Weerbericht Het weer in Europa LEEUWENZEGEL MARGARINE Doden getuigen in het Eichmann-proces FIETS EN BLUF DROOG DONDERDAG 27 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Bonn lost af West-Duitsland heeft Frankrijk aangeboden zijn na-oorlogse schulden ten bedrage van 21 miljoen DM ver vroegd af te lossen, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van financiën medegedeeld. Onder de Londense schuldenrege ling is West-Duitsland verplicht al zijn crediteuren gelijk te behandelen. Nu West-Duitsland ingestemd heeft met een vervroegde aflossing van 'n gedeelte van zijn schulden aan de Verenigde Staten en Groot-Brittanië is het ook verplicht de schuld aan Frankrijk af te lossen. Een deel van de autobrug over de Lahn tussen Keulen en Frankfort is vanmorgen ingestort. Een aantal Duitse en Italiaanse arbeiders werd mee de diepte ingesleurd. Men heeft twee lijken, die onder brokken be ton bedolven waren, kunnen bergen. 9 Arbeiders zijn gewond, 3 worden er nog vermist. Het 14-jarige meisje Willy Kern- Drink Hero! Hero is zo fruitroyaal. Hero is zuiver en verrukkelijk èn Hero heeft de smaak voor elke smaak. De vrouw van een jonge Noorse zeeman in Haugesund heeft een ze nuwinstorting gekregen doordat zij twee en een halve dag in haar bad- Canadese trawler bij Boot Leiden te water gelaten Het schip vlak voor de tewaterlating. Het is een schip van behoorlijke afmetingen. Om het schip, indien het geheel afgebouwd is, buitengaats te krijgen, moet het in de takels van een drijvende bok naar Gouda ver voerd worden, omdat de diepgang te groot is voor de wateren rond Leiden. met een statige vaart de helling af- gleed en de gebruikelijke vloedgolf vele argeloze toeschouwers aan de overkant van het water natte benen had bezorgd, had mrs. Margareth Lake, echtgenote van de heer Spen cer Lake, directeur van de Burgeo Trawler Ltd., vaardig de champagne Met een welberekende plons dook laten bruisen tegen het zijboord, gistermiddag onder het waakzaam en Over enkele weken men sprak belangstellend oog van de directie van vijf weken zal het tweede en personeelsleden van de firma Boot schip van de helling moeten glijden, te Leiden, en drommen kijkers op De segmenten lagen reeds te wach- de Zijldijk, de „Burfish" in het wa- ten om door de kraan op hun plaats ter van de Zijl. gebracht te worden. Hoe dit nieuwe De „Burfish", de eerste trawler schip zal heten, is nog niet bekend, van een serie van twee en een eigen Op de receptie na afloop van de ontwerp van de tekenaars van Boot, plechtigheid in het Gulden Vlies is in opdracht gebouwd van de Ca- werd het woord gevoerd door de nadese Trawler Ltd. te Burgeo. Het heer P. Boot Pzn, directeur van de casco, dat 36 meter lang, 8 meter werf. Mrs. Lake ontving twee Delfts- breed en bijna 3,5 meter hol is, zal blauwe herinneringsborden aan de in de komende maanden worden uit- plechtigheid. gerust tot een modern visserij schip, Na deze order zullen door de fa. dat een bemanning zal voeren van Boot, twee nog grotere_trawlers ge- 16 koppen. ner uit Amsterdam is gisteravond op kamer opgesloten is geweest. Haar de rijksweg Amsterdam-Amersfoort z00n'le van twee jaar had de badka- te Naarden door een auto gegrepen merdeur aan de buitenkant op slot en op slag gedood. Het meisje wilde gedraaid en de vrouw kon hem er bij het restaurant „Jan Tabak" de niet toe bewegen de deur weer open rijksweg oversteken en werd daar- te doen. Het ventje heeft eveneens bij aangereden door een auto, welke twee en een halve dag hongerig door zij niet had opgemerkt. het huis „gezworven". (Meegedeeld door het KNML Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZONNIGE