Séj mm/U) -Vty{efr LtUULGAT p DGfyé' 9.25 Enquête over vrije zaterdag openbare scholen te Leiden Laatste concert Residentie-orkest Dr. I. Schöffer GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Leidse universiteit richt brief aan min.-pres. De Quay Marktberichten VRIJDAG 21 APRIL 1961 DC LEIDSE COURANT PAGINA 2 m üFs VERKEESSINSTRUCTIES NED. VER. VAN SLECHTHORENDEN In aansluiting op de enige weken geleden in Rehoboth gehouden ver- keersinstructie voor de leden van de. Leidse afd. van de Ned. Ver. van Slechthorenden sprak hoofdagent der verkeerspolitie R. F. S. Voer man gisteravond voor dezelfde groep in het Verkeerslokaal aan de Nieuw- steeg. De diverse verkeerssituaties in on ze stad werden aanschouwelijk voor gesteld op de bekende verkeerstafel, een uniek werkstuk, waarop de Leidse verkeerspolitie trots kan zijn, mede door de grote belangstelling daar voor uit het gehele land, niet in het minst van de zijde der ver- keersdeskundigen. Terloops schetste de heer Voerman de wijze, waarop destijds deze volautomatische ma quette tot stand is gekomen. Op het bekende testbord van voor- rangsregels werd de kennis der aan wezigen getoetst, waarna tenslottei na beantwoording van vele vragen, enige instructieve films werden ver toond, o.a over de beschermde over steekplaatsen voor voetgangers en de voorrangspro Wem en. Dinsdag 2 mei a.s., 's avonds om 8 uur treffen Kevelaer-ne'grims el kaar in de Romanuszaal achter de Hartebrugkerk om oude bekenden te ontmoeten. Vorig iaar werden in Kevelaer kleuren-foto's genomen en geluiden opgevangen, die nu verwerkt zijn tot klank- en lichtbeelden van Ke velaer. Voor wie in Kevelaer ooit waren een goede herinnering, voor wie Ke velaer nog niet kennen een gelegen heid om te weten te komen, hoe het daar toe gaat. Voor allemaal een gemeenheid om onze verering van O.L.Vrouw, Troosteres van de be droefden, te verdiepen, want juist de geschiedenis van Kevelaer als bedevaartsplaats heeft bijzondere aandacht gekregen. Zij, die weieens naar Kevelaer wil len gaan zijn eveneens hartelijk welkom. De Leidse Processie naar Keve- l&er biedt deze avond gratis aan. Op uitnodiging van Philips Ne derland n.v.-te Eindhoven werd door het personeel van de fa. M. Lange- zaal en zn., Stille Rijn 34 te Lei den en van het filiaal te Alkmaar gisteren een excursie gemaakt naar de Philips fabrieken te Eindhoven, teneinde kennis te nemen van de nieuwste ontwikkeling van de fa- brikage van ühilipsartikelen in de ruimste zin. Met de technici op velerlei gebied werden vruchtbare contacten gelegd en men keerde na deze instructieve dag zeer voldaan huiswaarts. Afscheid bij de SLF. In ver band met zijn pensionering op 1 mei a.s. nam de heer G. A. Kuyper, chef van de afdeling inkoop bij de Ste delijke Fabrieken van Gas en Elec- triciteit, vandaag afscheid. In de di rectiekamer sprak de directeur, ir. Y. Ykema, de scheidende functiona ris toe. Hij bracht hem dank voor de wijze waarop hij bijna 43 jaar zijn krachten aan de belangen van de Fabrieken had gewijd en wenste hem een goede pensioentijd toe. Bij deze woorden sloten zich nog ver schillende sprekers aan, waarna in de kantine het personeel van de in koopafdeling afscheid nam van zijn chef. Ook hier ontbrak het niet aan waarderende woorden en goede wen sen voor de komende jaren. Zeer velen maakten daarna van de gele genheid gebruik de heer Kuyper persoonlijk de hand te drukken. Ten slotte volgde nog een korte