RANG Knapen- en Mannenkoor viert grandioos Priesterfeest in Frankrijk de zinnige dit is RANG ckmsnapmfif vaacbmftétouj. Honderd jaar geleden verhuisden „sterre- kijkers" van dak academie naar gebouw aan de Kaiserstraat Vernieuwde sportzaal in de „Meerburg" Weerbericht Het weer in Europa DONDERDAG 13 APRIL 1961 DE LEIDSE COURAN1 PAGINA 3 NOORD WTJK Het knapen- en mannenkoor van Noordwijk aan Zee heeft z'n jaar lijkse reis naar pastoor Beekmeyer in Bnire in Noord-Frankrijk dit jaar gemaakt op 7, 8, 9 en 10 april. De aictieve directeur van het koor, de heer L. Peeters en de heer P. v. d. Berg hadden daarvoor echter al 2 voorbereidende reizen gemaakt, zo dat alle moeilijkheden in de organi satie hiervan, en dat waren er vele, soveel mogelijk van te voren konden worden opgelost. De reis ging dit keer geheel zon der omwegen, om de kosten zoveel mogelijk de miniseren, maar vooral om het vijfentwintig jarig priester feest van deze Hollandse pastoor op het platteland van Noord-Frankrijk zo groots mogelijk te kunnen vieren. Dank zij contributies, uitvoeringen en enkele giften uit Noordwijk was het koor in staat het financiële ge deelte van dit feest te dragen. Voor dit zilveren priesterfeest was in Buire reeds een Frans-Hollandse commissie gevormd, met als Holland se vertegenwordigers de heren L. Peeters en P. v. d. Berg. De paters Simons uit Katwijk en Alkemade uit Noordwijk vergezel den het, uit 38 jongens en 23 man nen bestaande koor, dat vrijdag 1.1. na een voorspoedige reis in Buire arriveerde en op hartelijke wijze door pastoor Beekmeyer werd ont vangen. De leden van het mannenkoor hebben de zaterdag daarop kans ge zien drie volledig verwaarloosde za len om te toveren in drie prachtige feestzalen. Voor dit doel had men uit Holland vijfduizend bloemen en 40 ballen mos (om toeven te maken) meegenomen. De grootste zaal werd als kerk in gericht, omdat men hoopte, dat de kerk van Buire te klein zou zijn. Van de heer Peeters vernamen wij, dat het normale kerkbezoek zich slechts beperkt tot een zeer klein aantal personen, wat dus wel teke nend is voor de geloofsverwaarlo- zing in dit deel van Frankrijk en het geestelijk werk van pastoor Beekmeyer daarom haast boven menselijk zwaar maakt. Het behoeft geen betoog, hoe bij zonder dankbaar en enthousiast men was, toen op het eigenlijke priester feest zeshonderd personen de plech tigheid, in de met bloemen en plan ten zeer fraai versierde en tot kerk ingerichte grote zaal, bijwoonden. Voor dit priesterfeest zong het Noordwijkse koor op zondagmorgen de Hoogmis in de historische kathe draal van Reims, het gregoriaans zondag Quasi modo en de „Missa Festiva" van Gretchaninoff. Na de mis het jubelende Halleluja van Hëndel. De organist-directeur, de ook hier te lande bekende heer Muzerelle, had grote waardering voor de pres taties van het Hollandse koor, en kon zich niet voorstellen, dat dit koor uit louter amateurs bestond. Zondag om 4 uur was het koor weer in Buire terug voor het eigen lijke priesterfeest. Bijzonder feest. Om in Franse stijl te blijven, werd die zondagmiddag om 6 uur in te genwoordigheid van de burgemees ter van Buire, door de Hollandse groep van het comité een krans ge legd bij het monument van de ge vallenen in Buire, waarna het koor onder grote stilte de „Libera Me" van Perosi zong. Honderden Fran sen woonden deze plechtigheid bij. Ruim zeshonderd mensen volgden hierna hun burgemeester naar de prachtig versierde tijdelijke kerk voor de H. Mis, een toeloop, waar iedereen stil van werd en wat op zichzelf reeds het mooiste cadeau was voor de jubilerende priester. Vele geestelijken waren hier ook aanwezig, o.a. de gehele geestelijk heid van Hirson met de deken aan het hoofd en verder vele pastoors uit de wijde omtrek. Een broer van de jubilaris, eveneens pastoor in Frankrijk, hield de feestpredikatie. In deze avondmis zong het koor wederom het Gregoriaans van Quasi modo en de „Missa Pontifi- calis Secunda" van Perosi. Na de Mis het „Te Deum", de „Jubilate Deo" voor vijfstemmig gemengd koor van