KOOP OP 1,1:1:1! Mr. van Doorn mee naar Nw. Guinea Tweede Kamer debatteerde over afbetaling Alleen liberalen tegen Middenstandsbonden voorlopig tegen sluiting op zaterdagmiddag Jeugdcriminaliteit en pornografie v bestrijden 2! HET STILLE EILAND WOENSDAG 19 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Hoe zou Gomoelka stemmen? beter en gezonder Beroering in Bodegraven-' (Advertentie) In Polen zijn verkiezingen gehouden. Foto: Partijsecretaris Gomoelka brengt hier zijn stem nit. Gisteren is de Tweede Kamer be gonnen met de behandeling van het wetsontwerp op het afbetalingsstel sel. Met uitzondering van de VVD bleken de fracties het wetsontwerp gunstig te beoordelen, al waren er dan wel verschillende bezwaren op onderdelen. De WD keerde zich als enige partij tegen het gehele ont werp, waarbij vooral de vraag nog op beantwoording wacht of wettelijk zal worden vastgesteld welk percen tage van de totale prijs de eerste betaling dient te zijn bij het kopen op afbetaling. Mej. mr. J. M. Th. Knol (KVP), die in 1959 'als lid der Kamer werd gekozen, hield naar aanleiding van het wetsontwerp haar maidenspeech. Deze spreekster betrok de commer ciële televisie in het geding, die zij een gevaar achtte voor het afbeta lingssysteem door de dikwijls onver antwoorde reclame die voor dat sy steem via de t.v. zou kunnen worden gemaakt. GROTE BEVOEGDHEDEN VOOR MINISTER Bij aanneming van het wetsont werp krijgt de minister van econo mische zaken grote bevoegdheden in het nemen van maatregelen op het gebied van de afbetaling. De minis ter kan beslissen over de minimum aanbetaling en kan verder de beta ling regelen in het kader van de conj unctuurbeheersing. De VVD-er mr. Berkhouwer, als ook mr. H. van Leeuwen keerden zich fel tegen het wetsontwerp. De hele wet was eigenlijk naar het oor deel van de liberale sprekers over bodig. Mr. Berkhouwer noemde het zelfs „het schieten met een kanon op een mug". Mr. Van Leeuwen vreesde, en hierin stond hij niet al leen want ook bij andere fracties werd dat gevaar gezien, verregaande knoeierijen met het inlichtingen- formulier en met de aanbetaling. Mej. mr. Knol gaf in haar speech, waarin zij van leer trok tegen de commerciële t.v., belangwekkende vergelijkende cijfers van Nederland en de andere landen. Zij brak een lans voor aanbetaling van tenminste een vijfde of een kwart van de to tale koopprijs. De heer mr. Berkhouwer uitte zijn „bijzonder grote appreciatie voor de inhoud volle rede" van mej. Knol. Spreker zei vervolgens, zich af te vragen of met dit wetsontwerp niet veel meer overhoop wordt gehaald dan nodig is voor de doeleinden er van. Er is sprake van enorme dele gaties aan de minister van economi sche zaken en het ontwerp gaat „dwars door de porceleinkast van ons burgerlijk wetboek." De civiele sancties besprekend, zei hij bezwaar te hebben tegen het in cidentele ingrijpen in het civiele recht. Naar zijn oordeel dient ieder der contracterende partijen strafbaar gesteld te worden. Men behoort niet een partij uit te sluiten. Overigens meent hij, dat er veel te zwaar ge schut in stelling wordt gebracht te gen wat men wil bestrijden. De op sporingsbevoegdheden die de wet op de economische delicten geeft zijn z.i. voldoende. Het nut van het wets ontwerp acht spreker bijzonder du bieus. Eerste Kamer: De Eerste Kamer, die de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen behandelt, heeft gisteren aandacht besteed aan het afwezig zijn van leerlingen op de zaterdagen, waarop het bedrijfsleven vrijaf heeft. Voorts is belangstelling gevraagd voor de toenemende jeugdcriminali teit. Deze wordt volgens mevr. drs. J. F. Schouwenaar en oud-minister prof. dr. J. J. Gielen (KVP) bevor- Met de