Weerbericht Kongolese leiders in Coquilhatstad Russische aan Cuba Soekarno in Washington Robot-proef mislukte België's nieuwe regering Gesprek met een clubleider Het weer in Europa WOENSDAG 26 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT werping van de tussen Kasavoeboe te vertrekken. en de Verenigde Naties gesloten Volgens politieke waarnemers n overeenkomst inzake de resolutie Elisabethstad zou Tsjombe's positie NEDERLANDSE VLUCHTELINGE IN BELGIë AANGEHOUDEN. van de Veiligheidsraad van 21 fe- op de conferentie in Coquilhatstad bruari, waarin de V.N.-troepen in waarschijnlijk zwakker zijn dan ooit De Belgische rijkswacht heeft een Kongo worden gemachtigd zo nodig tevoren. Zijn weglopen uit de con- Nederlands meisje uit Sittard, dat geweld te gebruiken om een burger- ferentie schijnt deze mening te heb- sinds november van vorig jaar werd President Tsjombe van Katanga is oorlog te voorkomen; een protest bij ben versterkt. vermist, aangehouden en ter be- vergadering de Verenigde Naties tegen aanval- Betrouwbare zegslieden zeiden, dat schikking gesteld van de Nederland van Kongolese len ven Ethiopische V.N.-troepen in Katanga op het ogenblik met een se politie. Zij was op 6 november politieke leiders, die in Coquilhat stad wordt gehouden. Een woordvoerder Kaballo; en tenslotte dat alleen de- begrotingstekort te kampen heeft en 1960 van haar ouders weggelopen weggelopen, genen die aan de eerste bijeenkomst dat Tsjombe's onderhandelingsposi- gevlucht met de 23-jarige J. S., die later, dat van Kongolese leiders in Tananarive tie in Coquilhatstad zwakker is ge- in een woonwagen in Sittard ver- Tsjombe niet eerder weer aan de hadden deelgenomen, de conferentie worden. Ook meende men, dat de bleef, conferentie zal deelnemen alvorens in Coquilhatstad zouden mogen bij- regering in Leopoldstad de belang- Nadat de Nederlandse politie had hij antwoord heeft gekregen op een wonen. drietal maandagavond door hem ge stelling voor een confederale oplos- gesignaleerd, dat het meisje Tsjombe schijnt niet van plan te sing v,n het Kogolese vraagstuk 17-jarige A. B. met de man naar stelde eisen. Deze eisen waren: ver- zijn onmiddellijk uit Coquilhatstad zou verliezen. De Sowjet-Unie verheult niet, dat zij op uitgebreide schaal hulp blijft bieden aan de regering-Castro op Cuba. Foto: Met het Russische schip „Kirovsk" zijn grote aantallen vrachtwagens en machinerieën uit de haven van Leningrad verzonden. het buitenland was gegaan werd In terpol ingeschakeld. Dit leidde tot de aanhouding van beiden door de rijks wacht te Gent in België. Het paar had een schuilplaats gevonden in het woonwagenkamp van deze plaats. De man wordt ervan beschuldigd een minderjarige te hebben ont voerd. Ook hij is aan de Nederlandse politie overgedragen. HAZERSWOUDE Bouwopdracht De architect, de heer J. Dekker heeft namens de heer J. A. Schouten het bouwen van een woonhuis met winkel en een gedeelte van de bestaande smederij opgedra gen aan de gebr. C. en J. Vreeburg te Hazerswoude. „Ons Verblijf' Gisteravond kwamen de leden van de speeltuin vereniging „Ons Verblijf" in de zaal van de heer J. Timmermans bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. J. van Vliet. De voorzitter deelde mee, dat de gebr. Vertegaal, wonende aan de Rijndijk alhier, voor de som van 800 gulden een draaimolen zullen leve ren. De leden gingen hiermede ac- coord. Een dertigtal kinderen kunnen in deze molen plaats nemen. Er is geen gevaar aan verbonden. De bazar heeft netto opgebracht 'n bedrag van 7.50.