DUINSTREEK In Noordwijk-Zee nachtleven tot 4 uur ('s morgens!) Wilt U iets weten? Christenen hebben invloed in India „Gezinsbelang" van de Engel gaat bouwen in Lisse-dorp WOENSDAG 19 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT KATWIJK Ondertrouwd: J. van R-n en A. J. Ouwehand. C. den Haas en C. Hoek. J. van Beelen en G. Hoek. C. G. van Duijn en P. van Dijk. Getrouwd: P. Zuijderduin en W. van der Plas. G. CVerdoes en D. K. Messemaker. G. Plugge en J. van Duin. J. van der Spijk en L. van Egmond. J. van Duijn en L. Guijt. C. Schaap en M. Ouwehand. P. J. van der Plas en K. J. Haasnoot. KAT YIJK AAN DEN RIJN „Semper Melius" Het r.k. da meskoor „Semper Melius" mag er zich steeds op beroemen volle be langstelling te trekken. Daar draagt vooral veel toe bij het kinderkoor van de vereniging. Een kinderkoor heeft altijd een bepaalde aantrekke lijkheid en heeft bovendien 't voor deel, dat het extra publiek trekt: ouders, verwanten vrienden en ken nissen. Het r.k. kinderkoor „De Duinpie pers" kwam gisteren in het parochie huis met de kinderoperette „Repel steeltje" in vijf bedrijven. Het kin derkoor heeft al sinds enkele jaren een goede reputatie, dus konden we niet anders verwachten dan een in bijna alle opzichten goede voordracht en stemvorming. Wel zouden we nog wat meer „losheid wensen", maar ja, het is niet gemakkelijk dit de kin deren ten volle bij te brengen. Maar het auditorium kon tevreden zijn en het koor oogstte dan ook na ieder be drijf een .daverend applaus. Het dameskoor trad voor het eerst op met enkele nummers. Gezien het eerste optreden zullen we ons van critiek onthouden, maar de liefheb- berst sters) kunnen we met een ge rust hart toezeggen, dat het dames koor haar naam „Semper Melius" d..i steeds beter, in de toekomst eer zal gaan aandoen. De leiding is bij Willy Verburg uit Leiden hiervoor in goede handen en de donateurs, voor wie deze uitvoe ring voornamelijk bestemd was, zien met belangstelling een volgende uit voering tegemoet. NOORDWIJK Ouders eerste communicantjes Zondag 30 april en zondag 7 mei zijn in de parochie van St. Jeroen de da gen waarop de kinderen hun eerste H. Communie zullen doen. Op elk van deze dagen zullen 75 kinderen voor het eerst volledig deelnemen aan de Eucharistieviering. De' voor bereiding op deze gewichtige ge beurtenis is niet alleen de taak van de priester en van het onderwijzend peroneel der school, doch ook de taak van de ouders. Om de ouders hierbij te assisteren, wordt vrijdag 21 -april a.s. 's avonds te 8 uur in rest. Flora een Ouderavond gehouden, waarbij de bekende paedagoog, Frater Bellar- minus Mol, het woord zal voeren. De verwachting is, dat alle ouders deze interessante bijeenkomst zullen bezoeken. Concours d'Elègance voor Touring cars Het Concours d'Elegance voor toeringcars, zal ook dit jaar plaats vinden en wel op woensdag 3 mei a.s. Géboren: Yvonne L. d. van L. J. Hazenoot en K. v. Duin. Adriana Q, M. d. van Q. J. Vink en A. Th. Groenendijk. Jacobus z. van A. v. Duijn en J. Zuidhoek. Albertus H. P. z. van H. J. de Haas en H. A. M. Steenvoorden. Petrus A. z. v. H. A. J. Lambers en L. M. Beekman. Paulus H. v. van H. A. J. Lambers en L. M. Beekman. Ondertrouwd: J. H. J. Berger en H. Soetekouw. C. D. Wasenaar en A. M. Barnhoorn. F. v. d. Berg en W. Bollinger. Getrouwd: J. M. de Groot en M. P. W. Zandbergen. C. v. Rooden en J. M. Peschier. N. C. Plomp en H. J. M. Mooijekind. G. D. Brouwer en G. v. d. Haak. RIJNSBURG WONINGBOUWVER. „SPINOZA" In de grote zaal van de Jeugdha- ven kwamen de leden van de wo ningbouwvereniging