Peek&Cloppenburg Weerbericht Tram greep BB-wagen: ernstig gewonde DRALON PULLOVERS 16." Utrechts' Studentenorkest naar Turkije Vredesverdrag met Duitsland Proccs- Eichmann Portugese troepen naar Angola Eerste paal voor openb. ÜLO-school Du Rieustraat Gebouw ingestort in Moskou Twintigduizendste bezoeker van Flora Nova te Boskoop VRIJDAG 21 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT deze zaterdag herenmode-tip "nu ook in multicolours" licht in gewicht luchtig in het dragen ook onder uw colbert Het Utrechts studentenkoor en -orkest zal in de week van 20 tot 27 augustus in Instanboel aan een cultureel festival, dat wordt geor ganiseerd door de Turkse studenten raad. Het USKO is daartoe uitgeno digd door het internationaal bureau voor culturele activiteiten. Op het USKO-programma staan twee psalmen van Sweelinck, twee madrigalen van Andriessen, de can tates 115 en 118 van Bach en wer ken van Dufay en Heinrich Isaac. Om de nodige fondsen bij elkaar te krijgen, zal in samenwerking met de Studenten-grammofoonplaten-in dustrie in Leiden een plaat van het USKO worden gemaakt, waarop twee psalmen van Sweelinck en een korte Bachcantate worden uitgeverd. De eerste druk zal 1000 exemplaren om vatten, die de studenten zelf gaan verkopen. Ieder 45-toerenplaatje kost zes gulden, de eerste 100 platen, die genummerd worden en een extra mooi hoesje krijgen zijn echter duur der. Men hoopt, dat verzamelaars hier belangstelling voor zullen heb ben. De grammofoonplaat komt op 24 mei van de persen. Orlon Dames Pullovers met korte mouwen; met V-hals; wit - geel - bleu. NATUURLIJK BIJ. Ravage op Leidse Trekvlietweg Bij een aanrijding tussen de blauwe tram en een BB- wagen op de kruising van de Trekvlietweg en de Tomaten- straat werden twee inzitten den gewond, waarvan één vrij ernstig. De BB-materlaal- wagen (niet afkomstig uit Leiden) stak, komend uit de Tomatenstraat de Trekvliet weg over, werd door de tram die met flinke vaart uit de richting Leiden kwam, gegre pen en vijftien meter meege sleurd. De bestuurder van de BB-auto, de 34-jarige G. L. Meijer uit Mijdrecht, geraak te achter het stuur beklemd en werd gewond. De overige inzittenden: de 35-jarige D. v. d. Haak uit Zevenhuizen, de 47-jarige H. J. van 't Hout uit Kortenhoef en zijn der tienjarige zoon B. van 't Hout werden uit de wagen geslin gerd. Vader en zoon Van 't Hout liepen daarbij geen ver wondingen op, maar dit kan niet gezegd worden van v. d. Haak, die ernstig gewond geraakte en naar het Acad. Ziekenhuis moest worden overgebracht, waar bloed transfusie werd toegepast. Ook G. L. Meijer werd naar het ziekenhuis overgebracht. De materiële schade van tram en auto was aanzienlijk, 't Tram verkeer heeft geruime tijd vertraging ondervonden. Het Sowjetregeringsorgaan „Izwes- tia" schreef gisteren dat alle rede lijke tijdslimieten" voor het sluiten van een vredesverdrag met beide Duitslanden zijn verstreken en dat de Sowjet-Unie „niet langer kan wachten". In Bonn werd het artikel „ongewoon fel" genoemd. Schrijvend over het communiqué dat na de besprekingen tussen pre sident Kennedy en bondskanselier Adenauer is uitgegeven merkt de „Izwestia" op dat „geen principiële verschillen" bestaan tussen de stand punten die in het communiqué tot uiting komen en de opvattingen van de Sowjetregering. „Nu moet eindelijk een Duits vre desverdrag worden getekend. De Sowjet-Unie is bereid dit verdrag met beide Duitse staten te sluiten. Met beide wanneer zij hiermee in stemmen, met één wanneer de ander er niet mee instemt. De tegenstanders van het onmid dellijk sluiten van een vredesver drag wacht een bittere teleurstelling wanneer zij hopen dat zij met verder uitstel iets kunnen bereiken", aldus de „Izwestia". Het artikel was getekend met „waarnemer", hetgeen betekent dat het de opvattingen van de hoogste regeringsinstanties