Zangersavond „St. Gregoriusvereniging", Leiden Kring Nieuwbouw van St. Lidwinahuis te Leiden na Pasen in gebruik Bij het diamanten jubileum van de Noorse Zustercongregatie Televisie is gevaarlijk voor studerende kinderen De „overname" der Belgische ondernemingen VRIJDAG 17 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 De kring: Leiden van de Sint Gre goriusvereniging heeft woensdag een zangersavond belegd, die begon met een avondmis in de St. Lode- wijkskerk, gecelebreerd door de kring-voorzitter, de zeereerw. heer pastoor W. E. Blok. Tijdens deze H. Mis zong de Schola van het Missie college „St. Willibrord" uit Katwijk de wisselende gezangen. De vaste ge zangen werden uitgevoerd door de leden zelf, echter slechts 22 in getal. Ook voor het hierna volgende pro gramma in restaurant Van der Heij den was gezien het aantal leden van 390 maar een zeer geringe be langstelling, terwijl de avond door de gekozen onderwerpen zeer waar devol was. Prof. A. Ruhe van het Groot-Se minarie te Warmond sprak nl. over de nieuwe inzichten in de liturgie, vnl. voor zover deze betrekking heb ben op de taak van de koorzanger. Door ziekte kon dr. Auxentius Bour O.F-M. de aangekondigde causerie over de invloed van het Gregoriaans op de Westerse muziek niet houden, in zijn plaats was gevraagd de be kende organist de heer Joop Schou ten, die een lezing hield over orgel bouw. Prof. Ruhe: Vernieuwing in de liturgie Alvorens over de nieuwe inzich ten in de liturgie te spreken, stelde prof. Ruhe de vraag „Wat is litur gie?" Aan de verouderde opvatting, dat liturgie de regels zijn bij de ere dienst of dat dit de ceremoniën zou den zijn rond de bediening van de sacramenten heeft paus Pius XII in een van zijn encyclieken een einde gemaakt. Pius XII zegt daarin, dat de liturgie de eredienst zelf is. „Ook U heren kerkzangers behoort tot de liturgische personen, die mee helpen aan de eredienst", aldus prof. Ruhe, „U bent daar niet tot wat op luistering, maar naast de celebrant voert U mede de eredienst uit". De Kerk heeft ,zich in '55 door middel van een encycliek ook recht streeks tot de kerkzangers gericht. Om de taal van de encycliek wat begrijpelijk te maken heeft de Ri- tencongregatie aan de parochiegees telijkheid en haar medewerkers deze richtlijnen bewerkt doorgegeven. Over de vernieuwing in de liturgie in deze richtlijnen neergelegd, heeft prof. Ruhe in het algemeen iets ver teld aan zijn toehoorders. „Men heeft het bij de liturgie vaak teveel in kleine, eigenlijk onbelangrijke din gen gezocht, doch het gaat hier om andere dingen. Door de liturgie moet men een betere binding van de ge lovigen onderling verkrijgen en het is Uw taak daarbij te zorgen, dat de liturgie rijker wordt. Daarnaast dient echter ook het volk direkt in de ere dienst te worden betrokken. Natuur lijk zullen daar, waar het de zang betreft, problemen naar voren ko men. Aan de ene kant staat de volks zang in vele kerken reeds inge voerd en aan de andere kant de meerstemmige zang door het zang koor. Oplossingen heeft men al trach ten te vinden in b.v. het meerstem mig zingen van de veranderlijke ge zangen. Persoonlijk geef ik hiervoor echter de voorkeur aan het Grego riaans. Een andere mogelijkheid zijn de zgn. Missae Alternatae, waarbij afwisselend een deel van de vaste gevangen door het volk en een deel meerstemmig wordt gezongen. Deze practische vernieuwingen zijn ech ter niet het allerbelangrijkste, doch wel de bereidheid eer te brengen aan God in de gezamenlijke