NRKM is de Kon. Ned. Middenstandsbond voorlopig tegen sluiting van winkels op zaterdagmid dag. De zaterdagmiddag moet koop middag blijven. De winkeliers moeten maar pro beren voor hun personeel een indi viduele oplossing te vinden, bij voor beeld door maar dat kan niet in alle branches sluiting van de win kels op maandag of door het rou leren van personeel, wat in kleinere bedrijven in het algemeen echter niet mogelijk zal zijn. Een koop avond op vrijdag is volgens de bond nadelig voor de winkeliers en wei nig aantrekkelijk voor het personeel. derd door de minderwaardige lec tuur en door sommige radio- en t.v- uitzendingen. Daarom bepleitten de sprekers ook het opnemen van een onderwijsdeskundige in de commis sie van het departement van Justi tie, die pornografische lectuur be oordeelt. Van verschillende kanten werd tijdens het onderwijsdebat gepleit voor een aanvaardbaar compromis in de spellingsvoorschriften. Het volks kind is gebaat met een eenvoudige spelling en heel het volk met unifor miteit in de spelling. Over de vrije tijdsbesteding werd onder meer ge zegd, dat het een ernstige misvat ting is te menen, dat sport op de tweede plaats komt Juist nu, nu de vrije zaterdag algemeen wordt inge voerd. De heer Algra (AR) wist geen goed woord te vinden voor de com merciële t.v. Hier zal alleen de com mercie spreken, die de programma's zo sensationeel en zo bloot mogelijk zal maken om de aandacht te trek ken." De commerciële t.v. zal vol gens deze senator geen aandacht schenken aan de geestelijke opbouw van ons volk. Hij noemde het een bittere ironie dat de staatssecretaris van Cultuur, t.w. staatssecretaris Scholten, een voorvechter is van de commerciële t.v. KIND OVERLEDEN NA TRAP VAN PAARD Een driejarig zoontje van de fami lie Holten uit Blerick is gistermid dag door de trap van een paard ge dood. Het jongetje was onder de af rastering van een weiland doorge kropen en was dicht in de buurt van het paard gekomen. Dit gaf 't knaap je een trap tegen het hoofd, 't Kind overleed vrywel onmiddellijk. Domweg meegaan met wat de groot-bedrijven en de industrie voor hun personeel doen, heeft geen zin, omdat de middenstand daar toch niet tegenop kan. In plaats daarvan dient de winkelier te streven naar verbeteringen in de persoonlijke sfeer, zoals een betere vakantierege ling, en -betaling, betere opleidings mogelijkheden, vrijgeven op stille dagen en dergelijke. De winkelier die zelf zaterdags vrij wil zijn dient te bedenken dat hij de ondernemers functie gekozen heeft en de conse quenties daarvan moet aanvaarden. De Kon. Ned. Middenstandsbond gelooft niet in een verschuiving van de hele omzet van de zaterdagmid dagen, waarop in sommige branches 25 tot 40 pet. van de weekomzet wordt gehaald, naar andere momen ten. De zaterdagmorgen heeft al dus een nota van de bond voor velen het karakter van het lang zaam op gang komen, van uitslapen. En de vrijdagavond is volgens de KNMB van karakter aan het veran deren. „Door langer- werken gedu rende de week is men die avond vermoeid. De t.v. krijgt een aan trekkingskracht, men beschouwt het als een avond waarop men niet zo gauw geneigd is te winkelen als op de zaterdagmiddag". Begraafplaats: recreatieve voorziening? Tijdens het debat over het streekplan-Bollengebied in de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland van gisteren, vestigde de commu nistische heer J. Hoogcarspel de aandacht van G.S. op de z.i. ietwat vreemde redactie van artikel 4, sub 2 der streekplanverordening. Artikel 4, sub 2 luidt nl.: „Met inachtneming van de agrarische belangen kan het uitbreidingsplan, in afwijking van het streekplan, grond, bij het streekplan bestemd voor agrarisch bedrijf zonder uit