„Nous les amoureux" Ontslagname deken van Amsterdam visie op televisie HET STILLE EILAND MAANDAG 20 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA Haags Gerechtshof eiste: drie maanden tegen onverbeterlijk Leidenaar Drie jaar ontzegging van rijbevoegdheid Het „aannemen" blijkt een 35-jari- ge aannemer uit Leiden in het bloed te zitten. Het zat er althans wel in toen hij op 29 oktober jJL in Den Haag werd aangehouden wegens autorijden onder drankinbloed. In eerste instantie werd hij hiervoor veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan een maand voor waardelijk en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. De pro- ceureur-generaal bij het Haags Ge rechtshof vond deze straf niet vol doende en hij hield zich aan de eis die de offiicer van justitie had ge steld, namelijk drie maanden gevan genisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De bewuste avond was verdachte met een drietal vrienden uit Leiden komen rijden en hoe.-..Van Wasse naar af zaten er mensen achter hem, die niet durfden in te halen omdat hij zo slingerde. Hij haalde 'n tram aan de verkeerde kant in, waardoor een tegenliggende automobilist genood zaakt was met zijn wagen het trot toir op te rijden om zich te redden. De mensen in Den Haag waarschuw den de politie en deze constateerde dat verdachte bijna in kennelijke staat van dronkenschap verkeerde. Aanvankelijk had de aannemer hard nekkig ontkend dat hij achter het stuur had gezeten, maar uiteindelijk had hij toch toegegeven. Hij had ove rigens wel een goede reden om alles te proberen er onderuit te komen, want reeds driemaal was hij veroor deeld wegens fietsen en bromfietsen onder drankinvloed. Hij liep nog in een proeftijd van drie maanden voor waardelijk. Tussen zijn Veroordeling door de politierechter en deze zitting van het Hof was er al weer wat gebeurd. De president las in de stukken, dat ver dachte op 26 januari j.l. op de He rensingel te Leiden weer met een auto onder drankinvloed had gereden. Hij was een trottoir opgeraasd en te gen een rasterwerk gereden. Ook nu had hij eerst weer ontkend achter het stuur te hebben gezeten. „Dat schijnt zo uw methode te zijn", con stateerde de president. De verdachte voerde aan dat dit geen geval van drankinvloed was geweest, maar dat hij aangehouden was omdat hij zon der rijbewijs reed. Plan van ANWB: Voortgezet „onderwijs" automobilisten „Hij drinkt maar, hij rijdt maar, hij doet maar", zuchtte de procureur- generaal. Het is een toeval, dat er niets ergs is gebeurd. Raadsman mr. M. C. de Graaf uit Leiden vertelde, dat verdachte vroeger alcoholist is geweest. De laatste tijd ging het be ter, maa~ misschien was hij door de refusalkuur wel extra gevoelig voor alcohol. Pleiter verzocht een geheel voorwaardelijke straf en voorwaarde lijke ontzegging van de rijbevoegd heid. Arrest 29 maart a.s. Ha, fijn, roggebrood! Kinderen ziin do! op roggebrood. Laat hen er maar van eten zoveel zij lus ten. Het is gezond, voedzaam en licht verteerbaar. Bovendien bevordert rog gebrood de spijsvertering. Op roggebrood smaakt alle brood beleg, zoet of hartig. Een sneetje roggebrood is weer eens iets anders dan de gewone boterham. LET OP DE NAAM TEN t*OEVE OP ELK PAKJE. Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw roggebroodbakkers. Neem morgen we bakker heeft het. OEVE VRAAG HET UW BAKKER Het was koud en guur, maar: De eerste bollenkijkers zijn verschenen Aantrekkelijk was het weer zondag niet, zeker niet in de vlakke bollen streek, waar een kille zeewind over de wegen en de velden veegde. Dat weer zal dan ook wel de oorzaak zijn geweest dat het eerste bezoek aan de bollenvelden dit jaar zich beperkte tot auto-toerisme en de brom- en trap fietsers nog wijselijk waren thuisge bleven. Reeds hadden enkele bloemenver kopers de moed op kunnen brengen hun stalletje op te bouwen, al be perkte het vrolijke kleurengamma van-later zich nu nog tot slechts wat geel en wit van de narcissenslingers, die toch al een aantal automobilisten tot kopen lokten. Op de velden begint het paasgeel door te breken. Hier en daar zijn er al akkers met trompetnarcissen in volle bloei. Zij het nog zeer spora disch toont ook een enkele vroege hyacinth al kleur, mèt de z.g.n. bota nische tulpen als Kaufmanniana's en hoe ze verder mogen heten. De bloei van de crocussen is over het hoogtepunt heen en de meeste bloemen hebben hun frisheid reeds verloren. Blijft het gure weer aan houden, dan zal er de eerste dagen van veel vooruitgang nog wel geen sprake zijn, maar men kan niet we tenwind èn zon kunnen toch nog wel voor verrassingen zorgen. GEEN BROMFIETSEN IN DE AVOND In de periode 1 mei tot 30 septem ber zullen in de dorpskommen van West-Terschelling en Midsland op Terschelling geen bromfietsen mogen rijden tijdens de nachtelijke uren. Het verbod geldt van 's avonds tien uur tot 's morgens vijf uur. Het ge meentebestuur heeft dit besluit veer tien dagen geleden genomen. De maatregel is gericht tegen het ver storen van de rust door jongelui. ZEVEN LEKENMISSIONARISSEN NAAR AFRIKA Aan zeven leken-missionarissen, die hun opleiding hebben gekregen in het Missionair Vormingscentrum te Ubbergen, heeft de provinciaal, pater De Ruyter, het missiekruis uit gereikt. Vier van haar zijn van Ne derlandse, een van Duitse, een van Oostenrijkse en een van Italiaanse nationaliteit. Zij zullen in de loop van dit jaar naar hun werkterrein in Afrika vertrekken. De eerstvertrek- kenden zijn mej. Femy Scholten Lin de, sociaal werkster te Ootmarsum, mej. Jacqueline Kots, verpleegster te Rotterdam, mej. Corry Luyster burg, verpleegster te Roosendaal en mej. Joke Neve, onderwijzeres te Amsterdam. Deze vier zullen met het Raptim-vliegtuig van 11 april naar Oeganda vertrekken, waar de vrou wen van Nazareth (De Tiltenberg) een ziekenhuis en 13 centra verzor gen. Mej. Ans van Run, verpleegster te Tilburg, die uitgezonden wordt door de Stichting Kisoemoe heeft wel de cursus gevolgd, maar had reeds eer der het missiekruis ontvangen. Zij vertrekt deze zomer naar Kisoemoe. De Oostenrijkse Maria Eckhart uit Stocking in Stiermarken wordt uit gezonden door de Oostenrijkse Ka- tholische Landjugend naar het Ca- tachetisch Centrum van Karema in Tanganyika, terwijl de Duitse mej. Elisabeth Niessen uit Aken en mej. Gertruiid Da Pauli uit Brosana (Ita lië) naar Kapunda in Ghana ver trekken. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. Dodewaard, heeft op diens verzoek om gezondheidsredenen eer vol ontslag verleend aan mgr. G. P. J. v. d. Burg als deken van Amster dam. Mgr. v. d. Burg zal zich 14 april a.s. in het moederhuis van de Ursu- linen te Bergen (N.H.) vestigen. Zijn opvolger zal bekend worden gemaakt begin april. Hoogmis te Hilversum. De plechtige Hoogmis, die zondag vanuit de Sint Jozefkerk te Hilver sum door de KRO werd uitgezonden, toonde de kijker enkele aspecten die de vermelding waard zijn. Manus v. d. Kamp heeft zijn eigen camera regie, als gevolg waarvan de hande lingen van de celebrant nauwkeurig worden opgemerkt. Die mindere be wegelijkheid van de camera tijdens de godsdienstplechtigheid heeft stel lig voordelen; brengt de liturgie al leen reeds niet de nodige beweeg lijkheid? Interessant waren de af wisselende beelden van individuele kerkgangers in alle vrijheid en van medemensen die in onvrijheid moe ten leven. Ter inleiding had com mentator M. van