weergeeft. In het proces-Eichmann is vanoch tend het afdraaien van geluidsban den van de ondervraging van be klaagde door inspecteur Avner Less voortgezet. Eischmann verklaarde, dat het be sluit om de Joden te vernietigen niet in een wet was neergelegd. Het was een besluit van Hitier persoonlijk, dat kracht van wet had. Beklaagde betoogde, dat hij met 't feitelijke doden van Joden niets te maken heeft gehad. Hij had slechts het vervoer te regelen. TOLGELDEN OP DE ELBE Op het stuk van de Elbe tussen West-Duitsland en Berlijn, dat door Oostduits gebied loopt, zullen vanaf 1 mei geen tolgelden meer geheven worden, zo heeft de Oostduitse re gering donderdag meegedeeld. Deze gelden, die Westduitse schip pers moesten betalen, werden voor het eerst in 1958 geheven, toen de Westduitsers met werkzaamheden begonnen aan de Elbe. De Oostduit sers verklaarden toen, dat er hier door ook aan het Oostduitse stuk gewerkt moest worden, wat 60 mil joen mark zou gaan kosten. Volgens Westduitse schattingen hebben de heffingen in de afgelopen drie jaren meer opgebracht dan deze som. Ongeveer vijftienduizend Portuge se soldaten zullen volgens een thans in uitvoering zijnd plan van Portugal naar Angola worden overgebracht, aldus is donderdag te Lissabon ver nomen. Vijf of zes schepen zijn naar An gola onderweg en verder bestaat er een luchtbrug tussen Portugal en Angola voor het overbrengen van parachutisten en lichte wapens. Tot nu toe zijn er vijfduizend man elite-troepen in Angola aangekomen. Angola in de V.N. Portugal heeft donderdag gepro testeerd tegen het bespreken van de kwestie-Angola in de Algemene Ver gadering van de V.N. De Portugese delegatie noemde het debat onwet tig en liet weten, dat zij de bijeen komst niet zou bijwonen. Ondanks het protest nam de alge mene vergadering donderdag de kwestie in behandeling. Een groep Afrikaanse en Aziatische landen heeft een ontwerp-resolutie inge diend, waarin wordt gepleit voor in stelling van een commissie, die de toestand in Angola moet bestuderen. Deze resolutie is aangenomen. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZ A -bonnen voor onze cliënten DE „EMMABLOEM"-COLLECTE Men schrijft ons: Ieder jaar tegen het einde van de maand april vindt de „Emmabloem"- collecte plaats. Eigenlijk is het overbodig u allen er aan te herinneren dat de collecte de naam draagt van wijlen Koningin Emma, omdat deze geliefde vorstin zovele initiatieven ondersteunde op het gebied van de bestrijding der tuberculose. Hoewel wij de laatste jaren zo ge lukkig zijn, dat het sterftecijfer door tubercoluse in Nederland steeds la ger wordt en bij de laagste in de wereld behoort, moeten wij toch goed ervan doordrongen blijven, dat de tuberculose nog stééds een ern stige bedreiging van onze volksge zondheid is. Hoe vaak hebben wij niet de laat ste jaren in de krant gelezen van een schoolepidemie? Hoe nodig is het, dat alle instanties op hun hoede blijven en kunnen blijven! Voor dit laatste is nodig, dat heel het Nederlandse volk en voor de collecte op zaterdag, 22 april 1961, wel héél bijzonder de „Leidse be volking zich in haar meest goedgeef se zijde laat zien. Draagt allen bij tot het welslagen van de financiële resultaten van deze collecte! Maar voor het slagen van een col lecte is niet alleen goedgeefsheid nodig. Nodig zijn ook collectanten! Wij nodigen een ieder boven de leef tijd van 15 jaren uit, zich aan te melden, als collectant(e), op het adres: Logegebouw Steenschuur 6, waar de collectebussen en de speld jes te krijgen zijn op vrijdag 21 april 's avonds tussen 7 en 8 uur en za terdag, 22 april de Gehele dag. H. J. Postel, arts Wethouder J. C. van Schalk heeft de eerste paal geslagen voor de nieu we openbare ULO-school aan de Du Rieustraat te Leiden. Aan een moei lijke periode van deze ULO-school zal dus binnen afzienbare