Oranje-voorhoede kon zijn draai niet vinden tegen Mexico Fortuinlijke 2-1 zege van Mexicaanse atleten Wilkes was weer de oude motor, maar geen middenvoor Schuurman, knap technicus FEILLOZE STRAFSCHOP Spectaculaire doelman van Mexicanen voorkwam Nederlandse overwinning Nederlandse uitblinkers Faas Wilkes liep uit op scorerslijst Veertiende partij Tal-Botwinnik remise HENK GROOT IN DUEL f Gesprekken in de kleedkamers ploeg een beetje steriel DONDERDAG 20 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA Elf grillige Mexicanen hebben gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam een 21 over winning op het Oranjeteam behaald. Een overwinning die zeker fortuinlijk genoemd kan worden. De twee doelpunten die de Mexicanen wisten te scoren, waren beslist niet het gevolg van een overwicht of bijzonder knap spel. Het eerste doelpunt werd gescoord, nadat Van der Hart en Kuys beiden hadden misgegrepen op een hoge voorzet van linksbuiten Mercado. Rechtsbuiten Del Aquila profiteerde uiteraard van de droomkans, die hem door de falende achterhoede voor de voeten kwam. Het doel punt was verder het enige schot van de Mexicanen op het Nederlandse doel. Na de rust heeft Pieters Graafland enkele ballen meer gehad, maar de Nederlandse achterhoede stak in een zodanige vorm, dat de Mexicaantjes er maar weinig door konden uitrichten. Het tweede doelpunt van de Mexica nen werd gescoord, nadat de scheidsrechter zich had laten imponeren door een staaltje voetbal toneel en kwasi verontwaardiging. getackled. Klaassens was inderdaad in de buurt maar iedere toeschou wer was ervan overtuigd, dat Klaas sens te ver weg was om het Floree moeilijk te maken. De indirecte vrije schop genomen door Flores zwiepte in het Nederlandse muurtje. Door de enorme kogel van Flores viel Van der Hart tegen de borst getroffen, groggy en naar adem happend tegen de grond en door het ontstane gat in de muur dreunde Flores opnieuw de bal op doel. Pieters Graafland was machteloos bij deze bliksem- aktie. T eleur stellende partij van Groot Van onze sportredacteur Het is een typische wedstrijd geworden. Het Nederlands elftal speelde slechts bij vlagen het spel, dat we van hen gewend zijn- De oranjehemden konden ook moeilijk in hun spel komen, daar zij tegen een elftal hadden te strijden, dat met andere wapens vocht dan de gebruikelijke op het vaste land van Europa. Tien snelle mannekes, stuk voor stuk atleten waren overal te vinden, waar ook de bal was. Echte uitblinkers hebben we bij de Mexicanen niet kunnen ontdekken uitgezonderd de keeper, die dikwijls spectaculair wist te redden als een Nederlands schot tussen de vele Mexi caanse benen op doel kwam. Wilkes was de enige man, die enigszins paste in het Mexicaanse spel. Met dieptepassen was weinig te bereiken. Met rushes langs vier verdedigers was nog iets te beginnen. Wellicht is de enige fout van Wilkes geweest dat we hem slechts zelden als midvoor zagen opereren. Wilkes speelde een voortreffelijke binnenpartij, hetgeen ook in mindere mate van Schuurman gezegd kan worden, maar als hierdoor de kansen geschapen waren, dah was er niemand om de zaak af te ronden. Pietje Van der Kuil speelde op de linkervleugel een dilettantenrol. Met een echte linksbuiten had Nederland misschien meer kunnen uitrichten. Van der Kuil deed zijn best op de voor hem ongebruikelijke plaats, maar het bleef slechts bij