Spinoza in ver gadering bijeen. Deze vereniging telt ruim duizend leden, bijna eenderde gedeelte van het woningbezit van Rijnsburg wordt door de vereniging geëxploiteerd en wel op een wijze die bewondering afdwingt, niet al leen plaatselijk, doch ook landelijk. Financieel staat men er goed voor en het woningbezit nam in het afge lopen jaar tot 426 woningen toe. Voor het lopende jaar zijn woningen in aanbouw en plannen in voorberei ding. In zijn openingswoord zei de voor zitter, de heer K. Zandbergen, dat hij dankbaar was voor het gereedko men van de eerste galerij woningen aan de Knikkerbaan; wel vond hij, dat de huur aan de hoge kant was, nl. 17,- per week. Door de invoe ring van de vijfdaagse werkweek en de hogere prijzen van het bouwma teriaal moeten wij, aldus spreker, er rekening mee houden, dat de huren van de nieuwbouwwoningen relatief nog hoger zullen worden. In dit ver band wraakte de heer Zandbergen de woningpolitiek van de regering, die de bouw in de vrije sector stimu leert en de woningwetbouw afremt. Volgens spreker is dit een schot in het hart van de woningbouwvereni gingen. De huidige regeringspolitiek heeft tot gevolg, dat de minst draag- krachtigen het langst onder de wo ningnood blijven lijden. Spreker hoopte, dat de mLiister in dit op- zich op zijn schreden terug zal ke ren. In systeembouw zag spreker ging heil, doch wel in ver doorge voerde normalisatie. Tot slot wees de voorzitter er nog op dat, als het weer meewerkt er dit jaar 70 wo ningen in Rijnsburg gereed komen. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de niet-herkiesbare leden N. v. Egmond en Jac. P. Noort, de heren W. de Mooy en S. Kralt gekozen. Daar de huidige administra teur, de heer B. Hensen, Rijnsburg gaat verlaten, werd in zijn plaats de heer C. Noort benoemd. Verder werd deze avond nog door de leden aan het bestuur toestemming verleend- tot aankoop van grond, het maken van nieuwe bouwplannen en een wo- ningruil. Geboren: Drees z.v. H. Hoek en T. C. M. v. d. Meer; Maria Wilhelmi- na d.v. J. de Koning f-n A. C. de Ruiter; Catharina Johanna d.v. A. Mulder en A. C. v. d. Pol; Robert Armand z.v. R. A. Surquin en E. E. Lounaars. Ondertrouwd: G. v. d. Mey 23 j. en J: Huksloot 21 j. Getrouwd: J. M. de Groot 28 j. en M. P. W. Zandbergen 26 jaar; C. de Haas 21 j. en A. Kromhout 20 j. WASSENAAR BEROEP VAN KERKBESTUUR VAN „ST. WILLIBRORDUS" OP GEDEPUTEERDE STATEN Op de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land van donderdag 20 april a.s. komt onder meer in behandeling een beroep ingevolge artikel 76, 2e lid der Lager-Onderwijswet 1020 van het rooms-katholiek kerkbestuur van de parochie van de H. Willibrordus te Wassenaar, tegen het besluit van de raad dier gemeente d.d. 8 juni 1960 waar bij dat bestuur ontvanke lijk is verklaard in zijn aanvrage be treffende het aanbrengen van een nieuwe centrale verwarmingsinstal latie in het vóór het jaar 1929 tot stand gekomen oude gedeelte van het schoolgebouw Kerkstraat no. 26 en voorts de medewerking is gewei gerd voor zover de aanvrage betrek king had op het aanbrengen van een nieuwe centrale verwarmingsinstal latie in de in de jaren 1929, 1934 en 1955 tot stand gekomen uitbreiding van dat schoolgebouw. Gemeenteraad verwierp uitbreiding zondagsverkoop en met 30 september op alle dagen en van 1 October tot en met 31 maart op zaterdag, zon- en feestdagen. Alvorens hierop nader in te gaan wezen b. en w. de raad op een cate gorie onder de inrichtingen, waaraan bij de genoemde wijziging niet vol doende aandacht is geschonken. Het