GIDSEN UIT VIJF LANDEN IN SASSENHEIMSE REGEN Het hoogste van allen „Vriendschap"spelleii in verschillende talen Kinderbijslag- en mammoetwet nog ver weg twee gewonden Derde brug over Prins Bernhardsluis Buitenlandse delegaties in Hollandia aangekomen Binnenkort wijziging A.W.W.? WOENSDAG 5 APRIL 1961 DE LETDSE COURANT De vlag gehesen» op „Ter Leede" De zon in t hart van elke gids In de regen stonden meisjes uit vijf landen gistermiddag om de „vlag genmast gegroepeerd en de commis- saresse van de Gidsen, .mej. Wies IJsselmuiden, sprak een hartelijk woord van welkom achtereenvol gens in verschillende talen. Een week lang zullen zij bij elkaar blijven, gidsen zo goed uit Amsterdam, Alk maar of Hoorn als uit Luxemburg, Boston of Newbury near Reading. En in het midden van de kring za gen wij het eerste bloem-mozaïek van dit jaar, een kleurig plakkaat, dat het devies van dit samenzijn „Sunny and funny" met grote let ters liet spreken. Tot volgende week maandag lo geren enige tientallen gidsen in huis „Ter Leede,, te Sassenheim, waar zij het woord vriendschap in verschil lende talen zullen leren spellen. Gis termiddag al was het ijs spoedig ge broken nadat de meiskes met veel animo de eerste opdracht hadden uitgevoerd. Zij zochten de namen van bloemen zoals narcis, hyacinth, tulp op kaartjes bij elkaar en vorm den op deze wijze groepen, diè ook de namen van bloemen zullen krij gen. „Who is tulip here" galmde het door de zaal, „Are you daffodil?", „Sind Sie Narzisse?", „Les jacinthes sont la" de Nederlandse meis jes waren haar buitenlandse vrien dinnen van harte behulpzaam. II7e spraken met Tissi Clees uit Luxemburg, die zeventien jaar oud is, school gaat op het lyceum in de stad Luxemburg, en daarom he laas de tiende al weer terug moet zijn, omdat dan haar vakantie is afgelopen. Maar zij geniet ten volle van dit uitstapje, dat haar geboden werd, dank zij het initiatief van de gidsen in het diocees Haarlem, die buitenlandse groepen aanschreven met het verzoek afgevaardigden naar dit kamp in Nederland te zenden. De organisaties in het buitenland konden jammer genoeg niet alle be langstellenden naar dit kamp stu ren het grapje zou te duur ge worden zijn zij moesten 'n keus maken en zonder dat er eigenlijk een goede aanleiding voor te vin den is werd Tissi uitgekozen. Slechts een klein deel van de reis moest zij zelf betalen. Anders was het met de Engelse meisjes Wendy Biffen (15) uit Newbury en Elisabeth Ostler (15) uit Boston (Lincolnshire) die ge kozen werden na een serie vaar digheidstests, waarvan zij de beste bleken. rVolgelukkig zijn zij gisteren op de U boot Harwich-Hoek van Holland gegaan en in Nederland werden zij door de toekomstige vriendinnen verder geholpen. Verschillende „girl scouts", „guides de France" of „Pfadfinderinnen" logeerden met de Paasdagen al in de gezinnen van hun Nederlandse collegaatjes. An deren zullen bovendien na dit kamp nog één week Holland aan hun Paas vakantie toevoegen. Van guido Helmich hoorden we, dat er een rijk programma voor deze week is samengesteld, bezoeken aan Den Haag, Amsterdam, Volendam en de Keukenhof komen op de lijst voor maar natuurlijk ook de veldspelen die „eten en drinken" zijn voor deze vrouwelijke padvinders. De duinen zullen het terrein zijn van de onder nemende gidsen. We hopen maar dat er dan een stralend zonnetje bo ven een blauwe zee zal staan, want onze mooie en bloemrijke streken laten zich met het miezerige weer van deze dagen van hun slechtste zijde zien. Het mag niet hinderen, zegt guido Ria van Wel; „sunny and funny" zal het kamp zijn, zelfs on der de grauwste wolken, want een goede gids heeft de zon in haar hart. Foto hiernaast: Internationale gezelligheid op „Ter Leede" in Sassenheim Kamerlid Peters (kvp Er zal een klein politiek wonder tje moeten gebeuren als de kinder bijslagwet binnen afzienbare tijd ge realiseerd wordt," dit heeft 't Twee de-Kamerlid de heer J. M. Peters gis teravond meegedeeld in Sittard op de jaarvergadering van de R.K. On derwijzersbond van het bisdom Roer mond. De KVP kan in '63 niet voor de kiezers met lege handen verschijnen, zei de heer Peters. De situatie kan aanleiding zijn, dat het kabinet De Quay binnen zeer korte tijd gedwon gen kan worden heen te gaan. Daar mee komt dan ook de Mammoetwet op de wip, zo constateerde de heer Peters, immers minister Cals zou in een volgend kabinet moeten terug keren, wil dit ontwerp wet worden. Zijn opvolger kan het rustig naast zich neer leggen. De heer Peters achtte het uitge sloten, dat de Mammoetwet, ook als het kabinet