden. Integendeel, de situatie is nog even verward en chaotisch als voorheen; slechts de uiterlijke rust wordt door de soldaten der Verenig de Naties gehandhaafd. Hoe vreemd de toestanden nog al tijd zijn, blijkt weer eens uit de ar restatie van de Katangese president Tsjombe. Hij schijnt door de solda ten te Coquilhatstad gearresteerd te zijn, die zich machtig voelen omdat zij een geweer bij zich dragen. Waar om zij hem opgepakt hebben, 0 is tot nu toe vrij duister. Men zegt, dat zij ontevreden wa ren over de conferentie van Kongo lese leiders, die daar in Coquilhat stad werd gehouden en waarop de leiders niet tot overeenstemming konden komen. Volgens de jongste berichten hebben de Kongolese sol daten hun ontevredenheid niet be perkt tot de arrestatie van Tsjombe, maar hebben zij zelfs de macht in Coquilhatstad in handen genomen. Zij zouden alle „leiders" bij elkaar hebben gezet en gedreigd hebben, hen zolang vast te houden totdat zij tot overeenstemming zouden zijn ge komen. Een wel primitieve manier om tot eenheid te komen! Toen een paar m aanden geleden de voornaamste leiders in Tananari ve op Madagascar bijeen waren, hebben zij besloten van de Kongo een bondsrepubliek te maken. In Coquilhatstad zouden zij nu deze ge dachte nader uitwerken. Maar het schijnt, dat men weer is teruggeko men van dat denkbeeld en toch maar weer de voorkeur geeft aan een een heidsstaat. Tsjombe was daar vier kant tegen en wel om zeer begrij pelijke redenen. Katanga, waarvan hij zich tot president gebombardeerd heeft, is namelijk verreweg de rijk ste provincie van de Kongo. Hij is bovendien zo verstandig geweest om de Europeanen, die de rijke inustrie beheren, niet eruit te gooien, zodat hij een welvarend en goed geregeerd land heeft, waartegenover de ande ren maar stumperige armoedzaaiers zijn. Hij heeft dan ook Kasavoeboe, de Kongolese president, eens duch tig de oren gewassen en is kwaad weggelopen. Hij kwam echter niet ver, want de soldaten pakten hem in z'n kraag. In Katanga zit men nu in zak en as. In Elisabethstad heeft men wel de „staat van alarm" afgekondigd, maar overigens weet niemand wat er nu eigenlijk gedaan moet worden. Zonder Tsjombe schijnt men er in derdaad „zijn hoofd kwijt te zijn". Het is niet te hopen, dat Tsjombe hetzelfde lot ondergaat als Loemoem- ba, want Tsjombe is van alle zwar te „leiders" in de Kongo nog de enige, die weet wat hij wil en be kwaam is om werkelijk te regeren. hij in Algerië geniet. Generaal Jou- haud werd aangezocht, omdat hij in het gebied van Oran populair is. Journalisten in Algiers hebben vergeefs gespeurd naar bewijzen, dat ooit voorbereidingen zijn getroffen om parachutisten naar Parijs te zen den. Van gezaghebbende zijde in Parijs is meegedeeld, dat het militaire com mando van Algiers de positie van al le eenheden kent. Er bestaan thans geen gebieden meer, waar de op standige troepen de macht hebben, zo werd gezegd. In Algiers zijn gisteren weer dui zenden vuurwapens ingeleverd. Eer gisteren ontvingen de autoriteiten meer dan 5.000 vuurwapens, die de opstandelingen aan. d,e burgerbèvol- king hadden uitgereikt. ARRESTATIEBEVELEN In Algiers zijn donderdagavond ar restatiebevelen uitgevaardigd tegen de kolonels der parachutisten Joseph Broizat en Jean Gardes. Zij worden ervan beschuldigd „zonder wettig motief een commando aan zich te hebben betrokken en een gewapen de opstand te hebben georganiseerd". Voorts is vernomen, dat het hoofd van de veiligheidsdienst en 't hoofd van de politie in Algerië en de hoofd commissaris van politie van Algiers zijn gearresteerd. Donderdagavond werd te Parijs vernomen, dat de politie sinds het begin van de militaire opstand in Algerië in geheel Frankrijk onge veer vierhonderd uiterst rechtsge- zinde