IN „FORTUINWIJK" (PLAN ZUID-WEST) TE LEIDEN WORDEN WEER 228 WONINGEN GEBOUWD Tachtig-jarige student werd doctorandus 't Hoorntje Prof. dr. J. C. Groot over het komende Concilie doctoraal examen De heer W. Blom (Oegstgeest) deed aan Leidse Universiteit ZATERDAG 11 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Wanneer over ongeveer twee jaar de gisteren aan bestede 228 woningen in plan Zuid-West - de „For- tuinwijk", genoemd naar de oude Fortuinsloot - klaar zullen zijn, dan is ongeveer driekwart van de ge raamde zeshonderd woningen in dat nieuwe stads deel gereed. De Fortuinwij k, als onderdeel van het zuid-weste- lijk uitbreidingsplan (22 duizend inwoners) is gepro jecteerd in de vierhoek 5-Meilaan, Churchilllaan, Voorschotenseweg en Vliet. Op het ogenblik is men met de bouw van 128 zogenaamde A-premiewoningen gevorderd tot de eerste bintlaag en voor een aantal be jaarden woningen is het heiwerk gebeurd. Met de bouw van de reeds genoemde 228 woningen hoopt men zeer binnenkort te beginnen. Deze 228 woningwetwoningen komen in een vierhoek, waarop twintig woonblokken (zie de pijltjes op de foto van de maquette). Het complex wordt verdeeld in 36 bejaardenwoningen, drie blokken (1), twaalf blokken met totaal 72 eengezinswoningen (2 en de niet genummerde blokken) en 120 etagewoningen, gebouwd in vijf blokken van drie woonlagen (3). De bouw van een bejaarden woning is naar ver houding altijd duurder dan van een eengezinswoning. De grond- en bouwkosten zijn dermate hoog, dat geen aanvaardbare exploitatie-opzet van een bejaarden woning mogelijk is. Daarom is er voor Leiden een type ontworpen, waarmee met de rijksbijdrage een sluitende exploitatie kan worden verkregen. DE EENGEZINSWONINGEN Van de 72 te bouwen eengezinswoningen zullen er zestig bestemd zijn voor 9 personen. Ze bevatten op de begane grond: woonkamer, keuken, berg- en sani taire ruimten; op de verdieping: drie kamers voor 2 bedden en één kamer voor 3 bedden. De woningen aan het zuidelijke uiteinde van elk der twaalf blok ken hebben nog een kamer voor 2 bedden extra, zo dat deze twaalf woningen bewoond worden door ge zinnen die uit 11 personen bestaan kunnen. De etagewoningen De helft van de 120 etagewoningen, verdeeld over vijf blokken van drie woonlagen, bevatten, behalve de woonruimte enz., twee slaapkamers voor totaal 5 personen. De andere zestig woningen zijn iets groter en hebben een slaapkamer meer, zodat hier 7 personen onderdak kunnen worden gebracht De flats bevatten in het zogenaam de onderhuis, naast de normale boxen voor elke woning, centrale ruimten voor de berging van scooters e.d. Bouwvolume 1961 voor woningwetwoningen leeg Met de bouw van deze 228 wpnin- gen is hetvolume aan woningwet woningen 1961, aan Leiden toegewe zen, verbruikt. De toewijzing bedroeg 255 stuks, maar 27 daarvan werden reeds in 1960 benut. Wel is er nog toewijzing voor zo genaamde A-premiebouw, benevens 75 woningen voor woningbouwver enigingen. Wat meer zal worden ge bouwd zal in de vrije sector moeten zijn, huizen dus, die over het alge meen slechts te koop zijn en niet worden verhuurd. Op bovenstaande schetstekening zien we op de voorgrond een blok bejaardenwoningen, met daarachter gedeelten van twee blokken eengezinswoningen. Links een blok etage-woningen. Het zeven verdiepingen hoge gebouw op de achtergrond maakt geen deel uit van het 228-woningen-plan. Vermoedelijk zal deze hoge flat bestemd worden voor alleenstaande personen en/of zeer kleine gezinnen. Het gebouw is geprojecteerd langs de Churchilllaan. St. Adelbertvereniging Gistermiddag heeft de oudste stu dent, die de Leidse Hogeschool sinds de jaren van de oprichting heeft ge kend, de heer W. E. Blom, wonende te Oegstgeest aan de De Kempenaer- straat, na zeven jaren studie met goed gevolg doctoraal-examen ge daan in de slavistiek, de Slavische talen met