POES WANDELDE HET NIEUWS IN IllPII Wilt U iets weten? ZO ZIJN ONZE KINDEREN SATERDAG 25 MAART 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 11 VERSCHENEN De Noorse poes „Lisa" is regelrecht naar de voorpagina van de Noorse kranten gewandeld door op haar pootjes niet minder dan zeshonderd kilometer af te leggen. Haar eigenares en eigenaar, mejuffrouw Oddbjorg Ronnekleiv en haar verloofde, Helge Holtmon, beiden uit Oslo, namen Lisa mee toen zij vorige zomer een vakantie gingen doorbrengen in Njordfjord in het westen van Noorwegen, Omdat beiden in Oslo in een klein flatje wonen, lieten zij Lisa ach ter hij de ouders van de heer Holtmon, die op de kat zouden passen, maar deze al spoedig kwijt waren, maanden later lag Lisa plotseling voor de deur van de oude flat van mej. Ronnekleiv in Oslo, die in middels verhuisd was, waar de poes tenslotte door buren werd her kend. Links: De route van Njordfjord naar Oslo, welke Lisa heeft afgelegd Rechts: Lisa na zeshonderd barre kilometers in de armen van haar baasje, de heer Holtmon, in diens flat in Oslo. Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Rath Doodeheefver N.V. j (Advertentie).,. Vlekken op linoleum Mijn lino leum behandel ik met zelfglanzen- de was., Dit geeft echter bij morsen van water doffe witte, fijngebarsten vlekken, die niet te verwijderen zijn. Wat is hieraan te doen? vraagt H. P. De vlekken, veroorzaakt door het water dat op het linoleum is gemorst, zijn waarschijnlijk kalkvlekken. De ze kalk is in het (harde) leidingwa ter opgelost en o.a. ook de oorzaak van ketelsteen. U kunt deze vlekken verwijderen door de vlekken af te wrijven met een doekje, gedrenkt in azijn. Daarna met schoon water af nemen, afdrogen en dan weèr in de was zetten. A.O.W.-uitkering K. de J. schrijft: ik ben weduwnaar en ge niet uitkering AOW. Als ik nu ga trouwen, wanneer ontvang ik dan de uitkering voor gehuwden? Indien u trouwt met een vrouw beneden de 65 jaar, dan ontvangt u de uitkering voor gehuwden van de 1ste van de maand af, waarin u trouwt. Trouwt u met een vrouw die zelf ook AOW geniet, dan ontvangt u beide de uit kering voor ongehuwden. In beide gevallen direct kennisgeven aan de Raad van Arbeid. Vraag: Zijn er ook boeken te koop voor de leek welke speciaal hande len over de geslachtsdrift. Antwoord: Aanbevelenswaardig is: „Gaaf Geslachtsleven" door Horn- stein en Faller, uitgave Romen en Zonen, Roermond. Oplossing: „Dolen in Afrika" Probeer eerst het schild en de speer te bereiken, vandaar gaat het in de goede richting als men naar links afbuigt. We gaan ons weer wapenen tegen voorjaarsregentjes Iedere vrouw zal het er mee eens zijn wanneer we beweren, dat de re genmantel in ons zo aan neerslag rijke landje een van onze trouwste en meest gedragen kleding stukken is. Dit deel van onze gar derobe, dat vrijwel het meest gedragen wordt en dat bovendien de belang rijke taak heeft ons te beschermen tegen de nat tigheid, verdient wel on ze bizondere aandacht. Juist omdat onze regen mantel zo'n trouwe mak ker Is, mag hij ook wel wat geld kosten, want het komt er dubbel en dwars uit. Ook mogen wij er vanzelfsprekend redelijke eisen aan stel len. Het merkwaardige is echter, dat vele dames juist voor zo'n veel ge dragen mantel weinig geld over hebben en er ook geringe eisen aan stellen wat model en kwaliteit betreft. Dit nu is een volkomen ver keerde instelling, waar tegen wij met kracht wil len ageren. Heus de