Lkj til LOOP 'OP Li:ill! HET STILLE EILAND 22 Het geheim van de visser kon 15 dagen bewaard blijven Twee jaar geëist tegen hoofdagent die fietsen en bromfietsen stal Werkster stal geld en nylons van verpleegster VRIJDAG 17 MAART 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART De op het Jaarbeurs-terrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten Sanitair - Gereedschappenexposeren t/m 22 maart. SH\^/Ë m^w z#tg r=twrn^m rs WOENSDAG MAART INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART „Goud" onder Texel Terwijl de grote vloottreilers IJmuiden, Scheveningen, Katwijken Vlaardingen al van begin januari af zeer slechte vangsten aan haring en rondvis in de noordelijke Noordzee tussen 58 en 61 graden noorder breedte meldden, heeft zich plotse ling, dicht onder de Nederlandse kust ter hoogte van Texel op ongeveer 40 mijl van IJmuiden een wijting-explo sie voorgedaan. Schipper Jacob van Duijn uit Katwijk aan Zee van de treiler KW 176, de „Gezina Geertrui" ontdekte ruim twee weken geleden deze enorme school wijting, dicht bij de thnishaven. Hij viste in alle stilte en uit concurrentie-overwegingen zon der zijn collega's op de hoogte te stellen enkele dagen op de school wijting en besomde te IJmuiden voor de vangst 19.000,-. Onmiddel lijk werd weer naar zee getrokken en deze week maandag was de KW 176 weer te IJmuiden met een schip wijting aan de afslag om 7.000,- te besbmmen. Nog diezelfde maandag middag voer de „Gezina Geertrui" weer naar zee. 36 Uur later was schipper J. v. Duijn weer terug in IJmuiden om aan de woensdag- markt 600 kisten wijting voor 'n be drag van 9.000,- aan te voeren. Iers visten, van de vangst van de KW 176 op de hoogte gesteld. Woens dagavond viste reeds een flinke vloot IJmuidense en Katwijkse trei ters op de school wijting, dicht bij de Nederlandse kust. De spoeling wordt gauw dun met zoveel varkens. Steneii van instortende garage vielen op arbeider Terwijl de vijf werknemers van een aannemingsbedrijf uit Etten de laatste hand legden aan een garage, die zij in Dinteloord voor een firma bouwden, stortte het gebouw in el kaar. De mannen waren bezig de pannen op het dak te leggen. Een werknemer, de heer Machielsen uit Etten, kon de stenen niet ontwijken, de andere vier ontkwamen er aan. Een arts achtte het noodzakelijk, dat het slachtoffer per ambulance naar huis vervoerd werd. De arbeidsin spectie zal een onderzoek instellen. Afrika: ms „Carnavon Castle" (19/3) ms „Overijsel" (21/3). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. HOGE STRAFFEN VOOR „LADIESGANGSTERS" De „Ladiesgang", een Rotterdamse jeugdbende van een twintigtal jon gens in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, is gisteren door de rechter te Rotter dam veroordeeld tot straffen van drie maanden tot een jaar en zeven maan den jeugdgevangenis. De kruimel- kregen geldboeten. uw schoenen blijven mooi met leren zolen1 Het geheim van de bemanning van de KW 176 kon nu niet langer be waard worden. Andere treilers moe ten in de noordelijke Noordzee ruim twee weken vissen voor een vangst van 400 tot 500 kisten vis en de KW 176 presteerde dit in nog geen twfee dagen. Van de drie reizen op de school wijting besomde de KW 176 in 15 dagen tijds ruim 35.000,-, het geen voor deze tijd van het jaar een prestatie is. Woensdag hebben vele visserij- maatschappijen hun schippers, die in de noordelijke Noordzee met de trei- TRICOT—NYLON OVERHEMDEN Sterk en ventilerend. Direct droog-. 