bijeen komst met de collega's afdelings- en dienstchefs. De heer Kuyper mocht als herinnering aan deze afscheids- dag een aantal fraaie geschenken in ontvangst nemen. De heer J. van Leeuwen, typo graaf aan het Leidsch Dagblad, vier de gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst kwam van het bedrijf. Uit handen van de direc teur, de heer E. A. E. van Dishoeck, ontving de jubilaris een enveloppe met inhoud en het ererend getuig schrift van de Ned. Mij van Nijver heid en Handel. Leuke Damesvesten Hoog gesloten model met kraagje. 6 moderne kleuren. NATUURLIJK BIJ.... PRONONCE voor NYLONS v.a. 1.98 Div. bekende merken o.m.: Ten Cate, Danlon, Vasana (Advertentie) Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten Monteur ernstig gewond bij val in kelder Gistermorgen, omstreeks 11 uur, is in de kelder van het in aanbouw zijnde gebouw voor preventieve ge neeskunde aan de Wassenaarseweg, de 23-jarige verwarmingsmonteur E. de Raadt uit Den Haag, van drie meter hoogte gevallen, doordat een balk van de stelling brak, waarop hij werkte. Door de val kreeg het slachtoffer een tachtig kilo wegende zogenaam de luchtkleppen sectie, die in de ventilatiekamer moest worden ge plaatst, op zijn rug. De gevolgen wa ren een diepe wonde aan het achter hoofd en inwendige kneuzingen in de rug. In bewusteloze toestand werd de heer De Raedt door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. LINOLEUM LINOFELT BALATUM Vele dessins voorradig. Woning-textiel W. J. ZIRKZEE Van 't Hoffstraat 7 Leiden Telef. 24610 MIDZA (Advertentie) Bij K. B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de vaderlandse ge schiedenis aan de Leidse Univer siteit dr. I. Schöffer. Dr. I. Schöffer werd in 1922 ge boren, studeerde geschiedens aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1951 het doctoraalexamen af legde. Hij was achtereenvolgens as sistent in de economische geschiede nis van 19481953 bij prof. dr. I. J. Brugmans en daarna tot 1954 bij prof. dr. J. M. Romein in de nieu were geschiedenis. In deze zelfde jaren was hij als leraar verbonde aan het Montessori-Lyceum te Am sterdam. Van 19541957 was hij hoofdassistent en later wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de nieu were geschiedenis te Amsterdam. Sedert januari 1958 docert hij de moderne westeuropese geschiedenis aan de Universiteit van Perth in Australië. In 1956 promoveerde hij te Amsterdam op een proefschrift, „Het Nationaal-Socialistisch Beeld van de Geschiedenis der Nederlan den", een historiografische en biblio grafische studie. In 1956 verscheen van zijn hand in een Engelse en een Duitse uit gave een overzicht van de geschie denis van Engeland, waarvan de En gelse titel luidt: „A short history of the Netherlands". Hij was één der medewerkers aan de Algemene Ge schiedenis der Nederlanden. Voorts heeft professor Schöffer vele artikelen gepubliceerd ten dele op economisch-historisch gebied en ook op sociologisch terrein. HET LAATSTE CONCERT van dit seizoen stond gisteren onder leiding van Willem van Otterloo. Dit werd terecht bijzonder op prijs gesteld, want met zeer hartelijk applaus werd deze ontvangen bij zijn binnenko men. Na de moeilijke werken, die men op de laatste concerten (hoe voortreffelijk ook uitgevoerd) heeft gehoord, was dit programma voor de velen'toch ook een welkofrie afwis seling. Met fragmenten uit de muziek bij „A midsummer-nights dream" werd begonnen. Mendelssohn was nog maar