't Sleutelgat DE JAM VOOR MANNEN SEVILLA ORANGE MARMELADE Operetteclub „St. Cunera" vertoonde „De pruik van de koning" „Brand" op de Papengracht nieuu>e00&^ ecnen tl <>3 eenen Kindercircus „Kraaiennest" speelde voor Vereniging van Slechthorenden Nogmaals mode van V. D. Oranje-Nassau zilver voor W. v. Groeningen DONDERDAG 13 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 i zwaardemaker 8.c°»»j 1 maarssen (holland)! De operette-club St. Cunera heeft van zijn jaarlijkse uitvoering in de Schouwburg ditmaal wel een bijzon der gebeuren gemaakt, waaraan de talrijke ouders, belangstellenden en genodigden enige uren van intens genoegen hebben beleefd. Terwijl ruim tachtig meisjes spre kend en zingend ons het sprookje van „De pruik van de koning" vertellen, gaan de gedachten soms een ogen blik naar hen, die achter de coulissen wellicht de spannendste ogenblikken van het clubjaar verwerken, welis waar de bekroning van hun werk voltooiende, doch voortdurend be dacht op het onverwachte. Zij kun nen echter trots zijn op het resultaat: pater Fabianus van den Brom ofm, de promotor en moderator van Cu nera, heeft zowel de volwassen me dewerkers als de kinderschare met zijn enthousiasme geïnspireerd, de dames B. Pont, M. H. van Woerkom en J. Kienjet stonden hem terzijde bij het leiden in goede banen. Mevr. C. H. van der Wouwe-van Dongen schreef een alleraardigste li bretto, de operettemelodieën compo neerde J. A .Tj. v. d. Wal. Veel doch juist weer niet te veel, ruimte is er gelaten voor groepstaferelen waarin naast duidelijk gearticuleerde tek sten, zuivere koorzang te genieten viel, zoals o.a. in een kabouterscène, waaraan een grote groep der aller kleinsten medewerkten. De vocale gedeelten werden enige malen zowel door de speelsters voor het voetlicht, als die achter de decors tezamen gezongen, vooral aan deze passages zal de dirigent, de heer H. R. Habes, die enige maanden na de repetitiestart de stok van de heer Zandvliet overnam, de handen heb ben vol gehad. Zijn kundige leiding is voor het succes van deze woelige groep in de meest letterlijke zin maatgevend geweest, dit geldt even eens voor de muzikale begeleiding door pianiste mevr. H. Steenbergen, die met élan moeilijke delen en kleine haperingen te lijf ging. Voor discipline en uitspraak kan slechts „prima" gelden, de meisjes hebben - van groot tot heel klein - getoond tezamen iets moois tot stand te kunnen brengen en zijn terecht beloond met grote aandacht en luide bijval door een groot getal toeschou wers. Niet nagelaten mag worden de hoofdrollen een speciale vermelding te geven, zij behoorden tot de in „leeftijd gevorderden" en verdienen - juist daarom - een aparte lof voor hun enthousiaste oefening en de wij ze, waarop zij de jongere krachten ondersteunden: Lenie van Leeuwen (prinses Sièna), Wil Visser (Koning Archibald), Yvonne Lelieveld (prins Ottocar), Corry van Steyn (rover hoofdman (vrouw), Hyacintha For- gen (kabouterbaas) en proloogzeg ster Joekje Agema. De charmante dansjes geschiedden o.l.v. Thea Ros- dorff, zij gaven aan het geheel een zeer aparte bekoring. Een dergelijke opvoering valt of staat tenslotte met de wijze waarop de speelsters in hun spel worden ge leid en gecostumeerd, dit moet ge schieden met een kustzinnig en des kundig oog, deze kwaliteiten bezit het oog van regisseur Joop Koevoets, die er een straf geleid en kleurrijk geheel van heeft gemaakt. Bij fle aankleding had hij de voortreffelijke hulp van een onvermoeide mevr. J. Kienjet, voor de grime zorgde de heer Hoppezak. Voor de aanvang sprak pastoor B. van Rijn ofm - de uitvoeringen van Cunera staan onder auspiciën van 't comité OKO van de Leonardusparo- chie - een welkomstwoord tot de aanwezigen. Burgerlijke Stand Geboren: Mariene Elizabeth, d.v. G. de Mol en G. Jonker; Anna Sara, d.v. J. H. G. Smith en G. Gorissen; Dirk