Geen zwaardere straffen voor psychopaten Minister De Pous kondigt strakker prijsbeleid aan Kans op belastingverlaging iets groter Minister tikt gemeenten op de vingers Dichte mist overdag - groot licht Man verbrand DONDERDAG 9 MAART 1961 DE LEIDSE COURANT Een taart als de Dom in Utrecht De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. ABDIJSIROOP Levensmiddelen 5 omlaag Twee grootwinkelbedrijven hebben de prijzen voor een aantal import- artikelen met ongeveer 5 procent verlaagd. Deze bedrijven, Simon de Wit en Albert Heyn, hebben hiertoe besloten in verband met de herwaar dering van de gulden. De directie van het warenhuis De Bijenkorf verklaarde, dat er „een theoretische mogelijkheid van prijs verlagingen" aanwezig is. De kijk op de gevolgen van de revaluatie zijn echter nog te beperkt om er conclu sies uit te trekken, aldus de direc tie. Het ligt in het voornemen van de verbruikscoöperaties om alle prijs verlagingen, die op korte termijn mogelijk zijn, zo snel mogelijk te realiseren. De Gruyter in 's-Hertogenbosch zal ook, waar mogelijk, op korte ter mijn prijsverlagingen invoeren. Kongolese conferentie op Madagascar EERSTE KAMER MINISTER BEERMAN: 'St. Willibrordusgesticht' in Heiloo uitgeschakeld In de eerste Kamer heeft de mi nister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, geantwoord op dinsdag ge stelde vragen met betrekking tot het justitiële beleid inzake de sexueel ontspoorden. De minister kantte zich tegen een verhoging van de straf maat. Hij zag geen heil in het op leggen van gevangenisstraffen, om dat in de gevangenis een psychia trische behandeling van min of meer gestoorden vrijwel is uitgeslo- Een bakker in Utrecht maakt op het ogenblik voor een warenhuis in de ten. Verkieslijker lijkt de minister Domstad dat gaat jubileren de enorme taart, welke op deze foto is te zien. nog steeds het systeem van ter be- De reuzenlekkernij met een hoogte van 1,50 meter en een doorsnede aan schikkingstelling al is hij wel van de voet van 1,20 meter, zal onder de eerste negenhonderd klanten op de mening dat men voorzichtig dient jubileumdag worden verdeeld. De taart weegt 75 kilo; er zijn tweehonderd te zijn met het verlenen van zgn. eieren en 25 kilo marsepein in verwerkt. proefverlof. In gestichten, die niet TWEEDE KAMER De Tweede Kamer heeft gisteren gedebatteerd over de revaluatie van de gulden, op de eerste plaats met de minister van financiën, maar daarnaast ook met de minister van economische zaken, de heer De Pous. Minister Zijlstra bleef, zoals altijd, aan de voorzichtige kant; te hoge verwachtingen wilde hij vooral niet wekken. Hij ging zelfs zo ver met te zeggen dat de kans op belastingverlaging, hoewel „een tikje.groter", op 1 juli nog niet zeker is. Er zal meer strakheid komen op het gebied van de lonen, de investeringen, de export winsten en de staatsuitgaven. Minister De Pous van economische zaken zal al het mogelijke doen prijsverlagingen te bevorderen. Ook hij waarschuwde echter tegen misplaatst optimisme. Of alle prijzen voor geïmporteerde goederen - met uitzondering van die uit Duitsland - met vijf procent zullen worden verlaagd is nog de vraag. Wel kan de prijsverlaging, die een gevolg moet zijn van de revaluatie, compenserend werken op prijsverhogende tendenzen. Hij verwacht overigens geen zware klappen. De export zal zich naar omvang redelijk kunnen hand haven, zo meende de minister, al zal daarbij de winst lager worden. MINISTER ZIJLSTRA: de mening van minister De Pous, er is geen reden om zwartgallig te zijn en „klappen te overdrijven". De be talingsbalans zal dit jaar naar aan leiding van de revaluatie, volgens een berekening van het Centraal Planbureau, wel 170 miljoen gulden minder worden. „Het blijft spannend" De minister van financiën, prof. J. Zijlstra, is bereid de gevolgen, die de revaluatie heeft op de rijksbegroting en voor de belastingopbrengst in een nota aan de Kamer voor te leggen. Met betrekking tot de belastingver laging zal de regering een nader standpunt bepalen aan de hand van de kwartaalbalans per 1 april a.s. Mocht blijken dat de revaluatie goed heeft uitgewerkt, dan zal worden be zien of de belastingen zullen kunnen worden verlaagd. Op het ogenblik is daarvan natuurlijk nog niets te zeg gen, aldus de minister, het vraag stuk „blijft nog spannend". Het besluit van Bonn was voor de Nederlandse regering een grote ver rassing. De Duitse regering had met haar KE.G.