JUS d'ORANGE BU ZOETERWOUDE „NETSUKE" - De Japanse gordelknoop oo\t*asl Vraagt U naar het nieuwe wasmiddel Jn rood pak DONDERDAG 6 APRIL 1^61 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Kleinere winstmarge bij Sikkens' Ondanks sterk gestegen omzet Niettegensaande een sterke omzet stijging in 1960 met een daarmee ge paard gaande stijging van de winst Is de winstmarge bij de Sikkensgroep gedaald. Deze daling wordt door de directie in het jaarverslag hoofdzakelijk toe geschreven aan prijsstijgingen van de grondstoffen, welke verhogingen niet in de verkoopprijzen werden doorberekend. Ook werden hogere afschrijvingen toegepast op de in vesteringen in Alpha en Sikkens gassenheim, welker bedrijven in het afgelopen jaar nagenoeg werden voltooid. Alle bij de groep aangesloten be drijven hebben winst opgeleverd, met uitzondering van dat in Dorme- jetto (Italië), waarvan de zgn. aan loopperiode nog niet is afgelopen. Van de totale omzet van de groep, 68,4 miljoen guden een stijging van 30 pet. ten opzichte van 't voor gaande jaar werden 40 pet. ge ëxporteerd en gefabriceerd in het buitenland. Dit percentage is gelijk aan dat van 1969. De stijging van de export naar de Euromarlctlanden was zeer aanzienlijk. Bij een omzet van 68,4 milj. (v.j. 52,7 milj bedroegen de algemene kosten 58,9 milj. (44,9 milj.), de af schrijvingen 2,2 milj. (1,7 milj.), be lastingen 3 milj. (2,5 milj.), bedroeg de winst 4,1 miljoen gulden (v.j. 3,3 milj Dit betekent een reële stij ging van 24 pet. (27 pet.), doch een verlaging van de marge van 6,3 tot 6 pet. Als dividend stelt de directie voor 10 pet. over het oude kapitaal van 6 miljoen gulden en 5 pet. over de 1,2 miljoen gulden nieuwe aandelen. Ten laste van de agioreserve wordt 20 pet. in aandelen voorgesteld ■ver het gehele kapitaal. Nieuwbouw in Alphen In Alphen is het nieuv/e bedrijf van de bij de Sikkensgroep aange sloten Alpha Muurverf fabrieken N.V. gereedgekomen. Dit bedrijf speciali seert zich in muurverven, zowel voor binnen als buitenmuren. Andere be drijven in Nederland zijn, behalve dat in Sassenheim, Sikkens-Smits scheepswerven in Wapenveld, de Flexafabrieken in Sneek. Voorts in België de Sikkens-Fama te Gent- brugge, in Duitsland de Sikkens Lackfabriken GmbH te Pinneberg, in Zweden de Condorverken A.B. te Göteborg en in Italië Sikkens S.P.A. te Dormeletto. Amerikaanse visie! Nederlanders dik en rond maar gezond In flagrante tegenstelling tot de Amerikaanse zucht naar slank heid en de daarmee samenhan gende passie voor dieet, eten de Nederlanders zich vol, dik en rond, maat niettemin behoort het sterftecijfer in Nederland tot de laagste ter wereld. Misschien is de ongelooflijke zindelijkheid van land en volk daar de voor naamste basis van. Dit schrijft Eleanor B. Pierce, een Amerikaanse vrouw, die vandaag met een lijntoestel van Pan American World Airways op doorreis even op Schiphol vertoefde, in een bijzonder uit gebreide wereld-reisgids, geti teld „Living abroad" („in het buitenland wonen"). Deze gids is verschenen in de „nieuwe ho- rizon"-serie die door Pan Ame rican Airways wordt uitgegeven en verkocht. Het boek beslaat 832 bladzijden en geeft uitvoeri ge details over 88 landen. Mevrouw Pierce, die met haar echtgenoot, een ingenieur, door vele landen heeft gezworven, beantwoordt allerlei vragen, die Amerikanen zouden kunnen stellen, wanneer zij van plan zijn zich voor welk doel ook in het buitenland te vestigen. Zij raadt de lezer aan wat hij in Amerika moet achterlaten, wat hij moet meenemen en vertelt hem wat hij bij zijn aankomst in het vreemde land verwachten kan. Haar materiaal heeft ze bij hon derden Amerikaanse vrouwen over de gehele wereld verza meld. Leidse zeepfabriek mag geen plastic emmers bij de zeep ten geschenke geven AO 3 8 W» V Roüerdtm BÏatk f8.50 i.ti terug -S' i ->80 OP REIS? HOUDT U FIT MET Zoals reeds in een gedeelte van de oplage gisteren vermeld, is op Rijksweg 4a ter hoogte van Zoeter- woude gistermiddag om drie uur de aanhangwagen van een vrachtauto De doe-het-zelver. De man uit het vak. Zij verven graag met BcfvTÊ* CETALAC aan de haal gegaan en op het linker gedeelte van de weg terecht geko