Cor- nelis, z.v. D. C. Melissant en E. de Boer; Sylvia Johanna Pietje, d.v. J. B. Pure- veen en P. Schouten; Franciscus Petrus Antonius Maria, z.v. G. J. M. de Wolf en J. L. Diekman; Cathérine Francisca, d.v A. Sitsen en H. M. L. E. Laureij; Anto nius, z.v. A. de Wolf en E. B. Ouwersloot; Johannes Cornelis, z.v. C. J. Zonneveld en M. I. C. v. d. Vlugt; Maria Johanna, d.v. P. T. v. d. Hoorn en L. T. v. Eg- mond; Ingrid, d.v. B. v. Bree en A. C. v. d. Zijden. Overleden: H. E. J. Gonggrijp, 85 J., w.v D. C. Schippers; C. v. Nood, 72 j., e v.' N. Bink; M. v. Rhee, 74 j., e.v. H. Hoek; A. Plug, 62 j., e.v. J. Baksteen. 23 VVV-MEISJES IN LEIDEN Zoals aangekondigd zijn gistermid dag aan het station te Leiden 23 in- formatrices van VVV-kantoren in geheel Nederland aangekomen. Zij werden door de directeur van VW, de heer G. van Weelden en zijn as sistente afgehaald en na een bezoek aan het kantoor aan de Steenstraat bezocht men de Lakenhal en ge bruikte men de thee in Nieuw Mi nerva. Het diner vond plaats in „De Turk" en de dag werd besloten met een bezoek aan de K O-sterren regen in de Stadsgehoorzaal. De dames zijn de gast van de WV Leiden naar aanleiding van het 60- jarig bestaan van de Leidse vereni ging. PLOTSELING werden vanmorgen de redactieleden van onze krant, ze telend in hun nog bijna gloednieuwe bureaus aan de Papengracht, U weet wel, het oude „Huys De Gouden Bal" opgeschrikt door fel sirenegeloei. Slechts luttele seconden waren no dig om de situatie in ogenschouw te nemen: enkele huizen van onze be huizing vandaan was de toch al niet overmatig brede Papengracht, zoals gebruikelijk met guirlandes van ge parkeerde auto's aan beide zyden, volkomen geblokkeerd door drie van p-iB|=iafh==vQQ-f=m^^i de bekende, knalrode voertuigen van ^m=V'oo F- onze onvolprezen stedelijke brand weer. Veel gehelmde mannen spron gen er uit en enkele onzer, belust flCCIÏlt VdkeV 4 op nieuws, één (natuurlijk) gewa- pend met het in gevallen als dit /IAI li A Q fl C KR A \l L D noodzakelijke fototoestel, spoedden ff nnlVUC IYIM IV IV zich naar het zo dichtbij gelegen „toneel van de ramp". (Advertennei Dat alles bleek na een minuut niet nodig te zijn geweest, maar men kan nu eenmaal van tevoren nooit we- het Bio-vacantie-oord „Bussenduin" ten wat er zal kunnen gaan gebeu- te Be aan z vertrokken. Deze ren Het bleek nl. een slechts minui- uitzending is mogelijk gemaakt door cuul alarmpje te zyn geweest. Zijn de regelmatige collectes voor „Bio" wu goed inge icht, dat zijn we ove- jn de bioscoop.theaters. rigens bijna altijd, dan betrof het n omgevallen oliekacheltje. Het in ver- Heden promoveerde tot doctor in band hiermede eventuele onheil was de geneeskunde de heer J. P. Scherft, dus al spoedig voor de geboorte ge- wetenschappelijk ambtenaar le klas- smoord. De knalrode vehikels met se aan het"Laboratorium v00r Cyt0. ?e m 6 T a.» loSie en Experimentele Histologie tocht Ook onze redacteuren, deze d Rijksuniversiteit te ge_ laatsten met een hoewel nauwelyks boren 1929 VGravenhage en waarneembare trek van teleurstel- than3 wonend te Leiden ,t proeJ ling op het gelaat. schrift was getiteld: „Lymphklier- v/eefsel in vitro in het bijzonder dat van patiënten met de ziekte van Hodgkin". Promotor was prof. dr. P. J. Gaillard. Abusievelijk is gisteren namelijk als plaats van de receptie der firma Van der Stok genoemd: Het Gulden Vlies. Dat moest zijn: rest. v. d. Heyden. Onder geleide van mevr. Uges-de Goede, zijn gisteren zes Leidse kleu ters, in leeftijd variërend van 6-12 jaar, voor een zesweeks verblijf naar MODERN EN VOORDELIG IS ONZE NIEUWE VOORJAARS COLLECTIE FANTASTISCHE KEUZE uit meer dan 1 000 binnen- en buitenlandse dessins Verbluffend lage prijzen voor werkelijk kwaliteitsbehang. HAARL.STRAAT 111 TELEF. 