ZUID-AFRIKA VERLAAT HET GEMENEBEST pg m somN4MB Critiek op apartheidspolitiek de oorzaak Verwoerd wijzigt politiek niet Minister Luns terug uit Londen 60,- Frankrijk wil onderhandelen met Algerijnen lijnongeluk in Japan Nieuwe orde m Kongo SeCeiclóeSoti/tcvnt DONDERDAG 16 MAART 1961 51ste JAARGANG No. 15271 Directeur: J F J M koens KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. 1. ROOZFN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Teiefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Ver woerd nu helemaal apart Premier Verwoerd heeft gisteren de aanvraag voor lidmaatschap van het Gemenebest van de republiek Zuid-Afrika ingetrokken. Zuid-Afrika wordt 31 mei een republiek en moest daarom opnieuw een aanvraag tot lidmaatschap indienen. De afgelopen drie dagen hebben de deelnemers aan de conferentie van premiers van de landen van het Ge menebest gesproken over de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse rege ring. De opvattingen van de andere leden van het Gemenebest over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek waren van dien aard, dat premier Ver woerd er aanleiding in vond, de eer aan zich te houden door zijn aanvraag in te trekken. Het is, nadat Ierland dertien jaar geleden uittrad, de tweede maal in de geschiedenis van het Gemenebest dat een land zich terugtrekt. Het aantal leden-staten blijft gelijk aan dat van voor de aanvang van de conferentie, elf, omdat Cyprus nu als lid is toegelaten. Een woordvoerder van de Zuidafrikaanse delegatie heeft verklaard, dat Verwoerd de bijeenkomst niet heeft verlaten. Dit kan aldus worden uit gelegd, dat Zuid-Afrika technisch tot 31 mei lid blijft. Verwoerd zal de conferentie tot het einde, vrijdag, bijwonen, en ook aan zitten aan het banket dat koningin Elizabeth de delegatieleiders donderdag aanbiedt. BREUK BLEEK ONVERMIJDELIJK HET ENIGE BINDENDE BEGINSEL VERKLARING VAN VERWOERD wijden aan samenwerking in kwes ties van gemeenschappelijk belang, en wanneer bijeenkomsten van pre miers gelegenheden worden om el kaar aan te vallen, kan het bondge nootschap niet hopen dit te overle ven. „Dergelijke praktijken hebben geleid tot de huidige onbevredigen de stand van zaken in de Verenigde Naties", aldus Verwoerd. „Men kan niet verwachten, dat wij lid blijven van een bondgenootschap, dat bezig is een pressiegroep te wor den. Onder deze omstandigheden wil ik officieel mijn verzoek intrekken, Zuid-Afrika te handhaven als lid van het Gemenebest na 31 mei, de datum waarop het een republiek wordt Premier Verwoerd heeft woens dagavond, na afloop van de bijeen komst in Lancaster House, verklaard dat hij „niet alleen voor de eer en in het belang van Zuid-Afrika" tot zijn beslissing is gekomen, „maar ook in het belang van onze vrienden in het Gemenebest en in het bijzonder Engeland". „Ik kon Engeland niet in de af schuwelijke positie brengen dat het moest kiezen tussen Zuid-Afrika en een groep Afro-Aziatische landen. Het was beter goede betrekkingen tussen Engeland en Zuid-Afrika te handhaven, dan moeilijkheden te veroorzaken in de betrekkingen tus sen Engeland en de nieuwe leden van het Gemenebest". ZENUWACHTIGE EFFECTENBEUS Bij de opening van de effecten beurs in Johannesburg waren de koersen vandaag 15 tot 20 punten la ger dan de slotkoersen van gisteren. De voorzitter van de beurs, John Ferguson, drong er vanmorgen bij de beleggers op aan zich niet in pa niek te laten brengen. Leden van de beurs hadden voor speld, dat de noteringen zouden da len, als Zuid-Afrika zich uit het Ge menebest zou terugtrekken. ARRESTATIES IN HAVANNA De Cubaanse politie heeft negen tien personeelsleden gearresteerd van twee grote genationaliseerde waren huizen in Havanna, waarin disndag- avond branden zijn uitgebroken. De branden braken gelijktijdig uit. De autoriteiten nemen aan dat het sabo tagedaden waren. 