men. Oorzaak van dit ongeluk was het losraken van de verbinding tus sen auto en aanhang. Gelukkig deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Duizen den sinaasappels rolden over de weg en waren een gevaar voor het ver keer! De Rijkswegenpolitie wist er ger te voorkomen door bijtijds ba kens op de weg te plaatsen. De foto geeft een beeld van de ravage. (Foto: De Leidse Courant) 750 Gulden boete en een storting van 2.000 als waarborgsom luidde het vonnis van de Haagse Economi sche Politierechter tegen een Leidse N.V. zeep-, eau de cologne- en par- fumeriefabriek, naar aanleiding van overtreding van de wet op het ca deaustelsel. De eis van de officier luidde 1000 boete en storting van 'n waar borgsom van 3000, welk bedrag drie jaar moet blijven staan. Betrokken N.V. had bij afname van tenminste zes stukken zeep ineens van een be paald merk de verbruikers een plas tic emmer of afwasbak ter beschik king gesteld. De rechter stelde vast dat er tussen het artikel en het ge schenk geen voldoende verband be stond en bovendien, dat de naam van de N.V. niet duidelijk genoeg op de geschenken was aangebracht. De di recteur van de N.V. voerde aan, dat de naam juist zodanig in de bodem van de emmers en wasbakken was aangebracht, dat zij niet verwijderd kon worden. Zij is in de vorm méé- De Leeuwarder zuivelbeurs zal gegoten. De rechter stelde zich van mogelijk verlegd worden van vrij- dit feit op de hoogte, maar vond toch dag naar donderdag. Belangrijke dat de naam van de schenker niet mededelingen van het produktschap voldoende zichtbaar was. voor zuivel, gebaseerd op de note- In zijn requisitoir waarschuwde de ringen van de op vrijdag gehouden officier de directeur tegen het voort- beurs, komen bij het bedrijfsleven zetten van de cadeau-actie. Desnoods op zaterdag binnen, een dag waar- zou hij alle geschenken in het ge- op nu al veel zuivel-verkoopkanto- hele land in beslag laten nemen. ren gesloten zijn. Goede documentaire van Nico Crama DE NETSUKE of de Japanse gor delknoop is reeds eeuwenlang een voorwerp van Japanse kunstnijver heid, welker makers in de loop der tijden een hoge graad van volmaakt heid in hun handwerk hebben we ten te bereiken. Oorspronkelijk komt het voorwerp uit China in de vorm van zijdestempels, die reeds eeuwen geleden vanuit dat rijk in Japan met de ruwe zijde werden ingevoerd. Deze stempels werden aldus het prototype van de latere, zo kunst zinnig bewerkte gordelknoop of, met de Japanse naam, de netsuke. Het vroegere dagelijkse gebruik van de netsuke is even eenvoudig als praktisch. De Japanse kimono heeft namelijk geen zakken. Lichtere voorwerpen, als papier en derge lijke zaken, konden in de wijde mouwen worden meegevoerd, doch andere voorwerpen, tabakszakken, pijpen, geldbeurs, medicijndoosje, enz., werden aan koorden aan de gordel gedragen. Teneinde nu te voorkomen, dat door het gewicht van deze voorwerpen de gordel zakte of de voorwerpen zelf er tussenuitgle- den, werd als een soort tegenwicht en rem boven de gordel, de netsuke gebruikt, een klein voorwerpje met een tweetal gaten of uithollingen, om de koorden doorheen te steken. Netsuke zyn klein, soms slechts enkele centimeters groot. Ze wor den gemaakt in allerlei vormen doch steeds zo, dat ze gemakkelijk in de handen liggen, zonder scherpe hoe ken dus en daarom ook veelal rond, althans in zeer soepele vorm. Aller lei voorstellingen werden er van gesneden, mensen- en dierfiguren, godinnen en fabelwezens. In het moderne Japan zijn ze praktisch van geen nut meer, doch ze worden nog steeds gemaakt en.... geëxporteerd, omdat de verzame laars zich van de netsuke hebben meester gemaakt. In Engeland en Frankrijk bevinden zich mooie ver zamelingen. Ook in Nederland zijn deze te vinden, waaronder enkele particuliere. Een der oudste verza melingen buiten Japan is die van het Rijksmuseum van Volkenkunde te Leiden (rond 1500 stuks), waarvan de grondlegger niemand minder is geweest dan de beroemde Von Sie- boldt, die ongeveer 125 jaar geleden de Netsuke naar Nederland bracht. Opmerkelijk is, dat vele moderne Japanners de netsuke niet eens meer kennen. Op de Japanse ambassade in Den Haag wist men