MENSEN IN SMELTKROES VORMDEN EEN EIQEN NATIE SIERRA LEONE DQNDERDAG 6 APRIL 1961 DE LEID SE COURANT PAGINA 11 De banden tusen Engeland en het West-Afrikaanse gebied, dat de naam .Sierra Leone' draagt, zijn van an dere aard dan die, welke moederland en kolonie in de regel verbinden. Zij zijn namelijk van filantropische oor sprong. Het begon in 1788. In dat jaar ver kocht een vorst van het West-Afri kaanse volk der Tim-ni een stuk land ter grootte van 663 km2 als vestigings- gebied voor een „groep onlangs uit Engeland aangekomen en onder be scherming der Britse regering staande uitstekende mensen, hun erfgenamen en rechtverkrijgenden". Dat gebied lag op een klein bergachtig schier eiland, dat Sierra Leone heette. Deze naam dankte het aan de Portugese ontdekkingsreiziger Pedro de la Cin- tra, die er in 1460 aan land ging en er zich vermaakte met de leeuwen jacht. Ter herinnering hieraan noem de hij een der bergen .Sierra Leone', de .Leeuwenberg'. De .uitstekende mensen', genoemd in het verkoopcontract, waren allen van Afrikaanse bloede. Zij waren vrijwel uitsluitend bevrijde en weg gelopen slaven. In later jaren kwa men er ook mensen uit andere West- Afrikaanse gebieden naar Sierra Le one om zich daar metterwoon te ves tigen. De kolonie Sierra Leone dankt zijn ontstaan aan het particulier en filantropisch initiatief van een groep Engelsen onder leiding van Granville Sharp. Granville Sharp en zijn mede standers waren namelijk fanatieke strijders voor de afschaffing van de slavenhandel. Er is thans rijst in overvloed en daarom lacht deze Sierra- Leonische schone tevreden. Op het gekochte schiereiland ver rees een stadje, symbolisch Freetown oftewel .Vrijestad' geheten. In den beginne hadden Freetown en de ,Vrijestedelingen' te kampen met moeilijkheden en tegenslagen. Menig Europeaan, die het experiment met belangstelling had gevolgd, kwam tot de conclusie, dat Sierra Leone niet veel meer betekenis had dan een sym bolisch gebaar, dan een brokje vrij heid geënt op een deel der wereld, waar de slavernij welig tierde. Inder daad lag Sierra Leone temidden van gebieden, die jarenlang brandpunten zijn geweest van de Afrikaanse men senhandel. Hierbij komt nog, dat de bevolking van Sierra Leone uiterst heterogeen was en dat lang niet allen, die zich in Freetown kwamen vesti gen, goede elementen waren. Maar Sierra Leone bleef toch bestaan, om dat het de politieke wind in Europa mee had. Weg met de slavenhandel Reeds tegen het einde der acht tiende eeuw ontstond er in West- Europa in steeds groter wordende kring een gevoel van ernstig onbe hagen over het bestaan der slavernij en vooral over de onmenselijke sla venhandel. De Sierra-Leoniërs danken hun land, hun .vrijplaats', aan die gevoelens. Ook de regeringen gingen zich met het vraagstuk der slavernij bemoeien. Reeds in 1807 verklaarde het Engelse Parlement de slavenhan del tot onwettige handel. Men be raamde maatregelen om het onmen selijk bedrijf der slavenhalers tegen te gaan. Vrijwel onmiddellijk viel het oog op de jonge nederzetting Freetown. Hier wilde men een basis vestigen voor de bestrijding van de slaven handel, want Freetown beschikt over een der mooiste en beste natuurlijke I Kissi Street, een der druk ste winkelstraten van Free town, de hoofdstad van Sierra Leone. Kolonalisme is tegenwoor dig een woord met een slechte klank, maar als op 27 april 1961 Sierra Leone zijn intrede doet in de rij der onafhanke lijke staten, komt er een einde aan een hoofdstuk van de ko loniale geschiedenis, dat ook in Afrika alom als ,goed' wordt gekenschetst en ge waardeerd. echter kozen het boerenbedrijf als broodwinning. Een aantal Sierra- Leonische ambachtslieden gaf de voorkeur aan ambachten en de han del. De Sierra-Leonische ambachts lieden genoten en genieten een uit stekende reputatie. Als smeden, me caniciens, timmerlui, bouwvakarbei ders en wat dies meer zij vindt men hen in vele West-Afrikaanse kust steden. De bevolking der oorspronkelijke .kolonie' Sierra Leone belijdt vrij- Diamant is een kostbaar, gember een lekker product van Sierra Leone. Op de foto ziet U, hoe gember op de rekken wordt gelegd om te drogen. havens van West-Afrika en was ge legen temidden van slavenhandels- landen by uitstek. Sierra Leone kreeg de status van Engelse kolonie. Reeds kort na 1807 begonnen de Engelse oorlogsschepen de door hun aange haalde slavenschepen naar Freetown te brengen. Ieder slavenschip, dat werd binnengebracht, betekende een vergroting van het zielental der Sierra-Leonische bevolking. Toen an dere Europese mogendheden met Engeland gingen samenwerken op het terrein van de bestrijding van de slavenhandel, kreeg Freetown een Internationaal Bijzonder Gerechtshof, dat de slavenhandelaren en slaven schippers moest berechten. Bijna een halve eeuw bleef dat Internationale