22 weekelykse CRonycke Foutief OTEM (reclame-TV) wil meer vastigheid bericht Schoondijke bezorgd om 34 mille De barones demonstreert HET STILLE EILAND ZATERDAG 11 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 r GEBRUIKSGOEDEREN 13-18 MAART' *0 De op hef Jaarbeurs-terrein Croeselaan ondergebrachte groepen Elektrische huishoudelijke apparaten - Verlichting - Verwarmings- en kookapparaten Sanitair - Gereedschappenexposeren tjm 22 maart. *G DONDERDAG JP-VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG fïw 16 [*J 17 fjl 18 [3 Mi®] 20 ƒ77 21 JL7 f MAART B k m MAART B J **AART B JPAA^ M. M MAART B B W MAART g J WOfNSOAG MAART INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW 13-22 MAART (Advertentie) De gulden wierd, hard als een spycker, dees weeck wat hoogher gewaerdeerd. Maer dat ick wierd daervan een stuckie ryker, O neen, dat hebbe ick daeruyt al wel geleerd. Het mooghe dan soo hard syn als metael, in mynen buydel bleef het all' egael. Geen duytjen meer en kan ick er uythaelen, oock kan'k met minder gelds geen gulden méér betaelen. Waerom, soo vraeghe ick dan al sulx groot laewyt, als'k met een gulden toch een gulden raecke quyt? Hoe het all'sy, ick sal wel arrem blyven, al wordt het geld oock nogh soo hard en swaer, soo swaer niet, of se vlieghen uyt myn sacken en hou ick er maer weynigh by elckaer. Kan als eenvoudigh man, dat alles niet begrypen, 'k en ben geen econoom, maer slechts een burgher, die dat alles maer aen anderen ooverlaeten moet, alleen: 'k en weete nooyt soo goed aen wie. De Leydsche spaerbanck swemt er in de duyten van soo veel liên, die als maer potten op. Maer ick, ocharm, kan naer die weelde fluyten, aen't eynd van elcke maend syn al myn duyten op. Toch isset leeven goed, de sonne schynt weer vroolyck, al leefden we dees weeck oock daenigh in de mist. De cnoppen swellen weer, couleuren gaen weer gloeyen, naetuur heyt weer haer goed besteck gegist. Dus waerom treuren om wat min of meerder geld in de tasch of in een ouden soek? Het leeven gaet toch rustighjens al veerder en nix en is soo quaed als eenen wrock teeghen dit lief bestaen Laet maer de gulden rysen en laet de waereld onse munt maer pry sen: Wy leeven maer in vreughd en armoey voort. al is't niet altyd soo het eyghenlyck behoort. WILLEM VAN HORSTENDAEL Iedereen kan voorlopig aandelen bestellen Van fraude verdacht schoolhoofd vrijgesproken Tegen het hoofd van de School met de Bijbel te Bruinisse, de heer B. F. J. B., die in verband met een vermeende fraude vorig jaar werd geschorst en tegen wie een vervol ging werd ingesteld, werd tijdens de behandeling van de zaak door de ar rondissementsrechtbank te Middel burg door de officier van justitie 'n geldboete van f 150 geëist. Thans is het oud-schoolhoofd van het hem ten laste gelegde door de rechtbank vrijgesproken. De rechtbank was tot de overtui ging gekomen, dat de fin&n ciële toestand van B. als schoolhoofd dus danig was, dat hij steeds aan de af dracht van de onder zijn beheer staande gelden kon voldoen. Opvolger ir. Aler Spoorbomen stonden open Ongeluk nog net voorkomen Op het nippertje kon de wagen voerder van de trein UtrechtArn hem gisteren zijn trein tot stilstand brengen toen hij zag, dat de bomen van de overweg van de rijksstraat weg bij het station Driebergen-Zeist nog open waren. Vlak vóór een auto stond de trein stil. De seinhuiswach ter is in afwachting van een nader onderzoek in een andere functie te werk gesteld. Conflict in de tabak van fabrieken De vrije organisaties