breiding van bebouwing, be stemmen voor begraafplaats, voor militaire doeleinden, voor sport- en speelvelden en voor andere recreatieve voor zieningen." Brigitte Bardot komt wel! 20 Mei zal Brigitte Bardot toch haar skel terrondje komen rijden in „De Kuil" van Bodegraven bij gelegenheid van de opening van het skelterseizoen. De storm van verontwaardiging, die in Bodegraven was ontstaan over het initiatief van de Motor-, Auto- en Kartinclub Bodegraven, heeft kenne lijk tegenovergestelde reacties opge wekt. Nadat het bestuur van genoem de club zijn plan al zo half en half had laten varen, heeft de Stichting „De Kuil", van wie de MAC „Bode graven" de skelterbaan in exploitatie heeft, een communiqué uitgegeven, waarin niet alleen toestemming wordt verleend, maar ook volledige steun wordt toegezegd. (Zonder toestem ming van de stichting, had het bestuur van de club niets kunnen uitrichten). Het communiqué luidt als volgt: „De stichting heeft zich nader beraden over de komst van B.B., blijft bij haar eerste stilzwijgende toestemming aan de MAC „Bode graven" en zegt opnieuw de MAC „Bodegraven" haar volledige steun toe". (De stichting De Kuil was aanvankelijk hevig geschrokken van de verontwaardiging in Bo degraven en had informeel haar gegeven toestemming »eweigerd). Aan een verslaggever van het „Vrije Volk" deelde de heer C. Hoogen- doorn, bestuurslid van De Kuil en MAC „Bodegraven" mede: „Natuurlijk wil dit alles nu niet zeggen, dat alles in kannen en krui ken is. Met zo'n wispelturig meisje als B.B. weet je het nooit. Het zag er in het begin overigens helemaal niet naar uit, dat we zouden winnen". Komst B.B. financieel mogelijk. De kansen dat B.B. in Bodegraven komt, liggen echter wel goed. Een contactman van de Franse filmmaat schappij, die B.B. in haar nieuwste film „Le Bride sur le Cou" enkele ronden op een skelter laat rijden, heeft al toezeggingen van de direc tie van de filmmaatschappij. Een automobielfirma in Bodegraven heeft ook reeds toegezegd, dat zij B.B. gaarne van Schiphol zal halen uiter aard tegen betaling. Dus voorlopig geen kabinetscrisis? De KVP-voorzitter, mr. H. W. van Doorn maakt deel uit van de Neder landse parlementaire missie, die half mei voor een maand naar Nieuw Guinea vertrekt. In politieke kringen te Den Haag concludeert men hieruit, dat het met een kabinetscrisis, die volgens de geruchten in de lucht zou hangen nog wel los zal lopen. Deze crisis zou in de hand worden gewerkt door de moeilijkheden die rond de kwestie kinderbijslag en de woningbouw zijn gerezen. De Tweede Kamervoorzitter maakte gistermiddag de samenstelling van de parlementaire missie bekend. Behal ve mr. van Doorn gaan uit de Eerste Kamer mee: mr. Th. M. J. de Graaf (KVP) en de heren F. H. van de We tering (CHU), G. Kieft (AR), de so cialisten mr. F. J. Kranenburg en ko lonel b.d. W. Wierda, alsmede gene raal b.d. J. H. Couzy (WD). Uit de Tweede Kamer gaan mr. J. in 't Veld (PvdA), de heer J. Reijers (CHU) en mr. dr. L. de Gou (KVP) mee. Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Voor de vrouw. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.00 Nieuws, meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Gram. 15.30 Voordr. 15.50 Kamerork. en sol. 16.15 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 17.50 Regerings- uitz.: Serie: Kies een loopbaan bij het onderwijs. II. Vraaggesprek over de functie van lerares by het Nijver heidsonderwijs voor meisjes. Ge- sprekleider: Jan Goderie. Deelnemers aan het gesprek: een lerares en twee meisjes die een cursus volgen voor lerares n.o. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Dansmuz. 18.40 Sport- praatje. 18.47 Wereldkamp. biljarten driebanden. 