Hof in Freetown bestaan. Sierra Leone was inmiddels ge worden tot een echt .Slavenland zon der Slaven'. Omstreeks 1860, toen er van slavenhandel op aanmerkelijke schaal geen sprake meer was, woon den er in Sierra Leone leden van alle enigszins belangrijke negervol ken. Bovendien vond men er don kere burgers, die afkomstig waren uit West-Indië en de Verenigde Sta pten van Noord-Amerika. Daar er een Babylonische spraakverwarring heerste, werd Engels meer en meer de volkstaal. Natuurlijk spraken de Sierra-Leoniërs vroeger geen ,hoog- Engels', maar niettemin voldeed de taal uitstekend. In de vorige eeuw, toen de bevolking op een heel wat lager ontwikkelingspeil stond dan thans, vonden de kerkelijke autori teiten het eens zelfs nodig om een uitgave van het Nieuwe Testament in Sierra-Leonische vertaling uit de circulatie te nemen. Waarom? Omdat het volgens die autoriteiten zó was vertaald, dat het op sommige plaatsen bijna las als blasfemie. Hoe dit zij, in de Sierra-Leonische smeltkroes vermengden zich de mensen en wer den zij geleidelijk een eigen aparte natie. Thans, op de drempel der on afhankelijkheid, wonen er in Sierra Leone in totaal ongeveer 2.500.000 mensen. In den beginnen kregen zij* die zich in Sierra Leone vestigden, gratis een stuk land toegewezen. Niet allen Sierra-Leonische diamantzoe kers gaan wel per schip naar hun „werk". Ook in de rivie ren vindt men veel diamant. Maar beschikken al deze man nen over een officiële ver gunning? wel algemeen de Christelijke gods dienst, al behoren de mensen tot ver schillende kerkgenootschappen. Voor al dank zij Missie en Zending kon het ontwikkelingspeil hoog worden. Toen de Engelsen hun invloed vestigden in de beide onafhankelijke staten Ghana en Nigeria, deden zij herhaal delijk een beroep op geschoolde Sierra-Leoniërs om in die gebieden functies te aanvaarden bij het onder wijs, het bestuur en in de handel. Wel een bewijs, dat de Sierra-Leoni- ers als .voorlijk' golden. Dit danken zij voor een belangrijk deel aan hun, in 1827 gestichte, hogeschool „Fourah Bay College', die inmiddels de status van uiversiteit heeft verkregen. Het Protectoraat In 1788, toen de Franse Revolutie op uitbreken stond, ontstond Sierra Leone als een .vrijplaats' voor ex- slaven. In 1808, toen Napoleon I op het toppunt van zijn macht was, kwam het eerste buitgemaakte sla venschip in Freetown aan. Van dat tijdstip af kwamen er jaarlijks hon derden, ja, duizenden bevrijde slaven naar Sierra Leone. Deze .kolonie' knoopte contacten aan met zijn ach terland, dat bevolkt was door een aantal tamelijk primitieve, deels tot de Islam behorende stammen. Dit gebied werd aldus een Britse in vloedssfeer. Toen de Fransen hun Afrikaanse rijk steeds meer gingen uitbreiden en het aan Sierra Leone grenzende Liberia territoriale eisen ging stellen, besloot Londen in 1896 om een aan Sierra Leone grenzend gebied tei grootte van 70.000 km2 tot Engels protectoraat te verklaren, het .Protectoraat Sierra Leone'. De tegen stellingen en verschillen tussen Pro tectoraat en Kolonie van gelijke naam waren groot. Freetown, bij voorbeeld, had in 1896 reeds een gekozen ge meenteraad. In snel tempo echter hebben de Engelsen, bijgestaan door Afrikaanse medewerkers, de ver schillen zoveel doenlijk uitgewist. Hieraan is het te danken, dat thans Kolonie en Protectoraat samen een onafhankelijke staat kunnen vormen. Het besluit tot de onafhankelijkheids verklaring viel in april 1960 te Lon den tijdens een conferentie van Engelse en Sierra-Leonische staats lieden en politici. Na 1896 eerbiedigden de Engelsen het bestaande bestuursapparaat in het Protectoraat. Zij regeerden er .indirect', dus zoveel mogelijk via de vorsten en stamwetten. In de loop der jaren geraakte het Protectoraat meer en meer uit zijn isolement. De grote sprong in dit opzicht werd ge maakt vlak vóór de eerste wereld oorlog, toen er een spoorlijn van het binnenland naar de kust gereedkwam. De welvaart steeg in het Protecto raat. In nog veel sterker mate was dit het geval, toen men in 1930 de eerste diamanten vond en bleek, dat Sierra Leone rijk is aan die edel stenen. Thans is industriediamant het belangrijkst uitvoerartikel. Ja, zon der de welvaart, die de diamant in Sierra Leone heeft gebracht, zou er van onafhankelijkheid misschien thans nog geen sprake kunnen zijn geweest. Zonder diaman1 en onder Sir Milton Margai, een uit het Pro tectoraat afkomstige staatsman, die reeds tien jaar de leidende figuur in Sierra Leone is geweest, Sierra Le one's eerste .Eerste Minister' zal worden en een verpersoonlijking is van de geleidelijk gegroeide eenheid van de Kolonie en het Protectoraat. Gezicht op Freetown, de eerste „Vrije stad" in West Afrika. Op de achtergrond de Sierra Leone of Leeuwen berg.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11