-partners geen overleg gepleegd. Er was geen tijd voor de Nederlandse regering om dat we.l te doen, evenmin als met de Beneiux- genoten. Toen zaterdagmorgen de eerste be richten van de herwaardering van de Mark bekend werden stond het voor de regering nog niet vast dat Nederland het Duitse voorbeeld zou moeten volgen. Het heeft twee da gen geduurd voor het besluit tot re valuatie van de gulden werd geno men. Wel hebben de centrale ban ken van Nederland en België zater dag nog overleg gepleegd en de Bel gische minister van financiën werd direct van het besluit der Neder landse regering op de hoogte ge bracht. Zonder stemming werd tenslotte het revaluatiebesluit goedgekeurd. „Het Mes", de film van Fons Rademakers, zal worden ingezonden naar het filmfestival te Cannes. Hiertoe is besloten na een advies van de sectie Film van de Raad voor de Kunst. In het gebouw van de Konink lijke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart aan het Jozef Israëlplein in Den Haag is woensdagnacht inge broken. Alle vertrekken zijn door zocht, afgesloten bureaus en kasten opengebroken. Uit een aantal bu reaus is voor een totaal van onge veer zeshonderd gulden gestolen. De brandkast is ongemoeid gelaten. Met een neuslengte winnen Over de belastingverlaging zei minister Zijlstra dat nog zal moeten blijken of de revaluatie voldoende zal zijn om „oververhitting" van onze economie te voorkomen. Uit de Kamer kwam de vraag of het niet beter ware geweest de hu ren te verhogen om „een verkoelend effect" te bereiken. De minister ant woordde hierop dat over dit pro bleem zoveel tegenstellingen bestaan dat daarmee nog wel enige tijd zal zijn gemoeid. Overigens toonde de Kamer begrip voor de situatie èn voor de minister. Of de Kamer er algemeen mee instemt .is iets anders, het debat beperkte zich over het al gemeen tot het stellen van een groot aantal vragen. De gevolgen van de revaluatie zijn trouwens op het ogenblik nog niet te overzien. OVERLEG. De KVP-er Jansen stelde de vraag of er geen overleg had moeten wor den gepleegd met de Beneluxpart- ners. Minister Zijlstra betwijfelde zulks. Bovendien bracht de Duitse beslissing de Nederlandse regering in grote tijdnood. De suggestie van enkele afgevaardigden dat indus trieën, die door de revaluatie wor den getroffen, moeten worden ge holpen, verwierp de minister. Hij ontkende de moeilijkheden niet, maar het zou „lichtelijk paradoxaal" zijn met hulpmaatregelen meteen het effect van de revaluatie weg te nemen. Prijsverlagingen doorberekenen „Ik zal er nauwlettend op toezien" aldus de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, „dat bij invoer het prijsvoordeel, dat ontstaat als gevolg van de revaluatie van de gulden, in de vorm van prijsverla gingen aan de consument zal wor den doorgegeven. Ik ben voorne mens met verschillende sectoren van het bedrijfsleven gesprekken over prijsverlagingen te beginnen". De minister zei, dat hij in dit ver band reeds contact had opgenomen met de oliemaatschappijen. De reeds goedgekeurde prijsverhoging voor Hotelhouder Max Reichert uit het Beierse stadje Langenbruck heeft een enkele olieprodukten, welke stijging Neuzenclub opgericht. Indien uw neus ten minste 6 cm lang of 4 cm breed voldoende waarborgen bieden, dat ontsnappingen zullen worden voor komen, worden geen ter beschikking gestelde psychopaten meer verpleegd en te dien einde is het St. Willibror dusgesticht te Heiloo ook van de lijst van inrichtingen geschrapt. De minister toonde zich mèt de Kamer, ten zeerste verontrust over de toename van ernstige zedenmis drijven. Hij gaf