18.50 Gesproken brief. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Radio-Filharm. ork. en solist. (21.3021.55: De plaats van de litte ratuur, lezing). 22.30 Nieuws., beurs ber. v. New York en mede. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 voor de zieken. 11.45 Ge wijde muz. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Pianospel. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Pianospel. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.30 Gram. 15.35 Vo caal ens. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Mil. ork. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19-50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken Para de. 22.00 Orgelconcert. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Kon. Mil. Kapel. 23.30 Aktuele problemen op het terrein van de beroepskeuze en beroepskeu zevoorlichting, forumgespr. 23.55— 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. VPRO: 20 20 Wereldkamp. voet bal Chili 1962. 20.50 TV-film. 21.20 Mijn hart is in het Hoogland, toneel stuk. 38 Hij kon er niet genoeg van krijgen en kwam er telkens weer terug. En toen hij ontdekte dat het in de avond als de lichten aan waren nog veel mooier was, stond hij er bijna iedere avond. Het boeiendste was een ver trekkende trein in het donker na te kijken tot het rode achterlicht, dat steeds zwakker werd, geheel in de duisternis was opgelost. Dat zette hem aan tot dromen; op het voor perron van het stationsgebouw ont waakte zyn fantasie, die hem tot dan toe alleen had beziggehouden als hij op het eiland een voorbijvarend schip stond na te staren. VI Tijdens zijn HBS-jaren verander de er nog al wat aan hem. Het be gon al op de eerste dag, toen hij het schoolgebouw binnenstapte. „Ga daar maar bij dat stelletje kin deren staan" zei Jan, die hem op 'n ROMAN door Waller Breedveld groepje jongens wees, die opeenge drongen stonden te wachten op de dingen die gebeuren gingen. Toen hij even later in de bank zat, vooraan in de klas, was hij met een sterk onder de indruk van de directeur, die de nieuwe klas op vriendelijke wijze toespraak en voortdurend naar hem keek alsof zijn woorden wel heel bijzonder voor hem bedoeld waren. Daarna begor de eerste les, waar hij geen steek van snapte; en van de tweede les, toen er een andere meneer iets kwam vertellen, begreep hij nog minder. Hij luisterde wel, maar hij zag niets dan de molen en vertrekkende treinen. Het lossen van de schepen zag hij en de kraampjes op de markt. Toen hij plots met een schok tot de werkelijkheid kwam, omdat de leraar over hem heen gebogen stond en hem iets vroeg, voelde hij zich duizelig worden. De leraar herhaal de de vraag, maar hij wist zelfs bij geen benadering waar de man het over had. „Je moet niet zitten dromen, Gijs- bert Cabus" zei de leraar heel vrien delijk. „Je bent hier gekomen om te leren en dat lukt niet als je niet goed oplet". „Hij knikte en zei: „Ja". „Je moet antwoorden: „Ja me neer" bleef de leraar even vriende lijk. Cabus met een vuurrood hoofd. Hij was ontzaglijk blij dat hem dat ein delijk gelukt was. De laatste les op die voormiddag was voor meneer Brandenburg, de leraar Duits. Hij knipoogde tegen Gijsbert en ving zijn les aan onder diepe stilte. Gijsbert poogde 't vast te houden, hij deed zijn uiterste best om niet te dromen en werkelijk, het lukte. Toen hij een vraag moest be antwoorden, deed hy dat zonder fou ten, maar het klonk zo stuntelig, dat meneer Brandenburg een glimlach niet kon onderdrukken, waarop de hele klas het uitgierde van pret Met een bloedrood hoofd zat Gijs bert voor zich uit te kijken, kokend van woed. en spijt, omdat hij zo'n boerenhark was. In het middaguur was er gelegen heid om de indrukken