college had hierbij o phet oog de ex clusieve gelegenheden in de bad plaats, welke voor het nationale en internationale vreemdelingenverkeer van uitzonderlijk grote betekenis zijn t.w. Huis ter Duin, Rembrandt- en Palacehotel. Voor deze inrichtingen dient een speciaal sluitingsuur te worden vastgesteld en b. en w. ach ten de tijd van 4 uur 's nachts in overeenstemming met de behoefte. Ook voor de bar-dancings dient een speciale regeling in het leven te wor den geroepen. Om aan de moderne behoefte aan vermaak voor de vreem delingen te voldoen, trekken de eige naren van de inrichtingen dansor- kesten aan, hetgeen uiteraard een kostbare aangelegenheid is, zodat het voorstel inhoudt tot 2 uur, mits er een dansorkest van vijf personen aan wezig is. Het „overlopen" na 1 uur van een inrichting met een normaal sluitingsuur naar een inrichting, die een later sluitingsuur heeft, zouden b. en w. willen uitsluiten. Nadat bij na alle raadsleden over dit voorstel hun mening hadden te kennen gege ven, deed de heer Sedelaar het voor stel, geamendeerd door de heer v. De voltallige raad van Noordwijk kwam gisteravond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel, voor de behandeling van een korte agenda, wat echter niet tot gevolg had, dat deze vergadering vroeg afgelopen was, want punt 8 „wijziging regeling sluitingsuur voor winkels en dranklokaliteiten" deed zoveel stof opwaaien, dat op een ver gevorderd uur het laatste stuk onder de hamer doorging. Het bewuste stuk „Wijziging rege ling sluitingsuren voor winkels en dranklokaliteiten" was op de agenda geplaatst naar aanleiding van een tweetal adressen van het bestuur van „Noordwijk Actief", waarin de raad werd verzocht bepaalde beslissingen te nemen op het gebied van de slui ting van café's en van winkels in het vóórseizoen, te onderscheiden in 3 delen: A. de sluitingstijden voor bar- dancings e.d.; B. de sluitingstijd voor snackbars; C. de openstelling van be paalde winkels op de zondagen in het voorseizoen, eveneens te regelen in de verordening winkelsluitingswet. A. Door de 34e wijziging van de A.V.P., vastgesteld op 21 april I960, zijn de café's e.d. in de periode van 1 juni tot en met 15 september ge opend tot 1 uur 's nachts. Deze rege ling heeft in het algemeen goed vol daan, doch vanwege de concurrentie zou het volgens adressant evenwel gewenst zijn de z.g. bar-dancings tot 2 uur open te laten: van 1 april tot Riemsdijk, om het voorstel van b. en w. aan te nemen, echter met wegla ting van het „overloopverbod". Daar toe was het college bereid, voor de tijd van 1 jaar; volgend jaar kan aan de hand van bevindingen een defini tieve regeling getroffen worden. Dit voorstel werd met 13-4 stemmen aan genomen. B. Sluitingstijd voor snackbars; hierover waren de meningen .ook sterk verdeeld, doch iets vlotter kwam de beslissing, dat deze inrich tingen van 1 juni-14 september ge opend mogen zijn tot 2 uur en van 15 september-31 mei een half uur la ter dan de wettelijke sluitingstijd. Winkels op zondag C. Openstelling op de zondag van winkels in de maanden april en mei. Tot nog toe iSs krachtens de seizoen verordening, toegestaan, dat op zon dag bepaalde winkels in de maanden juni, juli en augustus, eveneens weer op bepaalde uren, geopend mogen zijn. Dit verzoek om vervroegde openstelling op de zondag werd ge motiveerd door te wijzen op de ver koop in de café's en restauraties en door de straathandel. De heer Sede laar stelde voor, de openstelling van de winkels te vervroegen tot 15 april voor „alle winkels" en dat dan alle artikelen verkocht mogen worden, dit met het oogmerk op de „branche vervaging". De heer Vogelaar deelde namens de Prot.