er weinig van af en toen foto's getoond werden van netsuke, versleet men deze voor Chinese kunst. Met medewerking van het Rijks museum voor Volkenkunde heeft de cineast Nico Crama een korte docu mentaire van dé netsuke gemaakt, die gisteravond voor een aantal ge nodigden in de filmzaal van het mu seum de première beleefde. Het is een 16 mm. zwart-wit film met een draaiduur van ongeveer twaalf mi nuten. Onder de genodigden, die de pre mière bijwoonden, bevonden zich onder meer de heer Hulscher als vertegenwoordiger van het minis terie van onderwys, kunsten en we tenschappen en de heer Tanaka, rechter bij het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's Graven- hage, die met zijn echtgenote van zijn belangstelling blijk gaf. De heer en mevr. Tanaka zijn eerst sinds en kele weken in ons land woonachtig. Dr. P. H. Pott, directeur van het museum voor volkenkunde, heette de aanwezigen welkom en gaf een toelichting op het ontstaan van de film. Nadat als voorfilm een korte rolprent over Japans volksleven was gedraaid, gaf mevr. Tanaka in het Engels een kleine beschouwing over Japanse poëzie, waarvan zij enkele Engelse vertalingen voorlas. De heer C. Ouwehand, conservator van de Japanse afdeling van het museum, leidde vervolgens de film Netsuke in, nadat hy de Japanse gasten met een aantal Japanse vol zinnen had begroet. Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische fnweekwerklng - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7 emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer Al Uw wensen zijn vervuld de witte was - witter kan niet de bonte was - helder en fris ede fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk! zonder apart Inweken «zonder lang koken e zonder warm spoelen. ter kennismaking: nog korte tijd 4 pak gratis kil BsnL-nnn uom O bij aankoop van 2 (Advertentie) Ondanks de beperktheid van het onderwerp, het thema van de film, heeft Crama met deze rolprent goede dingen weten te bereiken. De toeschouwer krijgt niet alleen een totaalbeeld van de voorwerpjes te zien, maar door geraffineerde close ups van markante details, enkele, overigens sober toegepaste bewegin gen van de beelden en de nergens overheersende illustratieve oude en Japanse muziek, wordt een fraai op tisch en linguistisch ritme verkre gen. Jammer is echter dat de goed geschreven teksten zo monotoon worden gezegd. Wat meer levendig heid in ae dictie, zou de film als ge heel wezenlijk ten goede zijn ge komen. Aan het einde van de vertoning viel Crama van de zijde der pre- mièregangers een bijzonder hartelijk en waarderend applaus ten deel. Vele genodigden maakten vervol gens van de gelegenheid gebruik de Enkele voorbeelden van Netsuke, zoals deze in de gelijknamige film voorkomen. De beelden zijn vergroot in werkelijkheid meten ze soms niet meer dan enkele centimeters. verzameling netsuke van het mu seum te bezichtigen, daarbij voorge licht door de conservator, de heer Ouwehand. De film is in het bijzonder bedoeld by te dragen tot de culturele en estetische vorming. Daartoe zal ze, behalve aan een aantal belangstel lende instituten, aan buitenlandse TV-stations ter uitzending worden aangeboden. W. PRINS POGING TOT DOODSLAG Wegens poging tot doodslag is gis teravond de 32-jarige lasser J. G. door de Haagse politie aangehouden. Hij kwam in overspannen toestand op hte bureau Huygenspark vertel len, dat hij zijn 22-jarige echtgenote in de Boerhaavestraat met een bik- hamertje (dat bij laswerk wordt ge bruikt) „de hersens had ingesla gen". Bij onderzoek hoorde de politie, dat een voorbijganger inderdaad in deze straat een vrouw had aangetrof fen, die enige hoofdwonden had. Hij had haar naar het ziekenhuis ge bracht. Deze vrouw bleek de echt genote van G. te zijn en haar toe stand was goed. G. had zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, op straat ontmoet en hij was met haar meegelopen naar haar huis. Onderweg was ruzie ontstaan. Bij het huis van de vrouw gekomen, had G. haar van achteren aangevallen. Toen hij bloed zag, was hij meteen weggerend in de over tuiging ,dat hy zijn vrouw had ge dood.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4