„Quintette" voor Leidsche Kunstkring Residentie-orkest voor K. 0. Burgerlijke Stand In Sassenheim dit jaar nog geen caravan-terrein Echtpaar Oudshoorn viert gouden bruiloft VRIJDAG 17 MAART 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 jJET PROGRAMMA dat aan de le- den van de Kunstkring gisteren Werd voorgespeeld, onderging een belangrijke wijziging. Het „Quintette Marie Claire Jamet" trad op zonder de harpiste naar wie dit prachtige ensemble is genoemd. Dus zonder de harpiste Marie Claire Jamet - door ziekte verhinderd - maar in haar plaats Jean Francais, geliefd Frans componist en pianist bij uitnemend heid. Christian Lardé, de fluitist, had enige partijen voor zijn rekening ge nomen. Behalve uitstekend vakman is hij een musicus met de meest denkbare aandrijvende veerkracht, en muzikaliteit, en ware musiceer- geest. De violist Jose Sanchez, de alt viool, Colette Lequien en de cellist Pierre Degenne. zijn allen virtuoos zowel in ensemblespel als individu eel. Het eerst maakten wij kermis met de fluitist in een sonate voor fluit en piano. Christian Lardé speelde in sa menwerking met Jean Francais een sonate voor fluit en piano van Leo nardo da Vinei (1690-1730). Welk een zingende klank heeft die prachtige sterke fluittoon, die nooit kwijnt, nooit neiging heeft te verbleken, en Jean Francais - de vleugel open - musiceert met prachtig voldragen tóón, verantwoordelijk, subtiel ook, volkomen tegen zijn partner afgewo gen. Hierna een kwartet voor piano, viool, alt en cello. Welk een fijne in tuïtie, en scherpe gave des onder scheids heeft de scheppende Mozart ook hien in zich gedragen. Het won der lag te grijpen in de tastbare weelde van klank. Er is niets bij van virtuoos vertoon, trucjes of effectjes. Het spreekt als het ware alles van zelf. Strak van bouw met gedurfde harmoniek, staat daar het belangrij ke werk van Roussel-Trio voor fluit, alt en cello. Met welk een fel coloriet hebben de drie soliërende kunste naars gespeeld. Sterk was de inwer king van deze muziek, die zo hoog staand vertolkt werd. /"\NBEKOMMERD kon men genie- ten op het voornaam, intiem mu ziekfeest, dat het kwartet in D gr. t. van Mozart voor fluit, viool alt en cello bood. Merkwaardig is, dat Mo zart, die zo'n antipathie tegen de fluit als instrument had, toch zo dankbaar en met zo'n warm hart voor deze instrumentencombinatie schrijven kon. Zulk een vertolking valt niet alle dagen te beluisteren. Fauré heeft zich bij voorkeur be wogen op terrein van het lied, de piano en de kamermuziek. Het ge speelde kwartet in d. kl. t., aanver want aan de uitdrukkingskracht van César Franck, is geschreven Voor piano, viool, alt en cello, gepassio neerd in het eerste deel. dan het sprankelend Scherzo; het liedachtige Adagio, en de briljante Finale. De leden van dit ensemble, stuk voor stuk kunstenaars naar aard en we zen. blijken een zeer fijne gevoelig heid van samenspel te bezitten. Tel kens weer weten zij een prachtig ge spannen fond te bereiden voor het soliërende instrument van dat mo ment, in de fraaiste klankkleur, die men zich wensen kan. Een uiting van hoogstaand artistiek vermogen! En niets dan lof voor het fraaie sa menspel van de vijf zo hoog begaaf de kunstenaars. J. Kortmann laat BUISMAN een handje helpen voor koffie op z'n best! (ook ah 't poederkoffie is) TREDFORT TAPIJT Diverse kleuren voorradig Woning-textiel W. J. Z1RKZEE Van 't Hoffstraat 7 Leiden Telef. 