zeventien jaar toen hij de ge niale ouverture schreef; eerst veel later schreef hij de resterende delen. Verrukkelijk licht (ook ragfijn ge speeld) is de onwezenlijke wereld Oberon en Titania, in tegenstelling met het meer kluchtige trio: Een sereen Coda als zegenwens van Obe ron. Zo volgt de Nocturnemet de élégische, maar ongemeen moeilijke hoornsolo, die voortreffelijk werd geblazen; dan een zeldzaam virtuoos gespeeld Scherzo (de schelmstreken van Puck); en de glorieuze (o zoveel misbruikte) Bruiloftsmars. Thans werd deze met echte musiceervreugd door Van Otterloo en zijn musici ge ïnterpreteerd. De Franse pianiste Monique Haas vroeg de volle aandacht voor haar grandioze vertolking van de Varia tions symphoniques (1885) van César Franck. Een pianoconcert, met dien verstande, dat het orkest (wel enigs zins in aantal gedund) hier een vol groeide gestalte heeft. Het solo-in strument, de piano, is als 't ware één van de vele orkestrale timbres, die óf wel zelfstandig, dan zeer ver mengd met de orkestklank optreden. De twee tegenovergestelde thema's: de verlangende aanroep tegenover 'n gegeven met zelfverzekerde kracht, konden niet anders dan profiteren van de prachtige klank. Uit deze dua liteit doet de componist een vijftal variaties uitgroeien, waarna (na een inleiding) een sonatevorm ontwik keld wordt. Briljant pianistisch is dit prachtig opus van César Franck gespeeld, met perfectie en techniek, in stijl en ook in vormbeheersing, waarbij de pianiste de diepte van in houd met inzicht en eerlijk heeft ge peild. NA DE PAUZE volgde onmiddel lijk weer een solistisch hoogtepunt: Monique Haas speelde het voor piano en orkest geschreven Capriccio van Strawinsky (daterend van 1929), een werk, dat getuigt van de grote denk en formuleringsvirtuositeit van de componist, die speurend naar ont dekkingen gaat naar dat, waar zijn intuïtie hem heendrijft. Een vrije vorm opgebouw uit instrumentale fugatopassages. Overeenkomstig de wetten heeft de grote vakman zijn Capriccio gecomponeerd. De 2 hoek- delen zijn het meest opgewekt van geest. Het langzame middenstuk is 't meest capricieus in meer vrije fan- tasievorm. Zoals de componist 't wil gaf Monique Haas een pure speel- muziek „Om wille van het pleizier, dat men kan beleven aan georgani seerde klank". Zo vermeldt de inlei der in het programmaboekje. Geen moment is de spankracht van de mu ziek onderbroken, noch door de so list, noch door de orkestbezetting. Al ler aandacht wordt geconcentreerd op het machtig exponent van dit werk, de solopartij. Geweldig werd er ge musiceerd, met als resultaat een rit mische, soms wervelende, pittige en prikkelende, bovenal ook briljante vertolking. Langdurig werd de solis te, de dirigent en het orkest bedankt. Tot besluit de Ouverture-Fantasie Roméo et Juliette van Tschaikowsky, die zijn fantasie binnen de omraming van het dramatisch gegeven de vrije loop heeft gelaten. Het muzikale is primair, al is het geïnspireerd op Shakespeare's gegeven. Vete en lief de vormen het thema in het hoofd doel, in de doorwerking volgt een verzoeningsthema. De Coda ver klankt de catastrophe: het liefde thema op een luguber kloppen in de pauken. Nogmaals het berustend lief de-thema en verpuurd, en rustig het verbreed vete-thema alsafsluiting. Tschaikowsky is hier hoog uitgeste gen boven vele van zijn tijdgenoten. Geïmponeerd door het volwaardig musiceren van de dirigent en de prachtige klankverhoudingen in het