viering van de liturgie", aldus prof Ruhe. De heer Joop Schouten: beelden van deze bouwstijl, die de heer Schouten toonde, zijn de orgels in de basiliek van St. Jan in Den Bosch en in de St. Pieterskerk te Leiden. Een prachtig voorbeeld van Barok is het orgel in de kathedraal van Chartres, evenals in Nederland het orgel in de oude St. Bavo te Haarlem. De heer 'Schouten merkte hierbij op, dat de Nederlandse Ba rok eigenlijk nooit een geheel zui vere is geweest, omdat de Neder landse volksaard daar niet bij paste en men dus eigenlijk altijd iets is blijven staan in de Renaissance. Een voorbeeld van de Neo-Gothiek is het orgel van de Dom in Ulm (Duits land). Moderne orgelbouw vindt men tenslotte in de Sacramentskerk in Breda. Aan het slot van zijn cause rie liet de heer Schouten een impro visatie horen op het orgel van de St. Michaelskerk in Zwolle. GANGETJE Zi Orgelbouw De heer Schouten begon zijn cau serie met op te merken, dat het or gel in de liturgie maar heel summier wordt aangeduid, hoewel dit instru ment in de eredienst toch altijd een belangrijke rol heeft gespeeld. Zeer instructief vertelde de heer Schou ten, daarbij gebruik makend van dia's en orgelspel op de band opge nomen, iets over de verschillende bouwstijlen bij de orgels door de loop der eeuwen. Het oudste nog be speelbare orgel, zo vertelde de 'heer Schouten, staat in Sion in Zwitser land, terwijl het oudste nog bespeel bare orgel in Nederland dat van de Laurenskerk in Alkmaar is, in 1511 gebouwd. Dit zijn beide voorbeelden van de Gotische stijl, evenals dat van de kathedraal van Straatsburg. „In de Gotische orgelbouw vindt men de verticale lijn, het gericht zijn van de mens op God, terwijl in de latere bouwstijl: de renaissance, de horizon tale lijn te onderkennen valt, meer het uiterlijke, waarin de mens de schijnwerper op zichzelf richt". Voor- Ontslag bekrachtigd van politie-inspecteur De centrale raad van beroep te Utrecht heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van de gewezen po litie-inspecteur W. F. J. van D. De raad bevestigde de eerder door het ambtenarengerecht te Utrecht gedane uitspraak, waarbij het beroep van de betrokken functionaris tegen het hem gegeven ontslag wegens zijn verhou ding met een andere vrouw onge grond werd verklaard. De centrale raad achtte de uitspraak van het ambtenarengerecht juist en op goede gronden genomen. Voorts was de raad van oordeel, dat de aan de heer Van D. opgelegde straf evenredig is aan het hem ten' laste gelegde misdragingen, terwijl de raad tevens als zijn mening uitsprak, dat de betrokken inspecteur door zijn gedragingen blijk van onbetrouw baarheid heeft gegeven. /~\P ZONDAG 19 maart a.s viert de Noorse Zustercongregatie van de H. Franciscus Xaverius haar 60-jarig bestaan. In alle stilte en bescheiden heid! Al is de bescheidenheid een sieraad van deze Congregatie, van daag mag de schijnwerper wel eens bijzonder lichten over dit gedenk waardig jubileum. Gesticht in 1901 door de toenmali ge Apostolische Vicaris, mgr. dr. Fa- lize, heeft deze Congregatie de eer ste tien jaren zeer veel doorgemaakt, waarin ze niet alleen vocht om haar materiële bestaan, maar meer n,og om een oriëntatie op velerlei terrein van werkzaamheid. Daarna is een regelmatige groei gekomen. 