24610 MIDZA (Advertentie) PASTOOR VAN BERKEL GEESTELIJK ADVISEUR VAN KATHOLIEKE BEJAARDENBOND Tot geestelijk alviseur van de Ka tholieke Bond van Bejaarden en ge pensioneerden, afdeling Leiden, heeft deken W. P. M. Haring benoemd: pater J. W. van Berkel ofm, pastoor van de Hartebrugkerk. Geslaagd Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het ingenieursexamen voor ci viel ingenieur de heren A. Hoelen (met lof) en G. van Staal. Drukke receptie bij 40-jarig jubileum van M. L. Heruer De receptie ter gelegenheid van het veertigjarig ambtsjubileum van de heer M. L. Heruer, adjunct-inspec teur in de Buitendienst van de Raad van Arbeid wij schreven er giste ren reeds uitvoerig over werd zeer druk bezocht door perso nen en vertegenwoordigers van in stellingen en bedrijven, waar de heer Heruer bijna dagelijks zowel particu liere als ambtelijke betrekkingen mee onderhoudt. Op de receptie gehouden in het Ger. Jeugdhuis aan de Breestraat van 4.30 tot 6 u., was o.m. o^k 't in middels getrouwde meisje aanwezig, dat dertig jaar geleden, door de ju bilaris uit het brandende huis gered werd op de Hooglandse Kerkgracht en waarvoor de heer Heruer de gou den Carnegiemedaille kreeg. Het was een roerend weerzien na dertig jaar. Ook een deputatie van het St. Elisa- beth-ziekenhuis, moeder-overste en de vier hoofdzusters, dr. W. van Ros- sem, chirurg in het „St. Elisabeth", in gezelschap van zijn echtgenote, waren aanwezig om de jubilaris te complimenteren. (Jubilaris is voor zitter van het comité van oud-patiën ten van het „St. Elisabeth"). Ver der pastoor W. E. Blok van de St. Petrusparochie en het bestuur van het college van collectanten, be stuursleden van het Kon. Wilhel- minafonds, afgevaardigden van de Mytyl-stichting, dr. H. J. Keegstra, controlerend geneesheer, van de So ciale Verzekeringsbank met enkele assistenten en vele collega's en supe rieuren van de Raad van Arbeid. Met veel geschenken en welgemeen de woorden werd de heer Heruer dank gebracht voor de prettige sa menwerking in het; verleden. Veel vuldig werd hierbij de wens uitge sproken, dat de jubilaris, die nog steeds herstellende is van een zwaar ongeval, weer spoedige in volle ge zondheid zijn plaats in zijn uitgebrei de werk- en kennissenkring in zou kunnen nemen. l^TADAT HET RESIDENTIE-orkest onder de ook toenmaals bewon derde leiding van Antal Dorati (nau welijks twee weken geleden) de zware strijd had aangebonden met de stormvlagen van muziek in Mahler's zevende symphonie. vestigde de diri gent nu de aandacht op de muziek manifestatie van eigen tijd, door de Zes Symphonische Epigrammen van de in 1947 overleden jonge compo nist Willem Pijper voor ons te spelen. Dit merkwaardig geavanceerd, bon dig werk is opgedragen aan het 40- jarige Concertgebouworkest (in 1923). Door kundigheid en intuïtie, door be werking van de kiemcel, is Pijper tot geheel eigen muziek gekomen, veelal ook door hantering van polyritmiek en tonaliteit. Ragfijn van geest en gepointilleerd was de reproductie, die de dirigent en zijn orkest gaven van de .muziek van deze begenadigde den ker. Heel mooi deed het doorzichtig „timbre-gemiddelde" van de Epigram aan. Nikita Magèföff in het 3e klavier concert van Mozart in C gr. t.! Men zou dit haast een zomers programma mogen noemen. Kan men zich een mooiere reproductie wensen van zo'n schoon werk als dit? Indrukwekkend is het hoofdthema van de orkestrale inleiding. Daaruit ontwikkelt zich 'n wedijverend spel, waarvoor lofprij zingen te kort schieten. De toon van het enigszins uitgedunde orkest was zeldzaam fraai en de zienswijze van dirigent en solist waarborgde een re sultaat van onbevangen lichtend mu siceren. Nikita Magaloff was gran dioos, hij musiceerde sensitief; ge voelig voor de melodische impulsen. Gaaf van techniek en gaaf van geest, want wat bloeide er al niet open van het onzichtbare van het notenbeeld in de partituur, dus van de muzikale waarde? Verrassend schoon is de toon, die deze belangrijke pianist op de nieuwe Steinway-vleugel( uit Den Haag) ontwikkelt. Het klankvolume is steeds welluidend, handhaaft zich steeds overtuigend; de expressie is veelzeggend, de stemmingen in fleu rig beeld. En het orkest heeft de in nige sfeer, die Magaloff door wisse lend coloriet bereikt» niet verbroken. Voortreffelijk zijn de dialogen van solist en concerterend ensemble. Al ler dank ging dan ook uit, zowel naar Magaloff als naar de dirigent en het prachtig spelend Residentie-orkest. De cadenzen werden natuurlijk op zienbarend vertolkt. HOE GRAAG BEETHOVEN ook de muziek gebruikt als middel om gedachten en problemen in eigen le ven te uiten, toch schiep hij ook wer ken, waarin hij musiceerde om de Geboren. Maria Johanna, dr van P. C. Bik en M. M. J. de Graaf; Rudi, zn van P. J. Zirkzee en H. Ammerlaan; Mattheus Vincentius Anthonius, zn van M. Ouwerkerk en A. M. Cornelisse; Anna Catharina Hendrica, dr van W. T. v. Schie en A. T. van Dijk; Marianne Jacoba, dr van M. Duiker en F. J. Koelewijn; Jeannetta Rosalia Margaritha, dr v. C. G. A. v. d. Peet en E. van Dorp; Mattheus Harm, zn van R. H. Mun- tinga en A. Jager; Arno, zn van A. D. Tates en H. G. Smit; Mar jon, dr van H. Lammers en J. van 't Zelfde. Gehuwd. H. Kerkhoven en L. G. Vittali; A. Delfos en G. H. J. van der Pouw Kraan; G. van Eek en M. Molenaar; M. ten Hove en B. v. d. Berg; A. Koet en M. E. v. d. Linden; P. H. J. Schlagwein en C. J. Over- meer; A. J. P. van Heeringen en E. S. Kastner; S. Kukler en N. Basler. Overleden. J. Scheen, man, 77 jr; C. van Rijn, man, 78 jr; B. Kluwen, zoon, 10 jr; M. J. H. G. Debie, dr, 2 jaar. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heren J. J. van Dodeweerd te Haarlem en D. R. Jans te Rotter dam. muziek. Zo ook in de prachtige 4e Symphonie in Bes gr. t. Aantrekkelijk muzikantesk, geestig en speelkrach- tig. Na de langzame inleiding met de vele modulaties in kort bestek, een gedecideerd hoofdthema. Dartel went Beethoven de fagot aan in het 2e thema; hobo en fluit heeft hij een mooie beurt gegeven. Het Adagio na het scherp getekend figuurtje is kalm, breed uitgesponnen en ver kwikkend. Vervoerend is het thema in de clarinet. Het menuet met scher zo-inslag (zo men wil) begint stijl in ritme; behaaglijk doet in het trio de hobo aan. De humor, die al meer om de hoek is komen kijken, viert in de finale hoogtij. Lustig klinkt de hobo. Pittig is de dialoog tussen bla zers en