m ZO ZIJN ONZE KINDEREN Een modern middagensemble ZATERDAG 11 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGTNA 10 Automatisch spaarvarken in Amsterdam VERSCHENEN Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". De Spaarbank voor de stad Amsterdam zal eerdaags „spaarautomaten" introduceren op de Amsterdamse scholen. Met behulp van deze automaten wil men het sparen door schoolkinderen vergemakkelijken, omdat hierdoor de bemoeiingen van het onderwijzend personeel overbodig worden. De kinderen krijgen een kaart, welke in de machine kan worden geschoven; een kwartje in de gleuf en een draai aan de slinger doen de rest: het tegoed wordt op de kaart gestempeld en indien de kaart vol is, wordt het tegoed zonder meer op het spaarbankboekje bijgeschreven. Bonafide bonden maken zich zorgen over NTS-personeel Er is sprake van enige ongerust heid voornamelijk onder het tech nisch personeel van de NTS over de salariëring, de arbeidstijd en al dat gene wat betrekking heejt op de rechtspositie. De mededeling van het NTS-bestuur, dat men in de toe- Vijf gevallen van kinderverlamming in Amsterdam In de maand februari hebben zich in Amsterdam vijf gevallen van kin derverlamming voorgedaan, zodat waakzaamheid dit jaar geboden blijft. Zo deelt de directeur van de gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst mede in, een oproep tot de ouders er aan mee te werken dat het immunisatie-schema wordt uitgevoerd, hoewel er geen reden is tot voorbarige ongerustheid. Binnen kort zullen de ouders van alle kinde ren in Amsterdam, die in het jaar 1960 zijn geboren, in de gelegenheid worden gesteld hun kleinen te doen inenten. Bovendien is de bedoeling de kinderen, geboren in de beide daaraan voorafgaande jaren, een her- halings-injectie toe te dienen. OPLOSSING ZAL KEFFIE VERDWALEN? Men moet in de wegrichting drie maal achter elkaar naar links af buigen. OPLOSSING DE HAVIK EN DE DUIVEN Draai het plaatje op zijn kop en men ziet de havik links van de on derste duif tussen de dennetakken. Rath Doodeheefver N.V. (Advertentie). komst een tweede programma kan verzorgen, wordt door het technisch personeel als voorbarig gezien. Het personeel acht daarvoor de perso neelsbezetting te gering. Het is van mening dat het vertrek van enkele personeelsleden naar het bedrijfsle ven de zaak niet beter heeft gemaakt. Dat, wat men ondervindt als het trage verloop van de onderhandelin gen over de rechtspositie, is aanlei ding voor de bonafide vakbonden de R.K. Bond van Handels- en kan toorbedienden en Winkelpersoneel, Mercurius en de Christelijke Beamb- tenbond, resp. aangesloten bij de KAB, het NVV en het CNV om op woensdag 15 maart in de „Karse- boom" in Hilversum een nachtverga dering te beleggen en daar over het verloop der besprekingen met het personeel van gedachten te wisselen. Geruchten en berichten, als zou 't personeel het voornemen hebben om op 22 maart de dag waarop moge lijk de eerste TV-uitzending van de interland voetbalwedstrijd Neder - land-Bergië zal plaatsvinden te staken, missen, zo werd uit werkne merskringen vernomen, elke grond. Met betrekking tot dit laatste kan slechts worden verondersteld, dat on der het technisch personeel van de NTS misschien enkele uitlatingen zijn gedaan welke niet de mening weer geven van het gehele personeel. Van de zijde van de bonafide vakorgani saties of groepsraad zijn deze uitla tingen zeker niet afkomstig. Van de zijde van de NTS vernamen wij desgevraagd, dat ook de NTS niets bekend is van enig voornemen om te staken. Van die zijde deelde men ons tevens mee, dat noch enig personeelslid, noch de groepsraad, noch de bonafide vakbonden een sa larisverhoging hebben geëist, welke ligt in een orde van grootte van om streeks 50%. Bruggenhoofd in voor jaar s-offensief Het moet niet zó... De moeder: „Het is werkelijk hopeloos Nu doe ik Liesje iedere dag op het potje, al sinds ze acht maanden is en nu ineens wil ze. niet meer. Als ik haar zo laat zitten doet ze niets en zogauw is ze er vanaf of ik kan haar weer wat droogs aantrek ken Grootmoeder: „Dan moet je haar een tik gevenze was bijna al zindelijk en nu is ze gauw al ander half jaar en groot genoeg om te begrijpen waar het om gaat." Een goede raad: Het gaat er niet om, kinderen zo vroeg wachten totdat het kind rijp genoeg is om zichzelf kan opbrengen. Vooral aan de bloemen, planten en bomen in Nederland is te merken, dat het zachtere weer hier de strijd tegen de winterse koude langzaam aan het winnen is. Deze bloeiende Prunus te Vught, dicht