'Behalve een moederhuis in Ber gen, bezitten de zusters thans huizen, scholen, ziekenhuizen in Haugesund, Stavanger, Arendsdal, Hönefoss en Sylling. Bovendien werd in die ja ren in Bussum het zogenaamde St. Olavshuis gekocht, een postulanten huis waar meisjes die roeping ge voelen voor het missiewerk in Noor wegen de eerste beginselen leren. Na 6 maanden volgen ze een noviciaat in Noorwegen, waar de candidaten land en volk, gebruiken, zeden en gewoonten van het nieuwe vader land leren kennen. Dit alles getuigt van een gezonde interne vitaliteit en expansie, die de beste waarborgen biedt voor een succesrijke toekomst. Maar de Katholieke Kerk in Noor wegen heeft een zeer zware aposto lische taak. f"\AGELIJKS stoot zij op een aan- tal vooroordelen, die even taai als vasthoudend blijken te zijn. Des te moeilijker is haar invloed op de bevolking, naarmate de vooroorde len een permanente scheidsmuur creëren tussen Kerk en bevolking. Juist op dit terrein hebben de zus ters in de voorbije jaren prachtig Levenssporen uit het heelal Drie Amerikaanse geleerden zijn na een langdurig onderzoek van een meteoriet tot de conclusie gekomen, dat zij sporen hebben gevonden van een vorm van leven „ergens in het heelal." Dr. Bartholomew Nagy en dr. Dou glas Henneddy van de Fordham uni versiteit en dr. Warren Meinschein van de Rerearch afdeling van de Esso hebben de meteoriet, die 14 mei 1864 bij Orgueil (Frankrijk) viel, met behulp van infrarode en ultra violette spectroscopen en andere moderne apparaten onderzocht. Zij ontdekten organische samenstellin gen, met name hydro-koolstoffen, ge lijk aan die welke in levende stof op aarde voorkomt. „Van waar deze me teoriet komt heeft iets geleefd", al dus dr. Meinschein. De technische ontwikkeling van de laatste tien jaar heeft het mogelijk gemaakt me teorieten zorgvuldiger te onderzoe ken dan eerst het geval was. werk geleverd, de ingeboren voor oordelen tegen de Kerk kunnen door werken van naasteliefde worden te niet gedaan. De Noren weten dat niet het geld de norm aangeeft bij de verpleging door de zusters, maar de hoogste naastenliefde, die haar tot dit liefdewerk activeert. De zie kenhuizen van de zusters staan in hoog aanzien. Dat na de oorlog het „klimaat" tegenover de Kerk en haar apostolaat belangrijk is verbe terd, is mede voor een groot deel te danken aan het dagelijkse stille, op offerende werk van de zusters in scholen en ziekenhuizen. Zo zijn de zusters een onmisbare hulp gebleken in het Apostolaat van de Kerk in Noorwegen. Konden zij voor de oorlog jaarlijks een 15 a 20 tal postulanten naar Noorwegen stu ren vanuit Bussum, jammer genoeg heeft de algemene crisis in de kloos terroepingen ook hier verwoestend gewerkt. Nederland adopteerde in 1924 onder de bezielende leiding van de Apostolische Vicaris, mgr. dr Jan Olav Smit Noorwegen. Deze adoptie brengt verplichtingen mee! gouden meisjes, die roeping gevoe- len voor het kloosterleven, zich niet eens ernstig kunnen afvragen, of zij geschikt zijn voor een mooie, gave toekomst in Noorwegen? Zou den de zusters haar ideaal om in heel Scandinavië te gaan werken ooit kunnen realiseren? God geve het. Hulde aan het pionierswerk van mgr. dr. J. Olav Smit en zijn zusters in de afgelopen 60 jaar in Noorwe gen. Ad muitos annos! Hazerswoude, W. A. EGBERTS „Na de Paasvacantie wordt de nieuwbouw in gebruik genomen" ho ren we. Als er iemand blij is met 't feit, dat de uitbreiding van de Sint Liduinahuis nu eindelijk zijn voltooi ing nadert dan is het wel het hoofd, zuster Accursia, met wie wij dezer dagen een wandeling over het bouw terrein hebben gemaakt. Dat het 175 leerlingen tellende St. Liduinahuis ernstig met ruimtegebrek te kampen had, is geen geheim. Het