Buuren aan de hand van indrukwekkend foto-materiaal reeds laten weten, dat een-derde van de mensheid in onze dagen geestelijk geboeid leeft. De camera heeft ver der onthuld de prachtige schildering achter het altaar, afkomsig van een Hilversumse Benedictijner monnik- schilder; verder kon men opmerken dat de beelden in de kerk niet met paars omsluierd waren. Aan de stem van de predikant kapelaan P. Heems kerk zal men de KRO-spreker heb ben herkend, die nu en dan 's mor gens de geestelijke overweging houdt. Zesde Eurovisie-songfestival. De internationale beslissing van 't zesde Europese songfestival in Can nes heeft zich afgespeeld voor een statig trappen-decor en de suggestie van een bosschage, waar tijdens de pauze zich ook een danspaar heeft bewogen. Zestien landen hadden hun De Luxemburger Jean Claude Pascal heeft in Cannes het Eurovisie liedjes festival gewonnen met het liedje „Nous les Amoureux". Foto: Jean Claude Pascal krijgt de eerste prijs uit handen van Tessa Beaumont. (telefoto) De ANWB zal dit najaar beginnen met een serie proeven om te komen tot een vrijwillig voortgezette rij opleiding voor bestuurders van per sonenauto's, die reeds in het bezit zijn van een rijbewijs. In eerste in stantie wil men onderzoeken of hier van de zijde van het publiek belang stelling voor bestaat. Voorts hoopt men met deze proeven gegevens te verkrijgen, die van nut kunnen zijn voor het definitief vaststellen van de methoden, welke bij de voortgezet te opleiding moeten worden toege past. De ANWB overweegt de voortge zette rij-opleiding onder meer te la ten bestaan uit het signaleren van „gewoontefouten", fouten die de be stuurders zich in de regel niet reali seren, en het geven van ondeiTicht om deze te voorkomen. Aanleiding tot een en ander is, dat enkele jaren geleden zowel de Bond als de Rotterdamse politie kennis na men van een Engels systeem van voortgezette rij-opleiding, welk sys teem in gewijzigde vorm door de Rot terdamse politie werd overgenomen. Deze heeft hiermee goede ervarin gen opgedaan, wat voor de ANWB aanleiding is geweest om ook een proef met het systeem te nemen. BEMANNING AMERIKAANSE BOMMENWERPER OMGEKOMEN EEN ZWALUW MAAKT NOG GEEN ZOMER zal hebben laten overtuigen? En wat heeft dan zo'n discussie dan wel voor zin? Komende uitzendingen. Vanavond zal bij de KRO de vraag worden beantwoord: „bestaat hel derziendheid, ja of neen?" Verleden week hebben we iets ter inleiding geschreven, zodat we thans met deze mededeling kunnen volstaan. Het avondcollege Nederlands zal gaan over de nieuwe spelling. Een voor beeld van Spaanse filmkunst zal men dinsdag kunnen volgen in „Straat zonder uitzicht". Woensdag heeft de Vara de avond met de bekende rubrieken; dat zijn hier: het forum „Welbeschouwd" en de reisrubriek van dr. L. van Egeraat. In 'n sterke bezetting zal de KRO donderdag een vertoning geven van Dornier's spel „Dienst op Golgotha". De KRO-gids geeft daarover een uitvoerige inlei ding van de vertaler Jan Willem Hofstra. Het is nu zeker, dat alle beman ningsleden, drie in getal, van êe rond Aangelokt door het zachte winterweer hadden vele restauranthouders de tafeltjes en stoelen reeds huiten gezet. Terschelling is neergestort zijn om- Tijdens het afgelopen weekeinde moesten zij, zoals hier in Barneveld' echter ervaren, dat „een zwaluw nog geen gekomen. zomer maakt" afgevaardigden gestuurd; deze keer voor het eerst Finland, Joegoslavië en Spanje. En achter elkaar werden zestien liedjes verklankt, het ene aantrekkelijker dan het andere, maar geen van alle bepaald een uitschie ter. Dat bleek ook wel uit de tvat magere puntenwaardering van de verschillende jury's. Om kort te gaan: het ging