K.V.P.-raad onderschrijft regeringsbeleid m grote lijn Andriessen: Gewijzigde kinderbijslag regeling behoeft niet bij voorbaat afgewezen i.OCW 01» Mil:I! Sanatorium „Berg en Bosch" wordt streekziekenhuis adlerette MEERP0EL TRUCK MET OPLEGGER RAMDE TREIN „La Princesse de Cleves" ZATERDAG 25 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT „Een pikante aanwijzing, dat in het algemeen over het beleid der zogenaamde regeringspartijen gunstig wordt gedacht," vond de voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn in een uitlating van mr. Burger tijdens het P.v.d.A.-congres te Rotterdam. In zijn openingsrede van de partijraad van de katholieke volks partij in de Utrechtse jaarbeurs zei mr. Van Doorn over die aan wijzing, dat mr. Burger maar al te graag de oppositie zou willen ver laten en zijn wensen terug zou willen zien in de regering. Even pikant vond hij de opmerking van ir. H. Vos op het socialistische congres, dat „de slag om de doorbraak in principe gewonnen zou zijn." Wie echter de ontwikkeling van de zogenaamde doorbraak sinds 1946 wat grondiger bekijkt, aldus mr. Van Doorn, zal tot de ontnuchterene ontdekking komen, dat in elk geval in Rooms-Katho- lieke kring deze doorbraak een min of meer theoretisch geval is ge bleven. In de West-Europese landen zijn de christelijke groeperingen sterker blijven staan dan de socialistische partijen, die al sedert ja ren hardnekkig-pogen in deze christelijke groeperingen door te breken. In zijn rede sprak mr. Van Doorn over het „schemerduister van de vragen over de algemene kinderbijslagwet." Deze vragen vorm den de hoofdschotel van de partijraad. De kinderbijslagregeling Een beschouwing over de kinder bijslag vormde het sluitstuk van de verslagrede over het parlementaire KVP-werk door de waarnemend frac- tievoorzitter, de heer W. J. Andries sen. De heer Andriessen meent, dat over een door prof. Oud van de WD desnoods gewenste gefatsoe neerde of opgepoetste noodregeling „bezwaarlijk te discussiëren valt". Het aanhangige ontwerp zou dan moeten worden ingetrokken. Hier aan zou alleen gedacht kunnen wor den, indien zou vaststaan, dat een gewijzigde aanvaardbaar ontwerp zou worden ingediend en menselij kerwijs gesproken aanvaard zou worden. Op zichzelf genomen echter, zo zeide de heer Andriessen, behoeft een gewijzigde regeling niet bij voorbaat te worden afgewezen. Mocht onverhoopt geen bevredi gende regeling tot stand komen,'dan moet, naar inzicht van de.heer An driessen, voor de KVP de Vraag rij zen of daardoor niet de aanzet is ge schapen voor wellicht ingrijpende en belangrijke veranderingen in de onderlinge positie en verhoudingen der Nederlandse statkundige groe peringen. Hij hoopt echter op een bevredigende regeling. De gezinnen, waarvoor deze bedoeld is, hebben daarop zijns inziens een rechtmatige aanspraak. Daarvan, aldus de heer Andriessen, zijn wij diep overtuigd. In zijn verslagrede ging de heer Andriessen de concrete maatregelen na, die als gevolg van het beleid voor de bezitsvorming zijn genomen. Het algemeen streven van het ka binet-De Quay leidt tot het bevor deren van spaarcapaciteit en spaar zin. De groei van onze economie be vordert de groei van de spaarcapa citeit, de stabiele regelmaat daarvan bevordert sterk de spaarzin. Op deze wijze heeft de bezitsvorming tijdens deze regering ook op de andere be leidsgebieden aankonpingspunten ge vonden, zoals in het loonbeleid. Het beleid inzake Nieuw-Guinea werd door spr. gesteund. Dit beleid houdt rekening met onze verplichtin gen jegens de bevolking alsook met de gevaren, die ons van Indonesi sche zijde bedreigen. De aan de be volking gegeven verantwoordelijk heid kan en moet geleidelijk groter worden in het bewustzijn, dat Ne derland in Nieuw-Guinea niet lan ger mag blijven dan in het belang van Nieuw-Guinea zelf is geboden. Voor zijn aandachtig gehoor be sprak de heer Andriessei vervolgens kwesties op het terrein van het on derwijs. Na vervolgens een overzicht te hebben gegeven van de 'resultaten van de landbouwpolitiek en de steun, die de KVP aan de nieuwe aanpak van minister Marijnen geeft, wees de heer Andriessen bij het 'onderwerp volksgezondheid