Weerbericht P r Streekplan Bollengebied zonder stemming aangenomen iiyfMK POEDERS! De ontwikkeling in Laos Scheepsberichten Vereenvoudiging van kalender der heiligen-feesten Het weer in Europa WOENSDAG 19 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT Provinciale Staten Amendement over Noord- wijk kreeg geen kans In de voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land, vanmorgen onder voorzitter schap van mr. J. Klaasesz, is na een debat in tweede instantie het streek plan-Bollengebied zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wel was dr. N. G. Geelkerken (Lei den, AR) nog met een amendement gekomen, strekkende een deel van de noorderduinen bij Noordwijk aan Zee tot bouwgrond te bestemmen, deze gronden in de eerste plaats daarvoor te gebruiken en dan pas, naar behoef te te beginnen aan de geplande 59 ha bij Noordwijk-Binnen. Dit amende ment kreeg weinig steun, ook mevr. Chr. de Ruyter-de Zeeuw, lid van Ge deputeerde Staten ontraadde aanne ming ervan. Mevr. De Ruyter zegde in plaats daarvan toe, hoewel zij meende, dat Noordwijk aan de 59 ha tot 1970 genoeg zou hebben, in geval men eerder „vol" zou zijn, over vijf jaar de zaak nog eens te bezien. De heer Geelkerken en zijn mede-onder tekenaars trokken daarop het amen dement in. Duplieken Bij de duplieken was het weer Noordwijk dat de hoofdschotel vorm de en dat door de meeste sprekers weer werd aangeroerd. De heer C. P. Vergouwen (Voorhout, KVP) was 't meest gedecideerd in zijn verweer en hield halstarrig vast aan zijn ver zoek de westelijke randwegen om Lisse en Sassenheim van het plan af te voeren ,geen toestemming te ver lenen voor diepzuigen in de Ooster duinen en de duinstreek benoorden Noordwijk aan Zee voor bouwgrond te bestemmen. Uit de nadere beant woording van zijn vragen door G.S. zou de heer Vergouwen zijn houding nader bepalen. Dr. N. G. Geelkerken kwam nog terug op zijn suggestie. „Offem" in oostelijke richting te verplaatsen, maar mr. H. van Riel maakte hem duidelijk dat dat geen oplossing zou zijn. Met betrekking tot de bestem ming van de noordelijke duinen dient dr. Geelkerken een amendement in, mede-ondertekend door de heren H. van Rossum (SGP), S. van Eijbergen (Katwijk, CHU), C. P. Vergouwen en J. Wilschut (AR), beogende de noor delijke duinen, die in het plan een recreatiebestemming krijgen, aan te wijzen voor woningbouw. Na een na dere verklaring van G.S. en verkla ringen van verschillende fracties, dat deze het amendement niet steunen, trok dr. Geelkerken later zijn amen dement in. Met betrekking tot de recreatie in de bollenstreek zei mevr. De Ruyter in haar antwoord op de duplieken nog dat het met de stichting van een kampeerterrein aan de Ruigenhoek nog steeds niet lukt en dat de moei lijkheden hirmee voorlopig nog wel niet uit de weg zullen zijn geruimd. Het streekplan werd daarna zon der hoofdelijke stemming aangeno- Aan het begin der vergadering heeft commissaris mr. J. Klaasesz een verklaring afgelegd met betrek king tot diens gewraakte uitlating tijdens zijn werkbezoek aan Noord wijk. ZOETERWOUDE Poldervergadering Ingevolge de oproep van de voorzitter van de Zwet- en Grooten Blankaart Polder, de heer W. M. van der Salm, waren 13 personen opgekomen, vertegen woordigende 51 stemmen van de 100 stemmen, die konden worden uitge bracht. De voorzitter opende de vergade ring en heette in het bijzonder de heer J. A. Detmers, burgemeester van Zoeterwoude, welkom, waarbij de secretaris sprak van een bijzonder feit. Het is in deze eeuw.nog slechts éénmaal voorgekomen, dat de burge meester namens de gemeente op een poldervergadering is verschenen. Bij de ingekomen stukken was de goedkeuring van Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland van de Re kening 1959 en de Begroting voor 1960. De rekening