-Chr. fractie mede, dat deze noodgedwongen was meege gaan met de beslissing van vorig jaar en tegen iedere verruiming was van openstelling op zondag. Het advies van b. en w., om geen toestemming te verlenen voor een verdere verrui ming van de verkoop op zondag, kon zijn fractie ten volle ondersteunen. Verscheidene leden voerden al of niet prettig hierover het woord. Prettig was echter wel de verklaring van de heer Vogelaar, dat de samenwerking van de Prot. Chr. met de katholieke in de raad steeds zeer goed is ge weest en hij de overtuiging is toege daan dat deze ook in de toekomst zo zal blijven. Het voorstel van de heer Sedelaar werd hierna met 9-8 ver worpen, zodat de bestaande verorde ning blijft gehandhaafd. Alleen zal aan de Kamer van Koophandel advies worden gevraagd over de „brancher vervaging". Krediet voor de aanleg van de ver bindingsweg Herenweg-Gooweg werd verleend en de mededeling werd ge daan, dat na het seizoen aan dit werk begonnen zal worden. De voorstellen krediet voor type-onderwijs aan ULO-scholen, verhoogd krediet voor parkeergelegenheden Langevelder- slag en kredieten voor vervanging bronnen en installatie machinekamer waterleidingbedrijf werden toege staan. In de rondvraag bracht de heer Meskers dank namens de bejaarden voor de tegemoetkomende houding van b. en w. inzake de verhoogde wa terleidingtarieven, waarmede de minst draagkrachtigen ten zeerste ge baat zijn. Hierna volgde sluiting. Werken in buitenland. H. W. M. S. Ik wil gaarne werken in het bui tenland. Tot wie moet ik mij wen den? Informeert u eens op het advies- en inlichtingenbureau Centraal Sta tion te Amsterdam. Adres KNAU. De heer A. G. K. te Warmond vraagt het adres van de KNAU. Het secretariaat van de KNAU is gevestigd Brinkstraat 53, Amster dam. Zilver stuivertje. Ik ben in het bezit van een zilver stuivertje uit 1739. Kunt u mij ook zeggen of dit een zeldzame is en of er nog veel veel van deze stuivertjes zijn. Wan neer dit zo is, kunt u mij dan ook zeggen of hij nog iets waard is, al dus A. v. D. Het aantal dat van deze stuivers is geslagen staat niet geregistreerd. Ook is niet bekend hoeveel er om streeks 1840, toen deze munten wer den ingetrokken, werkelijk zijn in geleverd. Hoeveel er dus nog van bestaan, valt niet te zeggen. De waarde hangt in grote mate af van de staat waarin de munt verkeerd. Ongeveer stempelnieuwe exempla ren zijn natuurlijk vele malen zeld zamer dan gebruikte en/of afgesle ten exemplaren. Voorts hangt de waarde erg af van wat een liefheb ber er voor geeft en is dus niet te bepalen. Voor een goed exemplaar zoudt u, om de gedachten te bepa len een waarde van ca. ƒ1.kun nen aanhouden; voor een zeer mooi oud exemplaar dus enkele kwartjes meer. Tassen tempels en pagodes Trijst het kruis Eeu land met vele religies Noodgedwongen door streekplan Onder voorzitterschap van de heer W. Buschman vond in het Vereni gingsgebouw aan de Beekbrug de 26ste jaarvergadering plaats van de R.K. Woningbouwvereniging „Het Gezinsbelang". Voorzitter Busch man was bly voor deze spontane opkomst en hoopte er een gezellige contactavond van te maken. Het was alleen jammer, dat er zo weinig da mes (verloofden of vrouwen) aan wezig waren, daar ook zij op deze vergadering waren uitgenodigd. Het is altijd prettig als er veel werk is vóór een woningbouwvereniging. Immers, veel werk betekent veel bouwen. En juist voor de Engel is het zo hard nodig, dat er weer ge bouwd gaat worden, daar