instrumentaal ensemble hebben de vele toehoorders van Otterloo en de musici van het Residentie-orkest langdurig en ovationeel gedankt. Een, uitmuntende, hoogstaande avond! J. KORTMANN Bijzonder onderwijs wacht nog eens af In kringen van het openbaar onder wijs te Leiden wordt ernstig gedacht aan de mogelijkheid van een vijfdaag se schoolweek. De „Nieuwe Leidse Courant" ver neemt, dat de ouders der leerlingen is gevraagd hoe zij over een vrije zaterdag voor de schooljeugd den ken, niet alleen met het oog op de kinderen, maar ook in verband met de mogelijkheden thuis. Men heeft een aantal vragen ge formuleerd, die onder meer betrek king hebben op de compensatie-moge lijkheden in het aantal lesuren, waar aan voldaan moet worden en de kan sen om de jeugd op de vrije zaterdag bezig te kunnen hoi ien. De ant woorden van de ouders zouden ter kennis van de oudercommissies wor den gebracht. Zoals bekend is reeds in de Ka mer gewezen op het toegenomen schoolverzuim op de zaterdag onder invloed van de verkorte werkweek. Desgevraagd deelde een lid van het R.K. Schoolbestuur ons mede, dat men voorlopig nog een afwachtende houding aanneemt. Over de vrije za terdag wordt op het ogenblik leven dig gediscussieerd maar het is de vraag of het merendeel van de ouders wel zo ingenomen zal zijn met deze extra-vrije dag van de jeugd. Het is bekend, aldus onze zegs man, dat de Nationale Ouderraad voorlopig niet voornemens is tot de vrije zaterdag voor de schooljeugd te adviseren. Ook bij het christelijk onderwijs wacht men af. „Het zal van belang zijn, dat het Rijk zo spoedig moge lijk richtlijnen geeft, opdat niet iedere school afzonderlijk gaat wer ken", betoogde een woordvoerder uit de kring van het christelijk on derwijs. De compensatie van de vrije zater- Leidse agenda VRIJDAG 21 APRIL Kath. Handelsreizigers De Har monie, Lezing, 9 uur. Kinderbescherming Contact commissie, Gulden Vlies, lezing, 8u. Alg. Kath. Werkgevers Ver. - Verg. Turk, 8 uur. Leidse tuiniersver. DEV Leden- verg. café Aniba, 8 uur. ZATERDAG 22 APRIL Cabaret W. Sonneveld (Frankl. D. Reoseveltfonds). Gehoorzaal, 8 uur. „Litteris Sacrum", Knickerboc ker Holiday. Schouwburg, 8 uur. Kath. Houtbewerkers „St. Ant. v. Padua". 45-jarig bestaan, „Kleine Burcht", 8 uur. R.K. Jeugd-EHBO, zeeverkenners, r.k. Lyceum, 2 uur. R.K. Jeugd-EHBO, meisjes, Vrol. Arcke, 3.15 uur. APOTHEKERSDIENST Geopend Apotheek Reyst, Steen straat 35, tel. 20136. A. Vork en fam., vertegenwoordiger, Janvossensteeg 73; E. P. N. Blad en fam., kantoorbediende, Van Banchemhof 13; C. A. v. Dongen en fam., draglinemachi nist, Kanaalweg 173; J. H. de Vriend en fam., bouwk. opzichter, Van Banchem hof 23; C. H. v. d. Pluijm en fam., rijks ambtenaar, Sn. Hurgrónjestr. 17; H. J. D. Visser en fam., ass. boekhouder, Kore- vaarstr. 6; G. Spijker en fam., leraar, Surinamestr. 170; C. J. Houtzagers-Kooij- man, v. Vollenhovenpl. 99; T. J. Mulder, Klikspaanweg 16; W. M. Mulder, Rijns- burgerweg 119a; J. A. v. Haasteren, Ho gewoerd 84; P. G. Groenewold, lerares, Franchimontlaan 27; H. Stamhuis. Rijn en Schiekade 24; A. M. J. I. Zeijlitfans, Van 't Hoffstr. 