enkele behoorlijke voorzetten. De Nederlandse achterhoede had weinig moeite met de Mexicanen. Na voortreffelijke driehoekscombinaties volgde het zuidelijke breedtespelletje, waar Van der Hart en de beide backs weinig moeite mee hadden. Pieters Graafland moest na de rust nog wel eens ingrijpen maar wat de eerste helft betreft: er had net zo goed geen .keeper in het Nederlandse doel be hoeven te staan. Faas Wilkes (midden achter grond) maakt gelijk: 1—1, door een strafschop in de tweede helft in het Mexicaanse doel te schieten. Met snelle rushes en onverwachte zwenkingen begon Faas verwarring te stichten in de groen-witte Mexi caanse gelederen. Door onnauwkeu rig plaatsen of doodgewoon verzui men gingen echter prachtkansen te loor. Het Nederlandse doel beleefde in het eerste kwartier ook een span nend moment. De opgedrongen Ne derlandse achterhoede bleef vertwij feld in de buurt van de middenlijn staan, terwijl Van der Hart een wanhopige sprint aanging tegen linksbinnen Guiterrez. Natuurlijk was Van der Hart kansloos, maar het schot van de Mexicaan sloeg af te gen de knie van Pieters Graafland. Na dit moment verplaatste het spel zich enigszins. Opvallend hierbij was, dat het tempo ontstellend laag was. Er werd wel hard gelopen, druk geswitcht, maar de bal kwam er maar heel langzaam mee vooruit. Misverstand achterhoede: 01 Het eerste Mexicaanse doelpunt werd ook gescoord na een ongebrui kelijke Mexicaanse aanval. Een ver re voorzet vanaf de lijn werd zoals gezegd grandioos gemist door Van der Hart en Kuys en voor de aan stormende Del Aquila was het geval niet meer dan een eenvoudig kar weitje* Na 25 minuten 01 dus. Aan val na aanval kregen de Mexicanen te verwerken zij verdedigden met z'n allert. Even de tijd nemen, be tekende direct drie of vier Mexica nen meer voor hét doel. De mooie akties van Wilkes én het aardige werk van Schuurman was hierdoor wel tot vruchteloosheid gedoemd. Een fraaie kans, misschien wel de mooiste, werd geboden door Sjakie Swart. Van der Kuil lepelde echter de bal in handen vön de goed op gestelde doelman Mota. Schuurman stond doelpunten in de weg Jammer was ook dat Schuurman tweemaal een Nederlandse aktie in de weg stond: eenmaal een solo van Wilkes en eenmaal een scorings kans van Swart. Een opvallende rol speelde ook Bennie Muller. In het individuele treffen kwam meestal de kleine Muller als overwinnaar uit de strijd. Trouwens de gehele Neder landse achterhoede deed het tot vol le tevredenheid. Met keiharde scho ten van Wilkes, Schuurman, die veel goed probeerde te maken voor zijn in de weg lopen, en Swart werd doelman Mota onder vuur genomen. Het waren even vaak spectaculaire reddingen van de Mexicaan. Voor de rust maakten de Mexicanen gebruik van de afspraak om twee man te vervangen. Linksbinnen Gutierrez en rechtsbuiten Del Aquila werden om onbegrijpelijke redenen vervan gen door Ortiz en Del Monte. Na de rust probeerde ook een mannetje met rugnummer 18 vers bloed in de Mexicaanse ploeg te komen brengen, maar scheidsrechter Lundell vond het welletjes. TWEEDE HELFT Na de rust weer hetzelfde spel- beeld. Knappe akties over en weer en verdedigingen, die goed ingrepen op de te korte akties. Nederland had in de 23e minuut geluk, dat Schuur man vodr doel belet werd om té schieten omdat er een Mexicaan op zijh schoen ging staan. (Of Schuur man gescoord zou hebben is natuiir- lijk weer