QmnSpot brengt De nieuwe rage! pats bal De half-zwaan van Citroen heeft op eerste gezicht van alles wat Gemeente Utrecht verloor kort geding over zandzuigerij Nederl. Historisch-Archaeologisch Instituut te Istanbul ontwikkelt zich gunstig DINSDAG 25 APRIL 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 sinaasappeldrank De verkoper-chauffeur heeft ze! (Advertentie) Zandwinning dient geen agrarisch belang De gemeente Utrecht mag geen zand meer zuigen uit een waterpartij behorende bij de Maarsseveense plas sen, ten behoeve van de nieuwe Utrechtse woonwijk „Overvecht". Op iedere overtreding van dit verbod staat een dwangsom van 50.000 gul den per dag. Dit vonnis wees de pre sident van de rechtbank in Utrecht, gistermiddag in het kort geding, dat twee handelaren in zand en grind, de heren Jos van der Linden en R. Kremer, een week geleden tegen de gemeente Utrecht en de plaatselijke ruilverkavelingscommissie in Maars- sen aanhangig hebben gemaakt. De heren Van der Linden en Kre mer zijn de eigenaren van de water partij en een daarij behorend stuk akkerland. Zij hadden de gemeente geen toestemming gegeven, daaraan zand te onttrekken. De gemeente Utrecht heeft 'n be- GAN GEUL 12 TEL. 23005 (Advertentie) Vergeefse acties van huisvaders tegen bende ,,'t Broeit", zeggen de bewo ners van Spoorwijk in Den Haag, en ze doelen daarmee op de opnieuw oplaaiende ac tiviteiten van nozembendes. Opgewonden huisvaders tracht ten gisteravond de met veel la waai op bromfietsen blokjes- rijdende knapen tegen te hou den. Maar de uitroep van: „M'n kinderen kunnen zo niet slapen", had niet de minste uit werking. Zelfs een auto, vol geladen met „zwartjekken", nam deel aan het rondjesrij den. De televisiekijkers kon den hun toestel wel afzetten, want de bromfietsen veroor zaken een vrijwel onafgebro ken storing. Reden van dit alles schijnt te zijn, een ruzie om meisjes. Gis teren zou een van de gangle den de leider van de tegen partij, de bende „De zwarte Spin", een klap hebben gege ven. De dader ontkwam, maar rond zijn huis rijden nu onaf gebroken de vrienden van het slachtoffer om hem op te wach ten. Maar intussen klagen de buurtbewoners steen en been en zijn ze ontstemd over de politie, die hurs inziens niet voldoende ingrijpt. Tevens schijnt de pas uit de gevangenis ontslagen leider van de voormalige bende „De gele Slang" weer te zijn gesig naleerd, rijdende op een gloed nieuwe bromfiets. langrijke bijdrage verstrekt voor het ruilverkavelingsplan in Maarss n, onder meer met het doel om vier en een half miljoen kubieke meter zand naar „Overvecht" te zuigen en voorts om mee te kunnen werken aan de realisering van de plannen voor een groot recreatiegebied. De gemeente heeft hiervoor een bedrag van vijf tien en een half miljoen gulden ge voteerd. De eisers vroegen de president verleden week de gemeente de zand winning uit hun percelen te doen staken, omdat zij deze percelen had den gekocht om er zelf zand uit te winnen. De raadsman van de ge meente betoogde toen, dat deze zand winning een onderdeel is van de ruilverkaveling in Maarsen, die ge schiedt met instemming van de grondeigenaren. De rechter overwoog echter, dat deze ruilverkaveling geen werk is, als wordt bedoeld in de ruilverka- velingswet, omdat met deze zand winning geen agrarisch belang is gediend. Het zand wordt uitsluitend weggezogen om elders gronden op te hogen. Gymnasiasten protesteren tegen Mammoetwet Het Grieks leeft nog onder de jeugd Ongeveer 300 leerlingen van het Amsterdamse Vossius Gymnasium, dat deze week zijn zesde lustrum viert, houden woensdag een optocht naar het stadhuis uit protest tegen het ontwerp „Mammoetwet". Zij zul len de Amsterdamse wethouder van onderwijs een petitie aanbieden waarin wordt geprotesteerd tegen: de beperking van de klassieke oplei ding