bij de grote verkeersweg van Tilburg naar Den Bosch is een van de kleine bruggenhoofden in dit vreedzame voorjaarsoffensief Grootmoeder: „Zo heeft Liesje weer 'n luier aan?" Moeder: „Ja, ze wou niet graag meer op het potje zitten en de dokter dacht, dat ik beslist veel te vroeg met zindelijk-maken begonnen ben. Hij heeft me geadviseerd, Liesje niet te dwingen, want als ze een beetje groter is komt het allemaal wel voor elkaar." mogelijk aan zindelijkheid te wennen. Men moet liever daarvoor te interesseren en het de wil tot samenwerken Praktische wenken voor de huisvrouw VLEKKEN OP HET BEHANG Er zijn wel veel reinigingsmidde len voor het behang, maar er zijn toch nog andere mogelijkheden om de vlekken uit het behang te krij gen. Gaat het bv. om vetvlekken dan kan men deze wegkrijgen mei vloeipapier en een niet te heet strijkijzer. Daarbij verschuift men het papier en herhaalt deze be handeling zo dikwijls tot de vlek niet meer te zien is. In veel geval- een doet ook een zacht, schoon stukje gum wonderen en op een licht behangetje kunnen de vlekken ook met krijt gecamoufleerd wor-1 den. WASECHT BEHANG Ook als behang afwasbaar is, duiken er na het wassen vaak ver velende randjes op. Deze teleurstel ling kan men echter voorkomen als men de muur eerst met een stofzui ger, een flanellen doekje of een zacht borsteltje afstoft, zodat het losse vuil al verdwenen is als men het behang afwast. DE HELE ZATERDAG VRIJ EN TOCH NOG OVERWERKT! Niet te helpen met vrije maandagochtend Zeer grote vitamine C-tekorten komen heden ten dage zelden meer voor. Slechts af en toe wordt er in onze ziekenhuizen wel eens iemand opgenomen, die als gevolg van een al te eenzijdige voeding de klassieke verschijnselen van „scheurbeuk" vertoont. Een minder groot vitamine C-ge- brek is in ieder geval in het voor jaar nog steeds bij tal van mensen aanwezig. Velen worden in dit ge deelte van het jaar overvallen door een echte tegenzin in hun werk. Voorjaarsmoeheid Deze verlammende moeheid en algemene lusteloosheid berusten dan meestal op een tekort aan vitamine C. Ook hier is dan een te eenzijdige voeding gedurende de wintermaan den de oorzaak. Een paar dagen vi tamine C-tabietten of sinaasappelen kunnen in zulke situaties wonderen doen. Er moet echter nog een andere oorzaak dan vitamine C-tekort zijn voor het volledige gebrek aan ani mo, dat men sommige mensen plot seling ziet overvallen, want „het- geen-werk-meer-kunnen-zien" doet zich helemaal niet alleen in de lente doch m alle maanden van het jaar voor. Dan heet het niet „hij lijdt aan voorjaarsmoeheid", maar dan is het kortweg „hij is overwerkt" en het is bij deze laatstgenoemde „ziekte", dat wij thans een ogenblik stil wil len staan, want het lijkt wel of een steeds groter aantal mensen door dit lijden wordt bezocht. Wie wel en wie niet? Wie „overwerkt" is, heeft, zoals het woord aanduidt, teveel arbeid verricht, met andere woorden: hij is zi^k geworden omdat hij te hard heeft gewerkt. Deze gedachte wil er bij de mensheid wel in, want zijn we niet opgevoed met de gedachte dat werken een straf, althans iets heel onplezierigs is? Welke mensen raken er nu eigen lijk „overwerkt"? Wanneer men daarover gaat nadenken, valt het allereerst op dat lieden die aardig heid in hun werk hebben, jaren ach tereen, zonder zelfs vakantie te ne men, dagelijks tien en meer uren per dag kunnen werken, zonder dat er zich bij hen verschijnselen van lichamelijke of geestelijke uitput ting voordoen. Verder ziet men dan om zich heen ook mensen die door een verkeerde manier van leven hun weerstand en daarmee ook hun gezondheid on dermijnen. Ook zonder dat zij de een of andere speciale arbeid ver richten, treden bij hen verschijnse len van uitputting op. Hoeveel mensen zijn er na hun vakantie niet totaal „overwerkt"? Alles tegelijkertijd Dat zijn de mensen die hun krach ten niet kunnen verdelen en die niet tot een harmonische daginde ling kunnen komen. Zij komen chronisch slaap tekort; niet omdat ze tot diep in de nacht aan het werk zijn, maar veeleer omdat ze gewoonweg niet naar bed kunnen komen. In hun bezigheden nemen zij steeds meer hooi op hun vork en zij verliezen zich daarbij nog der mate in kleinigheden, dat zij er op den duur zelf geen raad meer mee weten. Worden hierbij nu ook de maaltijden nog op onregelma tige tijden en in der haast ge nuttigd en is ei een overmatig ge bruik van alcohol en nicotine, dan zijn alle voorwaarden tegelijkertijd aanwezig die een lichamelijke in eenstorting bevorderen. De „overwerktheid" doet zich vooral voor bij bezige en nerveuze mensen, meestentijds zijn deze men sen ook intelligent en begaafd. Het is daarom vreemd, dat er bij hen juist op dit ene punt van levens kunst zulk een oordeelszwakte be- Dr. H. W. SCALONGNE U KUNT NIET AALES WETEN! Maak bij woningruil een contract op waarin datum en tijd van ont ruiming zijn vastgelegd. Beide par tijen moeten dit contractje onder tekenen. U staat dan niet rechte loos, als één der partijen eventu eel van de ruiling afziet. Als uw kippen „veren pikken", kimt u dit euvel verhelpen, door het zoutgehalte van het voeder ge durende 2 3 dagen wat op te voeren. Maximaal 35 gram per ki logram meelvoer. Nieuwe emaille voorwerpen sprin gen niet zo gauw, als u ze voor het gebruik uitkookt en daarna laat afkoelen in water. Git de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Ananas is een grote gele geschub de vrucht die behoorlijk zwaar (1-4 kg) kan worden en hier in ons land in kassen tot rijpheid kan worden gebracht. De vrucht kan in plak ken worden gesneden maar aardiger is het om de top eraf te snijden, de onderkant bij te snijden zodat hij goed kan staan en het vruchtvlees rondom los te snijden en er in z'n geheel uit te trekken. De ogen en het harde hart moeten dan uit het vruchtvlees worden gesneden en het geheel kan dan weer in plakken gesneden in het omhulsel worden gedaan. De top wordt er als versie ring weer bovenop gezet. Ananas-mercedes is een ananas sla van stukje ananas en ander vers fruit vermengd met slagroom en besprenkeld met wat kirsch. Deze sla wordt liefst ook weer in het om hulsel opgediend. ZONDAG: Russische biefstuk (ge hakte biefstuk met brood en yog hurt aangemaakt), raapstelen, aardappelen, ananas-mercedes. MAANDAG: aardappelkaaspudding, andijvie, rödgrod. DINSDAG: Pikante savoyekool met ham, kaas, uien en appel) aardappelen, kerriesaus, stoof- peertjes. WOENSDAG: rookworst, snijbonen met witte bonen, aardappelpuree, cocosvla. DONDERDAG: eiergehakt, spinazie, pommes frites, yoghurt met ge raspte appel. VRIJDAG: gebakken paling, veld sla, radijs- en komkommersla, bo tersaus, rijst. ZATERDAG: Pasqualino di Agnello, vruchtengruwel. AARDAPPELKAASPUDDING 1 kg gare aardappelen zeven en één nacht laten staan. De volgende dag 100 gr boter met 3 eierdooiers schuimig roeren; de aardappelpu ree, 50 gr maizena, 100 gr geraspte kaas, zout en noot erdoor mengen en tot slot de drie stijfgeslagen ei witten er voorzichtig doorscheppen. Het deeg in een beboterde, met pa neermeel bestrooide warme pud dingvorm doen en ongeveer 1 yA uur au bain marie zachtjes laten koken. Dan de deksel eraf halen, even laten uitdampen, de kanten met een mes losmaken, de pudding op een verwarmde schotel keren en met geraspte kaas bestrooien. Sla en tomatensaus erbij geven. PASQUALINO Dl AGNELLO Maak een smakelijke lamshaché met uitjes en eventueel knoflook. Kook de nodige spaghetti, spoel deze met kokend water af en laat ze uitlekken. Spatel er per 200 gr spa ghetti 150 gr belegen kaas en wei nig witte peper doorheen. Opdienen op grote platte schotel met lams haché midden in de spaghetti. Wat gehakte peterselie erbij geven. Uiteraard zoeken de couturiers steeds weer naar nieuwe vormen om de mode te verjongen. Zij komen daarbij dikwijls tot verrassende vondsten. Wel eens zo verrassend, dat de modellen slechts draagbaar zijn onder be paalde omstandigheden en de stijl eigenlijk niet ge schikt is ze algemeen te maken. Dit vinden we trouwens regelmatig in de haute couture. Het model op onze il lustratie is zo'n creatie uit de Italiaanse school en wel van Marucelli uit Flo rence. Hij volgt hier de lijn die reeds meer voor mid dagensembles is aangewend van de dubbele rok. De japon is vervaar digd van een bijzonder ma teriaal, te weten orlon in beige waardoorheen een zilveren cromoflexdraad, en geeft een apart effect. Deze japon zelf met een strakke eenvoudige vier kante hals, gegarneerd met acht knopen en in de tail le los bijeen gehouden door een geknoopte ceintuur van dezelfde stof, heeft een korte rok, die juist even boven de knie valt. Onder dit geheel wordt een zeer strakke rok ge dragen van dezelfde stof, die juist even over de knie valt. Het totale resultaat van deze creatie biedt ons Iets aparts, dat men vrijwel alleen in de haute couture vindt. Zoals reeds opgemerkt, is deze stijl niet in alle genres doorvoerbaar. Toch is dit ensemble wel interessant en een toonbeeld van een modern middagensemble.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12