strijkensemble in grappig tui melend ritme. Niets, maar dan ook niets, geen enkele bedoeling, geen en kele beweging, ontgaat aan het mees- teroor en de meesterhand van Do rati. Fleurig en licht doet hij de in strumentatie klinken; verfijnd soms als kamermuziek. Alles was even Op lichtend en zwevend uitgevoerd, met liefde en gróte kundigheid, ter zake juist en overrompelend mooi. Er is ruimschoots genoten en in aller harten was plaató voor dank aan de dirigent, aan de solist en het in top-vorm spelend orkest. Warm hiildebetoon, waaraan geen einde scheen te kómen. J. KORTMANN LUNCHPAUZE-CONCERTEN IN WAALSE KERK Op woensdag 22 maart om 13 uur zal wederom worden begonnen met lunchpauze-concerten in de Waalse Kerk, Breestraat 64, door de organist van die kerk, Theo ten Hooyen. Medewerking op dit concert wordt verleend door Jan Ruitenbeek, hobo- ist van het jeugdsymphonie-orkest. Deze concerten zijn geheel kosteloos en iedereen is welkom. Na één uur worden de deuren gesloten. Uitge voerd zullen worden werken van J. S. Bach, G. A. Sorge, J. B. Loeil- let, César Franck en J. Lemmens. DR. BRONGERSMA NAAR LIBIë EN TUNESIë Van 17 maart tot 20 april zal dr. L. D. Brongersma, directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te Leiden, een studiereis maken naar Libip en Tunesië. Het doèl is het verrichten van oriënterend on derzoek over de dierenwereld van de Noord-Afrikaanse kuststreken en van het aangrenzende woestijngebied. Voor het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie zal zoölogisch materiaal worden verzameld uit gebieden, wel ke in de collecties zeer slecht zijn vertegenwoordigd. Het ligt in de be doeling om contacten te leggen met de universiteiten te Tripoli en Tunis en met het Ooeanografisch Instituut te Salammbö (Tunesië). JUBILEUM A. ANNEEZE Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Anneeze in dienst trad bij de N.V. v.h. R. M. Beuth Zo nen, alhier. Op verzoek van.de jubi laris werd dit feit slechts in intieme kring herdacht De diiecteur, die hem hedenmorgen ontving, huldigde in sympathieke bewoordingen de heer Anneeze en wees erop, dat de jubi laris zich steeds heeft doen kennen als een ijverig en plichtsgetrouw werker, en bovenal een zeer be kwaam vakman, waarop men nimmer tevergeefs een beroep hoefde te doen. Als stoffelijke blijk van waarde ring bood de directeur de jubilaris een enveloppe met inhoud aan, als mede, namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, het vererend getuigschrift met bij behorende draagperining. Namens het Jubileumfonds bracht de heer M. L. Brittij n de gelukwen sen over van het personeel en over handigde de jubilaris een geschenk onder couvert. Nadat de jubilaris had bedankt voor deze hulde en de ontvangen cadeaus, werd hem de gelegenheid gegeven dit heugelijke feit verder in familiekring te vieren. SUS 8 Zondag 19 maart a.s. vangt weer de grote SUS-aktie aan met 'n lot- verkoop aan de uitgangen van enige kerken na de H.H. Missen. Deze 8e SUS-aktie wordt gehouden voor 20 katholieke organisaties die in nood verkeren. Iedereen kan medewer ken door het kopen van loten, welke door de leden van de Kath. Nat. Bond voor EHBO worden aangeboden, aan welke verloting, zoals altijd zeer veel prijzen, waaronder 5 woonhuizen, verbonden