19.75 - 24.75 OVERHEMDEN-SPECIALIST BREESTRAAT 114B (Advertentie) Haagse politierechter: „De gevangenisdeuren gaan heel gemakkelijk open ,als je er buiten staat". Deze waarschuwende woor den liet de Haagse politierechter ho ren, toen een 21-jarige werkster uit Leiden, wegens diefstal terecht moest staan. De officier eiste een boete van dertig gulden of zes dagen ,een voor waardelijke gevangenisstraf van vier weken met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.k. reclassering. De diefstal betrof in totaal 12.50 en een paar nylons, eigendom van de verpleegster J. W. de K., die in de Annakliniek te Leiden werkzaam is. De verdachte was aan de kliniek als werkster verbonden. In de peri ode van augustus tot november van het yorig jaar stal ze eenmaal een tientje en later de rijksdaalder met de nylons. Uit een rapport van de r.k. reclassering bleek, dat de ver dachte teveel geld voor zichzelf uit geeft. „Het is erg voor zuster de K.'\ merkte de politierechter op, „die zit nu zonder". Het geld bleek echter te zijn teruggegeven. De politierechter veronderstelde, dat, als verdachte be stolen zou worden, zij ook wel ra zend zóu zijn. Hij veroordeelde haar conform de eis van de officier. BOETE VOOR STRATENMAKER, DIE RUITEN INSLOEG De officier van justitie bij de Haagse politierechter eiste tegen een straten maker uit Leiden een boete van 40 gulden of acht dagen, één weer voor waardelijke gevangenisstraf met een tweejarige proeftijd en vergoeding van de schade, die de verdachte had gemaakt, toen hij een groot aantal ruiten had ingeslagen. „Ik wist niet meer wat ik deed", verontschuldigde de verdachte zich tegenover de politierechter. Wat hij deed werd tijdens de zitting uitge breid uit de doeken gedaan. Dertien ruiten had de stratenmaker op 19 september 1959 ingeslagen bij de heer R. L. K„ een bakker uit Leiden, Hij bewerkte het glas met een weeg schaal een melkfles en bussen. Mevr. K. wilde hij ook nog te lijf gaan, maar toeschouwers hielden hem te gen. Dat alles gebeurde, omdat de ver dachte dacht, dat de zoon Matthijs van de bakker een medefirmant was van een zekere Kluts, bij wie ver dachte in dienst was. De werkgever verkeerde op een zeker moment in geldgebrek, hij betaalde geen loon, en de verdachte dacht, dat hij toen zijn verontwaardigd gemoed wel bij Matthijs kon luchten. Deze bleek echter alleen maar wisselloper voor Kluts te zijn. Hij betaalde wel het loon aan verdachte en zijn collega's uit, maar verder had hij met de zaak niets te maken. De 71-jarige bakker werd als ge tuige gehoord. Hij vertelde, dat eerst vijf werknemers bij zijn zoon om geld waren geweest. Zij gingen weer weg, maar later was verdachte alleen teruggekomen en hij zette toen de boel op stelten. Als civiele partij vroeg de bakker schadevergoeding. De verdachte had voor bijna 120.- aan ruiten vernield. Dat viel de stra tenmaker nog mee: hij had gedacht, dat de schade nog groter zou zijn. De politierechter veroordeelde hem con form de eis van de officier. Omdat zijn vrouw schulden maakte Twee jaar gevangenisstraf met af trek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, geëist te gen de 46-jarige hoofdagent van de Haagse gemeentepolitie J. Th. C., zulks wegens diefstal van fietsen en bromfietsen. Verdachte erkende de feiten wel, maar hij zei te geloven, dat het geen diefstallen waren doch verduisteringen in dienstbetrekking. Hem waren ten laste gelegd dief stal van: op 30 november 1959 een jongensfiets in de Vaillantlaan, op 20 juni 1959 een bromfiets in de Boek horststraat, op 19 juni 1960 een brom fiets in de Keizerstraat, op 5 mei 1960 op het Prins Willemplein een fiets en ten slotte op 20 augustus 1960 op de Westduinweg een horloge. Verdachte zei onder druk te heb ben gehandeld, omdat zijn vrouw sinds de oorlog schulden maakte. Om de leefwijze van zijn vrouw te ver anderen riep hij