over het jaar 1960 wordt na gunstig rapport van de ver ificatiecommissie vastgesteld aan in komsten op 7.026,07, uitgaven ƒ3.149,05 en batig saldo 3.877,02. Na deze vaststelling merkte de heer Jac. v. Leeuwen, lid van de commis sie ter naziening van de rekening, op dat het was opgevallen, dat er'een zeer groot bedrag voor stroomver bruik in de rekening voorkwam. Me de omdat meermalen blijkt, dat de capaciteit van de bestaande bema lingsinrichting te klein is, informeert de heer Van Leeuwen of het bestuur bekend is met te hoog stroomverbruik ten opzichte van andere polders. Deze vraag ontlokte een zeer breedvoerige discussie, waarbij de voorzitter zich op het standpunt stelde, dat de fi nanciële gevolgen van de investering voor het stichten van een nieuwe vij- zelpomp, zij het dan met gebruikma king van de bestaande electromotor, moet opwegen tegen het verschil in stroomverbruik. Het resultaat van de besprekingen is, dat het bestuur een vergelijking zal treffen tegenover de cijfers van verbruik in polders met een vijzelpomp en voor het geval in derdaad het stroomverbruik bij de schroefpomp aanmerkelijk hoger ligt een plan met begroting te laten ma ken voor een vijzelpompinstallatie. Bij deze bespreking bleek-ook dat de Lichtfabrieken te Leiden bij nieuw gesloten contracten een voordeliger tarief, inzonder voor nachturen, toe passen dan bij deze polder, waardoor het geldelijk bedrag nog meer naar voren komt. Eertijds had de polder een stroomleveringsovereenkomst vastrechtbepaling. Na enige bemoei ing door het Technisch Bureau van de Unie van Waterschappen is een tarief toegepast waarbij voor de eer ste KW per maand 15 ets en voor de volgende 8V« ets moet worden be taald. Bij de zeer natte periode is ech ter meermalen in de spitsuren gema len, waardoor een groot aantal KW ad 28l/t is berekend. Hierdoor was het verbruik van 1 nov, 1959 t/m 30 okt. 1960, inde rekening geleden, f 1600, hetgeen voor een polder van 208 ha met een opvoerhoogte van 1.40 m zeer hoog is. Dit verschil springt nog sterker in het oog tegenover een die selbemaling. In dezelfde periode ver bruikte het dieselgemaal van de Oost- en Westbroekpolder, die ook de Gelderwoudse Polder bemaalt, te- samen 547 ha, met nog hogere op brengst, slechts ƒ700,— stookolie. Bij de behandeling van de begro ting voor 1961 bracht de voorzitter *t onderhoud van de kaden ter sprake. Nu het algeheel herstel, zoals door Rijnland is voorgeschreven, door de Provinciale Commissie voor Werkge legenheid door het afnemen van de werkeloosheid niet in het program kon worden opgenomen, achtte het bestuur, daartoe aangespoord door de Technische Dienst van Rijnland, het noodzakelijk de meest noodzakelijke herstellingen te doen. Om te voorko men, dat het vee dit uitgevoerde werk vernielt, stelt het bestuur voor de afrasteringen van de kaden, die in het algehele plan wel zijn opgeno men doch niet mee gesubsidieerd worden, alvast uit te voeren en wel door plaatsing op 6 m uit de oever- lijn. Op de schriftelijk gevraagde toe stemming van de betrokken ingelan den is bijna geen antwoord ontvan gen. Aannemende* wie zwijgt, stemt toe, wordt tot de afrastering op die plaatsen, waar verbetering is uitge voerd, besloten. De voorzitter deelde mede, dat na lange correspondentie aan het Pro vinciaal bestuur een verzoek is ge richt aan het Bijzonder Reglement van de polder een artikel toe te voe gen, waardoor het mogelijk wordt een extra belasting op de bebouwde eigendommen te heffen. Burgemees ter Detmers achtte de huidige pol- derlasten nog niet zo hoog, dat de extra heffing nodig is. De voorzitter wees erop, dat de algehele verbete ring, als deze in vrywerk, dus zonder subsidiering in de lonen, uitgevoerd moet worden, zelfs met 50 subsidie nog zo'n hoge jaarlijkse annuïteit met zich mee zal brengen, dat de polder- lasten veel te hoog worden. De bil lijkheid van de heffing op de be bouwde eigendommen wordt gezien in de grotere kwetsbaarheid bij een doorbraak van huizen en inboedels tegenover weiland volkomen erkend. De begroting voor 1961 wordt vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op 7.795,33. De omslag wordt daar bij weer bepaald op 18.