S)e£eidóe(Boii/Ya/nt EYSKENS LEED NEDERLAAG IN BELGIE Verkiezingen brachten geen opheldering Politieke situatie verwarder dan ooit Nieuwe ruimte- vaartproeven Kennedy en Macmillan werden het eens Aanslag op trein in Birma Parijs wacht op de Algerijnen V.N.-troepen trekken zich terug Brand in Belgisch kindercentrum Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZFN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 27 MAART 1961 51 ste JAARGANG No. 15281 De hater zit nog bij de Belgische stembus Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs t 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Ofschoon nog: niet alle uitslagen van de gisteren gehouden Belgische verkiezingen bekend zijn, was het vanmorgen toch reeds zeker, dat de Christelijke Volkspartij (C.V.P.) de grote verliezer geworden is. Als vaststaand kan worden aangenomen, dat de CVP van minister president Eyskens acht Kamerzetels heeft verloren. Er is geen zetelwinst voor de socialisten, noch voor de liberalen, doch wel voor de communisten (drie), de Vlaamse Volksunie (vier), terwijl volgens de nog onvolledige uitslagen twee splinterpartijen hun intrede in de Belgische Kamer zullen maken. In de Senaat heeft de CVP de absolute meerderheid verloren; zij heeft daar zes zetels verspeeld. Volgens deze gegevens zou de nieuwe Kamer als volgt zijn samengesteld: 96 katholieke leden, 84 socialisten, 21 liberalen, 5 communisten, 4 leden van de Volksunie, een van de onafhankelijke partij en een van de Natio nale Beweging, die vooral in het Brusselse stemmen op zich verenigde. De liberalen en socialisten hebben geen - winst, ondanks hun soms aanzienlijke stemmenwinsten. Het ingewiklo systeem van de toewijzing der Kamerzetels in België is er de oorzaak van, dat deze winst niet tot uiting komt in de samenstelling van de nieuwe Kamer. WINST VOOR COMMUNISTEN De overwinnaars in de verkiezin gen zijn de communisten en de Vlaamse Volksunie. De communis tische partij behaalde vooral winst in Wallonië onder de arbeiders, die ontevreden zijn over de resultaten van de tegen de „Eenheidswet" gevoerde staking. De Volksunie be haalde vrijwel overal in Vlaanderen meer stemmen, in sommige districten zelfs bijna het dubbele van 1958. De stemmenwinst van de socialisten, zover maandagochtend vroeg kon worden nagegaan, werd behaald in Vlaanderen en was groter dan het verlies, dat door de B.S.P.- in Wal lonië werd geleden. De liberalen boekten hun stemmenwinst vooral in de landelijke districten. Zij zagen stemmen verloren gegaan in de indu striële centra. De C.V.P. ging vrijwel overal achteruit. Het percentage loopt uiteen van drie tot vijftien procent. VERWARDE TOESTAND „Een verwarde toestand" schrijft maandagochtend het blad van de ka tholieke vakvereniging „La Cité", dat hieraan toevoegt: „het land heeft zich in zekere zin voor de extremis ten uitgesproken". Het wijst hierbij op de winst van de communisten en van de uiterst rechts georiënteerde groepen. Na te hebben geconstateerd, dat de CVP vrijwel overal achteruit is gegaan, schrijft „La Cité", dat met de winst van de liberalen het bewijs is geleverd, dat een regering met de liberalen hoofdzakelijk aan hen ten goede is gekomen. Het socialistische dagblad „Le Peuple" noemt het verlies van de CVP „het grote feit" van de verkie zingen. Het blad noemt deze neder laag „een veroordeling van de re- geringspolitiek, belichaamd in prof. Eyskens". „Deze kan nu niet anders doen dan de koffers pakken". Het liberale blad „La Dernière Heure" vraagt zich af, wat de dag van morgen zal brengen. De CVP beschikt niet meer over de meerder heid in de Senaat en een regering is theoretisch gesproken thans mo gelijk zonder deze partij. „Er