Russisch als hoofdvak. Drs. Blom blijkt een waar talen wonder te zijn. Hij spreekt Frans, Duits en Engels; Zweeds, Noors en Deens; Spaans, Italiaans en Portu gees; Latijn en Grieks, oud en mo dern; Maleis en Javaans en voorts ook Pools, Russisch en Servo-Kroa- tisch, de talen, waarin hij dan giste ren zyn doctoraal heeft gedaan. Van zichzelf zegt drs. Blom, dat hij een man is van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Na een korte HBS-tijd (drie jaar) werd hij kan- Drs. W. E. Blom wordt hier door een zijner zusters verrast met een grote fruitmand. toorbediende en vervulde later onder meer de functies van correspondent, theeproever, houthandelaar, verko per voor een biscuitfabriek. Thans is hij officieel vertaler. In 1953 begon hij dan met de stu die van de Slavische talen, alle ten tamens haalde hij met vlag en wimpel om deze late studietijd dan te békro- nen met het doctoraal. Deze bekro ning wil echter helemaal niet zeg gen, dat daarmee de studie voor de heer Blom is afgelopen. Binnenkort Er was een verheugend grote be langstelling voor de voorlichting, die prof. dr. J„ C. Groot gisteravond gaf voor de leden der St. Adelbertvereni ging over het op handen zijnde Oecumenisch Concilie. Onder de gas ten waren, ook een aantal protestant se predikanten en leden van de ka- tolieke geestelijkheid. Prof. Groot noemde het concilie 'n aangelegenheid, die het gehele volk Gods aangaat. Evenals vroegere con cilies heeft ook dit tot taak de eigen tijdse toeëigening van de genade en de waarheid, ons in Christus geopen baard. Het feit zelf, dat paus Johannes XXHI dit concilie bijeenroept is reeds een belangrijk gegeven, name lijk de benadrukking van het „colle giaal" aanzien van de kerkelijke be stuursvorm. Belangrijk ook is, dat, hoewel de term „oecumenisch" in verband ge bracht met het concilie, weliswaar alleen betrekking heeft op een con cilie van katholieke bisschoppen van de gehele wereld in vereniging wil hij zich gaan toeleggen op het zeer moeilijke Chinees en misschien ook nog Japans. Er was voor de plechtigheid in de Leidse universiteit grote belangstel ling voor het unieke feit. Na het ju dicium, afgenomen door prof. dr. K. van het Reve, prof. dr. A. H. Kuypers en prof. dr. Hendrix, kwamen velen de nieuwe doctorandus gelukwensen, waaronder de burgemeester van Oegstgeest, de heer Du Boeuff en echtgenote. Tijdens het judicium. Voor de tafel drs. W. EL Blom en achter de tafel prof. dr. K. van het Reve, prof. dr. A. H. Kuipers en prof. dr. Hendrix. met de bisschop van Rome, toch de stichting van een herenigingsse cretariaat brede vergezichten openen voor toenadering. Wat op het concilie zeker wel in sprake zal komen is de meerdere autonomie van de bisschoppen ten opzichte van de H. Stoel en als ge volg daarvan wellcht een pluriformi teit van de vormgeving in de ver schillende kerk-provincies. In 't bi zonder zal wel gedacht worden aan de liturgie in de missie-gebieden. Ook aan de positie van de leek in de Kerk. Ook aan het contact met andere kerkgenootschappen. Van veel belang is het hierbij, dat het volk Gods zich openstelt, door gebed en door bovennatuurlijke be langstelling voor „het drijven des Geestes". Prof. Groot wekte op tot mondiaal denken en ontried het te zeer op de voorgrond schuiven van „nationale hobbies". Het Concilie zal, in het licht van de H. Geest, on getwijfeld belangrijke besluiten ne men, welke in de gehele Kerk weer klank moeten vinden. Er ontwikkelde zich een interes sant debat, waarbij prof. Groot ge legenheid kreeg zijn betoog-in-eer- ste-instantie nader toe te lichten en te nuanceren. De voorzitter, dr. M. A. v. Dongen, sprak een hartelijk dankwoord. Hij deelde tevens mede, dat op zaterdag 18 maart te zijnen huize te 8 uur 'n muziekavond voor de leden zal wor den gegeven, waarop Joop Stokker- mans piano zal spelen (eigen werk