op de 40.000 zwak zinnige kinderen beneden de zes jaar in ons land, alsook op de vele kin deren met ernstige lichamelijke af wijkingen, de chronische zieken en de bejaarden. In deze grote noden kan slechts behoorlijk worden voor zien door het, uitstippelen van een weloverwogen beleid voor een aantal jaren, Met klem wees spr. op de noodzaak van een degelijk werk plan. In zijn sociaal-economische be schouwing zeide spr. verheugd te zijn over de krachtige loonstijging, een vrijwel stabiel prijsniveau, een ruime werkgelegenheid, een krach tige ontwikkeling van de vijfdaagse werkweek en een aantal sociale ver beteringen, bereikt onder het kabi net De Quay. Constructief-critisch. Uitvoerig ging de heer Andries sen nogmaals het KVP-standpunt in zake de volkshuisvesting en de jong ste kabinetscrisis na, daarbij wijzen de op het mogelijke en bereikbare Ook thans werkt de KVP-fractie con- structief-kritisch mee, hetgeen in beginsel moeilijk anders kan zijn, gezien het geprononceerde karakter van het kabinet. Spr. is van mening, dat regeren op een door fracties op een aantal hoofd punten van tevoren gemaakte af spraken, politieke voordelen heeft, welke men niet mag onderschatten. Een dergelijk kabinet zit steviger en het kan nuttig inwerken op de ka binetsprestaties. Aan het begin van zijn toespraak heeft de heer Andriessen bij het af treden van prof. Romme getuigd, dat de Tweede Kamerfractie wer kelijk een leider verloren heeft; een man, die met ongekende toewijding, met buitengewone bekwaamheid; met grote integriteit, met diepe overtui ging en als christen, zijn wel zeer zware taak heeft verricht. „Wij wil len in deze vergadering van onze grote dankbaarheid jegens Romme en zijn werk getuigen. Goddank is hij niet tot werklooheid gedoemd. Zijn heengaan is geen afsluiting van een fase, omdat de KVP de staat kunde dienstbaar blijft maken aan land en volk", aldus de heer An driessen. Hulde voor prof. Romme Spreker vroeg zich af of de WD en de CHU een „opgepoetste armen zorg" mooi genoeg zullen vinden. Hjj kon niet geloven, dat deze par tijen met de andere regeringspartijen en de Partij van de Arbeid niet zou den willen komen tot de invoering van een kinderbijslag die niet de nood, maar de behoefte van onze boeren en middenstanders tot maat staf zou nemen. Kabinetsbeleid. Het kabinetsbeleid in grote lijnen onderschrijvende zeide mr. Van Doorn over enkele onderdelen van dit beleid nog maar weinig enthou siast te zijn. Deze behelsden de wo ningbouw, waarvan stellig ver wacht wordt, dat het programma tot 85.000 woningen wordt opgevoerd, het tientje per maand kleedgeld voor afzwaaiende militairen, de pla tonische houding van minister Zijl stra inzake de IJselmeerpolders, het uitblijven van het afstoten van staatszaken en de te geringe repa triëring van hen, die in Indonesië in de knel zitten. Mr. Van Doorn bracht vervolgens hulde aan de (afwezige) prof. Rom me. Onder applaus van de Partij raad werd besloten deze telegrafisch gevoelens van grote genegenheid en echte dankbaarheid over te bren gen. DISCUSSIES Tijdens de discussies werd aller eerst de woningbouw onder handen genomen. Op daartoe sterkkende voorstellen van de rijkskieskring Den Bosch, zei de heer Andriessen, dat de KVP-fractie blijft streven naar het grootst mogelijk aantal woningen met betaalbare huren. De woningbouw heeft in de fractie de grootste prio riteit. De overspanning van de eco nomie en van de bouwmarkt niet on derschattend, dient men na te gaan, wat de bouwmakrt kan verdragen. Minister Van Aartsen heeft er naar mening van de heer Andriessen te weinig oog voordat hij de bouwnij verheid in een te statische positie manoeuvreert. De minister heeft de mogelijke expansie voor '61 bere kend op anderhalf procent, het plan bureau echter op vier en een half procent. Naar de mening van de heer Andnessen behoort in de sector van de bouwnijverheid de „grootst toe laatbare hoeveelheid werk" te wor den gespoten. De kwestie van de algemene kin derbijslag bracht vele sprekers op 't katheder. Enkelen hunner wilden deze kwestie zelfs wel degelijk als een halszaak zien en spoorden de partij aan, een sterk standpunt zon der