een vraag, drie Mexi canen waren op volle snelheid op weg ter assistentie). Strafschop wees de scheidsrechter. Faas Wilkes plaats te zich achter de bal. Met een kei hard schoot - de bal was met het oog niet te volgen - in de rechterhoek was doelman Mota 'n geslagen man. De Mexicanen kregen toch hun overwinning ondanks hun doorzich tige spelletje. In de 37e minuut liet midvoor Flores zich even buiten het strafschopgebied vallen, daarmee voorgevend door Klaassens te zijn Met deze stand kwam ook het ein de. De Nederlandse voorhoede pro beerde nog van alles (Henk Groot bleef in dit offensief wel iets achter bij zijn ploeggenoten - misschien speelde de griep hem nog parten) maar het mocht niet meer baten. De Mexicanen zichtbaar opgelucht met hun voorsprong speelden met z'n allen de laatste Nederlandse ak ties kapot. Faas was groot. Al in de eerste fa se van de strijd heeft de 37-jarige „veteraan" wel heel duidelijk zijn kandidatuur gesteld voor de 30e april als Nederland in 't Fcijenoord- stadion tegen het sterke Hongaarse team zijn eerste wedstrijd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap speelt. In weer wil van zijn leeftijd was Wilkes ver reweg de meest op de voorgrond tre dende speler van het Oranje-team. En toch heeft het spel van de Lim burger ook grote gevaren voor het Nederlandse team. Natuurlijk, zijn solo-akties zijn nog steeds bijzonder gevaarlijk, nog steeds kan Wilkes I met drie, vier bewegingen het aspect van de strijd op slag veranderen. Helaas heeft echter de speelwijze van de „veteraan" meer dan eens het tempo gedrukt. Te vaak kregen de Mexicanen de tijd de gaten in hun verdedigingslinie nog tijdig te dich ten. Het zou echter onjuist zijn daar voor enkel en alleen Wilkes verant woordelijk te stellen. Het teleurstel lende spel van de overige voorwaart- sen was er voor een wel heel groot deel de oorzaak van. Naast Wilkes was er eigenlijk maar een speler die in deze interessante, doch stellig niet bijzonder goede wedstrijd opvallend goed speelde. Dat was rechtshalf Bennie Muller. Wilkes en Muller waren dus de grote mannenen in dit matige duel. Een wedstrijd overigens, die wel fel afstak bij de ontmoeting van enkele weken geleden in het Feijenoord- stadion tegen België. Erg optimistisch kan bondscoach Elek Schwartz de strijd tegen de Hongaren dan ook niet tegemoet zien. Nederlaag merkwaardig jubileum voor Oranje De 2-1 nederlaag tegen de Mexi canen is niet „zo maar" een neder laag. Het is de 100e verloren wed strijd van het Oranjeteam in een reeks die in 1905 in Antwerpen te gen België begon. Van de 252 ont-< moetingen die het Nederlandse elftal sindsdien speelde, won de ploeg er 107, 45 ontmoetingen eindigden in een gelijk spel, 100 in een nederlaag. De Nederlandse voorhoedespelers zorgden in totaal voor 597 doelpun ten. De Nederlandse keepers werden 548 maal gepasseerd. Carol Schuurman in duel met de Mexicaanse doelman en een achterspeler van de gasten. Het Nederlandse elftal mag dan de wedstrijd tegen Mexico verloren hebben, voor Faas Wilkes was het tenminste nog een persoonlijke triomf. Opnieuw stelde de Fortuna- speler zijn record scherper. Met 35 doelpunten in interlandvoetbal staat Wilkes thans onbedreigd aan de top. De lijst van doelpuntenmakers van het Nederlands elftal luidt thans: 35 doelpunten 33 1. Faas Wilkes 2. Abe Lenstra 3. Beb Bakhuys 4. Kick Smit 5. Leen Vente 