maken ons er .opmerkzaam op, dat in de ver schillende dagbladen een foutief be richt is verschenen, dat als volgt luidde: LAND- EN TUINBOUWLONEN Den Haag De besprekingen in de hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouwschap over de loonvorming in de tuinbouw hebben geleid tot een grote ma te van overeenstemming, die in het algemeen gaat in de richting van een loonsverhoging van vijf procent voor het op 1 mei be ginnende contractjaar. Dit bericht berust kennelijk op 'n misverstand. De hoofdafdeling socia le zaken van het Landbouwschap geeft namelijk in het geheel geen advies over de tuinbouwlonen. Door organisaties van werkgevers en land arbeidersbonden worden deze in de verschillende provincies en rayons afzonderlijk vastgesteld. Hoe 't fou tieve bericht in de wereld is geko men is niet bekend. In ieder geval heeft men zich niet tot het Land bouwschap of tot één van de betrok ken organisaties gewend. De vijfjarige Peter Martens uit de Biezenstraat te Nijmegen is gis teren in de Bredestraat door een trac tor overreden en op slag gedood. Het jongetje speelde met zijn dertien jarig broertje in de nabijheid van de tractor. Toen deze in beweging kwam liep de jongen weg, maar kwam te vallen. Hij werd door het voorwiel geraakt èn door de achterwielen overreden. De 73-jarige stoffeerder J. H. Nahuysen uit Heemstede is gister avond het slachtoffer geworden van een verkeersongeval in Haarlem. Toen hij omstreeks half acht met zijn bromfiets de Wagenweg wilde over steken, werd hij aangereden door 'n auto, die de Johan de Wittlaan wilde indraaien, waaruit de man uit Heem stede was gekomen. De heer Nahuy sen bleef gewond liggen. Een uit tegenovergestelde richting naderende bestelauto reed over het slachtoffer heen. De Onafhankelijke Televisie Exploi tatie Maatschappij (OTEM) is van plan, bij eventuele concessie-verle ning 29.000 aandelen uit te geven van honderd gulden. Door storting van tien gulden bij verschillende bank- geplaatst, instellingen kan men thans een ont vangstbewijs verwerven, dat even tueel te zijner tijd na bijbetaling van ƒ90 recht geeft op een gewoon aan deel aan toonder van f 100. Dit zal kunnen gebeuren, wanneer de OTEM zal zijn opgericht. De voorwaardelijke storting zal worden terugbetaald, wanneer de OTEM geen concessie van de rege ring zal krijgen. De ontvangstbewijzen zullen niet verhandelaar zijn. De stap van de OTEM moet gezien worden als een poging, de voorstel ling die de staatssecretarissen zich maken van een onafhankelijke televi sie-maatschappij, dichter te benade ren. In de nota tv-reclame wordt bij de bespreking van de opzet van de OTEM opgemerkt, dat „naar een enigszins representatieve vertegen woordiging van de verschillende groe pen, die mogen worden geacht belang te hebben bij de wijze waarop de reclame in de televisie wordt geëx ploiteerd, niet is gestreefd." Mgr. W. Bekkers, bisschop van Onbevredigend achten de staatsse- 's-Hertogenbosch, zal op zondag „Lae- cretanssen het dat het feitelijke be- tarc" 12 maart a.s. in de parochie heer over de OTEM m handen is ge- kerk van petrus' Banden het Sa geven van „een op willekeurige wijze crament van het H. Priesterschap tot stand gekomen groep, voorname- toedienen aan de fraters Petrus de lyk grote ondernemingen Het aan- Waard, Nicolaas Buisman, Johannes van 0TEM Backwinkel, Leonardues Ammerlaan, mt 29 oprichtersaandelen van 25.M0 Andreas van der Schoot, Joseph de alle geplaatst en volgestort, en 29.000 Belder, Franciscus Diederen, Johan- gewone