regelmantel is wel wat geld waard. Wie niet op een koopje en een slobbermantel uit is, kan tegenwoordig heel goed slagen, want de coutu riers besteden ook aan dit belangrijke kleding stuk veel aandacht. Onze illustratie toont hier iets van. We zien hier een waar juweel van een regenmantel. Het model is enig en bizon der geschikt voor meis jes of jonge vrouwen. Het is een vlotte, gemakkelijk vallende mantel, die door een leuke, ge knapte ceintuur dichtgehouden wordt Het opvallende is echter de aan geknipte capuchon, die naar beneden doorloopt in de revers en waarvan we zelfs het laatste snippertje terugvinden in de overslag van de mantel. De buitenkant van deze mantel heeft een zacht blauwe kleur, terwijl voering, revers en zoom van de mantel eigeel zijn. Deze twee kleuren zijn ook in de ceintuur verwerkt De stof waarvan het geheel werd ver vaardigd is dralon. Werkelijk een schat van een regenmantel, die menigeen zich gTaag zou wensen 1 Het moet niet zó De moeder: „Bij wie ben je gistermiddag nu weer geweest, Jan? Jan: „Ik ben met Henk gaan wandelen, hij is mijn beste vriend." De moeder; „Maar ik heb je nu al zo dikwijls ge zegd, dat je je niet meer moet bemoeien met die jongen. Waarom ga je niet eens meer om met Joost, die hier vlak naast woont?" Maar zó De moeder: „Zeg, als ik heel eerlijk ben moet ik je zeggen, dat die vriend van jou, Henk, me niet erg bevalt Maar misschien vergis ik me. Nodig hem eens een keertje bij ons uit; het kan best zijn, dat hij aardiger is als we hem een beetje beter ken nen." Jan: „Natuurlijk, moeder,zal ik hem meteen even bellen?" Een goede raad: Wees voorzichtig bij het beoordelen van de vrienden van uw kinderen. Ontvang hen liever bij uzelf thuis - ook als ze u niet direct sympathiek voorkomen - anders riskeert u, dat de kinderen'bij el kaar komen op plaatsen, die van huis uit niet te controleren zyn. Praktische wenken voor de huisvrouw EEN PAAS-IDEETJE Iedere Paastafel moet opgevrolijkt worden door een schaal of een korf vol bont beschilderde eieren. Als u de eieren verft met de onschadelijke kleurstoffen, welke gebruikt wor den door banketbakkers, kunt u ze later normaal consumeren. U kunt ze van te voren natuurlijk ook uit blazen en dan de lege schalen met de nodige kleuren versieren. Uit vele „patroontjes" kunt u een keuze maken: bloemen, portretten, cirkels, maar ook eenvoudige spiralen en confettisnippertjes doen het heel goed. Het ligt er helemaal aan of u handigheid heeft, tijd en zin.... WIST U AL dat er momenteel kleurpotloden zijn waarmee men ook op glas kan schrijven? Dit schrijfmateriaal kan zeer nuttig zijn als u een avondje heeft en u de namen van de gasten op de glazen schrijft zodat in de loop van de avond de glazen niet verwisseld kunnen worden. REGELMATIGE CONTROLE voor gezonde zuigelingen Bij huisarts of op consultatiebureau Jeugdzorg dient zo vroeg mogelijk te beginnen, dat wil zeggen, kort na de geboorte van het kind. Zelfs wordt tegenwoordig meer en meer beseft, dat medische beschermings maatregelen zich ook moeten uit strekken tot de voorgeboortelijke periode. Over de z.g. praenatale zorg zullen we hier niet spreken. In dit artikel willen we ons bezighou den met hetgeen er gedaan wordt en gedaan kan worden voor de al lerjongsten. Eerst om de veertien dagen, daarna om «de maand De zorg voor gezonde zuigelingen wordt uitgeoefend, hetzij door huis artsen, die hiervoor vaak een af zonderlijk spreekuur