dubro Waarom loudl u betalen als weinig kost? Minister Van Aartsen heeft zijn nota over woningbouw aan de Kamer voorgelegd Moet Oostenrijkse baby terug? 9'inngnnn 'f 99 ST I?0" 6611 h°g,ere b°uws0m da" i?-000' Sen?0deSttoSwl«dèn wdenVe?: HET STILLE EILAND VRIJDAG 21 APRIL 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 TWEEDE KAMER Meer goedkope woningen en meer armslag voor industrie De langverwachte en veelbesproken nota over de woningbouw heelt melrj normaleV oiLtandfgh edenZij minister Van Aartsen thans aan de Tweede Kamer voorgelegd. De wenst de uitgifte van rijksgoedkeu- ringen echter wel te beperken tot voornaamste punten van deze nota zijn: j. totaal van 30.000 of meer. De regering meent niet te kunnen ontkomen aan een invoering van de rijksgoedkeuring in de vrije wo ningbouw, ondanks het feit, dat zij de ontwikkeling in deze sector nood- Geen mogelijkheid voor goede opvoeding, vindt minister J Er komen meer goedkope woningen; het aantal zogenaamde subsidiewoningen wordt voor 1961 verhoogd met 2500, zijnde de helft premie- en de helft woningwetwoningen, waardoor het totale aantal zal worden gebracht op 70.000. de veel arbeid vragende duurdere woningen. Ingrijpend. Voor vrijwel alle sectoren kondigt de regering ingrijpende beperkingen aan. Zij spreekt van een stringent 2__ i goedkeuringsbeleid, af te stemmen Voor industriële bouw kan het geraamde produktiebedrag op de in het bouwprogramma aan- voor 1961 met tachtig miljoen gulden worden verhoogd. gege.YfP bedragen. Een verdere over- schrijding van het bouwprogramma in de gebouwensector boven de aan- 7 De woningbouw m de vrije sector zal worden ingeperkt, gegeven 200 miljoen gulden, zou Rijksgoedkeuring is voortaan vereist voor de bouw van wo- stellig overspanning veroorzaken, 21.000 of 23.000 gulden, al naar gelang de gemeenteklasse, lengd en de bouwprijzen stijgen. Het Rijksgoedkeuring kan echter wel worden verleend daar, waar prijsbeleid en de woningbouw laten geen spanning op de bouwmarkt bestaat. een dergelijke stijging niet toe. Dit houdt in, zo wordt in de nota VOOR SCHOLENBOUW voornaamste plaats aan de woning- betoogd, dat in de huidige situatie VIJF MTLTOFN GTTï.TïFN MTNIIFR bouw ten goede moet komen. Een het herstel van het verbroken even begrotingsvoorstel voor de bouw wicht tussen vraag en aanbod in de Voor het scholenbouwprogramma van de bij de motie-Andriessen ge- bouwnijverheid met door het prijs- is 5 miljoen gulden minder beschik- vraagde 25M extra-woningen (kosten mechanisme kan worden tot stand baar. Deze vlrlaging komt ten laste 125 miljoen pilden), zal spoedig bij gebracht, er zijn dus andere maat- van het wetenschappelijk onderwijs. <}fenTdweede 1Camer worden mge" begeleid! verantwoord m^nfen^Amsterdam,0 RotteMam ^eiï toegenomen produktie in de Tenslotte wordt gezegd, dat de re- Den Haag) mogen de gemeenten woningbouwsector laat zo blijkt uit gering de beperkende maatregelen geen rijksgoedkeuring melr afgeven Se nota, niet toe, dat de vr«e sector slechts node heeft genomen De be- voor scholenbouw waarvan de onbelemmerd en versneld kan blij- perking van de vrije markt in het bouwsom de 100.000 gulden niet te ven uj«°Pen. Van oktober I960 tot bouwbedrijf belooft zij niet langer boven gaat. Hun bevoegdheid daar- on met maart 1961 bedroeg het aan- te handhaven dan nodig is. Zodra toe is ingetrokken tal vrijesector-woningen 15.890. Dit ae situatie dit toelaat, zal zij haar jaar kan gerekend worden op een beleid herzien. De minister doet een dringend be- roep op de gemeenten om slechts met grote zelfbeperking rijksgoed keuringen te verstrekken voor bouwwerken met een bouwsom tus sen de 2000 en 10.000 gulden. Als richtlijn geldt: per maand niet meer afgeven dan de helft in dezelfde maand van het vorige jaar ver strekt. De