WITTE KRUIS 't Hoorntje Oude man in Amsterdam doodde vrouw en zoon WEEKELYKSE CRONYCKE Daarna poging tot zelfmoord SPORT Dokter Claudia (318) ZATERDAG 25 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 NEDERLANDSE MARINE UIT 1667 IN CHATHAM Amerikaanse subsidie voor Leidse hoogleraar De Amerikaanse „National institu tes of health" hebben aan prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoogleraar in de fysische scheikunde aan de rijksuni versiteit te Leiden, een subsidie ge geven van bijna een half miljoen gulden. Dit bedrag is bestemd voor de salariëring van acht medewerkers gedurende vijf jaar en voor de aan schaffing van apparaten ten behoeve van prof. Böttcher's onderzoek naar de oorzaken van de arteriosclerose en coronair trombose. Gelijk bekend ontvangt prof. Böttcher van de Ne derlandse organisatie voor zuiver we tenschappelijk onderzoek en van de organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek even eens subsidies voor dit doel. DE €ckbi PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Krgls, Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets, Nederlandse marinemannen, gekleed in kostuums „Anno 1667" marcheren door de straten van Chatham in Enge land: Een kleurig onderdeel van de plechtigheden rond de opheffing van het Brits marine-commando te Nore, waarbij Nederland was uitgenodigd naar aanleiding van de befaamde tocht van De Ruyter naar Chatham in 1667. (telefoto) (Advertentie) Ir. Otten voorzitter bestuur Hembrug Op uitnodiging van de minister van defensie zal ir. P. F. S. Otten, die de volgende week aftreedt als president-directeur van het Philips- concern, met ingang van 1 april a.s. optreden als voorzitter van de raad van bestuur der Artillerie-Inrichtin gen Hembrug. De leiding van dit staatsbedrijf heeft de vorige week, toen in de Tweede Kamer de begroting van de Artillerie-inrichtingen werd behan deld, scherpe kritiek moeten door staan van sprekers uit vele fracties. HET KAN NA EEN eclatante over winning een gevoel van sensa tie geven als men de verliezende Sartij nog even van alle glorie ont- aan te zien krijgt. Te oordelen naar een uitlating in het Belgische sport blad „Les Sports" moeten de Rode Duivels, na in Rotterdam door de oranje leeuwen in de inmaakpot te zijn gestopt, wel een heel verras sende aanblik hebben opgeleverd. Laat het voor de gedesillusioneerde duiveltjes in de Feyenoordkuip geen hellevuur zijn geweest, de jongens moeten toch wel danig verfomfaaid uit de hete strijd zjjn getreden, want wat zegt „Les Sports"? „De les van dit avontuur", leert ons „Les Sports", „is dat de Belgen wel goed kunnen spelen tegen Fran sen of Hongaren, (wier speel trant van hun gading is. Maar wanneer ze te maken hebben met forse Zwitsers, met vastberaden Duitsers of met snelle Nederlanders, dan bladdert het vernis af. En wat men daaronder ziet, is nog niet erg solide", aldus deze Belgische bevin dingen. De Belgische voetbalhoop heeft wel een bijzonder stevige knauw ge kregen toen het nationaal elftal van gehavende en vervelde spelers spits roeden moest lopen door de haag van Rotterdamse ballenjongens. Het is natuurlijk heel erg naar, dat voet ballen zo onberekenbaar is, maar als je het veld op moet met een laagje vernis op je body kun je er beter maar helemaal niet aan begin nen. Wij vinden het van „Les Sports" erg sportief, dat ze het geheim van dat vernis en die minder solide on dergrond zo luide prijsgegeven heeft, maar het blad had er beter niet aan kunnen beginnen, want nu is het hek van de Belgische dam. Die Fransen en Hongaren krijgen de medede ling uiteraard ook te horen. Ze zul len hooguit zeggen: dat we dit niet eerder wisten is beroerd, maar de volgende keer zullen wij voor zo'n bladderfeest zorgen. Nu wisten wij al, dat de Belgen op velerlei gebied verdraaid graag met vernis werken, maar het blijkt steeds van een inferieure kwaliteit te zijn. Misschien lukt het, tenminste op hun voetballers een beter houdende laag aan te brengen. Dan gaan we het wéér eens een keer proberen. EEK. In een benedenwoning aan de Bonairestraat in Amsterdam-West heeft zich gisteren een familie