Soldaten onder u/ater EEN SPRONG, EEN PLONS..... kikvorsman MOETEN IJZERSTERK EN DAPPER ZIJN en de is verdwenen DE LEIDSE COURANT Op de bodem van de rivier was het lekker warm (zei Gerald Mc Inally) en daarom vond ik de lagere temperatuur boven niet prettig. Over andere bezwaren en de gevaren van zijn onder- watertaak wilde hij helemaal niet praten. Alles heeft zijn voor en zijn tegen, was zijn antwoord op mijn vele vragen. Belangrijke opdrachten in oorlogstijd in hun handen gelegd naar huis, doch sommigen hunner doen nadien nog jaren lang praktische ervaring op. Dit is nuttig, want in oorlogstijd kun nen zij heel belangrijke commando-opdrachten uit te voeren krijgen. Natuurlijk is er een scherp medisch toezicht, te scherper, omdat het hier betreft een betrekkelijk jong onderdeel der marine, waarbij en waarmee men dagelijks, ook in medisch opzicht, belangrijke ervaringen opdoet. Komt zo'n „onder watervechter" weer boven water, en is de helm - vaak ver sierd met komieke namen - afgezet, dan worden onmiddellijk de handen en andere lichaamsdelen getoetst om te zien of er na de duik- en zwempartij de bloedsomloop aan de door de artsen gestelde verwachtingen en eisen voldoet. De temperatuur is een factor, die van betekenis is. Bijzonder hoge en te lage temperaturen zijn ongunstig, wijl zij het uit houdingsvermogen der mannnen aantasten. Toch wordt er ook gedoken en „gekikvorst" als de temperatuur boven water la ger is dan het nulpunt, terwijl het op de rivierbodem dan nog 40° F., dus een graad of acht boven het vriespunt is. Maar érg gunstig is dit niet, verzekerde mij John Irvine, al gaan we ook omlaag bij een temperatuur van om en nabij het vries punt. De risico's zijn dan iets groter, al was het alleen maar omdat je schoenveters bevriezen als je opduikt uit de lekker- warme diepte. Nu, Irvine kan het weten, want hij heeft een tienjarige ervaring als duiker, opgedaan in vele landen der wereld. Ik vond het bedrijf aan boord van die kotter interessant en volgde iedere sprong omlaag met beide ogen. Toch erken ik, dat ik het prettiger vond om de mannen gezond en ongedeerd weer boven te zien komen. Maar ja, ik ben een leek. De ijzer- sterke, geharde, goed geoefende kikvorsmannen en duikers draaien hun hand niet meer om voor zo'n eenzaam tochtje onder water of over de rivierbodem. Alleen als ze er zo tegenover staan, zijn ze bruikbaar, zei Irvine - hij was onder commandant aan boord van de kotter - want alleen dan kun nen we iets met die mannen bereiken als er eens onverhoopt oorlog komt. Als er namelijk sprake is van echte operaties, van echte opdrachten, dan kunnen het uithoudingsvermogen, de doortastendheid, de moed en het initiatief van een enkele man beslissend zijn voor belangrijke successen oftegen slagen. DE OORLOGSMORAAL VAN EEN MENSENETER Het gebeurde kort na de eerste wereldoorlog. Een bekend ethnoloog en socioloog, Malinowsky geheten, bevond zich op een eilandje in de zuidwestelijke Pacific, waar hij de zeden en gewoonten der bevolking bestudeerde. Eens kwam hij in ge sprek met een bejaarde krijger, die in zijn jonge jaren voor een mense boutje niet uit de weg was gegaan en misschien ook op rijpere leeftijd nog wel aan kannibalisme had ge daan. Malinowsky vertelde over de honderdduizenden doden, die in de wereldoorlog waren gevallen. Hoe is het mogelijk, was het antwoord van de krijger, dat de witte mannen zoveel vlees kunnen opeten? Toen Malinowsky zei: „Maar dat doen ze niet, goede vriend, dat doen ze niet", werd het de oude menseneten te gor tig. „Doden de