hoofdingenieurs-directeuren van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincies en de besturen der drie grote steden zullen met het bouwcoptingent voor HET MODERNE AFWAS- MIDDEL IN DE GROENE KNIJPFLES (Advertentie) De Haagse juriste mevr. N. J. Nan- ning-Groenemeijer, die gisteren pleit te tegen de Staat in een kort geding, aangegaan om de weigering van de minister van Justitie ora de verblijfs vergunning van de tien maanden oude baby Adele Paul uit Oostenrijk te verlengen, vindt, dat de minister de vreemdelingenwet onjuist heeft toegepast. Volgens haar kan hier geen sprake zijn van een vreemdeling, die gevaar oplevert voor de publieke rust. Dit kind (van een ongehuwde moe der) is door het echtpaar De Leeuw uit Oegstgeest meegebracht uit Oos tenrijk met instemming van 't Stadt- Jugendambt te Klagenfurt. De be doeling is dat het kind geadopteerd wordt. Tijdelijk is een verblijfsver gunning verstrekt. De kantonrechter benoemde mr. W. H. A. Kalkman uit Katwijk aan Zee tot tijdelijk voogd, maar kort voor Pasen heeft de minister van Justitie aan de juridisch adviseur van de Oostenrijkse ambassade te Den Haag verzocht maatregelen te tref fen voor terugbrenging van de baby naar Oostenrijk. Mr. Kalkman heeft toen samen met mevr. Nanning-Groe- nemeijer de staat gedagvaard. Mevr. Nanning had uit de rappor ten de indruk dat de minister zich voor het karretje van de Raad voor de Kinderbescherming heeft laten spannen; die meent nl. dat het gezin De Leeuw niet ideaal is, zeker niet voor adoptie. Mr. Kalkman sprak van een onrechtmatige daad van de mi nister. „Geen willekeur" Namens de Staat ontkende mr. E. Droogleever Fortuyn dat hier sprake van willekeur zou zijn. De minister heeft zeer veel aandacht besteed aan het vóór en tégen. De materiële ver zorging van het kind is prima, maar de vraag is of de opvoeding t.z.t. in goede handen zal zijn. De Raad voor de Kinderbescherming meent dat het kind hier niet langer mag blijven dan strikt nodig is. De rapporten zijn niet altijd gunstig te noemen. Het echtpaar De Leeuw heeft de situatie geforceerd en dat kan de minister niet aanvaarden. Waarborgen voor een goede opvoeding ontbreken; de Nederlandse overheid kan alleen maar zeggen: dit niet. Nu kan nog een drastisch besluit genomen worden zonder dat de baby eronder lijdt. Het adoptie-beleid is er op gericht dat men absolute zeker heid heeft ten aanzien van het gezin en die bestaat er in dit geval niet, aldus pleiter. De vice-president zal op 2 mei uit- spraak doen. Gevangenisstraf voor ouders die baby lieten sterven Of een T.V. bij LIGTVOE1 gekocht, door Philips terugbe taald wordt Is nog de vraag. Maar van de service van ÏGTVOET zijn ze verz-kerd. Mentaliteit van zieken in laatste jaren sterk gewijzigd Ziekenapostolaat in ons land telt 22.000 leden De Rotterdamse rechtbank heeft de 47-jarige los-werkman P. J. M. ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek en onvoorwaarde lijke ter beschikkingstelling van de regering en zijn 37-jarige echtgenote gestraft met 9 maanden met aftrek, zelf en van verscheidene zuster-con- waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Beiden gregaties en -orden. Rector H. Roosen is ervan over- zullen zich bovendien onder behan- tuigd, dat deze apostolaatsvorm in deling van een psychiater moeten t 1 iri in de loop van de jaren zijn bestaans- stellen. Het echtpaar was schuldig w zieKie zonaer in- ree(js overtuigend heeft bewe- bevonden aan opzettelijke verwaar- werken mét" een"bouwsom*tussen vloed of gevolgen voor de geest en zen, vooral door in de brieven de lozing van hun baby, waardoor het 10.000 en 100.000 gulden, waarvoor omgekeerd?", vroeg reet. H. Roosen, nieuwe psychologische en ook theo- nog geen jaar oude kindje overleed, rijksgoedkeuring nodig