mi t i i ii Ctkctióck afy. weduwe*-&t wezenwet (A.M. M.) Waar heeft u recht op? DE WOLKENETERS i DONDERDAG 6 APRIL 19fil DE LEIDSE COURANT pagina io tih'e £crmen in aa#anez£.ing. vovz de Nieuwe rijksdaalders met randschrift „op z'n kop" Bij de Rijksmunt in Utrecht ko men de laatste tijd herhaaldelijk te lefoontjes binnen van personen, die menen een zeer bijzondere nieuwe rijksdaalder in hun bezit te hebben. Deze rijksdaalder zou zich van de andere onderscheiden doordat het randschrift „God zij met ons", wan neer men de beeldenaar bovenlegt, op de kop staat. 's Rijksmuntmeester, dr. J. W. A. van Hengel, deelde naar aanleiding hiervan mee, dat dit een gevolg is van de toegepaste munttechniek bij munten met inwaarts randschrift. Dit randschrift wordt nl. .vóór de eigenlijke muntslag op de munt- plaatjes aangebracht. Bij een aan zienlijk percentage van de nieuwe rijksdaalders staat het randschrift op zijn kop. V eiligheidsinspectie voor auto's in N.-Brabant Woensdagmiddag is in de garage van het politiebureau te Den Bosch de auto van de commissaris der ko ningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, als eerste in de provin cie onderworpen aan de vrijwillige periodieke veiligheidsinspectie, die in Noord-Brabant door het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwer king met de politie en de Bovag, ge organiseerd is. Enkele jaren geleden is in iRotter- dam en omgeving met succes 'n der gelijk systeem beproefd. Noordbra bantse automobilisten kunnen in 110 garages, die daartoe door de Bovag erkend zijn hun wagens ter keuring aanbieden. Wanneer de auto alle 45 punten van het onderzoek gunstig doorstaat, wordt een vignet op de voorruit geplakt en een keurings- De kinderbijslag voor de wezen, rapport afgegeven, alsmede 'n log- wordt gegeven naast het weduwen- boekje, dat bij de auto blijft. pensioen. De weduwe ontvangt dus óók haar weduwenpensioen. Heeft de In het streekziekenhuis Benne- weduwe geen recht meer op het we- kom is gistermiddag overleden het Er bestaat zo'n aardige clausule, geen enkele invloed op de uitkering duwenpensioen, dan ontvangt zij toch 4-jarig jongetje G. Wernsen, datvrij- die zegt dat iedere Nederlander van het pensioen en ook mag er de kinderbijslag, tot de kinderen 16 dagmiddag ernstig werd gewond toen wordt geacht de wet te kennen. Tast over deze bijverdienste geen premie iaar zijn. Als het kind of de kinde- het werd aangereden door 'n vracht- dustoe, lezer, want hierbij geven wij worden ingehouden. Als u gewetens- ren invalide zijn, of nog studeren, auto. Het kind raakte onder de auto in schema's duidelijk de Algemene bezwaren tegen het pensioen heeft, dan heeft zij nog recht op de wezen- toen het op de Renswouderstraat Weduwen- en Wezenwet (AWW) en dan kunt u zich met deze bezwaren kinderbijslag tot die kinderen 27 achter een ballonnetje aanliep, de Algemene Ouderdomswet (AOW- tot de Raad van Arbeid richten. Jaar zyn. Ouderdomspensioen), weer. m de Aww (Algemene Weduwen- In onze schema's geven wij dui- en Wezenwet), zijn het de weduwen delijk aan op welke bedragen men en de wezen dle de on'; momenteel recht heeft, indien men vangen, waarop de AWW hen recht onder de AWW of de AOW valt. De §eeft ,Is de weduwe echter 65 jaar, uitkeringen en de pensioenen kun- dan emdigen rechten op de AWW nen t.z.t. worden verhoogd (of ver- en valt ZIJ onder d? uitkeringen van laagd) in verhouding tot de ontwik- ouderdomspensioen (AOW). Ons keling van de algemene lonen. schema geeft duidelijk de werking Voor het ouderdomspensioen geldt, van de AWW aan. Weduwen zonder dat voor elk jaar dat men