aandelen van f 100, nog niet nua van Zeisti Paulus Hoffman, Jo- Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor hannes Gelissen, Hubertus Kleykers, Johannes van Osch en Hermanus Jansen van de Sociëteit der Paters Montfortanen te Oirschot. Boycot Tussen de sigarenfabrikanten en de tabaksgrossiers in Nederland is 'n conflict ontstaan. Als gevolg daarvan worden twee fabrikanten door de grossiers geboycot, en zijn 42 gros siers door de fabrikanten uitgeslo ten. Oorzaak van het geschil is een extra-korting die de fabrikanten ver lenen aan detaillisten die rechtstreeks van de fabriek afnemen. „De grossiers ontvangen deze kor ting niet en kunnen deze dus niet aan hun afnemers doorgeven", aldus de landelijke organisatie van tabaks grossiers TAGON. Deze heeft zich naar aanleiding van dit geschil tot de minister van Economische Zaken gewend. PASSIE-ZONDAG BIDDAG. Met goedkeuring en aanbeveling van de bisschoppen van Nederland zal op le Passiezondag (19 maart) ook dit jaar een biddag gehouden worden voor allen, die om hun overtuiging vervolging te verduren hebben. De voorbereiding van deze Passiezon- Dit is drs. E. H. van den Beugel, dag-Biddag geschiedt wederom door die in de loop van mei, de heer I. A. het Comité „Middagklok Nood- Aler zal opvolgen als president- klok" in samenwerking met Oost- directeur van de K.L.M. priesterhulp en andere Apostolaten. Het financiële beleid van het gemeentebe stuur van Schoondijke in Zeeuws Vlaanderen heeft 'n bevreemdende indruk gemaakt op een groot aantal inwoners Van dit plaatsje. Men is ontstemd over de wijze waarop is omgespron gen met de 34.000 gul den, die na de oorlog aan het zwaar geteister de Schoondijke was ge schonken door de adop terende - gemeenten Enkhuizen, Midwoud, Oostwoud, Bilthoven, De Bilt en Hulst. Onder veel dankbe tuigingen werd het geld op een bank gezet en het gemeentebestuur van Schoondijke trok van het bedrag jaarlijks rente. Bovendien werd ?o nu en dan een hulp behoevende vereniging geldelijk bijgestaan met mkele tientjes. Zo kre gen b.v. de leden van de plaatselijke muziek vereniging allemaal 'n plastic regenjas. De le den van deze vereniging „Oefening Baart Kunst" (OBK) blazen niet al- „Wat doet gemeentebestuur met ons adoptiegeld?" leen thans droog hun partijtje, maar ze kwa men er op een algeme ne vergadering ook achter, dat het gemeen tebestuur de beschik king had over een pot, gespekt met vijftien duizend gulden „ten al- De Haarlemse bloemenmeisjes zullen dinsdagmiddag een 2 meter hoge sleutel aan de vertegenwoor diger van de Pan American Airways in Nederland aanbieden, om 't nieu we gebouw van de PAA aan het Leidscheplein in Amsterdam te ope nen. De sleutel bestaat natuurlijk uit bloemen: narcissen, tulpen en seringen. De zesjarige Maarten Luis uit Veendam is gistermiddag tijdens het spel met een karretje te water ge- protektie tegen infektie raakt en verdronken. Na anderhalf uur dreggen heeft de politie het stof- (Advertentie).felijk overschot gevonden. doosje betekent: Mr J. de Wit burgemeester van Amersfoort Als opvolger van de heer H. Mo lendijk, die 15 jaar burgemeester van Amersfoort is geweest, is benoemd mr J. de Wit, burgemeester van Mid delburg. Amersfoort had reeds een vacature vanaf 1 februari en in Den Haag kon men het niet zo gauw eens worden over de politieke kleur van de te benoemen personen. Mr De Wit is de liberale beginselen toegedaan, maar hij is niet aangesloten bij een politieke partij. gemene nutte van de bevolking". Het werd duidelijk, dat