'In kringen van het Engelse minis terie van buitenlandse zaken werd opgemerkt, dat het, op zichzelf be treurenswaardige, uittreden van Zuid-Afrika onvermijdelijk werd door de wijze, waarop Verwoerd op zijn standpunt bleef staan. Het beginsel van gelijkheid der rassen is het enige, dat alle landen van het Gemenebest verbindt. Het koningschap vormt reeds lang geen band meer, nu verscheidene leden republieken zijn geworden. Het de mocratische beginsel is evenmin voldoende bindend, te meer daar in enkele landen een „een-partij-stel- pel" bestaat. De commerciële bin dingen staan aan grote spanningen bloot. In Johannesburg heeft het nieuws verbazing, ontsteltenis en wrok te weeg gebracht. Talrijke Zuid-Afri kanen waren reeds ontstemd, dat hun land op de conferentie van premiers van de Gemenebest-landen „een zondebok" was geworden. Men acht de openlijke aanvallen op Zuid- Afrika juist daarom verwerpelijk omdat bepaalde andere Gemenebest- landen niet volledig voldoen aan de criteria voor een democratische staat. Politieke waarnemers verwachten, dat Verwoerd binnen enkele maan den verkiezingen zal uitschrijven. Wanneer hij opnieuw voor vijf jaar een mandaat krijgt, zal hij naar alle verwachtingen de apartheidspolitiek verder ten uitvoer brengen, en toe nadering zoeken tot landen buiten het Gemenebest, met name West- Duitsland en Japan. In het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties verwacht men, dat Zuid-Afrika thans onder groter druk zal komen te staan. De afgevaardig den van de landen van het Gemene best, die zich tot nu toe verplicht voelden matiging te betrachten, zul len in de toekomst wellicht een meer uitgesproken standpunt innemen. De afgevaardigde van Nigeria bij de V.N., Jaja Wachuku, begroette het nieuws met „hoera". Zuid-Afrika is thans zo geïsoleerd dat „het alleen nog maar naar de maan kan". De Australische premier, Menzies, verklaarde „geschokt" te zijn. „Het is een trieste dag voor hen, die waar de hechten aan het Gemenebest als alliantie van onafhankelijke staten, die hun eigen zaken, naar eigen in zicht behartigen, maar samenwerken voor één gemeenschappelijk doel. Ik maak mij ernstig ongerust". De kwestie-Angola De Veiligheidsraad heeft gisteren gestemd over de door Ceylon, Libe ria en de Verenigde Arabische Re publiek ingediende resolutie over Angola. In deze resolutie werd er bij Portugal op aangedrongen, zich aan te passen aan de reeds aangenomen resoluties en wordt evens verzocht om instelling van een subcommissie voor een onderzoek van de huidige stand van zaken in Angola. Vijf landen hebben vóór de reso lutie gestemd, namel. Liberia, Cey lon, de VAR, de Verenigde Staten en de Sowj et-Unie. Zes landen heb ben zich onthouden: Frankrijk, Groot-Brittannië, Chili, Ecuador, Nationalistisch China en Turkije. Geen enkel land stemde tegen. Voor aanneming van resoluties moeten evenwel zeven landen voor stemmen, zodat de resolutie niet is aanvaard. De Veiligheidsraad heeft daarop de behandeling van de kwestie-An gola gestaakt. Premier Verwoerd heeft gister middag op de bijeenkomst van pre miers van Gemenebest-landen ver klaard, dat de „inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika door bepaalde landen onvermijdelijk zal leiden tot het uit eenvallen van het Gemenebest". Het Uittreden van Zuid-Afrika „is het begin van dit proces". Wanneer het in een vrij bondge nootschap gewoonte wordt zich in eikaars binnenlandse aangelegenhe den te mengen in plaats van zich te U HEBT GELUK, ALS f 60,- U NU SCHIKT Héél zeldzaam zijn die ge lukjes... Juist op het ogen blik dat u f 60,- hebt uit te geven en erover denkt bin nenkort een goede regenjas te kopen, komt hier zo'n prachtkans, 'n Speciale aan- aanbieding, die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS Hoogstraat - Leiden Geen wrok tegen Indonesiërs De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, heeft woensdag bij zijn aankomst op Schiphol met nadruk gezegd, dat de besprekingen, die hij te Londen heeft gevoerd, voor ons land bevredigend zijn geweest. Spectaculaire resulta ten zijn, althans voor het ogenblik, niet te verwachten. Minister Luns heeft meegedeeld, dat de Britse regering de Indone sische regering nadere qualificaties heeft gevraagd over het