personen heeft gearresteerd. In het gebied van Parijs zijn een twee honderd arrestaties verricht. In Parijs is vernomen, dat presi dent De Gaulle, krachtens zijn spe ciale bevoegdheden, een speciale rechtbank in het leven heeft geroe pen, die binnen een maand Challe en de andere leiders van de putsch zal berechten. De Franse politie heeft gisteren de woningen van Challe, Salan en Jouhaud in Parijs door zocht. REORGANISATIE Naar verluidt wil De Gaulle de po litie ingrijpend reorganiseren. Het zou hem bijzonder hebben getroffen, dat lieden wier afkeer van het rege ringsbeleid bekend was en van wie kon worden verondersteld dat zij Opstelling Nederlands elftal tegen Hongarije Bondscoach Elek Schwartz heeft donderdagmiddag in het sportpark „de Vliert" in Den Bosch na de laat ste centrale training het Nederlands elftal bekend gemaakt, dat zondag a.s. te Rotterdam tegen Hongarije zal uitkomen. Het team zal in zijn eer ste wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap 1962 in de volgende op stelling spelen: Doel: Pieters Graafland (Feyenoorc). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Muller (Ajax), v. d. Hart (Fortuna '54) en Klaassens (Fey- enoord). Voor: Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Wilkes (Fortuna '54), v.d. Kuil (PSV) en Bergholtz (MW). Reserves zijn Lagarde (DHC), Veld hoen (Feyenoord), Notermans (Fort. '54) en Schuurman (ADO). De ploeg wijkt op twee plaatsen af van de formatie, die 19 april jl. te Amsterdam met 2-1 van Mexico ver loor. Van der Kuil, die toen links buiten speelde, bezet nu de links binnenplaats; de MW'er Bergholtz maakt als linksbuiten zijn debuut als interlandspeler. Aangezien de ontmoeting wordt gespeeld volgens het reglement van het wereldkampioenschap, zullen tij dens de wedstrijd geen spelers mo gen worden vervangen. Dit geldt ook voor de doelman. Indien Eddy Pieters Graafland gewond mocht ra ken zal Roel Wiersma zijn taak over nemen. Een recente foto van H.M. Koningin Juliana, die dit jaar haar 52e verjaardag hoopt te vieren. (Foto: Max Koot) NOG STEEDS VASTGEHOUDEN Zaterdagmorgen 9 uur begint onze verrassings-aanbieding van zuiver wollen AaBe sportcolberts in 12 prachtige, moderne streep- en ruitdessins. Eerste klas maak werk en afwerking. De normale winkelprijs is 59.50, maar, één dag betaalt U de Coster-prijs van Zolang de voorraad strekt. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogjtraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. Een rechtbank te Karlsruhe heeft de 61-jarige Alfred Frenzel veroordeeld tot vijftien jaar tucht huisstraf wegens landverraad en meineed. Hij was schuldig bevonden aan spionage voor Tsjecho-Slowa- kye. (Advertentie) dende volk is President Tsjombe had een te grote mond Een woordvoerder van de Verenig- Men neemt aan dat hij zich nog steeds de Naties in Leopoldstad heeft ver- bij het vliegveld bevindt, klaard, dat Tsjombe waarschijnlijk Het Kongolese persbureau gaf don- nog wordt vastgehouden bij 't vlieg- derdag bijzonderheden over de arres- veld van Coquilhatstad. Een deta- tatie van Tsjombe. Hij zou bij aan- chement Ethiopische V.N.-troepen, komst bij het vliegveld uit zijn auto dat bij het vliegveld is gelegerd, heeft zijn gehaald en gemolesteerd. Even rich tot op heden niet met de kwes- later vonden premier Ileo en vice- tie ingelaten. Slechts wanneer de premier Bolikango Tsjombe, gezeten openbare orde wordt bedreigd of een in een oude fauteuil en bewaakt door officieel verzoek is ontvangen, Tsjom- soldaten met machinegeweren. De be te beschermen, kunnen de Vere- Katangese minister van buitenlandse nigde Naties handelend optreden, al- zaken Kimba en leden van Tsjombe's dus de woordvoerder. staf zaten op kisten of op de grond ,r in