tot vijf jaar; het doceren van de Griekse taal eerst in het derde leerjaar; het vervallen van het Grieks voor de B-afdeling en de be perking van het aantal lesuren voor klassieke talen en geschiedenis. De scholieren zijn van mening, dat de Mammoetwet de gymnasiale oplei ding een nekslag zal toebrengen. In de petitie wordt in het algemeen ge pleit voor een ongerepte gymnasiale opleiding. Tijdens de lustrumweek geven de gymnasiasten driemaal een opvoe ring van de Griekse tragedie „Iphi- geneia in Taurië", begeleid door eigen muziek. Door deze opvoerin gen wil men bewijzen, dat 't Grieks nog steeds leeft onder de jeugd. Politiehond bijt politieman Dat een ongeluk in een klein hoekje zit, heeft de Amsterdamse hoofd agent Kok ervaren. Toen hij met zijn politiehond door de Borneostraat fietste, werd de altijd trouwe po- litieviervoeter door een bouvier aan gevallen. Toen het beest zich voor de tegenaanval gereed maakte en zich omdraaide, kwam een van zijn poten in het voorwiel van de fiets terecht. Resultaat: hoofdagent Kok sloeg over de kop en de politieband jankte en voelde zich in de steek ge laten door zijn baas. Toen deze het arme dier trachtte te bevrijden, beet de hond de politieman in een been. Hij greep de bek van de hond, maar voordat hij deze kon dichthouden liep hij nog een fikse beet in beide handen op. De agent moest in het Weesperpleinziekenhuis worden be handeld. Hij is voorlopig niet in staat dienst te doen. Hotel in Wijk aan Zee in Duitse handen Volgens de burgemeester van Be verwijk zal het grootste hotel van Wijk aan Zee, het hotel Trio met 160 bedden, vermoedelijk worden ver kocht aan een Westduitse stichting, die de vakantiebelangen van perso neelsleden van verscheidene grote bedrijven in West-Duitsland behar tigt. Na de verkoop wil de huidige eigenaar van het hotel een nieuw ho tel m Wiik aan Zee bouwen. „Winkels dicht op 1 mei" vraagt winkelpersoneel De drie in de commissie detailhan del samenwerkende organisaties van winkelpersoneel hebben in een te legram aan de centrale onderne mersorganisaties in de detailhandel laten blijken, dat onder het win kelpersoneel grote teleurstelling en verontwaardiging bestaat wegens de plannen van verschillende onderne mingen in het zuiden en oosten des lands om op de nationale feestdag (1 mei) de winkels open te houden. „Verzoeken dringend advies aan aangesloten ondernemingen te sluiten en gebruik te maken van vergunning college van Rijksbemiddelaars tot geven vrije dag. Winkelbedrijf tone zich ook zonder overheidsingrijpen in staat tot deelneming ean nationale feestviering", aldus besluit het tele gram. Opbrengst zomer- postzegels dit jaar op drie ton geschat De minister voor maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gistermiddag in een toespraak je aan een perslunch op het Muider- slot in verband met de gisteren be gonnen verkoop van de zomerpost- zegels gezegd deze verkoopactie bij zonder toe te juichen omdat alle groepen en gezindten van ons volk hierin samenwerken. Mej. Klompé sprak de wens uit, dat de actie een vlucht zal nemen zo hoog als de vogels die op de zo- merzegels staan afgebeeld. De voorzitter der stichting Comité voor de Zomerpostzegels, mr. H. W. Bloemers, deelde mede, dat in 1960 de actie 268.000 gld. heeft opgebracht en voor dit jaar een opbrengst van drie ton wordt verwacht. Uit het water van de voorhaven van het Noordhollands kanaal in Am sterdam-Noord is gistermiddag het lijk opgehaald van de 83-jarige C. Fray uit Krommenie. De man is door verdrinking om het leven gekomen. Hoe hij te water is geraakt is nog niet bekend. DIT IS DE NIEUWE Citroën, Ami 6. De situatie mag in Frankrijk nóg zo kritiek zijn, maar het lelijke Franse eendje is inmiddels opgegroeid tot een zwaan en deze zwaan werd gisteren in zes hoofdsteden van West-Europa