de hulp in van een kennisje, met wie hij echter een ver houding begon. Hierdoor ontstonden nieuwe schulden, zodat de hoofdagent tot de bovengenoemde diefstallen kwam. Hij hield vol steeds eerst van plan te zijn geweest de onbeheerd gevonden bromfietsen naar het bu reau te brengen, maar onderweg ver anderde hij van gedachten. Verdachte is sinds 1938 in dienst van de Haagse politie. De officier van justitie vond het bedroevend dat een ambtenaar, die deel uitmaakt van School gesloten wegens straaljagergevaar De gemeenteraad van Leeuwarde- radeel heeft gisteravond zonder hoof delijke stemming besloten, de open bare lagere school te Jelsum zo spoe dig mogelijk te ontruimen wegens het gevaar, dat de straaljagers voor de school opleveren. Zolang er nog geen noodschool zal zijn gebouwd zullen de kinderen voorlopig onder gebracht worden in de diverse lo kaliteiten te Jelsum en het nabijge legen Cornjum. De ouders van de kinderen, die de school te Jelsum bezoeken, hadden reeds herhaalde malen op sluiting van de school aangedrongen en de gemeenteraad laten weten, dat zij ernstig overwogen om hun kinderen niet meer naar school te laten gaan, wanneer er in afwachting van de bouw van een nieuwe school niet spoedig een noodschool tot stand zou komen. De school te Jelsum staat in het verlengde van de startbaan van de Leeuwarder vliegbasis. een korps dat een goede naam geniet, tot zulke dingen was gekomen. Verdachte's raadsman ging nader in op de achtergronden van deze zaak. De vrouw van verdachte heeft haar houding ten goede gewijzigd. Hij bepleitte een straf die gelijk is aan die van het voorarrest dat sinds januari duurt. Uitspraak 30 maart. Aetherklanken Burgemeester kwam zelf holbewoner overhalen Friedje van Heugden, de holbewoner van Deurne, heeft toch zijn verblijf in de bossen moeten verlaten. Een dwangbevel van B. en W. om uiterlijk 15 maart zijn verblijfplaats te ver laten heeft hij naast zich neergelegd, maar de burgemeester is met hem gaan praten en wist hein over te halen zijn intrek te nemen in een leegstaand schuurtje in het gehucht Zeilberg. Het is echter niet zeker of Friedje het daar lang zal uithouden. Hij woont het liefst in de bossen, ge heel afgezonderd van de wereld. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: is „Libertad" (22/3); Australië: ms „Regenstein" (19/3); ss „Oronsay" (20/3); ss „Strathaird" (21/3)Brazilië: ms „Aludra" (19/3) ms „Browind" (23/3); Brits-Oost- Afrika: ss „Jean Laborde" (23/3); Canada: ss „Queen Elisabeth" (19/3) ms „Harpefjell" (20/3); ms „Leada" (22/3); ss „Maasdam" (23/3); Chili: ms „Baerenstein" (23/3); Ned. An tillen: ms „Bellavia" (21/3); Nieuw- Zeeland: ss „.dominion Monarch" (20/3); Suriname: ms „Kreon" (22/3); Unie van Z.-Afrika en Z.W. ZATERDAG 18 MAART 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24 00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.34-9.40 Waterst.). 10.00 Samen uit, praatje. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gevar. progr. 12.00 PolitiekapeL 12.30 Land- en tuinb.-medod. 12-33 Nieu we gram. 13.00 Nws. 13.15 Vara-va- ria. 13.20 Sportnws. 13.45 Lichte muz. 14.05 V. d. jeugd. 14.40 Gram. 14.55 Promenade-ork. en sol. 15.40 Boek- bespr. 16.00 Radiophilharm. ork. en solist. 16.45 Van de wieg tot 't graf. lezing. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Zigeunerork. en soliste. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout bij gaslicht, praatje. 19.40 The New. English Bible, gesprek. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.30 Dertig vaten vlees, hoorsp. 20.55 Oude gram. 21.15 Soc. comm. 21.30 Gram. 21.45 Nws. 21.55 Gram. 22.00 Int. Songfestival 1961. 