zou dan echter sprake moeten zijn van een alliantie tussen socialisten en li beralen en dat is totaal uitgesloten". Over de mogelijkheid van 'n drie- partijenregering (katholieken, socia listen en liberalen) merkt het blad op, dat deze gedachte „niemand toe lacht". Het meent voorts, dat alge meen bij de CVP een katholiek-li beraal coalitiekabinet met nieuwe figuren als een oplossing wordt be schouwd, die op bezwaren stuit van hen, die oordelen, dat zelfs na een beperkte nederlaag, een partij in de oppositie moet gaan. „Deze verkie zingen hebben de toestand slechts verwarder gemaakt". OVERLEDENE GING STEMMEN In Asse heeft zondagmiddag een „overledene" Belg zijn stem uitge bracht. Een 57-jarige inwoner van deze plaats, wiens echtgenote wel een op roep had gekregen en hijzelf niet, was toch maar naar het stemlokaal gegaan, denkend dat de oproep ver loren was gegaan. Groot was zijn verbazing en verontwaardiging, toen de voorzitter van het stembureau hem mededeelde, dat er van het uit brengen van een stem geen sprake kon zijn „omdat hij op 23 april 1960 was overleden". Na veel heen en weer gepraat kon de Assenaar de voorzitter aan de hand van identiteitspapieren er van overtuigen, dat de Belgische bevol kingsautoriteiten zich hadden ver gist. Hij mocht „posthuum" zijn stem uitbrengen. OFFICIEUZE UITSLAG De officieuze uitslag van de Bel gische kamer luidt: Kamer: CVP 96 zetels (min acht); Socialisten 84 zetels (onveranderd); Liberalen 20 zetels (min één); Communisten 5 zetels (plus drie); Vlaamse Volksunie 5 zetels (plus 4); Nationale Beweging 1 zetel (plus 1); Onafhankelijke Partij 1 zetel (plus 1) Senaat: CVP 47 zetels (min 6). Socialisten 47 zetels (plus 5). Liberalen 11 zetels (min 1). Vlaamse Volksunie 2 zetels (plus 2). Communisten) 1 zetel (onveranderd). De offieuze einduitslag der stem men van de verkiezingen voor de Kamer luidt: 1958 CVP 2.465.549 (46,49%) Soc1.897.646 (35,79%) Liberalen 585.999 (11,05%) Communisten 100.145 (1,89%) Volksunie 104.823 (1,98%) Nat bew. Andere partijen 36.907 (0,70%) 1961 CVP 2.182.778 (41,46%) Soc1.933.405 (36,73%) Liberalen 648.403 (12,32%) Communisten 163.823 (3,11%) Volksunie 179.561 (3.41%) Nat. Bew42.398 Andere partijen.. 113.620 (2,16%) AMERIKAANS VLIEGTUIG VERMIST Een Amerikaans vliegtuig, dat ter beschikking staat van de Amerikaan se luchtmacht-attaché in Laos, is sedert twee dagen zoek, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zaterdag meege deeld. Er waren acht man aan boord. Een woordvoerder zei, niet te kunnen zeggen of het vliegtuig ho ven communistisch gebied in Laos is geweest en of erop geschoten is. ZOEKT U een goed Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.- of het aller beste van ƒ200- en ƒ300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). De Russen hebben zaterdag hun vijfde ruimteschip in een baan om de aarde gebracht en daarna, door een signaal vau de aarde af, met suc ces doen landen op een van te voren vastgestelde plaats in de Sowjet- Unie, aldus meld* Tass. Later heeft rass gemeld, dat het ruimteschip zonder de laatste trap van de raket 4.695 kilogram woog en dat er een hond, Zwewdotsjka (sterretje) genaamd, en andere le vende organismen aan boord waren, zoals muizen, Guinese biggetjes, kik vorsen, plantenzaden, uien enz. Een eerste onderzoek heeft aan getoond, dat de toestand van de hond normaal is. De belangrijkste doelen van deze proef waren gegevens te verkrijgen voor de vervolmaking van het ruim teschip en van de apparatuur voor de bescherming v n het leven van een toekomstige ruimtevaarder, al dus Tass. Amerikaanse proef. Amerikaanse geleerden hebben za terdag een Thor-Delta-raket gelan ceerd, waarmee zij een