23867 (Advertentie) Leidse agenda Toonkunst orkest in „de Lakenhal" VRIJDAG 14 APRIL K O Schouwburg, Toneelgr „Theater" met De Wonderdoenster, 8 uur. St. Adelbertsvereniging Verg., Het Gulden Vlies, 8.15 u. Tentoonstelling Ital, tekeningen. De Lakenhal, Opening 8 uur. (Al leen genodigden). APOTHEKERSDIENST Geopend apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060. Voor de Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden, af deling Leiden, is gisteravond in het gebouw „Rehoboth" het Haagse kin dercircus „Kraaiennest" opgetreden. Dit kindercircus is een onderdeel van het clubhuiswerk „De Farm" uit de Haagse buurt „Spoorwijk". Met een groepje van 25 kinderen, in de leeftijd variërend van 11 tot 14 jaar, treedt het jeugdwerk uit deze Haag se buurt hier naar buiten. Het aan trekkelijke, maar vooral ook afwis selende circusprogramma, wordt ge heel door de kinderen zelf gebracht. Doch ook het voorbereidende werk, zoals b.v. de vervaardiging van de kleding en de circusattributen, komt geheel voor rekening van die jeugd. Het eerste en voornaamste doel van een dergelijk kindercircus is dan ook de kinderen een goede tijdsbeste ding te geven, waarin men hier bij zonder goed is geslaagd. Natuurlijk is het programma on het oubliek ge richt. doch ongetwijfeld beleven de jongens en de meisjes zelf het mees te plezier aan hun snel. Onder leiding van de heer L. Metz een leiding die men vanuit de zaal niet direkt bespeurt, doch die in de wijze van uitvoering wel degelijk tot uitdrukking komt wordt een aantrekkelijk, avond vullend pro gramma gebracht. Dat de heer Metz dit circus op de eerste plaats voor de jeugd zelf wil zien, blijkt wel uit het feit, dat hij de uiterlijke leiding geheel heeft overgegeven aan de directrice, Vera Luma, zelf een van de meisjes uit dit jeugdwerk. Het noemen van het uitgebreide programma van de onmisbare clownerie en de acrobatiek tot de goochelaar en de „dressuur"-num- mers, het is allemaal in dit circus te vinden zou te ver voeren en te vens een vervelende opsomming worden. Bijzonder rhythmische num mers, die door de meisjes worden gebracht. Er werd hier uitstekend werk getoond, waaraan ongetwijfeld een goede leiding debet moet zijn. Kortom, wij hebben van dit circus een zeer goede indruk gekregen, vooral van de wijze waarop door de kinderen werd „gewerkt" —.niet het gespannen artiest willen zijn, een richting waarin de leiding van derge lijk jeugdwerk de kinderen nog wel eens wil dwingen, maar de opge ruimde manier van doen bij deze kinderen, wanneer ze hun circusspel speelden. Wij wenSen de organisators van dit werk toe, dat deze goede geest bewaard blijft. Geen artiesten van de kinderen willen maken te gen wil en dank, maar ze op deze ongedwongen wijze voort laten gaan in hun spel. Voor de toeschouwers en hier denken wij aan de groteren op de eerste plaats is het zien van dit opgeruime troepje kinderen meer waard, dan een (mogelijk) volko men vlekkeloze uitvoering maar dan met de vervelende eigenschap van b'eroepsmatigheid behept. We heb ben gisteren in ieder geval gemerkt, dat er met grote belangstelling naar het kindercircus „Kraaiennest" is gekeken. AAN DE UITNODIGING tot het bijwonen van het Invitatie Con cert in de Lakenhal was gretig ge hoor gegeven, want de sfeervolle zaal was geheel gevuld met belangstel lenden om het mooie, maar wel wat overbelaste programma te beluiste ren. De jonge dirigent Louis Dispa nam de teugels weer stevig in han den om de werken goed naar de eis uit te voeren. Corelli en Haydn vormden de hoekpeilers, al staan zij muzikaal wel op grote afstand van elkander; Corelli is inderdaad de oudste, ook in vergelijking met de évolutie in deze tachtig jaren. Eerst het derde concerto grosso in c kl. t. van Corelli; met z'n eenvoud en zuiverheid van melodie in imi tatievorm, z'n solistisch instrumen taal wisselkoren tegenover meervou dige bezetting. Aanvankelijk wat be scheiden, werd alles