44a; E. R. J. M. Boogaerts, Witte Singel 29; N. v. Tol, militair, Noordeinde 2a; L. S. v. Hees, wetensch. ambtenaar, Burggravenlaan 76; J. v. Veen, instrumentmaker, Hogewoerd 110: M. Boelema-Tillema, Van Banchemhof 19; S. H. J. Boelee, 1.1. verpleegster, Wit te Singel 27; L. Stuurwold, zieken ver zorgster, Rijnsburgerweg 10; C. E. Bot, laborante, Nieuwsteeg 13; J. Vaandrager, arts, Nieuwe Rijn 14; M. Mans-de Reus, Noordeindeplein 2b; A. JBodemeijer, ver pleegster, Rijnsburgerweg 167; J. T. F. M. Mulder, militair, Noordeinde 2a; H. G. Egter v. Wissekerke, Jan v. Goijen- kade 18; W. C. Jonker, steward, Zoeter- woudseweg 56; E. v. d. Ploeg, kantoor bediende. Oppenheimstr. 55; J. M. A. v. Noije, kleuterleidster, Oranjestr. 2; F. E. Stuhm-Kozitzki, Amaliastr. 10; A. Kuijper, maatsch. werkster, Hogerbeets- str. 10; M. C. G. Gouverneur, gouver nante, Kaasmarkt 7; H. T. M. Teuwisse, 1.1. verpleegster, Hooigracht 11-29; O. R. I. Kol, wijnkopersknecht, Boshuizerkade 86; D. Hartevelt, marktkoopman, Potgie terlaan 22a; A. L. M. In der Rieden, Jan v. Goijenkade 37; H. P. Braun, Hoge woerd 157; F. P. Valkenburg, Klikspaan- weg 8; M. K. Hoekstra, secretaresse, Rijnsburgerweg 84; H. C. de Wijn, cou peuse. Hoge Rijndijk 85; G. Murgia, gra nietwerker, Herensteeg 6; J. Fuchs, ver- peegster, Trompstr. 34; J. B. Sanders, physicus. Burggravenlaan 5; D. A. de Bie, Lage Rijndijk 28b; J. de Vink, mili tair, Noordeinde 2a; P. H. J. Kruit, mili tair, Leuvenstr. 28; P. W. Tiele, admini strateur, Schelpenkade 41; P. H. G. J. Lambooy, onderwijzeres, Thorbeckestr. W. J. Caspers en fam., Boshuizerkade 18, n. Groningen, Onderduikerstr. 84; P. H. Barentsen en fam., Rijnsburgerweg 73, n. Nieuwer-Amstel, Abelenlaan 47; J. Abspoel en fam., Os en Paardenlaan 28, n. Australië; H. J. Timmerman en fam., Zoeterwoudseweg 21a, n. Zoeter- woude, Oranjelaan 26; J. Hoogendoorn en fam., v. 't Hoffstr. 32. n. Zoeterwou- ae, Julianapark 7; P J. Searle-de Bot en fam., Breestr. 101, n. Velsen, Driehuizer- kerkweg 180; B. P. v. Eykel-Oosterbeek en fam., Andr. Schotkade 7, n. Amster dam, De Bazelhof 7 hs; J. Bekooij en fam., Telderskade 28, n. Wassenaar, Vio- lierenweg 22; J. Hoogenboom en fam., Atjehstr. 57a, n. Alphen a.d. Rijn, Pr. Irenelaan 10; H. W. Schuurman en fam,, Abr. Crijnssenstr. 10, n. Australië; H. W. Brooshooft en fam., Burggravenlaan 31. n- Oegstgeest, Ridderspoorlaan 4; D. A. Smit en fam., Aalmarkt 18, n. Epe, Korte Enkweg 5; H. Breuker en fam., Hansen- str. 68a, n. Zoeterwouder, Julianapark 16; N. Vreeker en fam., v. Riebeeckhof 51, n. Hoensbroek, Mgr. Hanssenlaan 6; J. Hoppenbrouwer en fam., J. v. Hout kade 7a, n. Delft, Fr. v. Borselenstr. 29; D. Meijer en fam., Kneppelhoutstr. 2,n. Voorburg, Parkflat Vronesteyn 46; A. v. d Bos en fam., J. v. Houtkade 37b, n. Zoeterwoude, Julianapark 14; G. H. M. v. Grieken, Broenhovenstr. 12, n. 's-Gra- venhage, Dierenselaan 102; I. Oud, Haag- weg 45a, n. Hilversum, Jac. Catsstr. 45; P T. A. v. d. Voort, Klikspaanweg 18, n. Sassenheim, Menneweg 51; C. T. M. v. Aanhold, Rijnsburgerweg 10, n. Frank rijk, P. Sliggers, A v. Burenhof 11. n. Amsterdam, Korte Leidsedwarsstr. 1211; R M. Jonkman, Druivenstr. 45, n. Oegst geest, Wilhelminapark 29; A. W. Kruit hof, Kam. Onneslaan 12, n. Utrecht, Bos- boomstr. 1C. J. A. Manders, Hogewoerd 84, n. Alblasserdam, v. Eestensingel 22; A J. Bakker-Arends, Herengracht 74, n. Alphen a.d. Rijn, J. P. Coenlaan 41; H. B. E. v. Zanten, P. Paaltjenspad 6, n. Haarlem, Schotersingel 163; C. J. Plu, Rijnsburgerweg 10, n. 's-Gravenhage, Het Kleine Loo 221; A. v. Berk, Conrad- str. 10, n. Haarlem, Rijksstraatweg 72; M. A. de Vries-v. d. Plas, Evertsenstr. 76, n. Valkenburg ZH, Hoofdstr. 17; L. M Swanik, Oosterstr. 80, n. Breukelen, Joh. v. Oldebarneveltstr. 