WAGEN WASSEN... DAAR HOORT 'N ROXY BIJ! 'n Boxy?. ..ja, graas Door Jacoba van Beieren verwelkomd Vierhonderdduizendste bezoeker op Keukenhof Aanrander kneep meisje de keel dicht WOENSDAG 26 APRIL 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Oudste inwoonster van Nederland 106 De oudste inwoonster van Nederland, mevr. Portier-Tan Kit Nio (links), hoopt 13 mei haar 106de verjaardag: te vieren. Mevr. Simmers-Koopman (rechts) hoopt 1 juli 105 jaar oud te worden. Beide dames wonen in het gemeente lijk verzorgingstehuis in Hilversum. „Misdadige jeugd" in Tweede Kamer Debat over nieuw kinderstrafrecht voortgezet Gisteren zijn in de Tweede Ka mer de debatten voortgezet over de nieuwe wet op het kinderstrafrecht, waarbij voornamelijk 't woord werd gevoerd door mr. H.W. van Doorn van de KVP en de liberale heer mr. C. W. Berkhouwer. Vooral mr. Van Doorn toonde zich ongerust, in vele gevallen wordt de misdadige jeugd te laat opgevangen, zei hij. Er is voorts geen goede „ter reinafbakening", vooral vóór geval len bij de kinderrechter komen. Mr. Van Doorn drong aan op een alge mene jeugdwet. Mr. C. W. Berkhouwer vond de leeftijdsgrens van twaalf jaar, waar- beneden kinderen niet mogen wor den berecht, te hoog. Deze spr. meende dat „de kiemen van het kwaad" reeds op jongere leeftijd worden gelegd. Spr. zou liever de minimumleeftijd op tien jaar zien gesteld. Hij bepleitte voorts voort zetting van de behandeling volgens het kinderrecht ook na het 21e jaar, als het gevaarlijke gevallen betreft. Met betrekking tot „de inrichtin gen" de rijks- en andere gestichten, meenden zowel mr. Van Doorn als mr. Berkhouwer, dat de werking van de nieuwe wet voor een groot deel zal afhangen van die inrichtingen en de daaraan verbonden mensen. Mr. Van Doorn wil de zgn. tucht school handhaven. Van liberale zij de voorzag men bij inwerkingtreden van het nieuwe recht plaatsgebrek in de inrichtingen en wilde de mo gelijkheid open laten om het ver blijf in de opvangtehuizen te ver lengen. Morgen zal minister Beerman ant woorden. Zout in plaats van. fluor in drinkwater? HONDERDJARIGE IN HOOGEZAND De gemeente Hoogezand-Sappemeer hoopt op zondag 30 april een hon derdjarige onder haar ingezetenen te hebben. Het is Hinderkien Kog, sedert 20 februari 1947 weduwe van Jacobus Hofman. Mevrouw Hofman is in Winschoten geboren en woont sedert 1953 in Hoogezand bij haar dochter. Ze geniet nog een goede gezondheid. Machinepersoneel in de bouw verontrust over uitblijven 45-urige werkweek Het bestuur van de vakvereniging „Het zwarte corps", vertegenwoor digend de overgrote meerderheid van de drag-line, bulldozer- en wals- machinisten en overig machineperso neel in de bouwnijverheid heeft aan de minister van sociale zaken een schrijven gezonden, waarin het me dedeelt met grote verontrusting ken nis genomen te hebben van het stre ven van de regering om in de bouw nijverheid vooralsnog geen 45-urige werkweek in te voeren. De minister gaat, aldus het bestuur uit van de onjuiste veronderstelling, dat de invoering van een 46^-urige werkweek in plaats van een 45-urige werkweek in de bouwnijverheid een winst van Vit uur arbeid in de bouw nijverheid zal opleveren. De praktijk zal zonder enige twijfel deze zijn, dat tal van werknemers in de bouw nijverheid de bedrijfstak verlaten en overgaan naar een bedrijfstak waar in wel een 45-urige werkweek wordt toegepast. Ook zal de arbeid in het buitenland, met name in West-Duits- land, een nog veel groter aantal werknemers uit de bouwnijverheid Boenen, plassen... wagen wassen. En wat glanst-ie nu weer fijn! Kijk: u krijgt een „pluimpje" voor uw werk: 'n lekkere siga ret. 