Moskou trekt klacht tegen de Komt Ben Bella vrij? Ver. Staten in Hongarije en Tibet blijven op agenda Botsingen in Vietnam Belgen zullen Kongo verlaten Kennedy en Vier doden bij frontale botsing Peter Leenen Echtpaar verongelukt 30,- MINISTER LUNS NAAR DE VERENIGDE STATEN P*—* bestaat uit 16 pagina', Teleurstelling over de houding der V. S. Veranderlijk DONDERDAG 6 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15289 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Minister Luns gaat Kennedy vragen of we nog bondgenoten zijn Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 O _®e reizende afgezant van koning koning Hassan van Marokko, Ahmed Ba- lafref, heeft president De Gaulle gisteren een boodschap van zijn vorst overhandigd, waarin wordt aangedrongen op vrijlating van Ben Bella en diens kameraden. Ben Bella en vier andere voor aanstaande leiders van het Algerijn se bevrijdingsfront werden enkele De Sowjet-Unie heeft woensdag houden aan bespreking van de be- jaren geleden door de Franse ge- haar verzoek om behandeling door schuldigingen tegen de Amerikaanse heime dienst ontvoerd, toen zij zich de Algemene Vergadering der Ver- regering, toe, doch, zo ging hij ver- Per vliegtuig van Tunis naar Ma- enigde Naties van haar klacht over der, de beide andere door Zorin aan- rokko begaven. „Generaal De Gaul- agressief optreden der Verenigde geroerde punten behoren niet tot de Ie heeft geantwoord dat hij het ver- Staten, ingediend naar aanleiding zelfde catagorie als de Russische zoek zal overwegen aldus Balafrej. van het bekende U-2-incident, for- klacht. meel ingetrokken. De Russische per- Later deelde een Amerikaanse Up manente vertegenwoordiger bij de woordvoerder mede, dat de Verenig- DCUI ICSiCllJlvC I Hoi Verenigde Naties, Zorin, drong er de Staten zullen blijven staan op een tegelijkertijd bij de politieke com- volledige bespreking der kwestie Premier Ben Goerion heeft op een missie der Verenigde Naties op aan Hongarije en Tibet in de huidige bijeenkomst ter voorbereiding van de om de kwestie Tibet en Hongarije zitting der Algmene Vergadering, verkiezingscampagne verklaard, dat niet in bespreking te brengen. De Verenigde Staten zijn geen „baas" de huidige toestand van vrede en over deze beide kwesties, waarvoor rust langs de grenzen „bedrieglijk" Hij zei, dat door deze punten van tal van andere landen belangstelling is. de agenda te schrappen, een ver- hebben. De bevolking van Israël mag zich slechtering van de situatie zowel in de Algemene Vergadering als in de betrekkingen tussen de landen in 't algemeen, zou worden voorkomen. Bespreking van de Tibetaanse en Hongaarse kwesties zou een vermin dering van de internationale span- ning belemmeren en niet bijdragen H^TiYtvvrtrltf* n SA1YIAflf~AH tot het „normale werk" van de As- O LUI C11U.C CxClllClllCll semblée, aldus de Russische gedele- Het pers0Heel van de volkeren- geerde. India, Zuid-Slavië en twaalf Afri- organisatie en het Katangese volk De Amerikaanse plaatsvervangend i£aanse en Aziatische landen hebben zullen weer „normale betrekkingen" gedelegeerde, Charles Lost, juichte WOensdag bij het bureau van de Al- met elkaar onderhouden, de Russische verklaring, niet vast te g-emene vergadering der V. N. een President Tsjombe van Katanga en ontwerp-resolutie ingediend, waarin generaal McKeown, de Ierse bevel- wordt gezegd, dat al het militaire en hebber van de strijdkrachten der paramilitaire personeel en alle po- V. N. in Kongo, zijn tot een akkoord litieke raadgevers van Belgische of gekomen en hebben besloten het ge- ander e niet-Kongolese nationaliteit, schil bij te leggen. hierdoor niet in slaap laten wiegen, omdat de bedreiging van Egypte niet is verminderd. De vooruitzichten op een mogelijke vrede met de Arabische landen kun nen slechts wórden verbeterd door ontwikkeling van de banden met Aziatische en Afrikaanse landen. Op 23 maart en 3 april zijn ten zuidwesten en ten noorden van Sai gon hevige gevechten geleverd tus sen pro-communistische opstandelin gen en eenheden van het Zuid- Vietnamese leger. Ongeveer duizend opstandelingen zouden aan de gevechten hebben deelgenomen. De verliezen van bei de partijen bedragen naar verluidt 400 man aan doden en gewonden. Sinds jaren is het in Zuid-Viet nam niet tot botsingen op dermate grote schaal gekomen. V.N.