Aiblinger en de „Laudate Do- minum" van Nieland. Na de kerke lijke plechtigheid trok men naar de zaal naast de kerk voor de receptie. Het programma dreigde hier ver- Rechts: pastoor Beekmeyer met het radio-toestel, geschonken door het mannen- en knapenkoor van Noord wijk aan Zee. stoord te worden door de massale opkomst, want op zo'n toeloop had zelfs de grootste optimist niet gere kend. Het enthousiasmekende echter geen grenzen en de dankbare pas toor kreeg vele cadeaus aangebo den. Noordwijk schonk de pastoor een prachtig radiotoestel .waarvoor de antenne reeds door een der koorle den op het dak van de pastorie was geplaatst (pastorie is overigens wel een te verheven naam voor een op instorten staand, bouwvallig huis). Die avond om 10 uur begon bij kaarslicht het grote feestdiner. Een voortreffelijk diner, waar de Franse en Hollandse taal in de meest vreem de grammatikale wendingen werd gesproken, maar waar iedereen zich bijzonder amuseerde. In een korte toespraak sprak pas toor Beekmeyer aan het eind van de avond een dankwoord. Hij was ontroerd en overdonderd door zo veel medeleven. Hij sprak woorden van dank tot het Noordwijkse koor, maar vooral ook tot zijn eigen pa rochianen, die sinds hij tien jaar geleden in Buire kwam, nooit meer dan met honderd man in de kerk waren geweest en nu met zeshon derd personen aanwezig waren ge weest. Zijn vurigste wens was, dat dit nu eindelijk eens een kleine geestelijke opleving tot gevolg zou hebben. Het enthousiasme bij het Noord wijkse koor kende natuurlijk geen grenzen meer. Mede door haar harde werken, werd in de parochie een priesterfeest op zo'n indrukwekken de wijze gevierd. Maandagochtend om elf uur ver trok het koor uit Buire, nagewuifd door de vele vrienden, die het koor daar in de afgelopen negen jaren gemaakt heeft. Dankbaar en blij ge stemd over dit geslaagde feest, kwam men na een spoedige reis in Noord wijk aan, waar een prettig slotdiner in „Hof van Holland" het sluitstuk betekende. Tenslotte zijn de zangers veel dank verschuldigd aan de firma's Beuk en Duindam, die beide dit koor al jaren steunen en die door hun grote medewerking deze reis en dit feest voor een groot gedeelte moge lijk gemaakt hebben. (Advertentie) Lasi van zenuwen? Mijnhurdt's Zenuwtabletten helpen U er overheen (Advertentie) VÓÓR HET GEDENK WAARDIGE jaar 1860 stonden er op het Academiegebouw te Lei den verschillende vreemde bouwsels, to rens en vlonders, die gebruikt werden voor waarnemingen van het hemelruim. Ook in de kleine koepel (peper bus) stond een kijkertje opgesteld. Aan geregeld sterrekundig onderzoek werd echter niet gedaan en zo zou men kunnen zeggen, dat er eerst van zuiver wetenschappe lijke astronomie te Lei den sprake is in het jaar 1860, toen door de be roemde hoogleraar Kai ser de Sterrewacht aan de Kaiserstraat werd opgericht. Vóór die tijd was er bijvoorbeeld in de ze ventiende eeuw een prof. Jacob Golius ge weest, die eigenlijk Arabisch doceerde, maar als liefhebberij aan sterrekunde deed en over dit onder werp ook colleges gaf. De weten- Dwingeloo die de „rekenaars" in Lei den onschatbare gegevens verstrek ken, in hoofdzaak over het eigen elkwegstelsel, waarvan een zeer kan men de voor het oog onzicht bare stralingen meten, die door he mellichamen worden uitgezonden. Het bied* ongekende mogelijkhe den voor waarnemingen, vooral ook voor waarnemingen in het eigen melkwegstelsel, de sterrennevel, waarvan zon (en aarde) deel uit maakt. Het honderdjarig bestaan van de Leidse sterrewacht wordt gevierd op 12 mei aanstaande met een bij eenkomst voor universitaire autori teiten in de filmzaal van het acade miegebouw, waar prof. Oort. dir van de Sterrewacht en de president- curator van de Leidse universiteit, dr. J E baron de Vos van Steenwijk. die zelf aan de sterrewacht verbon den is geweest, het woord zullen voe ren. Voorts wordt gesproken door dr. J J. Raimond jr, voorzitter van de Ned. Ver. voor weer- en sterrekun de, waarna de genodigden de sterre wacht zullen bekijken, onder meer de nieuwe vleugel