zijn. Het is weer een ak- tie waar de KRO door radio en te levisie haaT medewerking aangeeft Koop zoveel mogelijk in de vroeg missen, want bij de laatste H.H. Mis sen is~de voorraad meestal uitver kocht. Leidse agenda VRIJDAG 17 MAART Muziek Leids Studenten muziek gezelschap, Gehoorzaal, 8 uur. K. &0. Fimavond over Blijdorp, Gehoorzaal, 8 uur. „Oud Leiden" Alg. verg. met le zing, Lakenhal, 8 uur. Kath. Handelsreizigers „De Har monie", 8 uur. ZATERDAG 18 MAART Kath. Jeugd-EHBO: 2.15 uur. Zee verkenners, R.K. Lyceum. 3.15 uur: Meisjes, in de Vroolycke Arke, L. Pieterskerkkoorsteeg 15. Gymnastiekuitvoering Concordia" Gehoorzaal, 8 uur. ZONDAG 19 MAART Cabaretavond Roooseveltstichting. Gehoorzaal, 8 uur. Kath. Instuif. Lezing. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur. MAANDAG 20 MAART Matthaeuspassion, gen. repetitie. Gehoorzaal, 9,15 uur. K. O. Werkgroep Haagse Co- medie, Lakenhal, 8 uur- Filmavond Nederl. Reisver. Ge hoorzaal, 8 uur. Ned. Rode Kruis. Uitr. Landstei- nerpenning. Acad. Ziekenhuis, 8 u. Jaarverg. „St. Joris" (Voedings- en genotmidd.) Geb. Chr. Belangen, 8 uur. Gemeenteraad van Leiden, 2 uur. Kath. Kellners „St. Anthonius", verg. De Vergulde Kruik, 8.30 uur. Modeshow De Groot. Rest. v. d. Heyden, 2.30 en 8 uur. Aquariumhouders. Vergadering Logegebouw, 8 uur. K. O. Tekenfilms uit Joegosla vië. Filmzaal universiteit, 8 uur. AVONDMISSEN St. Lodewijkskerk: donderdag 9 u., zondag 6 uur Herensingelkerk: vrijdag 9.30 uur, zondag 6 30 uur St. Leonarduskerk: zondag 7 u. n.m. Hartebrugkerk: dinsdag 7 uur, zon dag 7 uur St. Petruskerk: woensdag 9.30 uur, zondag 6 uur. St. Willibrordus (Oegstgeest): zon dag 7 uur Meerburg (Leiderdorp): zondag 6 uur. Openingsuren R.K. Bibliotheek Maandag 14.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00; 18.30 tot 20.00 uur. Woensdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00 uur. Donderdag 10.00 tot 12.30; 18.30 tot 20.00 uur. Vrijdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00; 19.00 tot 20.30 uur. Zaterdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: Apotheek Douza, Douza- straat 31, tel, 21313. Geopend: Apohteek Haven, Haven 18, tel. 20085. BIOSCOPEN De films in de week van 1724 maart zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De man met de wassen beelden", 18 jaar. Lido: „Met het mes op de keel", 18 jaar. Luxor: „De bruut en de bruid", 14 jaar. Studio: „Het mes", 18 jaar. Trianon: „De vrijgezellenflat", strikt volwassenen. Rex: „Blitzmadel an die Front", 18 jaar. (VOOR STADSNIEUWS ZIE VER DER PAGINA 3, 4, 5 EN 9) In de gisteravond gehouden con tactavond van de v.v.v „Sassenheim Vooruit", bracht de voorzitter, de heer G. A. Stolwijk, in zijn wel komstwoord een woord van dank voor de belangstelling aan hen, die hun televisie-voor deze avond ver laten hadden. Hij deelde mede, dat voorbereidingen waren getroffen voor de komende festiviteiten. Dit in nau we samenwerking met de provinciale VVV en omliggende gemeenten. Sprekende over de bloemenweelde die voor de deur staat, deelde hij mede, dat voor aantrekking van toe risten naar deze streek er 230.000 streekfolders zijn verzonden. Naar aanleiding van het feit, dat vele vreemdelingen om een folder van de gemeente Sassenheim ver zocht hadden, deelde spreker