is, niet zes, XT logische inzichten te verwerken. De uitspraken waren conform de maar zeven maanden moeten doen. moderator van de Nederlandse tak Daarom betreurt hij het, dat zeker eisen, twee weken geleden. Ook het contingent voor de overige en directeur-generaal van het Inter- een derde van alle chronisch ziekèn vijf maanden van 1961 zal op de in- nati0nale Ziekenapostolaat zich af. n°S niet °P de hoogte is van déze Woensdag zijn in West-Duits- getreden situatie worden afgestemd. apostolaatsvorm, die slechts beoogt land de grote lentemanoeuvres van „Het is waar, dat de zieke m de te helpen bij het terug- de Navo-strijdkrachten begonnen. Zij Overschreden. laatste tientallen jaren uit een ze- vinden van de wereld en van zijn zullen tot zondag duren. Ook Neder- Minister Van Aartsen zegt in zijn kere passiviteit is losgerukt en zijn mens zMn ^and neemt deel aan de manoeuvres, toelichting over de toegenomen ziek zijn meer actief gaat beleven". bouwcapaciteit, dat m de gebouwen- sector in 1960 het geraamde bedrag van 2600 miljoen met 160 miljoen in 1925 is deze aposolaatsvorm werd overschreden. op spontane wijze gegroeid uit een Was de bouwstaking achterwege gebleven, dan zou dit bedrag nog 40 "ekentriduum, dat pastoor L. J. miljoen hoger zijn geweest. Willenborg uit Bloemendaal in een De bewindsman vindt het niet ver- keTk had gehouden. antwoord, het bouwprogramma voor dit jaar te stellen op 2900 miljoen I" 1934 werd het Ziekenaposto- gulden, dus 200 miljoen méér dan ?aa^ verheven tot Prima-Primaria aanvankelijk was geraamd. Hij (centrum van andere verenigingen voegt er echter aan toe: het bedrag met zelfde doel en middelen) en van 2900 miljoen laat geen speling verkreeg het een hoge Pauselijke meer toe. goedkeuring. Thans zijn er 33 secre- profkeren'van %"de terh^gle'bouw- ^00° capaciteit en heeft, zoals gezegd, het alleen al zz.uuu. bouwprogramma in deze sector ver- Het ziekenapostolaat is 1 2 meerderd met 80 miljoen gulden, s?1 een vereniging voor chronisch Dit bedrag is ten minste nodig om zieken en invaliden en is als zoda- de lange wachtlijst van aanvragen mg de grootste zieken beweging in om rijksgoedkeuring voor industrie- de wereld. Doelstelling van het apos- gebouwen enigszins in te krimpen, tolaat is het samen met Christus TEL. 23005 (Advertentie) regering vindt, dat de grotere pro- ?ls, >>et ,ware, bf h??£™otï£ duktie-mogelijktjeid in de eerste en fU" «lechts de zieken, die 6 J zelf beslissen of zij lid willen wor den. Hiertegenover staat, dat zij als lid Tijdens een inhaalmanoeuvre is iedere maand van het secretariaat de 56-jarige bromfietser A. J. uit Put- een persoonlijke brief ontvangen, die ten op het rijwielpad langs de Voort- de geest zuiver en levendig houdt huizerstraat aldaar in botsing geko- en die hen wil behoeden voor sen- men met een voor hem rijdende timentaliteit. bromfietser. J. kwam ten val en Natuurlijk kent het Ziekenapos- werd zwaar gewond overgebracht tolaat ook een financieel vraagstuk, naar het ziekenhuis „Salem" in Er- Jaarlijks zijn ƒ18.000 nodig. Zonder melo. Daar is hij kort na aankomst verplichte contributie komt dit be overleden. drag binnen, vooral van de zieken dragen van het lijden. Het gebed Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Water standen). 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Hammondor gelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia 13.20 Sportnws. 13.45 Lichte muz. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Lichte muz. 15.00 Gram. 16.00 Boekbespr. 16.20 Accordeonmuz. 16.40 Streekuitz. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 De zin van de ruimtevaart, lezing. 18.35 Lichte muz. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Tussen Pasen en Pinksteren, lezing. 19.55 Deze week, lezing. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Tekst en uitleg, comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Een ware geschiedenis, hoorsp. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.10 Gram. m. comm. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Metropole ork. en soliste. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Fanfare-ork 14.25 Lichte muz. 14.45 Jazz. 15.10 Franse les. 15.30 Pianorecital. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr oct. 16.50 Sportperiscoop. 16.56 Wereld kamp. biljarten driebanden te Am sterdam. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragen- beantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Lichte muz. 19.50 Licht baken, lezing. 20.00 Concertgebouw- ork. en soliste. 21.00 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.10 Ge var. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muziek, met comm. 23.50 Wereldkampioenschap biljar ten driebanden te Amsterdam. 23.55 -24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV:" 17.00-17.30 V. d. kind. NTS 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Cabaret. 20.55 TV- film. 21.20 Gevar. progr. 22.05 Dag sluiting. 40 Maar niet altijd studeerde hij; dat deed hij niet meer dan strikt nodig was. Want hij zat graag bij tante Akke, de enige, die wist, dat hij een spaarpot had. Zij praatte er nooit over als de anderen er bij waren en een keer toen zij meende dat hij zelf erover wilde beginnen, waarschuw de zij hem met een snelle oogwenk, dat hij daarover zou zwijgen. In die lange winteravonden speel de hij het ganzebordspel met het kleine nichtje Akke en het deerde hem niet als z'n neven hem daar over uitlachten. Zij hadden hun eigen besognes waar ze hem buiten hielden. Zij namen hem nooit mee als zij naar hun vrienden gingen om te kaarten en te dammen. Zij gingen iéder hun eigen weg en de zijne voerde hem nog heel dik wijls in de avonduren naar het sta tionsgebouw, waar hij over het ijze ren hek geleund de vertrekkende ROMAN door Waller Breedveld treinen stond na te kijken. Het was heel boeiend de luisteren naar het snerpende geluid van de ontsnap pende stoom als een locomotief zich in beweging zette. Het was enorm opwindend binnen te kijken in de verlichte coupé's waar de reizigers voor Parijs achterover geleund la gen in hun trijpen kussens. Zijn fantasie deed hem nog geen vragen stellen omtrent deze mensen, maar het was iets geweldigs in zo'n trein te zitten om te worden meegevoerd naar verre steden in verre landen. Tijdens de kerstvakantie ging hij een paar dagen naar De Stee. De vinnige koude op het eiland, die hem vroeger niet in het minst ge deerd had, deed hem nu huiveren en naar de warme beslotenheid van de stad verlangen. Doch dit verlan gen had geen kracht van betekenis voor hem; als hij wilde kon hij te ruggaan naar de stad. Misschien kwam in deze dagen, toen hij over de akkers liep, voor het eerst het besef van zijn vrijheid tot geldig heid. Hij wist wel dat hij niet vrij was in volstrekte zin; als de vakan tie achter de rug was, moest hij weer naar school. Zijn gevoel van vrijheid was de bewustwording, dat hij niet als een daggelderszoon zou moeten staan waar de bezem staat. Nu was hij nog jong e:. anderen hadden nog over hem te gebieden. Maar over enkele jaren zou hij als een onaf hankelijk man in het leven staan. Ejn rijke, goed ontwikkelde boer, die zich vrijwel alles zou kunnen veroorloven waar hij zin in had. In die dagen al begreep hij, dat hij straks zou moeten kiezen uit een an der soort meisjes, als hij wilde gaan trouwen, dan de meisjes waaruit zijn grootvader had moeten kiezen. Hij zou een vrouw kunnen nemen zoals zijn moeder geweest was. Een vrije vrouw, die niet de geur van de mest in haar kleren meedroeg overal waar ze ging. Hij