er na 19,51 geen enlfeel huis is bijgekomen. In verband met het streekplan zijn de omstandigheden om in de Engel te kunnen bouwen nihil. We hebben dus, als spreker, naar andere moge lijkheden moeten zoeken, wat uit eindelijk toch is gelukt. Het jaarverslag van de heer Boe- kel was weer een copie van de laat ste jaren, daar ook dit jaar weer niet werd gebouwd, ondanks de goe de wil van het bestuur. Dit jaar zijn wel 170 nieuwe ramen ingezet. Ge lukkig 'kon de heer Boekei aan het slot van zijn jaarverslag blijde ge luiden brengen door de mededeling, dat er 19 woningwet-woningen zul len worden gebouwd. Helaas moeten déze in Lisse-dorp worden gebouwd. Ook de grond kon door de vereni ging worden aangekocht. De administrateur, de heer Bulten, gaf hierna het financieel verslag van het afgelopen jaar. De winsten over de 37 woningen beloopt een bedrag van ƒ3716,83; van de 32 woningen is dit ƒ2022.17; van de 19 woningen 1437.19 en van de 73 woningen ƒ5789.29. Aan onderhoud voor de 37 woningen werd dit jaar 10.344,69 betaald. Aan contributie werd 621.70 ontvangen. De rente bedroeg 3172.26. Aan'huren werd pl.m. ƒ73.000 ont vangen. De totale achterstand op de huren bedraagt slechts f 180.16. Hier uit blijkt dus dat de huren prompt worden betaald en dat er slechts en kele uitzonderingen zijn te consta teren. ,De heer P. Romijn was periodiek aftredend en moest om gezond heidsredenen en vergevorderde leef tijd zijn bestuursfunctie neerleggen. In zijn plaats werd met algemene stemmen de heer P. Meeuwissen ge kozen, die reeds 5 jaar als toegevoegd lid in het bestuur zitting heeft. Ook de heer P. Warmerdam, eveneens toegevoegd, moest wegens studie en promotie, zijn bestuursfunctie vacant stellen. Zodoende waren 2 zetels in het bestuur ledig. Aan het bestuur werden daarom toegevoegd de he ren K. v. d. Meer en C.'J. Slobbe. Hierna nam de heer Buschman weer het woord en lichtte de verga dering toe, dat men in Lisse zal moe ten gaan bouwen, waar het in de En gel vanwege het Streekplan onmo gelijk is. Deze woningen zullen dan worden gebouwd aan de C. Speyk- straat, tegenover de in aanbouw zijn de flatwoningen. De heer Jac. v. Dijk, afgevaardigde van de gemeente, verzocht de aan wezigen zo spoedig mogelijk aan het bestuur mede te delen of zij naar Lisse wensen te verhuizen, alsmede op grond waarvan, daar in Lisse grote huizen zullen worden ge bouwd. In de rondvraag stelde de heer W. P. v. Dijk voor het scheidend be stuurslid, de heer Romijn, als dank een blijk van waardering aan te bie den. De vergadering benoemde hem tot ere-lid. De heer v. Rooyen ver zocht om grotere ramen (ruiten) aan te brengen in de 19 grote ge zinswoningen, daar deze de huizen geheel niet flatteren. Het bestuur zou dit ook graag willen, doch of dit mogelijk is, is nog te bezien. Het heeft de aandacht. Enkele weken ge leden is er een verlichting gekomen op het achterpad. De heer v. d. Ploeg stelde voor eenzelfde ver lichting alsnog aan te brengen bij het Wit-Gele Kruisgebouw, daar ook daar geen hand voor de ogen is te zien. Ook hier hoopt men aan te kunnen voldoen. (van onze verslaggever) Nieuw-Delhi (P P) - India is een merkwaardig land, zeker voor ons, westerlingen. Het leeft op religie en dat is ook duidelijk waar neembaar, want overal in het land zien we vele tempels en pagodes De godsdienst, in welke vorm ook, leeft onder de Indiërs en dat drukt zijn stempel op het gehele land. We vinden er de meest uit eenlopende religies vertegenwoordigd. Vermoedelijk hebt u wel gehoord van de methodisten, de babtisten, de adventisten, de