— per ha. Bij de rondvraag informeerde bur gemeester Detmers naar de vervui ling van Rijnlands boezem vanuit Zoetermeer. De voorzitter meende, dat de polder bij het inlaten van wa ter hiervan geen hinder heeft onder vonden. De heer A. L. van Wijk, hoogheem raad van Rijnland, gaf een uitvoerig relaas van de toestanden, die in Zoe termeer ontstaan door het spuien van afvalstoffen door de fabrieken. Er zal echter gewaakt worden tegen verdere vervuiling, opdat o.a. voor de Noord- Aa zuiver water zal worden behou den. Tot leden van de commissie ter na ziening van de rekening werden be noemd de heren G. A. Ham, C. J. v. Swieten en J. T. v. Rijn en tot p.v.v. leden de heren Jac. van Leeuwen, G. W. Versteegen en Th. van der Poel. ZOETERWOUDE (H. R.) Opening sportzaal Vorige week hebben wij reeds een foto geplaatst van de gerestaureerde sportzaal in de Meerburg. Gisteravond volgde de of ficiële opening en overdracht aan de exploitatiecommissie, bestaande uit de heren J. Tijssen, G. Koek, J. van der Meer, J. Rodenburg en R. Pau- lides. Veel is er veranderd en verbe terd, niet wat omvang, maar wel wat inrichting en nieuwe gymnastiektoe- stellen betreft. Na de wyding van het Kruis en de inzegening van de zaal sprak pastoor Kouwenhoven een kort woord, waar bij hij zijn vreugde uitsprak over het bereikte resultaat. Hij hoopte, dat steeds in christelijke geest zou wor den gewerkt maar wees er ook op dat het volgens de woorden van St. Paulus niet gaat om de vergankelijke, maar wel om de onvergankelijke kroon in de hemel. De heer v. Thiel sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot bur gemeester Detmers en de rijksinspec teur voor lichamelijke opvoeding. Hij gaf een overzicht van de totstandko ming van de restauratie. Hij dankte het gemeentebestuur, de inspecteur de aannemers en de werklieden en allen, die op andere wijze hadden me degewerkt, waarna de gebouwen wer den overgedragen aan'de exploitatie commissie. Pastoor Kouwenhoven dankte de heer v. Thiel voor het vele werk door hem verricht en wilde er met nadruk op wijzen, dat alle aangelegenheden betreffende de gebouwen door de ex ploitatiecommissie zullen worden be handeld. De heer Paulides de sportman was na de zorgelijke achter ons lig gende jaren verheugd over de tot standkoming van deze mooie zaal, waarbij de heer De Vrind, het hoofd van de school, zich wilde aansluiten. Burgemeester Detmers deelde ook in de blijdschap over het mooie resul taat, waaraan het gemeentebestuur ook een steentje had mogen bijdra gen. NOORD WIJKERHOUT OUDERAVOND INSTUIF Gelukkig waren niet alle leden van de R.K. Instuif „Jong Noord- wijkerhout" gisteravond naar de zaal van hotel v. d. Geest gekomen. Ze zouden er immers lang niet allemaal in gekund hebben, want in het be gin van de avond vernamen we van aalmoezenier Tousain, dat de Noord wij kerhoutse instuif ruim 300 leden telt. Met dat getal is deze Instuif de grootste van het gehele bisdom Rotterdam. Nu is voor een normale vereniging zulk een ledental niet zo erg belangrijk, omdat toch meestal maar een klein percentage daarvan de vergaderingen of bijeenkomsten bezoekt. Maar bij een Instuif is dat anders, want men wordt pas lid. als men de Instuif ook wernelijk be zoekt en uit het grote aantal leden blijkt dus, dat veel katholieke jon gens en meisjes op zondagavond hun ontspanning zoeken en vinden in de Instuif en dat is wél belangrijk De aalmoezenier moest