tijd een einde komen. De ULO-school aan de Pieterskerkstraat immers, die thans gebruikt wordt, voldoet in geen en kel opzicht ïan de eisen, die men er aan kan stellen. De bouwvergunning bleef lang uit, maar eindelijk is de minister toch onder de aandrang, onder meer ook van de ouders der leerlingen, bezweken. Aanwezig bij de plechtig heid waren onder meer dr. J. M. Roosenschoon, chef afdeling onder wijs, ir. T. K. J. Koch, waarn. direct, gemeentev erken, de architect, de heer D. J. Landman, het hoofd der school de heer A. J. Voortman en de rijksinspecteur van het L.O., de heer A. 3oogaard. Medegedeeld werd, dat waarschijn lijk binnenkort Rijksgoedkeuring zal afkomen voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Du Rieu straat en van de Openbare Kleu terschool aan de Telderskade. In Moskou is een gebouw van ne gen verdiepingen, dat tegen de nieu we zetel van het partijblad Prawda aan werd gebouwd, ingestort. Naar verluidt was dit het gevolg van het omslaan van een reusachtige kraan, die op het gebouw terechtkwam. Volgens enkele berichten zouden verscheidene werklieden verwondin gen hebben opgelopen. De grote Boskoopse Bloementen toonstelling „Flora Nova 1961" mag zich in een niet verwachte grote be langstelling verheugen. Het aantal bezoekers overtreft de stoutste ver wachtingen. Vele buitenlanders, West-Duitsers, Belgen, Fransen en ook een aantal Engelsen werden on der de talrijke bezoekers geteld. Vandaag, vrijdag, wordt nog een ge zelschap uit West-Indië en een ge zelschap huisvrouwen uit Noorwe gen verwacht. Door deze ongekende belangstelling kon de perscommissie enigszins berekenen, dat donderdag middag de twintigduizendste bezoe ker zou kunnen worden verwacht. Dit gebeurde om ongeveer half vier. Reeds geruimen tijd was er ge cijferd en de optelling naderde steeds meer het magische getal 20.000 en toen kwamen de heer en mevrouw Claessens, voorheen in Boskoop Mevr. Claessens met de heer P. Koster bij de „Polly Claessens". woonachtig en sedert ongeveer lVi jaar in Den Haag, waarbij mevr. P. H. M. Claessens-Lauman de twin tigduizend volmaakte. Volkomen verrast werd zij door de heer Hage gelukgewenst. Hij vond het een bijzonder prettig idee, dat een oud-plaatsgenoot op een Bos koopse tentoonstelling gefêteerd kon worden. Na in het restaurant Florida te zijn binnengeleid, werd haar namens Flora Nova een fraaie bloeiende Azalea „Vuyk's Scarlet" aangeboden; namens Plant Propaganda Holland enkele boekwerken, waarin fraaie kleurenfoto's van de meest bekende Boskoopse planten; namens het Tuincentrum een bon voor het ko pen van een aantal planten en ten slotte namens de gerant van Flori da een fraaie uitgevoerde asbak. Tijdens het nuttigen van een aan geboden verfrissing werden weer oude Boskoopse herinneringen opge haald. Hierbij deelde de heer Hage tot aller verrassing mede, dat de mooist bekroonde Azalea van deze tentoonstelling, de „Polly Claessens" was. Deze Azalea werd door de heer P. Koster van de fa. M. Koster en Zoon gekweekt en na zeer vele krui singen tot de huidige vorm gebracht. Ter gelegenheid van een verjaardag van mevr. Claessens, ongeveer 7 jaar geleden, werd deze azalea als een verjaarsgeschenk van de heer Kos ter aan mevr. Claessens naar haar vernoemd en kreeg deze de naam „Polly Claessens". Vanzelfsprekend moest een en ander op de gevoelige plaat worden vastgelegd en werd de twintigduizendste bezoeker bij de naar haar vernoemde azalea met de heer Koster onder „vuur" genomen. Vliegensvlugge Zwitser. Onder de vele buitenlandse bezoe kers was gisteren een Zwitser, die even een retourtje Boskoop bij de KLM heeft genomen, om een bezoek aan Flora Nova te brengen. Na des morgens vroeg zijn personeel te heb ben geïnstrueerd, nam hij het vlieg tuig naar Schiphol, vanwaar hij werd afgehaald en naar Boskoop ge bracht. Na een bezoek