tenslotte meer kernachtig; zo werden de vlugge de len in Rondo-vorm geacheveerd en levendig verklankt. Muzieken van andere aard lagen hier tussenin, bij voorbeeld de Suite in a. gr. t. van Handel, melodisch vindingrijk en in tensief; met de oude dansvormen tot basis in afwisselende vorm en tempi; puttend uit de polyphonie en getui gend van de groeiende positie van de Italiaanse opera. Het samengaan en contra-punten van de stemmen werd duidelijk geëxposeerd, zodat 't pret tig was een kleiner werk van Han del te mogen horen. Volgde Suite nó. 2 in b kl. t. van Joh. Seb. Bach voor fluit, strükers en clavecimbel. Altijd is de muVk van de grote meester interessant en fraai. Een niet vermelde fluitiste heeft zicht kranig gekweten van haar zeer zware taak. In de weergave van Louis Dispa klinkt muziekdrift en enthousiasme. Er werd levendig ge musiceerd met concentratie en toe wijding, maar men vergete in z'n enthousiasme de klankgradatie niet. De toon van de soliërende fluitiste is rond, gaaf en muzikaal, maar heeft zich niet altijd kunnen hand haven tegenover het tutti. Met alle respect voor haar interpretatie geven wij haar in overweging van haar ademtechniek ernstig werk te ma ken. Deze opmerkingen in aanmer king nemend zal men meer en meer toekomen aan het muziekwezen van dit moeilijke werk. ^A DE PAUZE het strijkkwartet KV 307 van Mozart. De namen zijn niet vernoemd van de vier in strumentalisten, waaruit op te ma ken valt, dat men er geen prijs op stelt vernoemd te worden. In elk geval waren het goed onderlegde spelers; twee violen alt en cello, die in het begin wat heel voorzichtig maar later goed op dreef zijnde Mo zart's moeilijk werk, (dat alle ken merken draagt van diens gerijpte persoonlijkheid) gaaf en met inzicht hebben gespeeld. Tot voldoening van de luisteraars, die gaarne lof brach ten voor deze 'goed voorbereide ver tolking. Tenslotte de Symfonie no. 27 van Haydn, stralend en opgewekt; het andante aan de ernstige kant, en het scherzo fijntjes pittig; zo wisselen de stemmingen elkaar af. Voor Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer C. J. N. v.d. Meijdenberg, geboren in Waalwijk in 1929 en thans wonend te Leiden, op een proefschrift, getiteld: „On the film and the fountain effect in he lium II". Promotor was prof. dr. K- W. Taconis. De promotie geschiedde cum laude. Sterrenregen in de Stadszaal MET 'N STERRENREGEN heeft een uitgebreid K en O-publiek in 'n voor driekwart gevulde Stadsgehoor zaal zich gisteravond geestelijk kun nen verfrissen. Het programma werd vakkundig en met vaart gebracht, hetgeen te danken is aan het vak manschap van de deelnemers, van wie op de eerste plaats de conferen cier Frans v. Dusschoten genoemd kan worden, die een serie verrukke lijke imitaties gaf, onder meer van Heintje -Davids, Snip en Snap en Toon Hermans. De Wico's zijn een vlot accordeon-nummer, beweeglijk en muzikaal; Teddy en Henk Schol ten blijven het zó van een mode prent weggelopen tweetal, dat glad jes aardige liedjes zingt en 't publiek weet te amuseren; Willy Alberti heeft een enorm stemgeluid, hij had het ook wel zonder de knalharde ge luidsversterking kunnen doen. Hij moest een paar keer terug komen. De Osmani's vervingen de Martinelli's met een typisch circusnummer, par- terre-acrobatiek van klasse; later kwamen de drie vrouwelijke leden van dit gezelschap terug als 't Olym- pia-trio, dat een acrobatische boe rendans bracht. Drie circus-clowns, die als het Co- ranto-trio het slot van de sterren regen voor hun rekening namen, de den het op het toneel minder goed. Hun nummer duurde ook wat te lang. Vermelding verdiend nog de vakkundige begeleiing van het trio Wim Jongbloed. Haydn's tijd nieuw van inhoud en toch klassiek van stijl. Het valt nog niet mee deze jong-aandoende, le vendige en gelukkig makende mu ziek fris en blij te verklanken. Wij