SeCcidóeGoiVta/rit FIDEL CASTRO VECHT VOOR ZIJN LEVEN Kennedy dient Uiroesitsiei van repliek druk wordt van alle staten gevraagd Mr. Stikker opvolger van Spaak Minister remt verkorting gemeentepersoneel Uit de Cubaanse broederstrijd Terreur in Angola WOENSDAG 19 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15300 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKETS Een Fidel in 'f nauw nuiakt rare sprongen Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telef. 2 0 9 3 5- Red 2001525594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 •W7- 1 i /^ll f* 1 1 bruikt voor het aanwakkeren van J J J 1. »een einde te maken aan elke aktivi- teit, die tot een voortduring van het D *11 1 U\T verklaarde Kennedy, dat Chroesjt- bloedvergieteh zou kunnen leiden." Kussen Willen de V.il. ervoor spnnnen Sjef moet erkennen, dat vrije volke- Tenslotte wordt van alle landen r ren in alle delen van de wereld het gevraagd, m de geest van het Hand- denkbeeld van de historische onver- vest samen, te werken bij het zoeken In de Verenigde Staten heeft men dinsdag radio-berichten uit Cuba op- mijdelijkheid van de communistische naar een vreedzame regeling van de gevangen, waarin gezegd wordt, dat de invasie-troepen tot op goed 100 km revoiutie niet aanvaarden. „De grote huidige situatie op Cuba. van Havana zijn opgerukt. De verbindingen met het eiland, behalve dan revoiutie in de geschiedenis van de Argentinië, Columbia, Chili, Hon- die via de radio, zijn nog steeds verbroken. Fidel Castro verklaarde maan- mensheid in het verleden, het heden duras, Panama, Uruguay en Vene- dagmorgen, dat zijn troepen heldhaftig strijden tegen „de huurlingen, en de toekomst is de revolutie van zuela dienden later een resolutie in, die met imperialistische steun aan land zijn gezet". Hij zei dat hij over hen die vrjj wüien zjjn," aldus de waarin op alle leden van de organi- enkele uren de successen van zijn troepen bekend zou maken. Amerikaanse president. satie der Amerikaanse staten een be- De Cubaanse regeringsradio heeft meegedeeld, dat 27 mensen zijn gear- Chroesjtsjef had in zijn boodschap roep wordt gedaan te helpen bij het resteerd, die een komplot hadden gesmeed om Fidel Castro te vermoorden. op de president een beroep gedaan, vinden van een vreedzame oplossing Onder hen bevindt zich ook een Amerikaan. Acht mensen zijn dinsdag- aan )de agressie tegen de Cubaanse van het Cubaanse vraagstuk. Alle morgen in het fort La Cabana te Havana door een executiepeloton dood- repUbiiek" een einde te maken. Hij leden van de V.N. wordt verzocht geschoten. De Cubaanse regeringsradio meldde, dat de Sowjet-Unie de zei dat de Sowjet-Unie aan Cuba al- niets te doen wat de huidige span- regering-Castro „alle hulp heeft toegezegd, die nodig mocht zijn om de le no(jige hulp zou geven om de aan- ning zou kunnen vergroten, door de Yankees gesteunde huurlingen, die Cuba zijn binnengevallen, terug val af te slaan. Volgens de Russische De Sowjet-afgevaardigde, Zorin, te drijven." leider was het geen geheim, dat de diende een ontwerp-resolutie in, Een New York's radio-station deelde mee, dat er voor de Cubaanse kust invasietroepen op Cuba in de V.S. waarin alle leden wordt verzocht acht schepen met versterkingen voor het invasieleger liggen. Deze zouden waren opgeleid en bewapend. Zijns Cuba indien nodig te helpen om ontscheept worden op het bruggehoofd, dat daartoe het meest geschikt jnziens kon een zogenaamde „kleine agressie af te slaan. Voorts wordt De „Washington Post" schrijft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Cuba, dat het, indien de invasie mis lukt, zou schijnen alsof premier Chroesjtsjef Fidel Castro heeft ge red door de V.S. te intimideren. Dat is een onprettige mogelijkheid die ons kan wachten, aldus het blad. „De New York Herald Tribune" is van mening, dat de V.S. een inter ventie van de Sowjet-Unie in de Cu baanse burgeroorlog eenvoudig niet kunnen toelaten. De Russische eisen komen erop neer, dat de V.S. Fidel Castro moeten beschermen tegen de gevolgen van zijn verraad van de re volutie, zo schrijft het blad. „De New York Times" is het eens met het krachtige antwoord van pre sident Kennedy aan Chroesjtsjef. „Geografisch moet het premier Chroesjtsjef, zoals iedereen, duide lijk zijn dat Cuba