-. Het bestuur is wel teleurgesteld, dat de aanvraag om subsidie door het gemeentebe stuur was afgewezen. Als bewaakster voor de speeltuin is benoemd mej. B. van Staveren Cdr. Hierna volgde de bestuursverkie zing. In de vacature van secretaris, door het bedanken van de heer A. J. de Boer, is met algemene stemmen benoemd de heer J. Wierenga. Be sloten werd opnieuw subsidie bij het gemeentebestuur aan te vragen. De opening van de speeltuin is bepaald spraak met te herhalen, dat hij door DE NEDERLANDERS IN ALGERIE op 13 mei a.s. Bij de opening zullen een bewuste en krachtige politiek zal streven naar bevestiging van het staatsgezag, dat de economische wel de kinderen worden getracteerd. Het ministerie van buitenlandse Raadsvergadering De raad van In een gezamenlijk communiqué, Spx-uia en ue voue cuuureie onipiooi- vnfir „nvpr vnit na «aan ati* Wo 2" ÏT'vT%* dat president Kennedy en Soekarno ing van beide gemeenschappen V00r Z0Ver valt na te gaan' alle Ne" te behandelen, waarvan de belang- na hun overleg in Washington heb- (Vlaams en Waals) met de beste mid- derlanders in het gebied van Algiers ry*ste zijn: verkoop van grond in 't ben uitgegeven, wordt geen melding delen mogelijk zal worden gemaakt. uitbreidingsplan „Rhijnenburg aan gemaakt van het geschil tussen Ne- De Vlaamse invloed in het nieuwe zich *n goede welstand bevinden. D. van Aanen te Heerlandam; voor- derland en Idonesië over Westelijk kabinet, waarin negen Nieuw-Guinea. tig bewindslieden Fran: Het communiqué werd uitgegeven is reeds tot uiting gekomen bij de vaart door een moderne politiek zo zaken heeft van de Nederlandse con- a rï°n£terdag hoog mogelijk zal worden opgevoerd en zo breed mogelijk zal worden ge spreid en de volle culturele ontplooi- april om half acht des avonds sul-generaal in Algiers vernomen dat, openbare vergadering bijeen om 'n 15-tal tellende punten van de agenda de twin- ste^ tot onbewponbaarverklaring van _MSgrbeeXto^in|r^men™^Zi)dê Volgens een opgave van enige maan- el, ?6^ren is" Dolp"' kort nadat president Soekarno een werkzaamheden. De discussies in de den geleden vertoeven er in totaal 196 straat 270 en 272; vaststelling begro- „Het is de vaste wil van de nieuwe regering België door de verwezenlij king van het regeringsprogram uit het slop te halen". Deze woorden sprak dinsdagavond de Belgische mi nister-president, Theo Lefèvre, voor radio en televisie tot het Belgische volk, enkele uren nadat hij de taak van regeringsleider had overgeno men van prof. Eyskens. De leden van het katholiek-socialistische coalitie kabinet Lefèvre-Spaak zouden van daag met deze taak beginnen. Minister-president Lefévre ver klaarde dat in het regeringsprogram ma geen enkele essentiële kwestie, hoe moeilijk ook, werd weggelaten. Hij voegde hier aan toe, dat het pro gramma in ieder geval „het beste was, dat onder de huidige omstan digheden kon worden opgesteld." Lefèvre betoogde, dat een katho liek-socialistische regering het beste was „om gezamenlijk een grote in spanning te doen ook van België een moderne, welvarende en vooruitstre vende democratie te maken". Premier Lefèvre besloot zijn toe- Een Amerikaanse poging om een robot in een cabine een baan om de aard te latei maken is dinsdag mis lukt doordat de draagraket, een At las, die op de basis Cape Canaveral werd afgeschoten, na veertig secon