S)e £oidóeSouAct/rit FIDEL CASTRO BERICHT OVERWINNING Opruiming onder zijn tegenstanders Drie doden en vijf gewonden bij botsing met militaire auto 55,- Arrestaties en executies in Havana Amerikaanse hulp aan Laos Achttien jaar geleden Vandaag parade in Jeruzalem Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 20 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15301 CASTRO BLEEK TE STERK Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015. 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 33839 (tossen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mod., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Havanna. Eén van de neergehaalde toestellen zou een Amerikaans vlieg tuig zijn, bestuurd door een Ameri kaan, die om het leven is gekomen. Het Amerikaanse State Depart ment heeft intussen meegedeeld, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de juistheid van dit bericht. Een woordvoerder van het State De partment zei voorts, dat Washington Zwitserland heeft verzocht bij de Cubaanse regering te protesteren te gen de terechtstelling van twee Ame rikaanse burgers. Deze Amerikanen zyn woensdagmorgen doodgeschoten. Volgens het ministerie van buiten landse zaken te Washington hebben de twee mannen geen eerlyke be rechting gehad. De woordvoerder deelde mee, dat de Amerikaanse regering sedert za terdag niets meer van de Zwitserse regering over de ongeveer 1.200 Ame rikaanse staatsburgers op Cuba heeft vernomen. Hij zei te hebben gehoord dat op Cuba de telefoon niet wordt bediend. Zoals bekend, behartigt Zwitserland de belangen van de Ver enigde Staten in Cuba sedert de di plomatieke betrekkingen tussen de twee laatstgenoemde landen zijn ver broken. PRIESTERS GEARRESTEERD De Cubaanse regeringsradio heeft gisteren meegedeeld, dat in Havan na drie priesters zijn gearresteerd, verdacht van contra-revolutionaire activiteit. In de kerk van Santa Ma ria del Rosario in Havanna zijn een pistool, een bedrag van 1.000 dollar en 17.000 pesos en drie bandopname apparaten ontdekt. Voorts zijn nog een koster en een huisbediende van twee andere kerken gearresteerd. Volgens de opstandelingenradio op het Swan-eiland zijn in Havanna 1.000 burgers gearresteerd, o.w. hon derd priesters. Zij zouden in 't sport paleis en een hotel worden vastge houden. Radio Havanna riep vanochtend de bevolking op in grote getale de 1 mei bijeenkomst in Havana bij te wonen, om deze te maken tot „een giganti sche manifestatie voor steun aan premier Fidel Castro". Veertien Amerikaanse militai ren hebben woensdag de dood ge vonden, toen de Dakota, waarmee zij van verlof in Hongkong naar For mosa terugkeerden, bij Hongkong te gen een heuvel vloog. De enige over levende is zwaar gewond. HOE LANG HEBT U PLEZIER VAN f 55,- Een bedrag om lang, héél lang plezier van te hebben, als u deze week f 55,- extra Uitgeeft... extra voordelig uitgeeft. Voor een chique regenjas uit onze nieuwe kollektie! 'n Speciale aan bieding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS Een vanmorgen in Miami opgevangen communiqué van de Cubaanse re- geringsomroep gewaagt van een „totale overwinning" op de invasietroepen. Volgens het communiqué is de laatste stelling van de „huurtroepen" gis teravond onder de voet gelopen. Een grote h >eveelheid uitrusting van „Noordamerikaanse" makelij, waar onder Sherman tanks, zou zijh buitgemaakt. Sommige invallers hadden getracht zich uit Cuba terug te trekken maar hun schepen waren tot zinken gebracht. De rest zit thans in een moerassig gebied gevangen, aldus het communiqué. De „huurtroepen" van de invasiestrijdmacht zijn minder dan 72 uur in het geheel op Cubaans gebied geweest en hun laatste stellingen werden om streeks middernacht vernietigd. José Antonio Portuondo, de Cubaanse ambassadeur in Mexico, had al eer der gezegd, dat de invasietroepen praktisch verslagen waren en dat op Cuba de zuiv^ringsoperaties waren begonnen. Hij had dit telefonisch ver nomen van de Cubaanse minister van buitenlandse zaken a.i., Carlos Oli- vares. De Cubaanse revolutionaire raad in New York heeft woensdagavond (Am. tijd) een communiqué uitgegeven, waarin „tragische verliezen" in de loop van de dag worden toegegeven. De verliezen waren gevallen onder leden van een kleine „ondersteuningsmacht" die moedig had gestreden tegen Sow jet-Russische tanks en artillerie, terwijl zij door Sowjet-migs was aan gevallen. Door dit „moedig gedrag" kon het grootste deel van de landings- groep in Zuid-Cuba het Escambray-gebergte, waar tegenstanders van Castro een guerilla voeren, bereiken. Guerilla blijft in het gebergte De militie van premier Fidel Castro in Havana op mars. tillerie van Russische makelij" was echter groot geweest Fidel Castro's radiostation in Ha vanna meldde, dat er vier vijande lijke toestellen zijn neergeschoten, die doelen aanvielen bij de baai van Cochinos. Sinds het begin van de in vasie zijn er negen vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, aldus radio- Drie militairen werden gedood en vüf ernstig gewond toen gisteravond op de weg tussen Eindhoven en Leende een militaire vrachtwagen, met achterin een aantal in Budel op herhaling zijnde soldaten, in botsing kwam met een Duitse vrachtauto met aanhangwagen, geladen met steenkool. De Nederlands chauffeur van de Duitse wagen, de heer J. Berg uit Noordwijkerhout, trachtte de steeds verder naar links afzwenkende mi litaire wagen te ontwijken, maar tevergeefs. Zeventien militairen wer den bij de botsing uit de laadbak geslingerd. Twee van hen werden op slag gedood. Volgens de heer Berg moet de bestuurder van de mi litaire auto oververmoeid zijn ge weest en geen erg hebben gehad in de tegenligger. De twee slachtoffers die ter plaatse zijn overleden zijn de dpi. soldaat A. P. M. Janssen, 25 jaar, ongehuwd, uit Nijmegen en de dpi. soldaat M. Moolenschot, 27 jaar, ongehuwd, uit Kaatsheuvel. De dpi. soldaat der eerste klasse J. Broere, 24 jaar, on gehuwd, uit Rotterdam, is in het ziekenhuis in Eindhoven overleden. „INVASIE" WAS ZO GROOT NIET In het communiqué wordt voorts gezegd, dat de jongste landingen op Cuba steeds ten onrechte als een in vasie zijn aangeduid. Zij hadden in feite slechts ten doel materiaal en versterkingen aan land te zetten voor „onze landgenoten die reeds maan den in Cuba strijden". De verster kingen betroffen niet duizenden maar honderden manschappen. „Wij ver wachtten niet Castro onmiddellijk of zonder tegerfslagen omver te wer pen. En het is zeker waar, dat wij niet verwachtten te zullen slaan te genover ongeschonden Sowjet-wa- pens en communistische adviseurs. De strijd om de vrijheid van de zes miljoen Cubanen duurt voort". De invasietroepen hebben woens dag vanuit Cuba gemeld, dat zij in de bergen van Escambray contact hebben gemaakt met guerillagroepen en dat daarmee de eerste fase van de'aanval voltooid is. De tegenstand van de „Migs, zware tanks en ar- FIDEL WINT IJ ET IS WEL SNEU voor het Eichmann-proces, waar 'oor kos ten noch moeiten zijn gespaard om het te maken tot het gróte evene ment van de laatste jaren maar iedere keer komt er wat tussen, dat dat nog veel mee' de aandacht trekt. Eerst was het de sensationele ruimtereis van de Rus Gagarin en nu is het weer de invasie op Cuba. Niet dat Cuba op zichzelf zo be langrijk is of dat het er veel toe doet of Fidel Castro daar aan het regeren is dan wel een ander, maar het is weer de botsing tussen de twee grootmachten, Amerika 0 Rusland, welke de spanning geeft aan de strijd voor of te gen Castro. Een man als Fidel Cas tro, die aanvankelijk voor iemand met hoge idealen werd aangezien, maar zich al spoedig ontpopte als een tyranniek en uiterst rumoerig heerschap, moest wel tegtnstand oproepen. De manier, waarop hij de Amerikanen het land uit smeet, hun ondernemingen naastte en dikke vrienden met Chroesjtsjef werd, terwijl hij bovendien op meedogen loze wijze zijn politieke tegenstan ders om hals bracht deed hem al spoedig de aanvankelijke sympathie verspelen en bracht hem in open conflict met Amerika, dat zó dicht in de buurt geen communistische voor post kon dulden. Het onvermijdelijk gevolg was 'n opstand, georganiseerd door uitgewe ken Cubanen en gesteund dof Ame rika, dat van zijn sympathie voor de bestrijders van Castro geen ge heim maakte. Maar omgekeerd maakte ook Mos kou er geen geheim van, dat het door dik en dun achter Castro staat en daarom werd deze invasie een hachelijke onderneming. Intussen heeft Fidel Castro ervoor gezorgd, dat het niet tot een kracht meting tussen