bestemmen, hetzij door geneeskundigen (alge mene artsen of kinderspecialisten) die zitting houden op een consulta tiebureau. In allerlei dorpen en steden zijn er thans zulke consultatiebureaus gevestigd. Veel moeders komen daar met hun gezonde baby naar toe zij laten zich adviseren over moeder- melkvoeding, flesjes, toevoeging van vitamines, het gebruik van groenten en over alles wat verder de gezondheid van de kleintjes in stand kan houden en kan verbete ren. Zo wordt ook met de moeders onder het oog gezien wat het gun stigste tijdstip is waarop inentingen kunnen plaatshebben tegen pok ken, difterie, kinkhoest en tetanus en de laatste jaren is daar de vac cinatie tegen poliomyelitis nog bij gekomen. Voor een groot deel is het aan deze tak van kinderzorg te danken, dat thans in vrijwel alle delen van het land de begrippen omtrent de vereiste hygiëne, de juiste samen stelling van het voedsel en de be strijding van infectieziekten ingang hebben gevonden. Grote veranderingen Vanzelfsprekend is de zuigelin gensterfte in ons land daardoor aan zienlijk verminderd. Bij de eeuw wisseling was deze nog ontstellend groot; thans vertonen Nederland en Zweden de laagste cijfers voor zui- gelingenstrefte in de gehele wereld! De babies Kunnen aanvankelijk 't best eenmaal in de veertien dagen op het consultatiebureau worden vertoond. In latere maanden zal meestal een bezoek van eenmaal per maand voldoende zijn. Voor kleintjes uit schippersgezinnen be staat een regeling, die het mogelijk maakt in verschillende gemeenten zulke bureaus te bezoeken, dit in verband met de soms langdurige en variërende reizen van de schippers. De resultaten van een nauwge zette zuigelingenzorg zijn van dien aard, dat niet alleen de kinder sterfte gering wordt, maar dat ook de gezondheid van de bevolking in zijn geheel ermee gebaat is. In cij fers is dat natuurlijk niet zo gemak kelijk uit te drukken. Geen verspilde tyA. Toch blijkt in velerlei opzicht, dat het welzijn van volwassen men sen samenhangt met de behandeling, die zij in hun prilste jeugd hebben ondervonden. Daarom is het zaak dat iedere moeder haar zuigelingen steeds weer voor controle op de bureaus laat zien. Wanneer het met de zuigelingen zorg in onze tijd allemaal zo van een leien dakje blijkt te gaan, ko men sommige ouders misschien in de verleiding het met het bezoek aan het consultatiebureau niet zo nauw meer te nemen. Het kost de drukbezette huisvrouw toch telkens weer extra tijd. Voortdurende oplettendheid blijft echter ook op dit gebied geboden. De meesten onzer herinneren zich nog wel hoe in tijden van nood, zoals in de oorlog, toen de verzor gingsmogelijkheden slechter wer den, allerlei voedingsstoornissen en besmettelijke ziekten zich dadelijk weer in al hun ernst lieten gelden. Dr. Alfreda Briedé LI it de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Zondag is het Palmpasen en dat betekent, dat er in allerlei delen van ons land speciaal Paasbrood wordt gegeten. Dat palmpaasbrood zien we in de vorm van mannetjes met in hun deegarmpjes een ei ge klemd, of als palmpaasringen, als haantjes of haasjes. Het uitgangspunt ervoor is een gistdeeg bestaande uit: 1 kg bloem, ongeveer 6"/s dl melk, 40 g gist, 20 g zout, 25 g suiker en 100 g gesmolten boter. Nadat het deeg voldoende is gerezen, kan men het in balletjes verdelen, die dan plat worden ge rold tot ongeveer 1 cm dikte, waar na er ringen worden uitgestoken. De ringen van ongeveer 