1; D. Montanus, Sumatrastr. 21, n. Rheden Gld., Badhuis laan 9; C. A. v. Mook, Kneppelhoutstr. 37, n. Alkemade, Kerkstr. 16; L. Kruit, Alexanderstr. 40, n. Wassenaar, Bloem- luststr. 66; W. J. C. v. Berk-v. Hoven, Magd. Moonsstr. 1, n. Haarlem, Rijks straatweg 72; P. C. Bokma, Rapenburg 12, n. Leeuwarden, Emmakade 4; J. M. Bertrand-Boerrigter, Hooigracht 11-29, n. Haarlem, Berkenrodestr. 27; U. Bo- nelli, Turfmarkt 6, n. Katwijk, Tortel laan 59; H. A. Kleist, Marnixstr. 115, n. Den Helder, Buitenhaven 5; H. C. M. Pielanen, De Ruijterstr. 23, n. Zoeter woude, Julianapark 17; B. L. M. Bunne- meijer, Boerhaavelaan 42, n. Geleen, Arxnastr. 36; W. Fransz, Rijnsburgerweg 140, n. Deventer, Oranjelaan 2; A. de Vrind, Jac. Perkstr. 3. n. Arnhem, Vel- perweg 147; A. N. C. Koch, Witte Rozen- str. 58a, n. Oegstgeest, Ridderspoorlaan 11; W. de Sitter, Witte Singel 36, n. dag zal in ieder geval ergens gevon den moeten worden. Ofwel in de woensdagmiddag, ofwel in de bekor ting van de vakantie of verlenging van de dagelijkse schooltijd, hetgeen bepaald geen populaire maatregelen zullen zijn. Heden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, de heer K. Bakker, geboren te Winterswijk in 1931 en thans wonend te Oegstgeest op een proefschrift getiteld: „An analysis of factors which determine succes in competition for food among larvae of Drosophila melanogaster". De promotie geschiedde cum laude. Promotor was prof. dr. D. J. Kuenen. Gepromoveerd tot doctor in de wis- natuurkunde, de heer J. A. Cras geboren te Leiden in 1930 en thans wonend te Sittard, op een proef schrift getiteld: „Onderzoek naar de invloed op de chlorooniumchloro- complexvorming bij gedeeltelijke substitutie van chloor door methyl- groepen. Promotor was prof. dr. A. E. van Arkel. Gezelschap Julia van Laer met „echt" caharet in kantine Koksschool De dienst Welzijnszorg van de Koksschool heeft gisteravond de mi litairen in de manschappenkantine in de Doelenkazerne getracteerd op een paar uur aangenaam verpozen met het gezelschap van Julia van Laer, een kwartet, dat naar zeggen van de conferencier, Jan de Kleyn („Cabaret? Niemand weet wat dat in houdt") cabaret van zuiver gehalte bracht onder de titel „Wat wenst u?\' Het streven van Julia van Laer, Bert van Dongen, Jan de Kleyn en de pianist Bert van Laer is, positief bij te dragen aan het handhaven van de kleinkunst op een hoger peil. Hun repertoire zonder acrobaten, goochelarij en ander varëté is hier kennelijk op gericht en hun bijdra ge mag ook zeker waardevol heten, maar het is ons ook bekend, dat je jonge mensen in 'skonings wapenrok niet al te zeer moet bezighouden met levensbeschouwelijke bespiegelingen. Beide standpunten op het toneel en in de zaal botsten qen enkele maal en dit was voor-de leden van het gezelschap nu en dan aanleiding tot het geven van „waarschuwingen", die ze o.i. toch beter achterwege hadden kunnen laten. Overigens hebben de vier op lof-i waardige wijze ook voor de nodige „gein" gezorgd. Er waren l^pke kol derstukjes, zoals „Ik betaal" en de dame en heren lieten bovendien zien, dat zij in de Kunst (met een grote K) ook geen figuur zouden slaan. Bert van Dongen boeite met zijn welluidende bariton en Julia kreeg de zaal mee in een potpourri, gespeeld op de accordeon. Jan de Kleyn toonde in zijn confe rence en voordrachten, vaak voorzien van zeer goede teksten, dat hij 'n so ciaal bewogen man is. Bert van Laer occompagneerde zijn