de twee grote wereld machten behoefde te komen, door de invallen tijdig af te slaan. Achteraf bekeken is 't de vraag of de invasie wel die grote afmetingen heeft gehad, als aanvankelijk was aangeduid, maar dat neemt toch niet weg, dat het een serieuze aanval op het regiem van Castro is geweest. Ongetwijfeld hebben de invallers ge dacht, dat zij weldra gesteund zou den worden door het binnenland, doch daarin hebben zij zich blijkbaar vergist, want van spontane rebellie onder de Cubaanse bevolking tegen Castro is niets gebleken. De versla gen anti-Castro-troepen hebben zich thans terug getrokken in het ge bergte, waar andere tegenstanders van Castro nog altijd een guerilla- oorlog voeren. Zij zullen daar on getwijfeld een latent gevaar blijven voor Castro. Voor Amerika betekent deze af faire een fiks prestige-verlies. Men heeft het kunnen vernemen uit de berichten over de heftige anti-Ame rikaanse demonstraties in verschil lende Zuid-Amerikaanse steden, hoe fel men in Latijns Amerika gekant is tegen de bevoogding va»* de Ver enigde Staten. Daar zal men plezier hebben in de overwinning van Fi del Castro, niet zozeer omdat men het met hem eens is, dan wel omdat hij de Yankees weer eens fijn heeft dwars gezeten. Dat Fidel door het gebeurde tot meer gematigdheid zal worden ge bracht, wagen wij te betwijfelen. De wapens van de rode vriendjes zijn maar weer doelmatig gebleken en ook deze rode en rose vriendjes zul len niet nalaten om him aandeel in de (morele) steun aan Castro hoog van de toren te blazen. Voor Ken nedy is het gebeuren mogelijk een lesje: als je iets doet, doe het dan niet half. Druk op Moskou De V.S zullen hun miUtaire hulp aan Laos uitbreiden, en in dat land een adviesgroep voor militaire bij stand vestigen, zo heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Was hington woensdag bekendgemaakt. De Amerikaanse regering handelde op verzoek van de Koninklijke Lao- tiaanse regering. De Laotiaanse staatssecretaris voor buitenlandse zaken heeft woensdag op een persconferentie in Vientiane meegedeeld, dat zijn regering de Amerikaanse ambassadeur een nota had overhandigd, waarin de V.S. worden verzocht Laos militaire hulp te verlenen en het een raadgevende groep ter beschikking te stellen. Dit verzoek was gedaan „in ver band met de ernstige militaire toe stand, die is ontstaan, nadat de re bellen in de afgelopen 24 uur op alle fronten aanvallen hebben uitge voerd". Volgens de staatssecretaris staan op het front van Thakhek, in het zuiden van Midden-Laos, zestigdui zend man Noord-Vietnamese (com munistische) troepen tegenover een heden van het koninklijke Laotiaan se leger. Volgens waarnemers in Vientiane, kan het Amerikaanse besluit in be langrijke mate het uiterst lage mo reel van de Laotiaanse regerings troepen verbeteren. Verder achtte men het besluit echter van betrek kelijk weinig betekenis, daar de Amerikanen reeds op grote schaal nauw betrokken zouden zijn in de militaire toestand in Laos, zij het dan op zogenaamde burgerlijke ba sis. Volgens berichten van betrouw bare zyde zouden ongeveer 300 Amerikaanse „burgers" als advi seurs van het Laotiaanse leger op treden, terwijl Amerikaans militair personeel bij operationele missies Amerikaanse hefschroefvliegtuigen bedienen. Leden van het weinig talrijke overschot van de Joodse gemeente te Warschau en buitenlandse Joodse de legaties hebben woensdag de tien duizenden herdacht, die zijn omge komen bij de opstand in het ghetto van Warschau in april 1943. De opstand begon op 19 april 1943, toen er ongeveer 50.000 Joden in het ghetto waren. De SS-comfnandant in Warschau, Stroop, onderdrukte de op stand meedogenloos. In diplomatieke kringen in Vien tiane verluidt, dat het aantal Ame rikanen, dat in Laos optreedt, niet zal worden uitgebreid. Genoemde waarnemers staan ove rigens sceptisch tegenover de ver klaring van de Laotiaanse staatsse cretaris van buitenlandse zaken, dat de militaire toestand ernstig is. Enige uren tevoren had het Lao tiaanse ministerie van defensie na melijk nog gemeld, dat de situatie kalm bleef. Waar blijft de wapenstilstand? Engeland heeft de Sowjet-Unie gisteren voorgesteld vandaag een beroep op de strydende partijen in Laos te doen om een wapenstilstand te sluiten. Dit heeft de Britse minis ter van buitenlandse zaken lord Home gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeM. Van gezaghebbende zijde in Mos kou is vernomen, dat de Sowjet- Unie het voorstel van lord Fome „niet onmiddellijk" heeft aanvaard. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 De zaak-Stalmann De gemelde arrestaties van dr. Ot to Stalmann, de leider van de afde ling buitenlandse handel van het West duitse ministerie van voedselvoorzie ning, heeft in Bonn grote verrassing gewekt. Uit welingelichte kringen in Den Haag verneemt het A.N.P., dat aan officiële Nederlandse zijde twijfel was gerezen omtrent de integriteit van dr. Stalmann. Van die twijfel is blijk gegeven aan Duitse officiële in stanties. Stalmann zou terstond verklaard hebben, dat de beschuldigingen niet juist en ongegrond waren. Daarop zou men tot arrestatie van Stalmann zijn overgegaan, omdat gevaar van vlucht bestond vanwege bekendheid met de beschuldigingen. In betrouwbare kringen wordt op gemerkt, dat de Duitse veiligheids dienst reeds sedert enige tijd Stal mann in het oog hield. In deze krin gen vond men het pijnlyk, dat nu uit het buitenland aanwijzingen by de justitie waren ingekomen. Het Deense ministerie van buiten landse zaken heeft na een eerste on derzoek meegedeeld, dat „met grote zekerheid" is komen vast te staan dat Stalmann van Deense zijde geen steekpenningen heeft ontvangen. De Dalai Lama van Tibet heeft woensdag te Nieuw Delhi gezegd, niet te geloven, dat de Pantsjen La ma dood is. Eerdei hadden Indische kranten gemeld, dat de Pantsjen La ma door de Chinezen was gedood. De zitting van het hof, waarvoor Eichmann terecht staat is voor van daag geschorst, wegens viering van het 13-jarig bestaan van de onaf hankelijke staat Israël. Speciale belangstelling bestaat voor de militaire parade, die vandaag in de Israëlische sector van Jeruza lem wordt gehouden en die onder werp van gesprek is geweest in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties en de Israëlisch-Jordaanse bestandscommissie. De Israëlisch-Jordaanse bestands commissie heeft het concentreren van soldaten en zware wapens in de Israëlische sector van Jeruzalem ver oordeeld als in strijd met het be stand. De route, die de militaire parade volgt, is zó gekozen dat de militaire eenheden niet van Jordaans gebied af kunnen worden gezien. Een transportvliegtuig van de Amerikaanse marine is dinsdag jL by het opstijgen van de marinebasis te Fallon, in de Amerikaanse staat Nevada, verongelukt. Zes inzitten den zijn om het leven gekomen. De andere twaalf werden gewond, de toestand van drie hunner is ernstig. Alle inzitenden waren reservisten. ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. CUBA TREKT VAN LEER TEGEN V. S. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Veranderlijk Het KNMI deelt mede: In West-Europa is een zuidwest circulatie doorgedrongen, die door een omvangrijke depressie op de Oce aan in stand gehouden wordt. Er wordt nu zachtere maritieme lucht aangevoerd. Randstoringen geven 't weer een veranderlijk karakter, waarbij gebieden met opklaringen worden afgewisseld door frontale regenzones. Achter een zwak front, dat ons land in de nacht van woens dag op donderdag bereikte, volgt 'n actieve regenzóne, die zich donder dagochtend over Ierland en Enge land begon uit te breiden. De sto ring, waarbij de regenzone behoort, zal ook de wind bij ons doen toene men uit zuidwestèlyke richtingen. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 21 April: zon op 05.32; onder 19.47: maar op 10.02; onder 01.10. H oogwaterstanden „Is het niet waar, dat dit type zender speciaal gebouwd is voor de Ameri- 21 April: v.m. 7.10* nm 7 39 kaanse inlichtingendienst?", vraagt de Cubaanse afgevaardigde bij de Ver enigde Naties, Raoel Roa, in de zitting van de politieke commissie, welke dinsdag in New York is gehouden. Roa, die een fel betoog tegen de Ver enigde Staten hield, had een serie foto's meegebracht om te trachten daar mee Amerikaanse agressie tegen Cuba te bewijzen. Hij richtte zijn vragen aan Adlai Stevenson, de Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties. KORRELTJE Alles heeft zyn zwakke zijde, ook ..uw moeilijkheden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1