PERIODEN Vannacht hier en daar mist, morgen zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind krim pend naar zuid of zuidoost Ho gere middagtemperaturen. Iedereen roemt de ècht-lek- kere, natuurlijke smaak van Leeuwenzegel marga rine. Op het brood en in de warme maaltijd. En alléén Leeuwenzegel margaHne^bevat*hêt natuurzuivere middel dat spatten voorkomt! Onthoud het als morgen uw melkhandelaar komt: Leeuwenzegel margarine! Leeuwemegels hebben waarde. Vraag uw melkhandelaar een Lecuwenzegel- spaarmapje. BRINKERS* MARGARINE- FABRIEKEN ZOETERMEER HELSINKI 1. bew. 19 1 STOCKHOLM onbew. 19 1 OSLO onbew. 19 5 KOPENHAGEN zw. bew. 16 8 ABERDEEN h. bew. 9 1 LONDEN zw. bew. 16 7 AMSTERDAM regen 15 11 BRUSSEL regen 15 17 LUXEMBURG regen 14 7 PARIJS h. bew. 15 8 BORDEAUX 1. bew. 16 5 GRENOBLE zw. bew. 14 9 NICE 1. bew. 17 10 BERLIJN onbew. 18 11 FRANKFORT zw. bew. 14 10 MüNCHEN zw. bew. 13 8 ZÜRICH geh. bew. 13 8 GENèVE 1. bew. 13 4 LOCARNO onbew. 13 4 WENEN geh. bew. 21 11 INNSBRUCK regen 21 8 BELGRADO zw. bew. 16 9 ATHENE 1. bew. ROME 1. bew. 19 9 AJACCIO onbew. 17 9 MADRID onbew. 20 5 MALLORCA L bew. 22 7 LISSABON onbew. 16 5 (Advertentie) De 38-jarige mej. S. Stam uit bouwd worden voor „The National Amsterdam wordt vermist sinds zij Voordat het 225 ton metende schip Sea Products", eveneens in Canada, dinsdagmorgen in de Franse Alpen door een lawine is verrast Mejuf frouw Stam bevond zich in een ge zelschap van dertien, dat een afda ling maakte van de Col du Vallon de Het hof te Jeruzalem, dat Adolf die de geschiedenis van het iZonisme Eichmann berecht, heeft gisteren, be- geschreven heeft?" zo vroeg Eich- sloten enige verklaringen van afwe- mann. Boehm antwoordde bevesti- zige of reeds overleden getuigen te- gend. „Dat is buitengewoon interes gen Eichmann als bewijsmateriaal sant. Ik heb dit boek nauwkeurig be- toe te laten. Zo bijv. de verklaringen, studeerd", zo zou Eichmann hierop welke Dieter Wisliceny in 1946 voor gezegd hebben. Hy citeerde toen een zijn terechtstelling in Tsjecho-Slowa- pagina uit zijn hoofd. Wij keken el- kije aflegde. De betrokken verklarin- kaar verbaasd aan, aldus Fleisch- gen, zo zei de president van het hof, mann. Eichmann maakte een enkele waren geschreven spoedig na de opmerking in het Hebreeuws en zet voorvallen waarop zij betrekking „U hoeft niet verbaasd te zijn. Ik hebben en het zou moeilijk zijn om spreek vloeiend Hebreeuws en Jid- directer getuigenis te krijgen van disch, omdat ik in Sjarona geboren mensen die met de beschuldigde heb- ben." Sjarona is de naam van een ben samengewerkt. 9 Duitse gemeenschap in Israel bij Tel Aviv. Volgens de verklaringen van Wis- Eichmann heeft tijdens de onder- liceny zou Eichmann in 1944 gezegd vraging gezegd, dat hij in Solingen hebben, dat het plan voor de gaska- in Duitsland geboren is. meractie in Auschwitz was uitgegaan Eichmann, zo zei Fleischmann, eiste van hemzelf en de lt-generaal van volstrekte gehoorzaamheid. Hij waar de SS, Olido Globocnik, die in 1941 schuwde ons zijn werk niet te sabo- de massa-executies in Polen leidde, teren. Hij had het plan aan Himmler'voor gelegd en Hitier gaf persoonlijk de Tsjecho-Slowakije order uit. De rechtbank hoorde voorts een Vandaag is het optreden van de verklaring, die een commandant van voormalige luitenant-kolonel in Tsje- het concentratiekamp Auschwitz, cho-Slowakije aan de orde gekomen. Haken en ogen in Laos had gezegd, dat deze Russische hulp zaterdag jongstleden was gestaakt. De Verenigde Staten behouden zich het recht voor, de regeringstroepen te blijven bevoorraden totdat onom stotelijk vaststaat, dat de opstanden van lingen geen hulp