en de nieuw van plastic vervaardigde koepel. In de collegezaal van de Sterrewacht kan men een tentoonstelling van interes sante dingen de sterrekunde en de historie van de Sterrewacht bezich tigen. Onder meer een maquette van de Benelux-kruisantenne. Ook voor het publiek zal deze expositie in de week van deze herdenking te bezich- Met een apparaat van deze soort, tigen zijn. schap was in die dagen nog niet zo uitgebreide studie wordt gemaakt, streng gescheiden als in onze tijd. juist door de slechte weerkundige Maar daar er dus in 1860 voor de en andere omstandigheden is het ma teriaal te Leiden slechts bescheiden. ZOETERWOUDE (H. R.) Men heeft ook veel last van de verlichting in de stad en in het bijzonder vreest men moeilijkhe den van de nieuwe verlichting op de Witte Singel. Binnenkort zullen hier door de Stedelijke Lichtfabrie ken met reflectoren lichtproeven genomen worden, die naar sterkte worden gemeten op de waarne mingsposten van de sterrewacht. sterrekunde van Leiden (en wij mo gen er aan toevoegen van de ge hele wereld) wel iets bijzonders ge geurd is, wordt er 101 jaar later op 12 mei aanstaande feest gevierd in Leiden. Men heeft naar een datum gezocht, die zou corresponderen met een historische gebeurtenis, een ken merkend beginpunt, maar niets ge vonden. Uiteindelijk heeft men maar de in gebruikstelling van de eerste me ridiaankijker als uitgangspunt geko- zen welke gebeurtenis ongeveer in Naar prof. dr. J. Oosterhoff waar- mei van het jaar 1861 gevallen moet nemend-directeur van de Sterre- zjjn> wacht te Leiden in een perconferen- Het zoeken in oude archieven naar tie gisteren meedeelde ligt het niet aanleiding van dit jubileum heeft in de lijn der ontwikkeling, dat de overigens nog tot vermakelijke ont- sterrewacht te Leiden binnen afzien- moetingen geleid. Zo werd in de bare tijd verplaatst zal worden. eerste financiële lijsten van prof. De sterrewacht nabij" Johannes- Kaiser een verantwoording gevonden burg in Zuid-Afrika, waar het kli- van een schenking van 7'/2 cent uit maat bijzonder gunstig is en de radio- Breda voor de sterrewacht. astronomische waarnemingen te Dwingeloo verstrekken voorlopig vol- Van werkelijke wetenschappelijke doende wetenschappelijke gegevens, behandeling van de sterrekunde Bovendien is vijf en negentig procent is dus eerst sinds 1861 sprake en het van alle grote waarnemingsposten was sinds die tijd, dat Leiden zijn in de sterrekunde op het noordelijk plaats in de wereld der astronomen halfrond gevestigd, dus er is meer zijn plaats veroverd heeft. De sterrewacht die in 1861 in bruik werd genomen is een kopie van behoefde aan waarnemingen op het zuidelijk halfrond. Prof. Oosterhoff sprak in dit verband nog over een de sterrewacht van Poelkovo in Rus- E^ect::. ^f, ..European Southern - Observatory dat waarschijnlijk in Zuid-Afrika zal worden geplaatst, en land. Kaiser v/as hier de eerste ge leerde die zich alléén met de sterre- - - kunde bezighield en hij legde ook al dat geboren wordt uit het samengaan spoedig vruchtbare internationale contacten. Dat er dus groei is ge weest blijkt uit het getal medewer- van de landen Nederland, België, Zweden, West-Duitsland en Frank rijk. Op het zuidelijk halfrond wor kers, dat de huidige directeur heeft den voor gemeenschappelijke kosten n.I. vijftig, bovendien zijn er nog grote telescopen §e„PK!sü!,f_Y5r!?: een tiental wetenschappelijke wer kers, die eigenlijk niet aan de sterre- De parochie „Meerburg" is, zoals op de foto is een der kachels zicht- lijkbaar zijn met de belangrijkste, die op bovenstaande foto te zien is, een baar. Door deze wijze van plaatsing in de wereld gebouwd zijn. Op de vernieuwde sportzaal rijk geworden, van de verwarming voorkomt men, beeld namens buitenlandse universi- - - teiten of instituten waarnemingen snede beeft van drie meter, verrichten. wacht verbonden zijn, maar bijvoor- eei-ste plaats komt er een spiegelre- die aan vele eisen voldoet. Maandag dat iemand zich tijdens de sportbe- flector^ waarvan de spiegel een door- a.s. zal