premie kinderen, die nog géén 50 jaar zijn heeft betaald, men recht heeft op °P het moment dat hun man over- 2 van het volle pensioen. Aange- lijdt, hebben geen recht op blijvend zien deze bepaling voor bepaalde weduwenpensioen. Zij kunnen wel groepen nadelig zou zijn, zij zouden tijdelijk een uitkering van 1512 gul- n.l. tekort komen aan het pensioen den per jaar ontvangen, ove^ een wat zij gaan ontvangen, heeft men periode van 6 maanden tot 2 jaar, voor een bepaalde groep, „toegere- afhankelijk van haar leeftijd, kende jaren" ingesteld, zie schema, Voor weduwen waarvan het pen- zodat deze bevolkingsgroepen toch sioen is afgelopen, b.v. omdat haar hun pensioen ontvangen. jongste kind 18 jaar wordt, kan ook Als men gehuwd is, ontvangt de een dergelijke tijdelijke uitkering man het AOW-pensioen, indien de worden verstrekt, man echter invalide of ziek is, ont- Voor de weduwen en wezen van vangt de vrouw dit pensioen als zij vóór 1 oktober 1951 geldt voor de 65 jaar is en zolang de man nog uitkeringen van de AWW een over- geen 65 jaar is. Wordt de man 65, gangsregeling, welke op sommige dan gaat het pensioen op hem over. punten andere bepalinge bevat, dan Als men het AOW-ouderdomspen- die welke in ons schema zijn opge- sioen ontvangt dan mag men rustig nomen. De aan hen uit te keren be- bijverdiensten hebben, dit heeft dragen blijven echter gelijk. 90S) hlti®-jidnlte"neerdeWeduwe65Jaar wordh Don volf 2Ü °"*r OPENING CONGRES OVER COMMUNICATIE Het 23ste congres van de Organi satie van Natuurfilosofische en Tech- nologiche faculteiten in Nederland is gisteren geopend in het groot-audi torium van de universiteit. De prae- ses van het dagelijks bestuur, de heer L. Hornsveld, gaf een korte beschou wing over de plaats van het natuur filosofisch en technologisch onder zoek in de samenleving van nu. Hij constateerde, dat de wetenschappen veel meer dan vroeger bepaald wor den door het materiële nut dat zij de samenleving opleveren. Daarnaast blijft de menselijke nieuwsgierigheid een heel grote factor bij de vooruit gang op wetenschappelijk gebied, zei de heer Hornsveld. Een welkomstwoord van de rec- tor-magnificus van de Leidse uni versiteit, die wegens ziekte niet aan wezig was, werd voorgelezen door de secretaris van de senaat, prof. G. Sevenster. In dit welkomswoord werd de nadruk gelegd op 't belang van inzicht in de communicatietech niek voor het onderling contact van de zich steeds meer specialiserende wetenschapsterreinen. Gemeente-subsidie verdween in zak van penningmeester 22 Mille verduisterd De politie te Middelburg is een onderzoek begonnen tegen de Mid delburgse gemeente-ambtenaar J. J. L., die ervan wordt verdacht in zijn kwaliteit van penningmeester van de vereniging „Het Zeeuwse Oorlogs museum" een bedrag van ruim 22.000 te hebben verduisterd. De vereniging had destijds bij de gemeente Middelburg een geldle ning afgesloten, teneinde jaarijks 'n expositie te kunnen houden in de zgn. Vleeshal van het Middelburgse stadhuis. Deze expositie, die tijdens de zomermaanden wordt gehouden, trekt vele duizenden bezoekers en zou dus een batig saldo moeten op leveren. De laatste tijd bleven achtereen regelmatige betaling van rente en aflossing uit, zodat de verificatie- dienst van de gemeente Middelburg de boeken controleerde, waarbij men op een kastekort stuitte. Vanaf 1949 zou L. regelmatig gelden ten eigen bate hebben gebruikt. Hangende dit onderzoek hebben b. en w. van Mid delburg de ambtenaar geschorst. Het onderzoek heeft reeds aan het licht gebracht, dat in deze vereni ging merkwaardige toestanden be stonden. Bestuursvergaderingen