an- glikanen. Maar hebt u wel eens gehoord van de jains Men vindt die in India. Zij dragen doekjes voor de mond, uit vrees dat zij een mugje zullen inslikken. Niet omdat dit vies zou zijn, maar omdat zij volkomen geweldloos door het leven willen gaan. Zij zullen geen dier, hoe klein, hoe hinderlijk of hoe onbelangrijk ook, doden. Zij kunnen daarom ook geen boer worden, want zelfs bij het ploe gen bestaat de mogelijkheid dat zij een worm raken. Daarom hou den de jains zich hoofdzakelijk bezig met huisnijverheid en klein handel. Bekender bij ons zijn de sikhs, want hun naam komt nogal eens voor in de kranten. Er zijn er ongeveer zes miljoen en zij zijn uitnemende sol daten, sterk in het leger vertegen woordigd en verder in alle beroepen over geheel India verspreid, ook al woont het grootste deel in het noord westen van het lapd. Zij dragen een tulband en laten hun baard staan. Zij verwerpen het veelgodendom der hindoes, geloven in één God en heb ben eigen heilige geschriften. Het be staan van kasten, die overigens reeds wettelijk zijn opgeheven, hebben zij steeds ontkend. Ramakrisjna en parsi's. Wanneer U in India een priester ziet in een saffraangeel gewaad, dan is dat iemand die de ramakrisjna-be- weging is toegedaan. Deze beweging predikt de „harmonie der religies", en probeert alle godsdiensten met el kaar te verzoenen. Zij verc -en Rama krisjna, een heilige man uit de vorige eeuw als een soort goddelijke profeet en zijn echtgenote, die in 1020 strief, wordt door hen beschouwd als „hei lige moeder". Tot hun eer moet wor den gezegd, dat zij bizonder hulp vaardig zijn en veel goed doen. Voorts treffen we in India de parsi's. Kaarsen, bloemen, wierook ernstig mediterende mensen palen de sfeer in de hindoetem pel. Dit is 'n beeld, dat wij heel India vinden. Zij zijn heel lang geleden uit Perzië gekomen en aanbidden nog steeds Zoroaster, de oude God der Perzen. Tot hun gemeenschap behoren vele succesrijke handelaren en zeer rijke ondernemers, zoals de familie Tata. Deze heeft zich niet slechts de roep verworven van rijkdom omdat zij een groot aantal bedrijven beheerst, maar zij Is ook vermaard door haar sociale werkzaamheden en haar modelfa- brieken. India is de bakermat van het boed dhisme en dit heeft vele aanhangers gekend, doch nu niet meer in zo aan zienlijke mate. Deze godsdienst heeft zich meer naar het oosten verplaatst. De drie grootste. De drie grote godsdiensten in India zijn die van het hindoeïsme, het hammedanisme en het christerdom, hoe onwaarschijnlijk dit laatste ook mag klinken. Van' de omstreeks 381 miljoen inwoners zijn er naar schat ting 320 miljoen hindoes. In hun tem pels vindt men de beelden van tien tallen goden en godinnen. In het zuiden des lands rijst boven zo' tempel een soort platte piramide uit (de grootste tempels hebben er meer) die aan vier kanten bezet zijn met beelden. Er is altijd een vijver, waar de gelovigen zich baden of de handen wassen, alvorens de tempel te betre den. Meestal wordt één go^ eid of godin als opperste macht erkend; tempels zijn gewijd aan Sjiva, aan Visjnoe, aan Brama, of bijvoorbeeld aan de godin Minatsji. Sjiva wordt dikwijls voorgesteld als een godheid met vele armen. De geluksbrengende Ganesj heeft een ollfaintensnuit. Toch één enkele God. Er zijn vreemdegestalten bij al deze goden en godinnen. Maar wij spraken met een „pandit", een tempel be waarder en deze wijze man zei ons „Al deze vele gestalten zijn verschij. ningsvormen van één enkele God, waarvan niemand de vorm kan weer- geven. In diepste wezen is het hin