mede, dat er voor 50.000 aan folders van Sassenheim verzonden was. De kos ten waren wel hoog, maar velen heb ben in deze gemeente er voordeel aan, als de toeristen weten wat Sas senheim te bieden heeft. De plannen voor het caravan-ter rein, die zo enthousiast ontvangen waren kunnen echter geen voort gang vinden, en zijn, aldus spreker, dit jaar niet te verwezenlijken. Dit komt niet door gebrek aan mede werking, maar men heeft de om standigheden tegen. Verschillende terreinen zijn en worden nog bestu deerd, spreker uitte de hoop, dat vol gend jaar de plannen verwezenlijkt zullen worden. Sprekende over de logiesdienst, die vorig jaar van start was gegaan en waarbij men nogal eens kritiek hoorde, verzocht hij deze OEGSTGEEST Geslaagd Aan de Technische Ho geschool te Delft slaagde voor het examen civiel ingenieur, de heer W. R. de Sitter (met lof). Geboren: Yvonne, d. v. A. W. Dui verman, distr.-secretaris en M. van der Veen, Kamphuizenlaan 16; Hans Christiaan, z. v. J. W. Snellen, arts en L. de Bruyn, Rijnzichtweg 3; El- bertus Arie, z. v. L. Timmerman, di recteur, en A. J. Boerman, K. Door manlaan 78; Elisabeth Virginie, d. v. J. "W. Langeler, assistent-secretaris, en M. C. Ch. Brooshooft, Pr. Irene- laan 14. Ondertrouwd: Hendrikus Johannes Slewe, 22 jr., postbesteller, v.d. Hoe- venstraat 10, Leiden, en Johanna M. C., 21 jaar, kapster, Wijttenbachweg 109; Frans Blom, 47 jaar expediteur, v.d. Valkboumanweg 24, Leiderdorp, en Johanna Cornelia Vonk, 41 jaar, verkoopster, Lelielaan 51, toek. adres Lelielaan 51; Marius Herbertus van der Hoeven, 28 jaar, luit. ter zee 2e kl., Wassenaarseweg, Katwijk en Ida Wilhelmina v. Leeuwen, 22 jr, kleu terleidster, Emmalaan 59, Oegstgeest, toek. adres Emmalaan 59; Johannes Maresch, 31 jaar, arts, Waldeck Pyr- montlaan 16, en Pamela Boon, 22 jr., K. v.d. Woestijnestr. 1 Amsterdam, toek. adres Waldeck Pyrmontlaan 16. Getrouwd: Cornelis Nijhof, 28 jaar reclame-ontwerper, Lorentzlaan 38 b, Schiedam, en Paula Helena Abbestee kleuterleidster, Witte de Withlaan 16 toek. adres Ridderspoorlaan. Overleden: Maria Henriette Elisa beth van der Lelie, 81 jaar, weduwe van Gerardus Hendricus Pel, Leidse- straatweg 2; Adriana Jacóba van der Most van Spijk, 83 jaar; Rhijngees- terstraatweg 108. kritiek op de juiste plaats te bezor gen. Vervolgens leidde hij het flim- programma van deze avond in. Dit programma, bestaande uit films over Afrika, was geheel aangepast aan de ze tijd en gaf een prachtig beeld over de leefwijze en de cultuur van de Zuidafrikaanse bevolking. In de pauze deed de heer Wijntjes nog mededelingen, over de logies dienst. Zij, die nog over logiesgele- genheid beschikken, kunnen zich aanmelden tot 31 maar 1961. De kos ten bedragen 2,50 bij vooruitbeta ling te voldoen. De toerist die zich vervoegt aan het logies-informatiebureau, geves tigd bij autoverhuur „Kool", Oude Haven 7, ontvangt daar het adres waar hij kan logeren. De vergoeding bedraagt voor logies en ontbijt f 6,50 per persoon per nacht. Na de pauze werd vertoond „Lief de bij de Ndebele-stam", een belang wekkende documentaire. Bevolkingsonderzoek Van dinsdag 21 maart tot dinsdag 28 maart wordt in het Ger. Jeugd huis het Tbc-bevolkingsonderzoek gehouden. Dinsdagmiddag om twee uur zal burgemeester Van