na de officiële opening en de oefening zou branden. inwijding door pastoor H. C. A. M. De gehele zaal is door het schil- V Kouwenhoven, deze sportzaal aan de deren in lichte kleuren bijzonder oorts herinnerde de hoogleraar exploitatie-commissie worden over- aantrekkelijk van aanzien geworden, aan het Benelux-project, dat moet gedragen. Vorig jaar november is Van deze zaal kunnen behalve dé een centrum is voor veel denk- leiden tot ie plaatsing van een vijf men, naar een ontwerp van de Leid- parochiële scholen, ook de vereni- en rekenwerk voor de sterrekunde kilometer grote kruisantenne, die het- se architect F. v. Thiel, met deze in- gingen uit de „Meerburg" gebruik is zij lang niet de belangrijkste zelfde werk zal kunnen doen als de grijpende vernieuwing begonnen. Er maken. De sportzaal is het eigen waarnemingspost. Het Leids filiaal in radio-telescoop te Dwingeloo, maar is een nieuwe vloer gelegd (turf- dom van de parochie, doch de turn- Zuid-Afrika, waar de zuidelijke he- dan beter. Op elke rib van het kruis linoleum, een zeer veerkrachtig pro- toestellen zijn door de gemeente be- mel bestudeerd kan worden is veel worden 250 ontvangers geplaatst, die dukt), er zijn wasgelegenheden ge- schikbaar gesteld. (opname: „Leidse Courant") belangrijke en dit geldt in nog ster kere mate voor de -telescoop te elk een doorsnede van tachtig meter bouwd en er is een doeltreffende hebben. verwarming (oliestook) aangelegd; (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur): KANS OP ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buiten. Iets minder zacht. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. HELSINKI sneeuw 2 2 STOCKHOLM half bew. 7 3 OSLO mist 8 2 KOPENHAGEN geh. bew. 10 8 ABERDEEN zw. bew. 15 8 LONDEN half bew. 15 10 AMSTERDAM zw. bew. 18 10 BRUSSEL zw. bew. 19 11 LUXEMBURG mist 16 6 PARIJS zw. bew. 20 9 BORDEAUX half bew. 21 9 GRENOBLE licht bew. 20 7 NICE onbew. 20 14 BERLIJN half bew. 19 8 FRANKFORT mist 17 8 MüNCHEN onbew. 17 5 ZURICH mist 19 5 GENèVE onbew. 19 4 LOCARNO zw. bew. 23 10 WENEN onbew. 18 4 INNSBRUCK mist 19 2 BELGRADO onbew. 3 ATHENE half bew. 18 14 ROME licht bew. 24 8 AJACCIO onbew. 19 7 MALLORCA licht bew. 21 8 LISSABON half bew. 23 11 PAUZE Morgen: Lidwina, t 1433 te Schie dam; Justinus, wijsgeer en martelaar, uit Syrië, 165. HELDIN-OP-BED. Een aardig Hollands meisje gleed uit op het ijs en brak een rib. Li dwina was toen bijna 16 jaar. Gedu rende 38 jaar zou zij bedlegerig een toonbeeld zijn van menselijke ellende en van een bijzondere begenadiging. Op aanraden van kapelaan Pot begon zij in haar troosteloze toestand het lijden van Christus te overwegen. Zij werd daarin een stille heldin, soms door grote verlatenheid heenworste lend, maar dan weer gesterkt door hemelse vergezichten. Haar leven is beschreven door de beroemde pater Brugmans („praten als Brugmans"). Het gebeente is bij de Calvinistische Hervorming overgebracht naar Brus sel; enige gedeelten daarvan thans weer in Schiedam. PUZZEL Oplossing no. 514. Horizontaal: 1 do, 3 Bram, 7 kano, 9 Est, 11 rad, 12 Best, 14 egel, 16 al, 18 Deli, 20 imme, 22 Ee, 23 fase, 25 nota, 27 nap, ~"l ido, 30 rest, 32 mode, 33 eg. Verticaal: 2 Oka, 3 Én, 4 robe, 5 mes, 6 Ot, 8 adel, 10 stam, 11 rede, 13 Elis, 15 gift, 17 leep, 19 eend, 21 mens, 24 aard, 26 oom, 28 Ate, 29 in, 31 e.e. No. 515. Horizontaal: 1 stad in Duitsland, 6 kookvat, 7 achting, 9 telwoord, 10 dof, 12 voornaamw., 13 jongensnaam, 15 jongensnaam, 16 wang, 17 naam of opschrift van een boek, 19 bekende afkorting, 21 tel woord, 22 lidwoord, 23 jongensnaam, 25 afgelegen, 26 jongensnaam. Verticaal: 1 overdekte marktplaats, 2 meisjesnaam, 3 berrie, 4 muziek noot, 5 gesneden steen, 6 plotseling, jongensnaam, 10 dwaze gewoonte, sein, 13 huisdier, 14 pret, 18 zwak, 20 waterkering, 22 boom, 24 familie lid, 25 votre excellence (afk.). Oplossing morgenavond. PUNT ,U verliest uw dochter toch niet. In tegendeel, u krijgt er nog een zoon in huis bij....'*

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3