'n Boxyl Alleen Roxy heeft het uiterst dunne Et/in papier. Zo geniet u méér van de beste tabakken uit Amerika. over de grens lokken dan thans reeds het geval is. Het bestuur dringt er met de meeste klem op aan alsnog tegemoet te komen aan de wens van de gehele bouwnijverheid en zonder voorbe houd de invoering van een vijfdaag se, 45-urige werkweek op korte ter mijn goed te keuren. De G. J. Thieme-prijs is door de directeur van de school voor de gra fische vakkunde in Utrecht, uitge reikt aan de 19-jarige mej. W. A. J. van der Knoop uit Brielle wegens haar bijzondere prestaties bij het be halen van het patroonsdiploma. Mej. Van der Knoop is het tweede meisje, dat gedurende de laatste zeven jaar deze prijs kreeg. Fluoridering van drinkwater ter bestrijding van tandbederf is niet per sé nodig. Het zelfde doel kan beter en voordeliger worden bereikt door toevoeging van zout. Dit heeft de heer Holthuis, lid van Ged. Staten van Gelderland meege deeld op de algemene vergadering van het waterleidingmaatschappij „Oostelijk Gelderland", die gisteren in Doetinchem is gehouden. Hij was verder van mening, dat de ziekenfondseri in de extra kosten zullen moeten bijdragen. Zij zijn be langhebbenden, de kosten voor tand heelkundige hulp zullen immers aan zienlijk dalen, zo deelde hij mede. De 400.000ste bezoeker kwam gis termiddag langs de Keukenhof-loket ten. Het was mevr. N. C. Schreuder- Koch, Hollandse van geboorte, maar thans woonachtig in Worlington, En geland. Natuurlijk werd deze mijl paal niet onopgemerkt gepasseerd. Zij werd ontvangen door de heer Th. Zwetsloot, terwijl de heer A. Belle haar bloemen een fraai boeket parkiettulpen offreerde. Tijdens een bijeenkomst in de bestuurskamer werd mevr. Schreuder bovendien 'n fraaie zilveren tulp overhandigd. De 400.000ste bezoeker kwam on geveer een week vroeger binnen dan verleden jaar. Men dient echter wel te bedenken, dat de natuur ook een week vroeger is en dat de tentoon stelling ook een week vroeger dan normaal werd geopend. Of men het half miljoen zal volmaken? Dat valt vooruit niet zo gemakkelijk te voor spellen. Het zal dan in ieder geval deze week druk moeten worden en daar is een goede kans op. Vooral tijdens het a.s. weekend. De vijfdaag se werkweek brengt zaterdags grote massa's publiek op de been, die men anders niet naar de bollenvelden krijgt en daar komt nog bij dat dit jaar Koninginnedag op 1 mei wordt gevierd. De Hollanders hebben dan ook vrijaf, terwijl de eerste mei voor de meeste Belgen en Duitsers ook een vrije dag is. De WV's in de bollenstreek zijn compleet over spoeld met aanvragen om slaapplaat sen. Als het weer dus wil meewer ken, dan zal het half miljoen wel licht vol komen. Maar dit weekend zal de grote stoot moeten geven. Want de bollenvelden raken nu snel uitgebloeid. Gisteren is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, na zijn bezoek aan de Verenigde Staten, met het ims. „Rotterdam" in Nederland teruggekeerd. Foto: Nadat de minister aan boord van het schip een langdurige persconferentie had gegeven, werd hij op de kade in Rotterdam verwelkomd door onder andere Jacoba van Beieren, „Vrouwe van de Keukenhof". Vossejacht met ballons Als de weersomstandigheden het niet zullen verhinderen zullen op donderdag 11 