kunstmaan van ongeveer 35 kilogram in een baan om de aarde hebben gebracht Deze kunstmaan moet dienen ter bestudering van magnetische velden en zonnestormen. Men verwacht dat deze „Explorer tien" maandagavond zijn ruimste baan zal maken. Daarna zal de baan geleidelijk kleiner worden, totdat de satelliet in de atmosfeei verbrandt. De Amerikaanse proef staat zijde lings in verband met de voorberei ding van de bemande ruimtevaart. Met behulp van de gegevens, die deze kunstmaan verzamelt, hoopt men een veilige baan te kunnen vin den voor de toekomstige ruimtevaar der. België is zondag ter stembus getogen om voor de zesde maal een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Ook de leden van de koninklijke familie hebben een oproep gekregen, uitgezonderd prinses Paola en koningin Fabiola, die nog niet lang genoeg in België wonen. Op de foto zien we hoe prins Albert zijn stembiljet in de bus deponeert; op de achtergrond prinses Paola, die haar man op deze tocht begeleidde. Hoe zal Moskou er op reageren President Kennedy en de Engelse premier Macmillan zijn zondagmid dag kort na elkaar in Key West, Florida, aangekomen om de toestand in Laos te bespreken. Het was de eerste ontmoeting van Macmillan en Kennedy sinds diens ambtsaanvaarding. Na afloop van de besprekingen is een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin de beide staats lieden verklaren dat „niet kan wor den toegestaan, dat de toestand in Laos blijft verslechteren". Zij hopen, dat de Sowjet-Unie „op positieve en opbouwende wijze zal reageren op de recente Britse voorstellen ten aanzien van Laos". „Indien deze voorstellen worden uitgevoerd, zal een einde komen aan de strijd in Laos en zal voor Laos de weg ge opend worden het waarlijk neutrale land te worden, dat de V. S. en Groot-Brittannië wensen, dat het zal zijn", aldus het communiqué. De nadruk valt op het laatste ge zegde, nl. dat Laos een „neutrale" staat zal zijn. Daaruit valt op te maken, dat Kennedy de politiek van Eisenhower om van Laos een westers gezind land te maken heeft laten varen. Het „Britse blad „Scotsman" schrijft naar aanleiding daarvan, dat de Sowjet-Unie moet beseffen, dat Kennedy's aanvaarding van het standpunt, dat de regering van Laos niet pro-westers behoeft te zijn, maar neutraal en onafhankelijk, een wijziging betekent in de Amerikaanse politiek, die een overeenkomst met Rusland moet vergemakkelijken, als Rusland werkelijk een regeling wenst. Karen-opstandelingen in Birma hebben zondag een aanslag gedaan op de sneltrein Mandalay-Rangoon. Door middel van landmijnen brach ten zij de trein tot stilstand. 23 Passagiers kwamen om het le ven, 100 werden gewond en 60 wer den als gijzelaar meegenomen. Een 50-tal gijzelaars kon ontkomen toen de rebellen slaags raakten met regeringstroepen. De rebellen hebben alle passagiers van de trein, die er uit zagen als ambtenaar of militair, doodgescho ten. Vervolgens is de bagage geplun derd. het brandende gebouw worden ge red. Twee leidsters op de derde ver dieping kwamen in de vlammen om. De villa ging geheel in vlammen op. Het kindertehuis kon worden behouden. De kinderen zijn bij be woners van De Panne ondergebracht. De brand is waarschijnlijk uitgebro ken in de linnenkamer. De vissers van Veere hebben zaterdag met hun echtgenotes afscheid genomen van hun vissershaven, die door de sluiting van het Veergat onherroepelijk ten dode is gedoemd. Nog eenmaal trokken zij, voor een groot deel gekleed in de kleurige klederdracht, langs de gemeerde scheepjes, die in het vervolg in andere havens zullen moeten aanleggen. In kringen te Parijs, die nauwe be trekkingen met de Franse regering onderhouden, is zaterdag vernomen, dat Frankrijk