8 cm door snede met een gaatje van ongeveer 2 cm worden op een bakblik ge legd, met ei bestreken en ongeveer 10 minuten in een hete oven ge bakken. Van het deeg kunnen ook haan tjes gevormd worden met een inge- knipte kam, snavel en staart en met een krent als oog. De paasmannetjes worden uit een rechte rol gemaakt door deze op de HOEDJE VAN STEINER UIT LONDEN Dit hoedje uit de voorjaarsboutique- collectie van Steiner in Londen be staat nit een heel klein zwart pil lendoosje, waarvan een f(jne zwarte voile neerhangt, welke is gebor duurd met zwaar gouddraad. Het hoedje wordt hier gedragen op een kapsel vanSteiner, waarbU het uiteraard uitstekend past. plaats waar de armen moeten ko men, naar boven schuin in te knip pen. Een ei wordt op de borst ge legd, de armtjes gemodelleerd en eroverheen getrokken. De onder kant van de rol wordt voor da benen ingeknipt, de benen worden gevormd en to* slot het hoofd ge maakt en van krentenogen en een sukademond ZONDAG-PALMPASEN: gevulde eieren, lamscoteletten, spinazie met broodcroütons, aardappelen, coupe brunette. MAANDAG: spinaziesoep, hard ge kookte eieren, sla, kruidenmayo naise, aardappelen. DINSDAG: Brussels lofschotel met kaasragoüt, aardappelen, wentel teefjes. WOENSDAG: runderlapjes, raap- steeltjes, aardappelpuree, fram bozenvla (van yoghurt met In stant-pudding) DONDERDAG: omelet champig nons, bloemkool, aardappelen, bo tersaus, koffievla. VRIJDAG: panvis, peentjes, aard appelschotel, vanillevla met bit terkoekjes. ZATERDAG: Landbouwerssoep. GEVULDE EIEREN 4 personen: 50 g geraspte kaas, 7 eieren, 25 g boter, citroen, een weinig peterselie, 1 klein uitje, 1 snede fijngehakte gekookte ham of 50 g gepelde garnalen, 2 tomaten, augurken en sla, peper en zout. Kook 6 eieren hard, d.w.z. dompel ze in kokend water en laat ze 10 minuten koken. Koel de eieren af in koud water, pel ze. Snijd elk ei in de lengte in tweeën. Scheid het geel van het wit (let er op het wit niet te beschadigen). Roer de boter tot room, voeg de gemalen kaas, de rauwe eierdooier van het zevende ei, het citroensap, de gehakte peter selie, de fijn gehakte ham of ge pelde garnalen, de fijngemaakte harde eierdooiers, een fijngesneden uitje en tenslotte het wit van ei sneeuw geklopt toe. Kruiden naar smaak. Vul de halve eieren met dit mengsel en schik ze op een schotel versierd met sla, tomaten, augur ken en peterselie. COUPE BRUNETTE 2e repen melkchocolade, liter melk, 40 g griesmeel, 15 g suiker, 2 druppels vanille-essence, slagroom. Los de repen in de melk op en breng ze aan de kook. Strooi de griesmeel erin. Roer goed tot de massa dik wordt. Neem de pan van het vuur, doe er suiker en de es sence bij. Zet de pan in een kom koud water en klop de massa tot ze schuimig en koud is. Verdeel ze dan over glazen, garneer met slag room en zet er een chocolade of fondanthaasje of kippetje bij. LANDBOUWERSSOEP 200 g in dobbelsteentjes gesneden mager spek lichtbruin bakken, 500 g fijn gesneden groente (naar keu ze: bloemkool, doperwtjes, knolle tjes, prei, selderij ui, wortel) mee- fruiten, l'/s liter bouillon toevoegen en alles tezamen op een zacht vuur gaar maken. Een schaaltje geraspte kaas erbij geven. ECHT EEN PAKJE VOOR LENTE IN NEDERLAND... De Par(jse mode-vorst Jean Des- ses heeft voor deze voorjaars-deux pièces zwart-witte Ascher-mohair gebruikt. Echt een pakje voor een echt Nederlandse lente!!!

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11