natuurlijk eer lijkheidshalve vermelden, dat de dansavonden het drukst worden be zocht. Hij kon de ouders echter ook vertellen dat de verschillende cul turele avonden toch ook aantallen bezoekers telden, welke variëerder. van 50 tot 80 jongelui. En dan waren er in het afgelopen seizoen ook nog de op initiatief van de jongelui zelf gehouden gespreksavonden voor ver loofden, welke een verrassend groot aantal bezoekers trokken. De bedoeling van een ouderavond kan natuurlijk nooit zijn de ouders een normale Instuif avond mee te la ten maken, maar toch hebben de ouders gisteravond de sfeer van De Instuif leren kennen. Met opoffering van veel vrije tijd hadden enige meisjes en jongens een programma weten samen te stellen en gedeelte lijk zelf ingestudeerd, waarmede oud en jong zich enkele uurtjes hebben geamuseerd. Er werd voorgedragen, gedanst en gezongen en zoals te verwachten was kregen de vocale duo's met gui taar, t.w. The Jackerie's (eigen le den) en The Sea Horses uit Noord wijk de meeste bijval en zij verdien den dat ook volkomen. Het zelfge maakte openingsschetsje en de „Chi nese Dans" waren ook heel goed. evenals „Monsieur Maurice" van An nie M. G. Schmidt. Met het schetsje „Dat dachten we wel" was men minder gelukkig en dat was ook zeker geen „Instuif- peil". De quiz met twee ouderparen was wel wat lang, maar dank zij de me dewerking en vooral van gezonde gevoel voor humor van die ouders werd het toch een echt succesnum mer. Voorzitter Leny Koot, die bij de aanvang de ouders welkom had ge heten, dankte tot slot alle medewer kenden. UITBREIDING SINT BAVO Gisteren hebben de architecten J P. L. Handriks, L. A. v. d. Bosch en J. Hendriks uit Rotterdam namens 't bestuur van de Psychiatrische In richting Sint Bavo een openbare aan besteding gehouden voor het bou wen van een uitbreiding van een be staand paviljoen. Van de 21 aanne mers, die een bestek hadden opge vraagd, schreven er dertien in. Var, hoog naar laag luidt de uitslag: C Wjjnands, Amersfoort, 236.000; R A. van Batenburg, Amersfoort, voo- ƒ235.000; fa. Hijnsbroek NV. Schie dam, 233.5^7; Kiebert's Aanne mingsbedrijf N.V. Sassenheim voor ƒ232.000; C. M. Deerenberg gebr J en P. van Wijk, Alphen a. d. Rijn ƒ230.000;; Aannemingsbedrijf J. van Beek, Ermelo, ƒ229 000; fa. M. v. d. Bent Znn, Katwijk ƒ226.000; N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf J. de Water, Leiden, 219.800; N. Tetteroo Zn., Leidschendam, ƒ219.400; J. Boekei Zn., Alkmaar, ƒ218.500; W. F. Nijman Zn., Hillegom, ƒ218.500; fa. Holleman Zn., Santpoort, voor 209.360, N.V. W. Thunnissen, Heem stede, 199.187. De aanbesteding was een grote meevaller, want de begroting gaf een bedrag aan van 228.620. OEOSTOFEST RAADSSTUKKEN Volkstuintjes. Op het verzoek van een 22-tal inwoners uit deze gemeente, gronden beschikbaar te stellen als volkstuincomplex, geven b. en w. de raad het advies afwij zend te beschikken. Het college merkt hierbij op, dat door de hoge grondprijzen het voor velen niet meer lonend zou zijn een volkstuin te hebben. Straatverlichting. - De verlichting van het kruispunt GeversstraatDe Kempaerstr.Endegeesterlaan wordt niet langer voldoende geacht Zon der ingrijpende maatregelen kan de ze aanzienlijk worden verbeterd. De kosten worden geraamd op 2.750. Het college stelt de raad voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Beplanting bij school. De be planting aan de achterzijde van de Flora-school heeft veel te lijden van de schoolgaande jeugd. B. en w. stel len daarom voor deze te vervangen door tegels. De kosten van de bete geling belopen 1.875. Vuilnisemmers. De voorraad vuilnisemmers bedraagt nog slechts ongeveer 100 stuks. Voor de aankoop van 500 emmers is een bedrag van 4000 nodig. B. en w. stellen de raad voor dit bedrag beschikbaar te stel