witte mannen dan niet om te eten, maar alleen maar om te doden? Dat geloof ik niet, dat zou toch wel al te slecht zijn!" De Europese geleerde (wiens boeken indertijd hoog aangeslagen werden) bleef het antwoord schuldig. ^^ELHAAST GERUISLOOS baanden zich nabij de Tower- brug een tweetal kikvorsmannen in volledig kikvors- ornaat een weg door het kille, klotsende water van de Theems. Menige Londenaar bleef even staan, toen hij die vreemde wezens zag of door anderen op hun aanwezigheid opmerkzaam werd gemaakt. Kikvorsmannen zie je nu zelden in volle vre destijd Hun aanwezigheid duidt gewoonlijk op oorlogs-opera- ties. Van oorlog is gelukkig geen sprake, maar die kikvors- mannen-in-actie wekten toch herinneringen en hier en daar zelfs een angstig toekomstbeeld. Wat was er aan de hand? Op de rivier lag een motorkotter. Aan boord van dit schip bevonden zich een aantal jonge ma rinemannen. Zij waren bezig hun opleiding tot kikvorsman en duiker te voltooien. Die duikers worden speciaal gevormd, om, als de, nood aan de man komt, dienst te kruinen doen in de rivieren en havens, die om commerciële of industriële rede nen van belang zijn. Denkt u niet, dat hun taak minder zwaar is dan die van een duiker in zee. De modderige gesteldheid van de bodem zowel als de getijden maken zo'n haven- of rivierenverblijf onder water allesbehalve gemakkelijk en be tekenen extra-zware risico's voor de jongemannen, die als duiker of kikvorsman moeten optreden. Dit klemt temeer, omdat zij - anders dan hun burger collega's - niet door middel van een luchtslang en telefoon met het „moederschip" zijn verbonden. Zij zijn geheel aangewezen op eigen kracht en op hun luchtvoorraad „in blik", die zij op de rug meedragen. Wel echter beschik ken zij over drijvers, waarmee zij de mannen aan boord seinen kunnen geven en die, in geval van gevaar, als red dingsmogelijkheid kunnen dienen. Een in duikerpak gestoken figuur sprong de donkere diepte in. Een klik van de camera, een plons en de sprong was ver eeuwigd. Plonsplonsnog twee duikers volgden hun maat Toen ging ook de twintigjarige William Kernich over boord. Bill was niet gestoken in duikerspak, doch uitgedost als kikvorsman. Geen kleinigheid, constateerde ik, om zo'n pak aan te trekken! Samenwerking is daarbij geboden. Trouwens, zonder samenwerking zouden die duik- en kikvors-operaties nog veel gevaarlijker worden dan ze reeds zijn. 4 Zó zwaar is de taak der duikers en kikvorsmannen, dat zij ijzersterk en bovendien in prima conditie moeten zijn. Daar om kiest men hen met de grootste zorg uit. Eerst dienen zijfeen half jaar bij de marine en dan volgt hun speciale, vier maan den durende, opleiding tot „onderwater-vechter" en kikvors- man. Zij leren omgaan met hun uitrustingen en technische hulpmiddelen. Zij worden doorkneed in de taktiek en de techniek van operaties beneden de waterspiegel. Als bruik bare duikers en kikvorsmannen gaan zij na hun opleiding „SOLDATEN ONDER WATER" Foto boven: Hier springt de 23-jarige Gerald Mclnally naar de Thamesbodem tijdens de training, waarbij zij ver trouwd worden gemaakt met de donkerte onder water en de ge tijdebewegingen van handelshavens en rivieren, waarin de marinedui ker soms moet opereren. Foto hiernaast: Twee marineduikers komen hier weer aan boord van het moeder schip na een duik naar de bodem van de Thames. Foto links onder: Marine-officieren bekijken de han den van de leerling-duikers ter controle van de bloedsomloop na het verblijf van de mannen onder water.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6