tenslotte om Enge land en Luxemburg, die in punten tal gelijk waren opgegaan, maar waarbij op een gegeven ogenblik En geland met 4 punten werd gedrukt. De Nederlandse commentator Piet te Nuyl had wel gezegd, dat later te zullen verklaren, maar aan het slot, toen de teleurstelling voor ons land vrijwel volkomen was, vergat hij ook maar iets mee te delen. De kijker heeft het intussen vernomen, dat onze Greet je Kauffeld het niet ver der dan tot zes punten heeft kunnen brengen en dat winnaar werd de Luxemburgse filmspeler Jean Clapde Pascal met het Franse chanson „Nous les amoureux". Misschien gedachtig deze titel was de winnaar wel wat stormachtig, toen hij omroepster Jacqueline Joubert vertrouwelijk wilde omarmen, iets waarop de jon gedame zichtbaar niet gesteld was. We menen nu wel voldoende te heb ben verteld over het festival, dat elk jaar terugkeert en ondanks het vrij geringe gehalte maar niet wil ver dwijnen. Terugblik op het weekend. Het amusement dat de NCRV zon dagavond bracht was er een op film band en overeenkomstig het beken de schema. Zaterdag hebben de lit teratoren bij de Avro ons wel het meest vermaakt. Laat het dan zo zijn, dat ze tevoren inzage hebben gekregen van de vragen die ze moe ten beantwoorden, het spel is voor de huiskamer toch spits en het on derlinge verkeer van het vijftal deelnemers prettig om te volgen. We moeten nog iets zeggen over het vu rig tweegevecht van een idealist en een realist over de noodzaak van de Kent u haar?? Vermoedelijk niet, atoombewapening. We zijn er niet want deze struise dienstmaagd is veel mee opgeschoten; voor beide niemand minder dan Curd Jurgens geopenbaarde standpunten viel iets in Travesti, kort voor zijn optreden te zeggen. Maar of men thuis zich in 'n korte televisie-film in München. Wie (her)kent haar? 14 De dokter weifelde. Hij wist dat de man, als hij gedwarsboomd werd, zeer onstuimig en hard kon zijn; verscheidene van zijn dagloners had den dat tot hun schade ondervonden. Dat Cabus gevaarlijk was had hij nooit gehoord, doch hij zag hem op zo'n eigenaardige manier naar het vlijmscherpe broodmes kijken, dat hij er van huiverde. Niet uit vrees, physiek kon hy de boer wel aan; zijn honden zouden bovendien de man onmidddellijk naar de keel vlie gen als hij het wagen durfde hem aan te vallen. Zo ver wilde Van Everloo het niet laten komen; Cabus zou wel op een of andere manier tot rede te brengen zijn. Hij deed een paar stap pen in de richting van de deur, zag nog in een snelle flits de woede en wanhoop in de ogen van Martij n. ROMAN door Walter Breedveld „Cabus, dat kind gaat kapot", zei hij ruw. „Nee, dokter, hij groeit als dn beste", grijnsde hij. „Wat heb jij daar nou voor ver stand van?" blafte Van Everloo. „Nog een paar stappen dan ben je buiten dokter", teemde Cabus. Ondanks z'n grimmige woede moest Van Everloo glimlachen om het ant woord van de harkerige boer. Hij deed een paar stappen en was bui- ten. Snel maakte hij de leidsels los en sprong op de brik. op de brik. „Vort!", zette hy het paard in be weging. „Wij gaan de hoge omes er bij halen". Enkele minuten later was hy by Dorus Rijckaart, de burgemeeser van het dorp. De eerste burger was bezig op het land voor zijn huis en stapte er op af. „Goede morgen, burgemeester". „Wel daar is dokter Van Everloo" verbaasde Rijckaart zich. ,,'k Heb 'n zwaar karwei voor je, Rijckaart". De burgemeester keek de dokter stomverbaasd aan. Met trage passen kwam hij naar de weg gelopen. Een oude man, flink van postuur, gezet en met vriendelijke schrandere ogen in zijn gaaf gezicht. ,,'n Zwaar karwei, dokter? Zijn er boeven op het eiland of zo iets?" Dokter Van Everloo vertelde het geval Cabus. „En wat kan ik daar aan doen, dokter?" „In je kwaliteit van Substituut Of ficier van Justitie kun je vorderen, dat die stomme boer de kleine onder behandeling laat stellen. Ofwel hij gaat naar het ziekenhuis in de stad, of er komt iemand hier, die de ver zorging op zich neemt". „Maar dat is toch te gek, dokter. Zulke kunsten zijn hier nog nooit vertoond", antwoordde Rijckaart wrevelig. „Jij hebt het zat Toontje toch ooj< uit zijn huis laten halen en naar de stad laten brengen, Rijckaart". 