badhanddoek Radion Eerste caisson ligt in Veerse gat VAN NELLE's Minister zegt beslissing over tweede deel van motie- Andriessen vóór 1 juni toe „One man" op de markt in Nijmegen DONDERDAG 13 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT Koningin op 5 mei naar Amsterdams vuurwerk Op de avond van Bevrijdingsdag zal de koningin het koninginnevuur werk aan de Sloterpias te Amster dam bijwonen. Omdat de koningin deze wens te kennen heeft gegeven, heeft het Amsterdamse Oranjecomi té de viering van Koninginnedag naar de vijfde mei verplaatst. In te genwoordigheid van de koningin zal ook het bevrijdingscarillon op het Plein 1940-1945 in Amsterdam-west plechtig in gebruik worden gesteld- Duitse straaljager joeg Amsterdammer de stuipen op het lijf Rijkswaterstaat leerde les Woensdagavond even voor half zeven lag de eerste van de zeven tralieliggercaissons, die Rijkswater staat gebruikt voor het dichten van het sluitgat in het Veerse gat, defi nitief op zijn plaats bij Vrouwenpol der. Bij de Deltadienst-zuid van Rijks waterstaat, had men lering getrok ken uit het gebeurde van dinsdag toen de caisson aan de grond liep. Hierbij bleek o.m., dat men de stuw kracht van het water tegen de cais- sonwand onderschat had. Men had voor het slepen en het op de plaats brengen van de caisson slechts vier sleepboten genomen en achtte dit voldoende. De in totaal ontwikkelde hoeveelheid pk's bleken echter on voldoende om het 4500 ton metende gevaarte volledig in bedwang te kunnen houden. Dit bleek dinsdag avond duidelijk, toen de caisson bij hoog water vlot kwam en door de sterke vloedstroom het Veerse gat werd ingedreven. Met vijf sleepboten. In de loop van woensdag werd de grote caisson opnieuw buiten het sleepgat gebracht, doch hij werd nu in dieper water op stroom gehouden, Twee kinderen met gas om het leven gebracht Een tragische gebeurtenis heeft gisteravond in Amsterdam twee kin deren het leven gekost, de zevenja rige zoon van het gezin v. d. L. In de Carillonstraat en zijn vierjarig broer, tje. Omstreeks elf uur in de avond roken de bewoners van de derde eta ge, toen zij gasten uitlieten, op de eerste etage een sterke gaslueht. Zij probeerden vergeefs zich toegang te verschaffen, en waarschuwden ver volgens de politie. De agenten, die via een balkon de woning binnendrongen, vonden in de keuken waarvan de gleuven bij deuren en ramen met proppen pa pier waren afgesloten de twee in dekens gewikkelde kinderen. De drie kranen stonden wijd open. Pogingen hun levensgeesten op te wekken wa ren vergeefs. De moeder van de kin deren, de 36-jarige mevr. G. M. E. v. d. L.-M., is in zorgwekkende toe stand in het Wilhelminagasthuis op genomen. Haar toestand is precair. De heer H. v. d. L. (46), die om streeks middernacht van zijn werk thuis kwam, was geheel overstuur. Op het politiebureau in de Pieter Aertzstraat heeft men getracht hem enigszins te kalmeren. De toestand van de moeder is thans in zoverre verbeterd, dat zij geheel buiten levensgevaar is. Zij kan echter bepaald nog niet worden gehoord. De vader is totaal gebroken. Na de korte nacht ten huize van zijn broer te hebben doorgebracht kwam hij alweer vroeg naar het politiebu reau, wanhopig zoekend naar een verklaring. Onoplosbaar is voors hands de vraag naar enige aanlei ding tot de vlaag van verstandsver bijstering waarin de „altijd opge wekte en geestige vrouw", zoals bu ren haar karakteriseerden, moet hebben gehandeld. Jacoba van Beieren bezocht Breda Jacoba van Beieren van de Keu kenhof heeft gisteren met haar