drama afgespeeld. De 72-jarige B. A. de G. heeft daar des ochtends eerst zijn 73-jarige vrouw ge wurgd, waarna hij 's avonds zijn 41-jarige zoon bij thuiskomst met een aantal hamerslagen dodelijk heeft verwond. Toen de politie, die voor een vechtpartij in de woning was gealarmeerd, kort na zeven uur ter plaatse kwam, vond zij de moordenaar in de keuken bij het gasfornuis. Zijn poging om zich door gasverstikking van het leven te beroven kon de politie op het kritieke moment verhinderen. De oude man heeft geen motief voor de dubbele moord opgegeven. niets zou zeggen. Hij liet alleen blij ken, dat hü zijn zoon om het leven had gebracht uit medelijden, omdat hij debiel was. „En daarom mocht hij in geen geval zijn ouders over leven," zei de krasse moordenaar. Er is dees weeck weer elck wat wils uyt alderhande streecken. Van Ley den en omgeevingh kan'k veel saecken thans bespreecken. In WARMOND is een nieuw gebouw van't Wit-Geel Cruys gekoomen, waervan patiënt en wycksuster soo langhe reeds mocht droomen. In NIEUWCOOP vierd'een boerenknecht het feest van vyftich jaeren van trouwe dienst. Dies mocht hy nu koninklyck silver gaeren. In LEYDEN quaemen kloeken aen voor d'oude Jaecobstooren. Weldrae laet Lodewycks caerillon syn schoone klancken hooren. In Koudekerck was't boomplantdagh voor deerentjens en cnaepen. Soo werekt de jeughd mee aen het schoon dat in Koudekerck wordt geschaepen. - Maer oock de jeughd, iet cleyner nogh, leghde in Haeserswoude (de Groenendyck) de „eerste steen" van een gloednieuw gebouw, de kleuterschool. Dat gaet dus goed daer. Beeter dan in LEYDEN, daer sonck een schuyt in d'oude Rhyn aen d'oude Kaesmerckts syde. Soo gingh er deese weeck weer veel voorby, al waeren 't cleyne saecken. Maer jae, u weet het, luttel dinghs ons land tóch groot kan maecken. Selfs d'oude Bollenkeuckenhoff heyt men weer oopen gekreeghen. Me joffer doctor M, Klompé die mocht sulx ditmael pleeghen. Het gaet all'goed. De sonne schynt, de cnoppen swellen oopen, De meysjens tellen hun speldegeld om een nieuwe jurek te koopen, die beeter by de lente past dan dicke wollen truyen. En meer geschick oock om de lente in te luyen. WILLEM VAN HORSTENDAEL Om streeks 18.55 uur gisteravond kreeg de 5 x 8 alarmdienst van de Amsterdamse politie een anoniem telefoontje. Medegedeeld werd dat in de benedenwoning Bonairestraat 80 huis een vechtpartij aan de gang was. Onmiddellijk reed een politieauto naar het opgegeven adres. De politie mannen kregen geen gehoor toen zij aanbelden. De twee agenten wierpen een blik door het raampje in de deur en zagen in de gang, achter de tocht deur naar het halletje, het lichaam van een man liggen. Hun eerste indruk was dat hij kennelijk dood was. De politiemannen renden meteen naar de achterkant van de woning, waar zij de ruiten van de keukendeur in sloegen en zich toegang tot de woning verschaften. In de keuken raakten zij bijna bedwelmd door een gasluclit. Hun tweede verrassing betrof een oude man, die bij het gasfornuis zat. De metalen leiding ervan bleek te zijn losgeraakt, waardoor het gas de keuken en de gang binnenstroomde. De moer van de leiding was losgedraaid. De man, die reeds bedwelmd was, werd de tuin ingesleept, waar hij spoedig bij kennis werd gebracht. Het verhaal dat hij de beide politiemannen daarna deed was verbijsterend. „Ik heb vanochtend om half elf m'n vrouw met beide handen ge wurgd," zo begon de oude man zijn verhaal. Hij was nogal overstuur. „En toen mijn zoon om zes uur thuis is gekomen heb ik zijn hersens inge slagen," voegde hij eraan toe. Een vluchtige inspectie van de wo ning leerde dat de man geen fabeltje had verteld. Op de slaapkamer vond de politie het lichaam van de vrouw, languit liggend tussen de deur en het bed. Het lichaam in de gang bleek dat van de 41-jarige zoon te zijn. Ook hij was dood. Hij lag lang uit in de gang met zijn hoofd in de richting van de tochtdeur. Zijn hoofd vertoonde talrijke wonden. Sporen van het vele bloed dat hij verloren heeft vond men zelfs terug in de keuken, de hal en de gang. Met hamer neergeslagen Uit de aard van de verwondingen bleek, dat het slachtoffer