wer den vrijwel nimmer gehouden en de laatste tijd was, door het overlijden van de secretaris der vereniging, „Het Zeeuws Oorlogsmuseum" een eenmanszaak geworden, die door L. werd gedreven. KIND DOOR TREIN GEDOOD De zesjarige Anna van Erp uit de Heihoekstraat in Oss is gisteravond omstreeks half zes de niet beveilig de spoorwegovergang in deze plaats overgestoken en door de trein Nij- megen-Den Bosch gegrepen, 't Kind was op slag dood. ER KOMT MEER KLEUR IN DE BOLLENSTREEK Door het koele weer van de laat ste weken kan men overal in de bol lenstreek nog steeds genieten van vele velden bloeiende narcissen en kleurige tulipa's, terwijl nu ook steeds meer velden hyacinten gaan kleuren. De Keukenhof is thans 'n bezoek ten volle waard. Er bloeien vele soorten narcissen, tulipa's, bijgoed- gewasjes en hyacinten temidden van het eerste jonge groen en de tere bloesems van velerlei heesters en struiken. In de kassen wordt 't oog geboeid door een weelde aan veel kleurige tulpen. Ook in de Treslong- tuin te Hillegom bloeien nu vele bolgewassen. De 21-jarige schippersknech A. Schmidt uit Roterdam is gisteravond in de Vlothaven bij de nieuwe graan silo te Amsterdam overboord van 't sleepschip „de Intentie" gevallen en verdronken. De schipper van „de Intentie" gelukte het na ongeveer 20 minuten de jongeman uit het water op te halen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De Heli-haven in Eindhoven is gistermiddag officieel ingeschakeld in het luchtvrachtverkeer. De wet houder van openbare werken van Eindhoven, mr. P. v. 't Hoff, heeft op de Eindhovense Heli-haven hier toe een lint doorgeknipt, daarna landde een grote Sabena-vrachtheli- kopter. Het muziekkorps van de Eind hovense politie speelde het Belgische volkslied. De bouw van de Coentunnel zal op 26 mei worden aanbesteed door de directie sluizen en stuwen. Men hoopt de tunnel bij de Hembrug die beide oevers van het Noordzeeka naal gaat verbinden in april 1964 te kunnen openen. Aetherklanken VRIJDAG 7 APRIL HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Vara - 10.00 VPRO - 10.20 Vara 12.00 Avro - 16.00 Vara - 19.30 Vpro 21.00 Vara - 22.40 Vpro - 23-24 Vara 7.00 nieuws, 7.10 gym. 7.20 gram. 8.00 nieuws, 8.18 gram. 9.00 gym. vd vrouw, 9.10 gram. 10.00 Dit en het andere, gesprek, 10.05 morgenwijding 10.20 voor de vrouw, 11.00 voor de kleuters, 11.15 viool en piano, 11.40 orgelspel, 12.00 lichte muziek, 12.20 regeringsuitz: Uitz. v.d. landb. 12.30 land- en tuinb.meded. 12.33 sport- praatje, 12.50 carillon- en orgelspel, 13.00 nieuws, 13.30 lichte muz. 14.00 alt-mezzo en piano, 14.20 voordracht. 14.40 gevar. progr. 16.00 grepen uit de muziekgeschiedenis, muzikale le zing; 16.30 v.d. zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.53 act. 18.00 nieuws, 18.15 pol. lezing, 18.25 lichte muziek, 18.50 de puntjes op de i, praatje; 19.00 v. de kinderen; 19.10 meisjeskoor, 19.30 het platteland nu, gespr.,'19.45 Vpro- nieuws, 20.00 nieuws, 20.05 boekbe spreking, 20.10 de film en de school, lezing. 20.20 100 jaar modernisme, klankbeeld; 20.50 de wereld verga dert, lezing; 21.00 hobby-quiz. 21.50 negers, nikkers en machines, klankb. 22.15 buitenl. weekoverz. 22.30 nws. 22.40 zorg om de mens, gesprek, 23.00 soc. nieuws in esperanto; 23.06 Ne4, biljartkamp. ere-klasse libre-groot. 23.10 vergelijkenderwijs, muzikaal gesprek; 23.55-24.00 nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 nieuws en s.o.s.-berichten, 7.10 gram. 7.30 een woord voor de dag. 7.40 gram. 8.00 nieuws, 8.15 radio- krant, 8.35 gram. 8.50 gram. 9.00 v. d. zieken, 9.35 gram. 9.40 v.d. vrouw. 