ge volg een bezoek aan Breda gebracht om als afgezante van Nederlands na tionaal bollenevenement het stads bestuur van Breda haar beste wen sen aan te bieden voor het welsla gen van de nationale manifestatie voor vrijetijdsbesteding „Nu Breda 1961". In samenwerking met de Bre dase vereniging voor vreemdelingen verkeer heeft het bestuur van de middenstandsvereniging „Brabants plein" dit bezoek georganiseerd ter gelegenheid van de opening van het Lijnbaanachtige winkelcentrum „Bra bants plein". zodat er geen gevaar voor een nieuw stranden bestond. Tegen het kente ren van het tij, omstreeks kwart over vijf, voeren de vijf sleepboten, die totaal ruim 4000 pk ontwikkelden, met de caisson het sluitgat binnen. Om half zes, toen de stroomsnelheid 80 tot 90 jm. per sec. bedroeg, werd het gevaarte dwars op de stroom getrokken en naar het landingshoofd geduwd. Kwart voor zes lag de caisson op zijn definitieve plaats, doch hij moest nog tot zinken worden ge bracht. Om vijf minuten voor half zeven werd hiermee een begin ge maakt. De stroomsnelheid was ver- Woensdagavond kort na acht uur werd zowel in grote delen van Am sterdam als in Utrecht en in de tus senliggende plaatsen een luide knal gehoord, die de ramen deed rinke len. De wildste verhalen deden *e ronde. In de hoofdstad werd de po litie overstroomd door telefoontjes van honderden ongeruste Amster dammers, die om inlichtingen vroe gen. Maar de politie, die zelf naar stig aan het informeren was gesla gen, moest iedereen teleurstellen: men kon er ook niet achter komen waardoor die mysterieuze knal was veroorzaakt. Bijna twee uur later - Een overzicht van de werkzaamhe- bracht de Luchtmacht Voorlichtings- den tijdens de plaatsing: van het dienst uitkomst. De knal was nl. ver- r «pvanopriisstrnf eerste caisson voor de afsluiting van oorzaakt door een piloot van de LiCIl J""*- SCVdllgclllooll al het Veersegat. (luchtfoto ANP) Duitse luchtmacht, die met zijn /-104 Starfighter op 12 km hoogte boven VOOT brandstichting Op de inhoud 1 komt't aan! 4 Met één theebuiltje zet u een flinke pot heer lijke krachtige thee voor heel de familie doos van 20 stuks 98, Afternoontheebuiltjes. kunnen toucheren. Inderdaad was hem een bedrag van ruim 10.000 uitgekeerd, doch de justitie had er de lucht van gekregen, dat het hier een opzettelijke brandstichting be trof. Hoewel I. aanvankelijk had be ven dicht en is de sluiting van het veilig op zijn basis in West-Duits- Veerse gat een feit. land was aangekomen. ons land een oefenvlucht had minderd tot 39 cm. In vijf minuten maakt. Omstreeks half acht had de tijds zonk de caisson 3*/i meter en Duitser gemeld, dat hij moeilijkhe- De arrondissementsrechtbank lia« uc- was de operatie voltooid. den met zijn machine had en snel- Groningen heeft vanmorgen de 34- kend, verklaarde hij ter zitting veer held ging verhogen om zo snel mo- jarige gemeente-arbeider J. L I. ver- tien dagen geleden, dat niet hij, maar Na de plaatsing van de caisson gelijk naar zijn basis terug te keren, oordeeld tot een gevangenisstraf van zijn vrouw, de 23-jarige T. Z. de werden de schuiven opgetrokken, Bij deze manoeuvre, waarbij hij zijn een jaar wegens brandstichting. brand had gesticht. Hij had sléchts zodat de eb- en de vloedstroom er toestel even met de neus naar bene- aanvankelijk bekend om zijn vrouw thans vrijelijk doorheen kunnen den gedrukt zal hebben, moet hij de I. heeft veertien dagen geleden te beschermen teneinde zijn toch al stromen. Eerst wanneer alle zeven geluidsbarrière hebben doorbroken, terecht