't Zat Toontje zat tot over zijn oren onder de mest en de luizen en hij lag bovendien op apegapen". „Dat kind is er even erg aan toe, burgemeester, en het is niet zijn schuld zoals bij Toontje", drong de dokter aan. Rijckaart keek bedremmeld naar z'n klompen: „Ik moet daar eens over nadenken, dokter Van Everloo", zei hij dan bedrukt. Van Everloo werd driftig: „Luis ter np eens, burgemeester, ik sta hier niet voor spek en bonen. Als je niet doet wat ik vraag, rijd ik naar de stad om daar hulp te halen en m'n beklag te doen". Rijckaart schrok: „Maar mijn he mel, is het dan zó erg?" „Ik zeg toch dat het kind in levensgevaar verkeert". „Houdt u koest dokter. Ik versta u wel zonder dat gevloek. Ik dien me toch eerst aan te kleden en m'n keten om te doen". „Doe dat dan vlug, Rijckaart. Ik wil naar huis, ik heb een zware nacht achter de rug". ,,'k Ben subiet klaar, dokter", haastte Rijckaart zich nu naar zijn huis. „Kom binnen als ge wilt en drink een tas koffie bij de vrouw". Dokter Van Everloo volgde de bur gemeester in diens woning. Hij wachtte in de keurig gemeubelde woonkamer, pratend met de vrouw van Rijckaart, die hem een kop geu rige koffie bracht met een bordje vol brokbeschuiten, dik besmeerd met goudgele boter. Ja, Coba van Gerwen was beval len van haar twaalfde kindje. Een jongen, een boom van een vent zou het worden. Neen, ernstige zieken waren er niet op het eiland. Ja, 't kindje van die ï^riezin moest on der behandeling gesteld worden. Zo, praatte heel het dorp er over? Hij had er niets van gehoord voor de pastoor het vertelde. Toen de dokter z'n laatste beschuit en nog een tas koffie had geconsu meerd, was Rijckaart klaar, 't Zwart lakenspak stond hem keurig, de dof fe glans van z'n zilveren amb+sketen had nu een waardige achtergrond. „Gij ook nog een tas koffie, va der?" vroeg de vrouw. „Ja, moeder, dat is misschien heel goed". Voor de gezelligheid dronk de dok ter een derde kop staandebeens mee. Maar toen wilde hy ook onmiddel lijk weg. „Zullen we Van Hemert meene men, dokter?" „De veldwachter? Ja, .dat is goed, Rijckaart". Er tintelde een olijke flikkering in de ogen van Van Ever loo toen hij naar z'n brik stapte. Ze reden naar Bas van Hemert, die ook al koffie zat te drinken. Toen hij hoorde van de gewichtige boodschap stond hij aanstonds op, veegde de druppels uit z'n geweldige hangsnor, trok z'n tuniek aan en gorde z'n sabel om. „Zal ik m'n schietwapen aan de koppel doen, burger?" „Welnee, Bas", schrok de burge meester. „Wij gaan niet naar de wil de beesten". „Doe maar wel", grijnsde Van Everloo. „Zet hem in ieder geval op veilig" beefde Rijckaart. Even later reed de brik in snelle draf naar De Stee. Op de voorbank, naast de dokter, zat de burgemeester met ernstig gelaat; op het achter bankje Van Hemert, die er uitzag, of hij inderdaad wel op de wilde beesten jacht ging. Gijsbert Cabus stond voor de poort van zijn hofstede toen de brik het erf kwam oprijden. Aan niets was te zien dat hij zich verbaasde over dit ongewone bezoek, dat wel de be langstelling had gewekt van ande ren. Want van alle kanten kwamen nieuwsgierige vrouwen en kinderen aangelopen. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6