aan de ten toonstelling en „even" de inwendige mens te hebben versterkt, werd nog maals een bezoek aan de tentoon stelling gebracht. Weer naar Schip hol en zo kon deze ijverige zaken man, die Flora Nova toch niet wilde missen, zich 's avonds weer op de hoogte stellen van hetgeen er door het personeel was verricht. Hoewel de tentoonstellingscom missie ten zeerstr verheugd is over de enorme belangstelling werd niet verheeld, dat het betreurd wordt dat de vele nieuwigheden, welke op de tentoonstelling zyn te bezichtigen, niet verkocht 'kunnen worden. Dit is 'n gevolg hiervan, dat de noviteiten pas na soms 25-jarige toepassing van kruisingen zodanig zijn gegroeid, dat zij in de grotere hoeveelheden kun nen worden gekweekt en verkocht. Men kan deze kruisingen nl. niet zaaien. Een belangrijke mededeling voor degenen, nie de tentoonstelling nog willen bezoeken werd nog gedaan. De sluiting is nl. definitief bepaald op zaterdag 22 april a.s. De tentoon stelling zal in geen geval zondag nog geopend zijn. Tot zaterdagavond kan men dus nog terecht en doordat de meeste bloeiende planten zijn ver verst, behoeft men niet te vrezen dat men verlepte bloemen te zien zal krijgen. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WISSELVALLIG Wisselende bewolking met hier en daar een bui. Overwe gend matige wind tussen zuid west en zuid. Weinig verande- ring in temperatuur. Het weer in Europa HELSINKI licht bew. 6 —4 STOCKHOLM licht bew. 10 —2 OSLO licht bew. 13 3 KOPENHAGEN onbew. 11 4 ABERDEEN regen 9 7 LONDEN regen 15 10 AMSTERDAM regen 16 10 BRUSSEL geh. bew 17 10 LUXEMBURG geh. bew 16 7 PARIJS regen 17 11 BORDEAUX regen 19 9 GRENOBLE zwaar bew. 21 12 NICE geheel bew. 18 13 BERLIJN onbewolkt 16 6 FRANKFORT mist 18 5 MUNCHEN zwaar bew. 17 5 ZURICH regen 8 GENEVE regen 10 LOCARNO regen 11 WENEN licht bewolkt 18 4 INNSBRUCK geh. bew. 22 6 ATHENE licht bew. 22 15 ROME zwaar bew. 23 10 AJACCIO zwaar bew. 20 12 MADRID zwaar bew. 21 12 MALLORCA zwaar bew. 21 13 LISSABON motregen 20 13 PALI ZE AL TE TOEVALLIG. Meende men vroeger niet zelden te kunnen zeggen, dat de ontwikke ling van het leven uit eiwitten tot het hoogst ontwikkelde dier aan zui ver „toeval" te danken was, nu zijn er vele geleerden, gelovig en ongelo vig, die volop toegeven en zelfs bena drukken, dat in de grote gang der evolutie een „lijn" zichtbaar is, die duidelijk naar de Mens toevoert. En wijst dit ook niet duidelijk op een bepaalde „gerichtheid" van het hele gebeuren? (Uit dr. M. Bruna,: „Vragen i.v.m. Geloof en Evolutie". G.G.G. 1961). PUZZEL No. 521. Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. voor zetsel, 6. rund, 7. werpspies voor de walvisvangst, 11. ijverig, 13. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 15. be kende afkorting, 16. teken, 17. als veevouder gebruikt beetwortelmoes, 18. Katholieke Encyclopedie (afk.), 20. scheikundig element (afk.), 21. deel van het jaar, 25. onvoorzien geluk, 27. foei, 28. Eurorpeaan, 29. plaats in de oudheid. Vertikaal: 2. uitroep, 3. voor, 4. dorp in Z. Limb., 5. roodachtig, 6. voorvoegsel, 8. meisjesnaam, 9. voeg woord (Fr.), 10. bloei wij ze, 12. vlin der, 14. ri viier in Engeland, 15. priem, 19. klap, 21. soort onderwijs (afk.), 22. vlaktemaat, 23. voordeel, 24 dat is (afk.), 25. muzieknoot, 26. heden. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 520: Horizontaal: 2. donar, 6. adé, 8. Ida, 10. ring, 12. Bari, 13. K.E.. 14. ere, 16. ar, 17. snoek, 18. ho, 20. oer, 21. A.K., 23. eelt, 25. spar, 27. Lia, 29. era, 30. vobat. Vertikaal: 1. bark, 2. den, 3. nu, 4. Ria, 5. pair, 7. die, 9. dra, 11. genot, 12. Beers, 15. roe, lr helm, 19. oei, 21. Aar, 22. krat, 24. las, 26. pet, 28. eb. PUI\T Zeg eens, kapiteinstaat er niet ergens, dat een kapitein met zijn schip moet ondergaan?"

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3