23.15 Cabaret. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V- d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zie ken. 11^45 Chansons. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 V.d. jeugd. 14 00 Amateursmuz. 14.25 Lich te muz. 14.50 Gram. v. d. jeugd. 15.10 Franse les. 15.30 Gram. 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Int. dameshockeywedstr. Engeland - Nederland. 17.00 V. d. jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 18.55 Pas siezondag, toespr. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Ama- teursprogr. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Concertgebouwork. en sol. 21.00 U bent toch ook van de partij?, le zing. 21.10 Promenade-ork. en sol. 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Meesterwerken v. d. religieuze hiuz., muzik. lezing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.25-16.30 Eurovisie: Rep. wielrennen Milaan-San Remo. AVRO 17.00-17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televizier. 20.30 Hou je aan je woord, litteraire quiz. 21.15 Het is zover, TV-film. NTS: Eurovisie Cannes: 22.00-23.15 Song Festival 1961. VAL5E DOLLARBILJETTEN 2 DEOfZUKKEfZ VVflS PUS EEN VALSE MUNTER EN COKTBfZ HARK: WflS 2'JNMEPEPLICH- TK5E 2 BTËN PAAR WAS ^iNDERPftAP, DE DE NBTUURL'JK 0BQRUPT.PATER VAN &AN<3 VOOR 2 AlEFPE TUSSEN ONS /<seew sprake mbee was. VAN DIE T'JP AF HAATTE IK HEM EN IK WA5 VOORT PU- II. Om vier uur in de nacht reed dr. Van Everloo met z'n brik door de polder naar het herenhuis. Hij liet het paard in kalme draf voortgaan. Niet zoals gewoonlijk stond hij rechtop in de brik; ineengedoken zat hij op de bank, hij was doodop. Coba van Gerwen had het uiterste van hem gevergd en hij van haar. Proper gelegd was ze uitgeput in een diepe slaap geraakt, doodsbleek en nog met de lijnen van pijn in haar grof hoekig gezicht. Zij had het altijd hard te verantwoorden gehad, maar zo erg als ditmaal was het nog niet geweest. Heel zijn geweldige spierkracht had hij moeten aanwen den om het krachtige mens de baas te blijven. Dat was dan weer achter de rug; bijna acht uren waren er mee ge moeid geweest. Zonder eten of drin- 5 ROMAN S door [Walter Breedveld ken, want hij was te vies van dat volk om er iets te willen gebruiken. Een glas brandewijn had hij zich tenslotte laten inschenken. Nog brandde hem dat smerige goedje in het verhemelte, nog rook hij de vieze lucht van de vuile vaat doek waar het glas blijkbaar mee was afgedroogd. Hij snakte naar een groot glas goede Franse cognac. Complicaties waren er niet geweest. De moeder en de nieuwe kerel la gen allebei in zoete rust toen hij vertrok. De dag van morgen zou het bekende programma brengen: Ko- buske op de hooizolder met een flink stuk in de kraag van de bran dewijn, en Coba in -de bedstede in ongeveer dezelfde toestand na het gebruik van de wijn, die pastoor De- dena in alle vroegte zou laten bren gen. „Denk er om, Coba", had hij ge waarschuwd, „één glas in de voor middag en één na de middag en niet meer". „Ja, meneer dokter", zei ze timide, doch Van Everloo wist uit ondervin ding, dat er na die twee glazen geen druppel meer in de fles zou over zijn. Pastoor Dedena kon tevreden zijn. Eer de zon in het zuiden stond zou hij het reinigende water over het kolossale achterhoofd van de kerel hebben mogen uitstorten, waarna de erfzonde in het wij waterbekken ach terbleef en de nieuwe mens was op genomen in het grote leger van Je zus' volgelingen. Kwallerige quats. Hoe was het mogelijk dat de zwarte bende kans zag jaar in jaar uit, eeuwenlang, de mensen dat fabeltje te doen geloven. Het fabeltje dat als leidend principe de Liefde predikt^. De liefde van