gestaan, beschuldigd van het labiele huwelijk in stand te kunnen caissons zijn geplaatst gaan de schui- Later werd bekend, dat de piloot feit, dat hij in zijn woning in Tol- houden. Ter zitting had hij echter xit^* bert Gr.brand gesticht had, ten- weer de volle schuld op zijn vrouw einde de verzekeringspenningen te geschoven. De recfttbank was evenwel van oordeel, dat de man de brandstich ter was. De eis van de officier van justitie had acht maanden gevange nisstraf geluid. De vrouw werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maan den met aftrek van twee maanden voorarrest en vier maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reklas- sering; een en ander conform de eis van de officier. Zij was er van be schuldigd in de loop der jaren een aantal diefstallen te hebben ge- OP VERZOEK VAN DUIZENDEN: NU OPNIEUW DE BIJ F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN Het tconingbeleid in de Eerste Kamer lijkheden van vrije bouw, die van de afremming van de vrije sector wen- schaarste aan woningen misbruik selijk achten, hoe moeilijk het ook kan maken. - - - --- Hij gelooft intussen niet in ver schil van sociaal gevoel tussen zijn toegezegd, maar deze mag een be- partij en de socialisten. Hij wilde sl.lssinS over de 2500 extra woningen blijven streven naar zeventigduizend n*et vertragen. woningen, als het maar goedkope woningen zijn; het behoeven zeker 0 SP06*"!» mogelijk beslissen niet alleen woningwetwoningen te zijn. Met betrekking tot de extra Nader heeft minister Aartsen nog 2500 woningen waarover de motie I???® 20 sP°e. 8 mogelijk over de Andriessen handelde, is hjj bepaald 2500 woningen te zullen beslis- optimistisch. „Die zullen er zeker ?en' H« 15 echter me' bereld ln de wel komen," aldus ir. Kraaijvanger. bomende nota over deze woningen tevens zijn visie op de toekomst van Belan»riikstp hpleifUnlint- vanger bleek „diep erkentelijk" voor In tegenstelling tot de woordvoer- het bouwbeleid vast te leggen. De DeianeriJKSie Deieiaspuni. de )Voortreffeijjke rede" van de mi- der van de KVP> achtte de socialis- minister vindt het beter, dat bij de nister. Hoewel hij daags te voren had tische woordvoerder Broeksz de rede volgende begroting te doen. Tot slot Betaalbare huizen gezegd, dat de regering met het wo- vfn de minister teleurstellend, voor- zegt minister Aartsen nog te vrezen, ningbeleid op de verkeerde weg is al omdat deze niets heeft gezegd dat de invoering van de vijfdaagse In zijn antwoord od de woorden zei h« gisteren het kabinet te willen ?veL de huur kwestie De wensen van werkweek bij de bouwvakken zal i.-n j x woorden steunen Spreker waardeerde we] de ir. Kraaijvanger acht de heer Broeksz leiden tot produktieverlies in het van verschillende leden van de goede bedoelingen van de minister wel aantrekkelijk, maar hij vroeg bouwbedrijf. Eerste Kamer over en tegen zijn be- maar zeker niet het effect van de zicb a* of. d<= KW Kraaijvanger Het begrotingshoofdstuk werd daar- leid met betrekking tot het bouw- genomen maatregelen. Hij was be- wel zal willen volgen. - - - vraagstuk, heeft minister Aartsen Paald niet te spreken over de moge- toegezegd over de nadere toevoeging van 2500 extra woningen, waarover gesproken werd in de motie Andries sen, vóór 1 juni a.s. een beslissing te nemen. Deze beslissing kan nu nog niet worden meegedeeld, omdat de minister eerst het verloop over het eerste kwartaal wil weten; daaraan wordt op zijn departement hard ge werkt. In ieder geval zullen er 67.500 goedkope woningen komen. In