te dicht bij ons ligt en strategisch te belangrijk is voor de veiligheid van de V.S. en de verdediging van het westelijk half rond, dat wij communistische mili taire interventie kunnen toestaan. Chroesjtsjef is een realist en hij zal dit aspect van de toestand in Cuba volkomen begrijpen." lijkt. Kunnen resoluties Castro redden? FELLE GEVECHTEN KENNEDY ANTWOORDT CHROESJTSJEF oorlog" over de gehele wereld een een veroordeling uitgesproken van kettingsreactie veroorzaken. Toch de „agressieve daden van de V.S. en - andere landen op wier grondgebied contra-revolutionaire benden worden uitgerust, gevormd en opgeleid en van wier gebied de gewapende inval in Cuba wordt ondernomen. DE INVASIE OP CUBA Kalm opgenomen In Washington heeft men de Rus- Volgens een uitzending van een sische waarschuwing, nogal kalm op- radio-zender van het Cubaanse leger President Kennedy heeft premier genomen. is de stad Mayari in het noorden Chroesjtsjef laten weten, dat de Ver. Diplomatieke waarnemers menen, van de provincie Oriente door de staten geen militaire interventie in da^ de Russen waarschijnlijk ^geen regeringstroepen heroverd. Mayari Cuba beogen. „Ik heb zorgvuldig militaire aktie zullen ondernemen in ligt tachtig kilometer ten noorden bemus genomen van uw verklaring, een land, dat duizenden kilometers van Santiago. dat de gebeurtenissen op Cuba van van Rusland verwijderd is. In een communiqué van de Cu- invloed kunnen zijn op de vrede in Volgens diplomatieke waarnemers baanse ambassade in Londen wordt alle delen van de wereld. Ik ver- 'n Parijs blijkt uit de verklaring van gezegd, dat vijf vijandelijke vlieg- trouw erop, dat dit niet betekent, dat d® Russische regering, dat zij de be tuigen waren neergeschoten en drie de Sowjet-regering, de toestand op loften die zij Fidel Castro heeft ge- landingsvaartuigen en een troepen- Cuba als voorwendsel gebruikend, daan, binnen het raam van de V.N. transportschip van de opstandelin- van plan is andere gebieden in vlam- zal nakomen, gen voor de Cubaanse kust tot zin- men te zetten. Ik zou graag willen RFcm ttttf* riï nr vm ken waren gebracht. Een oorlogs- aannemen, dat uw regering een te kbsul,u iibs bij ub vjn. schip van de Cubaanse marine was groot verantwoordelijkheidsgevoel be- Mexico heeft dinsdag bij de Alge door de „huurlingen" in de grond zit om een onderneming te begin- mene Vergadering van de V.N. een geboord. nen, die zo gevaarlijk is voor de al- ontwerp-resolutie inzake Cuba inge- De Cubaanse revolutionaire raad gemene vrede," aldus de Amerikaan- diend, waarin op alle staten een heeft in New York een verklaring se president in zijn antwoord op een dringend beroep wordt gedaan, „pas uitgegeven, waarin wordt gezegd, boodschap, welke hij dinsdagochtend sende maatregelen te treffen om te dat de invasie-troepen in de provin- van de Sowjet-premier had ontvan- verzekeren, dat Hun grondgebied en cie Matanzas op het ogenblik wor- gen. hun hulpbronnen niet worden ge- den aangevallen door „zware tanks en Migs van Russische makelij". Volgens het Amerikaanse staats- Volgens sommige berichten hebben hoofd heeft de Russische regerings- de invasie-troepen een vliegveld op leider een verkeerde indruk van de Cuba veroverd, waar nu vliegtuigen gebeurtenissen op Cuba. Er waren landen. onmiskenbare tekenen, dat de Cuba nen het gemis aan democratische 1 1 Tomas Gamba, een Cubaanse bal- vrijheden ondraaglijk vinden. Het lA/Pkl* IZtI "I ling, die belast is met de bundeling was dan ook niet verrassend dat het TT CzJL IVULIvI. van de tegen Castro gerichte groe- verzet op het eiland was gegroeid. J peringen in Florida, verklaarde dins- Kennedy zei het met Chroesjtsjef dag, dat het offensief tegen Castro's eens te zijn over de wenselijkheid Raadsbesluiten a d Kroon ter schorsine voortelend troepen op Cuba met zeven colonnes van stappen tot verbetering van de s*ddusues,ulleu xvioou ler suiursillg vuorgeieBu is ingezet. Eén opereert in de pro- internationale atmosfeer. In dit ver- vincie Las Villas. Drie strijden er band sprak hij de hoop uit, dat de De minister van binnenlandse zaken is voornemens op zeer korte ter- in de provincie Pinar del Rio in het Sowjet-Unie zal helpen om de thans mijn de raadsbesluiten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam en het