daarbij de verzeke ring, dat de veiligheidsmaatregelen zullen worden verscherpt. De ge stichtspsychiaters heeft hij gewezen op hun grote verantwoordelijkheid bij het verlenen van proefverloven aan ter beschikking gestelden. „Maar iedereen kan fouten ma ken", aldus de minister, „ook de psychiater". De criminele psychi atrie is een nog jong vak, doch we mogen blij zijn dat ze bestaat. Wie meent sexueel abnormalen te moe ten opsluiten, geeft aan de psy chiater onvoldoende kans verdere ontsporingen te beperken. Gevangenisstraf zou neerkomen op minder ter beschikkingstellin gen die de psychiatrische therapie meer kansen biedt. De Duitse oorlogsmisdadigers Over een te volgen beleid met be trekking tot de vier ernstige Duitse oorlogsmisdadigers wilde de minis ter geen „standpunt vooraf" bepalen. Gratie is een zaak van de Kroon en daarop kan niet worden vooruitge lopen, noch op eventuele gratiever lening, noch op enige andere beslis sing ten deze. Een beslissing kan niet genomen worden zonder volledige kennis van de dossiers en de omstandigheden van de veroordeelden. Aan de an dere kant. zo stelde de minister, mag niemand zich onttrekken aan het enorme leed, dat de vier oorlogsmis dadigers aan het Nederlandse volk hebben toegebracht. De kamer toonde zich niet geheel voldaan, omdat de minister twijfel liet bestaan over zijn in de toekomst te volgen beleid. Een concreet stand punt in deze kwestie maakte minis ter Beerman althans niet bekend. De spijtoptanten In tegenstelling met vele leden van de Eerste Kamer is de minister van mening dat het kabinet 'n zeer soepel standpunt inneemt met be trekking tot de toelating van z.g. spijtoptanten. Maar de aanvragen tot toelating moeten van geval tot geval beoordeeld worden. In verge lijking met b.v. 1956 wordt het toe latingsbeleid veel ruimer gehanteerd. De minister ontkende niet, dat er gevallen zijn van grote nood onder deze categorie, maar er wordt ook overdreven. Hij vroeg de Kamer be grip te hebben voor de moeilijke problematiek van het vraagstuk. Aan de overigens geheime richtlijnen voor toelating zijn thans nog toege voegd militieplicht en gevangenis in Jappenkampen. Met de stemmen van de twee communisten tegen nam de Eerste Kamer tenslotte de begroting van justitie zonder hoofdelijke stemming zou bedragen, gaat niet door. De uitvoer zal zich over het alge meen wel kunnen handhaven, was s, kunt u als lid toetreden. Voor „wijsneuzen" is nog geen regeling, gevon den. Aspirant-leden moeten zich aan de proef met de schuifmaat onder werpen. „Afwachten maar Delftse bioscopen morgen weer open De vijf Delftse bioscopen, die ne gen weken achtereen gesloten zijn geweest, gaan morgen weer open zonder dat een resultaat is bereikt met de actie tegen het gemeente bestuur om verlaging van vermake lijkheidsbelasting te verkrijgen. In een communiqué van de Nederland se Bioscoopbond heet het echter, dat de verontrusting bij de Delftse bio scoopdirecties heeft plaatsgemaakt voor vertrouwen. Na besprekingen met het gemeen tebestuur is de bioscoopbond geble ken, dat de ernstige ongerustheid bij de exploitanten door een aanneme lijk misverstand is ontstaan. Het is nu duidelijk geworden, aldus de bond, dat het gemeentebestuur van Delft „een open oog heeft voor de specifieke moeilijkheden van het bio scoopbedrijf". Zodra de financiële positie van de gemeente door een verhoging van de rijksbijdrage is verbeterd zou de vermakelijkheids belasting worden herzien. Op Madagaskar wordt een Kongolese conferentie gehouden. Gizenga heeft uit Stanleystad laten weten, geen plannen te koesteren om de bijeenkomst van Kongolese leiders bij te wonen. Foto: Moise Tsjombe (links) van Ka- tanga en Albert Kalondji (midden) van Zuid-Kasai bij aankomst in Tana narive. Rechts president Philibert Tsiranana van Madagaskar. Nog geen 5-daagse werkweek Minister Toxopeus is blijkens een circulaire aan de gemeente en de provincies ongerust over de doorvoering van de arbeidstijdsver korting bij de gemeenten. De minis ter