en werken van Scarletti, Beethoven, Chopin, Poulenc en Brahms) en ook een amateur-trio zal optreden. De avond is ook toegankelijk voor intro- ducé's. Men wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven. De kosten bedragen 4,- per persoon. Engelse bollenkwekers stichten bollenbeurs Veertien bollenkwekers en hande laren in Engeland hebben volgens „The Grower", een Engels vakblad, een comité opgericht om tot verwe zenlijking te komen van een bollen beurs te Spalding (Eng.). Binnen en kele weken hoopt men de reglemen ten opgesteld te hebben voor deze beurs. Contact met andere kwekers en handelaren over deze plannen is nog gaande. De intiatiefnemers laten er voor lopig twijfel over bestaan, of zij hun werkterrein alleen tot het district Spalding zullen beperken. Een ver tegenwoordiger van een of meer Hol landse bollenexporteurs zal naar alle waarschijnlijkheid zijn medewerking verlenen. LIET KEUKENAANRECHT staat **vol delicatessen: jampotjes ge vuld met naar bakolie riekende mayo naise, verkleurende appelmoes, mier zoete suikerpoeder en paneermeel eerste soort; bij de gootsteen rust een duinlandschap van kostelijk koffie- gruis en daarneven is gisteravond ons privé theekopje uitgegleden over de glibberige resten van namaakslag- room, vervaardigd van de laatste restanten margarine die er in huis waren. Dit is de toestand bij ons na het bezoek van een actieve jonge man in het gezelschap van een „elektrisch apparaat", dat de preten tie heeft te kloppen, te draaien, te slaan en te snijden. Bovendien heeft het de hebbelijkheid, zo werd ons duidelijk, dat het spettert, slingert, centrifugeert en vitaminebehou dend is. „Het is de bedoe ling", zo zei de de- monstra-teur met een werkzame adamsappel, „dat het apparaat voor zichzelf spreekt en niét ik". Na deze summiere inleiding is het apparaat, dat als zuurtjesbus naast een jukebox in een snackbar geen lachwekkend figuur zou slaan, verder de hele avond aan het woord geweest. Tot onuitsprekelijk enthou siasme en toenemende opgewonden heid van onze lieve levensgezellin heeft het elektrische apparaat in gon zende bedrijvigheid de inhoud van de provisiekast in bewerkte vorm op het aanrecht geholpen. Spontaan schilde de bezoeker appels voor de appelmoes, kwakte met mosterd voor de mayonaise en stak een vochtige vinger in de suikerpoeder om later met een dichtgeknepen oog de smaak vast te stellen. Het ging allemaal uitmuntend en we begonnen reeds welwillende aan dacht te tonen voor de „speciale" fi nancieringsmethode van de importeur, toen de meneer plotseling in een op welling van edelmoedigheid de me thode, die gesteld was in een zeer gelukkige formulering, begon te ont rafelen. „U ziet, het apparaat werkt in sterke mate besparend", klonk het boven de nerveuze adamsappel. Onze argwaan was direct ge wekt. „Méér nog, het apparaat be taalt zichzelf, zodat u het zó zoudt kunnen zien, (de man wipte van het linker- op het rechterbeen en liet het hoofd even schuin opzij vallen om zijn onschuld in de zen overtuigend te accentueren) „dat de aanschaf van dit genietelijk apparaat u op niets en niemendal komt te staan". De noeste ij veraar stond nog geen minuut later voor niets en niemendal op het deurmatje, waar hij voor de laatste maal zich vastklampte aan een vleugje hoop als aan èen afge takelde grasspriet. „Ik garandeer u een besparing van drie gulden per week". „En dan zeker de hele week tegen een kostenverhogende exposi tie op het aanrecht aankijken", voorzagen we. De man pleitte tever geefs, de teerling was geworpen en het apparaat en zijn meester vlucht ten als helden zonder glorie der waarts, een onbekende toekomst te gemoet. De wereld wil bedrogen wor den, maar het bespaart je soms een heleboel ellende als je van tijd tot tijd niet tot deze wereld wil beho ren. EEK.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4