kat en muis, van spin en vlieg, van sperwer en duif. Beware me, wat een vuiligheid, wat een ongelooflijke vuiligheid. Rijke kinderzegen, Gods grootste liefdegeschenk. Het Episcopaat ken de ook de knepen van het politieke spel. Het Episcopaat heeft geen haast evenmin als de Kerk. Als over enkele jaren het kiezerskorps tot alle vol wassen mannen en vrouwen zal zijn uitgebreid, dan zullen eerst de ogen der anderen opengaan. Nog vijftig, zestig jaar en de roomsen zullen de creteren wat ze decreteren willen. En intussen zullen duizenden grote gezinnen verrekken van de armoe de. Maar dat is zo erg niet, het is zelfs een voorrecht, want voor de bezitlozen is de hemel gereserveerd. Het fabeltje van Jezus en het fa beltje van Mohammed en van Boed dha en hoeveel meer zijn er nog. Hoe is het mogelijk dat het altijd weer lukt de grote lompe massa zo lomp en stom te houden. Feitelijk had hij, als hij consequent was, moeten zorgen dat die kerel doodgeboren ter wereld was geko men, en dat puisten jong van Cabus diende hij ook te laten creperen. Hij diende zijn beroep er aan te geven, want wat hij deed was actief de zwarte bende in de kaart spelen. Neen, Van Everloo, dat is onzin; je zou het niet kunnen. Je sjouwt van de vroege morgen tot de late avond om de mensen zo gezond mo gelijk te houden, en als het je een zeldzame keer gelukt er eentje voor de zwarte poort weg te trekken, dan heb je een beste dag. De brik reed nu het dorp binnen. Vredig lagen de huizen in een grote onregelmatige krans rondom het kerkje gegroept. Op de keiweg liet hij z'n paard stapvoets gaan; zijn honden snauwde hij toe hun bek te houden, toen ze op zijn wenk luid blaffend op de brik sprongen. Hij grijnsde toen hij bij de pastorie door een kier neven de gordijnen de flauwe rode schijn zag van het de votielampje. Goed zo, Dedena, spotte hij, Jezus ziet het wel als jij je olie pitje voor Hem laat branden, even goed als Boeddha het ziet als de mo lentjes voor hem draaien. Bij het herenhuis vond hij de stal deur open zoals hij gevraagd had. Hij tuigde het paard af en leidde het naar binnen. In de ruif was vers hooi, er lagen broodkorsten in de trog en er stond een emmer fris water klaar. „Moet je nog vreten, jongen? Nee hé, je bent bij Kobuske van Gerwen op visite geweest". Hij klopte het dier op de nek toen het gulzig dronk. „Goed zo, jongen. En nou een paar uur pitten net als je baas. Wij moe ten in alle vroegte naar Gijsbert Ca bus. Daar moet je goed opletten, want misschien slaat hij me met de bijl de kop af". En tot de honden: „Liggen jullie! Denk er om ik sluit de keet, maar je houd je bek dicht!" De dokter sloot de staldeur en ging door de achterdeur het herenhuis binnen. In de jeneverkamer beende hij met grote passen naar het raam: „Verdomde magere scharminkels, waarom laten jullie het raam niet openstaan? Het stinkt hier nog er ger dan in het kot bij Coba van Gerwen". Met de koele nachtlucht, die bin nenstroomde, gleed ook een flauwe streep maanlicht de kamer in, die het vertrek een nog troostelozer aanblik gaf. Van Everloo stond een ogenblik met half gesloten ogen de duisternis in te staren. Eerst nu voelde hij pas goed hoe intens ver moeid hij was; hij had grote lust orn zich geheel gekleed op het rust bed te laten neervallen. Hij over won echter deze aandrift, alleen zwakkelingen geven daaraan toe. Vinnig ontdeed hij zich van zijn manchester jasje en gooide het neer waar het vallen wilde. Dan z'n vest, z'n laarzen, z'n broek, z'n overhemd, zn ondergoed. Hij trok de gordijnen dicht en stak een kaars aan. Een grote rooie aap leek hij toen de kaarsvlam oplichtte. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7