westen van Cuba en twee in de pro- beschikbare kansen te gebruiken, besluit van Gedeputeerden van Noord-Holland, tot invoering van de vijf- vincie Matanzas. Als voorbeelden noemde de presi- daagse werkweek, waarbij tevens de werktijd wordt verkort, aan de Kroon In kringen van Cubaanse ballin- dent he* vinden van een regeling ter schorsing voor te dragen, gen in Florida meent men, dat in de voor de kwestie-Laos, samenwerking Zoals bekend hebben Amsterdam en Rotterdam besloten met ingang van komende 72 uur de beslissing moet met de V.N. in Kongo en een spoe- 1 mei over te gaan tot invoering van de vrije zaterdag voor het personeel vallen, hetzij door militaire overwin- di8e totstandkoming van een aan- van deze gemeenten, met gelijktijdige verkorting van de werktijd. Gedepu- ning van de rebellen, hetzij door de vaardbaar verdrag voor een verbod teerde Staten van Noord-Holland hebben voor het personeel van de pro- ineenstorting van het bewind van °P het nemen van proeven met kern- vincie een soortgelijk besluit genomen. De gemeenteraad van Den Haag Castro. wapens. heeft besloten zodra mogelijk de arbeidstijdverkorting in te voeren. Tass heeft bericht, dat de „contra- Het huidige bewind op Cuba kon revolutionaire groepen" op Cuba ge- ook zijn bijdrage leveren tot een Hangende het onderzoek naar de minister soortgelijke besluiten van arresteerd worden en dat de „vijfde vermindering van de spanning door vraag, of deze besluiten in strijd zijn andere gemeenten van geval tot ge- colonne", waarop de invallers ver- het Cubaanse volk vrij en op demo- ^et algemeen belang, acht de val nader te bezien. Daarbij zal hij, trouwd hadden, in onoverkomelijke cratische wijze te laten beslissen minister van binnenlandse zaken het evenals ten aanzien van neven moeilijkheden is gekomen. Volgens over zijn toekomst. Hoewel de V.S. noodzakelijk stappen te ondernemen vermelde organen, conform de in- radio-Moskou zouden de rebellen er zich van militaire interventie ont- teneinde de werking van deze beslui- houd van zijn terzake tot de pro- in de afgelopen 24 uur niet in ge- hielden, stak het Amerikaanse volk ten te voorkomen. vincies en gemeenten gerichte circu- Als secretaris generaal van NAVO De regeringen van de 15 NAVO- landen hebben eenstemmig besloten de Nederlandse permanente verte genwoordiger bij de NAVO en de OEES, mr. D. U. Stikker, de post van slaagd zijn om hun bruggehoofden zijn bewondering voor „Cubaanse flink uit te breiden en zouden zij al patriotten die een democratisch stel- in zee teruggedreven zijn als zij niet sel in een onafhankelijk Cuba wen- door Amerikanen gesteund waren sen", niet onder stoelen of banken, geworden. Aan het einde van zijn boodschap Andere gemeenten nader bezien Deze foto werd enige dagen geleden op Cuba gemaakt: Regeringstroepen, de zogenaamde „militie" in gevecht met anti-Castro rebellen in het bergland van Escambray. laires te werk gaan. Ter nadere verduidelijking van het door de regering medegedeelde aangaande de door haar aan rijks- Het ligt in het voornemen van de bemiddelaars gegeven richtlijnen met betrekking tot de arbeidstijd verkorting deelt het ANP nog mee, dat de gegeven richtlijnen alleen betrekking hebben op die bedrijfs takken, waar bij de afsluiting van het contract reeds afspraken ge maakt zijn ten aanzien van de mo gelijkheid van tussentijdse invoering van arbeidstijdverkorting, uiteraard voor zover deze thans nog niet de finitief zijn goedgekeurd. RIJSWIJK EN NIJMEGEN: EéN VRIJE ZATERDAG PER VEERTIEN DAGEN Een besluit van b. en w. van Rijs wijk destijds om de vijfdaagse werk week voor het gemeentepersoneel in te voeren is door de Kroon bij Ko ninklijk Besluit van 12 april ge schorst. In afwachting van een ander onderzoek beeft het college van b. en w. nu besloten één vrije zaterdag in de veertien dagen te geven. Door het nieuwe besluit van het Rijs wij k- se college zal de arbeidstijd voor personeel, dat vóór 1 maart 48 uur werkte worden teruggebracht tot 46'/i uur per week; de arbeidstijd voor1 het personeel, dat vóór 1 maart minder dan 48 uur per week werkte blijft onveranderd. Ook het college van b. en w. van Nijmegen heeft besloten met ingang van 1 mei eenmaal per veertien da gen een vrije zaterdag te geven. Het ligt echter in de bedoeling zo