dus negentiendui zend gulden aan kleine bedragen was uitgege ven en 'deze versplinte ring zint de Schoondij- kers helemaal niet. „Wat hebben andere gemeenten met hun adoptiegeld gedaan?", vragen zij zich af. Wel, daarvan werden sport velden aangelegd of gymnastieklokalen en verenigingsgebouwen gesticht, maar niet in ""-hoondijke, waar juist zo'n grote behoefte be staat aan vergaderloka liteiten. Een sportlokaal hebben de dorpelingen zelf al gebouwd, in hun vrije tijd en met belan geloze steun van enkele aannemers. In verband met de Gemenebestconferentie wordt 72 uren lang (een uur voor elke dode, die in maart 1960 in Sharpeville is gevallen) bij Lancaster- house in Londen gedemonstreerd tegen de apartheidspolitiek van de Zuid- Afrikaanse regering. De demonstranten werken in groepjes van negen en lossen elkaar om de twee uur af. Onder de demonstranten bevindt zich ook barones Summerskill (rechts). Links op de foto mevrouw Barbara Castle, labour-afgevaardigde voor Burnley. Voor het rustbed lagen twee ruige grauw-zwarte bouviers, die de bin nentredende pastoor aankeken met hun valse blinkende ogen op 'n wijze die kon beduiden, dat het geheel van hun meester afhing of zij hem met rust zouden laten, of aanstonds verslinden met toog en steek. Zij stonden op en kwamen naar hem toegeschuifela om hem te besnuffe len. Geen geblaf, geen gegrom, er was iets angstig makends in dat snuffelen. Zij behoorden tot het soort honden, dat niet blaft voor het bijt. De dokter zelf lag op het rustbed. Hij lag er zo op dat hij zonder moei te bjj zijn glas en de fles kon. Een grote, tanige, harige man. Zijn ijle rossige baard, waartussen witte en grijze haren glansden, was erg ruig en onverzorgd, evenals zijn hoofd haar dat krulde in zijn nek tot op zijn beigekleurig manchester sport- ROMAN door Walter Breedveld jasje. Zijn baard groeide tot vlak onder zijn ogen, zodat ipaar heel weinig van zijn door rode en blauwe adertjes getekend gelaat te zien was. Hij had lichtblauwe ogen, felle gre tige ogen, geestig intelligent en vol spot en sarcasme. Zijn handen wa ren groot, lenig en gespierd, echte doktershanden; de handrug en zelfs de vingers begroeid met rossig-gele haren. Hij droeg onder zijn manches ter jasje een zwart fluwelen vest en een beige overhemd met plat liggende kraag zonder das, een zwart lakense rijbroek en zwarte rijlaar zen. Dokter Van Everloo bleef liggen zoals hij lag toen pastoor Dedena binnentrad, alleen zijn rechterhand bewoog hij even bij wijze van groet. Zijn luide hese drankstem was ge laden van spot en ironie toen hij zei: „Pastoor Dedena, kom dichter bij dat ik u beter zien kan. Weet u zeker dat u niet bij de veearts moet zijn?" „Ik weet zeker dat ik hier goed terecht ben, dokter Van Everloo", bromde de pastoor. „Aha, nou dan zal het wel goed zijn. En wat scheelt er aan, eer waarde? Maar gaat u toch zitten, pastoor", zijn hand wees naar de lage fauteuil. „En als u een borrel met mij wilt drinken? In de boeken kast op de bovenste plank vindt u wel een schoon glas. En als u roken wilt, pastoor? Pure braziel, zwart als de negers van de goudkust, nogal pittig, doch dat zal voor een man als u geen bezwaar zijn". Pastoor Dedena wuifde met de hand: „Nee, nee, dank u dokter, ik zal niet drinken, ik zal niet roken, ik wil liever niet gaan zitten, mijn boodschap is gauw verteld". O, hij begreep zo goed het poenige in de gulle uitnodiging, plaats te ne men. Als hij zich liet neervallen in de diepe, lage fauteuil, kwam hij er zonder hulp van