len. Gaskachels. Voor de plaatsing van 3 gasojars in de gymzaal aan de Geversstraat vragen b. en w. de raad om een krediet van 2.200 beschikbaar te stellen. De oude gas kachels in dit lokaal zijn namelijk totaal versleten en leveren gevaar op voor de gezondheid. VOORHOUT Mottigerpolder Onder 1 van voorzitter C. S. M. Prins kwa men de stemgerechtigde leden der Mottigerpolder in vergadering bij een. Het bestuur bleek het volle ver trouwen te hebben, want de op komst was maar matig. De rekeningscommissie voor het nazien van de rekening 1961 was vol lof over het accuraat beheer der financiën. Deze commissie, bestaan de uit de heren L. Nijssen en C. Prins, zal zich ook dit jaar weer met deze taak belasten. Aan G. S. zal een verzoek worden ingediend, het hoogste bedrag, dat jaarlijks voor de vergaderingen van het bestuur en de leden mag worden besteed van 40 tot 60 te verho gen. De rekening over 1960 werd vast gesteld. De saldireserve op 1 jan. 1960 bedroeg 1696,21, terwijl de be groting 1961 begint per jan. met een batig saldo van f 2017,26, dat op de kapitaaldienst wordt bijgeschreven. Bij het einde der vexgadering sprak de voorzitter een waarderend woord ten opzichte van molenaar J. van der Vlugt, die, in dit voor hem moeilijke jaar, steeds het water op tijd had weggekregen. HUISAPOTHEEK <mi_ ogisl MEENK:S POEDERS helpen I Er zijn Meenk's Poeder^^i hoofdpijn, kies pijn. hoest, griép, ^arrhee. influenza, rheumatiek, koorisjpéid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jroeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. Ml M' (Advei tentie) SASSENHEIM Geboren: Robert Henricus en Eli sabeth Cornelia resp. z. en d. van A. C. Schrama en Th. W. M. Zee straten; René z.v. J. v. d. Niet en J. Kranenburg. Elders: Cornelia An na Petronella d.v. J. J. P. Zwetsloot en P. M. v. d. Burg. Getrouwd: Jacobus P. Chr. J. Ko ning 26 j en Wilhelmina M. v.d. Berg 25 j.; Cornelis Bakker 24 j., te Nieu- wer-Amstel en Wilhelmina J. Mole- ma 21 j.; Cornelis J. v. d. Meij 26 j. en Geertruida G. M. v. Haaster 27 j.; Jan Teeuw 23 j. en Martje A. Brou wer 20 j., beiden won. te Hillegom. Elders: Cornelis Zuilhof 31 j. en Paula Smit 24 j., te 's-Gravenhage Overleden: Johannes W. Benne- broek 80 j., zonder beroep, gewoond hebbende St. Anthoniuslaan 6. WARMOND Raadsagenda. De raad dezer ge meente komt dinsdag a.s. des namid dags 8 uur in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt een voor stel van b. en w. tot het verlenen van subsidie in het onderhoud van alhier in bedrijf zijnde wind- en wa termolens. In hun pre-advies delen b. en w. mede, dat in deze gemeente zich een viertal in bedrijf zijnde mo lens bevinden namelijk de molens van de Lakerpolder, de Tuinder of Kogjespolder, de Broek- en Simon- tjespolder en de Boterhuispolder. Blijkens schrijven van de staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen is dit departement bereid 40 van de jaarlijkse wer kelijk gemaakte onderhoudskosten, voorzover deze'niet hoger zijn dan 1000 gulden en mitsdien tot een maximum van 400 gulden per molen ten laste van het rijk te nemen, ter wijl hij 't op prijs zou stellen indien de provincies en de gemeenten elk 10 van deze kosten tot een maxi mum van 100 gulden per molen zou den vergoeden. Hierbij tekenen b. en w. aan, dat de praktische uitvoering van de subsidieregeling eerst in 1962 van gemeentewege een subsidie van 10 in de onderhoudskosten van elke alhier in bedrijf zijnde molen te verlenen met een maximum van 100 per zodanige molen per jaar. B. en w. stellen voor de huur van de woning Sweilandstraat 41 alhier vast te stellen op 840 per jaar. Me de stellen b. en w. yoor om het abon nement bij de stichting „Nederland se Onderwijs Film" voor alle lagere scholen alhier voor rekening der ge meente te nemen. Opnieuw komt in