S)e £eidóe(Boti/fca/nt Vreugde op het Verrijzenis-feest maar ook zorgen Internationale commissie van toezicht weer bijeen? Rusland aanvaardt Brits voorstel over Laos Mgr Jac. Pessers f Brand op Nederlands schip in Finse haven Drie doden, twee zwaargewonden op m.s. „Bloemgracht" DINSDAG 4 APRIL 1961 51ste JAARGANG Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advertenties 2 0 8 2 6. De paashaas in de regen Klachtendienst bezorging tel. 3 383 9 (tussen 17.30 en 19.00 uur) - Giro 10 30 03 - Abonnementsprijs 0,59 per week - ƒ2,55 per maand, 7,50 per kwartaal - Franco p.p 8.- Advertenties 17 et p. mm. - Telefoontjes ƒ1,50 PAASWENS EN PAASZEGEN VAN DE PAUS PROTESTMARS TEGEN ATOOMBOM Zegenwens in vele talen Paus Johannes XXHI heeft op Eer ste Paasdag op het midden-balkon van de St. Pieter een toespraak en de plechtige zegen aan de gehele wereld gegeven. Naar schatting 200.000 men sen haden zich op het voorplein ver zameld. De Paus begon zijn Paaswens met de woorden uit het evangelie van Jo hannes: „Ik ben de Verrijzenis en-het leven." Pasen is de zekerheid van de verrijzenis en van het leven, welke de mensheid door het bloed van Christus gegarandeerd zijn! Zij zijn inderdaad helemaal verlost. „Ik ben de Opstanding en het Leven, wie in Mij gelooft zal niet sterven in eeu wigheid, ook als hij al gestorven mocht zijn." En daarin ligt heel de betekenis van Pasen besloten. Dat is het eeu wige feest, dat telkens weer uit het geheim van Christus wordt ver nieuwd. Christus is inderdaad de glorierijke en onsterfelijke Koning der Volkeren en tijden. De Paus dacht dan weer even terug aan de Goede Week en zeide: „Dik wijls bevangt ons droefheid als wij denken aan de ontelbare en schrik aanjagende mogelijkheden, welke leden van de menselijke gemeen schap ieder afzonderlijk in zich dra gen. Ook zulke mensen zijn toch echt onze broeders in Christus. Op hen heeft toch ook betrekking het laatste oordeel en het gebed, dat Jezus op Zijn Kruis gebeden heeft: „Vader, vergeef hen, want zij weten niet wat zij doen." Doelend op allen, die het leven voor grote massa's mensen onleefbaar maken zeide de Paus: „Met hun onbeheerst ge schreeuw vullen zij, steden en dor pen. Hun onrust en hun bedreigingen veroorzaken al de verwarring en zor gen van mensen, die in vrijheid en gerechtigheid willen leven en die 'n arbeidzaam, eerbaar en rustig leven willen leiden. De stemmen van deze mensen hoort men vaak -tot onder zijn raam en op de openbare straat. Het zijn tenslotte dezelfde stemmen als die, welke Israel in dwaling heb ben gebracht, doordat zij zeiden: ..Wij willen niet, dat Hij over ons heerst, weg met Hem, aan het kruis met Hem. Verstaat ons goed, dierbare zonen, uw tegenwoordigheid hier en uw vrome deelneming aan de Paasvie ring, die zo godvrezend en vroom zijt, verzacht een beetje de zorgen en angsten van Hem, die de verantwoor ding voor het heil van het christen volk op zijn schouders voelt drukken. Pasen, dat ons allen de leer en de geestelijke rijkdom voor ogen stelt, bedoelt ook een aansporing te zijn om een reusachtige krachtsinspan ning te doen om beter te beantwoor den aan de stem van ons geweten en aan de bedoelingen van onze Heer. Wij moeten op onze hoede zijn, dat we de juiste levenshouding aanne men, dat wij ons niet overgeven aan verzaking van onze menselijke plich ten, aan de zo algemeen verbreide zwakheden, aan de trouweloosheid als eenling of als gemeenschap. Wij moeten de heilige wetten voor ogen houden. Pasen: Christus heeft ons zelf ge zegd: „Ik ben de opstanding en het Leven." Dat betekent tegelijk ook zuivering van het geweten en een blijvende reden tot vreugdevolle vrede, het betekent ook adel en ze kerheid van een uitverkoren ziel, die door het priesterlijk woord wordt ge raakt: „fk spreek U vrij". Het bete kent ook vrede en vereniging met het Bloed van onze Heer in de H. Communie De Paus sprak daarna over de ze gen en zeide: „De zegen, die wij u nu gaan geven is het bewijs van de op rechtheid van onze Paaswensen. In uw open en blij verschijnen