gepresenteerd. De nieuwe creatie van de Citroën, de verbeterde (en duurdere) „lelijke eend", heet AMI-6 en op het eerste gezicht lijkt zij een samenstel van verschillen de autotypen. De achterzijde b.v. doet denken aan de Ford- Anglia, het achteroverkante- lend achterraam versterkt deze indruk. Chassis en motor zijn die van een vergrote 2VC en de carrosserie heeft aan de voorzijde iets van de Panhard, en in het midden en van bin nen van de Citroën ID. Toch is de wagen een nieuwe totaliteit en heeft zij een eigen karakter. Verteld is dat de wagen 5600 gaat kosten, dat het benzine verbruik wordt geschat op 1 op 17, terwijl de motor een hori zontale tweecilinder is, lucht- gekoeld. Met een vermogen van 22 pk en een topsnelheid van 100 km per uur, welke snelheid ook over langere trajecten kan worden aangehouden. Voor wielaandrijving en vier-ver- snellingsbak vindt men ook in deze Citroën terug. De AMI-6 is voorzien van een plastic-dak met de bedoeling een goede isolatie te bieden tegen hoge en lage buitentemperaturen. De fabrikant zegt, dat de nieu we Citroën een tegemoetko ming is aan de wensen van de 2VC-rijders, die enigszins uit hun wagen begonnen te groei- Kardinaal Alfrink woonde curatoriumvergadering bij Onder voorzitterschap van Lei den's burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot vond gistermiddag in het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten aan het Noordeindsplein te Leiden de jaarlijkse vergadering plaats van het Curatorium van het Nederlands Historisch-Archeologisch Instituut te Instanbul. Deze verga ring werd b.m. bijgewoond door Z. Em. Bernard kardinaal Alfrink, ir. L. E. J. Brouwer, directeur van de B.I.P.M.; mr. H. J. Reinink, direc teur-generaal voor de kunsten en de Op de zaterdag jL 22 april 1961 te Delft gehouden ledenvergadering van de afdeling Zuid-Holland van de Bond van Ambtenaren bij de Water schappen in Nederland heeft de voorzitter van de afdeling, de heer Huisman, de onbillijke korting op de a.o.w.-uitkeringen van de ambtena ren ter sprake gebracht. In zijn be toog bracht spreker naar voren, dat juist de ambtenaren bij de water schappen die in de meeste gevallen een pensioengrondslag van ten hoog ste 600,- hebben, de korting bij 'n uiteraard laag pensioen wel zeer on gegrond is. Voorzitter kondigde tot slot van zijn toespraak een krachtige actie van de bond aan, die via de parlementaire weg hoopt te leiden tot ongedaan maken van dit on recht buitenlandse culturele betrekkingen; dr. H. H. Dingemans, laatstelijk Ne derlands ambassadeur in Pakistan. Prins Bernhard, eveneens curator, was door verblijf in Canada verhin derd deze vergadering bij te wonen. De curator-secretaris der Stichting, dr. A. A. Kampman, gaf aan de hand van de jaarstukken een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van het Nederlandse culturele Instituut te Instanbul. De vergadering stelde met voldoening vast dat dit nieuwe instituut - het werd in maart 1958 door prins Bernhard geopend - zich reeds een vooraanstaande plaats on der de buitenlandse instituten in het Nabije Oosten heeft verworven en dat de wetenschappelijke aktivitei- ten dezer instelling zich onder de vooortvarende leiding van de direc teur prof. dr. A. A. Cense, zich gun stig ontwikkelen. De instituutsboe kerij is in de loop der beide laatste jaren, mede dank zü omvangrijke boekenschenkingen, in belangrijke mate uitgebreid. Verheugend is ook het toenemen van het aantal gasten, dat het instituut in zijn hospitium kan herbergen. Dr. Kampman wees er in het bij zonder op, dat het instituut een be langrijk aandeel heeft bij de ontwik keling der culturele betrekkingen tussen Nederland enerzijds en Tur kije en de landen in het Midden- Oosten anderzijds. Deze werkzaam heden geschieden in nauwe samen werking met het Nederlands Insti tuut voor het Nabije Oosten te Lei Het curatorium van het Ned. Histo risch-Archeologisch Instituut te Is- tanboel vergaderde te Leiden. Zit tend van links naar rechts: de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, hoofd van de groep voor het Nabije Oosten van Philips te Eindhoven, mr. H. J. Reinink, dir.