wacht op een sein van de leiding van de Algerijnse opstand uit Tunis voor het begin van de Frans-Algerijnse onderhandelingen. Ongeveer een week geleden bereik ten de twee partijen overeenstem ming over het houden van onderhan delingen. In genoemde kringen werd verno men, dat de Franse regering vrijwel gereed is met het dossier voor de onderhandelingen en dat de Franse afvaardiging dadelijk na Pasen de Al gerijnse afgevaardigden te woord kan staan. De begindatum, waarvan de publi- katie in de komende dagen wordt verwacht, zal waarschijnlijk iets later vallen dan aanvankelijk was gedacht. Men denkt nu omstreeks 10 april. In Tunis is zondag de 55 leden tel lende nationale raad van de Algerijn se revolutie bijeengekomen. In deze raad, een soort voorlopig parlement, hebben ook commandanten van de eenheden, die in Algerië vechten, zit ting. Men verwacht dat enkele mi litairen zullen deel uitmaken van de delegatie die volgende maand in Evian zal onderhandelen. De Italiaanse politie stelt een onderzoek in naar het geval van een onderwijzer in een stadje bjj Vero na, die anatomieles gaf aan de hand van gebeente van zijn grootmoeder, dat hij door een bewaker van de be graafplaats had laten opgraven. De strijdkrachten van de V.N. in Noord-Katanga denken erover, zich uit het belangrijke spoorweg-knoop punt Kabalo terug te trekken, waar zij slaags zijn geweest met leden van de Baloebastam, die het bewind van Tsjombe vijandig zijn gezind. Bij dit treffen zouden de Baloeba zware halverwege'tusen Dif stad, zou al door de V.N. zijn ont ruimd na een treffen waarin vier Zweedse militairen werden gewond. In het noorden van Katanga be vinden zich ook gewapende aanhan gers van wijlen Loemoemba uit de Oostprovincie. Volgens gezaghebben de kringen in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, zouden de V.N.-troepen voor het merendeel uit Noord-Katanga worden teruggetrok ken, omdat zij toch te gering in aan tal zijn om gevechten tussen voor- en tegenstanders van Tsjombe te voorkomen. Intussen hebben zaterdag de staf chefs van de strijdkrachten van de centrale Kongolese regering van Ka- tanga en van Zuid-Kasai in Leopold- stad van gedachten gewisseld over een samenbrengen van de verchil- lende legers onder één opperbevel. Wisselend beivolkt Gedurende het weekeinde is een zeer diepe depressie van IJsland via Scandinavië naar Noord-Rusland ge trokken. Op de Oceaan volgde een in betekenis toenemend hogedruk- gebied, waarvan het centrum maan dagmorgen bij Ierland was aangeko men. Tussen dit hogedrukgebied en de depressie voeren noordwestelijke tot noordelijke winden polaire lucht aan, waarbij vooral langs de Noorse en Deense kust gedurende lange tijd winden van stormkracht optraden. a'gemene '.uchtdrukverdeling duidt op voortduren van de toestand met noordwestelijke winden boven het Noordzeegebied, waarbij rand- storingen af en toe wat meer buien zullen veroorzaken. In de polaire lucht komen echter ook flinke op klaringen voor, waardoor er vooral in het 'zuidoosten v? het land plaat selijk nachtvorst zal voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 28 Maart: zon op 06.26; onder 19.06; maan op 15.09; onder 05.01. Hoogwaterstanden 28 Maart: v.m. 1.22; n.m. 1.45. Bij een brand in een kindercen trum in De Panne, aan de Belgische kust, zijn twee jeugdleidsters om het leven gekomen. De 90 kinderen, die in een aangrenzend gebouw woonden, bleven ongedeerd. De brand ontstond in een villa, waarin de leidsters van het tehuis zijn ondergebracht. Vijf van hen, die haar kamers op de tweede verdieping Roep niet Allelujah voordat Pasen hadden, konden met veel moeite uit daar is. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1