zijn levensdagen niet weer uit. Hij dribbelde de ka mer op en neer, vallend van de ene voet op de andere; een kalme loop pas, op en neer, op dansvoeten. On dertussen zei hij zijn boodschap. Over het kindje Cabus, over Martijn die het kind verkeerd eten gaf en verkeerde zalf gebruikte, en over Gijsbert, die zich met hand en tand verzette tegen iedere inmenging. De paarsachtige woedekleur onder de rossige baard van de dokter zag de pastoor niet; echter, hij zag wel de felle stekende lichtpuntjes in de ogen van Van Everloo. Hij voelde dat de vulkaan aanstonds zou gaan 'spuiten. Het maakte hem niet bevreesd of verlegen. Geen weigering zou hij ge dogen; het wapen om de sarrende dokter gewillig te maken, stond tot zijn beschikking en hij zou het zon der aarzelen gebruiken als het nodig mocht blijken. De eerste eruptie kwam onmiddel lijk nadat hij was uitgesproken. Woe dend, snijdend, viel de dokter uit: „Komt niks van in, pastoor! Dacht u dat ik mij iets laat gelegen liggen aan die stomme boer. Dat hij naar de hel loopt met zijn puistenjong!" „U kunt er zich niet zo gemakke lijk van afmaken dokter", bromde pastoor Dedena. „Laat u dat liever aan mij over, pastoor". „Het kind gaat er aan, dokter, als u het niet helpt". Van Everloo lachte luid en schril, een onnatuurlijke honende lach. ,,'t Zal zo vaart niet lopen, pastoor. Bovendien is dat toch nog zo erg niet. Er worden in dit christelijke land massa's kinderen geboren. Ik lig nu weer te wachten op een bood schap van Coba van Gerwen, die vannacht haar twaalfde kindje van haar Lieve Heer hoop te ontvan gen". Pastoor Dedene neep de ogen dicht een siddering van schaamte en weerzin ging door hem heen. Noch tans zei hij zeer rustig: „Jullie dokters zijn er voor, de zieken gezond te maken als het kan". „Wij hoeven de zieken niet na te lopen, eerwaarde heer. Laat Cabus netjes bij mij komen met dat jong, of laat hij zijn afgrijselijke dochter sturen als hij het zelf niet graag doet. „Ik heb u gezegd, dokter, dat Gijs bert niet wil en Martijn mag niet". „Maar dan zijn we toch klaar, pastoor. Die harkerige hufter is de wettige voogd van het kind, hij is er verantwoordelijk voor". „Cabus is te dom en te eigenwijs om in te zien, dat de kleine in gevaar verkeert, dokter Van "Everloo". „Duizenden boeren zijn te stom om voor de duvel te dansen, pastoor De dena. Dat is niet mijn schuld; zeggen jullie daarvoor liever mea culpa en klopt ootmoedig op je borst". Pastoor Dedena stond nu stil, de onderlip hing zeer laag. Even scheen hij te weifelen hoe hij verder han delen moest, dan zei hij stroef: „Ge zult er wel heengaan, dokter Van Everloo". „Om de bliksem niet, pastoor De dena", reageerde de dokter onmid dellijk. Zijn stem klonk zeer luid, bits, hatelijk, absoluut afwijzend. Dan, na een moment van stilte, waarin de spanning steeg en weer verminderde: „Ga naar dokter Brinkhof. Dat zoete brave prulventje komt hier heen gevlogen op een woord van zijn eerwaarde zelf". „Dokter Brinkhof heeft hier geen praktijk en bovendien speelt hij het niet klaar met Gysbert Cabus", ant woordde pastoor Dedena, die weer dribbelde. Dokter Van Everloo weifelde een moment. In zijn ogen was een uit drukking als overdacht hij de laat ste woorden van de pastoor. Doch dan ineens werd hij als dol van drift. Hij richtte zich op en sloeg met de vuist op tafel, zo hard dat het glas omviel en brak. „Het kan mij ook geen donder schelen wat er met dat jong gebeurt! Ik ga er niet heen!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10