concessies ten opzichte van de tegenstanders van het ontwerp van wet in te nemen. Andere sprekers vertolkten een wat gematigder standpunt. Sprekende over de mening van de Gisteren is in Utrecht de partijraadsvergadering 1961 van de Katholieke Volkspartij gehouden. Op de bijgaan de foto zien we een moment uit deze vergadering: tijdens de rede van de heer W. J. Andriessen, de opvolger van prof. C. P. M. Romme. liberale staatsman prof. Oud werd onder andere gezegd, dat een beroep op praktische zin bij de KVP gehoor moet vinden, met dien verstande echter, dat begrip voor de tijdnood van de KVP moet worden opge bracht.. De Partij van de Arbeid en met name mr. Burger zal, volgens een der sprekers moeten beseffen, dat de kwestie van de kinderbijslag ons niet in een bepaalde politieke hoek zal mogen dringen. De heer Andriessen herhaalde dat de kinderbijslag voor de fractie een halszaak blijft. De partijraad nam vervolgens een resolutie aan, waarin wordt gesteld, dat reeds te lang op een algemene kinderbijslagregeling is gewacht. De partijraad vertrouwt erop, dat de fractie dit punt als van het grootste gewicht zal beschouwen en verklaart zich eens met de opvattingen van de heer Andriessen. Besloten wordt een speciale partij raadvergadering over de kwestie Nieuw-Guinea te houden. De vergadering werd daarna ge schorst tot vanmorgen. beter en gezonder ^0Q\&J (Advertentie) Delftse woningbouwver. dreigt met huuropzeggen Het conflict, dat enige weken gele den te Delft was ontstaan tussen de bewoners van de flat „die Delfgauw- se Weye" en het bestuur van de ver eniging „Volkshuisvesting" over een verhoging van de huren, heeft zich toegespitst. Een circulaire van de commissie, die zich verweert tegen de aangekondigde huurverhoging en die namens de bewoners contact met het bestuur heeft opgenomen, heeft de bewoners ervan in kennis gesteld, dat het bestuur van de woningbouw vereniging gedreigd heeft de bewo ners met ingang van 1 april de huur op te zeggen. De commissie deelt voorts mee, dat het bestuur zijn toe zegging, de commissie inzage te ge ven van zijn correspondentie met de minister, niet gestand heeft gedaan. Zij heeft de bewoners aangeraden de huur over maart en april (zonder de verhoging) alleen per giro te vol doen. Het bestuur van „Volshuisvesting" achtte het niet opportuum commen taar op de circulaire te geven. Door teruglopen aantal tbc-patiënten Vijfhonderd bedden •De inrichting in Bilthoven heeft Superspecialismen Men streeft ernaar, in de toekomst superspecialismen in te voeren, waar bij de gedachten ondermeer uitgaan naar een speciale ongevallenafdeling. De omschakeling van sanatorium naar ziekenhuis zal geleidelijk ge schieden, gezien het feit, dat de be zetting van de t.b.c.-bedden onge veer met 5 a 6 procent per jaar daalt. Aan het ziekenhuis is momenteel reeds een groot aantal specialisten Aparte afdeling voor sanatorium blijft uvtoi «wn „arKftn.Qn -, vijfhonderd bedden en bij categorale verbonden, dat in de komende maan- Het sanatorium Berg en Bosch" bestemmingen zou men een veelheid za5j WOrdeJ uitgebreid. Pa nel sAUdionum „nerg en uoscn ziekten te behandelen kriieen tienten worden reeds nu opgenomen in BUthoven, een instelling van de Daarnaast speelt het verpleegsters- uit de.streek rondom Bilthoven, maar Rooms-Katholieke Arbeidersbewe- vraagstuk een grote rol. In de ogen ook:.zlJn er patiënten uit wijdere om ging, is omgezet in een stichting zie- van de verpleegsters is b.v. de ver- beving. pleging van chronische zieken wei- Inmiddels heeft „Berg en Bosch" nig aantrekkelijk, terwijl bij een ca- ook meer perspectief gekregen, ge- kenhuis ,3erg en Bosch" met een De moderne naai- en zig-zag- naaimachine in prachtige koffer. Slechts 7 kg. ƒ440.— ƒ440.— Alleen bij: BREESTRAAT 171 aparte sanatonumafdeling. Deze tegoraal ziekenhuis de mogelijkheid zien de mogelijkheid die er thans maatregel is genomen naar aanlei- tot opleiding van verpleegsters voor °ok bestaat om verpleegsters voor 't (Advertentie) ding van het teruglopen van de t.b.c. a-diploma ontbreekt. a-diploma op te leiden. Er is bouw- Fen exnloltatie van het sanatorium »BerS en Bosch", dat ligt in de volume beschikbaar gesteld voor een bevolkingsdriehoek Utrecht-Hilver- riant verpleegstershuis, terwijl door ten prof dr. J. A. Goedkoop, hoofd uitsluitend voor t.b.c.