meer van de com- Het Amerikaanse ministerie Fontenil. Negen leden van deze groep buitenlandse zaken heeft medege- munisten krijgen, aldus de woord- werden door de lawine bedolven, deeld, <jat de Verenigde Staten de re- voerder, maar een zestal kon spoedig worden ger^ngstroepen in Laos zullen blijven bevrijd. Behalve mejuffrouw Stam bevoorraden om deze in staat te stel- wordt nog een lYansman vermist. ien bet hoofd te bieden aan de op standelingen. Men vreest voor beider leven. PAUZE Morgen: Louis Grignion de Mont- fort 11716, stichter van de Montforta- nen. VADERLANDSE TROTS. Wie op zijn vacantie het geluk heeft in het Zwitserse Fribourg te ko men het is een buitengewoon aan gename stad vergete niet het in zilver gevatte omhulsel te gaan be groeten van de Nijmeegse burgemees terszoon Petrus Canisius, de enige Nederlandse kerkleraar (heden zijn feest). In de Orde van de Jezuieten getreden, heeft hij een ongelooflijk bedrijvig leven geleid om Zuid-Duits- Hoess, in een dodencel heeft afgelegd Eichmann kwam begin 1939 naar en volgens welke Eichmann bezeten hQo(d van het was door de idee van ,,de definitieve emigratiebureau voor Tsje- oplossing van het Joodse vraagstuk §hoslowaaks® Joden. Vol ^et IS S openbaar ministerie getuigde zijn op- uitroeiing van dioden aanduwden. tSen tegen de To<&n van de „gel Haass wprn in 194-h na ppn ooocivon- bruikelyke dubbelhartigheid van de Nazi's. Enerzijds was er onderdruk king, terreur en intimidatie en an derzijds het opzettelijk versterken van de indruk, dat „de duivel wel licht nog niet zo slecht is". Historisch grapje Hoess werd in 1946 na een doodvon nis terechtgesteld. In een beëdigde verklaring van een voormalige luitenant-kolonel van de SS, Hoettl, wordt gezegd, dat Eich mann hem heeft meegedeeld, dat on geveer vier miljoen Joden in vernie tigingskampen zijn gedood en dat nog twee miljoen zijn omgekomen door toedoen van operatiegroepen in de oostelijke groepen. „Tl Eichmanns verdediger, Servatius, Niet zonder >r<m'e heett m«n in vroeg of Hoettl, die thans in Oosten- Engeland geconstateerd, dat het he rijk woont, als getuige kon worden zoeb Van koningin Elizabeth H van gehoord en een vrijgeleide kon kry- gen. De aanklager wees erop, dat Engeland aan de Paus op S mei pre- Hoettl zelf heeft gezegd, dat hij lid is cies samenvalt met de feestdag van geweest van een misdadige organisa- d(, hem pans pius y die in 15,„ tie. Als zodanig kan Hoettl in Israel worden vervolgd. Als de verdediging Elisabeth I van Engeland excommu- hem als getuige wil doen optreden niceerde. heeft het openbaar ministerie daar geen bezwaar tegen, aldus Hausner. jn dat jaar publiceerde Pius V de bulle „Regnans in Excelsis". Daarin Goed op de hoogte excommuniceerde de Paus Elisabeth I, die „zich koninging van Engeland Daarna werd de in Wenen geboren noemt'" onthief haar van haar ko- Moritz Fleischmann als getuige ge- ningschap en verklaarde, dat haar hoord. Hy verklaarde dat hij lid van onderdanen haar niet langer gehoor de Weemse gemeenteraad was ge- zaamheid verschuldigd waren. Ka- weest en voor Joodse organisaties in tholieke Engelse historici zijn het er Oostenrijk had gewerkt. De annexatie thans allemaal over eens* dat de hei van Oostenrijk door de Nazi's in jjge paus zich hier in de vingers maart 193)8 vond een warm onthaal beeft gesneden. Zijn betreurenswaar- bij de bevolking van Wenen, zo zei bulle is, zo zeggen zij thans, ge- Fleischmann. De Joodse instellingen, baseerd op misverstanden en heeft bureaus en kantoren werden direct meer kwaad dan goed gedaan. De gesloten en bezet door de Gestapo en Engelse katholieken laadden daar- de SS. In de tweede helft