het afgelopen jaar werden van de woningen in de vrije sector er 25 gebouwd, waarvan de bouw kosten minder dan 17.000 galden be droegen; in de twee eerste maanden van dit jaar is dat 35 De sterke groei van de bouw in de vrije sector baart de minister zorgen wegens de situatie op de bouwmarkt. Voor in voering van een prijsbeheersing voelt de minister niets, omdat dat een te rugdraaien van de zaken zou zijn. De minister verheugt zich over de groei van de goedkopere woning bouw. De prijsverschillen tussen wo ningwetwoningen en zogenaamde A- woningen mogen niet te breed wor den uitgemeten. Van de mogelijkheid tot woning wisseling wordt naar de mening van de minister nog niet voldoende ge bruik gemaakt. Wat het huurvraag- stuk betreft: volgens de SER is een huurverhoging van dertig procent noodzakelijk, er is echter geen over eenstemming over de temporisering. De regering heeft het vraagstuk in studie en zal zo spoedig mogelijk met plannen komen. Erkentelijkheid en kritiek De KVP-woordvoerder ir. Kraaij- De heer Elfferich (A.R.) blijft een genomen. na zonder hoofdelijke stemming aan- Toon Hermans heeft gistermiddag op de Markt in Nijm egen een openluchtvoorstelling gegeven: ten bate van de St. Maartenkliniek in de Waalstad, waar polio-pa tiëntjes worden verpleegd, is een boekje met liedjes van Hermans uitgekomen. Toon kwam nn gistermiddag naar Nijmegen om de liedjes met de patiëntjes en de Nijmeegse jeugd even door te nemen. Het succes was uiteraard daverend. N Amstelveen trots op eerste „shopping centre" van ons land Anderhalve kilometer aan etalages Het winkelcentrum Am- stelveen, het eerste „shopping centre" van Nederland dat een oppervlakte krijgt van 35.000 m2 en ongeveer 70 win kels, waaronder vier grote warenhuizen zal omvatten, komt nog dit jaar gereed. Volgende week wordt 't eer ste warenhuis geopend, waar na men in september a.s. het gehele centrum officieel hoopt te kunnen openen. Het sluit stuk van dit grote project kostte aan ruwbouw veertig miljoen gulden en voor af bouw nog eens twintig mil joen gulden. Het eerste Nederlandse winkelcentrum van Ameri kaanse allure is als het ware uit de Amstelveense grond gestampt. Op 15 oktober 1958 waren de plannen in princi pe klaar. Sindsdien is de op zet van het winkelcentrum enkele malen aangepast aan de gewijzigde uitbreidings plannen van het snel groei ende Amstelveen, die in 1945 nog 19.000 inwoners telde (thans 45.000) en in 1980 100 duizend zielen hoopt te tel len. Amstelveen heeft met het verkeersvrije winkelcentrum het oog op de toekomst ge richt, want verwacht wordt dat deze plaats het centrum wordt van een verzorgings gebied met 620.000 inwoners. De nieuwe rijksweg Haarlem- Diemen via Schiphol, be schouwt het gemeentebe stuur als de toekomstige le vensader van deze gemeente. Vandaar, dat het nieuwe win kelcentrum met anderhalve kilometer aan etalages, een crèche voor vijftig kinderen en een parkeerplaats voor tweeduizend auto's vlak by deze weg is verrezen. De oppervlakte van de win kels varieert van duizend tot dertig vierkante meter. Ze worden ruw afgeleverd, waar na om uniformiteit te vermij den de middenstanders zelf voor de architectonische ver fraaiing zullen zorgen. Op basis van marktonderzoekin- gen verwacht men na één tot twee jaar het winkelcentrum, waarin 1500 mannen en vrou wen zullen werken, rendabel te kunnen exploiteren. Ter- wille v. d. Schipholbezoekers zullen in enkele winkels be lastingvrije artikelen ver krijgbaar zijn.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9