mei a.s., Hemelvaarts dag, van het voetbalterrein bij Hout- rust in Den Haag zes luchtballons opstijgen, om deel te nemen aan een vosse jacht. Sinds 1912 is in Neder land een dergelijke wedstrijd niet meer gehoi m. Een der zes deelne mers wordt door loting aangewezen als „vos", de ballon van deze „vos" stijgt het eerst op en het is de bedoe ling, dat de andere deelnemers met tussenpozen van circa drie minuten opstijgen om te trachten de „vos" te volgen. De ballon die binnen een straal van vijf kilometer van de lan dingsplaats van de „vos" aan de grond komt wordt winnaar /an de „Trophee du chasse au Renard 1961". Slaagt geen der achtervolgers erin aan deze voorwaarde te voldoen, dan is de „vos" winnaar. In deze vosse jacht (die gehouden wordt als onderdeel van de Neder landse Gezinsbeurs) treden als bal- lonvaarders op de heer A. van den Bemden uit Brussel, de heer Ch. Dolfuss, de 72-jarige oud-directeur van het luchtvaartmuseum te Parijs; dr. Emil Iselin uit Bazel; Wolfgang Haueisen uit Hamburg; mevrouw Nini Boesman-Visscher uit Den Haag en notaris J. M. Demenint eveneens uit Den Haag. GED. STATEN. VAN ZUID-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen op donderdag a.s. in het openbaar behandelen: Verzoek om voorziening ingevolge artikel 26, 3e lid der Woningwet van C. M. Laman te Leiden, tegen het besluit van de raad dier gemeente d.d. 19 december 1960, tot onbewoon baarverklaring onder meer van de woning Voldersgracht no. 53, aldaar; verzoek om voorziening ingevolge artikel 26, 3e lid der Woningwet van A. Stapper en cons, te Alphen aan den Rijn, tegen het besluit van de raad dier gemeente d.d. 28 oktober 1960, tot onbewoonbaarverklaring van onder meer de woningen Gouwestraat no's 42 en 44, aldaar; beroep ingevolge artikel 56 Wet Autovervoer Personen van H. N. Koomen te Noordwijkerhout, en an deren, tegen de beschikking van bur gemeester en wethouders dier ge meende d.d. 22 december 1960, waar bij aan J. C. de Klerk aldaar vergun ning is verleend tot het vervoer van personen met twee huurauto's. GRAFISCHE EXPORT BEREIKTE OPNIEUW RECORD De totale grafische export (inclu sief cliché's en verhoogd met 25 voor niet geregistreerde uitvoer) heeft in het afgelopen jaar opnieuw een record bereikt. De waarde (123 miljoen gulden) steeg met 5,9 en het gewicht (bijna 25 miljoen kg) met 5,6 België en Luxemburg (34,6%), het Sterlinggebied (21,5%) en de Duitse Bondsrepubliek (13,5) waren opnieuw de voornaamste af nemers. Dit blijkt uit het jaarver slag (1960) van de Stichting Grafisch Exportcentrum, dat gisteren is be handeld op de in Amsterdam gehou den jaarvergadering van deze al- grafische instelling. Bij een poging tot aanranding van de 22-jarige mej. G. K. te Alblasser- dam heeft een ongeveer 20-jarige jongeman het meisje de keel dicht geknepen om haar het schreeuwen te beletten. Hij deed dit zo krachtig, dat het meisje het bewustzijn ver loor. Hevig verschrikt verliet de aan rander het huis. Het meisje heeft 'n vaag signalement kunnen verstrek ken. De vierjarige Berdina de Rond uit Tuindorp Oostzaan is gistermid dag in een sloot geraakt en verdron ken. Het meisje moet tijdens het spel in de Siersloot langs de Melkweg ge lopen zijn. De 75-jarige H. Hofstede uit Wil- sum (gem. IJsselmuiden) is gister avond door een auto gegrepen. Het slachtoffer wilde per bromfiets de weg oversteken. Hij is aan de ver wondingen bezweken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7