mogen zeggen, dat het Toon kunst Orkest zijn succes heeft ver diend, en er alles op alles heeft ge zet de gedachten van de meester welluidend, vitaal en in stijl weer te geven, eenvoudig en genuanceerd. De dirigent en zijn klein zeer aktief strijk-orkest zijn door een enthou siast gezelschap terecht hartelijk toe gejuicht. J. KORTMANN De derde serie modeflitsen van V. en D., dinsdagmiddag driemaal achtereen de lunchroom van V. en D. te Leiden heeft gevuld,, stond in het teken van de met rasse schreden naderende zomer, Modekleuren wa ren groen, lichtblauw en rose, maar daarbij dient men in aanmerking te nemen, dat er tussen groen en groen onmetelijke verschillen kunnen zijn. De schakeringen waren sterk uiteen lopend. Er waren ditmaal vier man nequins en een „mannequinnetje", speciaal voor de schoolgaande vrou welijke jeugd. Ook daar zijn de modè- arsenalen niet snel uitgeput. Het meisje van vandaag draait mee in de modedans. Er zijn voor haar vele soorten vlotte zomerjurkjes, rokjes van witte Terlenka en Schotse ruiten, met daarben twinsets of bloesjes óf gezellige wollen mantels. Natuurlijk was er ook weer een ruime keuze in de separates: pantalons en rokken, waarop naar de smaak van de draag ster blouses en jumpers gedragen kunnen worden. Linnen in de struc tuurweefsel met diepe pasteltinten was dikwijls de stof voor de japon nen, waarbij ook de jurken met prachtige streepmotieven opvielen. Voorts waren er natuurlijk de deux-pièces, japonnen of rokken met bijpassende jasjes, dje altijd een prettige dracht zijn, omdat zij ver schillende mogelijkheden bieden en zowel bij eenvoudige als meer ge klede gebeurtenissen gedragen kun nen worden. De mantels blijven voor het merendeel kraagloos, zij hebben dikwijls grote zakken en drie-kwart mouwen. Ook de regen biedt zonnige per spectieven bij V. en D., want de re genjassen in pasteltinten waren wer kelijk bijzonder feestelijk. Cócktail- japonnen en twee bruidsjurken beslo ten volgens traditie de show. LEIDSE UNIVERSITEIT Heden promoveerde tot doctor.in de rechtsgeleerdheid de heer J. G. G. Kamfer, geboren in 1936 te Be- thanië, Z.W.-Afrika, en thans wonend te Leiden, op een proefschrift, geti teld: „Testamentsformaliteite in ver- skeie regstelsels". Promotor was prof. mr. H. F. W. D. Fischer. Huizen bouwen Van papier. VELPON plakt 't Veel plezier (Advertentie) In intieme kring heeft vandaag de heer W. van Groeningen zijn veer tig-jarig jubileum als timmerman bij de Firma Spruitenburg gevierd. Een weelde van bloemstukken, gestuurd door familie, vrienden en relaties sierden de zaal van het Gerefor meerd Jeugdhuis aan de Breestraat. De heer S. A. Spruitenburg en zijn compagnon, de heer A. van Vliet ont vingen de gasten, waaronder de heer A. J. Jongeleen, wethouder van Openbare Werken. Na een welkomstwoord te hebben uitgesproken, gaf de heer Spruiten burg het woord aan de wethouder. De heer Jongeleen memoreerde in het begin van zijn toespraak het feit, dat ook hij uit de bouwwereld was voortgekomen en dat het hem juist daarom zulk een genoegen deed op deze feestelijke dag te mogen spre ken. „Tegenwoordig", aldus spreker, „ontmoet men in de bouwwereld slechts zelden meer een echte vak man. Gezien het feit echter, dat U veertig jaren in dienst bent geweest van éénzelfde firma, mag ik veilig aannemen, dat U behoort tot degenen, die hun vak terdege verstaan". Tenslotte sprak de wethouder zijn vreugde uit, dat het H.M. koningin Juliana had behaagd de heer W. van Groeningen de zilveren eremedaille te verlenen, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens bestond er gelegenheid tot feliciteren, waar men ruimschoots gebruik van maakte. Nadien zat men aan bij een koude lunch. Hedenmiddag recipieerde de heer van Groeningen in hetzelfde gebouw van twee tot drie uur.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2