met een hamer moest zijn geslagen. Het cor pus delicti werd in twee delen terug gevonden. De kop van de hamer lag onder de halmat en de 22 cm lange steel vond de politie terug in de keu ken bij de tuindeur. De slagen moe ten met grote kracht zijn toegebracht waardoor de kop. van de hamersteel is losgeslagen. De politie kreeg de indruk dat de kop van de hamer niet vanzelf onder de halmat is terechtgekomen. „Die moet er onder zijn gelegd", meent hoofdinspecteur J. Landman van het bureau Overtoom. Uiteraard werd meteen de Amster damse recherche gealarmeerd. De officieren van justitie mr. W. Tonc- kens en mr. W. K. baron van Dedem, de hoofdcommissaris van politie de heer H .J. van der Molen, het hoofd van de Amsterdamse Centrale Re cherche en drs. J. A. Eskes van de dactyloscopische dienst kwamen ter plaatse. Er werden foto's gemaakt en uit het onderzoek met een thermo meter bleek dat de 73-jarige vrouw van de moordenaar inderdaad vele uren eerder om het leven moet zijn gebracht. De politie meent dan ook dat G. geen onwaarheid heeft ge sproken. Volledige bekentenis Tegenover drie politiemannen leg de hij een volledige bekentenis af, waarna hij naar het bureau Over toom werd overgebracht. De man is gisteravond nog nader aan de tand gevoeld. Hij bleef hardnekkig vol houden dat hij omtrent het motief van zijn fatale handelingen de politie Geestelijk gestoord? Toen hoofdinspecteur Landman gis teravond een kijkje in zijn cel ging nemen, maakte de oude man een kal me indruk. Of hij geestelijk gestoord of zenuwpatiënt is, is niet bekend. Wel weet de politie dat de man (hij heeft nog een getrouwde dochter) de laatste tijd onder doktersbehandeling was, maar voor welke kwaal is niet bekend. De man had vroeger een kapperswinkel op de Herengracht. Hij was sinds enkele jaren gepensio neerd. Zijn (debiele) zoon werkte als loopjongen in Amsterdam. De buren hebben van het begin van het familiedrama, dat zich des ochtends afspeelde, niets gemerkt. Zij menen dat de oude man de hele dag niet uit huis is geweest. Hij heeft kennelijk op zijn zoon gewacht al vorens hij zijn zelfmoordplannen wilde gaan uitvoeren. Toen de boven buren tegen zeven uur beneden ge stommel hoorden en aan een vecht partij dachten, waarschuwde een na bij wonende groenteman de politie. Deze was binnen een kwartier ter plaatse. Men neemt aan dat het slot van het familiedrama zich in deze korte tijd (hooguit een kwartier) heeft afgespeeld. P.v.d.A.-partijcongres Resolutie verontrust pacifistische leden J. G. Suurhoff voorzitter Tijdens het gisteren in de Rotter damse Rivièra-hal gehouden socialis tische partijcongres is de heer J. G. Suurhoff- oud-minister van sociale zaken, gekozen tot voorzitter van de Partij van de Arbeid als opvolger van de overleden heer Evert Vermeer. De heer Suurhoff was de enige kandi daat. Het achtste partijcongres nam te vens met grote meerderheid van semmen een resolutie aan, waarin wordt gezegd, dat van een „eenzij dige atoomontwapening geen sprake kan zijn". Het aantal afgevaardig den, dat er ondanks de Russische dreiging geen atoomwapens op na wil houden, werd aangevoerd door de heren Schurer, Franssen en Koop man. Het is niet onmogelijk, dat de Pa cifistisch Socialistische Partij onder dak zal gaan verschaffen aan 'n aan tal PvdA-leden, die er, volgens de heer Schurur, „dank zij de verzeke ring van het PvdA-bestuur, dat voor mensen met bezwaren tegen atoom bewapening in de PvdA plaats is, er in getrapt zijn". Als opvolger van de scheidende heer K Voskuil is gisteren tevens tot hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" gekozen mr. Th. W. v. Veen. De oud-premier prof. Schermerhorn nam afscheid als partijbestuurder. Prof. Baudet over Nederland-Indonesië „In de tijd van het Nederlands-In donesisch conflict, voorafgaande- aan de befaamde conferentie op de Hoge Veluwe, had geen enkele Nederland se regering, hoe dan ook georiënteerd, iets redelijks kunnen doen om de situatie te redden, omdat deze situa tie tengevolge van de verhoudingen in en rond Indonesië daarvoor geen gelegenheid bood, terwijl bovendien in Nederland de juiste verhoudin gen