collega's tech nisch knap en muzikaal op de piano. Het is een plezierige avond ge weest en ondanks de ernstige trek ken genietelijk voor het militair pu bliek, dat aan het slot van de voor stelling zijn waardering met een warm applaus tot uiting bracht. Ka pitein G. J. Lutz, hoofd van de Wel zijnszorg, onderstreepte aller dank, die door Jan de Kleyn schijnbaar met enige scepsis werd ontvangen, met hartelijke woorden en een tuiltje bloemen voor Julia. Burgerlijke Stand Geboren: Susanna Helena Maria, d.v. W. Hun telerslag en W. M. Spruit; Hen- dnekje Geziena. d.v. O. J, Spierenburg en T. v. d. Kamp; Ollte Jette, d.v. O. J. Spierenburg en I. Krijger; Marion, d.v. A. de Best en M. E Wevers; Paulus Jo hannes, z.v. M. P. Hoogduin en R. A. J Leenders, Theodora Elisabeth, d.v. K. C. Boeff en M. L. A. A. Ravensbergen- Le- onardus Maria, z.v. L. J. P. van Hagen en M. J. Janse; Cornelia Barbara Maria, d.v. C. Brama en B. A. Kromhout; René, z.v. J. Choufoer en J. Boom; Catharina, z.v. H. Heslinga en H. Hielema; Johan nes Petrus Carolus, z.v. F. P. Hop en M. C. B. F. Wagenaar; Margaretha Johanna, d.v. J. Nieuwenhof en H. G. M. Veltman; Jeroen, z.v. H. Elbring en H. M. Hoogen doorn; Jeanine Petra, d.v. P. G. N. de Visser en B. M. Stout; Karl, z.v. G. Stoo- ker en O. Winkhold. Overleden: J. v. Doorn, 86 j. w.v. K. Vermeer. Getrouwd: W. J. L. Schelvis en W. C. A. v. d. Dop, J. I. Erades en L. J. v. Eerdt, J. Turenhout en M. la Lau, M. Behr en F. Teske. D. E. Waldt en H. C. Verlaan, A. G. Vermeulen en J. de Laaf. India; C. J. A. M. Oomen, Janvossen steeg 36, n. Gilze en Rijen, Kerkstr. 1; M. D. v. d. Lelij, Zoeterwoudseweg 112. n. 's-Gravenhage, Kiplaan 23; R. I. Hochwald, Witte Singel 79, n. Rotter dam, Groenezoom 59; F. W. Hartman, Mezenstr. 2, n. Heerde, Mussenkampse- weg 30; P. J. R. Oomens, Hugo de Vries- str. 16, n. Amsterdam, Reinier Claeszen- str. 36 III; J. Singerling, Temminckstr. 43, n. Den Helder, Buitenhaven 9; W. J. v. d. Dool, Merelstr. 24, n. 's-Gravenha ge, Nw. Haven 39; H. J. M. Catln, Mors- weg 144a, n. 's-Gravenhage, Hern. Cos- terstr. 200; C. C. M. Winubst, Bilderdijk- str. 3, n. Amsterdam, Wakkerstr. 14II; H. v. d. Berg, Witte Singel 27, n. Leimui- den, Vriezenweg 12; P. J. M. Vaessen. Noordeinde 2a, n. Rotterdam, Toepad 120; R. B. J. Pors, Noordeinde 52, n. Rijswijk ZH, Wilgekade 46; J. P. M. Bos, Plantsoen 29, n. Waalwijk, Burg. v. d. Klokkenlaan 49; H. N. M. v. d. Horst, Nieuwe Rijn 28, n. Oud en Nieuw Gastel, Wilhelminastraat 16; S. v. Duijvenbode- Beintema, Oude Rijn 124a, n. Katwijk, Ligusterstr. 27: E. Josephus Jitta, Bree str. 123a, n. 's-Gravenhage, de Milde- str. 43. BIOSCOPEN Trianon: „La Franjaise et l'amour", volwassenen. Casino: „De jacht op Adolf Eich- man", 14 jaar. Lido: „Wilde onschuld", 14 jaar. Luxor: „Het begon in Napels",. 18 j. Studio: „Het mysterie van de man, die verdween", 18 jaar. Hex: „De Jantjes", 14 jaar. De arbeidstijd verkorting Stichting v. d. Arbeid De Stichting van de Arbeid heeft vanochtend onder voorzitterschap van ir. W. H. de Kruyff een vergadering gewijd aan de algemene aanwijzin gen, welke de regering aan het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft ge geven met betrekking tot de arbeids tijdverkorting. Naar wij na afloop van deze verga dering vernamen is nnaniem besloten een brief te richten tot de minister president. Omtrent de inhoud van de ze brief kon vanzelfsprekend nog niets worden meegedeeld. DELFTSE