blijf, nog voor 19-62 in de Kamer aan de beurt komt. Zojuist rijbewijs: Nadat zij juist haar rijbewijs had gehaald, reed de 61-jarige mevrouw H. van E.V. uit Heemstede nog onder controle van een instructeur, op de hoek van de Hazepaterslaan en de Wagenweg in Haarlem plotse ling het trottoir op. Twee kinderen werden gewond. De auto greep een 13-jarige scholier, die op de fiets langs het trottoir reed en duwde vervolgens een 16-jarig meisje uit Haarlem door de winkelruit van een slagerij. VERPLEEGDE MET VERLOF DEED POGING TOT AANRANDING Wegens poging tot aanranding is in Maarssen gistermiddag aangehou den een 18-jarige Utrechtenaar, die met de Paasdagen verlof had gekre gen uit het Rijks Jongensinternaat te Den Dolder. Het meisje stelde on middellijk een woonwagenbewoon ster op de hoogte, die daarna de po litie opbelde.. Oorkonde voor de Nieuw-Guinearaad Een foto van het kistje met oorkonde, dat een delegatie uit de Staten- Generaal aan de Nieuw-Guinea-Raad heeft aangeboden. De oorkonde ver meldt, dat de Staten-Generaal aan de Nieuw-Guinea-Raad een versiering zal aanbieden voor het gebouw, waar de raad zal vergaderen. Mogelijk tweede sluis in Tiel Naar ons van do zijde van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat gisteren desgevraagd werd medege deeld, zijn de plannen om in Tiel naast de bestaande Prins Bernhard sluis een tweede sluis te bouwen nog niet definitief. Zoals bekend is er tengevolge van de snelle ontwikke ling welke de Duwvaart doormaakt, een grote behoefte aan zulk 'n twee de sluis. Mocht de tweede sluis er komen, dan zal deze in ieder geval Opzienbarende verklaring van staatssecretaris Bot? Gistermorgen is precies volgens schema om 11.20 uur plaatselijke tijd de Australische gouvernementsdako- ta geland met de leden van de dele gatie van Australisch Nieuw-Guinea voor de opening van de Nieuw-Gui- nea-raad. Tot deze delegatie behoort gouverneur Cleland en acht leden van de legislative council van wie 'n aantal autochtonen in kleurige in heemse kleding. De delegatie werd ontvangen door gouverneur Platteel, de commandant strijdkrachten, schout-bij-nacht Pla- terink, en de voorzitter van de Nieuw-Guinea-raad, Sollewijn Gelp- ke. Er waren voorts drie Papoea- fluitorkesten aanwezig. Kort nadat de gouverneur Cleland de erewacht van de politie had ge- inspecteerd en in een zaaltje naast het stationsgebouw kennis had ge maakt met de leden van het comité van ontvangst, landde een viermo torige gecharterde skymaster van de Trans-Australian Airlines met de Australische, Nieuwzeelandse en Franse delegatieleden en een groep vertegenwoordigers van de Austra lische pers en televisie. Tot de Australische delegatieleden behoorde de minister voor overzeese gebieden, Hasluck, de minister van 1 m ill- eiland-gebieden, Goetz, en senator llliyI Drake Broekman. Minister Hasluck inspecteerde de De Amerikaanse testpiloot Joe Walker is boven de luchtbasis Edwards in erewacht, waarna hij, begeleid door de Amerikaanse staat Californië met een X-15 raketvliegutig tot een hoog- minister Toxopeus en staatssecreta- te van 48 kilometer gestegen. Dit is de grootste hoogte, welke een mens ris Bot, naar de commissie van ont- ooit heeft bereikt. De foto toont Walker breed grijnzend voor zijn vliegtuig vangst liep. Tijdens deze begroeting na de rekordvlucht. speelde een inheems fluitorkest plot seling het Engelse volkslied, kenne lijk geheel spontaan, aangezien dit niet op het programma stond. Het orkest herhaalde dit liefst viermaal, waarbij velen in de brandende zon stram in de houding stonden of sa lueerden. Daarna vertrok het gezel schap per auto naar de haven. Voor op reed gemotoriseerde verkeerspo litie. De correspondent van de „Mel bourne Herald" in Canberra schrijft dat in Canberra beroering is ont staan na een verklaring, die staats secretaris Bot vandaag in Hollandia zou hebben afgelegd. Volgens het blad zou deze verklaring inhouden dat Nederland militaire steun ver wacht van Australië, de Verenigde Staten en Engeland, indien Indone sië westelijk Nieuw-Guinea aanvalt. „De federale (Australische) rege ring heeft voortdurend geweigerd met Nederland te spreken over mi litaire samenwerking in Nieuw- Guinea", aldus de correspondent. Gevraagd naar commentaar op het persbericht over een verklaring die staatssecretaris Bot zou hebben afge legd zei een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken: „De Britse regering vertrouwt dat Indonesië zijn vorige verzeke ringen om geen geweld te gebruiken bij zijn aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea, zal