S)e £aidóe(5oii^cmt WORDT KONGO EEN FEDERATIEVE STAAT? Plannen op Madagascar Leopoldstad neutraal Verrassende wending in Laos Keukenhof reeds op 23 maart open Overeenstemming Angola in de Veiligheidsraad Katholieke arbeiders naar Rome Kleine Cubaantjes naar Rusland Diplomatieke activiteit van Den Haag Ook bezoek aan Londen Mr Luns naar Kennedy Excellentie Mr. W. J. Geertsema Proces-Eichmann wordt gefilmd Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZFN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN ETS OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 11 MAART 1961 51ste JAARGANG Wat men in Kongo niet vindt, vindt men op Madagascar Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Ad verten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w„ f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ét p. mm., Telefoontjes f 1,50. De plannen voor een Kongolese federatie in los verband volgens de ideeën van Kasavoeboe hebben vrij dag in Tananarive, waar een confe rentie van Kongolese leiders wordt gehouden, vastere vormen aangeno men. Men zou het zelfs al hebben ge had over de naam van de nieuwe federatie. President %jombe van Katanga zou er mee ingestemd heb ben, dat in Leopoldstad de zetel komt van een soort „centrale nationale vergadering". Tsjombe zou ook be reid zijn om Kasavoeboe te erkennen als hoofd van de nieuwe federatie. Leopoldstad zou een neutrale stad moeten worden, te besturen volgens een speciaal statuut. In een telegram aan secretaris-ge neraal Hammarskjoeld gaven de lei ders uiting aan him „verrassing en verontwaardiging" over het besluit om Indiase troepen naar Kongo te zenden. Zij herinnerden er aan, dat zij twee dagen tevoren de V.N. had den verzocht, geen maatregelen in Kongo te nemen, voordat de confe rentie op Madagascar zou zijn ge ëindigd. NIEUWE V.N.-TROEPEN Zes Afrikaanse en Aziatische lan den, waarvan vier tot dusver nog geen troepen voor het leger van de V.N. in Kongo ter beschikking heb ben gesteld, zijn van plan contingen ten beschikbaar te stellen, aldus is vrijdagavond in kringen van de V.N. te New York te kennen gegeven. Wanneer de plannen verwezenlijkt worden, zal het V.N.-leger met in totaal 4.000 man versterkt worden. Met het door India reeds toege zegde contingent van 5.000 man zou de sterkte van de V.N.-strijdmacht ongeveer 24.000 worden. GIZENGA'S LOT ONZEKER „Het is vrijwel zeker, dat Gizenga zich nog steeds in Stanleystad be vindt, maar men weet niet of hij nog aan de macht is," aldus heeft een woordvoerder van de Verenigde Na ties vrijdag in Leopoldstad verklaard. Generaal Loendoela, de comman dant van de Loemoembistische troe pen in Stanleystad, heeft zich met de Ghanese generaal Otoe naar Kin- doe, Zuidoost-Kivoe, begeven. Hij zal op verzoek van de Verenigde Naties een onderzoek instellen naar het lot van de Europeanen in deze streek. Het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka heeft vrijdagavond een tele gram gepubliceerd, dat twee dagen geleden door Gizenga uit Stanley stad zou zijn verzonden. Het was ge richt tot de Tsjechoio waakse presi dent Novotny. Daarin verklaarde Gi zenga, dat de conferentie te Tanari- ve door „de vijanden van de vrije volken" was bijeengeroepen. De schoonmaak woedt... en Libelle verschijnt met 1001 tips voor schoonmakende huis vrouwen. Met handige wenken voor het zelf bekleden van lampen en het zelf repareren van stekkers. Met extra ge makkelijke menu's. Met bruik bare adviezen voor het bestrij den van voorjaarsmoeheid in die drukste weken van het jaar. Bovendien een compleet le vensverhaal, twee feuilletons en maar liefst acht sprankelende reportages van Libelle's eigen redactiestafEn dit allemaal in één Libelle, want... is nu eenmaal betert De opening van Keukenhof te Lis- se zal op donderdag 23 maart 1961 door mej. minister Klompé worden verricht. Het uitzonderlijk zachte weer heeft de voorjaarsbloei twee weken vervroegd. Daarom acht het Keukenhofbestuur het niet langer verantwoord de oorspronkelijke ope ningsdatum (29 maart) te handha ven. Immers daardoor zou de nu reeds prachtige voor j aars weelde ten onrechte aan de bloemliefhebbers worden onthouden. Naast de crocus- sen en ander bijgoeu