-generaal voor de kun sten en de buitenlandse culturele betrekking, de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot; Z. Em. Bernard kardinaal Alfrink en jhr. Hugo van Lennep, directeur van de KNSM te Amsterdam. Staande van links naar rechts: dr. H. H. Din gemans, oud-ambassadeur te Pakis tan, ir. L. E. J. Brouwer, directeur van de B.I.P.M.; en dr. A. A. Kamp man, curator-secretaris. den en in voortdurend overleg met het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen. De vergade ring was van oordeel, dat de cultu rele werkzaamheden ook in de toe komst zoveel mogelijk gestimuleerd dienen te worden, aangezien Neder land daarbij in het Midden-Oosten een belangrijke taak te vervullen heeft. Voor het jaar 1962 hoopt het In stituut zijn medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een stu diereis van Nederlandse studenten in de archeologie en kunstgeschiede nis naar Instanbul en de westkust van Klein-Azië. Enkele geleerden uit het Nabije Oosten zullen in het kader der culturele betrekkingen in de a.s. winter voordrachten in Nederland komen geven, terwijl enkele Neder landers zulks in de komende jaren in het Nabije Oosten zullen doen. Er zal gestreefd worden naar de uit breiding van het aantal studiebeur zen. Het nieuwe Nederlandse Insti tuut te Instanbul blijkt volledig voor zijn taak berekend te zijn, zodat de toekomst met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Controle op vivisectie sluit handel niet uit Een vergunningenstelsel of ander controlesysteem op de beoefening van de vivisectie houdt in, dat de vraag naar proefdieren toch blijft bestaan en derhalve ook de handel daarin, waarbij het voorkomen van onregel matigheden niet is uit te sluiten. Dit deelt minister Beerman, mede na mens minister Van Rooy, mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Quirido (Pvd A) over het gebruiken voor proefne mingen van een gestolen patrijshond in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. De ministers geloven daarom, dat een controlesysteem, zoals bepleit is bij de behandeling van de dieren beschermingswet in de Tweede Ka mer, geen zin heeft. Intussen kunnen door de betrokken minderjarige en/ of de handelaar een of meer straf bare feiten zijn gepleegd, waarbij behalve aan diefstal of verduistering en heling of schuldheling te denken valt aan de delicten, omschreven in de artikelen 437 en 437bis van het Wetboek van Strafrecht, en overtre ding van het Koninklijk besluit van 12 december 1952 betreffende o.m. de kleinhandel in huisdieren. Ter za ke zal door de officier van justitie te Den Haag een gerechtelijk voor onderzoek worden gevorderd. Minister Beerman bechikt niet over aanwijzingen, dat personeel van het laboratorium hier enig verwijt treft. De bewindslieden kunnen niet onder schrijven, dat de berichten over dit ene, overigens betreurenswaardige, geval erop zouden wijzen dat vivi sectie onder de tegenwoordige om standigheden tot ontoelaatbare prak tijken leidt. Geconstateerd kan slechts worden, dat de toepassing van vivisectie invloed heeft op de vraag naar bepaalde dieren, doch er als zodanig niet toe behoeft te lei den, dat bij de handel in deze dieren onregelmatigheden voorvallen. De heer P. A. H. Bensmann, notaris te Delft, is door de Paus be noemd tot Ridder in de Orde van Sint-Gregorius de Grote. De heer Bensmann (65) bekleedt verscheide ne functies op kerkelijk en chari tatief terrein.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8