6. Manus Francken HONGAARSE ELFTAL TRAINDE Als voorbereiding voor de landenont- moeting met Nederland heeft het Hon gaarse nationale elftal woensdag in Vac een oefenwedstrijd gespeeld tegen de plaatselijke tweedeklasser vah die naam. Het Hongaarse team zegevierde met 13-2 na een 2-0 voorsprong bij rust. Sandor, die sukkelt met een hielblessure, was vervangen door Kuharszky en verder was de plaats van Matrai als rechtsach ter ingenomen dóór Sovati. SPANJE VERSLOEG WALES Een fantastisch doelpunt, gescoord door Alfredo di Stefano, 15 minuten voor het eindsignaal, was maar net voldoen de om Spanje een 2-1 zege te schenken in de eerste wedstrijd voor de voorron den van het toernooi om het wereldkam pioenschap (groep 9) tegen Wales). Bij rust was de stand 1-1. Het was een ver diende overwinning voor de Spanjaar den, maar het was vooral Wales, dat in het begin van de strijd zeer goed spel vertoonde. Reeds in de zevende minuut van de wedstrijd opende Wales de score door een doelpunt van Phil Woosnam. Steeds forser werd er door de Spanjaar den op de man gespeeld, hetgeen de 45.000 toeschouwers vergezeld deed gaan van fluitconcerten. De tweede wedstrijd wordt op 18 mei in Madrid gespeeld. SCHAKEN De veertiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Tal en zijn landge noot Botwinnik is na 33 zetten remise gegeven. De stand is nu 9-5 in het voor deel van Botwinnik. 1. e2-e4, c7-c6; 2. d2-d4, d7-d5; 3. e4-e5 Lc8-f5; 4. h2-h4, h7-h5; 5. Pgl-e2, e7-e6. 6. Pe2-g3, g7-g6; 7. Pg3xf5. g6xf5; 9. c4x d5, Dd8xd5; 10. Pbl-c3, Dd5xd4; 11. Ddl f3, Pb8-c6; 12. Lfl-d5, Pg8-e7; 13. Lel g5, Dd4xe5f14. Kel-fl, Lf8-h6; 15. Tal el, De5-d4; 16.Lg5xe7, Ke8xe7; 17. Df3x f5. Ta8-d8; 18. Thl-h3, Dd4-d2; 19. Df5x c6, Dg4xe2f23. Pc3xe2. b7xc6; 24. Th3- e3, Td6-d7; 25. Ta3-a6, Th8-b8; 26. Pe2- g3, Tb8xb2; 27. Pg3-f5f, Ke7-f6, 28. Pf5x h6. Td7-d2; 29. Kfl-gl, Td2xf2; 30. Tel-fl Tf2xflt; 31. Kglxfl, Kf6-g7; 32.'Ta6x a7, Kg7xh6; 33. Ta7xf7. Remise. Deze foto toont een kop-duel, waarbij Henk Groot van alle kanten wordt belaagd. „Een gelijk spel was de juiste verhouding ge weest," zo was wel de al gemene opinie in de Ne- derl. kleedkamer waar bondstrainer E. Schwartz, de hoed onverschillig ach ter op het hoofd, zijn com mentaar gaf. „We hebben te Veel pech gehad. De ploeg speelde niet slecht, maar was een beetje ste riel. En in de voorhoede is het ditmaal niet zo gelo pen als normaal. De Mexi canen waren goede voet ballers met een uitsteken- SCHWARTZ: de techniek ensnel." Het waren juist die snel heid en die grote elastici teit in de Mexicaanse ploeg, die niet nagelatên hadden indruk te maken, zowel op de heer Schwartz als op de officials en ae spelers zelf, van wie Cor v. d. Hart met 'n fel rode borst door de kleedkamer liep. De bal uit de fatale vrije schop had hém de adëm afgesneden. „Dat is een rare gewaarwording, als je geen adem meer kunt krijgen...." Jan Klaassens stond er met 'n verongelijkt gezicht bij. „Het was een samenloop van omstandigheden, die leidde tot de vrije schop die de wedstrijd beliste. Die Mexicaan raakte met zijn hiel mijn knie en kwam daardoor ten val. Van opzet was geen spra ke." De terneergeslagen stemming in dè Neder landse kleedkamer Vorm de een schril contract met de uitbundige vreugde in het Mexicaanse kamp, waar een Babylonische spraakverwarring heerste.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7