Knobels- dorff min of meer officieel het start sein geven voor deze grootscheepse campagne. Het onderzoek geschiedt geheel vrijwillig. Men hoopt evenwel dat geheel Sassenheim desondanks gebruik zal maken van de geboden gelegenheid. Komt de tijd, die op de oproepkaart vermeld staat, niet geT regeld, dan kan men zich tot het bestuur wenden om een andere tijd af te spreken. AMERIKAANSE STRAALBOMMENWERPER VERMIST De Luchtmachtvoorlichtingsdienst deelt mede, dat een vissersschip on derdelen van een vliegtuig heeft ge vonden op de plaats, waar olievlek ken waargenomen zijn, 53 graden 41 noorderbreedte en 05 graden 03 oosterlengte. NOORD WIJKERHOUT STUDIO SPEELDE VOOR DE K.A.B. Maar weinig leden van de KAB hébben gisteravond de gelegenheid aangegrepen om eens een groepje beroepsactrices en acteurs ih eigen dorp op hét toneel in actie te zien. De anderen konden kennelijk geen waardering opbrengen voor het ini tiatief van het afdelingsbestuur om na de opheffing van de eigen toneel vereniging Meer Vreugde" een be roepsgezelschap te engageren voor de verzorging van de traditionele jaarlijkse toneelavond. Uit het repertoire van de Stichting toneelgroep Sudio had het bestuur gekozen het blijspel „Spel van Liefde en Toeval" van de achttiende euwse Franse toneelschrijver Marivaux. Wat de intrige betreft, waarvan de toeschouwers reeds in het begin volledig worden op de hoogte gesteld, kan men dit spel gerust een niemen dalletje noemen. De manier echter, waarop het eenvoudige gegeven wordt uitgewerkt, is meesterliik. Het geheel ademt volledig de sfeer van luchtige charme en frivole tederheid, welke in de eerste helft van de 186 eeuw aan het koninklijke hof en in wijdere adelijke kring heerste. Wij achten het de grote verdienste van de regisseur Peter Oosthoek en de twee actrices en vier acteurs, die het spel speelden, dat zij die sfeer wer kelijk voelbaar wisten te maken. Zij hadden daarbij de beschikking over een zeer fraai décor en schitterende costumes, ontworpen door Leontien van Beurden. Het verhaaltje is dóódsimpel. Twee adellijke vrienden hebben besloten, dat de zoon van de één zal trouwen met de dochter van de ander onder het zeer verstandige voorbehoud ech ter, dat de jongelui ook werkelijk van elkaar zullen houden. Dochterlief is bereid de jongeman te ontmoeten, mits zij dat in eerste instantie mag doen in de rol van haar eigen kame nier, die dan tijdelijk tot jonkvrouwe wordt gepromoveerd. Pad vindt dat goed, maar hij weet, dat de zoon van zijn vriend eenzelfde voorbehoud heeft gemaakt en ten tonele zal ver schijnen in de rol van knecht. Er wordt dus geen inspanning van de toeschouwers gevraagd of het moest zijn om de geestige en spitse dia loog te volgen. Het gelukkige slot is natuurlijk geen verrassing, maar de manier, waarop naar dat slot wordt toegespeeld, was zo kostelijk, dat het einde gerust nog enige tijd op zich had mogen laten wachten. Al was het publiek dan niet tal rijk, de bijval was toch groot en de bloemenhulde voor het gezelschap was dan ook welverdiend. Voorzitter Duivenvoorde dankte 't gezeschap voor het gebodene en hij dankte ook het gemeentebestuur, dat door een subsidie de komst van de toneelgroep had mogelijk gemaakt. Behalve door een kleine groep KAB-leden werd deze avond ook