Indonesi sche besluit Groot-Brittannië niet langer de Nederlandse belangen in Indonesië te doen behartigen. Deze vragen gaan over de Nederlanders die zich nog in Indonesië bevinden. De deur van de dienst, die zich met de terugzending van Nederlanders naar Nederland bezig houdt, is se dert het besluit verzegeld. Er is dus sedertdien niets gedaan. Er zijn wel mogelijkheden voor hulp aan de Nederlanders via andere kanalen, maar hij wilde hier niet nader op ingaan. Minister Luns zei, dat bij het Ne derlandse volk geen wrok tegen het volk van Indonesië bestaat, integen deel er is eerder sprake van deernis dan van wrok. Minister Luns zei, dat het Britse blad „The Thimes" woensdagochtend Soekarno's optreden heeft vergele ken met dat van Hitier. Hij wees er echter met nadruk op, dat hij het Britse blad citeerde. Hij herhaalde wat hij ook reeds te Londen heeft gezegd, namelijk dat de Nederlandse regering open staat voor ideeën voor een oplossing van het Nederlands-Indonesische geschil. Nederlano heeft er bij de besprekin gen op gewezen, dat het te goeder trouw en zo spoedig mogelijk Nieuw- Guinea zelfbeschikking wil geven. Hij was begonnen erop te wijzen, dat hij voor besprekingen over twee kwesties naar Londen was gegaan, nl. Europese problemen en Nieuw-Guinea cni de „ongehoor de stap" van Indonesië. Met de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Heath, heeft mi nister Luns gesproken over econo mische samenwerking in Europa en over de mogelijkheid de economische verdeling van Europa te overbrug gen. De minister verwacht, dat de Britse regering tussen nu en 19 mei, de dag waarop de tweede topconfe- rëntie van de zes landen van de Europese Gemeenschappen gehouden zal worden, het initiatief zal nemen tot een nieuwe ontwikkeling over het punt van de samenwerking in Europa. Twee beelden van het bezoek, dat de Nederlandse eerste minister, prof. dr. J. E. de Quay, op het ogenblik brengt aan Suriname. Boven: Na zijn aan komst op het vliegveld Zanderij wandelt premier De Quay hier tussen de waarnemend gouverneur, dr. G. Nagtegaal (links) en de Surinaamse minis ter-president mr. S. D. Emmanuels. Onder: prof. De Quay (midden achter tafel) in een bijeenkomst met de Surinaamse ministerraad. Geen voorwaarden gesteld De Franse regering heeft haar voornemen bevestigd om officiële on derhandelingen te beginnen over de omstandigheden, waaronder de be volkingsgroepen in Algerië hun recht tot zelfbeschikking zullen uitoefe nen en over de daaraan verbonden problemen. Dit is woensdagavond meegedeeld na afloop van een kabi netsvergadering, waarin de minister voor Algerijnse zaken een overzicht over de Algerijnse kwestie had ge geven. Een woordvoerder van de Algerijn se opstandelingsregering heeft woens dagavond te Tunis gezegd, dat de Franse mededeling een nieuw ele ment omvat. De opstandelingenrege ring zal er zeker rekening mee hou den bij de bestudering van de poli tieke toestand. Waarnemers te Parijs hebben ge zegd, dat uit Franse mededeling on danks de vage bewoordingen blijkt, dat Frankrijk bereid is tot officiële onderhandelingen met de Algerijnse opstandelingen over beëindiging van In de compressorkamer van een mijn in de Zuidjapanse stad Katsoeki is donderdagmorgen brand uitgebro ken. 22 Mijnwerkers werden door uitstromend mijngas verrast; 16 wis ten zich bijtijds in veiligheid te bren gen. De overige zes en 26 leden van een reddingsploeg, die onmiddellijk naar beneden was gegaan, zijn inge sloten door het mijngas. Men vreest dat zij niet meer gered kunnen wor den. de oorlog. De mededeling schijnt, zo zeiden deze waarnemers, bedoeld te zijn om aan de Algerijnse opstande lingenregering een soortgelijke me dedeling te ontlokken. Verwacht wordt, dat eventuele officiële onder handelingen op ministerieel niveau zullen gevoerd worden. In Algerijnse kringen te Tunis werd erop gewezen, dat de Fransen niets hebben gezegd over voorwaarden waaraan tevoren moet worden vol daan. OPSTANDELINGEN BEVRIJD? Een woordvoerder van de Alge rijnse „voorlopige regering" heeft woensdag in Tunis verklaard, dat op standelingen in de nacht van maan dag op dinsdag duizend Algerijnse rebellen hebben bevrijd. Deze zaten gevangen in 'n Frans „concentratiekamp" in Sakiet in O.