den ontplofte. Het blijkt, dat de Atlas uit vei ligheidsoverwegingen van de grond af werd vernietigd, omdat er iets mis ging. De cabine werd ongeveer 25 minu ten na de lancering door een hef- schroefvliegtuig uit zee opgepikt. De proef was een generale repe titie voor de pogingen om, als onder deel van het Mercury-project, bin nen twee weken een mens in de ruim te te brengen, die evenwel nog niet in een baan om de aarde zou worden gebracht. Deze ruimtevaarder zou alleen een grote boog beschrijven Voor de lancering van een mens zou een andere draagraket, een Redstone, worden gebruikt. Functionarissen van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart hebben later meegedeeld, dat de mislukking van dinsdag niet zal leiden tot uitstel van de lancering van de eerste Amerikaanse „ruimte- mens", die dinsdag 2 mei verwacht wordt. Mobilisatie op Ceylon De regering van Ceylon heeft woensdag opdracht gegeven tot een algemene mobilisatie. Voorts zijn ne gen eenheden vrijwilligers, alsmede reservisten van het leger, de vloot, de luchtmacht en de burgerwacht on der de wapenen geroepen. De premier, mevrouw Sirimavo Bandaranaike, verklaarde in een ra diorede. dat de regering over inlich tingen beschikt, waaruit blijkt, dat behalve de verboden federale partij verscheidene andere organisaties van plan zijn het huidige bewind te on dermijnen. Een staking op de plantages, die dinsdagochtend werd gehouden, vormde een onderdeel van deze ac tie. Voorts gebruikten „zekere ele menten" de staking van het bankper soneel om het land veel economische schade te berokkenen. Mevrouw Ban daranaike deed op „alle vaderlands lievende Ceylonezen" een beroep om de regering volledig te steunen. „St. Bernardus": voetbal aan de Rijndijk nedy in het Witte Huis had ge- verre altijd- in het Frans gehouden. bracht. Voortaan zullen de besprekingen in de in Algiers en omgeving. President Soekarno vertrok van de twee Belgische landstalen worden luchtmachtbasis Andrews met vol- gevoerd en in de vergaderzaal komt ledig militair eerbetoon; 21 saluut- een installatie om een gelijktijdige schoten weerklonken. vertaling mogelijk te maken. De „New York Times" schrijft on der de titel „Een neutralistische be zoeker": „President Kennedy heeft president Soekarno van het neutra listische Indonesië begroet met de waardigheid die het hoofd van een land van 90 miljoen zielen past. Dit is in overeenstemming met de belofte van president Kennedy om nieuwe kracht te geven aan wat hij de „eerste revolutie" voor vrijheid (de Amerikaanse) noemt door weder zijds gunstige betrekkingen te vesti gen met alle landen, waaronder die landen die het niet altijd met ons eens zijn, zoals Indonesië. Maar het bezoek van de Indonesi sche leider is een bijzonder zware toetssteen voor deze politiek. Want president Soekarno maakt een we reldreis, die niet alleen Washington, maar ook Moskou en mogelijk Pe king omvat, om steun te zoeken voor de Indonesische aanspraak op Wes telijk Nieuw-Guinea. Met alle nodige aandacht voor de Indonesische denkbeelden en met al onze wensen om nauwe en innige betrekkingen met Indonesië te hand haven, moeten de V.S. aan de zijde van Nederland en Australië staan, niet blindelings omdat zij onze bond genoten zijn, maar eerder omdat hun politiek overeenkomt met ons geloof in zelfbeschikking en uiteindelijke vrijheid voor koloniale volken over al", aldus het blad. in beheer geven van het zwem bad bij de