werd een drukkend probleem voor allen die met dit St. Liduinahuis te maken hadden en in het bijzonder voor zus ter Accursia. Zij is zeer tevreden met de nieuwbouw, die volgens de plan nen van architectenbureau v. Oerle en Schrama is uitgevoerd. Van de zijde Lammenschansweg geziien, maakt deze uitbreiding niet een imponerende indruk. Daarvoor moet men aan de andere kant zijn, waar de betekenis van de uitbrei ding eerst ten volle tot haar recht komt. Hier ^iet men wat de zusters in het belanig van deze uitbreiding moesten prijsgeven, nl. de mooie tuin, die echter al naar een ander deel van het terrein is overgebracht. Een pergola verbindt het oude huis, Verbindingshal en lagere school. Op de achtergrond toren van de Zuider- kerk waar het verblijf van de zusters ge vestigd is met de nieuwe school, waar klassen van de lagere school onder dak zijn gebracht. Het onderwijs voor de geestelijk gehandicapte meis jes omvat ook het huishoudonder- wijs. In een aangrenzend gebouw zijn de leskeuken: een zonnige ruim te met modern comfort, waarop me nig huishoudschool jaloers zou zijn, waskeuken al even up-to-date en handwerklokaal, ondergebracht. De lokalen van de hoogste klassen zijn uitgerust met radio, waarvan tevens van mededelingen gebruik gemaakt kan worden. De trots van dit gebouw tje is de wijde hal, die zonnig-en feestelijk van aanleg is. Llinks is deze hal wordt een zoom van plan ten en heesters aangebracht. Deuren daartegenover geven toegang tot de lokalen voor de arts, de onderwijs krachten en een ruime aula, die ge knipt is voor iets officiëlere bijeen komsten. In deze hal is ook de school- winkel, een zeer paedagogische in stelling, waar de kinderen geleerd wordt met geld om te gaan. Schrif ten, pennen en potloden kunnen zij in dit winkeltje kopen in opdracht van de onderwijzeres, met de bedoe ling de leerlingen begrip voor de waarde van het geld en handigheid in het omgaan met geld bij te bren gen. De zusters krijgen een eigen hof, een mooie tuin waar het goed wandelen is. Enige houten klasloka len op het terrein warden afgebro ken en een ruime speelplaats met rolschaatsbaan neemt de plaats in. Een mooie gymnastiekzaal vervol maakt het geheel. Doorkijk in de pergola tussen het oude en het nieuwe gedeelte. Ouderavond in Noordwijk Zuster Accursia voor de nieuwbouw van de school In de aula van de St. Willibrord- ULO-school aan de Van Panhuijs- srtraat te Noordwijk waren vele ouders bijeen gekomen om samen met de leerkrachten de jaarlijkse ouder avond te houden. De talrijke aanwezigen werden door het hoofd van de school, de heer S. Neefjes, hartelijk welkom gehe ten. In zijn kort openingswoord be sprak de heer Neefjes enkele huis houdelijke zaken. Een enkel woord wijdde spreker voorts aan de godsdienstige vorming, waarbij hij de ouders opwekte hun kinderen een enkele keer in de week naar de kerk te sturen. Terloops deelde de heer Neefjes nog mede, dat de jaarlijkse feest avond zal worden gehouden op 26 april a.s. in het Lido-theater. Hierna weiden de ouders in de ge legenheid gesteld om met de leer krachten van de school kenis te ma ken en inlichtingen te vragen over zoon of dochter als leerling van de school. Nadat de heer Neefjes de inmiddels binnen gekomen spreker van deze avond, drs. Stolker, psycholoog te Leiden, welkom had geheten begon deze zijn causerie over „de opgroeien de schooljeugd in deze tijd". De school moet een reservaat van rust zijn. Men moét goed bedenken wat wel en niet in school thuis be hoort. Een