- Algerië, dichtbij de Tunesische grens. De bevrijding geschiedde tijdens ope raties in het betrokken gebied. Ver scheidene Franse stellingen waren toen „geneutraliseerd". De gevangenen waren veilig naar Tunesisch grondgebied overgebracht. In Franse militaire kringen in Bo ne in Oost-Algerië werd later gezegd, dat enige Mohammedaanse gezinnen naar Tunesië waren weggevoerd na aanvallen van opstandelingen in het gebied van Sakiet in de nacht van maandag op dinsdag. De aanvallen op Franse grensposten hadden geen mi litair effect gehad, maar wel werden verscheidene Mohammedanen ge dood en een groot aantal hutten in brand gestoken. De Mohammedaanse inwoners van Sakiet worden thans naar elders overgebracht, waar zij kunnen worden beschermd, aldus genoemde kringen. Premier Verwoerd heeft de aanvraag voor lidmaatschap van het Gemenebest van de republiek Zuid-Afrika in- Een 20.000 Kongolezen hebben woensdag de parade bijgewoond op het voornaamste plein van Leopold- stad ter gelegenheid van Kasavoe- boes terugkeer uit Madagascar. De parade van bijna 2.000 man van het Kongolose leger werd afge nomen door president Kasavoeboe en premier Ileo, die langdurig wer den toegejuicht door de menigte. De Kongolese premier, Ileo, heeft woensdag op een persconferentie in Leopoldstad verklaard, dat de be- voorgesteld onderhandelingen ter regeling van de Kongolese kwestie te beginnen. Volgens de premier zullen er be sprekingen worden gehouden over de toetreding van genoemde twee provincies tot de Kongolese confe deratie, waartoe vorige week op de conferentie van Tananarive is be sloten. Algemeen wordt veronder steld, dat Loendoela een meer ge matigd standpunt inneemt dan Gin- zenga. Ileo verklaarde nadrukkelijk, dat Kivoe en de Oostprovincie niet bui ten de voorgestelde confederatie zul len worden gelaten. Ileo verklaarde voorts, dat zijn regering met klem gekant is tegen de komst van nieuwe VN-troepen. Na het op Madagascar bereikte ak koord was het zijns inziens niet no dig de resolutie die de Veiligheids raad op 21 februari heeft aangeno men, verder uit te voeren. De pre mier deelde mee, dat de Kongolese troepen in Matadi zullen blijven en daar geen VN-troepen zullen toela ten. Een „Globemaster" met de eerste leden van het Indische contingent voor Kongo is woensdagavond op het vliegveld Ndjilli bij Leopoldstad geland. Deze eerste militairen waren infanteristen met lichte bewapening. In de nacht van woensdag op don derdag werd een tweede „Globemas ter" met Indiërs verwacht. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Zeer zacht Het hogedrukgetied, dat al dagen lang het weer in onze streken be paalt, verplaatst zich nu iets naar het oosten, maar blijft het weer nog be- invloeden. De mistvelden in het hoge drukgebied namen in omvang af. Door de sterkere nachtelijke af koeling kwam hier en daar nacht vorst voor, maar de dagtemperaturen worden door het zonnige weer nog iets hoger. Zowel in Zuid-Engeland als in Frankrijk werden gisteren temperaturen van 20 tot 22 graden gemeten. Langs de kust bij zeewind komen echter lagere temperaturen voor. Morgen zal het in ons land op nieuw zonnig en zeer zacht weer zijn, maar in de nacht en ochtend blijft er kans op plaatselijk mist. ZON- EN MAANSTANDEN 17 Maart: zan op 06.51; onder 18.47; maan op 07.23; onder 19.49. H oogwaterstanden 17 Maart: v.m. 3.50; n.m. 4.07. getrokken, aldus is gisteravond officieel in Londen mee gedeeld. Foto: Premier Verwoerd (links met tas), de velhebber van de Loemoembistische Engelse minister van buitenlandse zaken Lord Home (midden) en de Canadese premier Diefenbaker (rechts) verlaten Lancaster Honse. (telefoto) strijdkrachten in Kivoe en de Oost- provincie, generaal Loendoela, heeft KORRELTJE Weest spaarzaam met woorden, wanneer U wenst dat ze macht zul len hebben.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1