stichting „Sportpark" Ha zerswoude, alsmede een voorstel tot wijziging van statuten van bovenge noemde stichting; enkele begrotings wijzigingen. LEIDSCHENT) AM BROMFIETSER ERNSTIG GEWOND. Op de Veursestraatweg geraakte de bromfietser J. C. v. d. Z. uit Rot terdam zeer ernstig gewond, toen hij in botsing kwam met een uit tegen overgestelde richting aankomende bromfietser. Hij kwam te vallen en zeven wielrijders, die een botsing niet meer konden ontwijken, reden over hem heen. Nadat hem door dokter Uhl ge neeskundige hulp was verleend, werd de Rotterdamse bromfietser naar een van de ziekenhuizen in Leiden overgebracht, met vermoedelijk een scheaelbasisfractuur. Geboren: Bernard P. H. J. z. van J. A. Wiggers en M. Lipverink. Anna M. W. d. van P. C. van Leeu wen en H. C. de Rijke. Grietje J. d. van P. Zwaan en J. N. Staal. Giel P. z. van R. Anema en IJ. Miedema. Johnny z. van F. van Schaik en J. J. Mulder. Maria L. T. d. van P. T. J van der Kolk en H. M. Dijkgraaf. Johanna H. H. d. v. A. E. Lelieveld en C. M. Jansen. Cornelia J. M. d. van C. J. van den Bos en J. C. van Bohemen. Paul M. A. z. van A. Schmidt Ernsthausen en C. M. J. Duyndam. Anna M. J. d. van J. M. H. Visbeen en G. H. Top. Ondertrouwd: J. Cabret te Den Haag en I. J. Wincker. A. C. J. Over- gaauw te Oss en A. E. M. Westgeest. Th. J. Gahrmann en A. A. Collé. J. P. M. Driehuys te Den Haag en H. A. Knijnenburg. Getrouwd: B. v.d. Schaaf te Den Haag en M. Roos. D. V. J. M. Lim te Den Haag en Fr. P. Bosman. W. Kroon en C. van der Tas. Overleden: Anna E. Bruns 68 j. echtgenote van P. A. Derksen. Elisa beth M. M. van Kuyk 91 j. weduw naar van L. van Rijswijk. Gijsbertus M. Waayer 64 j. echtgenoot van M. J. J. Koot. DE KWAKEL VZOD-ODI 5-9 Weer geen winst voor VZOD, jammer, maar de ver wachting was het ook niet, vooral toen bleek, dat VZOD met 11 man in het veld kwam. Overigens toch niet onverdienstelijk gespeeld, maar het schieten was té onzuiver. Men zag ook nu weer wat trainen kan doen. Onze gasten beschikken over een goede gelegenheid om te trainen, wat tot uitdrukking kwam in hun feil loze schoten, die niet vaak hun doel misten, v. Limpt en Kort scoorden de punten deze keer en vooral Van Limpt een paar heel fraaie, waardoor VZOD zelfs inliep van 3-5 naar 5-6. De gevaarlijke man bij ODI, v. Drunen, kreeg weinig kans bij de kleine Dick Schellingerhout, op zich zelf een goede prestatie van deze ponge speler. Jammer, dat de scheids rechter verstek liet gaan, wat overi gens prettig is opgelost. A.s. zat. kans op revanche in de uitwedstrijd tegen ODI. van Hazerswoude een deel in het dorp, weer een ander deel aan de Groenendijk en dan ten slotte een gedeelte hier aan de Rijndijk doet ons als sportvereni ging bepaald geen goed", zegt de voorzitter van „St. Bernardus", de heer J. C. Straver, toen wij hem de zer dagen bezochten. „In Hazerswoude-Dorp is een ge meentelijk sportpark en er komt een zwembad, doch hier aan de Rijn dijk missen we zelfs de geringste sportaccommodatie. Onze vereniging moet met elf elftallen op één veld het gehele programma afwerken. Dat is natuurlijk veel te weinig en wanneer je dan nog ergens de ge legenheid vond voor de noodzake lijke training, dan zou het misschien nog wel gaan. Nergens kunnen wij hier echter een zaal vinden voor de binnentraining en zolang er geen verlichting is op het terrein is de buitentraining het grootste deel van het seizoen ook uitgesloten. Voor die verlichting