nakomen". Diplomatieke waarnemers zeiden dat uit dit commentaar viel op te maken dat de kwestie van een Indo nesische aanval zich op het ogenblik niet voordoet. HALTEWACHTER GEWOND BIJ WERK OP SPOORBAAN Bij de halte Wilgenpias op de spoorlijn Rotterdam Hofplein-Den Haag is gistermiddag de 52-jarige haltewachter T. Lamberts ernstig aan het hoofd verwond geraakt. Een passerende trein raakte de zuigpijp van een zuiger, die op het viaduct over de Adrianalaan bij de hoofd riolering stond. De pijp zwaaide op zij en verwondde de heer Lamberts. Hij is in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis „Bergweg" vervoerd. Het is mogelijk, dat het kabinet-De Quay nog vóór het zomerrecès bij de Tweede Kamer een wijziging van de algemene weduwen- en wezenwet aanhangig zal maken. Naar de „Te legraaf" verneemt zal hierbij de leef tijd voor de weduwen, die voor uit kering in aanmerking komen, van 50 op 45 jaar verlaagd worden. Hierop is indertijd tevergeefs bij de toenmalige minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, aange drongen. Staatssecretaris B. Roolvink heeft enige maanden geleden al aan de so ciale verzekeringsraad advies ge vraagd over de vraag, of de door de uitvoeringsorganen met de A.W.W.- wet opgedane ervaringen aanleiding zouden kunnen geven tot wetswijzi ging. Dit advies is inmiddels ontvangen, maar wordt geheim gehouden. De bewindsman heeft thans voor namelijk over de verlaging van de leeftijdsgrens, het advies van de SER gevraagd, mede met het oog op de fi nanciële consequenties. breder dan achttien meter worden. Er wordt gedacht aan een breedte van 24 meter. Wel is zeker dat over de Prins Bernhardsluis een nieuwe verkeers- brug gebouwd zal worden. Deze zal komen te liggen tussen de beide, thans reeds bestaande, bruggen. Daartoe zullen die bruggen ('n spoor brug en een verkeersbrug) wat „op geschoven" worden. De thans be staande verkeersbrug zal dan meer dienst gaan doen voor de verwerking van het locale verkeer Tiel-Echteld. De nieuw te bouwen brug zal een onderdeel gaan vormen van rijksweg 15 (de weg Rotterdam-Kesteren). Deze brug zal een breedte van 24 meter krijgen. Rijkswaterstaat hoopt in juni van dit jaar met de bouw er van te beginnen. Eind 1962 kan de brug dan gereed zijn. „Holambra II" Nieuwe Nederlandse landbouwkolonie in Brazilië De Katholieke Centrale Emigratie stichting heeft uit de Nederlandse landbouwkolonie „Holambra" in Bra zilië het bericht ontvangen, dat zeer binnenkort optie zal worden verkre gen op een stuk grond, waarop de nieuwe kolonie „Holambra II" zal kunnen worden gesticht Zoals be kend wil men met de nieuwe kolo nie ruimte scheppen voor de jongelui uit de oude kolonie, Holambra I, die daar geen plaats meer kunnen vin den voor het stichten van een eigen bedrijf. Ook is het de bedoeling, dat er emigrantengezinnen uit Neder land naar Holambra n gaan. Holambra I, ongeveer 5000 hectare groot, werd in 1948 gesticht onder auspiciën van de Katholieke Neder landse Boeren en Tuindersbond. Ho lambra II zal, naar verwacht' wordt, een oppervlakte van 30 a 35.000 ha beslaan en plaats kunnen bieden aan zevenhonderd gezinnen. In november van het vorige jaar heeft de Amerikaanse regering het de intergouvernementele commissie voor Europese migratie mogelijk ge maakt, een lening van 1.250.000 'dol lar te verstrekken voor de stichting van Holambra II. Zoals gisteren werd gemeld heeft de Inter-Amerikaanse bank zich nu bereid verklaard als financieel agent voor deze lening op te treden. Ook de Braziliaanse regering heeft nu kredieten beschikbaar gesteld, zo is meegedeeld in de brief, die de ka tholieke centrale emigratiestichting dezer dagen van de president der ko lonie Holambra ontving. Vrouw ernstig mishandeld door aanrander Met zware verwondingen moest mevr. M. W. v. d. D. uit St. Michiels gestel in het ziekenhuis worden op genomen, nadat zij omstreeks één uur 's nachts in een plantsoen in Den Bosch aan de rand van het stadscen trum door een onbekende was over vallen. De man had kennelijk minder eer bare bedoelingen. Op het hevig ver zet van de Vhouw, maakte hij zich uit de voeten, nadat hij haar ernstig mishandeld had. ARBEIDER IN EUROPOORT VERONGELUKT Bij de bouw van 'n nieuwe tank voor Shell in Europoort is gisteren de 46-jarige arbeider M. v. d. Engel uit Spijkenisse dodelijk getroffen door een vallende plaat. De heer v.d. Engel was in dienst van een aanne mersbedrijf, dat ter plaatse werk zaam is. Hij was getrouwd en had drie kinderen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7