vinden wij de eenheid van alle broeders in Christus terug, die weliswaar over de hele wereld verspreid zijn, maar hier bijeen zijn in de tenten van de Heilige Katholieke Kerk, die onze heilige gezegende en allen omvatten de Moeder is. Maar omdat wij allen verrezen zijn door de genade van Jezus, die ook ons geestelijk leven vereeuwigt, zet ten wij nu weer onze levensweg voort onder verschillende omstandigheden zoals ons die door de Goddelijke Voorziennigheid zijn geregeld; maar steeds blijven wij de Heer loven en prijzen. Aanvaardt dus nogmaals onze wensen, die onze innige verbon denheid met U tot uiting willen bren gen. Wij zijn er erg blij om, dat wij in staat zijn via de radio en de televiesie de gemeenschappelijke vreugde open lijk uit te drukken en deel uit te ma ken van het koor van allen, die in Christus zijn opgestaan. Aan het slot van zijn boodschap wenste de paus de gelovigen een ge lukkig en gezegend paasfeest. Hij deed dit in het Italiaans, Engels, Frans, Duits, Spaans, Portugees, Ne derlands, Grieks, Russisch, Servisch, Kroatisch, Sloweens, Oekrains, Pools en in het Slavisch van de Oosterse ritus. Hij eindigde met zijn aposto lische zegen „Urbi er Orbi" voor de stad (Rome) en de wereld. „Voor 't oosten gebruikte Z.H. de daar ge bruikelijke gelukwens: „Christus is waarlijk verrezen". Kennedy naar De Gaulle Het bureau van President De Gaul le beeft bekendgemaakt, dat presi dent Kennedy van de VS van 31 mei tot 2 juni een bezoek aan generaal De Gaulle in Parijs zal brengen. De Amerikaanse president zal door me vrouw Kennedy vergezeld worden. Nederlandse in Frankrijk verongelukt Bij Saint Quentin (Frankrijk) is de auto van de 27-jarige Nederland se sergeant der eerste klasse, F. Bui telaar, in botsing gekomen met een tegenligger. De sergeant werd met een shock en een gecompliceerde beenbreuk opgenomen in een hospi taal te Le Chateau, zijn echtgenote werd op slag gedood. De heer Buitelaar, die werkzaam was bij het administratieve detache ment van de geallieerde landstrijd krachten Centraal Europa in Fontai- nebleau, was vermoedelijk met zijn vrouW op weg naar Nederland. Twee opvarenden van Groninger kustvaarder verdronken Twee opvarenden van de Gronin ger kustvaarder „Despatch", het vier jaar oude dochtertje van de kapitein en de kok van het schip, zijn van daag in East Greenwich op de Tha mes over boord gevallen en verdron ken. Het zijn Afiena Lugthart uit Groningen en Willem Frederik Post, -42 jaar, vermoedelijk afkomstig uit Zwolle. De „Despatch" (199 ton) lag in East Greenwich voor anker. De slachtoffers werden door de sterke stroming meege sleurd. Een 56-jarige machinist van een Engelse douanesloep, Sidney Griffin, is geheel gekleed te water gesprongen, maar kon hen niet meer Onder het motto: „1961, voor de vrede en zonder atoombom" heeft een bereiken. De slacthoffers zijn later comité, bestaande uit 25 personen, op tweede Paasdag een protestmars „°Pr f®n®. er® boot mt bet water gehouden. Verzameld werd in Amersfoort, waarna het via Soesterberg en gehaald. Zij werden naar een zieken- utrecht naar Amsterdam ging. De foto toont de demonstranten in de overgebracht waar men slechts Van der Helststraat in Amsterdam, de dood kon constateren. De Sowjet-Unie stemt in met het Britse voorstel om de twee co-voor- Sowjet-Unie, als voorzitters van de zitters van de Geneefse conferentie een oproep te laten doen voor een Geneefse conferentie van 1954, die wapenstilstand in Laos. een einde maakte aan de oorlog in In de desbetreffende nota, die zaterdag aan de Britse ambassadeur in Indo-China, moeten oproepen tot een Moskou is overhandigd, wordt gezegd dat dit inhoudt, dat de partijen in wapenstilstand in Laos, wordt in het Laos overeenstemming moeten bereiken over een staken van het vuren. Russische antwoord niet gezegd wan- De Russische nota was het antwoord op een Britse nota van 23 maart j.l., neer dit moet gebeuren, waarin werd verklaard dat de Britse regering instemde met een Russisch Andere punten waarop de Britse voorstel tot