JONGENS STALEN DRIE SCOOTERS Twee Delftse jongens van 17 en 19 jaar zijn in hun woonplaats aange houden omdat er herhaaldelijk onbe heerd staande scooters in de buurt van hun woning waren aangetroffen. Buurtbewoners hadden deze jongens eenmaal op een van deze gestolen scooters zien rijden. Gebleken is dat de jongens driemaal een scooter heb ben gestolen, in Den Haag, in Rijs wijk en in Zeist. JEUGDBENDE OPGEROLD Na de aanhouding van de 18jarige verkoper E. R. begin maart van dit jaar heeft de Haagse politie een groot aantal diefstallen opgelost, die door hem met een tiental vrienden zjjn gepleegd. De jongens troffen elkaar iedere avond sinds 1958 op straat of in een cafetaria. Vaak maakten ze afspra ken om uit stelen te gaan. In totaal hebben de jongens, van wie de leef tijden variëren van 15 tot 20 jaar, zeekr 100 misdrijven gepleegd, die voor tienduizenden guldens schade hebben berokkend., zo verklaart de politie. Inbraakjes in consumptieten ten, het lichten van automaten, dief stallen uit auto's, diefstallën van bromfietsen en zelfs van auto's waren hun specialiteit. Zij hebben behalve in Den Haag ook geopereerd in Ro zenburg, Zandvoort, Rijswijk en Was senaar. Door kolendampvergiftiging ls gisteren de 63-jarige mevr. L. Ak- kersdijk-Hauet in haar woning aan de Gouverneurlaan in Den Haag om het leven gekomen. Toen haar twee kostgangers geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie. Agen ten forceerden de deur van de ka mer. De vrouw lag levenloos te bed. De kachel bleek geheel gevuld met kolen en vervolgens afgesloten te zijn. De pijp was door roet verstopt. R'VEEN, 20 april. Bloemen Pyre- thrum 1.60-1.65, Anemonen 21-41, Free- sia's 62-91, Irissen 60-2.15, Lathyrus 71- 81, Dhoronicum 12-18, Narcissen 9-21, Tulpen: Couleur Cardinal 26-41, Ph. Snowdon 30-36, Zwanenburg 28-45; Rose Copland 28-40, Bartigon 30-34, Queen Elizabeth 31-47; Piccadilly 28-66, Edith Eddy 35-43, Parade 40-51, Golden Har vest 30-91; Wm. Pitt 32-48; Kleurenpracht 35-47, Carrara 30-38, China Pink 31-39, Apeldoorn 38-53, Lustige Witwe 37-46. Paris 58-70 alles per bos: Am. Anjers. R'VEEN, 20 april. Groenten Aard beien 1 0.99-1.17, idem 2 0.52-0.80 alles per 1 ons doos. VEUR, 21 april. Groent«n Staand- glas komkommers AA 52-56, idem A 48-54, idem B 44--*ö, idem C 38-41, idem D 31-36, platglas komkommers AA 52- 54, idem A 48-49, idem B 43-44, idem C 39-40, idem krom 76-83, sla 1 810-970, sla 2 600-690, sla 3 500-560, stoofsla 21-26, tomaten A 320-350, idem C 280-300, idem CC 260-296, andijvie 45-46. spinazie 14- 20, prei 10, peterselie 12-13. Leiden, 21 april, kaas Aange voerd 8 partijen Goudse kaas en nul partijen Leidse kaas. Notering 2.00- 2.20. Handel matig. Leiden 21 april Vee Stieren 28; melkkoeien 120, 825-1250, willig; vette koeien 300, 2.80-3.45, vlot en duur; vare koeien 133, 550-1000, wil lig; pinken 40, 325-550, kalm; vette kalveren 73, 1.80-2.60, lui; nuchtere kalveren 280, 1.20-1.50, matig; pin ken 25-55; fo1- hipen 130, redelijk; fokschapei, met 1 lam 140-175; fok schapen met 2 lam. 170-240; vette lammeren 345, 120-140, willig; zeu gen 36, matig; drachtige zeugen 375- 475; schrammen 260, 85-110, matig; biggen 617, 58-70, matig; geiten 13; zuiglammeren 272; totaal 2647. DEMM 4 tact bromfietsen De specialist voor Leiden en omgeving MOTORHANDEL J. J. V. d. GEEST Pieterskerkgracht 6 Leiden (achter Trianon-theater)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2