10.10 gram. 10.15 morgendienst. 10.45 kamermuziek, 11.15 voor de oudere luisteraars, 12.00 gram. 12.15 gram. 12.30 land- en tuinb.meded. 12.33 gr. 12.53 gram. of act. 13.00 nieuws, 13.15 lichte muziek, 13.45 gram. 14.00 gr. 14.25 omroepork. en solist. 15.15 gr. 15.40 lichte muziek, 16.00 wenken voor de tuin, 16.15 gram. 16.30 piano recital; 17.00 voordracht; 17.20 gram. 17.40 beursber. 17.45 akkordeonmuz. 18.20 licht progr. 18.50 regeringsuitz.: wereldgezondheidsdag 1961; ongeval len en het voorkomen er van, dr. J. H. Hagenbeek, geneesk. inspecteur v.d. volksgezondheid. 19.00 nieuws en weerber. 19.10 op de man af, praatje. 19.15 gram. 19.30 radio-krant, 19.50 muziek voor blaasinstr. 20.15 gevar. progr. 21.30 samenzang, 22.00 Prome nade-orkest en solist. 22.0 nieuws; 22.40 wijd als de wereld, lezingen; 23.15 gram. 23.45 gram. 23.55-24.00 nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: weekjournaal; Vara 20.30 ac tualiteiten; 20.40 kunstrubriek; 21.10 TV-film; 21.35 welbeschouwd, vra- genbeantwoording. Grammofoonplatenprogramma draadomroep (over de 4e lijn) van 18.0020.00 uur I. Domenico Cimarosa: uit „II Ma- trimonio Segreto", a. Ouverture; b. Cara, cara, non dubitar. II. Gaetano Donizetti: 1. uit „l'Eli- sir d'Amore", Una furtiva lagrima; 2. uit „Don Pasquale", Quel guardo il cavaliere, So anch'io la virtü. III. Pietro Mascagni: Ouverture „Le Maschere". IV. Francesco Cilea: uit „l'Arle- siana", E la solita storia des pastore. V. Giacomo Puccini: uit „La Bo hème", O soave fanciullo. VI. Gioacchino Rossini (bew. Otto- rino Respighi), „La Boutique Fan- tasque". VII. Giuseppe Verdi, 1. uit „Rigo- letto", Gualtier Maldè, Caro nome; 2. uit „La Traviata", Lunge da lei, Dei miei bollenti spiriti; 3. „Simon Boccanegra", opera in 1 voorspel en 3 bedrijven op tekst van Francesco Maria Piave en Arrigo Boito. 22.15 uur: Het pijnlijk vraagstuk van het menselijk lijden. (IX en slot). AUTOMOBILISME GESLAAGDE PROEFRIT VAN NIEUWE FERRARI. De nieuwe Ferrari (Formule 1) met een motor van 1500 cc, die ach ter in is geplaatst, heeft tijdens zijn eerste officiële proefritten op het circuit van Modena uitstekende re sultaten bereikt. Met aan het stuur de Amerikaan Ginther kwam de Ferrari tot een snelste ronde van 1 min. 46.5 sec. (gemiddelde van 194,359 km. per uur), hetgeen een verbetering van het oude rondere cord, dat op naam van de Duitser von Trips stond, betekende met drie se conden. VOETBAL UITGEBREID PROGRAMMA VOOR MEXICAANS ELFTAL. Voor het Mexicaanse voetbalelftal, dat 19 april a.s, te Amsterdam te gen Nederland speelt, is een uitge breid programma vastgesteld. Een week later (26 april) komen de Mexi- cai en namelijk te Praag uit tegen Tsjecho-Slowakije, op 6 mei volgt te Oslo een ontmoeting tegen Noorwe gen en 10 mei zullen zij te Londen tegenstander zün van Engeland. Op de terugreis wordt Curasao Woensdagmiddag is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Z.E. aangedaan, want op 21 mei moet mr. J. M. A. H. Luns, van Schiphol vertrokken voor zijn belangrijke bezoek Mexico te Willemstadt spelen tegen de aan de Verenigde Staten. De minister zal vermoedelijk een onderhoud Nederlandse Antillen voor de voor hebben met president Kennedy. De foto toont de minister en zijn vrouw ronden van het wereldkampioen- over het vliegveld op weg naar het vliegtuig. schap 1962. rmoacmuKMdi vueme mm Kumoiis mm Vnenden, ikhoop Muite vlutkmride st/whe fsmr een ml Mm/oren'. Ik probeer® Vol ps Kosrm 'ff/s re tie tumle kruiser vermelen mm verloren StiHi 'TheoM weektv weer maerwio

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10