-MILITAIREN IN HET NAUW TSJOMBE SLUIT VREDE MET DE V. N. "M IS «11 a"ufc*y mv»-»«u8w,wv .U.WVW.UH,.., »uu uij re Itggcu. Vlapmilmn die niet onder het SezaS van de vo1" ïn een verklaring van de Katan- l»xClX/IllXixa.ix kerenorganisatie staan, Kongo uiter- gese regering wordt gezegd, dat zij -oesten regelen, heeft ingetrokken. Tsjombe had bepaald, dat de inwo ners van Eilsabethstad geen enkel contact meer met dit personeel mochten hebben. Overtredingen zou den worden gestraft. Honderd vijf tig man Ierse troepen van de Verenigde Naties zijn woens dag op het vliegveld van Elisabeth- stad aangekomen. Onmiddellijk na dat de toestellen tot stilstand waren gekomen, namen de Ieren defensie ve posities in tot het lossen van de lading was voltooid. De Ieren zullen de Zweden ver vangen, die in een kamp buiten Eli- sabethstad worden teruggetrokken. lijk over drie weken moeten hebben de maatregelen, die de verhouding Van gezaghebbende zijde is woens- verlaten. tussen het Katangese volk en het dag meegedeeld dat president Ken- A,s hieraan niet wordt voldaan, personeel van de Volkerenorganisatie nedy en premier Macmillan van En- zo wordt verder gezegd, moeten geland bij hun besprekingen op het overeenkomstig het Handvest van de Witte Huis de nadruk hebben ge- V. N. de nodige maatregelen worden legd op de noodzaak om het politieke genomen", overleg binnen de NAVO te intensi veren. Ook zouden beide mannen j j 4 sproken hebben over de wijze, waar- verklaard dat het belangrijkste pro- op men de kracht en de eenheid van bloem in de Kongolese kwestie wordt de vrije wereld, zowel op econo- gevormd door de aanwezigheid van misch en financieel als op politiek „buitenlandse elementen m het bij- gebied,, kan vergroten en versterken, zonder in Katanga. Deze waren wel- Hierbij zou ook de verhouding tus- jswaar gering m aantal maar be- sen de „zes" en de „zeven" aan de langrijk door hun optreden. Als orde ziin gesteld voorbeeld hiervan noemde de secre- Over het militaire aspect van de taris-generaal het feit, dat de Ka- NAVO en met name over de kwestie tangaanse troepen, die hebben ge- van het „kernzwaard" zou men niet tracht de militairen van de V N in bijzonderheden zijn getreden. van bet vliegveld van Eilsabethstad Kennedy en Macmillan hebben te verwijderen, onder bevel van een ook van gedachten gewisseld over de Belgische officier stonden, kwestie van het lidmaatschap van de Verenigde Naties voor communis- »eigie geeit toe. tlSVanCAmerikaanse zijde werd ver- BelSië heeft besloten het militai- nomen, dat Groot-BrRtannië de en para-mil.ta.re Personeel en de kwestie van een eventueel lidmaat- P°litieke adviseurs uit Kongo terug schap van communistisch China an- te trekken. In een nota adn de Ver ders wil aanpakken dan de Verenig- eni?de Naties die aan een speciale de Staten vertegenwoorder van de Volkeren- Kennedy en Macmillan zullen hun organisatie in Brusselis overhandigd, besprekingen donderdag aan boord zeët de Belgische regering de be- van Kennedy's jacht, de „Honey ^"jlW^an^de^yeilighmdsraad dien- Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft woensdag in het debat over e_ Kongo in de Algemene Vergadering NOG NOOIT ZO BLIJ GEWEEST MET f 30,- Fitz", voortzetten. aangaande te aanvaarden. Op 21 februari nam de Veiligheids raad een resolutie aan, waarin te- ruktrekking van alle Belgische mi litaire en