hopen we nu. dat het eindelijk in orde komt. Het wach ten is echter op de Leidse Lichtfa brieken, die een hoofdkabel moeten aanleggen. We hadden al gerekend aan het begin van dit seizoen te kunnen beginnen maar dat is jammer genoeg niet zo uitgekomen. Nu de dagen wat beginnen te lengen, wordt iedere vtff minuten dat het nog licht is uitgebuit, maar dan alleen maar door een bepaald groepje enthousiastelingen. Aan die training mankeert n.l. nog wel iets en over het algemeen is het zo, dat wanneer een elftal bo venaan staat de jongens wel naar de training komen, maar zo gauw het elftal op de ranglijst begint te zakken, zakt ook het animo voor de training. OEHALF, DE TRAINING is het voor de prestaties in de vereni- eing ook zo belanpriik. dat ze mo reel gesteund worden door d<» sut>- norters. Jammer genoeg heeft ,.St. Bernardus" (nog) geen supporters vereniging". „Wat daar de oorzaak van is? Ik zou niet direkt een aanwijsbare oorzaak kunnen noemen, doch ik hoop wel voor de jongens, dat het nov eens zover komt. Over belang stelling hebben wii over het alge meen niet eens te klagen, zeker niet wanneer er verenigingen uit ande re dorpen komen. Komen er echter Leidse clubs, dan kan je dat aan het bezoekersaantal goed merken". „Een ander ding", vervolgt onze gastheer „dat ik zo eraag ver anderd zou zien doch dan be doel ik het voetbal in het alge meen en niet speciaal of alleen „St. Bernardus dat is de geringe op offering, die de jongens zich voor hun sport getroosten. Je ziet in de le klasse ook veel te weinig echt voetbal. Er is voldoende animo bij de jongens, maar nou echt alles over hebben voor de sport, dat mis je toch. Dat gebrek aan echt voet bal een verbetering van techniek dus zal voor een belangrijk deel ook wel het gevolg zijn van de ri valiteit onder de verschillende clubs in deze klasse. Het behoort toch in de eerste plaats om goed voetbal te gaan en niet alleen om de winst voor een bepaalde vereni- IJET TEGENWOORDIGE „St. Bernardus" is in '47 (op 12 juni) gesticht, toen er aan de Rijn dijk weer de behoefte werd ge voeld aan een katholieke voetbal vereniging. Vóór de oorlog is er al een v.v. „St. Bernardus" geweest, doch die is (waarschijnlijk door de gevolgen van de oorlog) verdwe nen. We zijn in '47 weer geheel opnieuw gestart en beschouwen de vereniging nu oofk als opgericht vanaf die datum. Het eerste be stuur bestond uit de heren J. C. Scholtes (voorz.), J. Bisschop (se cretaris) en M. Scheel (penningm.) In de afgelopen jaren is het bestuur natuurlijk wel een paar maal ver anderd. Vóór mij is nog de heer H. Verdegaal voorzitter geweest en in '58 volgde ik hem op. Zelf ben ik nu 10 jaar lid van „St. Bernardus" en op zekere dag werd ik op de nor male wijze in het bestuur gekozen". Een jong bestuur heeft „St. Ber nardus", de voorzitter zelf 32, de se cretaris, de heer C. de Jong, ook goed dertig, „doch onze penning meester, de heer H. van Wijk", ver telt de heer Straver, „is al iemand van middelbare leeftijd. Prachtig werken wij met zijn drieën samen, trouwens in het gehele bestuur heerst de beste stemming. En alle andere commissies, die zo doorgaans in een voetbalvereniging werken, draaien bij ons ook prima". onze vereniging evenwel het knelpunt. We hebben een grote jeugd waar we in de toekomst veel van verwachten doch daar voor moeten wij mensen hebben, die de jeugd willen leiden. Wan neer een junioren-elftal naar een andere plaats moet, kunnen