doeïsme geen veelgodsdienst, ook al lijkt het er misschien uiterlijk op, omdat wij weten dat het allen schijnlngsvormen van die ene God zijn." De golovigen bidden bij de beelden van hun voorkeur, laten er wierook branden en brengen er bloemen heen De moslims - meer dan veertig mil joen - bezoeken trouw hun moskeeën, buigen zich voorover in de richting van Mekka, wanneer zij bidden op hun kleedjes. Er zijn prachtige mos keeën in het noorden van India, uit de tijd (vooral van de vijftiende tot de achttiende eeuw) dat hun koningen India binnendrongen met machtige legers en het land overheersten. Zij spreken vaak Oerdoe, de taal waarin ook hun kranten verschijnen, die de officiële taal is van west- Pakistan. De voornaamste spraak der Hindoes is het hindi, dat de nationale teal moet worden. Tot zolang blijft Tien miljoen christenen. De tweede minderheid in India is die der christenen: tien miljoen men sen. Onder de protestanten (om streeks vijf miljoen) vinden we alle mogelijke richtingen. De vijf miljoen katholieken vormen een hechte orga nisatie, met 70 bisschoppen, van wie het grootste deel Indiërs. Het aantal buitenlandse missionaris sen vermindert geleidelijk. De chris tenen zijn trouwe burgers van hun land. Hun geloof is hier reeds gepre dikt, zo zeggen zij, door de apostel Thomas, en nadien hebben zendelin gen uit het naburige oosten tal van gemeenschappen gesticht. Toen een groep fanatieke hindoes (gelukkig zijn dit er weinigen) be weerden dat de christenen „een vreemd element" vormden in de Indische samenleving, heeft premier Nehroe persoonlijk ingegrepen en dat fel ontkend. Hij heeft er op gewe zen, dat het christendom behoort tot de oudste religies van India. Natuurlijk zijn de voorouders van velen hunner pas later bekeerd door Portugezen en Engelsen. De Portu gese missionarissen gaven bij de doop aan de Indiërs ook Portugese namen die hun nakomelingen nu nog dragen. Maar deze christenen zijn authen tiek „Aziaten", en gevoelen zich ook als zodanig. Grote invloed. Wij constateerden persoonlijk welk een grote invloed deze tien miljoen christenen in India hebben. Zij heb ben steeds grote aandacht geschonken aan het onderwijs, met als gevolg dat men onder hen bijna geen analfa beten aantreft. Uiteraard werkt dit in een land waar nog zovelen niet kunnen lezen of schrijven, bizonder gunstig uit, want voor belangrijke posten kiest men lieden die minstens kunnen lezen en schrijven en liefst nog ergens in gestudeerd hebben. Hieruit is te verklaren dat juist zo veel christenen posities op niveau bekleden. India is daar zeker niet slecht mee af. De Indiase christenen vormen een progressief element, zij bevorderen sociale verbeteringen, hygiëne en medische zorg. Wat dat aangaat hebben missie en zending voortreffelijk werk gedaan. Zij heb ben ook de positie van de vrouw in India aanmerkelijk verbeterd. De In diase kerken worden steeds meer zelfstandig en zetten goede tradities voort. India is geen hindoe-staat Zijn grondwet heeft geen religieuze basis. De wet beschermt alle godsdiensten. In de partijen vindt men ook alle richtingen vertegenwoordigd, even als in parlement en regering. Op de hoogste posten treft men ook chris tenen aan. Zij vormen weliswaar slechts een klein deel van de totale bevolking, maar hun invloed vooral op het gebied van de opvoeding is bizonder groot, groter dan men uit hun aantal zou afleiden. Niettemin overweegt in dit wonder lijk mozaiek van het Indiase geeste lijke leven natuurlijk het hindoe patroon. (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5