bijeenroeping van een internationale conferentie, waarop zou en Russische houding klaarblijkelijk moeten worden gepoogd een oplossing van het Laotiaanse vraagstuk te verschillen zijn: vinden. Engeland zegt, dat de driemogend- De Russische regering had voorgesteld dat een dergelijke conferentie hedencommissie voor Laos - India, begin april in de Cambodjaanse hoofdstad Pnompenh zou worden gehouden. Canada en Polen - na een bestand weer ingesteld zou moeten worden. De Sowjet-Unie evenwel stemt een voudig in met het „zo spoedig mo gelijk" bijeenroepen van de commis sie in New Delhi. Engeland wenst, dat een interna tionale conferentie over Laos bij een- De Russische regering stemt ook nationale conferentie zou kunnen geroepen wordt, zodra de controle- in met het weer bijeenkomen van vertegenwoordigen." commissie ?iaa^t v*n de internationale controlecommissie De Britse nota besluit: „Indien op doeltreffend bestand. De Sowjet- voor Laos, doch dit mag in geen ge- het tijdstip, dat de internationale Unie meent, dat het nu van belang val vertragend werken op het bij- conferentie begint, nog geen derge- Js definitief tot overeenstemming te eenroepen van een internationale lijke regering bestaat, is het duide- komen over de datum en plaats voor conferentie. lijk dat Laos geen vertegenwoordi- het bijeenroepen van een dergelijke De Sowjetrussische regering legt gers zal kunnen zenden. In dat ge- conferentie, er in haar antwoordnota de nadruk val zou het de eerste taak van de De Sowjet-Unie stelt voor de con- op, dat de vraag, hoe de Laotiaanse conferentie zijn de Laotiaanse par- ferentie in het begin van deze maand regering moet worden samengesteld, tijen te helpen bij het vormen van m Pnom-Penh, de hoofdstad van het door de Laotianen zelf moet worden een regering van nationale eenheid", neutrale Cambodja, te beleggen. De beantwoord. Sowjet-Ume heeft ook gezegd, dat RUSLAND SLECHTS hervatting van het werk van de DE BRITSE NOTA GEDEELTELIJK AKKOORD commissie geen beletsel mag zijn voor het bijeenkomen van de inter- De tekst van de Britse nota van Reuter merkt op, dat in het Rus- nationale conferentie. 23 maart j.l. werd zaterdagavond sische antwoord gezwegen wordt In Kingston op Jamaica, waar de door het Britse ministerie van bui- over het Britse voorstel, dat een on- Britse premier MacMillan thans ver- tenlandse zaken gepubliceerd. middellijke staking van het vuren blijf houdt, heeft een woordvoerder Engeland zegt hierin dat de Britse vooraf moet gaan aan diplomatieke van de premier gezegd, dat de eerste voorstellen ten aanzien van Laos aktie en onderhandelingen. indruk van de Russische nota „gun- slechts kunnen worden uitgevoerd, Hoewel de Sowjet-Unie ermee ak- stig" is, maar dat zij een zorgvuldige indien alle militaire operaties in La- koord gaat, dat Engeland en de studie vereist. os onmiddellijk worden gestaakt. Voorgesteld werd daarom dat Enge- Na een nachtelijke reis van onge veer 7 uren is minister-president prof. dr. J. E. de Quay vanochtend tegen half acht met het DC-8 lijn- toestel van de KLM uit New York van zijn reis door Suriname en de Nederlandse Antillen op Schiphol te ruggekeerd. Hij werd daar, behalve door zijn echtgenote, begroet door de vice-minister-president, drs. H. A. Korthals, en de beide gevolmachtigd© ministers, mr. dr. R. H. Pos van Su riname en de heer W. F. M. Lamp© van de Antillen. Op Tweede Paasdag is te Tilburg overleden mgr. Jac. Pesser, oud- apostolisch vicaris van Timor, thans bisdom Atambua. land en de Sowjet-Unie onverwijld een beroep op de strijdende partijen zouden doen om het vuren te staken. Indien dit was bereikt, zou Groot- Brittannië willen instemmen met 't Sowjetrussische voorstel om een boodschap naar de Indische premier Nehroe te zenden en hem te vragen de internationale commissie voor toezicht op Laos zo spoedig mogelijk in Nieuw-Delhi te doen bijeenkomen. In de Britse nota wordt verder gezegd dat Engeland van mening is dat het vraagstuk van de vorming ener neutrale Laotiaanse regering van nationale eenheid „zo spoedig mogelijk moet worden opgelost, voordat er op een internationale conferentie besluiten over Laos wor den genomen." Hieraan wordt toegevoegd dat de Britse regering „de zogenaamde re gering Savannah Poema niet kan erkennen als een bewind, dat be voegd is Laos op een internationale conferentie te vertegenwoordigen. De nota vervolgt: „Engeland hoopt daarom, dat de verschillende partijen in Laos onverwijld de jeeds in Pnom Gisterochtend is op een overweg nabij Almelo een kleine personenauto Penh begonnen besprekingen zullen met twee inzittenden door een trein gegrepen en volkomen verwoest. De hervatten, teneinde tot de vorming beide inzittenden, een dame, die leerde rijden en haar begeleider, werden van een nationale regering te komen, gedood. De auto werd door de trein over een afstand van 275 meter voort die Laos op de voorgestelde inter- gesleurd. Drie opvarenden van de kustvaar der „Bloemgracht" zijn gistermorgen om het leven gekomen bij een brand aan boord van het schip in de haven Turku in Zuid-west Finland. Het zijn de vol-matrozen Donald van der Pal, uit Alkmaar (geb. in 1943), Jo hannes Gerhardus van den Berg, uit Den Haag (geb. in 1931), en de Spanjaard José Joventine Quinants- Torrado. Twee bemanningsleden, Gerrit van Zanen uit Scheveningen en Andreas Stoter uit Best zijn zeer ernstig gewond. Leden van de bemanning ontdek ten de brand 's morgens om 6 uur plaatselijke tijd. Zij trachtten de brandweer op te bellen vanuit een telefooncel op de kade; deze telefoon was echter defect. De bemanning van een Fins schip heeft daarna de brandweer gewaarschuwd. De brandweerlieden troffen de twee ernstig gewonde mannen in de gang van het schip aan. Zij zijn on middellijk naar het ziekenhuis over gebracht. Nadat de brand was ge blust vond men de stoffelijke over schotten van de drie slachtoffers in de hutten. De oorzaak van de brand is niet bekend, maar de politie-autoriteiten verklaarden dat deze waarschijnlijk is ontstaan doordat een der mannen onvoorzichtig is geweest bij het ro ken van een sigaret. De „Bloemgracht" (500 bruto re gister ton), is eigendom van de c.v. Grachtmij in Amsterdam. De kustvaarder had in de haven van Turku een lading hout ingeno men, bestemd voor Amsterdam. De brand heef* verscheidene uren ge woed en heeft in het achtergedeelte van het schip grote schade aange richt. De ouders van Gerrit van Zanen (23 jaar) afkomstig uit Scheve ningen, zijn gisteren per vliegtuig naar Finland vertrokken Zijn ver wondingen zijn zo ernstig, dat men er rekening mee houdt dat hij zeer spoedig zal overlijden. Ook de toestand van Andreas Sto ter (24 jaar) uit Best (N3.) is in hoge mate zorgwekkend, zo deelde men van de zijde van de rederij in Amsterdam mede. Dit Dommer bestaat uit 12 pagina's Onstandvastig weer Nederland bevindt zich al enkele dagen in het overgangsgebied tussen polaire lucht en lucht van oceanische oorsprong. In deze zóne bewegen verschillende storingen van west naar oost. Een er van bracht de eerste paasdag vrijwel onafgebroken regen, de tweede ver oorzaakte regen in de middag van de tweede paasdag en de neerslagzone van de volgende storing bereikte van ochtend alweer Zeeland. De fronten van al deze storingen schuiven over Nederland heen en weer. We bevin den ons dientengevolge afwisselend in koude polaire en betrekkelijk zach te lucht. In de noordelijke provincies daalde de afgelopen nacht de tempe ratuur tot 1 graad onder het vries punt. Een gecompliceerd lagedrukgebied op de oceaan beweègt in de richting van Ierland. Waarschijnlijk maakt zich hieruit een afzonderlijke storing los, die vahavond Nederland zal pas seren. Het onstandvastige weer duurt ZON- EN MAANSTANDEN 5 April: zon op 06.07: onder 19.20; maan op onder 08.36. H oogwaterstanden 5 April: v.m. 5.58; n.m. 6.20. KORRELTJE De twee gewonde leden van de be- De gevaarlijkste hartziekten zijn manning van de „Bloemgracht" ver- jaloezie, haat en gierigheid, keren nog steeds in levensgevaar. Pearl S. Buck.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1