para-militaire personeel en politieke adviseurs uit Kongo EICHMANN NAAR JERUZALEM Volgens het blad „Yedioth Ahro- noth" bevindt Adolf Eichmann zich werd bepleit, sinds dinsdag in Jeruzalem. De voor- In de Belgische nota wordt echter malige SS-kolonel was van zijn ge- verwezen naar de aanwezigheid van vangenis in Haifa, waar hij van zijn personen in Kongo, die niet onder aankomst in Israël af heeft gezeten, Belgische jurisdictie vallen hoewel met een ziekenauto naar Jeruzalem zij Belgisch onderdaan zijn. Hun te- gebracht. Eichmann moest vóór zijn rugtrekking kan „bepaalde moeilijk- vertrek slaaptabletten slikken en heden" opleveren, omdat zij „krach sliep tijdens de rit naar Jeruzalem, tens de Kongolese grondwet de Kon- Het Israëlische blad meldt voorts, golese autoriteiten" in wier dienst dat de reeds strenge veiligheids- zijstaan, trouw zijn verschuldigd, maatregelen rondom het „Volkshuis" Hun terugtrekking is slechts moge waar het proces volgende week zal lijk wanneer de Kongolese soeverei- beginnen, zijn verscherpt. niteit wordt geëerbiedigd. Mooie gelegenheid die u niet voorbii mag laten gaan:om met f 30,- ineens veel méér ■te doen. Zoonlief van acht een nieuwe regenjas voor dat geld! 'n Speciale aan bieding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK JONGENS REGENJAS Om kwart over tien vanmorgen is op de rijksweg E-9 'in Maasbracht- St. Joost een auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier mensen om het leven zijn gekomen. Een volkswagen, komende uit de richting Maastricht is frontaal in botsing gekomen met een Duitse trailer, komende uit de richting Roermond. De personenwagen kwam uit een file op het moment dat de trailer naderde en reed er in volle vaart tegenop. De bestuurder van de trailer trachtte nog naar rechts uit te wijken, doch een botsing was niet te voorkomen. De personenauto werd verpletterd. De bestuurder werd er uit geslingerd en kwam onder de wa gen terecht. Hij, zijn vrouw en twee kinderen werden allen gedood. Inzittende trailer beklemd. De twee inzittenden van de Duitse trailer raakten beklemd. De chauf feur kon inmiddels worden bevrijd, doch de tweede inzittende zit nog bekneld met zijn hand onder de ca bine, waar hij uit was gevallen. De trailer bestaat uit twee tanks. Op het vliegveld van Elizabethstad in Katanga is het bijna tot een treffen gekomen tussen een menigte van duizenden woedende Kongolezen, die met knotsen en messen zwaaiden en een kleine eenheid Zweedse militairen van de V.N.-strijdkrachten. Deze telefoto laat zien hoe de Zweden zich op het vliegveld hadden verschanst. Zij konden door Katangaanse politie worden ontzet. Halve gebr. kip 1,95 Alléén: GANGETJE 14 (Advertentie). De eerste daarvan is half gekanteld. Het verkeer ter plaatse is gestremd en er bestaat nog brandgevaar, aan gezien er zuur uit de tanks over het rijwielpad stroomt. ALPHEN AAN DEN RIJN Op de rijksweg Den Bosch-Eind hoven onder Boxtel is gistermorgen tengevolge van een verkeersongeval het echtpaar Driesen uit de Leeuwe rikstraat te Alphen a.d. Rijn om het leven gekomen., De 41-jarige echt genote van de bestuurder werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleed. De heer Driesen zelf werd met ernstige verwondingen in het St. Lidwina-ziekenhuis in Boxtel op genomen, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. Het echtpaar had geen kinderen. Het ongeluk gebeurde, toen een viertal auto's waarvan 4e voorste linksaf een zijweg wilde inslaan, stopte. De achterste autobestuurder kon zijn wagen niet tijdig tot stil stand brengen. Om een aanrijding met zijn voorganger te voorkomen, week hij naar links uit. De auto van het echtpaar Driesen, die de vier auto's tegemoet reed, vloog tengevol ge van deze onverwachte beweging tegen een boom met vermeld gevolg, ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillont ringen. Ruime keuze in alle prijzen. (Ad verten tie) HOOGSTRAAT - LEIDEN (Advertentie) Minister Luns is woensdag per vliegtuig in New York aangekomen, op weg naar Washington. Hij wil daar, naar hij zei, spreken over het „blijk van geringschatting" van Ame rikaanse kant door geen vertegen woordiging te sturen naar de instal latie van de Nieuw-Guinea-raad. De minister zei tot verslaggevers op het vliegveld, dat de Verenigde Staten het enige lid van de Zuid- Pacific commissie zijn, dat niet bij de opening van de Nieuw-Guinea-raad is geweest. De andere landen hebben wel vertegenwoordigers gezonden. In antwoord op de vraag of de Verenigde Staten weloverwogen geen vertegenwoordigers .hebben gezon den, zei de minister: „Ik ben er ze ker van, dat de Amerikaanse rege ring de kwestie van alle kanten be keken heeft en dat het geen vergis sing was". Minister Luns zei met Amerikaan se regeringsautoriteiten onder meer te zullen spreken over de verhou ding tot Indonesië, de NAVO als mo gelijke vierde atoommacht, grotere bijdragen van Europese bondgenoten van Amerika voor de conventionele bewapening, de mogelijkheid van een economische band tussen de Euro pese economische gemeenschap en de Epropese vrijhandelsassociatie en het Amerikaanse standpunt in deze kwestie en het vraagstuk van lan dingsrechten te Los Angeles voor de Foto: Geëscorteerd door motorpolitie verlaat een ziekenwagen het terrein van de Droogdokmaatschappij. Op de K.L.M. achtergrond staan de arbeiders van de werf zwijgend toe te kijken. Minister Luns zal zondag naar Washington gaan en maandag een ge sprek met president Kennedy heb ben. Minister Luns arriveert in de V.S. op een moment, dat de Britse premier Mcmillan en diens minister van buitenlandse zake, lord Home, juist in Amerika besprekingen voe ren, die, gedeeltelijk over dezelfde onderwerpen gaan. INTERVIEW. De „New York Times" publiceert een interview met minister Luns, waarin deze gezegd heeft, dat de Ne derlandse regering zeer teleurgesteld is over de houding der Ver. Staten inzake Nieuw-Guinea. „De Verenigde Staten schijnen zich weinig aan ons gelegen té laten liggen. Amerika heeft in het bijzon der met betrekking tot Indonesië on ze mening steeds weer veronacht zaamd. Indonesië heeft ons veel slechter behandeld dan Cuba de Ver enigde Staten; onze eigendommen zijn verbeurd verklaard, honderddui zenden van onze burgers zijn ge dwongen weg te trekken en thans heeft het ons zelfs de gebruikelijke diplomatieke vertegenwoordiging door een derde land niet willen toestaan." Minister Luns gaf te kennen, dat hij in elk geval de volgende-vraag iri Washington zal stellen: „Wat ver wachten onze bondgenoten, en in de eerste plaats de Verenigde Sta ten, van ons met betrekking tot het Nederlandse beleid voor Nieuw- Guinea?" De Bilt, donderdag 10 uur. Een lagedrukgebied strekt zich uit van Zuid-Scandinavië naar het zee gebied tussen Ierland, Portugal en de Azoren. Aan zijn oostelijke flank stroomt zachte lucht uit Frankrijk naar onze omgeving. Er komen hier in opklaringen voor, maar van tijd tot tijd veroorzaken enkele fronten hierin ook bewolking met enkele buien. De temperaturen stijgen in deze lucht, op plaatsen waar de zon vrij spel heeft, tot hoge waarden. In Zuid-Duitsland en Frankrijk worden bijna zomerse waarden bereikt. In Zuid-Zweden en Noorwegen is het gaan sneeuwen op de nadering van de neerslagzone, die woensdag nog bij ons regen veroorzaakte. De zach te lucht weet daar slechts met moei te verder naar het noordoosten door te dringen, waar in de Baltische sta ten en Rusland nog lichte tot ma tige vorst voorkomt. ZON- EN MAANSTANDEN 7 April: zon op 06.03; onder 19.23; maan op 01.18; onder 10.10. Hoogwaterstanden 7 April: v.m. 7.13; n.m. 7.44. KORRELTJE Nieuwsgierigheid is de dochter der jaloezie.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1