staan reeds vele narcissen in bloei. Op 23 maart zul len ook de tulipa's hun kleuren in volle pracht laten zien. Bloeiende heestergewassen vervolmaken het kleurenspel. De kassen met hun dui zenden tulpen verwachten weer tien duizenden verrukte bezoekers. De tentoonstelling is op de datum van opening toegankelijk vanaf half vier 's middags. GELUKKIG KONINGSPAAR IN SPANJE Koning Boudewijn der Belgen en zijn gemalin koningin Fabiola brengen enige vakantiedagen door in San Calixto, Hornachuelo, Cordoba. Indien het koningspaar verschijnt, wordt het door de Spaanse bevolking hartelijk toegejuicht. De afgevaardigden van de rechtse regering en de in ballingschap ver toevende neutralistische premier, prins Soevanna Phoema, hebben overeen stemming bereikt over een vredes plan voor Laos. Generaal Phoemi, vice-premier in de regering van prins Boen Oem, is van mening, dat prins °oevanna de enige staatsman in Laos is, die kan dienen als verbindingsschakel met de Neo Lao Hakset, de politieke arm van de communistischgezinde Pathet Lao, bij het streven naar een „natio nale verzoening." Diplomatieke waarnemers in Lon den zijn van mening, dat dit akkoord voor Oost en West een verrassing is. Zij zijn van mening, dat het goede kansen biedt voor een oplossing van de jaren oude kwestie, die de laatste zes maanden tot een burgeroorlog is uitgegroeid. Volgens diplomatieke kringen te Washington heeft Kennedy Chroesjt- sjef meegedeeld, dat hij zich zorgen maakt over de voortdurende aanvoer van Russische wapens in Laos. E>;A stond onder meer in de boodschap, die de Russische premier donderdag is overhandigd door de Amerikaanse ambassadeur Thompson. Deze gang van zaken zou zich volgens Kennedy kunnen ontwikkelen tot een bewa peningswedloop in Zuidoost-Azië. De Veiligheidsraad is -vrijdag be gonnen met de behandeling van het verzoek van Liberia om de toestand in Angola op de agenda van de Vei ligheidsraad te plaatsen. De Liberiaan Padmore, zei dat de bevolking van Angola in omstandig heden leeft, die „een belediging zijn voor de menselijke waardigheid". Men zal ons natuurlijk weer zeg gen, dat wij geen recht hebben ons te mengen in de binnenlandse aan gelegenheden van Portugal. Ik hoop echter, dat de leden van de Veilig heidsraad moedig genoeg zijn om „dit afgezaagde voorwendsel" niet te aanvaarden, zo zei Padmore. De Rus Zorin zei, dat hij het ver zoek van Liberia steunde. Angola is een kolonie en geen „overzeese provincie" zoals Portugal beweert, zo zei Zorin. Het optreden van de Portugese kolonisators heeft geleid tot een „crisis' 'in Angola en hierdoor loopt de vrede in Afrika ge vaar. Volgens de Rus kan er elk ogenblik „een explosie" volgen. Tij dens de vergadering werd een brief van 28 Afrikaanse en Aziatische lan den gepubliceerd, waarin deze lan den het verzoek van Liberia om een debat in de raad steunen. De Portugese afgevaardigde dr Vasco Garin protesteerde. Hij zei dat bij de recente onlusten te Loeanda slechts „kleine groepen oproer kraaiers en huurlingen" betrokken waren en vroeg zich af, of de wereld organisatie elke keer zal ingrijpen, wanneer ergens de openbare orde wordt verstoord. Ook de Brit sir Patrick Dean was van mening, dat de Raad niet het recht heeft zich met een binnenlandse aangelegenheid te bemoeien zolang de wereldvrede niet in gevaar wordt gebracht. De vorige maand hebben zich in Loeanda, de hoofdstad van Angola, ongeregeldheden voorgedaan, wa-- bij 38 personen om het leven kwa men. De poging om een opstand te ont ketenen werd snel verijdeld door 't ingrijpen van de veiligheidstroepen. De vulkaan de Calbuco, 35 kilo meter ten noord-oosten van Puerto Monti in Chili, is vrijdag weer tot uitbarsting gekomen. De vulkaan is de haard geweest van de rampzalige aardbeving, in mei 1960, waarbij 10.000 Chilenen het leven verloren. In Peru zijn vrijdag acht men sen levend verbrand, doordat een vrachtauto, die 5.000 liter alcohol vervoerde, in een 600 meter diep ra- In Tananarive op het eiland Madagaskar zijn de Kongolese leiders voor een vijn stortte en in brand vloog.'De ronde tafelconferentie bijeengekomen. Foto: een radioverslaggever stevent oorzaak van het ongeluk is nog niet op president Kasavoeboe