dringt er op aan regelingen voor arbeidstijdsverkorting te beperken tot een geleidelijke invoering van de 5-daagse werkweek door met ingang van 1 mei a.s. te beginnen met één vrije zaterdag om de veertien dagen. Er zijn reeds gemeenten geweest, die praktisch de volledige vrije za terdag op korte termijn voor het ge meenteper soneel in uitzicht gesteld hebben. De minister herinnert aan richt lijnen, die hij begin januari gaf voor de invoering van de arbeidstijdsver- korting en de vijfdaagse werkweek: deze hielden in, dat met de vrije za terdag niet vóór 1 mei 1961 een be gin gemaakt kon worden, indien de situatie op de arbeidsmarkt in de be trokken gemeenten dit noodzakelijk maakt. Dit laatste hield in dat de ge meenten niet achter zouden blijven als in het vri\e bedrijf praktisch overal de volledige vijfdaagse werk week zou zijn ingevoerd. De minister heeft er ook bezwaar tegen gemaakt, dat in sommige ge meenten het wekelijks aantal werk uren voor het administratieve per soneel tot 40 of nog minder uren is teruggebracht. Regering voelt niet voor vroege broodverkoop Het verkoop-uur van vers brood zal gehandhaafd blijven op tien uur 's morgens. De regering zou namelijk van plan zijn om in de door staats secretaris Roolvink (Sociale Zaken) aangekondigde wijziging van de „bakkerij paragraaf" van de arbeids wet 1919 geen vervroeging van het verkoopuur toe te staan. Toegestaan zal wel worden, aldus verneemt de Volkskrant, bij wijze van individueel vergunningsstelsel, nachtarbeid te laten verrichten, met invoering van een ploegenstelsel. Niet bekend is nog of het een twee- of een drie-ploegenstelsel zal kun nen zijn. Ondernemingen, die het wensen, zullen vergunning kunnen aanvragen en onder bepaalde voor waarden ook kunnen lurijgen. In Cuba zijn woensdagochtend opnieuw vier personen wegens terro ristische activiteit terechtgesteld. Het aantal terechtstellingen in de afgelo pen 24 uur bedraagt hierdoor acht. Door de twee nieuwe gerechtelijke uitspraken bedraagt het totale aantal terdoodveroordeelden onder het re gime van Fidel Castro thans 590. In de vroege ochtenduren is gis teren bij een uitslaande brand in de Nieuwstad te Doetinchem de 75-ja rige J. Kinnaer om het leven geko men. Het huis werd bewoond door drie zwagers en hun huishoudster. Twee van de mannen en de vrouw hadden de avond tevoren een feestje gehad. Een van hen, P. v. H., was niet thuis. De hoofdbewoner, E. R., en zijn huishoudster zijn er in ge slaagd het brandende huis te verla ten. Toen de brandweer en de po litie al vertrokken waren, herinner den zjj zich, dat nog iemand tot het gezelschap behoord had. Bij onder zoek werden de verkoolde resten van deze man gevonden. Familie Middelhuis had verkeersongeluk Gisteren is bij Ruurlo een ver keersongeval gebeurd waarbij de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de KAB, zijn echtgenote en drie dochters betrokken waren. De heer Middelhuis was met zijn auto onder weg naar Haaksbergen om de be grafenis van zijn moeder bij te wo nen toen de chauffeur van zijn auto plotseling moest remmen voor een autobus, welke uitweek voor een paard en wagen. Bij de botsing kreeg de 17-jarige Ria Middelhuis een lichte hersen schudding; de overige inzittenden liepen geen letsel op. De auto van de heer Middelhuis werd geheel ver nield. De wet schrijft voor dat bij dichte mist (zicht minder dan 2öOm) over dag de koplichten van motorrijtuigen en (dus ook) de achterlichten moe ten zijn ontstoken. Het voeren van stadslichten is on der die omstandigheden zeer beslist verboden. Het is namelijk levensgevaarlijk om bij beperkt zicht overdag door mist, sneeuwval, zware regeubuien, donker weer e.d. niet met de grote of gedimde koplichten aan te rijden. Ge vaarlijk voor uzelf en voor de ande ren. De ANWB wijst u er op dat het gaat om gezien te worden. Om deze reden raadt hij dan ook alle fietsers en bromfietsers aan ver lichting te voeren. Het gaat om uw eigen veiligheid.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7