spoe dig mogelijk tot de algehele vrije zaterdag over te gaan. Zoals bekend heeft de gemeente LEIDEN besloten per 1 mei a.s. het gemeentepersoneel 's zaterdags vrijaf te geven. GEEN FILMFLITSEN OP TELEVISIE NEDERLAND-MEXICO Naar aanleiding van verschillende voorpublicaties over een extra sport- in-beeld-uitzending van de wedstrijd Nederland-Mexico welke zonder medeweten van de NTS zijn geschied heeft de KNVB heden telegrafisch haar aanvankelijk verleende toe stemming tot het maken van film- flitsen ingetrokken. Volgens in Lissabon ontvangen persberichten houdt de terroristische activiteit in Angola aan. Uit Lissabon zijn dinsdag ver scheidene vliegtuigen met parachu tisten naar Angola vertrokken. In tussen worden in de Portugese hoofdstad twee schepen geladen met wapens en uitrustingsstukken, die ook voor Angola zijn bestemd. Volgens in Loeanda, de hoofdstad van Angola ontvangen berichten zijn maandag bij een terroristische over val op het dorp Loecoenga in Noord- Angola, zeven mensen onder die 5 blanken, om het leven gekomen. Drie mensen, die uit het dorp wisten te vluchten, werden later in de nabij gelegen bossen vermoord. De over vallers leden diezelfde dag bij mis lukte aanvallen op Damba en Bembe zware verliezen. Bij een aanval op een politiepatrouille in Loeanda wer den dinsdagochtend vroeg verschei dene aanvallers gedood .terwijl enige politiemannen verwondingen oplie pen, aldus het Portugese persbureau Lusitania. Volgens dit persbureau hebben terroristen grote onbewoonde gebie den in Noord-Angola bezet, waardoor dagelijks honderden Kongolezen het land binnendringen. Zachter Boven de Noordzee bevindt zich een rug van hoge luchtdruk, die zich geleidelijk over Scandinavië uit breidt. Hierdoor draait de wind door oost heen naar zuidoost tot zuid. Bij Ierland is het gaan regenen langs 'n Oceaanfront, dat in vertraagd tem po Frankrijk en Engeland nadert. In verband hiermede zal er in ons land meer bewolking komen en bestaat er later kans op enige regen. De temperaturen worden geleidelijk wat hoger, zodat onder andere het gevaar voor nachtvorst de komende nacht gering is. De algemene circu latie gaat zich zodanig wijzigen, dat het weer de komende paar dagen in het algemeen zachter wordt, maar ook veranderlijk. secretaris-generaal van de NAVO aan te bieden, aldus is dinsdagavond officieel te Parijs bekendgemaakt Mr. Stikker is van 1948 tot 1952 minister van buitenlandse zaken ge weest. Van 1952 tot 1958 was hij am bassadeur te Londen en sedertdien permanent vertegenwoordiger by de NAVO en de OEES te Parijs. Mr. Stikker is op 5 februari 1897 te Winschoten geboren. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Voordat hij minister werd, is hij werkzaam geweest in het bankwe zen. Na bij de Groninger bank en de Twentsche bank te Amsterdam te hebben gewerkt, werd hij directeur van de Lissese bankvereniging te Lisse. Deze bankvereniging werd overgenomen door de Twentsche Bank, waarop mr. Stikker bestuurs lid werd van het westelijk rayon van de Twentsche Bank. In 1935 is mr. Stikker directeur van Heinekens Bierbrouwerij Maat schappij N.V. te Amsterdam gewor den. Van 1946 tot 1948 was hij lid van de Eerste Kamer, eerst voor de Par tij van de Vrijheid en daarna voor de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. Spaak heeft dinsdag, toen hij hoor de van het aanbieden van de tot voor kort door hem beklede post aan mr. Stikker gezegd, dat dit een uitste kende benoeming zou zijn. „De heer Stikker is goed op de hoogte van alle problemen van de Navo. Zijn ge zag in de Navo-raad is groot. Zoals bekend, heeft Spaak zijn Navopost opgegeven om weer een rol te kun nen gaan spelen in de Belgische po litiek. In Navo-kringen in Parijs neemt men aan, dat de Nova-raad vrijdag of zaterdag mr. Stikker zal benoemen tot secretaris-generaal. Mr. D. U. Stikker, Spaaks opvolger als secretaris-generaal van de Navo. ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.en 100.of ƒ300.— en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 20 April: zon op 05.34! onder 19.44; maan op 09.12; onder 00.19. H oogwaterstanden 20 April: v.m. 6.38; n.m. 7.—. KORRELTJE Beter is het geheel blind te zijn dan een zaak slechts van een kant te bekijken.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1