van maart ^oor de verdenking op zich geen lo- 1938 moesten verschillende Joodse yaie staatsburgers te zijn. Dit wan- leiders bij Eichmann komen. Eich- trouwen leeft nog steeds voort en is mann hoorde, dat ook Adolf Boehm Zel£s nu nog niet helemaal verdwe- aanwezig was, „Bent u Adolf Boerm, nen> Volgens de woordvoerder van het van een in aanbouw zijnd huis in ministerie hebben de communistische Harderwijk verloor hij dinsdagmid- troepen dinsdag op verschillende ^a£ het evenwicht en viel vyf me- fronten hun offensief voortgezet, om- danks het feit dat de regering in Vi entiane het voorstel om het vuren te staken heeft aanvaard. De Ameri- De 23-jarige timmerman H. Hol stege uit Hulshorst is in het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overleden. Tij- a dens werkzaamheden aan het dak land tot de Kerk terug te brengen. Als man van gebed, van véél ge bed, is zijn activiteit geslaagd. Met recht draagt hij de ere-naam van de tweede apostel van Duitsland. Eén van z ij n gezegden: „Wilt ge voor uitgaan in de genade, heb altijd Chris tus voor ogen". ter naar beneden. In levensgevaar lijke toestand moest hij naar 'n zie kenhuis worden vervoerd. Aan boord van het Deense vrachtschip „Nordval" is gisteren te A. J. v. Burk, afkomstig uit Deil (N. Br.) heeft bij werkzaamheden 'n val gemaakt in het ruim en is in een kaanse militaire adviseurs zullen in Rotterdaml een dodelijk ongeval ge. de frontlinies bleven om de rege- beurd De 4e.jarige havenarbeider nngstroepen te adviseren. - - - -• - - De woordvoerder verklaarde, dat de hulp aan de opstandelingen met Russische vliegtuigen nog steeds gat van zeven meter gevallen. Hij voortduurt, zulks in tegenspraak liep een schedelbasisfractuur op en met berichten, dat de Engelse minis- is in de loop van de dag in het zie* ter van buitenlandse zaken lord Home kenhuis overleden. PUZZEL «op de rijbaan waarlangs een doorlopende gele streep loopt. minder dan 20 meter voor verkeerslichten of knipperbollen. op minder don IOmeter von verkeerstekens. A-20m.vcx5reen verbodsteken 10 m.voor en na een evenwijdig met de rijbaan geplaotst verbodsreken ^Tussen twee noarefleoor toe gekeerde verbodstekens,wror- Fusse n de afstond kleiner is don 100rrv ■*-20m voor en na een oon beide zijden van het bord oangebroch verbodsteken No. 527. Horizontaal: 1 geboorte plaats van Mohammed, 5. scheeps- vloer, 7. voorvoegsel, 8. bloedhuis, 10. tafeljongen (Ind.), 11. slede, 12. voed sel, 13. baan voor balspel, 14. titel van Turkse landvoogden. 15. turfland, 16. doortochtgeld, 17. wortel, 18. voor zetsel, 19. stad in Zwitserland, 21. koemestvocht, 22. muzieknoot, 23. zuster, 24. matig, karig. Verticaal: 1. insekteneter, 2. voeg woord, 3. zeerover, 4. stad in Arabië, academische titel (afk), 6. de hei lige schrift der Moslims, 9. voeg woord, 10. sustig, 11. palmboom, 12. drietenige struis, 13. twijg, 14. gem. in N.-Brab., 15. vloerbedekking, 17. bontjas, 19. foei, 20. duw, 21. meis jesnaam, 22. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal: 1. marionet, 9. tin, 10. beo, 11. ra. 13. Oka, 15. n.l.t 16. ode, 18. tra, 20. sela, man, 24. mark, 26. kop, 29. niet, 31. pa, 32. op, 34. aria, 36. som, 37. klap. Verticaal: 2. at, 3. rio, 4. inkt, 5. N.B., 6. een, 7. tolk, 8. bros, 12. adem, 14. arm, 17. elan, 19. aak, 21. aria, 23. nop, 25. kerk, 27. pas, 28. bos, 30. til, 33. Po, 35. Aa. PUTST Een nieuwigheid van de 39ste voorjaarsbeurs in Milaan: Een standaard voor een paraplu, niet voor in de hal van uw huis, maar voor op het stuur van uw fiets tf vast iets voor Nederland. ,Zo, ben je nu tevreden» Joop?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3