-patienten zou sum-Amersfoort, krijgt r.u een func- nieuwbouw en verbouwingen hier in van de afdeling fysica, te benoemen «i <n.A*A financiële moeilijkheden tie als ziekenhuis en zal tezijnertijd de loop der jaren een groot en mo- tot wetenschappelijk directeur van kunnen beschikken over vijfhonderd dern streekziékenhuis zal verrijzen, de stichting, zulks met ingang van bedden. Er zijn reeds honderd zie- 16 maart 1961. Prof. Goedkoop is kenhuisbedden ingericht en binnen- sinds de oprichting aan het RCN ver kort komen er nog veertig bij. Dr. WETENSCHAPPELIJK DIRECTEUR bonden. Hij heeft o.m. gedurende Hirdes noemde „Berg en Bosch'" met VOOR REACTORCENTRUM enige jaren leiding gegeven aan de zijn uitgestrekt terrein van 48 heet- NEDERLAND BENOEMD fysische research bij het JENER in Kjeller. Prof. Goedkoop is bijzonder Het bestuur van de Stichting reac- hoogleraar aan de rijks-universiteit tor centrum Nederland heeft beslo- te Leiden. nl. grote gaan opleveren. Gezonde exploitatiebasis Volgens dr. J. J. Hirdes, genees heer-directeur van dit ziekenhuis, heeft het bestuur van het sanato-' aF.e een formidabel bezit, dat moge- rium zich ernstig beraden over de lijkheden biedt tot ongelimiteerde toekomst van deze instelling, toen uitbreiding. bleek, dat de morbiditeit ging dalen en er een groot aantal bedden vrij kwam. Het bestuur stond voor de keus, het sanatorium op de duur te liquideren of een andere bestemming te geven. Aangezien een geleidelijke liquidatie van het sanatorium niet mogelijk was, heeft men in Biltho ven wegen en middelen moeten zoe ken om de exploitatiebasis gezond te houden. Men is afgestapt van de idee, van het sanatorium een catego raal ziekenhuis te maken, waar b.v. rheuma- of asthmapatiënten, chroni sche zieken of poliopatiënten werden verpleegd. Volgens dr. Hirdes is de ontwikkeling van de geneeskunde op het ogenblik in een zodanig stadium gekomen, dat van ziekten waarvan men thans nog het wezen niet kent, waarschijnlijk binnenkort de oplos sing zal worden gevonden. De kin derverlamming heeft dit bewezen en ook de tuberculose heeft geleerd, hoe gevaarlijk het is uit het oogpunt van exploitatie grote investerin gen te doen. Voor de oorlog was het ondenkbaar, dat er geneesmiddelen zouden komen voor de t.b.c.-patiën- ten of dat men longoperaties zou verrichten. OTTO AURICH OVERLEDEN In Amsterdam is gisteravond op 61-jarige leeftijd overleden de acteur en komiek Otto Aurich, mededirec teur van de Hoofdstad Operette. De heer Aurich, die in 1900 te We nen werd geboren, kwam in 1936 bij de toenmalige Fritz Hirsch Operette naar Amsterdam voor het vervullen van enige gastrollen. Daarna bleef hij in ons land. Kortna zijn terugkeer uit de kampen Auschwitz en Bu- Prinses Isabella van Frankrijk, dochter van de graaf van Parijs (links) chenwald richtte hij met Meyer Ha- heeft in Parijs de première bijgewoond van de nieuwe film van Jean mei de Hoofdstad Operette op In '51 Delannoy, „La princesse de Cleves", waarin Marina Vlady de vrouwelijke werd hij genaturaliseerd. In talloze hoofdrol speelt. De foto toont de prinses met Marina Vlady in een char- Weense operettes trad hij op en van mante pose. vele daarvan voerde hij de regie. Op een bewaakte overweg te Zalne, bij Zwolle, is gisterochtend een truck met oplegger, welke een bulldozer vervoerde, in de flank gegrepen door de Blauwe Engel Emmen—Zwolle. De vrachtauto, waarvan de remmen weigerden, toen de chauffeur wilde stoppen voor de neergelaten bomen van de overweg, zou deze nog gepasseerd zijn als hij niet de tweede spoorboom had geramd, waardoor de knipperlicht-installatie werd vernield. De opleg ger en de bulldozer werd weggeslingerd, het motorrijtuig van de trein ontspoorde en kwam in de sloot terecht De foto geeft een overzicht van de ravage. Links bij de overweg de truck, achter de bus is nog de op zijn koD liggen bulldozer te zien, Er deden zich bij deze botsing geen persoonlijke ongelukken voor.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9