in Indonesië door communica tie-moeilijkheden en gebrek aan be trouwbare inlichtingen niet bekend waren". Aldus de conclusie van prof. dr. E. H. P. Baudet, hoogleraar in de sociale en economische geschie denis aan de rijksuniversiteit in Groningen tijdens een voordracht, welke nij vrijdagavond in het groot auditorium van de Leidse universi teit hield. Prof Baudet sprak op uitnodiging van de organisatie van studenten in de geschiedenis te Leiden over de moeilijkheden, welke zich tussen Nederland en Indonesië hebben voor gedaan in de jaren voor de souve- reiniteitsoverdracht. Prof. Baudet, die indertijd voor het ANP de con ferentie op de Hoge Veluwe heeft bijgewoond en voordien journalistiek nauw betrokken is geweest bij de ontwikkeling van het Indonesische drama, stelde nadrukkelijk, dat er in de kennis omtrent wat er in de eerste jaren na 1945 gebeurd is, voor lopig nog grote leemten zullen blij ven bestaan. Spreker stelde, dat de Nederland se regering indertijd niets heeft ge daan om ae commandowisseling van de bevrijdingsstrijdkrachten in het Indonesische geoied van Amerika naar Engeland te voorkomen of op enigerlei wijze te beïnvloeden, ter wijl evenmin grote aandrang werd uitgeoefend op herstel van het Ne derlandse gezag in Indonesië. Nederland was bovendien niet op de hoogte van de toestand doordat volledige en voldoende communica tiemiddelen ontbraken. Daardoor kon het gebeuren dat de koninklij ke rede van 7 december 1943, die voor alle partijen als uitgangspunt voor de ontwikkeling in Indonesië werd aanvaard, in praktijk niet' kon worden gehonoreerd. Dit is bepaald niet geheel te wij ten geweest aan tekortkomingen van Nederlandse zijde, want later is dui delijk gebleken, dat ook in Indone sië spanningen tussen de verschil lende groeperingen en leiders als Soekarno, Sjahrir en Nasoetion be stonden, die een van werkelijkheids zin getuigende benadering in de weg stond. WIELRENNEN TIMONER MOET WEER WORDEN GEOPEREERD De wereldkampioen wielrennen achter grote motoren, de Spanjaard Guillermo Timoner, zal dit jaar zijn titel niet kunnen verdedigen en het is zelfs zeer de vraag, of hü dit sei zoen nog aan wedstrüden zal kun nen deelnemen. Bü een val in de zesdaagse van Madrid liep Timoner ernstige verwondingen op en twee maanden zat zijn rechterarm in het gips. Na genezen te zün verklaard hervatte hij de training, maar bin nen een week reeds kreeg hü hin der van de arm. Timoner consul teerde zijn arts en een röntgenon derzoek wees uit, dat een nieuwe operatie noodzakelijk is. Maandag zal Timoner opnieuw in het zieken huis te Palma worden behandeld. DAMMEN De uitslagen van de laatste twee partijen uit de derde ronde van het toernooi om het persoonlyk kam pioenschap van Nederland, die vrü- dagavond te Utrecht zyn gespeeld, luiden: Bcm-Kinnegen 2-0; Bandstra- Bergsma 1-1. Na de derde ronde leiden Bom en Van Dijk, beiden met 5 punten. Daarna volgen Ansems, Bergsma en Gordijn met elk 4 punten. Dr ir. Den Hollander treedt af als voorzitter Werkgevers Dr. ir. F. Q. den Hollander zal half mei aftreden als voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, aldus heeft hij als zün wens te kennen gegeven. Zijn opvolger is nog niet bekend, maar bü geruchte wordt gepoemd het bestuurslid van het Ver bond, de heer H. J. de Koster, direc teur van de meelfabriek „De Sleu tels" te Leiden. Liz Taylor verlaat het ziekenhuis iifÉë (SEEN PANK YVONNE IK HEB NIET UITSLUI TEND UIT VRIEND. SCHAP C5EHANPELD. MflAE EEN COKTEK IS OCX VAAK VER PLICHT ETAPPEN TE NEMEN TER.C0M PlETBRINö VAN DE MEWSCHe. BFHftNPF. De beroemde filmster Elizabeth Taylor heeft besloten maandag a.s. het Londense ziekenhuis, waarin zij is behandeld voor een ernstige dubbele longontsteking, te verlaten. In augustus van dit jaar zal zij in Hollywood, Rome en Egypte deelnemen aan de opnamen voor de nu reeds veelbespro ken film „Cleopatra", waarin zij de hoofdrol vervult. Toen bekend was geworden, dat de toestand van Liz Taylor zoveel verbeterd was, verleende Eddie Fisher een persfotograaf toestemming voor het maken van deze foto.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10