kind dat studeert is een hachelijke zaak. In het gezin moeten de ouders allerlei voorzieningen tref fen, dat de kinderen rustig kunnen studeren. Het gezin moet achter het studerende kind staan en belangstel ling tonen. Het kind wordt in het gezin maar al te vaak door alle mo gelijke zaken van hun studie afge haald. De geheime boosdoener is wel de televisie. Al heeft het kind een eigen stu deerkamer en beneden staat de tele visie aan, dan wordt het kind nog afgeleid, omdat het weet, dat er be neden avontuur of nieuws te bele ven is. Hierdoor ontbreekt de voor waarde tot geconcentreerde studie. Het kind kweekt de schijn van gauw klaar te zijn en dan naar de televi sie te gaan kijken. Televisie is dan ook gevaarlijk voor het studerende kind. Vervolgens besprak de heer Stol ker de pubertiestmoeilijkheden. Over deze inleiding ontstond een levendige discussie. De heer Neefjes dankte de inleider voor zijn bijzonder duidelijke en leer zame lezing. Tot besluit van de avond gaf de heer Neefjes ,en kort exposé van de gang van zaken op school. De sfeer op school noemde hij bijzonder pret tig en de verhouding leraar-leerling laat gelukkig niet veel te wensen over. Vervolgens besprak hij de per 1 september a.s. in te voeren nieu we methode van onderwijs. Met betrekking tot de toekomst van de school deelde spreker mede, dat dit jaar drie nieuwe lokalen worden bijgebouwd. Op de duur zal uitbreiding met zes lokalen noodza kelijk blijken. Na aanneming van de zogenaam de Mammoetwet zal de ULO-school veranderen in een MAVO-school, het geen betekent: middelbaar algemeen vormend onderwijs. Het onderwijs zal dan bestaan uit vier leerjaren, waarin een semie-beroepsopleiding. Het eerste leerjaar zal gelijk staan met dat van de HBS, het zogenaam de brugjaar, waardoor de overgang naar een middelbare school wordt vergemakkelijkt. STOMPWIJK Ingebroken in pastorie en jongensschool In de pastorie te Stompwijk en in de jongensschool is in de afgelopen nacht ingebroken. De daders hebben zich toegang verschaft door het ver breken van de deursloten. Vernie lingen zijn in beide gebouwen aange richt en uit enkele bureaus is geld ontvreemd. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. De Belgische ambassadeur in Indo nesië, heeft heden minister Suban- drio van buitenlandse zaken om een verklaring verzocht voor de bezet ting door het Indonesische leger van de Belgische ondernemingen in Noord-Sumatra. Een woordvoerder van het leger, overste Sunario, deelde heden aan journalisten mede, dat de overneming ongeveer dertig rubber- en oliepalm- ondernemingen betreft. De woord voerder verklaarde, dat de maatregel van het leger noodzakelijk was ge worden „wegens de chaos die onder de ondernemingsarbeiders heerste". Het leger heeft, zeide hij, slechts voorzorgsmaatregelen genomen ter voorkoming van verdere ongeregeld heden en in het belang van de vei ligheid der ondernemingen. Radio-Medan meldde donderdag avond, dat het leger de ondernemin gen heeft overgenomen „omdat de psychologische gevoelens van de be volking in Noord-Sumatra zijn ge kant tegen de Belgische regering en Belgische onderdanen". De bezette ondernemingen zijn voorts tot „vi tale" bedrijven verklaard, waarop stakingen of uitsluitingen verboden zijn. Volgens het radiobericht is don derdag het beheer dezer onderne mingen officeel overgegaan van de Belgische maatschappijen naar de provinciale militaire commandant, overste Manap Lubis.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4