we altijd wel iemand vinden, die ze daar naar toebrengt, maar wan-, neer je ze vraagt nu eens echt als de leider van die jongens te willen optreden, dan schrikken ze terug. Het lijkt wel of ze niet goed dur ven". Rond 160 leden telt „St. Bernar dus", die verdeeld zijn over 4 senio ren-, 2 junioren- en 3 adspiranten- elftallen. „Pupillen hebben we niet. Waarom? Er is indertijd een over eenkomst aangegaan met de verken nerij, dat we geen jongens beneden de 12 jaar zouden aannemen, om geen zuigkracht uit te oefenen op die vereniging. Het is trouwens nog vroeg genoeg wanneer ze op die leeftijd gaan voetballen. Vroeger mocht een jongen pas op zijn zes tiende jaar bij een vereniging gaan spelen. Over de prestaties we hebben het dus al aangehaald mogen we niet klagen. We hebben weliswaar met het eerste elftal be tere jaren gekend, maar tegenwoor dig gaat het weer goed in de le klasse. Ook de andere elftallen be zetten behorlijke plaatsen op de ranglijst en ons derde elftal moet het kampioenschap kunnen beha len", besluit de heer Straver zijn relaas over de voetbalvereniging „St. Bernardus". HELSINKI onbew. 19 —1 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON (Medegedeeld door het KiNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, Opgemaakt te 11.15 uur.) WESTELIJKE WIND Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Mati ge, tijdelijk krachtige wind in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. h. bew. geh. bew. regen 1. regen geh. bew. zw. bew. regen onweer onbew. regen -- zw. bew. 16 regen 15 regen 15 zw. bew. 20 motregen 12 1. bew. 20 zw. bew. 22 regen 18 onbew. 19 onbew. 20 owbew. PAUZE Morgen: Petrus Canisius, Neder lander, geboren te Nijmegen 1521, t te Fribourj 1597, kerkleraar; Zita, dienstbode, t 1278. „SCHIETGEBEDJES". Een groot Nederlander staat mor en op de agenda van jaarlijkse her- enking: Peter Kanis of volgens de toenmalige deftigheid: Petrus Cani- us, uit Nijmegen. Ter inleiding, een van zijn goede raadgevingen: „Maak u gewend aan veelvuldige schietgebeden. Het kan niet uitblijven, dat zij u steeds nieu we vrucht opleveren van innerlijke verlichting, genade, deugd en gees telijke veerkracht. Leg u zorgvuldig toe op een grote vertrouwelijkheid met God, waar ge u ook bevindt, ook in uw arbeid en bezigheden". PUZZEL No. 526 Hor.: 1. toneelpop, 9. metaalsoort, 10. Javaanse huisvogel, 11. hangt aan de mast, 13. rivier in Rusland, 15. bekende afkorting, 16. lied, 18. baan voor balspel, 20. teken dat in de psalmen voorkomt, 22. mens, 24. vreemde munt, 26. kan men uit drinken, 29. klinknageltje, 31. fa milielid, 32. voorzetsel, 34. zangwijs, optelling, 37. slag. Vert.: 2. atmosfeer (afk.), 3 rivier (Spaans), 4. vloeistof. 5. let wel (afk. Lat.), 6. telwoord, 7. vertaler, 8. licht breekbaar, 12. levenslicht, 14. li chaamsdeel, 17. aanloop, 19. vaartuig, 21. zangwijs, 23. wolvlokje, 25. bede huis, 27. stap, 28. bundel, 30. brugje over een smal water, 33. rivier in Italië, 35. water in N.-Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 525 Hor.: 1. Gro ningen. 8. rot, 9. Ada, 10. as, 11. rem, 13. et, 14. toren, 16. stam, 17. Nero, 18. melis, 20. ha, 22. roe, 23. o.a., 24. aan, 26. Ida, 27. plaveisel Vert: 1. gramschap, 2. ros, 3. Ot, 4. Iser, 5. ga. 6. Ede, 7. nationaal, 11. romer, 12. menie, 14. tam, 15. nes, 19. loge, 21. aal, 23. ode, 25. na, 26. is. PUIST

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3