behandeling het verzoek van de heer H. W. Nijman ->m toestemming tot het innemen van ligplaats met een woonschip aan het weiland, gren zend aan de boerderij, in pacht bij mevr. M. v.d. Voort-Van Rijn, en wel in de ten zuidwesten van dit weiland gelegen sloot, hoek Hoflede. Reeds in de vorige vergadering deel den b. en w. mede, dat zij er geen bezwaar tegen hadden om in prin cipe die verzoek in te willigen, doch dat omtrent de te stellen voorwaar den inzake het uitdiepen, ingraven, leggen van een toegangspad en van de dienstleidingen in een volgende vergadering een definitief besluit ware te nemen. In deze vergadering staakten over het onderhavige ver zoek van de heer Nijman de stem men. Aangezien deze vergadering niet voltallig was moest het nemen van een definitief besluit op dit ver zoek tot een volgende vergadering van de raad worden aangehouden. Prins Soevanna Phoema, de voor malige neutralistische premier van Laos, heeft het State Department te Washington laten weten, dat hij af ziet van zijn voorgenomen bezoek aan de V.S. Hij zou woensdag in Washington aankomen en een onder houd hebben met president Kennedy. De prins keerde dinsdag in Moskou terug, nadat hij met premier Chroesj- tsjef in diens vakantieverblijf te Sot- sji aan de Zwarte Zee van gedachten had gewisseld. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag be kendgemaakt, dat troepen van de pro-communistische Pathet-Lao het dorp Moeong Mhoriimarath in Mid- den-Laos hebben bezet, waardoor zij dreigen het land op een van zijn smalste punten in tweeën te delen. Amerikaanse functionarissen be schouwen deze ontwikkeling als ernstig. Het Nederlandse vaartuig „Tus- kar" is woensdagochtend in de Ierse Zee ter hoogte van de „Chicken Rock" (eiland Man) gezonken nadat het aan de grond was geraakt. De bemanning is ongedeerd door 't Brit se kabelschip „Ariel" aan boord ge nomen. - Bij Pitsea, Zuidwest-Engeland, is gisteren een personentrein ont spoord, waarbij drie personen gedood zijn en 43 gewond. Sinds 5 an-il wordt in het berg gebied tussen het Spaanse grens- plaatsje Torla en Gavarnie, in het Franse departement Hautes Pyrenées, een 24-jarige Nederlander vermist. De jongeman is voor een voettocht uit Torla vertrokken, maar niet in Gavarnie aangekomen. De „Hindustan Times" meldde dinsdag van vluchtelingen, die kort geleden uit Tibet in de Indiase staat Sikkim zijn aangekomen, dat de Panchen Lama, de huidige leider van het door communistisch China bezet te Tibet, door de Chinezen zou zijn omgebracht. ABIDA 18 te Stockholm; ACMAEA (t.) 18 te Port Said; ADRASTUS 18 v. Port Said n. Liverpool; ALCHIBA 18 te Na pels; IVOORKUST 18 te Freetown; JAVA pass. 18 Aden n. Damman; JO- HAN v. OLDENBARNEVELT 18 te Port Said; KAAP HOORN 18 te Bachaquero; KARACHI 18 dw. Cartageak Le Havre; KEIZERSWAARD 18 v. Malta n. Pira eus; KHASIELLA (t.) 18 v. Thames- haven n. Malta. De H. Stoel heeft een instructie uit gevaardigd, waarin er van de bis dommen en religieuze orden en con gregaties juiste historische gronden geëist worden voor bijzondere litur gische vieringen. De instructie dringt er bij de plaatselijke autoriteiten op aan hun eigen liturgische kalenders aan te passen aan de algemene litur gische kalender, welke onlangs werd veranderd en waarin grotere nadruk werd gelegd op de zondagviering en de feesten rond de voornaamste mys teries van het christelijk geloof. De Nederlandse bisdommen heb ben hun eigen kalenders reeds lang in bewerking. Het bisdom Rotterdam is al klaar en heeft zijn calendarium proprium ter goedkeuring naar Rome gezonden. In deze nieuwe instructie zegt de H. Congregatie der Riten, die voor de liturgieviering verantwoor delijk is, dat het goed is voor elk diocees een eigen liturgische kalen der te hebben, maar hierin mogen toch niet gewestelijke