dacht veel aan z'n achternicht Sietske, die de laatste tijd meer en meer toenade ring zocht en daarvoor expres naar zijn kamertje kwam als hij daar zat te studeren. Een keer had ze ge zegd, het was maar 'heel kort ge leden: „Ik heb je dikwijls uitge lachen, Gijsbert, omdat ik je zo'n eigenwijs boerenpummeltje vond. Maar dat zal ik nooit meer doen, want ik weet nu hoe je bent en hoe moeilijk je het hebt". Daar had hij vreemd van opge keken, hij had zelf niet de indruk dat hij het moeilijk had. Z'n lessen kende hij vrij goed, er ging bijna geen week voorbij zonder dat hij z'n blikken doos te voorschijn kon halen om weer enkele dubbeltjes aan zijn schat toe te voegen. Het geplaag op school had zo goed als opgehouden en geeneen waagde het nog hem aan het lijf te komen. Hij was van de stad gaan houden en kende er nu overal de weg. Neen, hij had het niet moeilijk, daar ver giste nicht Sietske zich in. Maar hij zei haar dat niet; hij kon moeilijk tegen haar spreken. Hij werd altijd beschroomd en verlegen als zij goed en vriendelijk tegen hem was. De winter was dat jaar vroeg in gevallen en had het ondergelopen polderland overdekt met een sterke laag grondijs. De boerenzoons orga niseerden lange tochten over het ijs en hij had zijn Friese krulijzers dan ook snel te voorschijn gehaald. Zijn verschijning bij de boerenjongens verwekte enig opzien, omdat zij hem wat ontwend waren. Maar toen hij te kennen gaf zich bij hen te willen aansluiten, vonden zij dat goed en met zes of zeven aan een dunne ontvelde dennenstam uit het bos van Cabus, maakten zij in de schra le winterzon tochten naar het na burige dorp, waarvan zij eerst tegen de avond terugkeerden. Hij ontweek hun vragen niet, maar hij vertelde zo weinig over de stad, dat ze er spoedig mee ophielden. Er was al tijd een klove geweest tussen de Cabussen en de overige boeren van het eiland, en deze klove was bre der en dieper geworden sedert Gijs- berts leven een heel andere richting had gekregen dan het hunne. Het geen niet verhinderde, dat hij rustig mee aan' de lange boom kon aanslui ten, want het was tenslotte ook nog een boom uit zijn bos. Daartoe be perkte zich echter zijn deelname aan het dorpsleven. Hij was niet nieuws gierig hoe het hun ging en hij be moeide zich nog minder met het werk op De Stee. Constant van Heijst schreef hem iedere maand en het was nooit in hem opgekomen de brieven te beantwoorden. Hij wist niet hoe rijk hij was en het kon hem ook niets schelen. Zijn eigenlijke rijkdom schuilde in zijn blikken doos. Dat zoete geldje was var hem, niemand wist het behalve tante Akke en zij zou er niet over praten, dat had hij wel begrepen. Hij had ook begrepen, dat zij om eer. of an dere reden angst had voor die spaar- dubbeltjes. Maar het kwam niet in hem op haar angst te verbinden aan een bepaald wantrouwen tegen deze of gene. Hij bleef veertien dagen op De Stee, in welke tijd hij niet anders deed dan schaatsen, slapen en eten; vooral eten deed hij enorm veel. Het zware vette voedsel scheen hem bij zonder goed te bevallen na de vrij schrale kost, die hij in de stad ge woon was. Toen hij vertrok op de voorlaatste dag van de vakantie, ging hij heen zonder veel spijt dat het vrije leventje weer gedaan was, doch zijn verlangen om weer terug in de stad te zijn was minder groot dan in de zomer toen hij twee da gen op het eiland was geweest. Maar toen hij voortstapte over de harde weg, tegen de gure felle wind in, dacht hij aan de treinen en 'n golf van verlangen ging door hem heen. En toen hij plotseling Sietske zag in gedachten tintelde er iets in zijn bloed, dat hem heel blij en tegelijk heel bedroefd maakte. Want onmid dellijk moest hij denken aan Karei Desmedt, die hij haatte als de pest. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5