hetzelfde vertrek. De soldaten zou- Verontrust over het stilzwijgen den hebben gezegd, dat niemand Co- over het lot van Tsjombe heeft de quilhatstad mocht verlaten, voordat regering van Katanga president Ka- de conferentie van Kongolese politi- savoeboe en de opperbevelhebber van ci concrete resultaten heeft bereikt, het leger, generaal Moboetoetelepa- Ileo, Bolikango en andere leden fisch verzocht ÏSjombe in staat te van de regering in Leopoldstad zou- stellen, zelf Elisabethstad m te lich- den er vergeefs bij Tsjombe op heb- {«2T xtG Sebeurtenissen in Coquil- ben aangedrongen van zijn besluit te hatstad. Naar verluidt is de IKatan- vertrekken, terug te komen. De Ka- ge se regering bevreesd, dat Tsjombe tangese president zou categorisch „iets ernstigs is overkomen. hebben geweigerd te onderhandelen met Justin Bomboko, de minister van Een woordvoerder van de regering buitenlandse zaken in de regering m Leopoldstad heeft verklaard, dat jjeo zaj affr0nt nooit verge- Tsjombe nooit formeel is gearres- ^en. ik ben een gevangene van deze teerd, maar door het spontaan optre- soldaten" Niettemin bracht Tsjombe &evangen genomen. op aandringen van Bolikango de nacht door in diens villa. In Elisabethstad vreest men, dat Tsjombe is gearresteerd door Loe- moembistische troepen, die wraak willen nemen voor de moord op hun leider. Het heeft in diplomatieke kringen verwondering gewekt, dat de regering in Leopoldstad niet in staat is de vrijlating van Tsjombe te bewerkstelligen. Dit uiteraard vooi zover hij inderdaad door zelfstandig optredende soldaten is gevangen ge houden. Waarnemers menen, dat de Katangese regering op dit moment weinig kan doen. Zij heeft niet ge noeg troepen voor optreden tegen de regering in Leopoldstad. Zelfs als dit wel het geval was zouden de Ver enigde Naties tussenbeide komen om een burgeroorlog te voorkomen. .ikuil Bolletje/' Nv\\uiir/j//// Inde zilveren rol Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Wisselvallig De Bilt, 28 april. Het KNMI deelt mede: Een kleine storing in de hogere luchtlagen, samenhangende met een klein lagedrukgebied op de Noord zee, veroorzaakte vanmorgen in ons land plaatselijk regen. De storing verplaatste zich slechts langzaam. Een hogedrukgebied, dat gisteren van de Oceaan Frankrijk binnentrok, werd weer snel afgebroken door een gedeelte van een Oceaandepressie, dat naar Zuid-Frankrijk trok. Deze storing zal in de richting van Italië trekken. Boven Scandinavië is een gebied van hoge luchtdruk aange komen, waarvan de invloed juist niet tot ons land reikt. Het weer in ons land blijft in verband hiermede enigszins wisselvallig, maar de kans op opklaringen wordt groter. De wind blijft betrekkelijk zwak en in de temperatuur komt niet veel ver andering. Een foto van premier Tsjombe van Katanga, toen hij in de tuin van zijn villa tijdens een persconferentie scherpe kritiek leverde o.a. aan het adres van president Kasavoeboe. Even later werd de Katangese staatsman op het vliegveld gearresteerd. Over zijn lot is niets bekend. telef o to) Boudewijn en Fabiola naar Duitsland Fa^X?«rvUSoch,Tndkm%ret ZON- EN MAANSTANDEN helikopter uit Brussel naar West- 29 April: Mn M15 d 20(w. Duitsland vertrokken, waar zy een maan op 18 28 £nd M M bezoek zullen brengen aan de daar gelegerde Belgische strijdkrachten. f» De Belgische vorst zal manoeuvres "OO&tJCCltPVStClttftSIX bijwonen van Belgische en andere Navo-eenheden en koningin Fabiola 29 April: vjn. 2.42; n.m. 3.02. zal onder meer een bezoek brengen aan het Belgische militaire hospitaal bij Keulen. Op het programma staat l\( PIXIX K L*l IK verder een diner, aangeboden door de Westduitse president Het bezoek zal twee dagen duren.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1