af om zijn commentaar te vernemen. bekend. ZOEKT U een Gero-Cassette van ƒ40.of ƒ400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) Te Rome wordt op 14 en 15 mei een internationale bijeenkomst van katholieke arbeidersbewegingen ge houden, waaraan 150.000 arbeiders uit de gehele wereld zullen deelne men. De bijeenkomst is georganiseerd ter gelegenheid van de 70ste verjaar dag van de Encycliek Rerum Nova rum, van Leo X1IL Men verwacht, dat de H. Vader ter gelegenheid van dit jubileum een Encycliek zal uitgeven, zoals hij in januari het corps diplomatique heeft beloofd. Het internationale katholieke ar beiderscongres zal zich bezig houden met een aantal vraagstukken uit het moderne apostolaat onder de arbei ders. Ook zullen andere vraagstuk ken ter sprake komen, zoals de so ciale politiek in de achtergebleven gebieden, waarover naar men ver wacht de Encycliek nadere aanwij zingen zal geven. Volgens in Amerika ontvangen be richten worden momenteel kinderen in vrij groten getale uit Cuba naar de Sowjet-Unie ingescheept; onder hen zijn er zelfs van omstreeks vier jaren. De bedoeling is, deze kinderen in 'de Sowjet-Unie een staatsopvoe ding te doen geven en hen vertrouwd te maken met de communistische le vensleer en -gewoonten. De leiding van deze uitzending be rust bij de Cubaanse minister van sociale bijstand Pedro Miret en de vrouw van -de minister van land bouw. De kinderen, die in leeftijd varië ren van 4 tot 12 jaar, zijn veelal we zen, die voorheen door katholieke charitatieve instellingen werden ver zorgd, o.a. door de Zusters van Lief de te Beneficencia. Ook kinderen van boerenfamilies, die gedwongen zijn voortaan op co- operatieve boerderijen te werken, worden in de transporten opgeno men. Volgens de aankor liging, wel ke Fidel Castro kortgeleden gedaan heeft, zullen in totaal 1000 kinderen hun opvoeding in Sowj et-Rusland ontvangen. Voor ruim ,60.000 gulden kan men in de Stille Zuidzee voor 37 jaar een paradijselijk eiland pachten, nl. het eiland Hervey van de Cook-Ar- chipel. Een Australische copra-on- derneming, die het eiland voor 99 jaar heeft gepacht, wil voor de laat ste 37 jaar van het contract af. Her vey is 615 hectare groot. Wil TV-personeel gaan staken Daar men ontevreden is over de salarissen heerst er onder het perso neel van de Nederlandse Televisie stichting het verlangen een protest staking te houden, opdat men in het gehele land kennis kan nemen van de moeilijkheden bij de NTS. Geruch ten zeggen, dat 22 maart een staking van vier en twintig uur zal beginnen, onmiddellijk na het beëindigen van de voetbalwedstrijd NederlandBel gië. Hierbij heeft men in overwe ging genomen, dat deze wedstrijd ge volgd wordt door bijna alle kijkers. Het is zeker niet de bedoeling van het TV-personeel geweest tijdens de wedstrijd te staken. Een zegsman stel de vast, dat men zélf veel te blij is, dat deze wedstiijd op het televisie scherm komt. De NTS-persdienst verklaarde gis teravond, dat haar van een voorne men om te staken niets bekend was en dat er ook geen eis van loonsver hoging met vijftig procent is inge diend, zoals eveneens in geruchten kenbaar werd gemaakt. Mr. Luns zal in april, wanneer hij de leiding van de Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties op zich neemt, indien mogelijk een gesprek hebben met president Kennedy. On getwijfeld zal minister Luns dan een uiteenzetting geven van het Neder landse standpunt ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea. Een tij dige ontmoeting met president Ken nedy is van groot belang, omdat eind april Soekarno een bezoek brengt aan de Amerikaanse president en hij zeker ook iets zal willen zeggen over Nieuw-Guinea. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisteravond in antwoord op een vraag meegedeeld, dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr J. M. A. H. Luns, volgende week te Londen de minister-president van India, Nehroe, en enkele andere mi nister-presidenten van Britse Ge menebest-landen zal ontmoeten. Zoals gemeld, zal minister Luns, die zondag naar Londen vertrekt, in de Britse hoofdstad een gesprek hpb- ben met de minister-president van de federatie Malaya, Toenkoe Abdoel Rahman. Hij zal ook de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, lord Home, ontmoeten. Inbreker wiste sporen uit met branden Gisteravond heeft de Bredase re cherche de 22-jarige Bredase schil der H. V. aangehouden, die bekend heeft de afgelopen maanden in Breda verscheidene inbraken met brand stichting of pogingen daartoe te heb ben gepleegd. Zeer waarschijnlijk heeft V. door middel van brandstich ting de sporen van zijn daden willen uitwissen. Aanleiding tot zijn arrestatie was de inbraak, die in de nacht van don derdag op vrijdag is gepleegd bij het Coöperatief levensmiddelenbedrijf „Helpt elkaar" in Breda, waar even eens poging tot brandstichting ge constateerd werd en waar. 1200 wordt vermist. V. heeft voorts in braak met brandstichting in Breda bekend in de lagere nutsschool, waar voor duizenden gulden schade werd aangericht in een pas gerestaureerd leslokaal; in het gemeentelijk elek triciteitsbedrijf, waar een begin van brand tijdig geblust kon worden; in een bouwkeet nabij het „St. Ignatius Ziekenhuis", die totaal is uitgebrand en in een patates-friteskraam. Jaar en negen maanden voor dronkemansrit Leidse onderaannemer mag vijf jaar niet meer rijden Een jaar en negen maanden ge vangenisstraf, met vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid heeft het Haagse Gerechtshof opgelegd aan 'n 22-jarige Leidse onderaannemer. De ze heeft in de nacht van 14 op 15 juni vorig jaar in de Burchtsteeg te Leiden vier mensen levensgevaarlijk verwond, toen hij stomdronken zijn auto met grote snelheid zigzag door een menigte mensen reed, die van 'n feestavond kwamen. De Haagse rechtbank had de Lei- denaar een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor. waardelijk, opgelegd en vijf jaar ont zegging. De procureur-generaal bij het Haagse Hof had twee jaar met aftrek en bevestiging van de vijfjaar ontzegging geëist. Van één Van de gewonden, 'n meis je, is het nu nog niet zeker of ze ooit volledig zal herstellen. de nieuwe burgemeester van Wassenaar Met ingang van 1 april a.s. is be noemd tot bur gemeester der ge meente Wasse naar mr. W. J. Geertsema te 's-Gravenhage. Mr. Geertsema heeft, zoals wij reeds eerder be richtten, voor de V.V.D. zitting in de Tweede Ka mer en in de Haagse gemeenteraad. Hij is geboren in 1918 en studeerde te Leiden Van 1953 tot 1957 was hij burgemeester van Warffum. Daarna is hij enige tijd hoofd geweest van de afdeling Algemene Zaken van het staatssecretariaat voor PBO. Het hele proces tegen Adolf Eich- mann zal worden gefilmd en de op namen zullen beschikbaar zijn voor bioscoopjournaals en televisie, aldus heeft de verdediger, mr. Servatius, meegedeeld. Servatius heeft geen bezwaar te gen verfilming voor historisch-docu- mentaire doeleinden, maar meent dat rechtstreekse televisie-uitzending van invloed kan zijn op de loop van het proces. Slechts de Amerikaanse Capital- Cities Broadcasting Corp. heeft toe stemming gekregen een camera in de zaal te installeren, die echter volko men geruisloos moet zijn, Andere filmmaatschappijen die tegen deze gang van zaken protesteerden kre gen te horen dat meerdere camera's hinderlijk zouden zijn. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Hogere middag- temperaturen De Bilt zaterdag 10 uur.. Het KNMI deelt mede: Na het passeren van een koufront breidde een rug van hoge luchtdruk zich van de Golf van Biscaye en En geland naar het oosten uit, waardoor het centrum van het ho?edrukgebied zich opnieuw in de richting van de Alpen verplaatst. Zachtere lucht, waarin hogere mid- dagtemperaturen voorkomen, stroomt thans weer over Frankrijk en Enge land naar het noordoosten. Aanvankelijk is er daarbij nog tamelijk veel bewolking, maar mor gen zullen de opklaringen de over hand krijgen. Op de Oceaan zijn wel een aantal depressies aanwezig, doch deze blij ven op grote afstand van het vaste land van West-Europa, zodat de kans op regen zeer gering blijft. ZON- EN MAANSTANDEN 12 Maart: zon op 07.03: onder 18.38; maan op 04.19; onder 13.20. 13 Maart: zon op 07.00; onder 19.40;; maan op 05.07; onder 14.33. H oogwaterstanden 12 Maart: v.m. 11.10; n.m. 12.10. 13 Maart: v.m. 12.46; n.m. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1