feesten de voorrang hebben boven het tijd- eigene en de algemene feesten der Kerk. De plaatselijke feesten, die wèl met voorrang gevierd mogen worden, worden met name genoemd De nieuwe maatregelen van de Congregatie der Riten betekent een belangrijke zuivering in de liturgi sche kalender, waaruit alle historisch niet verantwoorde heiligen zullen moeten verdwijnen. „Het is ook van belang", aldus de instructie, uit de rijk van heiligen en zaligen voor ziene liturgische kalenders der dio cesen alle feesten van die martelaren en bisschoppen uit oude tijden te schrappen, over wie historisch niets of weinig meer Dekend is dan alleen hun namen." De Congregatie der Ri ten suggereert „één enkele herden king van alle martelaren en bisschop pen, die gewoonlijk in de diocesen herdacht worden en met name van degenen, van wie historische feiten bekend zjjn". De Congregatie adviseert de bis schoppen in haar instuctie om histo rici en andere deskundigen te raad plegen bij de samenstelling van de nieuwe kalender. Ook dringt zij bij de bisschoppen erop aan. dat zoveel mogelijk eenheid wordt betracht per kerkprovincie of land. Dit geldt ook voor de orden, die een eigen liturgi sche kalender hebben. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). IETS ZACHTER Aanvankelyk weinig, later meer bewolking met kans op wat regen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuid. Iets zachter. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI zw. bew. 12 0 STOCKHOLM 1. bew. 13 2 OSLO 1. bew. 13 1 KOPENHAGEN onbew. 13 4 ABERDEEN zw. bew. 10 0 LONDEN zw. bew. 18 7 AMSTERDAM onbew. 14 6 BRUSSEL onbew. 16 7 LUXEMBURG 1- bew. 12 6 PARIJS 1. bew. 17 8 BORDEAUX 1. bew. 19 8 GRENOBLE geh. bew. 17 6 NICE zw. bew. 18 10 FRANKFORT geh. bew. 16 9 MüNCHEN geh. bew. 12 8 ZURICH mist 12 5 GENèVE mist 14 3 LOCARNO onbew. 18 5 WENEN regen 17 11 INNSBRUCK regen 11 7 BELGRADO geh. bew. 25 12 ATHENE zw. bew. 15 ROME zw. bew. 23 11 AJACCIO h. bew. 20 8 MADRID 1. bew. 21 8 MALLORCA zw. bew. 21 8 LISSABON onbew. 20 11 PAUZE DOLLARS OP DOLLARS Schatrijke mensen hebben ieders belangstelling en benijding. Zij moeten wel alles kunnen genieten, wat het lev ente bieden of in ieder geval te koop heeft. Een Amerikaan se hoedenfabrikant, miljonair, John Cavanagh kwam echter op 50-jarige leeftijd tot de ervaring, dat leven wel wat het leven te bieden of in ieder lars op dollars te stapelen". Hij ging voor priester studeren als laat-ge- roepene en heeft thans zijn doel be reikt. Maar wat heeft hij met zijn dollars gedaan? Dat weten we echt niet! PUZZEL r~ 2 6 7 8 9 ïcT n '2 13 ÜT is 16 n 16 20 TT 27 IT a 2S~ E p 28~ L EJ L_ No. 519. Hor. 1. bekend knaagdier, 4. jongensnaam, 8. zwaardvis, 10. vaarwel, 11. maanstand, 12. keg, 14. meisjesnaam, 15. lange nekharen van dieren, 17. hoofdofficier, 19. eetgerei, 21. voorzetsel, 23. sportterm, 24. mu zieknoot, 25. niet vast, 27. vlies, vel, stad in België, 29. vast deel van een boom. Vert. 1. hoofddeksel, 2. vaartuig, 3. algemeen kiesrecht, 5. oude Egyp tische zonnegod, 6. meisjesnaam, 7. redelijk schepsel, 9. groen in de wa- pekunde, 12. deel van Engeland, 13. Spaans rijpaard, 15. insekteneter, 16. troefkaart, 18. boom, 20. klankweer kaatsing, 22. bijb. figuur, 24. meis jesnaam, 26. scheikundig element, 27. oude inhoudsmaat (afk Oplossing morgenavond. Oplossing no. 518. Hor. 1. Halle, 5. sop, 8. lila, 10. To 11. pa, 13 Sara, 15. Lm, 17. nader, 19. ader. 21. Kent, 22. madat, 24 mi, 25 Eger, 27. gr, 29. ed, 31. eeuw, 33. log, 34. Reest. Vert. 1. hop, 2. 1.1., 3. lis 4. elan, 6. Ot, 7. poort, 9 .arak, 12. Alda, 14. adem, 16. mede, 18. enig. 19. ampel, 20. rage, 23. teer, 26. rue, 28. rat, 30. do, 32. we. PUNT JDat heeft aardig lang met de krant vandaag...."

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3