van de eerste morgen uit te wissen. En dat speel de zich heel veel af om de figuur van Gijsbert Cabus, dat onbeschrij felijk stomme boerenjoch, dat ze er gens uit de klei getrokken hadden. Iedereen wilde die knaap zien, er werd om hem gelachen en toch werd hij niet zo heel veel geplaagd. Er scheen ook iets aan de hand te zyn dat achting of vrees opriep. Hij rea geerde niet op de schimpscheuten, tenzij met een merkwaardige grijns; volkomen onbekwaam om terug te plagen liet hy alles over z'n kant gaan. Maar het was anders als men pro beerde hem we te duwen of 'n op stopper met de schouder te geven, wat in die dagen een geliefkoosde vorm van plagen was. Uiterst gevoe lig voor lichamelijke aantasting, ver zette hij zich onmiddellijk, zeer ener giek en gevoelig voor de betrokkene. Een lange slungel uit de derde klas, tegen hem aanbotste, kreeg 'n trap tegen z'n schenen, zodat hij gilde van pijn. Tpen hij Gijsbert na school tijd buiten opwachtte om het uit te knokken, voelde hij enkele seconden later de oerharde kop tegen z'n borst aan stoten, met zoveel kracht dat de adem hem werd afgesneden. Een leraar, die het zag, riep de beide jongens en bracht ze naar de directeur, die hen onderhanden nam. Daarbij bleek dat Gijsbert Cabus al lerminst op z'n mondje gevallen was, als het ging over kwesties, die zijn lichamelijk welzyn betroffen. Stun telig en boers zei hij, dat de ander hem overhoop had willen gooien met een schouderstoot en daar had hy zich tegen verzet De tegenparty be weerde, dat het maar een grapje was geweest, waar niet zo'n harde trap tegen z'n scheenbeen op had hoeven te volgen. Gijsbert Cabus was vals, meende hij. Dat was niet waar, ont dekte de directeur, toen hij de jon gens verder ondervroeg hoe het alle maal precies gegaan was. Het bleek dat Cabus hoegenaamd geen aanleg had voor stoeien. Hij wilae geen pyn gedaan worden door anderen; als ze hem aanraakten sloeg hy er meteen op los. Het was al erg genoeg dat grote mensen soms kinderen slaan, zoals zyn grootvader het hem te pas en te onpas had gedaan. De direc teur liet hen elkaar de hand druk ken en stuurde hen weg. Maar het bleef hem zelf nog enige tijd bezig houden omdat hij zo'n typische men taliteit nog nooit bij een jongen had waargenomen. Hij besprak de kwestie met de bverige leraren, bij welke ge legenheid de jongen Cabus in zijn geheel bekeken werd: eerlijk en niet vals, onwetend en toch niet dom. Niet ijverig en toch geen luiwam mes. Ongeïnteresseerd voor de les sen en zonder de minste eerzucht. wat betrof zijn plaats in de klas. Hij was een vreemde snoeshaan, geen jongen waar spontaan de sympathie naar uitgaat, maar zeker ook geen jongen waar men makkelijk 'n hekel aan krijgt Meneer Brandenburg merkte hier bij op: „Zijn voogd heeft mij ge vraagd hem onder z'n hoede te ne men. Ik ben begonnen te proberen hem z'n boerenvel af te pellen en ik dacht dat ik daarvoor de normale methode kon volgen. Maar ik heb nu al ont dekt dat ik hem eerst enkele maan den in de week zal moeten leggen, zoals men dat bij een stokvis doet. Meneer Brandenburg overdreef en dat wist hij zelf heel goed. Toch had hij met z'n karakteristiek de menta liteit van Gijsbert niet onaardig ge troffen. Het leek onbegonnen werk om van deze boerenknaap een stadse jongen te maken, met dragelyke ma nieren en met althans een minimum aan studeerlust. De oude leraar pakte het zeer se rieus aan, omdat hij zich bijzonder voor Gijsbert interesseerde. In de enkele weken dat hij hem nu gere geld bij zich liet komen, was het hem gelukt het vertrouwen van de jongen geheel te winnen en op dit vertrouwen wilde hij zijn invloed paan opbouwer».

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8