bij gewoond door burgemeester P. M. M. v. d. Weijden en zijn echtgenote, de gemeentesecretaris, de heer J. P. de Jong met echtgenote, pastoor Stan- denmeijr, de geestelijk adviseur van de KAB, pater Bavo Ruyter O. Carm. en een groepje broeders van de St. Bavostichting. LISSE Laagste inschrijfster Door de Provinciale Waterstaat van Noord- Holland is een aanbesteding gehouden voor het verbreden en herprofileren van het wegdek Ouderkerk-Duiver- drecht; de firma J. Mens, alhier, was daarbij de laagste inschrijfster voor 966.000,voor warmasfalt ért 956.000,—- voor koudasfalt. KATWIJK AAN DEN RIJN van 1.25 betekende. Geleidelijk ech ter werden de omstandigheden be- Verovering van de bruid kostte een blauw oog Aanstaande donderdag hoopt het echtpaar J. Oudshoorn—Van Duijn, Nieuwstraat 21 te Katwijk aan den Rijn, zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is geen Kat- wijker van geboorte. Hij zag name lijk op 5 oktober 1888 het levens licht in Valkenburg, maar verhuis de reeds op twaalfjarige leeftijd naar Rijnsburg. De bruid, Adriana van Duijn, is evenwel een echte Katwijk- se en werd op 12 juli 1887 in Kat wijk aan Zee geboren. Voordat zij echter op 23 maart 1911 in het KatWijkse raadhuis met elkaar in het huwelijk traden, had de bruidegom nog enkele moeilijkheden te overwinnen. De jongemannen van Katwijk aan Zee waren er namelijk helemaal niet op gesteld, dat jon gens uit omliggende plaasten de meisjes kwamen wegkapen en hier van waren dikwijls vechtpartijen het gevolg. Ook de heer Oudshoorn moest dan ook een blauw oog incasseren, toen hij naar de hand van zijn uit verkorene dong. Na hun huwelijk woonde het echt paar Oudshoorn eerst in Rijnsburg, waar de bruidegom oorspronkelijk als landarbeider werkzaam was. Ge makkelijk hadden zij het in die dagen niet. Zo vertelde de bruidegom ons, dat ten tijde van zijn huwelijk het loon ƒ7.50 in de week bedroeg. Het eerste loon dat hij thuisbracht be droeg echter maar 6.25 omdat de vrjje dag om te trouwen een korting ter. Herhaaldelijk zijn de heer en me vrouw Oudshoorn heen en weer ver huisd tussen Rijnsburg en Katwijk aan Zee, om zich tenslotte in 1936 definitief in Katwijk aan den Rijn te vestigen. Hun drie kinderen, twee dochters en een zoon, zijn thans al len in Leiden woonachtig. Het gou den bruidspaar heeft tweeëntwintig kleinkinderen en dertien achterklein kinderen. Gouden bruiloft hing aan zijden draad. Beiden zijn nog goed gezond, alhoe wel het niet veel scheelde of zij. hadden hun gouden bruiloft niet meer kunnen beleven. Het gebeurde, namelijk in juni van het vorige jaar op een *nacht, toen zij beiden ziek te bed lagen, dat de slang van de gaskraan afschoot, waardoor zij met gasverstikking werden bedreigd. Ge lukkig werd mevrouw Oudshoorn wakker en wist de buren te waar schuwen. De heer Oudshoorn had in middels reeds het bewustzijn verlo ren. Beiden werden in het ziekenhuis opgenomen, waar bleek dat de heer Oudshoorn ook nog een zware opera tie moest ondergaan. Alles is toen gelukkig goed terecht gekomen, een reden temeer voor het gouden bruids paar om aanstaande donderdag te midden van een uitgebreide familie kring, met dankbaarheid terug te zien op de vijftig jaren van hun hu welijk.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2